PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία σχετικά με μονογραμμικό πίνακα



gns13
18-06-16, 09:16
Καλημέρα στην παρέα.Μου έχουν αναθέσει στη σχολή τη μελέτη μιας μεζονέτας και έχω φτάσει στα μονογραμμικά των πινάκων.Στον κεντρικό πίνακα έχω βάλει ένα ΔΔΕ 4Χ40-30mA,τήξεως 3Χ35 Α και ένα γενικό διακόπτη 3Χ40Α.Στη γραμμή που φεύγει προς τον υποπίνακα και πριν τα φορτία έβαλα ένα διακόπτη 3Χ40Α και ένα μικροαυτόματο Β 3Χ20Α,είναι σωστό αυτό που έκανα;

pstratos
18-06-16, 09:26
Υποπίνακας για ποιον λόγο? Για τον πάνω όροφο? Συνήθως ο υποπίνακας έχει το δικό του ΔΔΡ. Πρόσεξε τα ρεύματα βραχυκυκλώματος καθώς έχεις αρκετές ασφάλειες σε σειρά. Αν πχ η κεντρική σου ασφάλεια ειναι 40Α/3kA τι ασφάλειες πρέπει να βάλεις πχ στις πρίζες? Μελέτησε τον HD384 αλλά και υλικό προμηθευτών που έχει πρακτικά υποδείγματα υπολογισμών. Αντίστοιχα για τις διατομές των καλωδίων, πρόσεξε όχι μόνο το ρεύμα φόρτισης, αλλά και την απόσταση μεταξύ πίνακα - κατανάλωσης

vasilllis
18-06-16, 12:29
Με την σειρα που τα αναφερεις τα εχεις βαλει;
Δδε
Ασφαλειες
Γενικο;

JOUN
18-06-16, 12:55
Επισης θα ελεγα οτι ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΤΡΙΦΑΣΙΚΕΣ ΚΑΤΑΝΑΛΩΣΕΙΣ καλυτερα να εβαζες 3 ανεξαρτητους μικροαυτοματους και οχι εναν 3*20.
Οπως το εκανες εσυ σε τυχον υπερενταση-βραχυκυκλωμα σε μια φαση θα πεσει ο τριπλος και θα μεινει ολος ο πινακας χωρις ταση ενω δεν υπαρχει λογος.

FILMAN
20-06-16, 11:11
Επίσης γιατί καμπύλη Β στις γενικές του υποπίνακα; Αυτή είναι η καλύτερη συνταγή για την χειρότερη επιλεκτικότητα που θα μπορούσε να πετύχει κανείς.