PDA

Επιστροφή στο Forum : ΜΕΤΑΣΧΗΜΑΤΙΣΤΗΣ ΔΕΗ?



aporiess
18-06-16, 18:57
Καλησπερα
Στο χωριο μου αναμεσα σε σπιτια και μαγαζια υπαρχει ενα μεγαλο μεταλλικο κουτι της δεη 2 επι 4 μετρα τουλαχιστον και μεσα πρεπει να εχει μετασχηματιστες. Αυτο δεν εχει ακτινοβολια?

arkoudiaris
18-06-16, 19:01
Όχι δεν έχει ...

aporiess
18-06-16, 19:02
ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΝΑΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

arkoudiaris
18-06-16, 19:05
αφού εχεις τα λεφτα να τον πάρεις καλά έκανες.

τι είδους ακτινοβολία περιμένεις να μετρήσεις?

kostas stathopoulos
18-06-16, 20:52
και να χει (που λογικά θα είναι στα επιτρεπτά όρια) τι θα κάνεις? Wifi, ασύρματο τηλέφωνο, φούρνο μικροκυμάτων έχεις?

leosedf
18-06-16, 22:32
Ναι έχει, πάρε ένα γκασμά και βάρα, βάρα δυνατά όμως.

lepouras
19-06-16, 02:28
μην τους ακούς τη λένε αυτοί οι παλιοχαρακτήρες.
είναι του συστήματος και προστατεύουν τα μεγάλα συμφέροντα.

εγώ σου λέω να φωνάξεις την ΔΕΗ να το πάρει από εκεί να ξηλώσει και όλα τα καλώδια και από τα σπίτια και να βάλετε λάμπες πετρελαίου.
και τα κινητά γουιφια κλπ να τα θάψετε σε βαθύ λάκκο τουλάχιστον 4 μέτρα.
η επικοινωνία από ραχούλα σε ραχούλα έχει καλύτερο αποτέλεσμα και δεν χρειάζεται ρεύμα.
και τα αμάξια να πετάξετε γιατί εκπέμπουν καρκινογόνα αέρια. πάρτε γαϊδουράκια που τρώνε χορταράκια και χέζουν λίπασμα.
2 σε ένα νοικοκυρεμένα.
σου λέω μας έχουν βάλει στο μάτι οι νεφελιμ και οι ελοχημ να μας εξολοθρέψουν.

αντισταθείτε...................

thomasdriver
19-06-16, 13:31
μην τους ακούς τη λένε αυτοί οι παλιοχαρακτήρες.
είναι του συστήματος και προστατεύουν τα μεγάλα συμφέροντα.

εγώ σου λέω να φωνάξεις την ΔΕΗ να το πάρει από εκεί να ξηλώσει και όλα τα καλώδια και από τα σπίτια και να βάλετε λάμπες πετρελαίου.
και τα κινητά γουιφια κλπ να τα θάψετε σε βαθύ λάκκο τουλάχιστον 4 μέτρα.
η επικοινωνία από ραχούλα σε ραχούλα έχει καλύτερο αποτέλεσμα και δεν χρειάζεται ρεύμα.
και τα αμάξια να πετάξετε γιατί εκπέμπουν καρκινογόνα αέρια. πάρτε γαϊδουράκια που τρώνε χορταράκια και χέζουν λίπασμα.
2 σε ένα νοικοκυρεμένα.
σου λέω μας έχουν βάλει στο μάτι οι νεφελιμ και οι ελοχημ να μας εξολοθρέψουν.

αντισταθείτε...................

:hahahha::hahahha::hahahha:

finos
19-06-16, 15:40
μην τους ακούς τη λένε αυτοί οι παλιοχαρακτήρες.
είναι του συστήματος και προστατεύουν τα μεγάλα συμφέροντα.

εγώ σου λέω να φωνάξεις την ΔΕΗ να το πάρει από εκεί να ξηλώσει και όλα τα καλώδια και από τα σπίτια και να βάλετε λάμπες πετρελαίου.
και τα κινητά γουιφια κλπ να τα θάψετε σε βαθύ λάκκο τουλάχιστον 4 μέτρα.
η επικοινωνία από ραχούλα σε ραχούλα έχει καλύτερο αποτέλεσμα και δεν χρειάζεται ρεύμα.
και τα αμάξια να πετάξετε γιατί εκπέμπουν καρκινογόνα αέρια. πάρτε γαϊδουράκια που τρώνε χορταράκια και χέζουν λίπασμα.
2 σε ένα νοικοκυρεμένα.
σου λέω μας έχουν βάλει στο μάτι οι νεφελιμ και οι ελοχημ να μας εξολοθρέψουν.

αντισταθείτε...................
κι απο τα 4 θα εχει πολυ ακτηνοβολια βαλε καλυτερα 16 και :001_rolleyes:

SRF
20-06-16, 00:55
ΕΧΩ ΠΑΡΑΓΓΗΛΕΙ ΑΠΟ ΤΟ ΕΞΩΤΕΡΙΚΟ ΕΝΑΝ ΜΕΤΡΗΤΗ ΑΚΤΙΝΟΒΟΛΙΑΣ ΝΑ ΔΟΥΜΕ

Λάθος όργανο παρήγγειλες! Δεν θα βρεις τίποτα με αυτό...


Μετρητή ΒΛΑΚΕΙΑΣ έπρεπε να πάρεις! Αν και θα καιγόταν άμεσα, μόλις τον έβαζες σε λειτουργία!

MacGyver
20-06-16, 14:03
Ναι υπάρχει ακτινοβολία, αλλα προφανώς δεν ειναι αυτο που ο περισσότερος κόσμος εννοεί και συγχέει.
Η συγκεκριμένη ειναι ηλεκτρομαγνητική ακτινοβολία χαμηλής συχνότητας μη ιονίζουσα.
Ειναι η ίδια που εκπέμπουν τα καλώδια ρεύματος που βρίσκονται μέσα στον τοίχο , ειναι παρόμοια με αυτη που εκπέμπει το κινητό τηλέφωνο , το wifi, ένας πομπός, ενα Wilkie talkie κλπ.
Ειδικα για την περίπτωση του μετασχηματιστή και της χαμηλής αυτής συχνότητας των 50 κύκλων, η απόσταση που εκπέμπεται ειναι της τάξης λίγων μέτρων και περιορίζεται ακόμα περισσότερο με την μεταλλική θωράκιση.
Σαφώς και δεν ενδείκνυται να κοιμόμαστε δίπλα από έναν τέτοιον μετασχηματιστή , όσο και αν η ζημιά δεν ειναι σοβαρή .
Ο περισσότερος κόσμος, όπως και εσείς εκει στο χωριό, συγχέετε αυτη την ακτινοβολία (ραδιοκύματα ) με την άλλη κατηγορία που ειναι η ιονίζουσα και φυσικά ειναι θανατηφόρα . Τέτοια ειναι η ακτινοβολία που εκπέμπουν τα ραδιενεργά υλικά τα μηχανήματα ακτινογραφίας, ακόμα το σύμπαν, οι υπεριώδεις του ηλίου κλπ. Ραδιενεργεια, ακτίνες γ, ακτίνες χ, κλπ.
Το μηχάνημα που θα έπρεπε να αγοράσεις( αφου θέλετε ντε και καλα να μετρήσετε) , ειναι ίσως ενα SAR meter, όρος γνωστός από τα χαρακτηριστικά των κινητών τηλεφώνων .

nikoslqc
20-06-16, 15:28
αδελφια εγω λεω να τον αφησετε τον μετασχηματιστη και αν αργοτερα μεινετε ολοι εκει απο λευτα να τον κανετε χαλκο θα σας αφησει μπολικα ευρακια :lool::001_rolleyes::biggrin:](*,):hahahha:

FILMAN
20-06-16, 15:46
Κι αν έχει τυλίγματα αλουμινίου;

thanasis 1
20-06-16, 16:00
Τωρα τον γειωσες φιλλιπε...

nikoslqc
20-06-16, 17:49
και το αλουμινιο καλο ειναι αν σκευτεις οτι απο το ολοτελα καλη και η παναγιωτενα