PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντλία νερού



xampos
20-06-16, 19:05
Καλησπέρα θέλω να βάλω μία αντλία νερού στο χωριό ( για πότισμα στον κήπο) από το νερό του δικτύου γιατί τους καλοκαιρινούς μήνες δεν έχω καθόλου. Νομίζω ότι 1 HP είναι πολύ καλή. Αλλά δεν γνωρίζω καθόλου από μάρκες. Από ότι είδα έχει διάφορες τιμές από 50 ευρώ μέχρι και 150. έχει χρησιμοποιήσει κάνεις κάποια ώστε να δώσει πληροφορίες.

vasilisd
20-06-16, 19:25
Wilo, κατα τη γνωμη μου ειναι απο τις κορυφαιες μαρκες στον τομεα αντλια. Θα χρησιμοποιησεις δεξαμενη ή θα αντλεις κατευθειαν απο το δικτυο;

xampos
20-06-16, 20:40
Ευχαριστώ για την απάντηση! κατευθείαν από το δίκτυο.

elektronio
20-06-16, 20:54
Καλησπέρα θέλω να βάλω μία αντλία νερού στο χωριό ( για πότισμα στον κήπο) από το νερό του δικτύου γιατί τους καλοκαιρινούς μήνες δεν έχω καθόλου. Νομίζω ότι 1 HP είναι πολύ καλή. Αλλά δεν γνωρίζω καθόλου από μάρκες. Από ότι είδα έχει διάφορες τιμές από 50 ευρώ μέχρι και 150. έχει χρησιμοποιήσει κάνεις κάποια ώστε να δώσει πληροφορίες.

Αν δεν έχεις καθόλου η αντλία δεν μπορεί να κάνει θαύματα. Θα πρέπει να αποθηκεύεις τις ώρες που έχει ή να ποτίζεις τις ώρες που έχει Πχ. το βράδυ με κάποιο αυτοματισμό.
Αν έχει λίγο νερό βάλε και ένα διακόπτη aqua stop για να σταματάει την αντλία όταν ξενερώνει.

vasilisd
20-06-16, 21:45
Αν δεν υπάρχει καθόλου νερό, όπως σωστά είπε ο Μάρκος θα χρειαστείς δεξαμενή. Μαζί με την αντλία υπολόγισε και ένα fluid control για να αποφύγεις το πιεστικό δοχείο και να έχεις και μια ασφάλεια σε περίπτωση που η αντλία δε βρίσκει νερό να τραβήξει.
Το μέγεθος της αντλίας δε βγαίνει αυθαίρετα, αλλά ανάλογα την ζήτηση σε κυβικά ανά ώρα που έχεις στον κήπο. Πχ αν ο κήπος σου είναι μικρός μπορεί να σε καλύπτει και του μισού ίππου.

xampos
21-06-16, 13:34
Νερό έχω δεν κόβεται τελείως απλά δεν έχω πίεση για να ποτίσω το γκαζόν και τον κήπο.

elektronio
21-06-16, 14:38
Νερό έχω δεν κόβεται τελείως απλά δεν έχω πίεση για να ποτίσω το γκαζόν και τον κήπο.

Έχεις περασμένη σωλήνωση με μπεκ που σηκώνονται με την πίεση του νερού;
Αν ναι ο υπολογισμός γίνεται με την ποσότητα του νερού που πετάνε τα μπεκ (το μαθαίνεις από τον κατασκευαστή ή πωλητή) Χ την ποσότητα τους + κάποια ανοχή. Υπάρχει και η δυνατότητα για σταδιακή ενεργοποίηση μπεκ οπότε λιγότερη κατανάλωση μικρότερη αντλία, αλλά πρέπει να προβλεφτεί κατά την εγκατάσταση και είναι πιο δαπανηρό από μια μεγάλη αντλία.

vasilllis
21-06-16, 17:43
Προφανώς πιεστικό εννοεί ο φιλος και όχι σκέτη αντλία.
1., πρέπει να μάθεις αν επιτρέπεται απ'ευθείας σύνδεση στο δίκτυο.
2.αν βάλεις δεξαμενή θέλεις περισσότερα στοιχεία.

Αντλίες οποιεσδηποτε ευρωπαικες.ιταλικες. dav,pentax και οι γνωστες willo grundfos.Αν παλι ειναι για 2-3 μηνες εγω θα δοκιμαζα και καποια φτηνη .

xampos
21-06-16, 18:45
αντλία θέλω όχι πιεστικό. θα δουλεύει μόνο όταν ποτίζω και όχι συνέχεια δηλαδή ανά 2 μέρες περίπου κάνα 3ωρο άντε 4 ωρο.

vasilllis
21-06-16, 22:30
τοτε πρεπει να υπολογισεις ποση καταναλωση θα εχεις ανα ωρα και ποσο μανομετρικο θες.Δεν νομιζω να αντιμετωπισεις καποιο προβλημα,εκτος ισως απο την νομιμοτητα η οχι στην χρηση αντλιας στο δικτυο απ'ευθειας.

andrew321
22-06-16, 00:59
Χαράλαμπε καλησπέρα

Η σύνδεση αντλίας απευθείας στο δίκτυο χωρίς να υπάρχει δεξαμενή κατά 99% δεν επιτρέπεται (Τουλάχιστον όσον αφορά την ΕΥΔΑΠ), τώρα για το χωριό, κατά πάσα πιθανότητα ούτε εκεί θα επιτρέπεται και είναι ποιο εύκολο να βρεις και "καλοθελητές" γείτονες όταν με χαμηλή πίεση εσύ θα δουλεύεις αντλία...

kioan
22-06-16, 11:03
Η σύνδεση αντλίας απευθείας στο δίκτυο χωρίς να υπάρχει δεξαμενή κατά 99% δεν επιτρέπεται

Δεν επιτρέπεται 100%.

Το δίκτυο ύδρευσης πρέπει να βρίσκεται διαρκώς υπο πίεση ώστε να προστατεύεται από την περίπτωση εισχώρησης μολυσματικών μικροοργανισμών από σημεία που πιθανόν να υπάρχουν ρωγμές. Εάν το δίκτυο δεν μπορεί να παρέχει την ελάχιστη παροχή της αντλίας, θα δημιουργήσεις αρνητική πίεση στο δίκτυο ύδρευσης.

Η μόνη σωστή λύση είναι η αντλία να τροφοδοτείται από δεξαμενή.

street
22-06-16, 16:00
να σας ρωτησω ετσι κατι εντελως εγκυκλοπαιδικα ? πιο το νοημα να συνδεσεις μια αντλια ( φτερωτη ? ) κατευθειαν σε ενα δικτυο που ειναι πεσμενο πιεστικα ? πως θα δημιουργηθει προβλημα ? ασε που δεν νομιζω να δουλεψει και η ιδια η αντλια σωστα , απανω στο χωριο εχουμε τετοια , με δεξαμενη ανετα , εχω την εντυπωση οτι μονο μια αντλια σεντινας θα μπορουσε να προκαλεσει καποιο προβλημα στο δικτυο ?

vasilllis
22-06-16, 17:31
Σεντινας;υποβρυχια γεώτρησης δεν εχει σημασια .ολες αντλιες ειναι.απαγορεύεται γιατι η αντλια απο την στιγμη που στην αναροφηση της(το ιδιο το δικτυο) δεν εχει πίεση θα τραβαει νερο αρα θα δημιουργει υποπιεση με οτι αυτο συνεπάγεται(εισροη ακαθαρσιων προφανως).επισης αν μιλαμε για μικρο δικτυο θα υπαρχει καποια ανακοινωση περι ωρων χρησης για ποτισμα κλπ.φαντασου να βαλει ο καθενας μια αντλια σπιτι του να ρουφαει το νερο.

rama
22-06-16, 17:37
Τι μου θυμίσατε τώρα. Δεκαετία του 1980, στο νησί που μεγάλωσα, είχε σχεδόν καθημερινές διακοπές υδροδοσίας και μεγάλες περιόδους χαμηλής πίεσης του δικτύου. Ο ένας μετά τον άλλο, άρχισαν να εγκαθιστούν αντλίες ώστε στις λίγες ώρες που είχε κάποια σχετική πίεση στο δίκτυο να προλαβαίνουν να γεμίζουν τις δεξαμενές. Αποτέλεσμα να πέφτει κι άλλο η πίεση για τους υπόλοιπους, μέχρι που στο τέλος είχαν βάλει σχεδόν όλοι αντλίες και ξαναμοιράζονταν το αρχικό πρόβλημα.

street
22-06-16, 18:11
εμ αυτο ρωταω για να μαθω , αντλια με φτερωτη πιο το προβλημα να συνδεθει στο δικτυο εφοσον δεν θα λειτουργει σωστα ουτε και η αντλια περαν του να εχεις δεξαμενη ?

υσ ανντλια σεντινας ... φτιαχνουμε μια ωραιοτατη τρομπα αναροφησης κολλησης :001_smile:

s12original
22-06-16, 19:10
εμ αυτο ρωταω για να μαθω , αντλια με φτερωτη πιο το προβλημα να συνδεθει στο δικτυο εφοσον δεν θα λειτουργει σωστα ουτε και η αντλια περαν του να εχεις δεξαμενη ?

υσ ανντλια σεντινας ... φτιαχνουμε μια ωραιοτατη τρομπα αναροφησης κολλησης :001_smile:



Φίλε μου αν και .... άσχετο με το θέμα , αν μπορείς δώσε περισότερες πληροφορίες για το πως με μια σεντίνα φτιάχνεις τρόμπα αναρρόφησης κόλλησης .

street
23-06-16, 17:27
επεσε στα χερια μου μια τετοια καποτε και καπου την εχω χαντακωμενη ? ... εχει εισοδο / εξαδο με συνδεση σωληνα , στην αναροφηση λειτουργουσε σαν τρομπα τρελη:biggrin: ! στην εξοδο οχι και τοσο καλα , μικρουλα ηταν 12β/4α , εχει ξανα συζητηθει εδω μεσα ενα τετοιο θεμα καποτε ....


να ξανα πω το ερωτημα μου καλυτερα με το φτωχο μου μυαλο , πως ειναι δυνατων μια αντλια φτερωτης συνδεμενη κατευθειαν στο δικτυο υδρευσης να προκαλεσει προβλημα εφοσον δεν θα λειτουργει σωτα ουτε η αντλια ? αντε ας πουμε οτι η φτερωτη δημιουργε δινες με επτα χιλιαδες στροφες ... και το νερο βγαινει με το σταγονομετρο τ ακριβως να τραβηξει ? τον αερα ? κανει μια τετοια αντλια υποπιεση στο δικτυο ? :001_rolleyes: