PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με Ηλεκτροβαλβιδα 12v dc



ganagnost02
22-06-16, 10:50
Καλήμερα σας,

Έχω θέμα με μια ηλεκτροβαλβιδα 12v dc, αυτήν65340

Έχω ένα τροφοδοτικό Η/Υ 400w, έχω συνδέσει πάνω 3 λάμπες των 11w και την ηλεκτροβαλβίδα σε σειρά με 2 φλοτεράκια , έχω βάλει το τροφοδοτικό πάνω σε έναν χρονοδιακόπτη, όπου ανάβει συγκεκριμενες ώρες ανά 24ωρο, για 2 εβδομάδες το σύστημα δούλευε κανονικά.
Εδώ και 3 ήμερες μου ρίχνει το τροφοδοτικό, το κατάλαβα από τα φώτα, ήταν κλειστά, αφαίρεσα την βαλβίδα από το τροφοδοτικό το έκλεισα το άνοιξα και δούλεψε, όταν βάζω την βαλβίδα πάνω για 6-7 φόρες έχω βραχυκύκλωμα και μετά στρώνει,μπορεί να περάσουν 2 ήμερες να το ξανακάνει μπορεί να το κάνει σε 10 λεπτά.
Τέλος παρατήρησα πως χτες το βράδυ η βαλβίδα έκανε ένα σφύριγμα, της έριξα μια σφαλιάρα και πήρε..
Υπάρχει τρόπος να τσεκάρω την βαλβίδα ; η να την επισκευάσω ; είναι 20 ήμερων, πήρα το μαγαζί που την αγόρασα και μου είπαν πως δεν έχουν εγγύηση αυτά.. 11.80€ το μαλλί...

GR_KYROS
22-06-16, 11:33
Ίσως έπιασε άλατα και ζορίζετε
Ίσως μειώθηκε η πίεση νερού (θέλει υποβοήθηση αυτή )

ganagnost02
22-06-16, 11:45
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, πίεση μπορώ να δώσω περισσότερη, την βρύση την έχω κάτω απ την μέση, επειδή μπαίνει στο σαλόνι και πάει σε ενυδρείο, είπα μην την έχω στο φουλ και δώσει καμιά πίεση ξαφνική και τρέχω..
άλατα δεν νομίζω να έχει, σε 20 ήμερες ζήτημα να έχει δουλέψει 10 φόρες και όχι πάνω από 2 ώρες ..

παίζει ρόλο η έλλειψη πίεσης στο οτι βραχυκυκλωνει ;

GR_KYROS
22-06-16, 11:53
Ίσως χωρείς πίεση να ζορίζετε
Αλλά όχι να βραχυκυκλώνει

Ας πουν την άποψη τους και άλλοι συνάδελφοι

Κυριακίδης
22-06-16, 11:53
την βρύση την έχω κάτω απ την μέση, επειδή μπαίνει στο σαλόνι και πάει σε ενυδρείο, είπα μην την έχω στο φουλ και δώσει καμιά πίεση ξαφνική και τρέχω..
Τι λίγο τι πολύ η πίεση θα είναι η ίδια .
Η βαλβίδα που πρότεινες είναι για πλυντήριο πιάτων , ενδείκνυται αυτή να δουλεύει για περισσότερο από 1-2 λεπτά? δύσκολο το βλέπω.
Μήπως θα έπρεπε να πάρεις τις βαλβίδες ορειχάλκινες CEME

ganagnost02
22-06-16, 12:10
Ναι πλυντηρίου πιάτων είναι, δεν γνωρίζω εάν υπάρχει όριο στην χρήση.. ούτε πήγε το μυαλό μου να σου πω..
για ορειχάλκινη τώρα δεν είχα δει λόγο κόστους και λόγο υλικού, συνήθως αποφεύγω τα μέταλλα στο ενυδρείο, απ την άλλη και η γραμμή του δικτύου ορειχάλκινη είναι.. θα δω.. όποτε λες αυτή δεν κάνει .. το παράξενο είναι πως δούλεψε τόσο καιρό..
έχω και μια 220V ίδια που δουλεύει ακόμα ανά 25 λεπτά / 2 φόρες την εβδομάδα, για άλλη δουλειά, αυτή βγάζει νερό..

DLS 33
22-06-16, 12:57
παρε τετοια, http://www.ebay.com/itm/DC-12V-Electric-Solenoid-Valve-Magnetic-N-C-Water-Air-Inlet-Flow-Switch-1-2-YST-/191892155383?hash=item2cada9ebf7:g:lE8AAOSwyZ5UmNP L
εργαζεται πολυ καλα σε ραντιστικο που την εχω στο τρακτερ.....

ganagnost02
22-06-16, 13:05
ORDER: Hot DC 12V Electric Solenoid Valve Magnetic N/C Water Air Inlet Flow Switch 1/2"Τετάρτη, 22 Ιούνιος 2016, 11:27
(https://gr-mg42.mail.yahoo.com/neo/b/launch?fid=Inbox&fidx=1&sort=date&order=down&startMid=0&ac=.KmfzCelix5RRmh66.AVvQmtlC4-&.rand=604212555&filterBy=&mid=2_0_0_1_1_ABAJDNkAAd%2FZV2pL6QPzuJNDXdo&mcrumb=FrkqE8eXWL2&cmd=msg.unread&unreadMid=2_0_0_1_1_ABAJDNkAAd%2FZV2pL6QPzuJNDXdo)

πριν 1:30 ώρα πήρα 2 τεμάχια με 5.5 ευρώ ας πάνε τσάμπα είπα .. ωραίος ευχαριστώ !! είδα και την CEME 28€ η πιο οικονομική ..

Κυριακίδης
22-06-16, 14:02
Δεν μπορείς να ρυθμίσεις τα σχετικά φλοτεράκια που αναφέρεις να κάνουν την βαλβίδα να δουλεύει πιο σύντομα σε χρόνο αλλά πιο συχνά. Για να προλάβει να κρυώσει . Άνοιξε και την πίεση της βρύσης τέρμα ανοικτή.

ganagnost02
22-06-16, 14:09
θα την ανοίξω την βρύση !! τα φλοτεράκια δεν έχουν ρύθμιση σαν αυτό είναι 65341
έχω διακοπές.. άλλα σύντομες.. 2 λεπτά δουλεύει 15 δεύτερα παύση..

αυτο μπορω να το κανω με τον χρονοδιακοπτη να μην βαλω 25 λεπτα αλλαγη με την μια άλλα 8 των 4 λεπτων πχ..
το θεμα ειναι πως οταν ξεκινά δουλεύει.. αν ειναι να το κανει το κανει και σε αναμονη.. και οποια ωρα να ειναι.. οχι σεν λειτουργια να σταματήσει να δουλευει.. δε ξερω εαν με καταλαβες τι εννοω.. αν παρει μπρος θα δουλεψει.. 5 το απογευμα ο χρονοδιακοπτης δινει ρευμα στο τροφοδοτικο.. αν παρει ειναι οκ και δουλευει εαν δεν παρει θα ριξει το τροφοδοτικο οποτε δεν εχει αναψει λογο θερμανσης..

info@kalarakis.com
22-06-16, 15:11
Έχει βραχυκυκλώσει το πηνίο
Για να σου δουλεύει σημαίνει οτι το βραχυκύκλωμα είναι περίπου στη μέση Αν ήταν προς την άκρη θα σου έριχνε το τροφοδοτικό αμέσως.
το τροφοδοτικό είναι πολύ μεγάλο και γιαυτό μπορεί να δώσει το ρεύμα που τραβά η χαλασμένη βαλβίδα (αυτά για τη θεωρία)
Αυτή είναι φτιαγμένη για σύντομο χρονικό διάστημα πάνω κάτω 2 λεπτά άντε 3 τη φορά Με το ρυθμό αυτό δεν προλαβαίνει να ζεσταθεί το πηνίο

Προτείνω την αλλαγή της και τη λειτουργία για μικρότερο χρονικό διάστημα με περισσότερες φορές και αρκετό διάλειμμα μεταξύ τους για να προλαβαίνει να κρυώσει

vasilllis
22-06-16, 15:22
αυτη η βαλβιδα που πηρες ειναι DC12V 50/60 Η/Ζ. :lool:

Εγω πιστευω οτι εχει να κανει με το ρευμα εκκινησης του πηνιου της βαλβιδας.Αν εκανες μερικες μερες μια δοκιμη με μια μπαταρια θα ελυνε το μυστηριο.
Και βεβαια μια δοκιμη με συνεχη ταση για 10-20 λπτα να δουμε αν αντεχει και δεν ζεσταινεται.

riggas
22-06-16, 19:02
Μετρά τη τάση πάνω στη βάνα αν είναι 12β ίσως να φταίει και το φλοτέρ που δίνει στη βάνα να μη κάνει καλή επαφή

MacGyver
22-06-16, 19:44
Το ότι μπλοκάρει το τροφοδοτικό σημαίνει ότι κάτι βλέπει που δεν του αρέσει την στιγμή που κλείνει το κύκλωμα.
Πιθανόν ένα peak ανάστροφης τάσης λόγω του πηνίου. Τα τροφοδοτικά των υπολογιστών έχουν τέτοιες προστασίες.
Βάλε μια flyback δίοδο στο πηνίο η ακόμα μία δίοδο σε σειρά στην έξοδο του τροφοδοτικού.

ganagnost02
22-06-16, 22:20
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.. όλους ξεχωριστά.. θα τα δοκιμάσω ενα ενα και θα σας ενημερωσω..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ganagnost02
23-06-16, 10:15
Καλήμερα και πάλι,
1) άνοιξα την βρύση στο φουλ,
2) Έχω μπαταριά 12v agm vrla, θα την βάλω πάνω το Σ/Κ, θα την αφήσω για 4-5 μέρες να δω αποτέλεσμα.
3) Τα φλοτερακια τα τέσταρα είναι οκ, τα έβαλα και ένα ένα, τα αντικατεστησα με άλλα όταν το είχε πιάσει το ξινό του ίδια αντίδραση σε 4 φολτερ.
4) Δίοδο σε σειρά να βάλω οποία να ναι στα 12v ;;
5) Θα μετρήσω την τάση της βάνας δεν πρόλαβα! Την έβαλα και κατευθείαν χωρις τα φλοτερ και παλι μου εριξε το τροφοδοτικό.
6) Όπως επίσης θα δοκιμάσω και τις αλλαγές σε μικρότερο χρονικό διάστημα..

αυτό που με παραξενεύει είναι πως όταν πάρει ρεύμα, μπορεί να δουλέψει για 10 δεύτερα να προσθέσει νερό από την εξάτμιση της ημέρας
και μετά από 1-2 ώρες να ρίξει το τροφοδοτικό, χωρίς να δουλέψει, η ηλεκτροβαλβιδα παίρνει ρεύμα άλλα είναι σε αναμονή..
το κάνει χωρίς να έχει ζεσταθεί το πηνίο, το κάνει όποτε του (καυ....σει) έρθει :d

MacGyver
23-06-16, 14:39
Μία δίοδο π.χ της σειράς 1Ν4001, 2, 4 παράλληλα στο πηνίο με την γραμμή προς την πλευρά που έρχεται το + στο πηνίο.
Φαντάζομαι ότι το τροφοδοτικό είναι εντάξει !!!! :)

ganagnost02
23-06-16, 14:58
οκ! πρεπει να εχω μερικές 1N4007 στο σπίτι.. είναι οκ με 11.98v ταση, δοκίμασα και 2ο

vasilllis
23-06-16, 22:14
καθαρα εγκυκλοπαιδικα.
Εψαχνα να βρω αυτα τα 400w τροφοδοτικα(και 500 και 600) πως μεταφραζονται.
Το μονο που καταφερα να βρω ειναι αυτο http://www.powerstream.com/DC-PC-12V-400.htm και διασπαρτες πληροφοριες οτι οτι ειναι 12v-30A κλπ.Ισχυουν αυτες οι τιμες?

Fixxxer
23-06-16, 22:29
καθαρα εγκυκλοπαιδικα.
Εψαχνα να βρω αυτα τα 400w τροφοδοτικα(και 500 και 600) πως μεταφραζονται.
Το μονο που καταφερα να βρω ειναι αυτο http://www.powerstream.com/DC-PC-12V-400.htm και διασπαρτες πληροφοριες οτι οτι ειναι 12v-30A κλπ.Ισχυουν αυτες οι τιμες?
Ναι Βασίλη ισχυουν, φαντάσου ότι η κάρτα γραφικών που τροφοδοτούν τραβάει τόσα αμπερ όταν δίνει το 100%

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ganagnost02
24-06-16, 10:26
Καλήμερα,

1)Έβαλα παράλληλα στο πηνίο την 1Ν4007 με την κάθοδο στον + ίδιο αποτέλεσμα, μου έριξε το τροφοδοτικό.

2)Έβαλα την μπαταριά πάνω και πήρε με την μια η ηλεκτροβαλβιδα, πρόσθεσα και τα φλοτέρ και δούλεψε,
παρατήρησα πως σε 1 από τα 2 φλοτέρ έχω κακή λειτουργιά(δεν έκοβε), κάτι που δεν φαινόταν με το τροφοδοτικό..
το αντικατεστησα, άφησα την μπαταριά να κάνει μια πλήρη αλλαγή των 25 λεπτών, τελείωσε μια χαρά
η ηλεκτροβαλβιδα είναι λίγο ζεστή, την κρατάς άνετα με το χέρι..

3)Συνδεσα πάλι στο τροφοδοτικό και δε μου το έριξε μέχρι τις 1 το βράδυ.. το άφησα έτσι να δω..
Ενώ με το τροφοδοτικό το έριχνε μόνιμα τώρα είναι οκ, περιμένω να δω τι θα γίνει, τι άλλαξε δεν κατάλαβα και έπαιξε,
του άρεσε η αλλαγή με την μπαταριά.. ούτε έχει σχέση με το φλοτέρ γιατί το έριχνε και χωρίς αυτά. θα περιμένω να δω
τι θα γίνει αν το ξαναρίξει θα βάλω την μπαταριά πάνω για 4-5 ήμερες..

4)Την βάνα δεν την μέτρησα είχα ξεχάσει το πολυμετρο ανοιχτο και η μπαταρια παπαλα..

ganagnost02
27-06-16, 09:29
Καλήμερα και καλή εβδομάδα εύχομαι !

Από την Παρασκευή το απόγευμα που μου ξανάριξε το τροφοδοτικό, έβαλα την ηλεκτροβαλβιδα στην μπαταριά και δουλεύει μια χαρά..
δε μπορώ να καταλάβω τι γίνετε ..

mihalas2
27-06-16, 11:16
Ευχαριστώ για την απάντηση σου, πίεση μπορώ να δώσω περισσότερη, την βρύση την έχω κάτω απ την μέση, επειδή μπαίνει στο σαλόνι και πάει σε ενυδρείο, είπα μην την έχω στο φουλ και δώσει καμιά πίεση ξαφνική και τρέχω..
άλατα δεν νομίζω να έχει, σε 20 ήμερες ζήτημα να έχει δουλέψει 10 φόρες και όχι πάνω από 2 ώρες ..

παίζει ρόλο η έλλειψη πίεσης στο οτι βραχυκυκλωνει ;

αλλο πραγμα η πιεση αλλο πραγμα η παροχη
εσυ στραγγαλισες την παροχη ηπιεση δεν αλαξε.
αν θελεις ρυθμιση πιεσης ειναι αλλο εξαρτημα που μπαινει εν σειρα με την παροχη.
τωρα αν βραχυκυκλωνει η δεν δουλευει ο συρτης ηδεν εχει δυναμη η τροφοδοσια ειναι αλλο
πρεπει να κανεις διευκρινησεις

ganagnost02
27-06-16, 11:47
καλήμερα, ναι εννοείς μειωτηρα πίεσης, όπως και να χει η παροχή τώρα είναι στο φουλ.. δεν άλλαξε κάτι..
όταν λες διευκρινίσεις;;

vasilllis
27-06-16, 12:26
Πιστευω βλεπει το πηνιο της βαλβιδας σαν βραχυκύκλωμα για αυτο το ριχνει.μαλλον πρεπει να το αντικαταστησεις με καποιο αλλο.

ganagnost02
27-06-16, 12:36
αυτό έχω στο νου μου να πάρω ένα απλό 12v να το δοκιμάσω..
Ευχαριστώ !

ganagnost02
29-06-16, 23:07
Καλησπέρα και πάλι!!! Έβαλα ένα απλό τροφοδοτικό και δουλεύει 3 ημερες, σημερα στην μεγάλη αλλαγή των 25 λεπτών έκανε 3-4 κολλήματα με σφύριγμα και με μια σφαλιαριτσα πήρε. . Οπότε θα το βάλω με 10 λεπτά διαλείμματα ώστε να παγώνει μέχρι να μου έρθει ο Κινέζος.. αν κάνει το ίδιο έχω μια 220ν θα την βαλω με έναν ρελε η θα πάρω την ceme..

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

ganagnost02
10-08-16, 00:17
Λοιπόν ήρθε η βανα την έβαλα πάνω και δουλεύει ρολόι, κάνει την 25 λεπτή αλλαγή κ είναι κρύα. . 1-2 φορές έριξε ένα σφύριγμα αλλά για παρα πολύ λίγο. . Από περιέργεια θα την βαλω πάνω στο τροφοδοτικό του η/υ να δω αντίδραση.. Τέλος καλό όλα καλά ευχαριστώ για τις συμβουλές σας!!!

Στάλθηκε από το GT-I9505 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk