PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτήσεις ενός νέοπα



Epitaph
28-06-16, 11:14
Χαιρετώ όλα τα μέλη της κοινότητας! Σας έμαθα πρόσφατα και μιας και το ενδιαφέρον μου για ηλεκτρολογικά ζητήματα διογκώθηκε τον τελευταίο μήνα, είπα να γραφτώ και να ρωτήσω κάποια πράγματα.

Λοιπόν, αρχίζω!

Πρόσφατα αγόρασα τούτο δω :

http://www.skroutz.gr/s/4774907/Energenie-EGEM1.html?from=catspan&keyphrase=energenie

γιατί ήθελα να ικανοποιήσω την περιέργεια μου για το πόσα watt καταναλώνει κάθε ηλεκτρική συσκευή.
Που λέτε κατέγραψα κάποιες τιμές (με πολλές εκπλήξεις!) , αλλά εμφανίστηκαν και κάποιες απορίες μου.

Έβαλα τον μετρητή αυτόν σε ένα κλιματιστικό σε κρύα λειτουργία. Όμως ενώ το κλιματιστικό στο αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720Watts.

1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?

Ο μετρητήτς λέει μετράει από 5VA-3680VA.

2) Επομένως αν μια συσκευή είναι κάτω από 5VA δεν θα δείχνει κάτι η συσκευή, σωστά;
(Γιατί έβαλα κάτι ανεμιστηράκια και κάτι φορτιστές και εμφάνιζε 0 Watts στην οθόνη.)

Επίσης θέλω να αγοράσω μια καλή μπαλαντέζα. Θα μου πείτε τώρα "τι εννοείς καλή;". Κοιτάξτε, έχω μια μπαλαντέζα όπου βάζω ένα 18.000 BTU κλιματιστικό και το βύσμα υποδοχής που ενώνει θυληκό μπαλαντέζας και κλιματιστικό είναι ΠΑΝΤΑ θερμό.

3)Παίζει ρόλο το πόσα watt μπορεί να σηκώσει κάθε μπαλαντέζα; Ποια έχετε να μου προτείνετε;


πάμε τώρα σε ένα πιο πολύπλοκα θέμα.

Είχα διαβάσει ότι κάθε συσκευή έχει ανάλογα watt εκκίνησης. Δηλαδή υπάρχει μια μεγάλη αιχμή όταν ξεκινάει μια συσκευή, και κάποιες φορές μπορεί να είναι και 10πλάσια της κανονικής κατανάλωσης.

4)Επειδή λοιπόν δεν θέλω να μου καεί ο ψηφιακός μετρητής watt, υπάρχει κάποιος πίνακας που να δείχνει τα watts εκκίνησης κάθε συσκευής; Επίσης ανάλογα αυξάνονται και τα Ambere ή δεν επηρεάζονται;


Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά

Panoss
28-06-16, 11:35
αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720VA.

1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?

Με το κόκκινο βλέπεις τη διόρθωση.
Μετράς VA.
Ενώ στο αυτοκόλλητο γράφει για kW.
http://electronicdesign.com/energy/what-s-difference-between-watts-and-volt-amperes
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43438





Ο μετρητήτς λέει μετράει από 5VA-3680VA.

2) Επομένως αν μια συσκευή είναι κάτω από 5VA δεν θα δείχνει κάτι η συσκευή, σωστά;
(Γιατί έβαλα κάτι ανεμιστηράκια και κάτι φορτιστές και εμφάνιζε 0 Watts στην οθόνη.)
Σωστά.

Epitaph
28-06-16, 12:44
Με το κόκκινο βλέπεις τη διόρθωση.
Μετράς kVA.
Ενώ στο αυτοκόλλητο γράφει για kW.
http://electronicdesign.com/energy/what-s-difference-between-watts-and-volt-amperes
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=43438


Μα ο μετρητής στην τιμή που εμφανίζει 720 δίπλα αναγράφει W και όχι VA. Επίσης απ όσο ξέρω στην ελλάδα ο Power Factor είναι 0.6. Επομένως :

Watts = VA * PF

δηλαδή αν ήταν 720 VA * 0.6 = 432 Watts.

Ο μετρητής Watt αναγράφει. Απλά οποιαδήποτε συσκευή είναι έξω απ το όριο των 5VA - 3680VA δεν την λαμβάνει υπόψη. Π.χ. σε ένα φορτιστή που δουλεύει με 0.36VA και καίει 2 Watts , δεν λέει ότι καίει 2Watts καν.

mixalis1988
28-06-16, 13:06
Μα ο μετρητής στην τιμή που εμφανίζει 720 δίπλα αναγράφει W και όχι VA. Επίσης απ όσο ξέρω στην ελλάδα ο Power Factor είναι 0.6. Επομένως :

Watts = VA * PF

δηλαδή αν ήταν 720 VA * 0.6 = 432 Watts.

Ο μετρητής Watt αναγράφει. Απλά οποιαδήποτε συσκευή είναι έξω απ το όριο των 5VA - 3680VA δεν την λαμβάνει υπόψη. Π.χ. σε ένα φορτιστή που δουλεύει με 0.36VA και καίει 2 Watts , δεν λέει ότι καίει 2Watts καν.

Ο Συντελεστης ισχυος (Power Factor) εξαρτατε παντα απ' την φυση του φορτιου και οχι απ' την περιοχη.

elektronio
28-06-16, 13:13
3.
το καλώδιο έχει ωμική αντίσταση ανά μήκος καλωδίου, σε μικρά μήκη η αντίσταση είναι αμελητέα, σε μεγαλύτερα μήκη όμως η αντίσταση κάνει πτώση τάσης οπότε η συσκευή κυρίως τα μοτέρ έχουν πρόβλημα.΄Σου συστήνω να κάνεις μπαλαντέζα σε μήκος μόνο όσο χρειάζεται και με όσο δυνατόν χονδρύτερο καλώδιο σε διατομή γιατί όσο πιο χονδρό τόσο λιγότερη αντίσταση παρουσιάζει. Νομίζω για την περίπτωση σου 3χ2,5 καλώδιο και καλές σφιχτές συνδέσεις στα βύσματα και πρίζες.

4.
το ρεύμα κατά την εκκίνηση των κινητήρων είναι το ονομαστικό χ6 αλλά αυτό είναι πολύ στιγμιαίο, μέχρι ένα ίππο δεν πιστεύω να έχει θέμα.

Στις μετρήσεις οι κατασκευαστές κλέβουν και λίγο (για την ακρίβεια είναι μετρημένες με τις καλύτερες συνθήκες) οπότε διαφορές με την μέτρηση πάντα υπάρχουν. Και ο μετρητής σου δεν είναι και καμιάς εξαιρετικής ακρίβειας, οι κατασκευαστές διαθέτουν πιο ακριβή όργανα μέτρησης.

Satcom
28-06-16, 13:29
Έβαλα τον μετρητή αυτόν σε ένα κλιματιστικό σε κρύα λειτουργία. Όμως ενώ το κλιματιστικό στο αυτοκόλλητο που αναγράφει την κατανάλωση δείχνει ότι έχει Input Cooling 0.62kW, ο μετρητής έγραφε ~720Watts.

1) Πως εξηγούνται αυτά τα παραπάνω watts?



Χωρίς να είμαι σίγουρος, να υποθέσω ότι στο input cooling δεν συμπεριλαμβάνεται η κατανάλωση των 2 ανεμιστήρων η και άλλων φορτίων;

Epitaph
28-06-16, 15:13
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις!


Ο Συντελεστης ισχυος (Power Factor) εξαρτατε παντα απ' την φυση του φορτιου και οχι απ' την περιοχη.

μπορείς να εξηγήσεις τι εννοείς με το "Φύση του φορτίου";


3.
το καλώδιο έχει ωμική αντίσταση ανά μήκος καλωδίου, σε μικρά μήκη η αντίσταση είναι αμελητέα, σε μεγαλύτερα μήκη όμως η αντίσταση κάνει πτώση τάσης οπότε η συσκευή κυρίως τα μοτέρ έχουν πρόβλημα.΄Σου συστήνω να κάνεις μπαλαντέζα σε μήκος μόνο όσο χρειάζεται και με όσο δυνατόν χονδρύτερο καλώδιο σε διατομή γιατί όσο πιο χονδρό τόσο λιγότερη αντίσταση παρουσιάζει. Νομίζω για την περίπτωση σου 3χ2,5 καλώδιο και καλές σφιχτές συνδέσεις στα βύσματα και πρίζες.

4.
το ρεύμα κατά την εκκίνηση των κινητήρων είναι το ονομαστικό χ6 αλλά αυτό είναι πολύ στιγμιαίο, μέχρι ένα ίππο δεν πιστεύω να έχει θέμα.

Στις μετρήσεις οι κατασκευαστές κλέβουν και λίγο (για την ακρίβεια είναι μετρημένες με τις καλύτερες συνθήκες) οπότε διαφορές με την μέτρηση πάντα υπάρχουν. Και ο μετρητής σου δεν είναι και καμιάς εξαιρετικής ακρίβειας, οι κατασκευαστές διαθέτουν πιο ακριβή όργανα μέτρησης.

Ευχαριστώ! Αυτό ήταν κάτι που υποπτευόμουν, αλλά δεν ήξερα γιατί συνέβαινε! Άρα συνήθως χοντρό καλώδιο = χοντρή διατομή = λιγότερη αντίσταση.


Χωρίς να είμαι σίγουρος, να υποθέσω ότι στο input cooling δεν συμπεριλαμβάνεται η κατανάλωση των 2 ανεμιστήρων η και άλλων φορτίων;

χμμμ ίσως...Δυστυχώς ο ανεμιστήρας δεν αναγράφει TDP , ενώ το PC που επίσης μέτρησα έχει ταβάνι στην κατανάλωση και δεν θέλω να βάλω stress test σε τροφοδοτικό.

vasilllis
28-06-16, 15:44
Η εξωτερικη μοναδα εχει δικο της ταμπελακι?
Μηπως το εσωτερικο ταμπελακι αναγραφει την καταναλωση σε πληρη φορτιο της εσωτερικης μοναδας ΜΟΝΟ?
Ριξε μια ματια και εξω καθως πιστευω οτι μετρας την καταναλωση και στις δυο μοναδες και ειναι και inverter?

draco1
29-06-16, 00:54
Πρέπει να διαβάσεις κάποια στοιχειώδη σχετικά με τον ηλεκτρισμό για να σου λυθούν οι απορίες που έχεις αλλά και άλλες που ίσως δημιουργηθουν, κατέβασε τα βιβλία από το ευγενιδειο ίδρυμα, ηλεκτροτεχνίας που βρίσκονται εδω (http://www.eef.edu.gr/frontoffice/portal.asp?cpage=RESOURCE&cresrc=2253&cnode=409&cuser=$curuser$)

IRF
29-06-16, 07:39
Φύση του φορτίου μπορεί να είναι καθαρά ωμική αντίσταση(λάμπα αντίσταση θερμοσυσσωρευτή) είτε πηνίο π.χ. από κινητήρα(επαγωγική) είτε πυκνωτής(χωρητική). Σε αυτές τις περιπτώσεις διαφοροποιείται ο συντελεστής ισχύος P.F.Γιατί αυτό; με πολύ απλά λόγια π.χ.εσύ στέλνεις στο πηνίο 10 W αυτό χρησιμοποιεί μόνο τα 9 και το 1 το επιστρέφει ως ρεύμα αντίθετης κατεύθυνσης.PF 0.9 δες στο
https://el.wikipedia.org/wiki/%CE%86%CE%B5%CF%81%CE%B3%CE%B7_%CE%B9%CF%83%CF%87% CF%8D%CF%82