PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΑΤΕΝΤΑ Weller 24 Volt



dim tzanis
30-06-16, 12:40
Αυτή την πατέντα την έχω κάνει εδώ και 35 χρόνια γύρω
στα 1982 αλλά τώρα θα σας την αποκαλύψω.
Το πρώτο μου καλό κολλητήρι ήταν ένα WELLER 24 volt που το είχα
αγοράσει από τον Βενιέρη Βερανζέρου καλή του ώρα, αυτό
σταθεροποιούσε την θερμοκρασία με ένα μικροδιακόπτη μέσα στην
λαβή. Ακόμη και σήμερα αυτός ο τύπος παράγετε από την WELLER.
Το ύψος της θερμοκρασίας εξαρτάται απόλυτα από τον τύπο της
μύτης. Για έναν ηλεκτρονικό το κολλητήρι είναι το πρώτο του
εργαλείο άλλη φορά το θέλει πιο ζεστό π.χ. να κολλήσει
μια λαμαρίνα άλλες όχι.
Με τον τύπο του κολλητηριού που είχα ήταν αδύνατο να
αλλάξω θερμοκρασία διότι δεν μπορούσα για να κάνω δυο
ζεστές κολλήσεις να άλλαζα τις μύτες συνέχεια.
Είχα ανάγκη ενός κολλητηριού με ποτενσιόμετρο ρυθμιστή.
Σήμερα τα κολλητήρια με ποτενσιόμετρο επιλογής θερμοκρασίας
είναι σε αφθονία αλλά τα Weller εξακολουθούν να είναι ακριβά
λόγω υψηλής ποιότητας που έχουν.
Την σχεδιαστική μανία την είχα από τότε. Κάθισα και σχεδίασα
έναν αυτόματο ρυθμιστή με ποτενσιόμετρο για να ελέγχω κατά
βούληση την θερμοκρασία. Αυτό που δεν θυμάμαι όμως είναι πως
έκανα την επιλογή του σένσορα που θα ανίχνευε την θερμοκρασία.
Επίσης δεν προσφέρει θόρυβο στο δίκτυο λόγω του zero-crossing.
Θα μπορούσα να έβαζα έναν απλό ρυθμιστή με triac των φώτων
και θα έλεγχα την θερμοκρασία όταν όμως κολλούσα το κολλητήρι
θα κρύωνε ενώ με τον σένσορα το ρεύμα στην αντίσταση του
κολλητηριού όταν κολλάς μεγαλώνει.
Τα Weller έχουν καλή ποιότητα κατασκευής και πολύ καλές μύτες.
Τελικά το αποτέλεσμα είναι να έχουμε σήμερα καμιά εικοσαριά
κολλητήρια με αυτήν την μέθοδο. Πλέον αγοράζουμε μόνο το
κολλητήρι και το ελατήριο στήριξης όλα τα άλλα τα
συναρμολογούμε εμείς. Η επιλογή της μύτης δεν παίζει
πλέον κανένα ρόλο βάζουμε οποία μας κάνει σαν μορφή.
Επίσης το κολλητήρι διαθέτει και όργανο ένδειξης της θερμοκρασίας.
Να σημειώσω πως η σταθερότητα στην θερμοκρασία είναι
υποδειγματική και με μεγάλη επιλογή θερμοκρασιών με το
ποτενσιόμετρο.
Φυσικά με αυτό το κολλητήρι μπορούμε να κολλάμε οτιδήποτε
χωρίς κίνδυνο να καταστρέψουμε τίποτε cmos ή άλλα τέτοια
διότι η ισχύς προέρχεται από μετασχηματιστή.
Στατικές τάσεις και διάφορα τέτοια δεν υπάρχουν.
Το μητρικό σχέδιο ήταν βέβαια χειρόγραφο και το
μετέφερα σε ALTIUM όπως και το PCB ήταν σε SMART που να το
θυμάστε, ήταν η πρώτη έκδοση των PCB σήμερα το έχω σε SPRINT.
Θα σας ανεβάσω το PDF του θεωρητικού σχεδίου και το PCB.
Και πολλές φωτογραφίες για να έχετε πλήρη ενημέρωση.
Ο σένσορας κοστίζει 0,4 ευρώ και τον βρίσκεις στην αγορά αλλά
δεν θα σας τον αποκαλύψω να στύψετε και εσείς το μυαλό
σας για να τον βρείτε όπως έκανα και εγώ τότε. Το PCB είναι λίγο
καλλίτερο από κάσσες όπως γράφει και κάποιος. Αυτό όμως
διαθέτουμε οποίος θέλει το φτιάχνει οποίος θέλει δεν το φτιάχνει.

Δημήτρης Τζανής

Panoss
30-06-16, 12:59
Είχα ανάγκη ενός κολλητηριού με ποτενσιόμετρο ρυθμιστή.

...
Θα μπορούσα να έβαζα έναν απλό ρυθμιστή με triac των φώτων
και θα έλεγχα την θερμοκρασία όταν όμως κολλούσα το κολλητήρι
θα κρύωνε ενώ με τον σένσορα το ρεύμα στην αντίσταση του
κολλητηριού όταν κολλάς μεγαλώνει.

...
Επίσης το κολλητήρι διαθέτει και όργανο ένδειξης της θερμοκρασίας.
Να σημειώσω πως η σταθερότητα στην θερμοκρασία είναι
υποδειγματική και με μεγάλη επιλογή θερμοκρασιών με το
ποτενσιόμετρο.


Δηλαδή έχεις φτιάξει, ουσιατικά, ένα σταθμό κόλλησης;



τα Weller εξακολουθούν να είναι ακριβά
λόγω υψηλής ποιότητας που έχουν.

Πάντως θα βρεις σε πολλά θέματα εδώ μέσα να μιλάνε για μύτες Weller που διαλύονται με μερικές κολλήσεις, και κακής ποιότητας κολλητήρια Weller.







Και πολλές φωτογραφίες για να έχετε πλήρη ενημέρωση.
Ο σένσορας κοστίζει 0,4 ευρώ και τον βρίσκεις στην αγορά αλλά
δεν θα σας τον αποκαλύψω να στύψετε και εσείς το μυαλό
σας για να τον βρείτε όπως έκανα και εγώ τότε.

Τώρα γιατί μας βασανίζεις;
Ο σένσορας τι είναι; Θερμίστορ;


Στο Meter (+ και -) συνδέεται κάποιο όργανο (π.χ βολτόμετρο) που δείχνει τη θερμοκρασία της μύτης του κολλητηριού;

dim tzanis
30-06-16, 14:24
Ξέρεις πολλά θερμίστορ να πηγαίνουν 400 βαθμούς κελσίου?
Όχι είναι πιο απλός.

dim tzanis
30-06-16, 14:26
1mA κοινό όργανο είναι 0-500 κλίμακα

FILMAN
30-06-16, 14:26
Τί είναι; Γιατί στο σχηματικό δεν δείχνει θερμοστοιχείο και εξάλλου δεν βλέπω αντιστάθμιση κρύας επαφής στο σχήμα.

dim tzanis
30-06-16, 15:07
Δεν είναι thermocupler

manolena
30-06-16, 15:11
Μία απλή δίοδος 1Ν4148 ίσως; Θυμάμαι μία αντίστοιχη κατασκευή πριν πολλά χρόνια στο Ελέκτορ με έναν LM324 επίσης.

FILMAN
30-06-16, 15:17
Μάνο οι ημιαγωγοί καταστρέφονται στους 150 ... 200οC.

Fire Doger
30-06-16, 15:18
Δεν θα ψηνόταν μέσα στο κολλητήρι η δίοδος?
Εμένα το μυαλό μου πήγε σε κάτι τέτοιο (https://en.wikipedia.org/wiki/Resistance_thermometer) (RTD) που μου φαίνεται καλό στις θερμοκρασίες αντοχές.

manolena
30-06-16, 15:24
Παρελειψα να πω πως η διάταξη εκείνη με τη βοήθεια της διόδου "έκοβε" το στέλεχος από την τροφοδοσία όταν αυτό έμενε για λίγο χρόνο στη θέση του στο ελατήριο βάσης. Στην ουσία ερχόταν πολύ κοντά στη μύτη του στελέχους και όχι σε επαφή άμεση ώστε να καταστραφεί. Ένα imitation σύστημα ελέγχου θερμοκρασίας δηλαδή.

Προφανώς όμως αυτό που γράφω εγώ δεν έχει κάποια σχέση με αυτό που θέλει να μαντεψουμε ο ιδιοκτήτης του νήματος.

dim tzanis
30-06-16, 15:48
Δεν είναι ημιαγωγό στοιχείο

genesis
30-06-16, 16:23
http://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/popcorn.gifhttp://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/popcorn.gifhttp://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/popcorn.gifhttp://www.moto.gr/forums/images/motogr/smilies/popcorn.gif

apilot
30-06-16, 16:26
Θα ήθελα να ρωτήσω αν αφαίρεσες τον μαγνητικό διακόπτη και το ελατήριο και αν είχαμε περισσότερες πληροφορίες για το που μπαίνει ο sensor, πιθανόν να βγάζαμε περισσότερα συμπεράσματα για το ποιος είναι.
Πάντως μπορώ να πω πως είναι μια πολύ έξυπνη ιδέα για εκείνη την εποχή και σου δίνω συγχαρητήρια.

Panoss
30-06-16, 16:30
Τελικά ο 'sensor' μήπως είναι απλά ένα κομμάτι αντίστασης π.χ χρωμονικελίνης;
(αυτή δεν αλλάζει τιμή ανάλογα με τη θερμοκρασία; )

dim tzanis
30-06-16, 16:52
Βεβαίως και αφαίρεσα τον μικροδιακόπτη και ο σένσορας τοποθετήται ακριβώς πίσω από την μύτη και δεν καίγετε ποτέ
το δε καλώδιο του κολητηριού είναι από 4 πόλους που τους έχουμε πλέξει έτσι και είναι πάρα πολύ εύκαμτο.Θα δείτε
τις φωτογραφίες. Και βέβαια ήταν πολύ έξυπνη ιδέα.

apilot
30-06-16, 17:06
Πάντως Δημήτρη καλό γρίφο μας έβαλες μεσημεριάτικα.
Τι μπορεί να είναι άραγε και να μη καίγεται ποτέ. Πιστεύω κάποια πατέντα παίζει.
Θα πρέπει να σκεφτούμε εκείνη την εποχή τι υπήρχε στην αγορά που μπορεί να χρησιμοποιηθεί για sensor σε τέτοιες θερμοκρασίες.

Panoss
30-06-16, 17:10
Πιστεύω κάποια πατέντα παίζει.

Πάντως τον περιέγραψε σαν κανονικό εξάρτημα, όχι πατέντα:

Ο σένσορας κοστίζει 0,4 ευρώ και τον βρίσκεις στην αγορά

ioannis_83
30-06-16, 17:11
Και βέβαια ήταν πολύ έξυπνη ιδέα.
μετριοφροσυνη πανω απ ολα...

apilot
30-06-16, 17:14
Μπορεί κάποιο τρανζίστορ μεταλλικού τύπου τόσο κάνουν και αυτά.

Panoss
30-06-16, 17:16
Αντέχει στους 400 °C;
Δεν νομίζω.

manolena
30-06-16, 17:49
...Και βέβαια ήταν πολύ έξυπνη ιδέα.

Αλήθεια, πάνω από όλα η ταπεινότητα. Νομίζω πως πρέπει να φύγω, έχω αρκετά πιο σημαντικά πράγματα να κάνω.

street
30-06-16, 18:01
εε συρμα χρωμονικελινης τυλιγμενο σε πιρο μαρμαρου , ιδιοκατασκευη και κοστιζει λιγοτερο απο τα 0,40 , κανα pt1000 εβαλες ? που το βρηκες 0,4 δεν μας λες :biggrin:

dim tzanis
30-06-16, 18:04
θα μείνετε κατάπληκτοι όταν θα σας αποκαλύψω το μυστικό πάντως πράγματι αντέχει αυτές τις
θερμοκρασίες και μάλιστα ακόμη και τις διπλάσιες. θα σας αφήσω να το σκεφτείτε αρκετά μπορεί
κανένας να καταλάβει τι είναι και φυσικά θα αξίζει όλων μας τα συγχαρητήρια.
Όσο για την ταπεινότητα δεν διεκδίκησα και το oskar εξυπνάδας. αλλά ήμουν τότε μόνο 32 ετών.

nikos1
30-06-16, 18:11
Εννοείται οποιαδήποτε μύτη της weller αυτές με τα φερομαγνητικά κυλινδρικά στο πίσω μέρος της μύτης , η οποιαδήποτε μύτη ?

tsimpidas
30-06-16, 18:20
θα μείνετε κατάπληκτοι όταν θα σας αποκαλύψω το μυστικό πάντως πράγματι αντέχει αυτές τις
θερμοκρασίες και μάλιστα ακόμη και τις διπλάσιες. θα σας αφήσω να το σκεφτείτε αρκετά μπορεί
κανένας να καταλάβει τι είναι και φυσικά θα αξίζει όλων μας τα συγχαρητήρια.
Όσο για την ταπεινότητα δεν διεκδίκησα και το oskar εξυπνάδας. αλλά ήμουν τότε μόνο 32 ετών.


δεν ξέρω τι έκανες αλλά ξέρω τι θα έκανα εγω αν ήθελα να φτιαξω σταθμό κόλλησης.

θα έπερνα δείγμα τάσης απο την ιδια την αντίσταση του κολλητηριού και θα το χρεισιμοποιουσα σαν ανάδραση σε ένα πολύ απλό κύκλωμα pwm που θα οδηγούσε την αντίσταση.

ρυθμίζοντας την ανάδραση θα ρύθμιζα και την θερμοκρασία. Μην κάνουμε τα εύκολα-δύσκολα.

street
30-06-16, 18:35
κουιζ εχουμε εδω :biggrin: αρα εν ειναι pt1000 e ?

street
30-06-16, 19:05
εγω δεν εχω και τοσο χρονο να κατσω να το δω , στα πεταχτα που το ειδα τωρα ... εχω μια αμυδρη υποψια οτι οτι μας δουλευεις ? :lool:
και μην με πεις την γνωστη παπαρια για τον θερμοδιακοπτη που βγαζει η weller στο στελεχος χειρος μεχρι και σημερα ..... :biggrin:

dim tzanis
30-06-16, 19:22
Κύριε Τσιμπίδα δεν μας σχεδιάζεις αυτό το απλό κύκλωμα με το pwm να μάθουμε και εμείς την εξυπνάδα σου.
μπορεί να έχεις και δίκιο.

tsimpidas
30-06-16, 19:36
καταρχήν δεν υποτιμώ την πατέντα σου [όποια και αν είναι]

κατά δεύτερον όλοι ξέρουν οτι μια αντίσταση οσο ζεσταίνεται αλαζει ελαφρά η τιμή της [λιγότερα ωμ κρύα-περισσότερα ζεστή] ετσι το δείγμα τάσης είναι
ανάλογο της θερμοκρασίας της αντίστασης

δεν έχουμε παρά να συνδέσουμε το δείγμα τάσης με ενα τελεστικό και από εκεί με την ανάδραση του ολοκληρομενου μας.


θες και να το σχεδιάσω ? άσε βαριέμαι.:001_tongue:

chip
30-06-16, 20:00
Η ύπαρξη πηγής ρεύματος που τροφοδοτεί τον αισθητήρα παραπέμπει σε μέτρηση βασιζόμενη σε μεταβολή αντίστασης...
Σήμερα θα βάζαμε ένα θερμίστορ MF58 που πάει στους 300C (θα αρκούσε εφόσον θα ήταν σε μία σχετική αποσταση από την αντίσταση) και έχει πολύ χαμηλό κόστος
ενώ εκείνη την εποχή θα μπορούσε να μπει μία αντίσταση σύρματος (τότε (αρχές 80s) έβρισκες αντίσταση σύρματος ακόμα και στο 0,5W) δηλαδή πρακτικά μία αντίσταση χρωμονικελίνης...

p.gabr
30-06-16, 20:28
Δηλαδή έχεις φτιάξει, ουσιατικά, ένα σταθμό κόλλησης;


Πάντως θα βρεις σε πολλά θέματα εδώ μέσα να μιλάνε για μύτες Weller που διαλύονται με μερικές κολλήσεις, και κακής ποιότητας κολλητήρια Weller.






Τώρα γιατί μας βασανίζεις;
Ο σένσορας τι είναι; Θερμίστορ;


Στο Meter (+ και -) συνδέεται κάποιο όργανο (π.χ βολτόμετρο) που δείχνει τη θερμοκρασία της μύτης του κολλητηριού;


Θα μου επιτρέψεις διαφωνισω
Ειναι όντως πολύ καλής ποιότητας, εμείς τα δουλεύαμε επί οκτάωρου βάσης καθημερινά και περνάγανε έτη και έτη ,εάν εδώ κυκλοφορήσαν μαϊμούδες δεν πρέπει να τα υποβαθμίζουμε
Θυμάμαι ήταν γύρω το 1975 όταν είχαμε πρωτοπαρει και όταν μαύρισε λίγο η μύτη πήγα στον τροχό και το τρόχισα να καθαρίσει (έτσι όπως κάναμε με τα χάλκινα) , φυσικά μου ταψαλε λίγο ο μάστορας μου.

dim tzanis
30-06-16, 20:41
Τίποτε από όλα αυτά δεν είναι είναι το αυγό του κολόμβου.

dovegroup
30-06-16, 21:31
Ένα κομμάτι χαλκού (σύρμα-υπο μορφή πηνίου - σπείρων για αύξηση του μήκους και της αντίστασης του) θα μπορούσε να κάνει...
Από την φυσικοχημεία της τρίτης Γυμνασίου...? Στα καθαρά μέταλλα η αντίσταση μειώνετε γραμμικά με μείωση της θερμοκρασίας χωρίς να μηδενίζετε.
Με διμεταλλικό έλασμα σαν sensor επίσης state on state off με εύρος θερμοκρασιακών τιμών πιο πρωτόγονα ίσως...

dim tzanis
30-06-16, 21:58
Σταματήστε κύριοι να γράφετε ανόητα πράγματα. Ο σένσορας πάει στο τέλος της μύτης από πίσω
Η μύτη είναι σε μία σωλήνα με διάμετρο 4 χιλιοστά τι μπορείς να βάλεις εκεί κανά εργοστάσιο?
Όσο για την αντίσταση του κολλητηριού που κάποιος βαριέται να σχεδιάσει σας
πληροφορώ πως δεν αλλάζει από ζεστό σε κρύο ούτε 1 Ωμ λόγια λόγια χωρίς σκέψη καθόλου.
άλλωστε σας έγραψα από την αρχή πως το κολλητήρι έχει 4 καλώδια 2 για την αντίσταση και 2 για τον σένσορα.

dim tzanis
30-06-16, 22:05
Κύριε chip μελετήσατε το θεωρητικό και σας συγχαίρω διότι πέσατε μέσα στο θεμα δεν μένει τίποτε άλλο παρά να ανακαλύψετε και τον σένσορα

finos
30-06-16, 22:12
εγω δεν καταλαβαινω γιατι τοσο μυστηριο

pstratos
30-06-16, 22:17
Εκεί θα του πήγαινε ή PTC με λίγα Ω ή RTD. Λόγω χώρου μάλλον Pt. ¶σχετο: Μαγνητοστάτες σκέτοι πουλιούνται ακόμα πουθενά σε Αθήνα σε λογική τιμή. Έχω 2-3 τέτοια κολητηράκια και αρκετές μύτες, από της παλιες με κάδμιο = αθάνατες

manolena
30-06-16, 22:18
Σταματήστε κύριοι να γράφετε ανόητα πράγματα. Ο σένσορας πάει στο τέλος της μύτης από πίσω
Η μύτη είναι σε μία σωλήνα με διάμετρο 4 χιλιοστά τι μπορείς να βάλεις εκεί κανά εργοστάσιο?
Όσο για την αντίσταση του κολλητηριού που κάποιος βαριέται να σχεδιάσει σας
πληροφορώ πως δεν αλλάζει από ζεστό σε κρύο ούτε 1 Ωμ λόγια λόγια χωρίς σκέψη καθόλου
(βλ. εδώ για μεταβολή αντίστασης ΠΑΝΤΑ πάνω ΑΠΟ 1 ΩΜ) (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83791&p=741259&viewfull=1#post741259). (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83791&p=741259&viewfull=1#post741259)

https://www.google.gr/url?sa=t&rct=j&q=&esrc=s&source=web&cd=1&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwj8jrDGv9DNAhXJQBQKHY7KBigQFggcMAA&url=http%3A%2F%2Fhyperphysics.phy-astr.gsu.edu%2Fhbase%2Felectric%2Frestmp.html&usg=AFQjCNGhLQsKEeqVnQanZAZco2SKZjIXkw&sig2=xxigwAmxhRiuaFkgXnMx8A
άλλωστε σας έγραψα από την αρχή πως το κολλητήρι έχει 4 καλώδια 2 για την αντίσταση και 2 για τον σένσορα.

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BE%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%AC (https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BE%CE%B9%CF%80%CE%B1%CF%83%CE%B9%CE%AC)

https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%B1%CE%BB%CE%B1%CE%B6%CE%BF%CE%BD%CE%B5%CE%AF%C E%B1



Πάς ο υψών εαυτόν ταπεινωθήσεται [Κατά Λουκάν Ευαγγέλιο, ιδΆ11]
Όστις υψώσει εαυτόν ταπεινωθήσεται, και όστις ταπεινώσει εαυτόν υψωθήσεται [Κατά Ματθαίον κγΆ12]
Καυχάσθω ο αδελφός ο ταπεινός εν τω ύψει αυτού, ο δε πλούσιος εν τη ταπεινώσει αυτού [Καινή Διαθήκη – Ιακώβου αΆ9]
Ο Θεός υπερηφάνοις αντιτάσσεται, ταπεινοίς δε δίδωσι χάριν [Καινή Διαθήκη – Ιακώβου δΆ6]
Ο καυχώμενος εν Κυρίω καυχάσθω. Ου γαρ ο εαυτόν συνιστών, εκείνος εστι δόκιμος, αλλΆ όν ο Κύριος συνίστησιν [Απόστολος Παύλος, ΒΆΚορινθ. ιΆ17]
Μη τα υψηλά φρονούντες, αλλά τοις ταπεινοίς συνεπαγόμενοι. Μη γίνεσθε φρόνιμοι παρΆ εαυτοίς [Απόστολος Παύλος - Προς Ρωμαίους ιβΆ16]
Ουκ εις τα άμετρα καυχησόμεθα αλλΆ εις το μέτρον του κανόνος ού εμέρισεν ημίν ο θεός μέτρου (Δεν θα καυχηθούμε για πράγματα που είναι έξω απΆ το κανονικό, αλλά για κείνα που βρίσκονται στο μέτρο του κανόνα, που μας δώρισε ο Θεός) [Απόστολος Παύλος, Κορινθ. ΒΆ]
Μη υψηλοφρόνει, αλλά φοβού. Ει γαρ ο Θεός των κατά φύσιν κλάδων ουκ εφείσατο, μήπως ουδέ σου φείσεται [Απόστολος Παύλος – Προς Ρωμαίους ιαΆ20-21]
Εί τις δοκεί είναί τι, μηδέν ών, φρεναπατά εαυτόν. Το δε έργον εαυτού δοκιμαζέτω έκαστος, και τότε εις εαυτόν μόνον το καύχημα έξει, και ουκ εις έτερον [Απόστολος Παύλος, Γαλάτ. στΆ3]
Εί τις δοκεί είναι παρΆ υμίν εν τω αιώνι τούτω, μωρός γενέσθω, ίνα γένηται σοφός [Απόστολος Παύλος, ΑΆ Κορινθ. γΆ18]
Είς υπέρ του ενός μη φυσιούσθε κατά του ετέρου. Τι γαρ σε διακρίνει; Τι δΆ έχεις ό ουκ έλαβες; Ει δε και έλαβες, τι καυχάσαι ως μη λαβών; [Απόστολος Παύλος, ΑΆ Κορινθ. δΆ6]
Η γνώσις φυσιεί (προκαλεί έπαρση), η δε αγάπη οικοδομεί [Απόστολος Παύλος]
Μη σχηματίσεις το φρόνημα οτι είσαι συνετός και μην εμπιστεύεσαι τη σοφία σου [Σολομώντας] (Παροιμίαι Γ΄,4)
Εισίν οι πλουτίζοντες μηδέν έχοντες και εισίν οι ταπεινούντες εαυτούς εν πολλώ πλούτω [Σολομώντας] (Παροιμ. ιγΆ7)
Εν περιβολή ιματίων μη καυχήσεις και εν ημέρα δόξης μη επαίρου [Παλαιά Διαθήκη – Σοφία Σειράχ ιαΆ4]
Ακάρθατος παρά Θεώ πάς υψηλόκαρδιος [Παλαιά Διαθήκη – Παροιμίες ιστΆ5]
Επί τη σοφία μη επαίρου [Παλαιά Διαθήκη – Παροιμίες γΆ5]
Όπου εισέλθει η υπερηφάνεια, εισέρχεται η καταισχύνη, η δε σοφία είναι με το μέρος των ταπεινών (Σολομών)
Προ συντριβής ηγείται ύβρις, προ δε της πτώσεως υπερηφάνεια [Παροιμίες Σολομώντος ιστΆ18]
Τι ωφέλησεν ημάς η υπερηφανία; Και τι πλούτος μετά αλαζονείας συμβέβληται ημίν; Παρήλθεν εκείνα πάντα ως σκιά (Τι μας ωφέλησε η καυχησιά; Και σε τι ο πλούτος με την αλαζονεία συνεισφέρουν για την ευτυχία μας; Σε τίποτα, γιατί συνήθως και τα δύο περνούν σα σκιά) [Σολομών 5]
Εταπείνωσας τον υψηλόν και ύψωσας ταπεινόν [Παλαιά Διαθήκη – Ιεζεκιήλ καΆ25]
Μη είπης τω πλήθει των δώρων μου και εν τω προσενέγκαι με Θεώ υψίστω προσδέξεται [Παλαιά Διαθήκη – Σοφία Σειράχ ζΆ19]
Μη εξύψω εαυτόν, ίνα μη πέσης και επαγάγης τη ψυχή σου ατιμίαν [Παλαιά Διαθήκη – Σοφία Σειράχ αΆ30]
Μη καυχάσθε και μη λαλείτε υψηλά εις υπεροχήν μηδέ εξελθέτω μεγαλορρημοσύνη εκ του στόματος υμών [Παλαιά Διαθήκη – ΑΆΒασιλειών βΆ3]
Μη καυχάσθω ο σοφός εν τη σοφία αυτού και μη καυχάσθω ο ισχυρός εν τη ισχύι αυτού και μη καυχάσθω ο πλούσιος εν τω πλούτω αυτού, αλλΆ ή εν τούτω καυχάσθω ο καυχώμενος συνίειν και γινώσκειν ότι εγώ ειμί Κύριος ο ποιών έλεος και κρίμα και δικαιοσύνην επί της γης, ότι εν τούτοις το θέλημά μου, λέγει Κύριος [Παλαιά Διαθήκη – Ιερεμίας θΆ23-24]
Μη λέγε καθαρός ειμι τοις έργοις, και άμεμπτος εναντίον του Θεού [Παλαιά Διαθήκη – Ιώβ ιαΆ4]
Οι οφθαλμοί οι μετέωροι ταπεινωθήσονται [Παλαιά Διαθήκη – Ησαϊας εΆ15]
Εξολοθρεύσει Κύριος γλώσσα μεγαλορρήμονα [Παλαιά Διαθήκη – Ψαλμοί ιαΆ14]


Α, να μην το ξεχάσω. Κάτι είχα κάνει εδώ, αλλά δεν βρήκα ντουντούκα να αγοράσω:

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83791&p=741249&viewfull=1#post741249
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83791&p=741259&viewfull=1#post741259
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=83791&p=741484&viewfull=1#post741484

Καλό βράδυ σε όλους.

Panos29
30-06-16, 23:18
Σένσορας = Λαμπάκι?

dim tzanis
30-06-16, 23:29
Μπράβο συγχαρητήρια το πέτυχες είναι ένα λαμπάκι μινιόν από το ταμπλό του αυτοκινήτου 12V 100mA χωρίς βάση αυτό δουλεύει
σαν PTC θερμίστορ και όλα δουλεύουν τέλεια. Σαν γυαλί δεν καίγετε και δεν καταστρέφεται.
Σκεφτήτε από τόσα που έχουμε βάλει ποτέ δεν χάλασε κανένα.

dim tzanis
30-06-16, 23:35
minion lamp 12V 1.2W

thomasdriver
30-06-16, 23:40
Το νήμα της αντίστασης που έχει το λαμπάκι απο τι μέταλλο είναι? :confused1:

betacord85
30-06-16, 23:45
πατεντιαρης ο μαστρομητσος!μπραβο!τι αλλες κατασκευες εχει το μενου??? :001_smile:

dim tzanis
30-06-16, 23:49
Όταν το μυαλό δεν τόχεις για να κάθετε τότε κάτι καταφέρνεις

betacord85
30-06-16, 23:55
καιρος να γινεις ποιο μοντερνος να βαλεις κανα arduino κανα κοντρολλερ τιποτα καινουριο...ολα αυτα ειναι στην ιστορια αγαπητε...περιπου το ιδιο προτζεκτ το εχει παρουσιασει και αλλος συναδελφος εδω με προδιαγραφες military...

dim tzanis
01-07-16, 00:05
Δεν είμαι νέος τα arduino είναι για μικρούς

thomasdriver
01-07-16, 00:26
Και εσείς κύριε σταματήστε να βάζετε ανόητα κουίζ! Και απαντήστε παρακαλώ τι μέταλλο περιέχει το λαμπάκι.

chip
01-07-16, 00:30
σε ολα τα λαμπακια το νημα ειναι απο βολφραμιο... το μέταλλο με την υψηλοτερη θερμοκρασια τήξης

betacord85
01-07-16, 00:38
χαχαχα!ελα ρε βαγγο μην θυγεσαι για το αρντουινο και τους νεους εσυ εισαι εξαιρεση! :001_tt2: ετσι βαλε και αλλα μαστρο δημητη μας αρσεουν τα δυσκολα!οταν γινει η συναντυση των μελων απο το φορουμ θαρθειτε?

finos
01-07-16, 00:43
Να ρωτισω ,που θα γίνει ;

betacord85
01-07-16, 00:45
λογικα αθηνα...θα ερθεις?εγω θα παρω φρεντο εσπρεσσο γλυκο...και θα φερω και 3 τροφωδοτικα απο pc για τα μελη για να παιζουν...πυκνωτες θελουν...

finos
01-07-16, 00:49
Εγώ πρωτινω Βόλο στο κέντρο της Ελλάδας ! Σε καμια αλάνα να φέρω και το μάτι από ψιλά :001_tt2:

ioannis_83
01-07-16, 01:34
Μπράβο συγχαρητήρια το πέτυχες είναι ένα λαμπάκι μινιόν από το ταμπλό του αυτοκινήτου 12V 100mA χωρίς βάση αυτό δουλεύει
σαν PTC θερμίστορ και όλα δουλεύουν τέλεια. Σαν γυαλί δεν καίγετε και δεν καταστρέφεται.
Σκεφτήτε από τόσα που έχουμε βάλει ποτέ δεν χάλασε κανένα.

κερδιζεις ενα λουκουμα....μου θυμηζετε καθηγητη τριτοβαθμιας.παντως η αυξομειωση θερμοκρασιας στη μυτη μεχρι να περασει το γυαλι και να επηρεασει το βολφραμιο περασε κανα 10λεπτο...αρα δεν ειναι ρυθμιση σε πραγματικο χρονο.

dim tzanis
01-07-16, 08:54
Παρόλο που η θερμοκρασία μεταδίδετε δια των υπέρυθρων ακτίνων πράγματι για να φθάσει
η θερμοκρασία από το γυαλάκι της λάμπας στο βολφράμιο περνά περίπου ένα εικοσάλεπτο
αλλά όλα λειτουργούν κανονικά. Τι να πω μεγάλη εξυπνάδα.

apilot
05-07-16, 09:49
Φίλε Δημήτρη είπες για κάτι πολλές φωτογραφίες.
Αν θέλεις βάλε μερικές να δούμε την όλη κατασκευή και το πώς είναι το λαμπάκι.

dim tzanis
05-07-16, 12:08
Με την Φωτογραφία ασχολείται ο υιός μου.
Του το έχω αναφέρει και μου υποσχέθηκε πως θα το κάνει.

apilot
05-07-16, 12:45
Εντάξει Δημήτρη είμαι σε αναμονή.

apilot
25-07-16, 18:25
Δημήτρη τι έγινε τελικά με τις φωτογραφίες ακόμη.
Η αναμονή είναι άσχημο πράγμα ξέρεις.
Ακόμη αυτός ο υιός σου.

kostas_dh
26-07-16, 08:09
Αυτή την πατέντα την έχω κάνει εδώ και 35 χρόνια γύρω
στα 1982 αλλά τώρα θα σας την αποκαλύψω.
....
Ο σένσορας κοστίζει 0,4 ευρώ και τον βρίσκεις στην αγορά αλλά
δεν θα σας τον αποκαλύψω να στύψετε και εσείς το μυαλό
σας για να τον βρείτε όπως έκανα και εγώ τότε.
....
Δημήτρης Τζανής

'Ένα λαμπάκι αυτοκινήτου 0.4¤ δηλ. 136.3 δρχ ?
Με 80 δρχ το 1982 αγόραζα λάμπα EL 504 και μάλιστα TELEFUNKEN
...
Που είναι ο παπάς?

lepouras
26-07-16, 12:35
'Ένα λαμπάκι αυτοκινήτου 0.4¤ δηλ. 136.3 δρχ ?
Με 80 δρχ το 1982 αγόραζα λάμπα EL 504 και μάλιστα TELEFUNKEN
...
Που είναι ο παπάς?
ξέχασες μια παράμετρο. εφόσον μιλάς με πόσα αγόραζες το 82 μια λάμπα θα πεις και πόσο αγόραζες και το λαμπάκι ΤΟΤΕ.
δηλαδή σήμερα αγοράζεις την EL 504 TELEFUNKEN 0,3 ευρώ? γιατί ξέρω πολλούς που θα θέλουν να σου δώσουν 0,6 ευρώ (θα βγάλεις και 100% κέρδος) και να σου αγοράσουν από 50 ο καθένας. έλα τυχερέ θα χεστείς στο χρήμα.

betacord85
26-07-16, 17:01
αγαπητε κωστα δεν μας ειπες την ηλικια σου τοτε στο μακρινο1982...μηπως ειδες καμια τιμη απο ακανα περιοδικο του ερασιτεχνη???λεω εγω...γιατι ο χρηστος μπογατσας σε καθε τευχος εγραφε αναλυτικα απκ την ποιο απλη λαμπα μεχρι και την σειρα 4cx τις τιμες τους για τους επιδοξους τοτε ερασιτεχνες...οχι κωστα δεν εχω ασχωληθει ποτε με rf...

street
26-07-16, 18:02
Που είναι ο παπάς?

τρολαρει και δεν το πιασατε χαχαχα

kostas_dh
28-07-16, 01:32
Γιάννη lepoura, μπαμπη betacord85 και Δημήτρη street μην τρελαίνεστε.
Έγραψα κάτι υπερβολικό για να δείξω ότι ολόκληρη η παρουσίαση είναι υπερβολική.
Σίγουρα θα μείνει και αυτή η παρουσίαση στη μέση όπως έμεινε και αυτή http://www.circuits.gr/index.php/topic,1447.0.html και ίσως και άλλες.

finos
28-07-16, 02:09
Μου φενετε οτι ο τυπος την εκανε λουης

apilot
28-07-16, 07:23
Μάλλον κάτι τέτοιο έγινε.

DLS 33
28-07-16, 12:38
ας περιμενουμε να δουμε.....

moutoulos
28-07-16, 12:38
Μου φενετε οτι ο τιπος την εκανε λουης

Ναι έχεις δίκιο. Μάλλον έτσι έγινε. Και ξέρεις γιατί ?. Γιατί βλέπει ανθρώπους σαν και εσένα,
που δεν ξέρουν ούτε να γράφουν (δεν προσπαθείς καν, το εμπέδωσα), και κάθονται να κρίνουν
χωρίς να γνωρίζουν. Είσαι ο τελευταίος που θα μπορούσε να κρίνει. Πέρα απο αυτό είσαι και
15 χρονών.

Όποιος έχει όρεξη για "επιθετική" διάθεση/προδιάθεση, καλό είναι να μην μπαίνει σε ΚΑΝΕΝΑ
thread και γράφει μ@λ@λίες *. Οι κανόνες είναι ξεκάθαροι. Δεν απαιτούμαι τίποτα απο κανέναν.




* (Μετ. Ότι θέλει)

betacord85
28-07-16, 15:21
θα παρω το μερος του κ.δημητρη...αν και δεν τον ξερω προσωπικα...βγηκε στο φορουμ και μετα απο καποιες ερωτησεις ειπε δημοσια το ονομα του και την επιχειρηση του...οποτε μην κρινετε καποιον ετσι...μπορει να εχει μεγαλο φορτο εργασιας και δεν ειναι 24/7 σε ενα pc να απανταει σε χαζες ερωτησεις πιτσιρικαδων...ναι μπορει οι κατασκευες του να ειναι απο μια αλλη εποχη τοτε που οι πατεντες που εκανε να ηταν πραγματικα μαγικες!σας βαζει καποιους γριφους πανω στις κατασκευες και τα σχεδια του οχι για να σας σπασει τα νευρα αλλα για να ακονισετε το μυαλο σας και να καταλαβετε γιατι εκανε την πατεντα αυτη και γιατι λειτουργει καλυτερα με την επεμβαση και την τροποποιηση του...καλο ειναι να υπαρχει ενα επιπεδο και ενα σεβας απεναντι σε ανθρωπους με εμπηρεια...καλο μεσημερι απο τις εξωτικες μπραχαμες...

street
28-07-16, 18:24
τον κυριο δημητρη οποιος θελει τνι παιρνει στο τηλεφωνο και μιλαει μαζι του .... σε ωρες που δεν εχει δουλεια :wiink:


Γιάννη lepoura, μπαμπη betacord85 και Δημήτρη street μην τρελαίνεστε.

σιγα μην τρελαθω καλοκαιριατικα μες την ζεστη ..... μετα τον νοεμβρη για να ζασταθω και λιγο :lool::lool:

MacGyver
28-07-16, 23:35
Με χαρά παρατήρησα ότι το επίπεδο του forum έχει ανέβει πολύ!
Το <ρε παιδιά> και άλλα, αντικαταστάθηκαν πλέον με το <κύριε>!

street
29-07-16, 16:45
Με χαρά παρατήρησα ότι το επίπεδο του forum έχει ανέβει πολύ!
Το <ρε παιδιά> και άλλα, αντικαταστάθηκαν πλέον με το <κύριε>!





σωστα .... εξαλου σε φορουμ μιλαμε και μαλιστα εξειδικευμενο , το καφενιο - τσιπουραδικο - συναντησεις ... εχει και μια διαφορα οπως και να το δει κανεις αρκει να θελεις να συμετεχεις :001_smile:

lepouras
29-07-16, 16:52
Με χαρά παρατήρησα ότι το επίπεδο του forum έχει ανέβει πολύ!
Το <ρε παιδιά> και άλλα, αντικαταστάθηκαν πλέον με το <κύριε>!
ε βέβαια. αν μπεις και στα άλλα θέματα θα δεις να βρίζονται με το σίς και με το σας.
εκεί να δεις. τη λέτε κύριε μ@λ@κ@ βρε δεν πάτε να γ@μ^%^^$ κύριε π@π@ρ@ και τέτοια. αφού λέμε να κλείνουμε και μονομαχίες με διαιτησία όπως κάποτε παλιά. ρίξιμο γαντιού στην μάπα, ραντεβού σε μισή ώρα κάτω από τις ελιές, επιλογή όπλου, ή εργαλείου (ηλεκτρονικοί βλέπεις μην ξεχνιόμαστε) πχ κολλητήρι, τρόμπα, πολύμετρο κλπ.

picdev
29-07-16, 20:33
μπορούμε να έχουμε μια μιρκή επεξήγηση του κυκλώματος ?