PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποια κάμερα και καταγραφικό;



Panoss
13-07-16, 14:48
Τελευταία έγινε μια κλοπή στο σπίτι του πατέρα μου και θέλω να προσπαθήσω, αν γίνεται, να καταγράψω τον κλέφτη, ο οποίος μας έχει επισκεφτεί 2-3 φορές (τουλάχιστον) και γι αυτό πιστεύω θα 'ρθει και 4η.

Αν είναι σκοτάδι (που 'ναι και το πιθανότερο) θα καταγράψει η κάμερα το πρόσωπό του;
Πρέπει να βάλω και καταγραφικό και να ανεβάζει την εικόνα και στο ίντερνετ για την περίπτωση που κάποιο από τα δύο δεν δουλέψει; (πάντα ο διάολος σπάει το ποδάρι του όταν δεν πρέπει...:lool:).
Βλέπω προτείνετε πολύ HikVision.

Βασικά σκεφτόμουνα για μια κάμερα στην είσοδο της πόρτας.
Ίσως και μια δεύτερη στην κεντρική πόρτα.

Για προτείνετε κάμερα και καταγραφικό (χρειάζεται και ξεχωριστό σκληρό δίσκο; ). (οικονομικά ε; μην δώσω για κάμερες όσα θα 'παιρνε ο κλέφτης...)

Αν πάρω σκέτη ip κάμερα δεν θα κάνω δουλειά λέτε;

Επίσης δεν θα πρέπει να καταλάβει οτι τον καταγράφει κάμερα...

(το παράξενο στην κλοπή είναι ότι ο κλέφτης πήγε κατευθείαν στο σημείο που 'ταν τα λεφτά και το σημείο αυτό το 'ξερε μόνο ο πατέρας μου)

draco1
13-07-16, 15:53
Έχουν την τάση οι γέροντες να επιδεικνύονται τον άκουσε ο μάγκας και σας επισκέφτηκε , ρώτα τον με πους μίλησε αν θυμάται να σου πει

Ιδιαίτερα "και ας σε πειράξει αυτό που θα σου πω" με ποιον συγγενή μίλησε σχετικά με το θέμα

vasilllis
13-07-16, 16:12
Αν ειναι σκοταδι θα φαινονται τα led υπερυθρων το βραδυ.το πρωι θα φαινεται ολη η καμερα.
Υπαρχουν καποιες καμερες ip οι οποιες διαθετουν sd για καταγραφη,αλλιως θες καταγραφικο,καμερα,σκληρο,καλωδια κλπ.
Αν και αποψη μου ειναι οτι κινεισαι λαθος σαν μετρο αποτροπης .καλυτερα να βαλετε ενα συναγερμο.

xlife
13-07-16, 16:17
http://www.novatron.gr/Foscam-C1.html

Αύριο - μεθαύριο θα σου πω εντυπώσεις που θα την εγκαταστήσω. Πάντως είναι αρκετά φθηνή, 720p γράφει σε κάρτα sd και έχει και αρκετά μεγάλη γωνία, ενώ μπορεί να γράφει και σε απομακρυσμένο υπολογιστή κι έτσι ο κλέφτης ακόμη και να την καταλάβει και να την βγάλει, θα τον έχεις καταγράψει. Το στυλ της είναι πολύ διακριτικό πιστεύω...

Panoss
13-07-16, 16:40
Έχουν την τάση οι γέροντες να επιδεικνύονται τον άκουσε ο μάγκας και σας επισκέφτηκε , ρώτα τον με πους μίλησε αν θυμάται να σου πει

Ιδιαίτερα "και ας σε πειράξει αυτό που θα σου πω" με ποιον συγγενή μίλησε σχετικά με το θέμα
Καμία σχέση, ο πατέρας μου είναι το ακριβώς αντίθετο.
Ούτε στον εαυτό του (που λέει ο λόγος) δεν θα μίλαγε ποτέ για κάτι τέτοιο.

Γι αυτό δεν βγάζουμε άκρη για να φτιάξουμε 'λίστα υπόπτων' :biggrin:, μέχρι στιγμής η λίστα είναι κενή...


Αν ειναι σκοταδι θα φαινονται τα led υπερυθρων το βραδυ.το πρωι θα φαινεται ολη η καμερα.
Υπαρχουν καποιες καμερες ip οι οποιες διαθετουν sd για καταγραφη,αλλιως θες καταγραφικο,καμερα,σκληρο,καλωδια κλπ.
Αν και αποψη μου ειναι οτι κινεισαι λαθος σαν μετρο αποτροπης .καλυτερα να βαλετε ενα συναγερμο.
Μα δεν θέλω να αποτρέψω τον κλέφτη, το αντίθετο!: θέλω να ξανάρθει για να τον καταγράψω.

Ενδιαφέρουσα η Foscam.

street
13-07-16, 18:12
Μα δεν θέλω να αποτρέψω τον κλέφτη, το αντίθετο!: θέλω να ξανάρθει για να τον καταγράψω.
σε σχεδον απολυτο σκοταδι ειναι ασπρομαυρη με αρκετα λουξ και με ελαχιστο φωτισμο , διχως υπερυθρες με τον φακο του κλεφτη ....

Panoss
13-07-16, 18:18
Δηλαδή για να τον καταγράψω στο σκοτάδι, πρέπει να κάνω ολόκληρη σκηνοθεσία - φώτα - πάμε; :lool:

street
13-07-16, 18:27
οχι μπορεις να βαλεις και καμερα με υπερυθρα που φαινεται στο σκοτααδι .... ( κοκκινιζει )

μεχρι και τα αξιαγαπητα αιλουροειδη μας ( γατες ) στο απολυτο σκοταδι δεν μπορουν να δουν !

Panoss
13-07-16, 18:49
Η Foscam γράφει 'νυχτερινή λήψη έως 8 μέτρα'.
Άραγε να κάνει;
Δεν ξέρω και αν μπορώ να τη δοκιμάσω στο μαγαζί που την πουλάει, μάλλον όχι.

street
13-07-16, 19:00
Άραγε να κάνει;
κανει κανει ....

Δεν ξέρω και αν μπορώ να τη δοκιμάσω στο μαγαζί που την πουλάει, μάλλον όχι.
εε ναι ....

Panoss
13-07-16, 20:00
Ναι; Τι ναι; Ναι στο 'μάλλον όχι' ή στο 'μπορώ να τη δοκιμάσω';
Μη με μπερδεύεις...:lool:

street
13-07-16, 20:15
σε ειπα ρε χαμενε την απαντηση παραπανω :biggrin:


Μη με μπερδεύεις...:lool:
τι δεν καταλαβαινεις ? :biggrin::lool:

vasilllis
13-07-16, 22:37
Αν βαλεις ενα προβολεα με ανιχνευτη τοτε θα γλυτωσεις τον κλεφτη απο το να αδειαζει τις μπαταριες του φακου του.Αλλα δεν θα φαινεται τοσο η καμερα.

Panoss
13-07-16, 23:18
Αν βαλεις ενα προβολεα με ανιχνευτη τοτε θα γλυτωσεις τον κλεφτη απο το να αδειαζει τις μπαταριες του φακου του.Αλλα δεν θα φαινεται τοσο η καμερα.
Ναι αλλά αν δει προβολέα θα υποψιαστεί ότι κάτι τρέχει...ειδικά αν ο προβολέας ανάψει μόλις τον αντιληφθεί.

Panoss
14-07-16, 11:04
Ένα άλλο θέμα είναι ότι αυτές τις κάμερες μπορεί να τις εντοπίσει ο κλέφτης με ανιχνευτή καμερών (πιάνουν το wifi σήμα της κάμερας).

betacord85
14-07-16, 12:18
δεν θελω να σε απογοητευσω αγαπητε...και να βαλεις καμερα δεν θα αποτρεψει ετσι ωστε να σου κλεψουν κατι...αν μπει στο ματι κατι θα κανει φτερα οτι και να κανεις...και εσυ θα μεινεις με την...κασσετα στο χερι για να θυμασαι πως σου ψυρησαν τα πραγματα...σαν παραδειγμα η γνωστη hayabusa που εκαν φτερα μεσα σε λιγα δευτερολεπτα...και τι εγινε?βλεπουν οι ληστες το βιντεο στο νετ και γελανε με τον πονο του ιδιωκτητη...βαλε κατι φτηνο

betacord85
14-07-16, 12:20
κατι ετσι για την ιστορια...τα περισσοτερα κλοπιμαια φευγουν την επομενη μερα η οσο το δυνατο γρηγοροτερα σε βαλκανικες χωρες...ειδικα αλβανια και βουλγαρια δεν ελενχουν τις νταλικες...

Panoss
14-07-16, 12:21
Μπάμπη όπως είπα δεν θέλω να τον αποτρέψω, θέλω να τον καταγράψω.
Άμα το πετύχω αυτό μετά βλέπω τι θα κάνω.

Panoss
15-07-16, 19:41
Τελικά πήρα δυο Foscam c1, στη μία έβαλα και SD-card.
Τα αρχεία από την SD-card πώς στο καλό τα βλέπω;

xlife
15-07-16, 20:30
Απο το κινητο πας στο play η απο το webinterface παλι καπου στο play. Δυστηχως εγω δεν εχω βαλει sd αλλα σημερα εψαχνα το μενου κ νομιζω ειναι οπως στο λεω