PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση Αρχαρίου για έλεγχο καλωδίωσης



onoma
14-07-16, 14:53
Καλησπέρα σας!

Μια ερώτηση από άτομο που δεν ανήκει στο χώρο των ηλεκτρονικών αλλά διαβάζοντας το φορουμ σας βρίσκω κατά καιρούς διάφορες πληροφορίες πολύ χρήσιμες για τα δικά μου τα άγνωστα δεδομένα.
Για τώρα ήθελα τη συμβουλή σας, για τα ηλεκτρολογικά ενός διαμερίσματος.
Έχουν περάσει οι καλωδιώσεις ηλεκτρολογικές (φώτα/συναγερμός/συσκευές/τηλ./κεραία... και ότι άλλο χρειάζεται), έχουν πέσει τα σοβατίσματα και προετοιμασία βαφής.
Υπάρχουν κάποιες απολίξεις καλωδίων που φανταζόμαστε που μπορεί να καταλήγουν αλλά δεν είμαστε σίγουροι.

Υπάρχει κάποιο εργαλείο, καμία πατέντα που να μπορείς να ανιχνεύσεις ποια άκρη καλωδίου αντιστοιχεί με ποια?
Δε θα θέλαμε να προβούμε στην αγορά ειδικών μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες γι'αυτό το λόγο, γιατί δεν πρόκειται να τα χρησιμοποιήσουμε για κάτι άλλο και δεν ασχολούμαστε γενικότερα με τέτοια πράγματα.

Ευχαριστώ!

lepouras
14-07-16, 15:07
υπάρχει ανιχνευτής καλωδίων αρκετά φθηνός (κάνα 25άρι ευρώ). δεν είναι ο "επαγγελματικός" όπως τον εννοείς που έχουν 250+ ευρώ. αλλά κάνεις πολύ εύκολη και καλή δουλειά.
πχ

http://www.texnologia.gr/index.asp?mod=eshop_item&ID=21452068&p=8480

street
14-07-16, 15:13
να το ξεκινησω λιγο αναποδα ....

Δε θα θέλαμε να προβούμε στην αγορά ειδικών μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες γι'αυτό το λόγο
σας ειπε καποιος κατι για τετοιο πραγμα ? και αν ναι ποια ειναι αυτα τα μηχανηματα και ποσο κοστολογουνταν ?

street
14-07-16, 15:19
γιαννη για αποληξεις καλωδιων μιλαει και πως θα βρει που παει που ..... πιθανν και με γεννητρια σηματος κλασικα λαμπακια μπαζερ μπαταριες κλπ αλλα για ασε να μας πει ......

navar
14-07-16, 15:20
........ αλλά διαβάζοντας το φορουμ σας βρίσκω κατά καιρούς .................................................. ...

..................
Δε θα θέλαμε να προβούμε στην αγορά ειδικών μηχανημάτων που χρησιμοποιούνται από επαγγελματίες γι'αυτό το λόγο,



μαλλον είχες καιρό να μπείς , δεν είναι ποια εδώ ο ΚΥΡΙΑΚΟΣ69 να σου προτείνει fluke για να μετράς της μπαταρίες σου η αλλιώς να σου προτείνει να δώσεις την δουλειά σε έναν επαγγελματία πτυχιούχο με PHD στην "ΑκροδεκτοΜπαταριοΑκουμπητική "

αυτό που πρότεινε ο Λέπουρας είναι μια χαρά !

Panoss
14-07-16, 15:25
1. μια μπαταρία 1,5V.
2. ένα led.
3. καλώδιο μερικών μέτρων, να φτάνει από το ένα καλώδιο του ενός δωματίου, ως το άλλο. Αυτό θα είναι το μαύρο καλώδιο.

Έστω ότι από στο δωμάτιο Α στην πρίζα βλέπεις δυο καλώδια, ένα πράσινο κι ένα μπλε.
Στο δωμάτιο Β βλέπεις ένα μπλε, ένα κόκκινο.

Δωμάτιο Α:
Στο πράσινο ακουμπάς τον θετικό πόλο της μπαταρίας.
Στον άλλο πόλο της μπαταρίας το ένα άκρο του μαύρου καλωδίου.

Δωμάτιο Β:
Το ένα άκρο του λεντ στο μπλε.
Το άλλο άκρο του λεντ στο ελεύθερο άκρο του μαύρου καλωδίου.
Αντιμεταθέτεις τα ποδαράκια του λεντ.

Αν ανάψει με έναν απο τους δύο τρόπους σύνδεσης του λεντ, σημαίνει οτι πράσινο του δωματίου Α = μπλε του δωματίου Β.
Αν με κανέναν από τους δυο τρόπους σύνδεσης του λεντ δεν ανάψει, το πράσινο δεν συνδέεται με το μπλε.

(εννοείται ότι έχεις βγάλει τη γενική ασφάλεια κι έχεις κατεβάσει το γενικό διακόπτη, δεν υπάρχει ρεύμα καθόλου στο σπίτι)

lepouras
14-07-16, 15:29
εγώ το πρότεινα γιατί είπε και για καλώδια συναγερμού τιβι τηλ. κλπ κλπ

λίγο χλομό το κόβω να έχει ρεύμα γιατί είπε ότι τώρα τελειώσανε οι σοβάδες και θα πάει για βάψιμο. οπότε μάλλον μιλάμε για καινούργια κατασκευή. αν είναι πράγματι έτσι τότε δεν υπάρχει καν πίνακας. οπότε με τον ανιχνευτή βρίσκει και τα καλώδια αναμονές στον πίνακα αλλά θα πρέπει να έχει και παραπάνω γνώσεις για να βρει σε ποιους διακόπτες καταλήγουν ή περνάνε και σε ποια άλλα κυκλώματα δίνουν κλπ κλπ κλπ.

onoma
14-07-16, 15:31
γεια σας και πάλι και ευχαριστώ για άμεσο ενδιαφέρον.
Να διευρινήσω, δεν αναφέρομαι πως οδηγούνται τα καλώδια μέσα από τα σοβατίσματα... αυτό θα ήταν επόμενη ερώτηση:)
Αυτή τη στιγμή θέλουμε να καταλάβουμε, το καλώδιο που βγαίνει από τον τοίχο και περιμένει π.χ. την εγκατάσταση του φωτιστικού/απλίκα/πεσ' το όπως θες... σε ποιο από τα καλώδια που κρέμονται και περιμένουν τον πίνακα αντιστοιχεί.

navar
14-07-16, 15:32
1. μια μπαταρία 1,5V.
3. ένα led.
2. καλώδιο μερικών μέτρων, να φτάνει από το ένα καλώδιο του ενός δωματίου, ως το άλλο. Αυτό θα είναι το μαύρο καλώδιο.

Έστω ότι από στο δωμάτιο Α στην πρίζα βλέπεις δυο καλώδια, ένα πράσινο κι ένα μπλε.
Στο δωμάτιο Β βλέπεις ένα μπλε, ένα κόκκινο.

Δωμάτιο Α:
Στο πράσινο ακουμπάς τον θετικό πόλο της μπαταρίας.
Στον άλλο πόλο της μπαταρίας το ένα άκρο του καλωδίου.

Δωμάτιο Β:
Το ένα άκρο του λεντ στο μπλε.
Το άλλο άκρο του λεντ στο ελεύθερο άκρο του μαύρου καλωδίου.
Αντιμεταθέτεις τα ποδαράκια του λεντ.

Αν ανάψει με έναν απο τους δύο τρόπους σύνδεσης του λεντ, σημαίνει οτι πράσινο του δωματίου Α = μπλε του δωματίου Β.
Αν με κανέναν από τους δυο τρόπους σύνδεσης του λεντ δεν ανάψει, το πράσινο δεν συνδέεται με το μπλε.

(εννοείται ότι έχεις βγάλει τη γενική ασφάλεια κι έχεις κατεβάσει το γενικό διακόπτη, δεν υπάρχει ρεύμα καθόλου στο σπίτι)

πολύ σωστά Παναγιώτη , απλά με της γεννήτριες τόνου είναι ποιο έυκολο να εντωπίσεις και ποιό καλώδιο είναι αν αυτά καταλήγουν κάπου τσούρμο !

apilot
14-07-16, 15:37
Αλλάξατε ηλεκτρολόγο ή δεν υπάρχει πια?
Αν ρωτήσεις αυτόν που τα έβαλε θα ξέρει που πάνε τα καλώδια.

onoma
14-07-16, 15:45
δυστυχώς δεν υπάρχει πια και δεν αναφέρομαι σε επίπεδο συνεργασίας αλλά και σαν άτομο εν ζωή :(

Έχω λάβει δύο λύσεις (ανιχνευτής καλωδίων και 9v μπαταρία με led).
Να υποθέσω ότι μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε και τις δύο λύσεις (όποια μας βολεύει) και για καλώδια ρεύματος αλλά και για τα ασθενή σήματα π.χ. συναγερμός/κεραία, κτλ?

... να προσθέσω είμαστε στην κατηγορία τσούρμο όπως προήπατε και παραπάνω...

street
14-07-16, 15:48
εγω περιμενω απαντηση για αυτα τα ειδικα μηχανηματα και κοστολογιο , και γενιικα την ιστορια , και εχω λογο που το ρωταω ....

apilot
14-07-16, 15:48
Τότε φίλε μου δύσκολη περίπτωση η αναγνώριση καλωδίων.
Με την μπαταρία 9V και με το λαμπάκι 9V είναι η καλύτερη λύση.

onoma
14-07-16, 16:00
εγω περιμενω απαντηση για αυτα τα ειδικα μηχανηματα και κοστολογιο , και γενιικα την ιστορια , και εχω λογο που το ρωταω ....φίλε η ιστορία είναι ότι χάσαμε ένα δικό μας αγαπημένο πρόσωπο που τυγχάνει να μας έχει κάνει και ηλεκτρολογική δουλειά στην ανακαίνιση.δεν το έχουμε πολυψάξει το θέμα στα σοβαρά ακόμα... σε συζητήσεις που έχουμε βρεθεί, κάποιοι μας έχουν πει αυτό απαιτεί ειδικά εργαλεία επαγγελματικά που κοστίζουν και κάποιοι άλλοι να ρωτήσουμε άτομα του επαγγέλματος γιατί υπάρχει πατέντα χωρίς υψηλό κόστος... και μάλιστα μας ανέφεραν το κύκλωμα αυτό με μπαταρία και λαμπάκι.να πω ότι κανείς από τους ερωτηθέντες δεν έχει ιδέα από ηλεκτρολογικά και εγακταστάσεις... ότι έχουν ακούσει και αυτοί.... να ρωτήσω - ποιος είναι ο λόγος που το ρωτάς? ελπίζω να βοήθησε η απάντησή μου στο λόγο σου.

apilot
14-07-16, 16:10
Πάντως αν γνώριζες ηλεκτρολογία και συγκεκριμένα από εγκαταστάσεις θα ήταν πολύ απλό.
Νομίζω πως χρειάζεσαι κάποιον που να γνωρίζει από αυτά.
Με την μπαταρία 9V και το λαμπάκι 9V θα σε πάρει αρκετό χρόνο για το ψάξιμο..

onoma
14-07-16, 16:20
Σίγουρα χρειαζόμαστε ειδικό όχι για την αναγνώριση αλλά και την ολοκληρωση της εγκατάστασης.
Λόγω αδειών και διακοπών δεν το βλέπουμε να το συζητάμε πριν τον Σεπτέμβριο.
Μέχρι τότε όμως θα θέλαμε να ξέρουμε τι ξεκινάει και που καταλήγει.
Μπαταρία-ledaki 9V είναι κατάλληλο για όλους τους τύπους καλωδίων... ακόμα και τηλεφωνικών και εκτός ρεύματος?

MacGyver
14-07-16, 16:46
Η όλη εργασία για έναν που γνωρίζει τα ηλεκτρολογικά είναι πολύ απλή,
για κάποιον άσχετο βουνό. Δεν θα σε σώσουν ούτε τα led ούτε άλλα διαστημικά εργαλεία.
Καταρχήν δεν γνωρίζεις αν έχει ολοκληρωθεί η σύνδεση μέσα στα κουτιά, οπότε και να βρεις
που καταλήγουν κάποια καλώδια, ποτέ δεν θα ξέρεις με σιγουριά, ώστε να δώσεις ρεύμα σε όλη την εγκατάσταση.
Η ερώτηση σου θα είχε έννοια αν επρόκειτο για ένα-δύο καλώδια, όχι για όλο το σπίτι.
Ένας ηλεκτρολόγος θα σου κάνει την δουλειά. Όλα τα άλλα που ζητάς και σου προτείνουν είναι απλά για να γίνεται κουβέντα.

onoma
14-07-16, 16:48
και η δεύτερη ερωτησούλα η οποία έμεινε στη μέση... ΟΚ για τις απολείξεις - το τι θα καταφέρουμε στο τέλος άλλη ιστορία...για τις οδεύσεις των καλωδίων...υποπτευόμαστε ποιοι είναι οι δρόμοι και από ποια δοκάρια περνάνε αλλά και πάλι δεν είμαστε σίγουροι.υπάρχει κάτι προσιτό (πάντα στην τιμή αναφέρομαι)... για την περίπτωσή μας ?!?

street
14-07-16, 17:08
καταρχας δεν χρειαζεται να λες τετοια σε ενα φορουμ , εγω το ρωτησα διοτι υπαρχουν κατι τετοιοι ηλεκτρολογοι απατεωνες και μετα στα πουλαν σε δεσμευουν μετα κλπ ... την προηγουμενη βδομαδα ειδα κατι τετοιο μπροστα στα ματια μου !

παρε ενα οσραμ προβολακι 12 βολτ στα 20 βατ , παρε και μια μπεταρια επαναφορτιζομενη 12 στα 1,3 , οπως λεει και ο πανος παραπανω τ τροπο απλα μην βαλεις λεντακια , η βαλε μπαζερ μηχανικο , να περασει και ενα φορτιο απ την γραμη , τα λεντ εχουν ενα θεμα στο να λαμπυριζουν απ το τιποτα ......

για γεννητρια δεν το συζηταμε ναι μεν η καλυτερη αλλα θα πρεπει να εχεις και την ανλογη εμπειρια χρησης της στο ( τσουρμο ) οπως κατι αναλογο με τα λεντ ....
το ιδιο και με τον ανιχνευτη καλωδιων .....

onoma
14-07-16, 17:27
ευχαριστώ street... τι να πω... σορυ για το στορυ.... δεν κατάλαβα το λόγο που το ρώταγες και απάντησα στην ερώτηση με όλα τα δεδομένα.

τώρα για τον ανιχνευτή καλωδίων, όπως είπα και πριν υποψιαζόμαστε πως πάνε... εξάλλου κατά τη διάρκεια και πριν τα σουβατίσματα είμασταν στο χώρο και έχουμε εικόνες (στο μυαλό μας βέβαια).
δεν είμαστε του επαγγέλματος αλλά μια βασική ιδέα την έχουμε με τις οδεύσεις των καλωδίων.
και η δικιά μας κατασκευή ακολουθεί λίγο-πολύ τους κανόνες όπως: 10-15cm κάτω από το ταβάνι τρέχουν οριζόντια τα καλώδια και κάθετα από τα κουτιά στις πρίζες/διακόπτες προς τα κάτω.
αλλά σε κάποια σημεία π.χ. προς τα δωμάτια μέσα δεν είμαι σίγουρος σε πιο δοκάρι "ταξιδεύει" μέσα στο χωλ, γι'αυτό αναρωτιόμουνα αν υπάρχει κάποιο μηχανάκι - ανιχνευτής καλωδίων για την περίπτωση μου.

vasilllis
14-07-16, 17:33
Και τι θελεις να κάνεις αμα μαθεις πως περνανε τα καλωδια;που θα εξυπηρετησει αυτο;

haris_216
14-07-16, 18:58
Υπάρχουν ανιχνευτές καλωδίων αλλά.....................

Όπως σε όλα τα πράγματα υπάρχουν οι επαγγελματικοί και οι μη.
Για τους επαγγελματικούς (πχ bosch 900+ ευρώ) δεν έχω άποψη αφού δεν έχω χρησιμοποιήσει.
Για τους μη επαγγελματικούς (κατηγορίας μέχρι 100 ευρώ) έχω χρησιμοποιήσει 2-3 (του Lidl, Stanley, Bosch) και δεν έχω μείνει ιδιαίτερα ευχαριστημένος από κανένα. Δηλαδή ενώ θεωρητικά βρίσκουν καλώδια, μέταλλα, καλώδια σε τάση (live) κλπ η ακρίβεια τους δεν ήταν αυτή που θα ήθελα. Δηλαδή για παράδειγμα να τρυπήσω κοντά σε καλώδιο χωρίς να τρέμει η ψυχή μου.
Αν βέβαια εσύ απλά το θέλεις για να ξέρεις από που περίπου περνάνε τα καλώδια ενδεχομένως και να είσαι οκ (βεβαια στην ανίχνευση απλού μετάλλου και όχι τάσης ίσως να σε μπερδέψει αφού θα "βλέπει" εκτός απ' τα καλώδια και τον οπλισμό του δομικού στοιχείου, ειδικά αν είναι επιφανειακός)

onoma
14-07-16, 19:38
Ναι θα θελα στο περιπου να ξερω τι μου γινεται μεσα στο ιδιο μου το σπιτι. Ο κυριος που ειχε αναλαβει τη δουλεια ηταν ο μαστορας/ηλεκτρολογος μας σε ολα και πριν την ανακαινιση και παντα με το τελος μας εδινε και τις σχετικες πληροφοριες ωστε να ειμαστε γνωστες της εγκαταστασης μας.
Αυτο δεν ειναι σωστο?

MacGyver
14-07-16, 20:04
Αγαπητή onoma και μη περιοχή, από τα γραφόμενα σου βγάζω το συμπέρασμα ότι ο ηλεκτρολόγος μάλλον σας παράτησε να γλυτώσει.
Πολύ ανακατώστρα πεθερά θα γίνεις!

el greco 1
14-07-16, 21:45
για πες το ονομα του μαστορα ηλεκτρολογου αν ειναι αδειουχος εδω στο φορουμ και μετα βλεπουμε τι εχει προκιψει.

betacord85
14-07-16, 21:57
μετα απο οσα εχου γραφτει μαλλον δεν θα ξαναγραψει...γιωργο ο ηλεκτρολογος εχει φυγει εδω και χρονια οπως εχει πει...το περιεργο ειναι αντι να φωναξει εναν αδειουχο ηλεκτρολογο με πειρα καθεται και περνει συμβουλες diy για εγκατασταση μεσω απο φορουμ ηλεκτρονικων

el greco 1
14-07-16, 22:16
οκ! αλλα ας μας πει το ονομα του εγκαταστατη αν θελει.

betacord85
14-07-16, 22:28
γιωργο ο εχει φυγει...δηάδη εχει πεθανει...σε τοπο χλοερο...οποτε ποιο το νοημα?τεσπα εστω να μας πει περιοχη ετσι ωστε να βρουμε καποιον φθηνο ηλεκτρολογο να παει να τσεκαρει τα καλωδια

el greco 1
14-07-16, 22:38
κανενα προβλημα κατσε να δουμε αν θα ξαναποσταρει!

onoma
14-07-16, 23:55
Φίλοι/ες καλησπέρα.
Αντιπαρέρχομαι τα σχόλια, ειρωνικά και μη...
ποιος ο λόγος να ξαναποστάρω?
αν με το diy εννοείτε - φιάχτω μόνος σου - λυπάμαι αλλά και αυτό το σενάριο που βγάλατε είναι πέραν της επιστημονικής φαντασίας.
onoma-Φώτης, perioxh-Χαλκιδα.
Δεν μπορώ να πω ότι χάρηκα με τη γνωριμία, αλλά σίγουρα ευχαριστώ για τις χρήσιμες απαντήσεις που έλαβα αρχικά.

MacGyver
15-07-16, 00:50
Όποιος θέλει να είναι γνώστης της εγκατάστασης είναι παρών όταν γίνεται.
Μιά φορά γίνονται όλα αυτά, υπάρχει τρόπος να φύγεις από τη δουλειά σου.
Η περισσότερη δουλειά φαντάζομαι έγινε. Γιατί δεν έρχεται ένας επαγγελματίας να την τελειώσει;
Δεν υπάρχουν τα 50-100€; Ούτε καν αναφορά έκανες.
Όσο για το θηλυκό,δεν υπαινίσσομαι τίποτα κακό η σεξιστικό, απλά από τον 'γραφικό σου χαρακτήρα", έχω αυτό το feeling.
Δίνεις την αίσθηση ότι δεν έχεις τη γνώση να ξεχωρίσεις το καλώδιο της κεραίας από το αντίστοιχο του θερμοσίφωνα η του συναγερμού.
Άρα ποια η έννοια των ερωτήσεων σου για μία τέτοιας έκτασης εργασία;
Άντε και βρήκες ότι το μαύρο από τον πίνακα πάει στο παιδικό. Τι θα ρωτήσεις μετά;
Πού θα το συνδέσεις στον πίνακα; Σε ποια βίδα (αριστερά-δεξιά-κέντρο) στην πρίζα; Τι αυτόματος θα μπει;
Τί είναι αυτόματος;
Δια αλληλογραφίας δεν σηκώνεται οικοδομή !

apilot
15-07-16, 07:51
Steve ότι μαθαίνει κάτι κανείς είναι καλό.
Να και ο φίλος μας ο Φώτης κάτι έμαθε στην ανταλλαγή πληροφοριών που του δώσαμε.
Αλλά αν δεν γνωρίζεις τίποτε τότε καλό είναι να φωνάζεις κάποιον που ξέρει γιατί μπορεί να τα κάνεις χειρότερα τα πράγματα σκαλίζοντας.

MacGyver
15-07-16, 16:04
Δεν διαφωνώ.
Άλλο είναι να ρωτάς για ένα πράγμα και άλλο για ολόκληρη εγκατάσταση, ενώ δεν γνωρίζεις τίποτα.
Απλά μου φάνηκαν αρτσούμπαλα και αυτά που ρώτησε και αυτά που του λέτε να εφαρμόσει.
Εσείς με γεννήτρια θα πηγαίνατε να κάνετε τη δουλειά; Ποιος από σας έχει γεννήτρια ;
Ακόμα και το led που έχει πολικότητα, το θεωρείτε πρακτικό τρόπο για έναν αδαή;
Υπάρχουν και πολύμετρα με 10€ που ούτε κάν αναφέρατε, ενώ είναι το πρώτο που θα έπρεπε να πείτε.
Ανιχνευτή για να βρει τί; οτι περνάνε καλώδια και σίδερα από τον τοίχο; Και μετά τι;

Προσωπικά δεν με ενοχλεί, αν θέλετε συνεχίστε βήμα-βήμα, μπορεί και να βγάλετε άκρη.

betacord85
15-07-16, 16:38
το οτι το σπιτι που λεει ο φιλος απο πανω μπορει να ειναι αυθαιρετο η να υπαρχει καποιο θεμα αλλο δεν παιζει?γιατι να μην παει αλλος ηλεκτρολογος?απο οτι βλεπω τα 100 ευρω λογικα μπορει αν τα διαθεση...αλλο θεμα υπαρχει...ωραια φωτη βγαλε φωτο απο τις καλωδιωσεις να σε βοηθησουμε...

apilot
15-07-16, 16:40
Εγώ δεν μίλησα ποτέ για Led αναφέρθηκα σε μπαταρία και λαμπάκι 9V.
Αν γνωρίζεις από εγκαταστάσεις δεν νομίζω να χρειάζεσαι τίποτε από όλα αυτά.
Με τους χρωματισμούς και τον αριθμό των καλωδίων στο μπουάτ ή στο κυτίο καταλαβαίνεις που πάει και γιατί προορίζεται το κάθε καλώδιο.
Τον ανιχνευτή τον χρησιμοποιείς μόνο για να τρυπήσεις κάπου που δεν ξέρεις αν υπάρχει κάποιο καλώδιο με ρεύμα ή κάποια μεταλλική σωλήνα.
Στην περίπτωση του φίλου αναφέρθηκα να πάρει κάποιον που να γνωρίζει από ηλεκτρολογικά.
Αυτά από μένα τέλος δεν ξανά παίρνω τον λόγο για αυτό το θέμα.