PDA

Επιστροφή στο Forum : Υπολείμματα απορρυπαντικού στο πλυντήριο



MacGyver
14-07-16, 21:05
Υπάρχει κανένας τρόπος να αφαιρεθούν τα υπολείμματα του απορρυπαντικού στο πλυντήριο ρούχων;
Αυτά στο χώρο του απορρυπαντικού όπως και παρακάτω στην περιοχή εισόδου του νερού στον κάδο.
Αναφέρομαι σε παλιά υπολείμματα που είναι σαν τσιμέντο. Τα γνωστά χημικά δεν τα επηρεάζουν,
ούτε καν η σπάτουλα.

picdev
14-07-16, 22:10
οξύ θέλει νομίζω και χλωρίνη σίγουρα να φύγει η μούχλα.
Εγώ κάνω και μια πλύση με βορικό οξύ σε υψηλή θερμοκρασία ή χλωρίνη πλυντηρίου

Googlis
15-07-16, 00:39
Αν το πλυντήριο το έχεις χρόνια, και έχει σχηματιστεί κάτι σαν πέτρα-τσιμέντο, δεν φεύγει, παραμόνο με αλλαγή σαπουνοθήκης.
Το καλύτερο που μπορείς να κάνεις για την συντήρηση του πλυντηρίου, είναι μία πλύση με τα ειδικά καθαριστικά της μάρκας του.

leosedf
15-07-16, 01:47
Η άσπρο ξύδι και να το βάλεις στα άσπρα για να ζεσταθεί. Και μετά μαγειρική σόδα να φύγουν οι μυρωδιές.
Αν κάνεις αρκετές πλύσεις με ξύδι θα δεις να φεύγουν τσιπς σιγά σιγά όμως.

lepouras
15-07-16, 01:50
προτείνω το θέμα να πάει στο www.howtowashit.gr (https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%8 1%CE%B9%CE%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwitvNWnhfTNAhXCcRQKHXjMCDYQ_AUICCgB&biw=1920&bih=916) .....:lool:

apilot
15-07-16, 07:56
Με άσπρο ξύδι και σόδα κάνει δουλειά όπως λέει και ο Γιάννης.
Έχω καθαρίσει και εγώ παλαιότερα αλλά θέλει λίγο υπομονή.

Prezonautis
15-07-16, 08:18
Δεν είμαι και πολύ του πλυντηρίου αλλά, σε περίπτωση που ξεκολλήσει κάνα μεγάλο κομμάτι οι κομματάκια που δεν διαλύονται με τίποτα, σκαλώσουν μετά στην αντλία νερού τις αποχέτευσης και μετά δεν μπορεί να κάνει απάντλησης και μένουν νερά μέσα?
Μήπως θέλει Να μπει κατσαβίδι. :biggrin: Να καθαριστούν οι σωλήνες δηλαδή εξωτερικά από το πλυντήριο και το δοχείο για το απορρυπαντικό.
Όπως για να έφτασε σε αυτό το σημείο να μαζέψει τόσο πράμα, σίγουρα κάτω από τον κάδο θα γίνεται τις π@υτ@νας...
Θα σου πρότεινα να βγάλεις την αντίσταση να δείς με τον φακό μέσα τι γίνεται.
Δηλαδή πάμε για το μεγάλο Service του πλυντηρίου. :001_smile:
Πόσο χρονών είναι?

MacGyver
15-07-16, 15:41
Είναι 15 ετίας miele.
Όλα είναι εντάξει (στον κάδο άγνωστο) και το μόνο που χρειάστηκε πριν λίγα χρόνια ήταν αμορτισέρ.
Η θήκη είναι μόνο ταλαιπωρημένη από τα απορρυπαντικά που όπως είπα έκαναν στρώμα και χάθηκε η λεία επιφάνεια,
με αποτέλεσμα να μην ρέει καλά το νερό με τη σκόνη, και να μένουν υπολείμματα σκόνης.
Η όψη είναι όπως των αλάτων αλλά ποιο ανθεκτικό, είναι σκληρό, ένα σώμα.
Προφανώς μόνο με κάποιο οξύ θα μπορούσε να φύγει.
Τα γνωστά, των αλάτων, δεν το ενοχλούν καθόλου.

leosedf
15-07-16, 16:02
Κιτρικό οξύ, πάλι στο ζεστό και τα βγάζει. Το κάνω σε καφετιέρες βραστήρες πλυντήριο κλπ. Αλλά θέλεις αρκετό.

MacGyver
15-07-16, 16:12
Υπάρχει σε καθαρή μορφή; Δεν το έχω δει πουθενά. Πριν λίγο έβαλα άρτυμα λεμονιού για να δώ τι κάνει!
- Έψαξα, προφανώς είναι το γνωστό "ξινό" σε σκόνη.

thomasdriver
15-07-16, 17:02
προτείνω το θέμα να πάει στο www.howtowashit.gr (https://www.google.gr/search?q=%CF%80%CE%BB%CE%B7%CE%BD%CF%84%CE%AF%CF%8 1%CE%B9%CE%B1&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwitvNWnhfTNAhXCcRQKHXjMCDYQ_AUICCgB&biw=1920&bih=916) .....:lool:
καλά ε!!!! οτι θα δώ και το πώς πλένουμε και μία
FERRARI δεν το περίμενα ποτέ65767:psonio::psonio:

picdev
16-07-16, 00:08
Ρίξε άκουα Φόρτε , έχει μόνο 5 με 10% υδροχλωρικό .
Τις προαλλες καθάρισα την αντίσταση του θερμοσίφωνα , έγινε σαν καινούρια

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

betacord85
16-07-16, 00:10
Ρίξε άκουα Φόρτε , έχει μόνο 5 με 10% υδροχλωρικό .
Τις προαλλες καθάρισα την αντίσταση του θερμοσίφωνα , έγινε σαν καινούρια

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
εβγαλες την ανισταση απο τον θερμοσιφωνα?την φλαντζα μετα την αλαλξες η την αφησες την ιδια?

stam1982
16-07-16, 08:00
Βαζεις στη θηκη το απορρυπαντικου ΑΝΘΡΑΚΙΚΗ ποτασα ( βρισκεις σε φαρμακειο).Επιλεγεις μεγαλο προγραμμα.Μολις την τραβηξει συμπληρωνεις απο τη σαπουνοθηκη 4,5 λιτρα νερο.
Η παραπανω συνταγη ειναι απο παλιο μαστορα οικιακων συσκευων και ΔΕΝ εχει δοιμαστει απο το γραφοντα.