PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανάβει η λάμπα.



taazz
18-07-16, 21:00
Καλησπέρα σας.

Έχω πρόβλημα με μια λάμπα σε ένα δωμάτιο ξαφνικά εκεί που ήταν αναμμένη έσβησε και δεν ξανά άναψε.
Βήματα επίλυσης προβλήματος μέχρι τώρα.
1) αλλαγή λάμπας
2) έλεγχος ντουί για πιθανά προβλήματα.
3) έλεγχος και των 2 διακοπτών για πιθανά προβλήματα.

Η λάμπα είναι καλή ανάβει σε άλλο φωτιστικό, το ντουί δεν είχε πρόβλημα με το καλώδιο αν και για σιγουριά έκοψα τα υπάρχον καλώδια γιατί μου φάνηκαν λίγο άκαμπτα και το ξανά μοντάρισμα πιο πάνω.
Από μια γρήγορη μέτρηση και στους δύο διακόπτες δεν φαίνεται κανένας να έχει ρεύμα (με μια μικρή επιφύλαξη για το έναν από τους δύο) μια πρίζα στο ίδιο δωμάτιο δίνει ρεύμα κανονικά, βασικά εκεί δοκίμασα το πολύμετρο γιατί στην αρχή νόμιζα ότι έκαψα την ασφάλεια.

Καμιά ιδέα τι να κοιτάξω άλλο; δεν υπάρχει ασφάλεια στο σπίτι που να επηρεάζει μόνο εκείνο το δωμάτιο και ποιο συγκεκριμένα μόνο την λάμπα.

marioland
18-07-16, 21:37
Aν δεν παει ρευμα στους διακοπτες πρεπει να ανοιχτουν κουτια και να ελεχθουν οι συνδεσεις της γραμμης. Αν δε εισαι σιγουρος οτι παει ρευμα τους διακοπτες εχεις αλε ρετουρ και δεν εχεις εμπειρια καλεσε ηλεκτρολογο.

xsterg
18-07-16, 22:46
επειδη δεν γνωριζεις τα βασικα και το παιχνιδι που πας να παιξεις εχει κινδυνους θα σου ελεγα να φωναξεις ηλεκτρολογο.

george33
19-07-16, 00:23
Φυσικά και να μην ανοίξεις κανένα μπουάτ και κανένα κυτίο. Δεν είναι δική σου δουλειά ούτε και κανενός από εδώ μέσα να σου δώσει οδηγίες. Θα καλέσεις νόμιμο αδειουχο ηλεκτρολόγο.

gep58
19-07-16, 12:33
george33 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=66958) δεν του άρεσε του νηματοθέτη η συμβουλή σου!... πολλοί θεωρούν ότι έχουν βρει ένα τρόπο με τις κοινότητες για να εξυπηρετεί ο καθένας τα ηλεκτρολογικά του προβλήματα
ας δοκιμάσει το "χάδι" του ρεύματος μήπως και κατανοήσει αυτό που του πρότεινες

taazz
19-07-16, 13:44
Ο νηματοθέτης εκτιμά και θα δώσει θετική ψήφο σε όποιον μοιραστεί μαζί μας "νέες" πληροφορίες και αρνητική σε όποιον αναμασά πληροφορίες που έχουν ήδη αναρτηθεί χωρίς εμφανή λόγο. Εσύ είσαι απλά εκτός θέματος χωρίς καμιά πληροφορία.

lepouras
19-07-16, 15:30
Φυσικά και να μην ανοίξεις κανένα μπουάτ και κανένα κυτίο. Δεν είναι δική σου δουλειά ούτε και κανενός από εδώ μέσα να σου δώσει οδηγίες. Θα καλέσεις νόμιμο αδειουχο ηλεκτρολόγο.
και τη είναι αυτό που εξασφαλίζει ότι ο νόμιμος αδιούχος ηλεκτρολόγος θα του κάνει καλήτερη δουλειά από έναν ερασιτέχνη μη νόμιμο μη αδειούχο ηλεκτρολόγο?????


έχουμε ξανά ασχοληθεί με το θέμα και ας αφήσουμε την καραμέλα του νόμιμου αδειούχου.
όποιος θέλει απαντά και όποιος δεν θέλει δεν απαντά.
η απλή αναφορά του μάλλον δεν ξέρεις καλύτερα μην παίζεις φτάνει.
απλά τα πράγματα.
επάνω γράφει ή ενότητα με έντονα γράμματα
Προσοχή: Μεγάλη είναι η σοβαρότητα των κινδύνων από το ηλεκτρικό ρεύμα και ο τρόπος με τον οποίο επιδρά στον ανθρώπινο οργανισμό! Να είστε ιδιαίτερα προσεκτικοί και να παίρνετε όλα τα απαραίτητα μέτρα πρόληψης πριν ξεκινήσετε τις εργασίες σας σε υψηλή τάση!


από εκεί και πέρα πέρα οι όροι χρήσεις που αποδεχθήκατε (μαζί και εγώ ) εδώ μέσα δεν αναγράφει πουθενά << μόνο οι νόμιμοι αδειούχοι ηλεκτρολόγοι έχουν το δικαίωμα να ρωτάνε για ηλεκτρολογικά προβλήματα>>
και να μην πηδήξω τώρα το θέμα με αναφορές σε νόμιμους αδειούχους ηλεκτρολόγους φονιάδες.....
και στο κάτω κάτω για εμένα είναι ποιο επικίνδυνο να βλέπω "νόμιμους αδειούχους ηλεκτρολόγους " να ρωτάνε σε ένα (οποιοδήποτε ) φόρουμ πληροφορίες για διάφορα ηλεκτρολογικά.
αφού είναι νόμιμος και αδειούχος δεν ξέρει?
τότε πώς είναι νόμιμος και αδειούχος????
μήπως τελικά το νόμιμος και αδειούχος δεν σημαίνει και γνώστης?
μην πούμε για τις εξετάσει που έδωσε γιατί θα γελάσει και το χείλη του κάθε πικραμένου......

vasilllis
19-07-16, 16:50
Μα απαντησε Γιαννη ο φιλος θεωρωντας απο τις πληροφοριες που εδωσε(Από μια γρήγορη μέτρηση και στους δύο διακόπτες δεν φαίνεται κανένας να έχει ρεύμα (με μια μικρή επιφύλαξη για το έναν από τους δύο)) ο θεματοθετης οτι το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να καλεσει ηλεκτρολογο.
Δεν νομιζω οτι ανεφερε κατι κακο .

johnnyb
19-07-16, 17:50
https://www.youtube.com/watch?v=kFkVEman_wI

lepouras
19-07-16, 18:18
η πρώτη απάντηση που δόθηκε και ανέφερε ηλεκτρολόγο γιατί δεν προκάλεσε την αρνητική αντίδραση του θεματοθέτη?
και η ένσταση μου ήταν είδες που.
κατά τα άλλα εφόσον είπε ότι έχει πολύμετρο και έκανε κάποιες μετρήσεις. ας πω και εγώ.

Ταζ. εφόσον έχει πολύμετρο μέτρα στην κλέμα που κρέμεται το ντουί και δες αν έρχεται εκεί τάση (με πατημένο τον διακόπτη στο αναμμένο).
αν έρχεται τότε απλά δεν πατάει σωστά η λάμπα στο ντουί.
ή αλλάζεις ντουί ή το πλαϊνό λαμάκι το τραβάς ελάχιστα (εφόσον έχει κόψει πρώτα το ρεύμα ή το έχεις αφαιρέσει) προς το κέντρο (αν είναι βιδωτό). αν είναι μπαγινετ τότε άλλαξε ντουί.
αν δεν έρχεται τότε πάμε στον διακόπτη.

στον διακόπτη αν προσπάθησες να μετρήσεις τάση δεν θα τα κατάφερνες διότι δεν έρχεται ουδέτερος για να μετρήσεις την διαφορά δυναμικού. οπότε το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εφόσον αφαιρέσεις τον διακόπτη τελείως και με την βοήθεια του μπαζερ ή του Ωμόμετρου αν ο διακόπτης όταν πατάς τα κουμπιά έχει συνέχεια ή διακόπτει.
για να δεις αν έρχεται φάση στον διακόπτη πρέπει να βρεις πρώτα να μπορείς να βάλεις τον δεύτερό ακροδέκτη σε ουδέτερο ή γείωση ώστε να μπορείς να μετρήσεις. αν έχεις πρίζα από κάτω του τότε εκεί μπορείς να ακουμπήσεις τον δεύτερο στην γείωση αλλά επειδή μπορεί να είναι παλιά η εγκατάσταση και ενδέχεται να μην έχει τότε θα ακουμπήσεις εναλλάξ στον ένα και στον άλλο πόλο. αν δεν έχει πρίζα από κάτω τότε θα δούμε τη μπορείς να κάνεις. ξεκίνα με αυτά.

Κυριακίδης
19-07-16, 18:34
Μα απαντησε Γιαννη ο φιλος θεωρωντας απο τις πληροφοριες που εδωσε(Από μια γρήγορη μέτρηση και στους δύο διακόπτες δεν φαίνεται κανένας να έχει ρεύμα (με μια μικρή επιφύλαξη για το έναν από τους δύο)) ο θεματοθετης οτι το καλυτερο που εχει να κανει ειναι να καλεσει ηλεκτρολογο.
Δεν νομιζω οτι ανεφερε κατι κακο .
Στις μέρες μας και στα διάφορα θέματα του φόρουμ βλέπουμε το θέμα "πριονοκορδέλα ξύλου " με κάτι ξύλινες τροχαλίες και άλλα "υπέροχα " και "υπερασφαλή" πράγματα .... εκείνον τι πρέπει να τον συμβουλέψουμε?

https://greekelectrician.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html
https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%8 4%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BB%CE%AD+%CF%81%CE%B5%CF%8 4%CE%BF%CF%8D%CF%81&biw=1280&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiV7cmX4P_NAhUDcBoKHbGLD6MQsAQIHw

street
19-07-16, 18:43
Ο νηματοθέτης εκτιμά και θα δώσει θετική ψήφο σε όποιον μοιραστεί μαζί μας "νέες" πληροφορίες και αρνητική σε όποιον αναμασά πληροφορίες που έχουν ήδη αναρτηθεί χωρίς εμφανή λόγο. Εσύ είσαι απλά εκτός θέματος χωρίς καμιά πληροφορία.

ο νηματοθετης θα πρεπει να βαζει και τα θεματα του στην σωστη κατηγορια , εκτος και αν ειναι ηλεκτρολογος που δεν ξερει πως να αλλαξει ενα νουι και κλπ .... και απλα ρωταει

Ερωτήσεις Αρχάριων (http://www.hlektronika.gr/forum/forumdisplay.php?f=322)

lepouras
19-07-16, 19:06
κάνεις λάθος. βρίσκετε στην σωστή ενότητα.

street
19-07-16, 19:24
εε ναι .... ψαχνει τον πικατσου :lool::lool:

george33
19-07-16, 19:49
Τον νομιμο και αδειουχο μπορείς να τον κυνηγησεις αν σου κανει ζημιά,τον ερασιτέχνη χομπίστα που το πρωι κολλάει πλακάκια και το μεσημέρι βάζει πρίζες και το βράδυ σφίγγει βρύσες,άντε βρες τον....αυτο ειναι το θέμα.
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ.

george33
19-07-16, 19:57
lepouras Γιατι σε πειραξε το νομιμος αδειούχος?Δεν είναι καραμέλα...είναι παράνομο να δουλεύεις χωρίς άδεια,πόσο μάλλον να αμοίβεσαι κι όλας απο αυτη την δουλειά.Να πω σε κάποιον που δεν κατέχει τα βασικά να ανοιξει μπουάτ και να αρχίσει να ψάχνει καλώδια;ΟΧΙ το θεωρώ ανέυθυνο απο μέρους μου σαν ηλεκτρολόγος.Νόμιμος αδειούχος φορολογούμενος και όλα αυτα που τα θεωρείς καραμέλα.

Panoss
19-07-16, 20:11
Δεν νομίζω να τον πείραξε το 'νόμιμος αδειούχος' αλλά το 'νομιμος αδειούχος = γνώστης'.
Κι εγώ ελάχιστους ηλεκτρολόγους έχω δει να είναι γνώστες κι ας είναι 'νόμιμοι αδειούχοι', ο κανόνας είναι μια απέραντη, βαθιά ασχετοσύνη.

george33
19-07-16, 20:14
Δεν διαφωνώ με αυτό,απλός λέω οτι τον έναν μπορείς να τον κυνηγήσεις τον άλλον όχι.

vasilllis
19-07-16, 20:19
Στις μέρες μας και στα διάφορα θέματα του φόρουμ βλέπουμε το θέμα "πριονοκορδέλα ξύλου " με κάτι ξύλινες τροχαλίες και άλλα "υπέροχα " και "υπερασφαλή" πράγματα .... εκείνον τι πρέπει να τον συμβουλέψουμε?

https://greekelectrician.blogspot.gr/2010/12/blog-post.html
https://www.google.gr/search?q=%CE%B4%CE%B9%CE%B1%CE%BA%CF%8C%CF%80%CF%8 4%CE%B7%CF%82+%CE%B1%CE%BB%CE%AD+%CF%81%CE%B5%CF%8 4%CE%BF%CF%8D%CF%81&biw=1280&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwiV7cmX4P_NAhUDcBoKHbGLD6MQsAQIHw
Προσωπικα ειμαι υπερ του ερασιτεχνικου και του diy.Διαφωνώ μονο σε συγκεκριμενα θεματα οπου δεν ξερει καν ποιο ειναι το κατσαβιδι ή δεν μπαινει καν στον κοπο να ασχοληθει με το προβλημα του και το πρωτο που κανει ειναι να ανοιξει ενα θεμα εδω να του πει καποιος αλλαξε αυτο το πρασινο κατω απο το μπλε και εισαι σουπερ.

Κυριακίδης
19-07-16, 20:53
Προσωπικα ειμαι υπερ του ερασιτεχνικου και του diy.Διαφωνώ μονο σε συγκεκριμενα θεματα οπου δεν ξερει καν ποιο ειναι το κατσαβιδι ή δεν μπαινει καν στον κοπο να ασχοληθει με το προβλημα του και το πρωτο που κανει ειναι να ανοιξει ενα θεμα εδω να του πει καποιος αλλαξε αυτο το πρασινο κατω απο το μπλε και εισαι σουπερ.
Σε πολλά πράγματα είσαι σωστός , αλλά δυστυχώς θα υπάρχουν άτομα που επειδή στο παρελθόν κατάφεραν να φτιάξουν έναν φακό με μπαταρίες υποθέτουν ότι μπορούν να κάνουν το ίδιο και στα υπόλοιπα . Και σε αυτό πιστεύω το φόρουμ δεν πρέπει να μείνει αμέτοχο (πέραν της συμβουλής για ειδικευμένο τεχνικό).
Όμως για άλλο λόγο θα πρέπει κάποιοι να βοηθήσουν (ακριβώς αυτά τα "πεισματάρικα" άτομα που επιμένουν ) γιατί πιστεύω έτσι κι αλλιώς αυτά τα άτομα για δικούς τους λόγους θα συνεχίζουν να παίζουν με αυτά τα παιχνίδια .

Για να μην συμβεί το όποιο κακό , θα πρέπει να απαντηθούν από το 1ο ποστ με παραδείγματα / υποθέσεις του τι θα μπορούσε να πάθει αν στα όσα περιγράφει δεν είναι όπως τα βλέπει . (π.χ. την ώρα που λέει ότι έκοβε τα καλώδια ... και ταυτόχρονα φέρεται να μην μπορεί να αναγνωρίσει πότε υπάρχει ρεύμα και που)

lepouras
19-07-16, 21:04
Τον νομιμο και αδειουχο μπορείς να τον κυνηγησεις αν σου κανει ζημιά,τον ερασιτέχνη χομπίστα που το πρωι κολλάει πλακάκια και το μεσημέρι βάζει πρίζες και το βράδυ σφίγγει βρύσες,άντε βρες τον....αυτο ειναι το θέμα.
ΜΗ ΔΙΝΕΤΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΣΕ ΠΑΡΑΝΟΜΟΥΣ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΟΥΣ.
Γιώργο. άσε. μεγάλη πίκρα αυτό. μπορείς να μου πεις την νόμιμη διαδικασία που χρειάζεται για να κυνηγήσεις κάποιον νόμιμο ηλεκτρολόγο? και πόσο κοστίζει? σου έχει τύχη να χρειαστεί?
σε πληροφορώ ότι ποιο εύκολα κυνηγάς τον παράνομο.
ο Παναγιώτης κατάλαβε που είναι η ένστασή μου.
α να σε πληροφορήσω εγώ που έχω ενστάσεις είμαι νόμιμος και τιμολόγια και μπλα μπλα μπλα....... γιαυτό τα έχω με τους νόμιμους κλπ κλπ

taazz
19-07-16, 22:22
(π.χ. την ώρα που λέει ότι έκοβε τα καλώδια ... και ταυτόχρονα φέρεται να μην μπορεί να αναγνωρίσει πότε υπάρχει ρεύμα και που)χρησιμοποιώ το παλιό, αξιόπιστο και δοκιμασμένο τεστ της γλώσσας αν έχει ρεύμα το βλέπω και κάνω και περμανάντ. Καλό το offtopic δεν λέω αλλά υπάρχουν και pm για να λύσετε τα υπαρξιακά σας. Ας παραμείνουμε on topic.

Κυριακίδης
19-07-16, 22:36
χρησιμοποιώ το παλιό, αξιόπιστο και δοκιμασμένο τεστ της γλώσσας αν έχει ρεύμα το βλέπω και κάνω και περμανάντ.
Ωραία , κάνε μας ανάλυση το αρχικό ποστ , ειδικά στο (3) και αν είναι δυνατόν κάποιες φωτογραφίες

Θα πάρω κομμάτι από το μήνυμα #10

στον διακόπτη αν προσπάθησες να μετρήσεις τάση δεν θα τα κατάφερνες διότι δεν έρχεται ουδέτερος για να μετρήσεις την διαφορά δυναμικού.
Επειδή στο 1ο ποστ δεν ξεκαθαρίζεις πως εξέτασες τους διακόπτες , τουλάχιστον να ξέρουμε αν κατανόησες το κομμάτι του μηνύματος #10 .

JOUN
19-07-16, 22:46
Κατα πασα πιθανοτητα δεν κανει επαφη το κεντρικο λαμακι στο ντουι.
Διεκοψε το ρευμα,βαλε ενα κατσαβιδι πισω απο το λαμακι ωστε να το σκουντηξεις προς τα πανω και θα δουλεψει.Μην το παρακανεις γιατι θα το κοψεις.

taazz
19-07-16, 23:04
Ωραία , κάνε μας ανάλυση το αρχικό ποστ , ειδικά στο (3) και αν είναι δυνατόν κάποιες φωτογραφίες
3) Έλεγχος διακοπτών
3.α) οπτικός έλεγχος για φθαρμένα ή κομμένα καλώδια
3.β) αποσύνδεση των καλωδίων και οπτικός έλεγχος για τυχόν προβλήματα υπερθέρμανσης.
3.γ) έλεγχος της κλέμας για τυχόν προβλήματα, ελαφρύ τρίψιμο για την αφαίρεση πιθανής οξείδωσης με ένα κομματάκι γυαλόχαρτο.
3.δ) με κροκοδειλάκια ελέγχουμε αν φέρνει ρεύμα σε κάποιο ζευγάρι καλωδίων από τα 3, δοκιμάστηκαν 3 συνδυασμοί ζεύγους (αριστερά-δεξιά, αριστερά-μέση, μέση-δεξιά) στον ένα διακόπτη στην μια θέση και 2 (αριστερά-δεξιά, μέση-δεξιά) στην άλλη. Στον άλλο διακόπτη δοκιμάστηκαν μόνο 2 συνδυασμοί στην 1 θέση και κανένας στην δεύτερη. Υπάρχει ένα μικρό ενδεχόμενο να μην κατάφερα να κλείσω κύκλωμα.

Δεν έχω κινητό με φωτογραφική μηχανή (το τελευταίο κινητό που αγόρασα είναι το Nokia 6310i και δεν βρίσκω λόγο να το αλλάξω ακόμα) ούτε ψηφιακή φωτογραφική μηχανή για να αναρτήσω φωτογραφίες.

taazz
19-07-16, 23:09
Κατα πασα πιθανοτητα δεν κανει επαφη το κεντρικο λαμακι στο ντουι.
Διεκοψε το ρευμα,βαλε ενα κατσαβιδι πισω απο το λαμακι ωστε να το σκουντηξεις προς τα πανω και θα δουλεψει.Μην το παρακανεις γιατι θα το κοψεις.Για λόγους ευχρηστίας το ντουι θα αλλαχθεί σε βιδωτό μέσα στην εβδομάδα, το πρόβλημα είναι μετρώντας τα volt στα καλώδια όταν τα αποσύνδεσα το πολύμετρο έδειχνε 0.

johnnyb
19-07-16, 23:10
χρησιμοποιώ το παλιό, αξιόπιστο και δοκιμασμένο τεστ της γλώσσας αν έχει ρεύμα το βλέπω και κάνω και περμανάντ. Καλό το offtopic δεν λέω αλλά υπάρχουν και pm για να λύσετε τα υπαρξιακά σας. Ας παραμείνουμε on topic.

Μπορεις να δοκιμασεις και με το τεστ του αειμνηστου

https://www.youtube.com/watch?v=cEuGaCuBhes

taazz
19-07-16, 23:25
η πρώτη απάντηση που δόθηκε και ανέφερε ηλεκτρολόγο γιατί δεν προκάλεσε την αρνητική αντίδραση του θεματοθέτη?
και η ένσταση μου ήταν είδες που.
κατά τα άλλα εφόσον είπε ότι έχει πολύμετρο και έκανε κάποιες μετρήσεις. ας πω και εγώ.

Ταζ. εφόσον έχει πολύμετρο μέτρα στην κλέμα που κρέμεται το ντουί και δες αν έρχεται εκεί τάση (με πατημένο τον διακόπτη στο αναμμένο).
αν έρχεται τότε απλά δεν πατάει σωστά η λάμπα στο ντουί.
ή αλλάζεις ντουί ή το πλαϊνό λαμάκι το τραβάς ελάχιστα (εφόσον έχει κόψει πρώτα το ρεύμα ή το έχεις αφαιρέσει) προς το κέντρο (αν είναι βιδωτό). αν είναι μπαγινετ τότε άλλαξε ντουί.
αν δεν έρχεται τότε πάμε στον διακόπτη.

στον διακόπτη αν προσπάθησες να μετρήσεις τάση δεν θα τα κατάφερνες διότι δεν έρχεται ουδέτερος για να μετρήσεις την διαφορά δυναμικού. οπότε το μόνο που μπορείς να μετρήσεις εφόσον αφαιρέσεις τον διακόπτη τελείως και με την βοήθεια του μπαζερ ή του Ωμόμετρου αν ο διακόπτης όταν πατάς τα κουμπιά έχει συνέχεια ή διακόπτει.
για να δεις αν έρχεται φάση στον διακόπτη πρέπει να βρεις πρώτα να μπορείς να βάλεις τον δεύτερό ακροδέκτη σε ουδέτερο ή γείωση ώστε να μπορείς να μετρήσεις. αν έχεις πρίζα από κάτω του τότε εκεί μπορείς να ακουμπήσεις τον δεύτερο στην γείωση αλλά επειδή μπορεί να είναι παλιά η εγκατάσταση και ενδέχεται να μην έχει τότε θα ακουμπήσεις εναλλάξ στον ένα και στον άλλο πόλο. αν δεν έχει πρίζα από κάτω τότε θα δούμε τη μπορείς να κάνεις. ξεκίνα με αυτά.
Bρήκα ένα 3μετρο καλώδιο UTP στην αποθήκη έχω κολλήσει κροκοδειλάκια στο ένα ζεύγος του(και στα 4 άκρα) και αύριο έχει εξονυχιστικό έλεγχο. Οι 2 πρίζες είναι στον ίδιο τοίχο και το καλώδιο θα παίξει τον ρόλο γέφυρας για την χαρτογράφηση των καλωδίων μέσω του βομβητή. Από ότι είδα από το σχεδιάγραμμα που ανάρτησε ο κύριος Κυριακίδης το σχεδιάγραμμα του απλού αλε ρετουρ διακόπτη τεριάζει και με τους 2 διακόπτες μου.

Κυριακίδης
19-07-16, 23:26
Για λόγους ευχρηστίας το ντουι θα αλλαχθεί σε βιδωτό μέσα στην εβδομάδα, το πρόβλημα είναι μετρώντας τα volt στα καλώδια όταν τα αποσύνδεσα το πολύμετρο έδειχνε 0.
Για το μήνυμα #25 και στο 3.δ) μας απάντησες μια από τα ίδια . Και όπως σου εξήγησαν αναλυτικά στο #10 . ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα "βολτ" δεν μπορείς να μετρήσεις τάσεις σε διακλαδώσεις φάσεων . Αλλά μόνο συνέχεια και αυτό εκτός ρεύματος . Πρώτα από όλα πρέπει να βρεθεί ποια είναι η ενεργή είσοδος της φάσης και μετά βλέπεις αν συμφωνεί η ακολουθία των συνδέσεων στους διακόπτες μέχρι και την λάμπα και του ουδέτερου. Τα διάφορα σχέδια στα έχω δείξει και ποιο πριν.

taazz
19-07-16, 23:35
Για το μήνυμα #25 και στο 3.δ) μας απάντησες μια από τα ίδια.ζητήθηκε μια αναλυτική αναφορά του τι έκανα και την έδωσα.

Και όπως σου εξήγησαν αναλυτικά στο #10 . ΔΕΝ μας ενδιαφέρουν τα "βολτ" δεν μπορείς να μετρήσεις τάσεις σε διακλαδώσεις φάσεων . Αλλά μόνο συνέχεια και αυτό εκτός ρεύματος . Πρώτα από όλα πρέπει να βρεθεί ποια είναι η ενεργή είσοδος της φάσης και μετά βλέπεις αν συμφωνεί η ακολουθία των συνδέσεων στους διακόπτες μέχρι και την λάμπα και του ουδέτερου. Τα διάφορα σχέδια στα έχω δείξει και ποιο πριν.
αύριο ή μεθαύριο θα γίνει ο έλεγχος με τον βομβητή, μέχρι τώρα οργανωνόμουν για να ρίξω τον γενικό για όσο το δυνατόν μικρότερο χρονικό διάστημα. \

EDIT:
Αν κρίνω από το σχεδιάγραμμα απλού αλε ρετουρ που ανάρτησες μετρώντας τάση στα μεσαία καλώδια των 2 διακοπτών θα πρέπει να έχω μέτρηση.

Κυριακίδης
19-07-16, 23:58
EDIT:
Αν κρίνω από το σχεδιάγραμμα απλού αλε ρετουρ που ανάρτησες μετρώντας τάση στα μεσαία καλώδια των 2 διακοπτών θα πρέπει να έχω μέτρηση.

http://www.manolas.gr/images/connections/alleretour_big.JPG
Αφού δεις καλά το παραπάνω σχέδιο , και βλέποντας τις περιοχές με τα κόκκινα καλώδια . Θα καταλήξεις να βγάλεις μούσια περιμένοντας να μετρήσεις τάση .
Ενώ για να μετρήσεις τάση θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και το αντίπερα καλώδιο που είναι χιλιόμετρα μακριά και μετά την λάμπα (μπλέ καλώδιο)

Μια εξάσκηση με μια μπαταρία και 2 διακόπτες (3 επαφών με μεσαία λήψη ) + μια λάμπα θα σε βοηθούσε να κατανοήσεις 2 πράγματα.

taazz
20-07-16, 00:06
http://www.manolas.gr/images/connections/alleretour_big.JPG
Αφού δεις καλά το παραπάνω σχέδιο , και βλέποντας τις περιοχές με τα κόκκινα καλώδια . Θα καταλήξεις να βγάλεις μούσια περιμένοντας να μετρήσεις τάση .
Ενώ για να μετρήσεις τάση θα πρέπει να χρησιμοποιηθεί και το αντίπερα καλώδιο που είναι χιλιόμετρα μακριά και μετά την λάμπα (μπλέ καλώδιο)

Μια εξάσκηση με μια μπαταρία και 2 διακόπτες (3 επαφών με μεσαία λήψη ) + μια λάμπα θα σε βοηθούσε να κατανοήσεις 2 πράγματα.
Έχω μια ιδέα αλλά ιδικός δεν είμαι, για εξήγησε μου τι διαφορά έχει ο λαμπτήρας ενδιάμεσα; Αν βγάλω το ντουί και συνδέσω τα 2 καλώδια του μεταξύ τους, μπορώ να κάνω μέτρηση;

Κυριακίδης
20-07-16, 00:10
Αν βγάλω το ντουί και συνδέσω τα 2 καλώδια του μεταξύ τους, μπορώ να κάνω μέτρηση;
Φόρα πρώτα το παρακάτω
https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1+%CE%B7%CE% BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB %CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83&biw=1280&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjMh42GuIDOAhVB1RoKHXZHClkQsAQIJw
Θα έχεις βραχυκύκλωμα . (σε παρόμοια δοκιμή με μπαταρία που σου πρότεινα ... θα έκαιγες την μπαταρία )

taazz
20-07-16, 00:18
Φόρα πρώτα το παρακάτω
https://www.google.gr/search?q=%CE%BC%CE%B1%CF%83%CE%BA%CE%B1+%CE%B7%CE% BB%CE%B5%CE%BA%CF%84%CF%81%CE%BF%CE%BA%CE%BF%CE%BB %CE%BB%CE%B7%CF%83%CE%B7%CF%83&biw=1280&bih=705&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ved=0ahUKEwjMh42GuIDOAhVB1RoKHXZHClkQsAQIJw
Θα έχεις βραχυκύκλωμα . (σε παρόμοια δοκιμή με μπαταρία που σου πρότεινα ... θα έκαιγες την μπαταρία )τι λες μωρέ; αν βάλω το πολύμετρο κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας θα κάψω μπαταρία;

kostas stathopoulos
20-07-16, 00:29
Αν βγάλω το ντουί και συνδέσω τα 2 καλώδια του μεταξύ τους, μπορώ να κάνω μέτρηση;

Ρε φίλε από τα μηνύματα σου φαίνεται πως δεν το χεις. Φώναξε έναν ηλεκτρολογο να σου λύσει το πρόβλημα.

johnnyb
20-07-16, 00:29
Έχω μια ιδέα αλλά ιδικός δεν είμαι, για εξήγησε μου τι διαφορά έχει ο λαμπτήρας ενδιάμεσα; Αν βγάλω το ντουί και συνδέσω τα 2 καλώδια του μεταξύ τους, μπορώ να κάνω μέτρηση;

Φιλε δυσκολευτικες λιγο αλλα τελικα τον ξεπερασες τον Τσακωνα :lool:

Κυριακίδης
20-07-16, 00:29
τι λες μωρέ; αν βάλω το πολύμετρο κατευθείαν στους πόλους της μπαταρίας θα κάψω μπαταρία;
Βεβαίως ! (αλλά ξέχασες την "επιθυμία σου" στο ότι θα έχεις ενώσει με καλώδιο που προορίζονταν για την κατανάλωση της λάμπας αλλά εσύ το έχεις βραχυκυκλώσει) .

taazz
20-07-16, 00:40
Βεβαίως !
Δηλαδή αν πάρω μια μπαταρία και συνδέσω το πολύμετρο στους πόλους για να μετρήσω την τάση της θα την κάψω;

(αλλά ξέχασες την "επιθυμία σου" στο ότι θα έχεις ενώσει με καλώδιο που προορίζονταν για την κατανάλωση της λάμπας αλλά εσύ το έχεις βραχυκυκλώσει) .
Δεν ξέχασα τίποτα η ερώτηση παραμένει βάση του σχεδιαγράμματος που ανάρτησες αποσυνδέω το μαύρο καλώδιο από τον διακόπτη 1 και το καφέ καλώδιο από τον διακόπτη 2 και ενδιάμεσα βάζω το πολύμετρο για μέτρηση τάσης θα πάρω μέτρηση ναι η όχι και αν όχι γιατί;

Τα υπόλοιπα τρολάκια άντε στην σπηλιά σας θα βγει ο μπαμπούλας σε λίγο.

kostas stathopoulos
20-07-16, 00:46
Στους διακόπτες δεν έχεις ουδέτερο άρα δεν μπορείς να μετρήσεις τάση. Αυτό με το ντουί που είπες μην το κάνεις.

Η ασφάλεια που τροφοδοτει την λάμπα τροφοδοτει και άλλες καταναλωσεις;

Το πρόβλημα ίσως βρίσκεται σε κάποιο κουτί διακλαδωσης και όχι στους διακόπτες.

ΔΔΕ έχεις στον πίνακα γιατί δεν την γλιτώνεις την ηλεκτροπληξια με αυτά που θες να κάνεις

taazz
20-07-16, 00:58
Στους διακόπτες δεν έχεις ουδέτερο άρα δεν μπορείς να μετρήσεις τάση. Αυτό με το ντουί που είπες μην το κάνεις.

Η ασφάλεια που τροφοδοτει την λάμπα τροφοδοτει και άλλες καταναλωσεις;

Το πρόβλημα ίσως βρίσκεται σε κάποιο κουτί διακλαδωσης και όχι στους διακόπτες.

ΔΔΕ έχεις στον πίνακα γιατί δεν την γλιτώνεις την ηλεκτροπληξια με αυτά που θες να κάνειςΠάμε από την αρχή γιατί ο καθένας εδω διαβάζει ότι θέλει. Η ερώτηση είναι στο κύκλωμα που αναρτήθηκε αν αφαιρέσω τους διακόπτες θα πάρω μέτρηση τάσης ή όχι. Ο φίλτατος Κυριακίδης επιμένει ότι θα γεράσω περιμένοντας και δεν θα πάρω ποτέ, άποψη την οποία δεν ασπάζομαι και ρωτάω τι αλλάζει αν βγει η λάμπα από την μέση αν πχ συνδέσω τα καλώδια από το ντουί μεταξύ τους.

Δεν ισχυρίστηκα ποτέ ότι θα κάνω κάτι τέτοιο και η ερώτηση δεν ήταν αν θα πάρω μέτρηση γιατί αυτό το θεωρώ σίγουρο. Η ερώτηση που ξεκίνησε όλο αυτό έγινε στην αρχή ήταν για να κερδίσω λίγο χρόνο, δηλαδή ρώτησα αν από την εμπειρία σας σε διακόπτες ακραίους με 3 καλώδια αν το καλώδιο τάσης και ουδέτερου μπαίνει απαραιτήτως στην μέση ή όχι όλα τα υπόλοιπα ήτανε να είχαμε να λέγαμε με τρολάκια να διασκεδάζουν την βλακεία τους.
Τέλος μάθετε να διαβάζεται τι αναρτήθηκε και όχι τι νομίζεται ότι αναρτήθηκε πριν αποφασίσετε αν το έχω ή όχι.



Η ασφάλεια που τροφοδοτει την λάμπα τροφοδοτει και άλλες καταναλωσεις; Ναι υπάρχει μια ασφάλεια που σβήνει διάφορα φώτα με αυτό που έχει πρόβλημα αλλά δεν γνωρίζω τί άλλο έχει επάνω και προτιμώ να ρίξω τον γενικό για τις δοκιμές μου.

σκ@@@@ τώρα μου ήρθε γιατί δεν θα έπαιρνα ποτέ μέτρηση τάσης ακόμα και αν όλο το δίκτυο λειτουργούσε κανονικά, δεν έχω βάλει την λάμπα πάνω ο μ@@@ με αποτέλεσμα να μην κλίνει κύκλωμα ποτέ.

lepouras
20-07-16, 01:28
Ταζ θα σε παρακαλούσα να ρήξεις τους τόνους σου. βγήκα να σε υπερασπιστώ έφαγα και το thumb down χωρίς να ξέρω γιατί, και μάλλον πείρες αέρα και αρχίζεις το κράξιμο. λοιπόν αρκέσου στις ερωτήσεις και απαντήσεις και μην συνεχίζεις σε αυτό το ύφος. καλή συνέχεια.

kostas stathopoulos
20-07-16, 01:42
Ταζ θα σε παρακαλούσα να ρήξεις τους τόνους σου. βγήκα να σε υπερασπιστώ έφαγα και το thumb down χωρίς να ξέρω γιατί, και μάλλον πείρες αέρα και αρχίζεις το κράξιμο. λοιπόν αρκέσου στις ερωτήσεις και απαντήσεις και μην συνεχίζεις σε αυτό το ύφος. καλή συνέχεια.

Τα thumb down τα βάζει σε όποιο post δεν αναφέρει λύση για το πρόβλημα του. Οπότε λογικά θα φάμε άλλο ένα

taazz
20-07-16, 01:49
Ταζ θα σε παρακαλούσα να ρήξεις τους τόνους σου. βγήκα να σε υπερασπιστώ έφαγα και το thumb down χωρίς να ξέρω γιατί, και μάλλον πείρες αέρα και αρχίζεις το κράξιμο. λοιπόν αρκέσου στις ερωτήσεις και απαντήσεις και μην συνεχίζεις σε αυτό το ύφος. καλή συνέχεια.Καταρχήν ζητώ συγνώμη αν οποιαδήποτε ανάρτηση μου σε έφερε σε δύσκολη θέση. Κατά δεύτερον χωρίς να θέλω να θίξω τα παιδιά που αναρτούν απαντήσεις τι προτείνεις να κάνω με τα τρολάκια στο νήμα; Αν πχ καταγγείλω τις αναρτήσεις τους ως εκτός θέματος θα διαγραφούν;

πείρες από εμένα thumb down; Αν ναι εκ παραδρομής έγινε.

kostas stathopoulos
20-07-16, 01:56
Ρε πας καλά, που το είδες το troll. Με αυτά που γράφεις δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα, μετά αναφέρεις ότι θες να βγάλεις το ντουί και να ενώσεις τα καλώδια μεταξύ τους και οι περισσότεροι σου λέμε να φέρεις ηλεκτρολογο γιατί είναι επικίνδυνο και μπορείς να σκοτωθείς και λες ότι trollαρουμε επειδή σου προτείναμε την πιο σωστή λύση;

taazz
20-07-16, 02:20
Ρε πας καλά, που το είδες το troll. Με αυτά που γράφεις δείχνεις ότι δεν έχεις ιδέα, μετά αναφέρεις ότι θες να βγάλεις το ντουί και να ενώσεις τα καλώδια μεταξύ τους και οι περισσότεροι σου λέμε να φέρεις ηλεκτρολογο γιατί είναι επικίνδυνο και μπορείς να σκοτωθείς και λες ότι trollαρουμε επειδή σου προτείναμε την πιο σωστή λύση;εσύ γιατί αρπάζεσαι; Κατά την άποψη μου το μόνο λάθος που έκανες και είναι αποδεκτό ως ένα βαθμό, είναι την παρανόηση των ερωτήσεων μου. Στο ένα ποστ απάντησες βάση αυτή της παρανόησης, κατά τα φαινόμενα χωρίς σκέψη και στην δεύτερη ανάρτηση σου επιμένοντας στην παρανόηση σου προσπάθησες να συζητήσεις το θέμα και να βρεις μια άκρη. Στην πρώτη πείρες thumbs down για την ακαμψία σου και στην δεύτερη πείρες thumbs up για την προσπάθεια.

Το πρόβλημα είναι ότι ακόμα και μετά την εξήγηση μου απέφυγες να απαντήσεις στην ερώτηση η να σχολιάσεις την αδυναμία κατανόησης που επιδεικνύω. Υποθέτω ότι είναι πολλά αυτά που πρέπει να εξηγήσεις και δεν θέλεις να μπλέξεις.

Fixxxer
20-07-16, 08:49
Επειδή το νήμα το διάβασα στα πολύ πεταχτά μπορεί να έχω χάσει κάτι...
Για να ελέγξεις αν φταίει το ντουι πάρε 2 καλώδια σύνδεσε τα σε ένα φις χωρίς γείωση και τις 2 άλλες άκρες σύνδεσε τες στο ντουι με τη λαμπα...
Πήγαινε σε ένα πολυπριζο βάλε το φις και άνοιξε το να δεις αν ανάβει η λάμπα...
Φαντάζομαι μπορείς να το κάνεις...
Τώρα αν το πρόβλημα δεν είναι εκεί και δεν γνωρίζεις πως να το βρεις, κάλεσε έναν ηλεκτρολόγο να στο λύσει...

vasilllis
20-07-16, 09:20
Να πω εγω κατι πιο απλο.Φερε μια μπαλαντεζα διπλα στους διακοπτες.Μετρα στην μπαλαντεζα αν στην μια τρυπα και στα μεταλικα σιδερακια εχεις ταση.Αν εχεις ταση προχωραμε.Λυσε τους διακοπτες και μετρα καθε ακρο του με το ενα ακρο του πολυμετρου και το αλλο χωμενο στα σιδερακια της μπαλαντεζας.Κανε ενα σχεδιο και ανεβασε το.

ΥΓ Μετα απο 5 σελιδες καταληγουμε σιγα σιγα στα 2-3-4 που επεσε και το κραξιμο.
ΥΓ2 Αυτη η ειρωνεια σου παντως καποιον μου θυμιζει
ΥΓ3 Οφειλω να παραδεχτω την επιμονη σου,δεν ξερω αν οφειλεται σε οικονομικη αναγκη,τσιγκουνια ή πεισμα .
ΥΓ4 Γιαννη εφαγες το thumb down και ηρεμησες και εσυ :lool::lool: (αστειευομαι)
ΥΓ5. ΡΙξε και σε εμενα ενα

taazz
20-07-16, 16:35
Να πω εγω κατι πιο απλο.Φερε μια μπαλαντεζα διπλα στους διακοπτες.Μετρα στην μπαλαντεζα αν στην μια τρυπα και στα μεταλικα σιδερακια εχεις ταση.Αν εχεις ταση προχωραμε.Λυσε τους διακοπτες και μετρα καθε ακρο του με το ενα ακρο του πολυμετρου και το αλλο χωμενο στα σιδερακια της μπαλαντεζας.Κανε ενα σχεδιο και ανεβασε το.
Τι σχέδιο να κάνω; αν τα πράγματα είναι όπως φαίνονται στο σχήμα της αλε ρετούρ συνδεσμολογίας τότε μόνο σε ένα άκρο στον έναν διακόπτη θα πάρω μέτρηση. κοινός θα έχω βρει τον διακόπτη Α και την φάση που δίνει το ρεύμα στο κύκλωμα. στα υπόλοιπα άκρα δεν θα πάρω μέτρηση.



ΥΓ Μετα απο 5 σελιδες καταληγουμε σιγα σιγα στα 2-3-4 που επεσε και το κραξιμο.
Ας μην κράζατε εγώ τι να κάνω τώρα;


ΥΓ2 Αυτη η ειρωνεια σου παντως καποιον μου θυμιζει
Ποια ειρωνεία; Οι ερωτήσεις μου είναι συγκεκριμένες και δεν έχουν ίχνος ειρωνείας. Αν θέλετε να γίνεται πιστευτοί σταματήστε να αναρτάται τελεσίγραφα και δικαιολογήστε τα συμπεράσματά σας.


ΥΓ3 Οφειλω να παραδεχτω την επιμονη σου,δεν ξερω αν οφειλεται σε οικονομικη αναγκη,τσιγκουνια ή πεισμα .
φίλε μου το σχέδιο πλεύσης μου το έχω από την στιγμή που ανάρτησε ο φίλτατος marioland τη λέξη κλειδί αλέ ρετούρ.


ΥΓ4 Γιαννη εφαγες το thumb down και ηρεμησες και εσυ :lool::lool: (αστειευομαι)
ΥΓ5. ΡΙξε και σε εμενα ενα
Για απάντα και στο ερώτημα με τις μετρήσεις αν μπορείς, προβλέπω ότι όπως και οι υπόλοιποι θα το αγνοήσεις.