PDA

Επιστροφή στο Forum : καμερα σε πυλωτη



chris1975
21-07-16, 23:27
Καλησπερα , εχω μια καμερα( αναλογικη) στον χωρο της πυλωτης συνδεμενη σε ενα διαμορφωτη και απο εκει πηγαινω στον κεντρικο ενισχυτη της κεραιας οπου βλεπω την καμερα σε ολες της τηλεορασεις, θα ηθελα να ρωτησω αν γινετε την ωρα που βλεπω καποιο καναλι στην τηλεοραση και καποιος ειναι στον χωρο της πυλωτης να μου γυρναει το καναλι απευθειας στο σημα της καμερας μεχρι στιγμης η διαδικασια ηταν να μου χτυπανε το κουδουνι και να αλλαζω το καναλι να δω ποιος ειναι .....συγνωμη αν εγινα κουραστικος καθε βοηθεια θα ητανε πολυτιμη ευχαριστω!!!

her
22-07-16, 00:44
Οχι δεν γινετε

chris1975
22-07-16, 01:20
ok ευχαριστω

aktis
22-07-16, 02:15
Αν το σημα της κάμερας το έπαιρνες απο το scart , νομιζω οτι αν εδινες μια ταση 12V σε καποιο pin στο scart ( κατι σαν external input select )
οι καλές παλιές τηλεοράσεις γυρίζαν στο scart . Ετσι πχ γυριζαν κατευθειαν στο βιντεο οταν εβαζες κασετα . Αφου όμως το παίρνεις απο το RF IN
ο μόνος αυτοματισμός θα ήταν να στέλνεται μια εντολή τηλεκοντρολ "επιλογή κανάλι modulator " στην τηλεόραση απο κάποιο "εξυπνο" τηλεκοντρόλ , πχ μια κατασκευή με arduino

chris1975
22-07-16, 18:13
ok σε ευχαριστω θα δω αν γινετε αυτο που λες με to scart κατα ποσο ειναι εφικτο

chris1975
22-07-16, 18:16
καποια συνδεσμολογια με το scart ?το πως μπορω να το κανω??

street
22-07-16, 18:24
το καλυτερο ειναι αυτο που λες και κανεις .... ασε τα σκαρτ μαρτ κλπ .... :biggrin:



Αν το σημα της κάμερας το έπαιρνες απο το scart

chris1975
22-07-16, 18:28
απλα επειδη δεν το κατεχω το θεμα πως να παρω το σημα της καμερας απο το scart ? :confused1::lool:

finos
22-07-16, 18:57
scart ειναι το rca κατα καποιο τροπο

chris1975
22-07-16, 19:13
ευχαριστω για τις απαντησεις απλα δεν καταλαβα απο τον κεντρικο ενισχυτη που εχω στην κεραια στον οποιο περναω τον διαμορφωτη σηματος και παει στις tv στο διαμερισμα πως θα κανω αυτο με το scart την συνδεσμολογια συγνωμη αν γινομαι:001_unsure: κουραστικος !

chris1975
22-07-16, 19:15
απο την καμερα φευγει ενα καλωδιο κεραιας πηγαινει στον διαμορφωτη απο τον διαμορφωτη το περναω στο ενισχυτη και απο εκει στις τηλεορασεις!

vasilllis
22-07-16, 22:05
δεν μπορεις να κανεις κατι ωστε να παρεις scart.Αν βολευει να παρεις ταση απο το κουδουνι κατι μπορει να γινει.

her
22-07-16, 23:01
Το σήμα μας είναι RF δεν έχει καμία δουλειά το scart. Εκτός και αν βάλεις ένα τηλεχειριστήριο μόνιμα μπροστά από την tv, το φτιάξεις κατάλληλα να πατάει ένα κουμπί ή να ενώνει τα καλώδια του τηλεχειριστήριου οπού θα παίρνει το σήμα ασύρματα (μόνο για 1-2 ορόφους) και και και ....:blink::blink::blink: απλά δεν γίνετε.
Σε ποιον όροφο είσαι;

chip
22-07-16, 23:03
θα μπορούσες να βάλεις ένα pir sensor και οταν πλησιάζει κάποιος να στέλνει εντολή με ένα τηλεχειρισμό σε ένα δεύτερο τηλεκοντρολ που θα σου αλλαζει κανάλι

chris1975
22-07-16, 23:05
στον 2ο αυτο ψαχνω καποια πατεντα ωστε οταν ανιχνευει σημα κατω ενας ανιχνευτης να μπορω να βλεπω απευθειας το ποιος ειναι ..... την ωρα που βλεπω καποιο ασχετο καναλι στην tv

chris1975
22-07-16, 23:11
απλα οι τηλεορασεις ειναι σε 2 διαφορετικα δωματια και δενξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο με το τηλεκοντρολ !

vasilllis
23-07-16, 00:16
Στην βρηκα την λυση

https://www.amazon.de/Devolo-1196-Audio-Extender/dp/B000U1H6AQ/ref=pd_sim_sbs_147_1/256-0220520-9757161?ie=UTF8&dpID=51bKTF745IL&dpSrc=sims&preST=_AC_UL160_SR160%2C160_&psc=1&refRID=P3GYXG37N1Q4FXP7J51T

Συνδεεις αυτο στην ταρατσα,αφου εκει εχεις ριξει το καλωδιο της καμερας.Βαζεις ενα τετοιο σε καθε τηλεοραση και παιρνεις σημα rca.Λογικα θα δουλεψει.

Τωρα που το ξανασκεφτομαι,εσυ θες και την εντολη να σου γυρισει σε video in.

chris1975
23-07-16, 00:20
μακαρι ¨))

chris1975
23-07-16, 00:36
ναι θελω οταν καποιος ανιχνευτης που θα εχω κατω να δινει εντολη και να γυρναει αυτοματα το καναλι

vasilllis
23-07-16, 00:37
Για την συνδεσμολογια του scart δες εδω https://en.wikipedia.org/wiki/SCART
αν και δεν βλεπω τον τροπο να μπορεσεις να το ενεργοποιησεις
Μου φαινεται πιο ευκολο ,πιο οικονομικο και σιγουρο απο αποψη λειτουργιας μια οθονη αποκλειστικα για αυτη την καμερα.
πχ αυτη http://www.emimikos.gr/LCDM-7/

chris1975
23-07-16, 00:43
σε ευχαριστω πολυ στο τελος εκει την βλεπω την δουλεια ¨)))) για την οθονη λεω και εγω , αν και σε ενα τυπο που ρωτησα και αυτος για καποια αλλαγη στο pin του scart μου ειχε πει αλλα το πως θα γινει ειναι ενα αλλο θεμα ¨)

her
23-07-16, 00:49
Ρε παιδία τι σχέση έχει το scart; Αφού όλα τα κανάλια είναι RF. Έχει τις κάμερες στον αριθμό 1 στην TV και τα άλλα κανάλια είναι π.χ στο 2 , 3, 4. Πως θα γυρίσει η τηλεόραση από το πρόγραμμα 5 στο πρόγραμμα 1 με το scart;

chris1975
23-07-16, 00:56
την καμερα την εχω αποθηκευση σε καναλι αναλογικο πχ στο νουμ. 0 ενω τα υπολοιπα ειναι ψηφιακα mega antenna κλπ κλπ δεν ξερω κατα ποσο ειναι εφικτο ενω ειναι στα ψηφιακα καναλια να γυρισει στο αναλογικο αυτοματα

her
23-07-16, 01:03
Ε αυτο λεω. Το scart δεν θα σου αλλαξει καναλι. Θα σε παει στο AV1 οχι στο αναλογικο ουτε στο ψηφιακο

chris1975
23-07-16, 01:08
αν καταλαβα καλα τζαμπα παιδευομαι ? δεν γινετε?? ¨(( thanks anyway .......

aktis
23-07-16, 01:38
Χρήστο , εδω ειμαστε forum για επαγγελματίες , χομπιστες αλλά και ερασιτέχνες . Επειδή λοιπόν πολλα γίνονται αλλα θέλουν και τον ανάλογο κόπο και τρόπο , να σου διευκρινισω μερικα πραγματα .

Οταν είπα αν ειχες το σήμα σε scart , εννοουσα πχ να μην ειχες modulator αλλά ενισχυτη video .
Εφόσον δεν ειχες πιασμένο το scart στην τηλεόραση ( με to digea που μας λές τώρα ) θα έβαζες το ενισχυμένο σημα βιντεο στο scart της τηλεόρασης
και δινοντας ταση στο pin STATUS αν δεν κάνω λάθος ή τηλεόραση θα γυριζε στο scart , στην κάμερα δηλαδη ΧΩΡΙΣ MODULATOR αλλά με ενισχυτη
βιντεο



Αφου λοιπον δεν ειναι αυτη η περίπτωση σου ,( εισαι στην περιπτωση RF input , όπως είπα στo αρχiκό μου post ) βλέπεις την κάμερα πχ στο UHF κανάλι 36 ή στο VHF 3 κλπ ... χρειάζεται να στειλεις τις "μαγικές " υπερυθρες εντολές στην TV ...

Θα μπορουσες λοιπόν να ζητήσεις απο κάποιον ( μιας και δεν εισαι σχετικός με ηλεκτρονικά )
να σου φτιάξει μια κατασκευούλα που να στελνει στην τηλεόραση τα ιδια σήματα που στέλνει το τηλεκοντρολ σου για να πας στο κανάλι της κάμερας
Αφου στο φτιάξει αυτο που ειναι και το πιο δύσκολο κομμάτι , μετα θα προχωρήσει στο πώς θα ενεργοποιείται αυτη η αλλαγη
πχ με τον ηχο του κουδουνιου , με ενα ρανταρ συναγερμου κλπ

Αν εχεις ορεξη να το κάνεις μόνος σου ( θελει ομως σοβαρο διάβασμα ) ξεκίνα απο δω ...

Αν πας σε λύση με μικρη οθόνη παλι πρεπει να πάρεις μια φτηνη τηλεόρασίτσα , αφου πρεπει να εχει εισοδο RF IN

https://learn.sparkfun.com/tutorials/ir-communication



(https://learn.sparkfun.com/tutorials/ir-communication)

chris1975
23-07-16, 09:34
καλημερα σε ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες σου και ολα τα υπολοιπα παιδια ! σιγα σιγα αρχιζει να ξετιλυγετε το κουβαρι :) οι γνωσεις μου ειναι πολυ ελαχιστες στο θεμα ναι . και με αρκετο διαβασμα και με την βοηθεια σας κατι θα γινει .....ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας ποαιδια

vasilllis
23-07-16, 10:26
Μα δεν θα χρησιμοποιησει το rf modulator.
Το σημα εστω το κατεβασαμε στην τηλεοραση το θεμα ειναι πως θα τριγκαρει να γυρισει σε scart.

chip
23-07-16, 10:50
απλα οι τηλεορασεις ειναι σε 2 διαφορετικα δωματια και δενξερω κατα ποσο εφικτο ειναι αυτο με το τηλεκοντροόλ !
αν είναι δύο οι τηλεοράσεις θα έχεις δύο δέκτες που θα πέρνουν σήμα από τον τηλεχειρισμό και θα ενεργοποιεί ένα τηλεκοντρόλ ο καθένας...
το αν αλλάζει αυτόματα από ψηφιακό σε αναλογικό θα έχει να κάνει με την τηλεόρασή σου... όταν πατάς το κανάλι για να δεις την κάμερα πρέπει να πατήσεις επιπλέον κάποιο πλήκτρο στο τηλεκοντρολ για να σε πάει στο αναλογικό?

chris1975
23-07-16, 10:58
καλημερα, το εχω αποθηκευμενο στο νουμερο( 0) οποτε δεν αλλαζω απο ψηφιακο σε αναλογικο απλα παταω το 0 στο τηλεκοντρολ και βλεπω ποιος ειναι

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-07-16, 11:35
-Αν έχεις κάποιο παλιό video ή αποκωδικοποιητή filmnet αναλογικό θα κάνεις λήψη με αυτό το κανάλι της camera και θα δώσεις στη τηλεόραση σήμα από το scart παρ'αλληλα θα πρέπει να φέρεις και συνεχή τάση 12V από το κουδούνι την οποία θα δώσεις στο scart στις ανάλογες υποδοχές δηλαδή πρέπει να κάνεις μετατροπή του scart , έτσι λοιπόν όταν κτυπάει το κουδούνι με την εντολή 12V η τηλεόραση θα γυρνάει στη θέση scart και θα βλέπεις τη camera μέσω του video η του fimnet.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
23-07-16, 11:43
Tη συνδεσμολογία σου scart θα τη βρείς στο σύνδεσμο παραπάνω που σου παραθέτει ο Βασίλης.

finos
23-07-16, 12:13
http://www.sagebyhughes.com/ σου βγαζει σε picture in pictrure την καμερα https://youtu.be/2U1HPJ8S2Iw?t=2m38s

chris1975
23-07-16, 15:36
καποιο σχεδιακι αν ητανε ευκολο θα βοηθουσε πως να hack to scart απο οτι καταλαβα to pin no 8 πρεπει να δεχτει ταση ωστε να γυρισει στο av??η θα κανω καμια πατατα? )))

picdev
23-07-16, 15:54
εγώ θα έκανα το εξής αξόρασε ένα συμβατό τηλεκτροντρόλ με τη τηλεόραση σου.

Εναν αναμεταδότη IR υπερύθρων και ενα ραντάρ συναγερμού.

Συνδέεις την επαφή του ραντάρ στο 2ο τηλεκτρόλ που κοιτάει στον αναμεταδώτη υπερύθρων.
Ετσι μολις πιάσει κίνηση το ραντάρ θα δίνει εντολή στο κουμπί 0 πχ και η tv σου θα γυρίζει στο κανάλι 0

chris1975
23-07-16, 16:03
xmmm ενδιαφερον ευχαριστω. απλα ελεγα αν γινοτανε κατι στην εξοδο του του κεντρικου ενισχυτη που παιρνω το σημα για ολες τις 3 τηλεορασεις

chris1975
23-07-16, 16:06
πες μου σε παρακαλω κανα μοντελο αναμεταδότη IR υπερύθρων να κοιταξω που να κανει γιαυτην την δουλεια

picdev
23-07-16, 16:42
τα πρώτα μεταφέρουν εντολές απο ομοαξονικό , απλά πρώτα πάρε ενα ραντάρ και ενα 2ο τηλεκτρολ να κάνεις τα πειραμάτα σου γιατί μπορει να θέλει έξτρα κύκλωματακι που να μετατρέπει το state του ρανταρ σε παλμό, μπορεί να δινει και παλμό το ρανταρ δεν ξέρω

https://www.emimikos.gr/Audio-Video-Sender--Remote-Extender/

chris1975
24-07-16, 13:39
πως δινω 12 volt στο scart σε ποια pin δινω + kai - ωστε να ενεργποιηθη to av? θα παρω απο ενα φωτοκυταρο μια επαφη και 12volt συνεχες απλα δεν ξερω σε ποια pin του scart ....

aktis
24-07-16, 14:26
Αμαν ρε Χρήστο , σου ειπαμε οτι ξεχνας το scart . Αφου το σημα της καμερας μπαινει απο την κεραια μεσα , εχεις RF IN ( ANTENNA IN ) και όχι VIDEO IN (SCART IN ) , τι δεν κατάλαβες ; Μόνο οι λύσεις με τηλεκοντρόλ παίζουν ετσι όπως το θέλεις ...

chris1975
24-07-16, 14:27
sorry φιλε απλα εχασα την μπαλα με τοσες απαντησεις :))))

chris1975
24-07-16, 14:28
γινομαι ζαλαδας το ξερω sorry :)

xlife
24-07-16, 15:30
Mobile Client Push Message
http://www.ebay.co.uk/itm/P2P-HD-720P-WIFI-Wireless-IP-Camera-Outdoor-CCTV-Network-Onvif-4-IR-Night-Vision-/381694874341?var=&hash=item58dec992e5:m:moPm-T7j_EZnGIneHixcEKw

Στο κινητό σου push notification σε περίπτωση κίνησης οπότε μπαίνεις και βλέπεις απο το κινητό. όλα τα άλλα γίνονται η απο το κινητό η απο υπολογιστή πχ καταγραφή. Ειναι πολύ πιο φθηνή λύση απο το να ψάχνεις για λύσεις που η δεν υπάρχουν η θα πάρει καιρό να υλοποιήσεις κάτι και τελικά θα έχεις ενα παλιό προιον που δεν θα κάνει τη δουλειά που θέλεις. Δυστηχώς η ευτυχώς κάποια πράγματα παλιώνουν κάποια στιγμή οταν μιλάμε για ηλεκτρονικά...

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
24-07-16, 23:32
εγώ θα έκανα το εξής αξόρασε ένα συμβατό τηλεκτροντρόλ με τη τηλεόραση σου.

Εναν αναμεταδότη IR υπερύθρων και ενα ραντάρ συναγερμού.

Συνδέεις την επαφή του ραντάρ στο 2ο τηλεκτρόλ που κοιτάει στον αναμεταδώτη υπερύθρων.
Ετσι μολις πιάσει κίνηση το ραντάρ θα δίνει εντολή στο κουμπί 0 πχ και η tv σου θα γυρίζει στο κανάλι 0


-Και αυτή είναι μια καλή λύση εφ, οσον θέλεις να βλέπεις σε πάνω απο μια τηλεοράσεις το ρανταρ να είναι ΝΟ και μόλις αντιληφθεί κίνηση να δίνει ρευμα στο τηλεκοντρόλ αναμεταδότες τηλεχειρισμού βάζεις σε όσες τηλεοράσεις θέλεις προσοχή όμως να βλεπουν τον αισθητήρα τηλεχειρισμού των τηλεοράσεων.

picdev
24-07-16, 23:34
Ε καλά μία ip camera είναι πιο σωστή λύση με 50€, απόρω πως δεν το σκεφτήκαμε πιο νωρίς [emoji1]
Απλά θα πρέπει να έχουν όλοι το ίδιο δίκτυο

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

chris1975
25-07-16, 00:01
ευχαριστω οποτε θελω 2 τηλεκοντρολ συμβατα με την τηλεοραση και δυο αναμεταδοτες υπερυθρων και ενα φωτοκυταρο??? και καπως να δινω την εντολη στα δυο τηλεκοντρολ με κανα ρελεδακι φανταζομαι απο την εντολη που θα παιρνω απο κατω :)

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-07-16, 09:56
ευχαριστω οποτε θελω 2 τηλεκοντρολ συμβατα με την τηλεοραση και δυο αναμεταδοτες υπερυθρων και ενα φωτοκυταρο??? και καπως να δινω την εντολη στα δυο τηλεκοντρολ με κανα ρελεδακι φανταζομαι απο την εντολη που θα παιρνω απο κατω :)

-Θελεις ένα τηλεκοντρόλ συμβατό έναν αναμεταδότη εντολών τηλεχειρισμού και ισάριθμους δέκτες ανάλογα με τον αριθμό τηλεορ'ασεων, στο κοντρολ μπορείς να δίνεις ρεύμα από την εντολή του ραντάρ (όταν αντιληφθεί κίνηση κλείνει η επαφή και περνάει ρεύμα).

-Προυπόθεση να είναι ίδιας μάρκας όλες οι τηλεοράσεις να έχουν το ίδιο τηλεχειριστήριο γιατί μετά πηγαίνεις σε άλλα.

chip
25-07-16, 10:20
τον Pir αισθητήρα,
έναν τηλεχειρισμό με ένα πομπό και δύο ίδιους δέκτες,
δύο τηλεχειριστήρια τηλεοράσεων που θα κανιβαλιστούν ώστε το ρελέ του κάθε δέκτη τηλεχειρισμού να συνδέεται στο πλήκτρο του καναλιού που θέλουμε στο αντίστοιχο τηλεκοντρόλ

chris1975
25-07-16, 13:40
καλησπερα σας ευχαριστω πολυ !!! βρηκα μια σελιδα που εχει αναμεταδοτες μπορω να την στειλω η θεωρειτε διαφημιση?? για να δουμε αν κανουνε αυτοι ?

chris1975
25-07-16, 13:43
ειναι ιδια μαρκα οι τηλεορασεις ευτηχως!

chris1975
25-07-16, 13:46
ευχαριστω ολα τα παιδια στο forum για τις απαντησεις που μου δινετε !!!:biggrin:

chris1975
30-07-16, 19:54
http://www.daisat.gr/p/4207/oem-awv-2077-t-r-pompos-dektis-remote-extender.html?ref=2 αυτο κανει ? και αν ναι η συνδεση πως γινετε? ο δεκτης παει στην tv o πομπος που ? το γνωριζει καποιος ? ευχαριστω !

picdev
30-07-16, 22:22
Είπαμε στο πομπό θα βαλεις ένα δεύτερο κοντρολ που θα παίρνει εντολή από το ρανταρ

Στάλθηκε από το 2014813 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

elektronio
31-07-16, 10:47
Φίλε Χρήστο, μου φαίνεται ότι προσπαθείς να πετάξεις λεφτά, όλα αυτά extender πληκτρολόγια κλπ θέλουν ένα κάρο λεφτά και δουλειά. Και αφού όλα θα λειτουργήσουν σωστά θα κυκλοφοράει κανένα σκυλί ή γατί στην πυλωτή και θα σε σπάει τα νεύρα η αλλαγή καναλιού.
Η πιο φτηνή λύση είναι ο ανιχνευτής να ενεργοποιεί κάποιο buzzer και με το χεράκι (αν θες) να αλλάζεις κανάλι να δεις τι γίνεται σε όποια τηλεόραση και αν είσαι ή προσθέσεις στο μέλλον. Η πιο καλή λύση πιστεύω είναι να βάλεις αυτόνομη οθόνη και αν θες να μην λειτουργεί αδιάκοπα για να μην καταναλώνει ενέργεια και χαλάει η οθόνη να την ενεργοποιείς μέσω του ανιχνευτή κίνησης.

george33
03-08-16, 19:45
Να ρωτήσω κι εγω εδω για να μην ανοίγω το ίδιο θέμα.Για να βλέπει ολη η οικοδομη εικόνα απο κάμερα στο κοινοχρηστο,τι εξοπλισμος χρειάζεται;Η κεντρική κεραία συνδέεται σε ένα διακλαδωτή 1 προς 4....και αν μπει και δέυτερη κάμερα πως θα έχουμε εικόνα και απο τις δύο;Οχι ταυτόχρονα...Επίσης δεν χρειάζεται καταγραφή,μία σκέφτομαι να βάλω στην είσοδο και μία στα αυτοκίνητα...Ευχαριστώ.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
03-08-16, 23:42
Να ρωτήσω κι εγω εδω για να μην ανοίγω το ίδιο θέμα.Για να βλέπει ολη η οικοδομη εικόνα απο κάμερα στο κοινοχρηστο,τι εξοπλισμος χρειάζεται;Η κεντρική κεραία συνδέεται σε ένα διακλαδωτή 1 προς 4....και αν μπει και δέυτερη κάμερα πως θα έχουμε εικόνα και απο τις δύο;Οχι ταυτόχρονα...Επίσης δεν χρειάζεται καταγραφή,μία σκέφτομαι να βάλω στην είσοδο και μία στα αυτοκίνητα...Ευχαριστώ.

-Xρειάζεσαι ενα ή δύο διαμορφωτές (MODULATORS) ανάλογα με τον αριθμό των καμερών και μετά τα συνδέεις στο κενρικό ενισχυτή, θα τους ρυθμίσεις σε VHF συχνότητες (κανάλι 2 έως 12), βέβαια δεν ξέρω τι γνώσεις έχεις επι θεμάτων κεραίας.

george33
04-08-16, 08:44
Αυτο που με προβληματίζει είναι το εξής,ο κεντρικός ενισχυτής έχει μια είσοδο στην οποία συνδέω το καλώδιο της κεραίας και τρεις εξόδους στις οποίες συνδέω τις αναχωρήσεις για τα διαμερίσματα...Αν έχω και την έξοδο ή τις εξόδους από τα modulators που θα τα συνδέσω;Θα πάρω ενισχυτή με περισσότερες εξόδους;Δηλαδή τις εξόδους απο τα modulators τις συνδέουμε στην έξοδο του ενισχυτή ή όχι;

geronimo
04-08-16, 09:35
Βάζεις έναν μίκτη, πρίν τον κεντρικό ενισχυτή, κάτι τέτοιο http://www.supershopping.gr/index.php?act=viewProd&productId=1650 , οπότε στην θέση εισόδου UHF βάζεις την κεραία, στη VHF βάζεις τον διαμορφωτή (εφόσον ειναι για τα VHF), και την έξοδο του, την βάζεις στον κεντρικό ενισχυτή.

aktis
04-08-16, 12:36
Μην πειραματίζεστε με λύσεις πολλά modulator κλπ όταν θέλετε παραπάνω από μία κάμερα ... Η λύση είναι μονόδρομός , καταγραφικο ... και αν θέλουν να βλέπουν πολλοι την έξοδο του καταγραφικού ,εκτός απο ιντερνετ μπορεις να βαλεις modulator (παλιου τυπου vhf/ uhf pal ή ακομα καλυτερα hd mpeg2 dvb/t t2 ) και να πηγαίνει η εικόνα ( εναλλαγη 1 2 3 4 οι κάμερες ) ή και τα 4 μαζι ( σταυρος ) στο modulator

Νομίζω οτι αυτη η λύση ειναι καλύτερη απο διπλα modulator ( simple is beautiful ) και εχεις και το πλεονεκτημα οτι μπορεις να γυρισεις πισω το καταγραφικο

Ενα καλό καταγραφικο επίσης ( με λειτουργία smart search πχ ) θα συνεργάζεται με τον συναγερμό σου
πχ θα μπορεις να βλέπεις πx ποιος μπηκε και ποιος βγηκε σε ενα μέρος ,μονο τις στιγμές που πέρασε κάποιος απο κεί και όχι να πρεπει να δεις 10 ώρες βιντεο για να καταλάβεις τι εγινε οσο ησουν στη δουλεια ...
Αυτες τις διαφορες δεν τις καταλαβαινει ενας ερασιτέχνης που ψαχνει στο skroutz ποιο ειναι το φτηνοτερο καταγραφικο ...
για αυτο και μπορει καποιος να νομιζει οτι θα κερδισει 50 η 100 ευρω απο το να ζητησει προσφορα και τοποθέτηση απο επαγγελματια εγκαταστατη , αλλά θα παρει κατι τελικά άχρηστο ....

Επίσης αρχισαν να κυκλοφορουν κάμερες με έξοδο dvb/t που μπορεις να τις δεις κατευθείαν στην τηλεοραση σου ... σε απόσταση πάνω απο 500 μ θεωρητικά


Οσο για την αρχική ερώτηση του φίλου μας το κόστος του arduino , τροφοδοτικου κλπ και ενος led υπερυθρων και μερικών μετρων καλωδιου απο το κουδουνι
ειναι 10 ευρω + 1 2 απογευματα ενασχολησης ενος χομπιστα με arduino .... Ας το κάνει πρώτα σε μια τηλεόραση και μετα βλέπει πως θα το κάνει σε όλη την πολυκατοικία ...
Παρολα αυτα συμφωνω με τον ηλεκτρονιο οτι η manual λυση ειναι οικονομικότερη .... αν εχει συνηθισει όμως η πεθερα του με το που ακουει το κουδουνι να ανοιγει την εισοδο
καμμα μερα θα μπει μεσα κανας απροσκλητος .... και θα κανει αρκετές ζημιές ... μια κλειδαρια να αλλάξεις μονο ειναι αρκετα λεφτά χωρις να πάρει τιποτα ο κακός ...

aktis
09-09-16, 14:57
http://www.ibroadlink.com/image/S1/S1_10.jpg

http://www.ibroadlink.com/image/S1/S1_10.jpg


ορίστε και λύση γι αυτους που το θέλουν έτοιμο ... να δώσουμε και στους κινέζους λιγη δουλειά

http://www.ibroadlink.com/s1c/

chris1975
09-09-16, 19:29
τελικα εχω κανει το εξης μπηκε φωτοκυταρο το οποιο δινει εντολη σε ενα μικρο μονιτορ και βλεπω ποιος ειναι!!