Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : Έλεγχος ροπής μοτέρ



kotsos___
23-07-16, 13:07
Θέλω να κατασκευάσω κύκλωμα που να οδηγεί ένα μοτέρ με βάση την ροπή, ανεξαρτητα με την ταχύτητα που έχει κάθε στιγμή.
Ψάχνω τα μεγέθη που πρέπει να επιτηρώ και την μαθηματική σχέση που τα συνδέει με την τρέχουσα ροπή.
Αρκεί το ρέυμα, η τάση και η στιγμιαία ταχύτητά του?
Πως θα μετρήσω τις απώλειες του μοτέρ, και κατα πόσο αυτές είναι σταθερές και ανεξάρτητες απο τις μεταβλητές μου?
Η επαγωγική ισχύς με επηρρεάζει?

Βοήθεια :crying:

tsimpidas
23-07-16, 20:16
Αρκεί το ρέυμα, η τάση και η στιγμιαία ταχύτητά του?




κανονικα αρκει !!

μετρας ρευμα χωρις φορτιο
και ταση χωρις φορτιο, για τον υπολογισμό της ροπης του μοτερ πρεπει να το υποβαλεις σε ροπομετρο ή να το φτάσεις στα στιγμιαία ορια του,,

μετρώντας το ρευμα χωρις φορτίο και με το ανώτερο φορτίο θα κατασκευασεις το κύκλωμα σου να οδηγει
το μοτέρ μεχρι το 70% των δυνατοτήτων του,

οι απώλειες του μοτερ θα πρέπει να υπολογιστούν μετα βάσει της θερμοκρασίας του οποτε και ενα αισθητήριο θερμοκρασίας δεν
θα ηταν κακο,, ομως διοτι οσο θερμαίνεται τοσο αυξάνεται το ρευμα
και μονο η ρύθμιση του ρεύματος θα το προστατεύσει ικανοποιητικα.




υγ. αν το μοτέρ είναι DC μπορείς να το επιτηρήσεις και μέσω της τάσης.

gsouf
24-07-16, 08:07
να ρωτήσω κάτι απο περιέργεια όταν λέμε έλεγχο ροπής εννοούμε να έχεις σταθερες στροφές σε μεταβαλλόμενο φορτίο?

electron
24-07-16, 08:52
Στην ουσία ροπή σημαίνει επιτάχυνση, επομένως έχουμε μεταβολή της ταχύτητας.

kotsos___
24-07-16, 14:01
Το μοτέρ μου για την ώρα είναι dc, αλλά αν κάποιος άλλος τύπος είναι καταλληλότερος μπορώ να αλλάξω.
Θέλω ανεξαρτήτου ταχύτητας, επιτάχυνσης και φορτίου το μοτέρ να παρέχει σταθερή ή σχετικά σταθερή δύναμη
Στην πράξη ο ρότορας μπορεί να περιστρέφεται και αντίστροφα ή να είναι σταθερός (λόγω εξωτερικών αιτιών).

Κυριακίδης
24-07-16, 23:19
Θέλω ανεξαρτήτου ταχύτητας, επιτάχυνσης και φορτίου το μοτέρ να παρέχει σταθερή ή σχετικά σταθερή δύναμη
Προκειμένου να βάλεις μια "εγκυκλοπαίδεια" με φουλ ηλεκτρονικά με αβέβαια αποτελέσματα ...

http://www.coolmagnetman.com/magalum.htm
http://tridelta.de/viomatrix/imgs/download/kupplungen-bremsen-gb.pdf
http://www.ebay.com/itm/Keb-Yamakyu-08-03-300-0241-Magnetic-clutch-brake-24V-28W-3-4-Bore-/351602134466

kotsos___
24-07-16, 23:42
Προκειμένου να βάλεις μια "εγκυκλοπαίδεια" με φουλ ηλεκτρονικά με αβέβαια αποτελέσματα ...

http://www.coolmagnetman.com/magalum.htm
http://tridelta.de/viomatrix/imgs/download/kupplungen-bremsen-gb.pdf
http://www.ebay.com/itm/Keb-Yamakyu-08-03-300-0241-Magnetic-clutch-brake-24V-28W-3-4-Bore-/351602134466


Δεν είναι φρένο αυτό που θέλω.
Ο έλεγχος θα γίνεται με μικροελεγκτή οπότε αν υπάρχουν τα μαθηματικά μετά είναι εύκολο.
Το θέμα μου είναι ποια σχέση δίνει την τιμή της ροπής σε ένα μοτέρ σε λειτουργία?
Ποιά μεγέθη πρέπει να μετράω?

Κυριακίδης
25-07-16, 00:10
Δεν είναι φρένο αυτό που θέλω. Αυτό κατάλαβες? εγώ στο έδωσα με την έννοια της σταθερής δύναμης που ήταν και το ζητούμενο σου (ανεξαιρέτως φορτίου / στροφών κτλ δεν είπες?) . (ή δεν κατάλαβα καλά τι θέλεις να κάνεις )

kotsos___
25-07-16, 00:14
Δεν είδα κάπου για σταθερή δύναμη. Απ ότι κατάλαβα η δύναμη είναι ανάλογη της ταχύτητας. Εγώ θέλω δύναμη και σε 0 ταχύτητα.

vasilisd
25-07-16, 00:33
Θέλεις δηλαδή ένα μοτέρ με πχ 1kg ροπή, να έχει αυτή τη δύναμη σε όλο το φάσμα των στροφών του. Αυτό σε μοτέρ ac μπορείς να το πετύχεις με inverter (https://en.wikipedia.org/wiki/Variable-frequency_drive)
Σε dc μοτέρ, με pwm (https://en.wikipedia.org/wiki/Pulse-width_modulation) αν και δε ξέρω κατα πόσο θα έχει την ίδια ροπή σε όλο το φάσμα στροφών.

arkoudiaris
25-07-16, 07:28
για μηχανές σταθερού ρεύματος dc,με μαγνήτες για διέγερση, αυτό είναι σχετικά εύκολο, εφόσον η ροπή εξαρτάται από τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά, την μαγνητικη ροή και το ρεύμα τυμπάνου Τ=Κ*Φ*Ια.

Οπότε αυτό που πρέπει να επιτηρείς είναι το ρεύμα που δίνεις στην μηχανή. Άρα χρείάζεσαι μια διάταξη ηλεκτρονικών ισχύος full bridge (για παράδειγμα), μέτρηση ρεύματος μόνο, ενα κλειστό βρόγχο με pi ελεγκτή καθώς τα μεγέθη σου είναι dc, και pwm.

kotsos___
25-07-16, 10:26
Αυτά που έχω βρεί εγώ λένε
Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=V*I
Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ=Τ*ω
Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ+απώλειες
οπου Τ ροπή, ω ταχύτητα περιστροφής, V τάση και Ι ρεύμα.
Απο τα παραπάνω αν ισχύουν προκύπτει μια σχέση που συνδεει την ροπή με ταση ρευμα και ταχύτητα, αλλα προκύπτουν και τα ερωτήματα που έθεσα


Αρκεί το ρέυμα, η τάση και η στιγμιαία ταχύτητά του?
Πως θα μετρήσω τις απώλειες του μοτέρ, και κατα πόσο αυτές είναι σταθερές και ανεξάρτητες απο τις μεταβλητές μου?
Η επαγωγική ισχύς με επηρρεάζει?

tsimpidas
25-07-16, 11:24
Εφόσον το μοτέρ είναι dc τότε θα πάρεις δείγμα τάσης ανάμεσα στο πλην του μοτέρ και σε μια dummy load αντίσταση

και θα ορίσεις στον μικροελενκτη υψος τάσης με φορτίο και ύψος τάσης χωρίς φορτίο.

έτσι το μοτέρ θα δουλεύει με σταθερή ροπή μιας και ο μικροελενκτης θα οριζει το pwm σύμφωνα με
το δείγμα τάσης.




μονο την ταση χρειαζεσαι.

kotsos___
25-07-16, 12:15
Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.

Για να καταλάβετε καλύτερα θέλω να παράξω μια σταθερή δύναμη στο νήμα, ανεξάρτητα με την ταχύτητα του νήματος, ωστε να μετατρέψω σε ηλεκτρική την μηχανική διάταξη της εικόνας:65982

tsimpidas
25-07-16, 14:04
Aν κατάλαβα καλά θες ενα μοτερ και να αποδηδει εργο με σταθερή ροπή [ταχυτητα υποθετω ?]

και να λειτουργεί και σαν φρένο πάλι με σταθερή ταχύτητα,,


αυτο μπορεί να συμβει κάνοντας το κύκλωμα ετσι ώστε οταν το φορτιο υπερβαίνει την ταχύτητα του μοτερ να εκτρέπεται
η σύνδεση σε ενα φορτίο ουτοσωστε το
μοτέρ από γεννήτρια να γίνεται φρένο.




όμως με υποθέσεις του τι θες να φτιάξεις ειναι δύσκολο να πούμε κατι πιο συγκεκριμενο.

kotsos___
25-07-16, 14:36
Θελω να φτιάξω την συμπεριφορά αυτού που φαίνεται στην εικόνα με κύκλωμα.
Το θέμα είναι οτι το φορτίο είναι ας πούμε ενεργό, με αποτέλεσμα η κίνηση του μοτερ να είναι άσχετη με την οδήγηση μου.
Με το βαρος στον γκρεμό το σκοινί τραβάει με 10κιλά άσχετα τι κάνω εγώ στην άκρη του.

αυτο μπορεί να συμβει κάνοντας το κύκλωμα ετσι ώστε οταν το φορτιο υπερβαίνει την ταχύτητα του μοτερ να εκτρέπεται
η σύνδεση σε ενα φορτίο ουτοσωστε το
μοτέρ από γεννήτρια να γίνεται φρένο.
Αυτό που λες με το φορτίο το σκέφτικα κι εγώ μετα το ποστ του φίλου Πέτρου πιο πάνω, αλλά και πάλι δεν γίνεται με σταθερό φορτίο
Η δύναμη του φρεναρίσματος θα εξαρτάται απο τις στροφές, άρα θα πρέπει να έχω μεταβλητό φορτίο με βάση τις στροφές του μοτέρ.
??

street
25-07-16, 16:23
για τι τυπου μοτερ μιλαμε ?

Κυριακίδης
25-07-16, 16:27
Φίλε Κώστα αυτά που σου έδειξα πιο παραπάνω δεν είναι φρένα

Κυριακίδης
25-07-16, 16:41
Φίλε Κώστα αυτά που σου έδειξα πιο παραπάνω δεν είναι φρένα (έτσι μοιάζουν αλλά δεν είναι , μπορούν όμως να χρησιμοποιηθούν και ως φρένα μια που το θέτεις έτσι) . Ότι δεν μπορούν να κάνουν τα ηλεκτρονικά μπορούν μόνο οι 2 δίσκοι με μαγνήτες (συμπεριλαμβανομένου και της αντιστροφής με φορτίο) που είναι σε μια συγκεκριμένη απόσταση .
Για να καταλάβεις είναι ένα είδος μετάδοσης κίνησης , όπως το αμπραγιάζ αυτοκινήτου με την διαφορά ότι δεν έχεις 2 δίσκους που ξεσκίζονται στις τριβές για να ελέγξουν μια όποια επιθυμητή ροπή. (φυσικά ανεξαιρέτως ταχύτητας / φορτίου ) .
Αλλά αυτοί οι 2 δίσκοι εξαιτίας τους μαγνήτες λειτουργούν χωρίς τριβές όπως και του συμπλέκτη αυτοκινήτου . Ελπίζω να έγινα σαφής . Παρόμοιο σύστημα έχει κατασκευαστεί υδραυλικό .

Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.
Τέτοιο θέμα είχα θέσει παλιότερα για παρόμοιο πρόβλημα και μετά την ανόρθωση (που ως γνωστό έχει 4 διόδους ) μπαίνει και μια 5η δίοδος στην έξοδο συνεχούς .
Μου απάντησαν ότι "δεν τίθεται τέτοιο θέμα διότι ήδη οι 4 δίοδοι της ανόρθωσης κάνουν την ίδια δουλειά " . Όμως η Philips / philco ως φαίνεται είχε αντίθετη άποψη . (βλέπε σχηματικό στην μέση του παρακάτω link)
http://washingmachinesmuseum.blogspot.gr/2013/09/ignis-k15-philips-awf633ig-pm-system.html

arkoudiaris
25-07-16, 20:07
Αυτά που έχω βρεί εγώ λένε
Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=V*I
Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ=Τ*ω
Ισχυς που δίνω στο μοτέρ=Ισχύς που παίρνω απο το μοτέρ+απώλειες
οπου Τ ροπή, ω ταχύτητα περιστροφής, V τάση και Ι ρεύμα.
Απο τα παραπάνω αν ισχύουν προκύπτει μια σχέση που συνδεει την ροπή με ταση ρευμα και ταχύτητα, αλλα προκύπτουν και τα ερωτήματα που έθεσα


λαθος τα λες, διότι πιστεύεις ότι αν τροφοδοτήσεις μια dc μηχανή θα αποροφήσει το ίδιο ρεύμα σε όλες τις στροφές.
Πάμε να ξεδιαλύνουμε λίγο την θεωρία και ύστερα το ξαναβλέπουμε.
1) Όλες οι μηχανές χρειάζονται δύο υποσυστήματα εκείνο της διέγερσης και αυτό του τυμπάνου.
2) Ενας dc κινητήρας με μαγνήτες έχει σταθερή διέγερση δλδ Φ=σταθ., η οποία σε αυτού του τύπου τις μηχανές είναι στον στάτη και το τύμπανο στο δρομέα.
2) Μια dc μηχανή μοντελοποιείται με μια αντίσταση σε σειρά με μια επαγωγή και μία αντι-ηλεκτρεγερτική δύναμη.
3) H επαγωγή αυτή προβληματίζει μόνο στα μεταβατικά φαινόμενα.
4) Η αντι-ΗΕΔ εξαρτάται από τα κατασκευαστικά χαρακτηριστικά της μηχανής, από την διέγερση και από την ταχύτητα. οπότε μπορούμε να πούμε Ea=Ke * Φ * Ιa
5) Για την ηλεκτρομαγνητική ροπή (χωρίς να εξαιρέσουμε δλδ απώλειες) ισχύει T = K * Φ * Ιa
6) Το ρεύμα Iα = V - Ea /R, όπου V η μέση τιμή της τάσης τροφοδοσίας και R η αντίσταση του τυλίγματος τυμπάνου.
7) Ακόμη η ισχύς που μετατρέπεται σε μηχανική είναι η P = Ia * Ea, χωρίς να έχω αφαιρέσει τις απώλειες
8) Τέλος από τον τύπο που δίνεις μπορείς να πάρεις επίσης την ηλεκτρομαγνητική ροπή, Τ = P/ω

όλα τα παραπάνω ισχύουν για μόνιμη σταθερή κατάσταση.

Συμπεραίνουμε ότι δεν χρειάζεται να μετράς τπτ άλλο εκτός απο ρεύμα αν θες σταθερή ροπή.

arkoudiaris
25-07-16, 20:12
Κι όμως οι δοκιμές μου δείχνουν πως τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά.
Αν περιστρέψω το μοτέρ αντίστροφα απο την φορά που το τροφοδοτώ λειτουργεί σαν γεννήτρια και δημιουργούνται ρεύματα άλλα.
Σκέψου πως το μοτέρ δεν λειτουργεί σε φυσιολογικές συνθήκες. Ο ρότορας είναι επηρρεασμένος περισσότερο απο εξωτερικές δυνάμεις παρά απο τον στάτορα και το κύκλωμα μου.

Για να καταλάβετε καλύτερα θέλω να παράξω μια σταθερή δύναμη στο νήμα, ανεξάρτητα με την ταχύτητα του νήματος, ωστε να μετατρέψω σε ηλεκτρική την μηχανική διάταξη της εικόνας:65982

σημαίνει πως δεν θες να λειτουργήσεις την μηχανή σαν κινητήρα αλλά σαν γεννήτρια. Η λογική είναι η ίδια με αυτή που σου επισήμανα παραπάνω με την διαφορά ότι τώρα δεν θα δίνεις σταθερό ρεύμα στην μηχανή αλλά θα απορροφάς σταθερό ρεύμα. Αν το φορτίο σου (εχει σταθερό βάρος) και δεν χρειάζεται να το ανεβοκατεβάζεις αλλά κατεβαίνει μονο, τότε δεν χρειάζεσαι ούτε κάποιον μετατροπέα. Θα μπορούσες να υπολογίσεις το ρεύμα από την ταχχύτητα που θες το φορτίο να κατεβαίνει. Ακολούθως θα έπρεπε να έχεις μια σταθερή αντίσταση (οποιασδήποτε μορφής) εξόδου.
αυτό

arkoudiaris
25-07-16, 20:16
Πως θα μετρήσω τις απώλειες του μοτέρ, και κατα πόσο αυτές είναι σταθερές και ανεξάρτητες απο τις μεταβλητές μου?
Η επαγωγική ισχύς με επηρρεάζει?

Βοήθεια :crying:

Τι εννοείς επαγωγική ισχύς σε μια dc μηχανή?

Απώλειες δεν γίνετια να μετρήσεις εξαρτώνται από την ταχύτητα, την φόρτιση της μηχανής κλπ

arkoudiaris
25-07-16, 20:20
κανονικα αρκει !!

μετρας ρευμα χωρις φορτιο
και ταση χωρις φορτιο, για τον υπολογισμό της ροπης του μοτερ πρεπει να το υποβαλεις σε ροπομετρο ή να το φτάσεις στα στιγμιαία ορια του,,

μετρώντας το ρευμα χωρις φορτίο και με το ανώτερο φορτίο θα κατασκευασεις το κύκλωμα σου να οδηγει
το μοτέρ μεχρι το 70% των δυνατοτήτων του,

οι απώλειες του μοτερ θα πρέπει να υπολογιστούν μετα βάσει της θερμοκρασίας του οποτε και ενα αισθητήριο θερμοκρασίας δεν
θα ηταν κακο,, ομως διοτι οσο θερμαίνεται τοσο αυξάνεται το ρευμα
και μονο η ρύθμιση του ρεύματος θα το προστατεύσει ικανοποιητικα.




υγ. αν το μοτέρ είναι DC μπορείς να το επιτηρήσεις και μέσω της τάσης.

//************************************************** ********
Εφόσον το μοτέρ είναι dc τότε θα πάρεις δείγμα τάσης ανάμεσα στο πλην του μοτέρ και σε μια dummy load αντίσταση

και θα ορίσεις στον μικροελενκτη υψος τάσης με φορτίο και ύψος τάσης χωρίς φορτίο.

έτσι το μοτέρ θα δουλεύει με σταθερή ροπή μιας και ο μικροελενκτης θα οριζει το pwm σύμφωνα με
το δείγμα τάσης.




μονο την ταση χρειαζεσαι.


Αυτά μας τα εξηγείς λίγο καλύτερα, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν διευκολύνει δώσε μας feedback κανά άρθρο, βιβλίο, document.

tsimpidas
25-07-16, 21:28
Αυτά μας τα εξηγείς λίγο καλύτερα, δυστυχώς δεν καταλαβαίνω τι εννοείς. Αν διευκολύνει δώσε μας feedback κανά άρθρο, βιβλίο, document.


Αρχικά δεν ξέραμε αν το μοτερ ειναι dc ή ac ετσι το πρώτο ποστ αναφέρεται σε κύκλωμα ντιμερ ac ελενχομενο απο μικροελενκτη
οπως πχ τα ινβερτερ οδηγησης μοτερ που εχουν λειτουργεια σταθερής ροπής.

μετά που κατάληξε οτι ειναι μοτέρ συνεχούς αναφέρομαι σε κύκλωμα ντιμερ pwm με ανάδραση.



εφόσον εξελίχθηκε σε μοτερογεννητρια με απετησεις φρένου η....επιστήμη σηκώνει τα χέρια ψηλά.

αν μάθουμε τι ακριβώς φτιαχνει ή θέλει να φτιάξει ο Κωστας τότε κάτι μπορεί να γίνει.

kotsos___
26-07-16, 00:13
Όλα μου τα ποστ αναφέρονται σε σταθερή ροπή-δύναμη ανεξαρτήτα απο το τι γίνεται στον ρότορα
Μπορεί να είναι γεννήτρια μπορεί να δουλέυει κανονικά, μπορεί να είναι δεμένο στον τοίχο.
Θα πρέπει ο μικροελεγκτής να ξέρει ότι χρειάζεται ωστε να δημιουργεί μια σταθερή δύναμη φορά και μέτρο.


Επίσης είπα οτι αυτή την στιγμή παίζω με dc μοτέρ, αλλά μπορώ να χρησιμοποιήσω κάποιο καταλληλότερο.

Επίσης όταν έδωσα στο μοτέρ μου 1Α με οδήγηση ρεύματος η δύναμη δεν ήταν σταθερή.

Η εφαρμογή μου είναι να φτιάξω μια σταθερή δύναμη.
Δεν ελέγχω την ταχύτητα!

arkoudiaris
26-07-16, 01:44
πως καταλαβες οτι η ροπη σου δεν ειναι σταθερη και τι σημαίνει οτι εδωσες 1Α.

πως το εδωσες?

τι φορτίο είχες?

kotsos___
26-07-16, 10:16
Το φορτίο μου είναι ενα καρούλι με σκοινί, ένα δυναμόμετρο και εγώ. Όπως στο σχήμα με το βάρος.
Η δύναμη του μοτέρ είναι πολύ μικρή μπροστά μου, άρα εγώ κάνω ότι θέλω στον ρότορα.
Έδωσα 1Α με τροφοδοτικό ρεύματος.
Όταν το σκοινί ήταν ακίνητο είχα 1,5kg στο δυναμόμετρο, έπεσε μεχρι 1 όταν πήγαινα με την φορά περιστροφής, ενώ ξεπέρασε τα 3 κατα την ανάποδη φορά.

tsimpidas
26-07-16, 12:10
Δεν ελέγχω την ταχύτητα!



νομίζω οτι κατάλαβα...

χρειάζεται να τοποθετήσεις εναν σενσορα πάνω στον ροτορα του μοτερ και να βάλεις τον
μικροελενκτη να μετράει τις στροφές..

έτσι αυτός [ο μικροελενκτης] θα δίνει το ανάλογο pwm ώστε να κρατάει τις στροφές σταθερές ητε με φορτίο ητε χωρίς,,

lepouras
26-07-16, 12:45
αλλά ακόμα και τότε δεν θα μπορείς να υπερβείς την μέγιστη δύναμη του μοτέρ. άρα πρώτα πρέπει σκεφτείς το μέγιστο φορτίο που καλείτε να διαχειριστεί το μοτερ και να επιλεχτεί το σωστό. αν θέλεις να κάνεις δοκιμές και δεν ξέρεις τα χαρακτηριστικά του μοτερ που έχεις, πρέπει να κάνεις μια μέτρηση (εφόσον έχεις δυναμόμετρο) στην μέγιστη λειτουργία του μοτερ πόσο θα σου δείξει. μετά θα πρέπει να παίζεις αρκετά παρακάτω ώστε να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

kotsos___
26-07-16, 12:51
ΔΕΝ θελω να κρατήσω τις στροφές σταθερές.

Ο μόνος λόγος που θα χρειάζεται να μετράω τις στροφές είναι για να τις χρησιμοποιήσω στον υπολογισμό της δύναμης.

Ψάχνω τα μεγέθη που πρέπει να επιτηρώ και την μαθηματική σχέση που τα συνδέει με την τρέχουσα ροπή.

kotsos___
26-07-16, 13:04
3) H επαγωγή αυτή προβληματίζει μόνο στα μεταβατικά φαινόμενα.
Μεταβατικό φαινόμενο έιναι όταν ξαφνικά γυρνάω τον ρότορα όπως θέλω, και πραγματικά δημιουργέι πρόβλημα


αλλά ακόμα και τότε δεν θα μπορείς να υπερβείς την μέγιστη δύναμη του μοτέρ. άρα πρώτα πρέπει σκεφτείς το μέγιστο φορτίο που καλείτε να διαχειριστεί το μοτερ και να επιλεχτεί το σωστό. αν θέλεις να κάνεις δοκιμές και δεν ξέρεις τα χαρακτηριστικά του μοτερ που έχεις, πρέπει να κάνεις μια μέτρηση (εφόσον έχεις δυναμόμετρο) στην μέγιστη λειτουργία του μοτερ πόσο θα σου δείξει. μετά θα πρέπει να παίζεις αρκετά παρακάτω ώστε να μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα.

Το μοτέρ δουλεύει σε πολύ χαμηλότερη ισχύ απο την ονομαστική του, και ο λόγος είναι επειδή ποτέ δεν έιναι ελέυθερο να περιστραφεί.
Δεν χρειάζομαι μεγάλη δύναμη. Το θέμα είναι να μπορώ να την ελένξω και να την κρατήσω σταθερή.

Δεν υπάρχουν μαθηματικά γι αυτά τα πράγματα? :saad:

gchal
26-07-16, 13:20
Λοιπόν, Το να έχεις σταθερή ροπή σε ένα κινητήρα με σταθερή ταχύτητα ή μεταβαλλόμενη κατά βούληση τότε πρέπει να εφαρμόσεις στο κύκλωμά σου ένα ταχόμετρο για να διαβάζει τις στροφές και να επεμβαίνει στο κύκλωμα σταθεροποίησης των στροφών. Τώρα η σταθερή ροπή θα εξαρτηθεί από την ρύθμιση του ρεύματος που θα χρειασθεί ο κινητήρας για να έχει σταθερή ισχύ σε όλο το μέγεθος ρύθμισης των στροφών από 0 - 100%. Το κύκλωμα σταθερής ροπής στρέψεως θα πρέπει να διαβάζει το ταχόμετρο και εν συνεχεία να επεμβαίνει στο κύκλωμα ρύθμισης του ρεύματος ανάλογα με το φορτίο. Τα μαθηματικά για όλες τις λειτουργίες που θα χρειασθείς είναι απλά και μπορείς να τα μεταφέρεις (αυτά που μπορούν) στο νόμο του Ωμ. Οι κινητήρες που μπορούν να σου δώσουν αυτά τα χαρακτηριστικά είναι οι κινητήρες συνεχούς ρεύματος είτε σειράς είτε παράλληλοι. Οι κινητήρες εναλλασσομένου δεν έχουν αυτές τις δυνατότητες λόγω του βραχυκυκλωμένου rotor. Με προηγμένα ηλεκτρονικά μπορούν και αυτοί να χρησιμοποιηθούν στην εφαρμογή σου.
Πιστεύω να σε κάλυψα. Εάν έχεις άλλες απορίες γράψε μου.

kotsos___
26-07-16, 13:57
Μπορείς να βοηθείσεις με τα μαθηματικά του ποστ 12 και 20?
Τι ισχύει απο αυτά και τι λείπει?

Ας υποθέσουμε για αρχή πως το μοτέρ δεν επιτρέπετε να περιστραφεί ανάποδα, αλλά σε ένα εύρος μικρών σχετικά ταχυτήτων απο 0 εως μερικές εκατοντάδες στροφές το λεπτό.

gchal
26-07-16, 15:22
Για να εφαρμόσεις τις παραπάνω σχέσεις πρέπει να γνωρίζεις όλες τις προδιαγραφές του κινητήρα απο τον κατασκευαστή.
Εάν δώσεις στον κινητήρα 1στρ/λεπτό τότε τα κυκλώματα που περιέγραψα θα σου δώσουν την ροπή στρέψης κατά 120% και πλήρη ισχύ.
Όταν τα κυκλώματα με αυτόματη ρύθμιση "βλέπουν" με καλή ευαισθησία το φορτίο τότε οι απώλειες τείνουν να φθάσουν στο "0".

arkoudiaris
26-07-16, 20:25
μετά από 34 ποστ, κατάλαβα μάλλον τι θες να κάνεις(σε παρακαλώ επιβεβαίωσε το)

Δεν σε νοιαζει - δεν σε απασχολεί να έχεις σταθερή ηλεκτρομαγνητική ροπή στον ρότορα από την ίδια την μηχανή?

Αλλά λες οτι σε νοιάζει να έχεις σταθερή ροπή στον ρότορα συνολικά στο σύστημα σου!! ????

Αν αυτό που γράφω είναι αυτό που σκέφτεσαι, ξέχασε το είναι λάθος η λογική σου, γιατί συνολική ροπή στον ρότορα διάφορη του μηδενός σημαινει ότι έχεις συνεχώς επιταχυνόμενη κίνηση καθώς πολύ σοφά ισχύει

Tel - Tl = J dω/dt

όπου Tel : ηλεκτρομαγνητική ροπή
Tl: η ροπή του φορτίου σου
J : ροπή αδρανείας του συστήματος σου
ω: γωνιακή ταχύτητα,

στην παραπάνω εξίσωση κίνησης δεν υπολογίζονται όλα τα φυσικά φαινόμενα στην πράξη.

kotsos___
28-07-16, 00:16
Η συνεισφορά του μοτέρ στο σύστημα θέλω να έιναι σταθερή και κατα πολυ μικρότερη απο τις εξωτερικές ροπές.
Η κίνηση του ρότορα πραγματοποιείται απο τις εξωτερικές ροπές, και η μόνη δουλειά του μοτέρ είναι να προσθέσει ή να αφαιρέσει μια μικρή δύναμη.

Δεν τίθεται θέμα επιταχυνόμενης κίνησης γιατί δεν εφαρμόζεται σταθερή εξωτερική δύναμη.

arkoudiaris
28-07-16, 20:19
περιέγραψε μας ακριβώς τι θες να κάνεις

βγάλε καμια φωτο την διαταξη σου

το δυναμομετρο όταν εσυ ασκεις ροπη στον αξονα σου, γιατι νομιζεις οτι πρεπει να συνεχισει να δειχνει την ιδια ροπη?

kotsos___
29-07-16, 11:50
θελω να μετατρέψω την μηχανική διάταξη με το βάρος σε ηλεκτρική, με ακριβώς την ίδια συμπεριφορά
Η διαταξή μου είναι το μοτέρ, ένα καρούλι και ένα σκοινι. Φωτο αν θες απο βδομάδα γιατι είναι στο εργαστήρι.

Δεν πρέπει να δείχνει την ίδια δύναμη, αλλά αυτό θέλω. Αυτός είναι ο στόχος του ποστ. να το κάνω να δείχνει την ίδια δύναμη ότι και να κάνω!

G.G.
29-07-16, 15:34
66037


Μήπως ο φίλος θέλει να κάνει το εξής:


1.Στο σημείο Α, με πακτωμένο το μοτέρ, χωρίς περιστροφή του άξονα, να ασκεί ροπή ικανή ώστε να κρατά το βάρος σε ύψος h.


2. Να μετακινήσει το μοτέρ σε οριζόντια απόσταση πχ 1m, από το σημείο Α στο σημείο Β, και κατά τη διάρκεια της μετακίνησης το βάρος να παραμένει σε σταθερό ύψος h.


3. Στο σημείο Β, με πακτωμένο το μοτέρ, χωρίς περιστροφή του άξονα, να ασκεί ροπή ικανή ώστε να κρατά το βάρος σε ύψος h.

kotsos___
01-08-16, 23:12
Δεν υπάρχει βάρος. Το μοτερ πρέπει να συμπεριφερεται σαν βάρος!

G.G.
03-08-16, 12:22
Σταθερο μαγνητικο πεδιο θελεις. Το ρυθμιζεις μια φορα και το αφηνεις. Τιποτε αλλο. Ειτε μαζευει το σχοινί, ειτε ειναι σταθερο, ειτε το αφηνει. Με την προϋπόθεση οτι το βαρος ειναι σταθερο.

kotsos___
03-08-16, 14:45
Το φορτιο του μοτερ δεν ειναι σταθερο. Δεν είναι καν γνωστό ούτε μετρήσιμο.

Θα προγραμματίσω ένα μικροελεγκτή να καταγράψω μερικά μεγέθη και θα επανέλθω!