PDA

Επιστροφή στο Forum : ΠΕΛΑΤΕΣ ΚΑΙ ΧΑΖΑ ;)



street
03-08-16, 17:26
πελατης - θυμαμαμαι τοτε που τα ειχαμε πει και με ειπες οτι δεν ασχολεισαι με ενισχυτες ηχου και εσυ με ειπες εως 100 βαττ απλους κινεζικους και τιποτα παραπανω ..... εεε στον εφερα και εγω , πηγα καπου και αντι να με δωσουν ασφαλειες 1,2 με δωσαν 12 !! δεν ξερω τ εκαψα κατι και αν το προλαβα ....ανοιξετο να το δεις , εγω δεν πειραξα τιποτα , δεν βιαζομαι με την ησυχια σου ..... και μετα τρεις μηνες αρκει να το κανεις ..... -
ναι καλα ....


το ανοιγω και εγω .... και φωτο παρακατω νομιζω μιλανε απο μονες τους :lool: κουδουνιτρα ηταν ....

https://s6.postimg.org/6tszemxw1/DSC02393.jpg
https://s6.postimg.org/cw0m54mc1/DSC02395.jpg
https://s6.postimg.org/frdpbzqc1/DSC02391.jpg


καλο ε ? :lool:

για κοστολογια ακομα δεν μιλησαμε .... με βλεπω να με μενει το σασι μαζι με την πλακετα .... μπορει να φτιαχτει ..... δεν ελενξα αν δουλευει ο μετασχηματιστης .....

Dbnn
03-08-16, 20:47
Βλέποντάς το, μου έρχονται πολύ ωραίες ιδέες για κλουβί ψαριών!!! :lool:

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-08-16, 13:32
συγνωμη που θα απαντησω .... Ο Καθενας που δεν γνωριζει που παν τα 4 νωμιζει οτι γιναιται ηλεκτρολογος, ηλεκτρονικος ,και οτιδηποτε αλλο νωμιζεται, χωρις να εχουν τελιωσει μια σχολη να ξερουν τα στειχειωδη . Και ξαναλεω η ΤΕΧΝΟΓΝΟΣΙΑ ειναι μεγαλο πραγμα ! αυτο πληρωνει καπιος σε ενα μαγαζι που πληρωνει ικα τεβε κλπ. και κατι τελαιυταιω αν δεν γνοριζουμε δεν αγκιζουμε .Τωρα φιλε Δημητρη τι να πω λιγο η κριση λιγο η περιεργεια η τσιγκουνια δεν ξερω κριμα παντος γιατι εκ πρωτης οψεος φαινεται ακριβο μηχανημα.

Panoss
04-08-16, 15:25
συγνωμη που θα απαντησω .... Ο Καθενας που δεν γνωριζει που παν τα 4 νωμιζει οτι γιναιται ηλεκτρολογος, ηλεκτρονικος ,και οτιδηποτε αλλο νωμιζεται, χωρις να εχουν τελιωσει μια σχολη να ξερουν τα στειχειωδη . Και ξαναλεω η ΤΕΧΝΟΓΝΟΣΙΑ ειναι μεγαλο πραγμα ! αυτο πληρωνει καπιος σε ενα μαγαζι που πληρωνει ικα τεβε κλπ. και κατι τελαιυταιω αν δεν γνοριζουμε δεν αγκιζουμε .Τωρα φιλε Δημητρη τι να πω λιγο η κριση λιγο η περιεργεια η τσιγκουνια δεν ξερω κριμα παντος γιατι εκ πρωτης οψεος φαινεται ακριβο μηχανημα.
Νεκτάριε, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, για να αποκτήσεις τεχνογνωσία, όσο να 'ναι, χρειάζεται μια κάπως καλύτερη γνώση της ελληνικής γλώσσας από αυτή που δείχνει το ποστ σου.

ΝΕΚΤΑΡΙΟΟΣ
04-08-16, 17:55
Νεκτάριε, χωρίς να θέλω να σε προσβάλλω, για να αποκτήσεις τεχνογνωσία, όσο να 'ναι, χρειάζεται μια κάπως καλύτερη γνώση της ελληνικής γλώσσας από αυτή που δείχνει το ποστ σου.


ουδεις ΑΣΦΑΛΤΟΣ :lool:

street
04-08-16, 18:08
ε ουτε και εγω εχω καλη ορθογραφια αλλα την σχεση με το θεμα δεν την καταλαβα ..... να το παμε σε γρικλης ? :biggrin:

nikosp
04-08-16, 19:40
Εδώ στο θέμα ορθογραφίας θα ήθελα να πω ότι αυτοί που δεν κατέχουν υπάρχουν πολλά βοηθήματα για να γράψει κανείς ένα ορθογραφημένο κείμενο.
Αρκεί κάποιος να το ψάξει λίγο
Απλά νομίζω ότι το παραμελούν

agis68
04-08-16, 19:52
ε ουτε και εγω εχω καλη ορθογραφια αλλα την σχεση με το θεμα δεν την καταλαβα ..... να το παμε σε γρικλης ? :biggrin:


βασικά απαγορεύεται από τους κανόνες του φόρουμ

picdev
04-08-16, 20:51
τι επαθε το μηχάνημα για να καταλάβουμε και εμείς που δεν ξέρουμε, οι βατικές τι ρόλο παίζουν ?
ο μετασχηματιστής έγινε ετσι απο την υψηλή θερμοκρασία "?

sakisr
04-08-16, 22:31
Αφου εβαλε 12Α αντι για 1.2Α τι ηθελες να παθει το μηχανημα?Εκαψε την ασφαλεια απο καποια αιτια και ο φωστηρας πελατης πηγε και πηρε αλλη, αντι να ρωτησει καποιον ειδικο...Και ο πιο φωστηρας που του την πουλησε του εδωσα 12αρα.Περνουσε το ρευμα ανετα, εψηνε στην κυριολεξια το μηχανημα και καλα που δε πηρε και φωτια!Αυτο δεν ηταν καψιμο...αλυσιδωτη αντιδραση ηταν!
Τωρα τι να του πεις και ποσα να του παρεις?

Prithan
04-08-16, 22:59
Πραγματικά πολύ "φωστήρας" αυτός ο υπάλληλος που του έδωσε λάθος ασφάλειες....

Nemmesis
05-08-16, 00:08
Αφου εβαλε 12Α αντι για 1.2Α τι ηθελες να παθει το μηχανημα?Εκαψε την ασφαλεια απο καποια αιτια και ο φωστηρας πελατης πηγε και πηρε αλλη, αντι να ρωτησει καποιον ειδικο...Και ο πιο φωστηρας που του την πουλησε του εδωσα 12αρα.Περνουσε το ρευμα ανετα, εψηνε στην κυριολεξια το μηχανημα και καλα που δε πηρε και φωτια!Αυτο δεν ηταν καψιμο...αλυσιδωτη αντιδραση ηταν!
Τωρα τι να του πεις και ποσα να του παρεις?

μήπως ο φωστήρας πελάτης ζήτησε 12Α ασφάλεια γιατί έχει και λίγο τυφλαμάρα???

Prithan
05-08-16, 14:49
Έχει και αυτό βάση όντως...

μήπως ο φωστήρας πελάτης ζήτησε 12Α ασφάλεια γιατί έχει και λίγο τυφλαμάρα???

Panoss
05-08-16, 16:54
ουδεις ΑΣΦΑΛΤΟΣ :lool:
Εντάξει μη στενοχωριέσαι, άμα τρως είδη υγιεινής θα φτιάξεις! :lool:

sakisr
05-08-16, 17:45
Στο θεμα της ασφαλειας μπορει να ζητησε και ο ιδιος 12Α, αλλα ο ''φωστηρας'' δεν θα αναρωτηθηκε τι θα τη κανει ο ''πελατης'' τοσο μεγαλη ασφαλεια και μαλιστα γυαλινη?

FreeEnergy
05-08-16, 18:06
Εντάξει μη στενοχωριέσαι, άμα τρως είδη υγιεινής θα φτιάξεις! :lool:

Ναι ξέρω είναι εντελώς εκτός θέματος αλλά θα απαντήσω δεν μπορώ :-)

Η λέξη: άσφαλτος σημαίνει και αλάθητος! (http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=άσφαλτος&dq= )
Παλιότερα την λέξη την είχε πει και η Λαίδη Άντζελα και γελούσαν μαζί της ώσπου κάποιος είπε να κοιτάξει και κανένα ...λεξικό!

d.antonis
05-08-16, 18:50
12A ? Μπερδεψαν τον ενισχυτη με θερμαστρα.....

street
05-08-16, 18:52
κατι δεν πηρατε χαμπαρι , μεσα στο μηχανημα εχει μπει χερι καραμπινατο ! οι βατικες ηταν βγαλμενες και κλεισμενες μεσα στο σασι κουδουνιστρα , και δεν νομιζω να εγινε κανα μαγικο και να ξεκολησαν απο μονες τους απ την πλακετα , και ο μετασχηματιστης ειναι σε τετοια κατασταση που εγω πιθανολογω να τροφοδοτουνταν το μηχανιμα απο βενζινογεννητρια που ειναι για τα πανηγυρια , :biggrin:


να υπενθυμισω οτι ο πελατης με το εφερε μονο για ασφαλειες και δεν ηξερε τιποτα παραπανω :001_smile: και την ιστορια στο πρωτο ποστ ....

Panoss
05-08-16, 19:31
Ναι ξέρω είναι εντελώς εκτός θέματος αλλά θα απαντήσω δεν μπορώ :-)

Η λέξη: άσφαλτος σημαίνει και αλάθητος! (http://www.greek-language.gr/greekLang/modern_greek/tools/lexica/triantafyllides/search.html?lq=άσφαλτος&dq= )
Παλιότερα την λέξη την είχε πει και η Λαίδη Άντζελα και γελούσαν μαζί της ώσπου κάποιος είπε να κοιτάξει και κανένα ...λεξικό!
Σωστός, εγώ είχα ακούσει τον Μπαμπινιώτη να δικαιώνει τη λαίδη και δεν πίστευα στ' αυτιά μου!
Εντελώς καταλάθος, η λαίδη ήταν σωστή! :lool:

Nemmesis
05-08-16, 19:46
Στο θεμα της ασφαλειας μπορει να ζητησε και ο ιδιος 12Α, αλλα ο ''φωστηρας'' δεν θα αναρωτηθηκε τι θα τη κανει ο ''πελατης'' τοσο μεγαλη ασφαλεια και μαλιστα γυαλινη?

δουλεύεις σε κάποιο μαγαζί?? αν ναι δεν μπορείς να καταλάβεις πως ο τύπος που θα ζήτησε τις ασφάλειες είναι από εκείνους τους πελάτες με "ειδικές ανάγκες"??? μπορεί ο άλλος απλά να του έδωσε τις ασφάλειες απλά για να φύγει από το κεφάλι του.. με την ίδια λογική αν ήθελε να κρατήσει τον πελάτη θα του έλεγε "μάστορα φερε το μηχάνημα από εδώ να του βάλω εγώ την ασφάλεια και αν καεί πάλι το κοιτάμε" αλλά μάλλον το κατάλαβε τι είναι οπότε τον έστειλε όπως ήρθε, του είπε και ευχαριστώ ο "πελάτης"...

sakisr
06-08-16, 00:08
Σιγουρα ο ενισχυτης θα εφαγε χερι και μαλλον καποιος λεει ψεματα!Ισως και ο πελατης να ειναι οπως ειπε ο Παναγιωτης με ειδικες αναγκες!
Street παρτον τηλεφωνο και πες του οτι καποιος το πειραξε και θελεις ενα ''τρελο'' ποσο για επισκευη (πες οσα σου φανουν καλα) να δουμε τι θα πει...
Θαθελα να δω αντιδραση!

sakisr
06-08-16, 00:13
δουλεύεις σε κάποιο μαγαζί?? αν ναι δεν μπορείς να καταλάβεις πως ο τύπος που θα ζήτησε τις ασφάλειες είναι από εκείνους τους πελάτες με "ειδικές ανάγκες"??? μπορεί ο άλλος απλά να του έδωσε τις ασφάλειες απλά για να φύγει από το κεφάλι του.. με την ίδια λογική αν ήθελε να κρατήσει τον πελάτη θα του έλεγε "μάστορα φερε το μηχάνημα από εδώ να του βάλω εγώ την ασφάλεια και αν καεί πάλι το κοιτάμε" αλλά μάλλον το κατάλαβε τι είναι οπότε τον έστειλε όπως ήρθε, του είπε και ευχαριστώ ο "πελάτης"...

Υπαρχουν καποιοι πελατες γνωστοι σαν ''κεφαλογάμηδες''. Αν ειναι τετοιος θελει διωξιμο με τροπο γιατι στο τελος ζηταει και τα ρεστα!Χρονια εμπορουπαλληλος το εζησα εντονα!
Απ' την αλλη ομως αν ειναι κανενας που δε μασαει και πληρωνει γιατι εχει χουι να πληρωνει αρκει να γινει η δουλεια του, τον διωχνεις?Ειναι και τα χρονια δυσκολα!

lepouras
06-08-16, 18:04
και μόνο οτι μέσα υπάρχουν ξηλωμένα εξαρτήματα και ο "πελάτης" λέει ότι δεν άγγιξε τίποτα δεν υπάρχει λόγος να καθόμαστε και να κάνουμε υποθέσεις του ποιος και γιατί του έδωσε την ασφάλεια. το ενδεχόμενο να πήγε και να αγόρασε ο ίδιο μια ασφάλεια 12Α σας είναι παράξενο? δηλαδή αν πάω εγώ σε ένα μαγαζί και του πω θέλω μια γυάλινη ασφάλεια 12Α θα πρέπει ο υπάλληλος να μου ζητήσει βιογραφικό και να με περάσει ανάκριση γιατί θέλω 12Α γυάλινη ασφάλεια? και ξανά λέω ότι και μόνο ότι μέσα υπάρχουν ξηλωμένα εξαρτήματα και ο "πελάτης" λέει ότι δεν ξέρει τίποτα φτάνει για να καταλάβουμε ότι πρόκειται για κάποιον πονηρό που νομίζει ότι κάποιον θα κοροϊδέψει.

betacord85
06-08-16, 18:20
θα παρω μια φορα το μερος του πελατη...γιατι?μου ετυχε ιδια φαση μεστον μηνα...με ενισχυτη τρανσιστορατο...δεν μου ειπε οτι αλλαξε ασφαλεια...αλλα ειδα οτι ελειπαν τα εξοδου...τι εκανα?δεν τον εδωσα πισω τον εφτιαξα εκαν recap σωστ και εβαλα τα εξοδου τα οποια ειχε ο κατασκευαστης...ο πελατης ευχαριστημενος και εγω ζεστο χρημα στην τσεπη...μην αφηνετε τιποτα απο επισκευη...γιατι αμα το παιξεις ζαμ φου θα το παει αλλου και αθ το φτιαξει και εσυ θα λες γιατι δεν μπορω να πληρωσ το τεβε :wiink:

sakisr
06-08-16, 19:55
γιατι αμα το παιξεις ζαμ φου θα το παει αλλου και αθ το φτιαξει και εσυ θα λες γιατι δεν μπορω να πληρωσ το τεβε

Σωστος ο Μπαμπης!