PDA

Επιστροφή στο Forum : Λαπτήρες Led



john_minoos
09-08-16, 11:53
Καλημέρα σας,

Έχω κάποιο πρόβλημα με λαμπτήρες led και θα ήθελα τα "φώτα σας" αν κάποιος εχει ξανασυνατήσει κάτι παρόμοιο.
Δουλεύω ως ηλεκτρολόγος σε κάποια εταιρεία και πριν δυο μήνες περίπου πήγαμε να κάνουμε αντικτατάσταση λαπτήρων φθορίου σε λαμπτήρες
led σε ένα κατάστημα super market.
Το κατάστημα είχε περίπου 100 σκαφάκια 1x58W κυρίως και κάποια 1x36W.
Επειδή το μαγαζί δεν είχε φυσικό φωτισμό στην πίσω του μεριά προσθέσαμε επιπλέον άλλα 60 σκαφάκια,
Επίσης προσθέσαμε και 8 φωτιστικά στο εξωτερικό χωρο στεγανά 2x24W led.
Λοιπόν ξεκινήσαμε και κλείναμε μια γραμμή από τον πίνακα αφαιρούσαμε το ballast,το starter και ένα πυκνωτή που είχε μέσα από τα παλιά σκαφάκια φθορισμού αντικαθιστούσαμε οποια ντουί ηταν κακά ,κλειναμε το σκαφάκι και συνεχίζαμε.
Τελιώνουμε τις εργασίες και εδω αρχίζουν τα περίεργα.
Μετά από μερικές μέρες που ξαναπήγαμε να πρόσθέσουμε κατι λάμπες που δεν είχαμε μαζί μας,βλέπουμε στο μαγαζί κάποιες λάμπες και αναβόσηναν μοναχές τους.Λέμε θα είναι κακές οι λάμπες τις αφαιρούμε βάζουμε καινούργιες και γυρίζω πίσω τις κακές στο σύνολο περίπου 20 τεμάχια.
Μετά από μερικές μέρες μας πέρνουν τηλέφωνο από το super market και μας λένε ότι οι λάμπες εχουν τρελαθεί και δεν μπορεί να δουλέψει το μαγαζί.
ξαναπηγαίνουμε και παρατηρούμε ότι το πρόβλημα οξύνθηκε τωρα και γύρω στις 40 λάμπες αναβοσβήνουν σαν τρελές.
Ανοίγουμε όλα τα σκαφάκια από την αρχή να δούμε μήπως έχουμε κάνει κάτι λάθος στην συνδεσμολογία και παρατηρούμε οτι σε καποια σκαφάκια κάποιο παιδί της εταιρείας είχε ξεχασει να αφαιρέσει τον πύκνωτη που είχε πάνω και σε κάποια τον μετασχηματιστή.
Τα ξανατσεκάρουμε όλα τα φωτιστικά να μας φυγει όποια υπόνοια ότι θα είναι από εμάς το λάθος αφαιρουμε τις 40 λάμπες τις πάμε πίσω και πάμε μετά από λίγες μέρες να τις ξαναβάλουμε.
Και τι παρατηρούμε?
¶λλες λάμπες που δεν αναβόσβηναν τα έιχαν "παιξει" και αυτές.
Παρατηρούμε επίσης ότι σε κάποιο κύκλωμα πχ αν έιχε 10 φωτιστικά και αναβόσβηναν 6 λάμπες αν πήγαινες να αφαιραίσεις κάποια λάμπα ή σταματούσε ο ρυθμος που αναβόσβηναν οι λάμπες ή αυξανόταν και σε κάποια περίπτωση σταμάτησαν να το κάνουν.
Οι γραμμές που πάνε στα κυκλώματα είναι στα μπετα μέσα σε σωλήνες και υποθέτουμε ότι μπορεί να έιναι επαγωγικά ρευματα ,επίσης η περιοχή εκεί μας έχουν πει ότι εχει αυξομειώσεις η τάση.
Το θέμα είναι ότι δεν ξέρουμε από που που οφείλεται το πρόβλημα και δεν ξέρουμε τι να κάνουμε.
Το τρελό είναι ότι τα εξωτερικά σκαφάκια που βάλαμε η γραμμή είναι καθαρή και δούλευαν τώρα 2 μήνες μια χαρά, και χθες που πήγαμε όλες οι λάμπες μα όλες αναβόσβηναν.
Ακόμα σε δυο περιπτώσεις αλλάζαμε λάμπα και μόλις άναβε καιγόταν κατ΄ευθείαν,αυτό λογικά πρέπει να έιναι από τον λαμπτήρα.
Σκεφτόμαστε να πούμε του πελάτη να πάρει ένα σταθεροποιητη τάσης μήπως είναι απο ΔΕΗ αλλά και πάλι δεν είμαστε σιγουροι αν είναι από εκεί.
Το θέμα είναι ότι εχουμε αλλάξει σε άλλα τρια μαγαζιά λάμπες πριν 1 χρόνο και ούτε ενα πρόβλημα είχαμε ποτέ.
Επισης άνοιξα κάποιες λάμπες από το πλάι που ειναι το τροφοδοτικό για να δω τι γίνεται και παρατήρησα ότι ασε που μυριζαν όλες το μετασχηματιστακι που είχε μέσα είχε αρπάξει.
Συγνώμη αν σας κούρασα,
Όποιαδήποτε βοήθεια θα μας είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ.

tsimpidas
09-08-16, 12:12
Καλημέρα σας,

Έχω κάποιο πρόβλημα με λαμπτήρες led και θα ήθελα τα "φώτα σας" αν κάποιος εχει ξανασυνατήσει κάτι παρόμοιο.
Δουλεύω ως ηλεκτρολόγος σε κάποια εταιρεία και πριν δυο μήνες περίπου πήγαμε να κάνουμε αντικτατάσταση λαπτήρων φθορίου σε λαμπτήρες
led σε ένα κατάστημα super market.
Το κατάστημα είχε περίπου 100 σκαφάκια 1x58W κυρίως και κάποια 1x36W.
Επειδή το μαγαζί δεν είχε φυσικό φωτισμό στην πίσω του μεριά προσθέσαμε επιπλέον άλλα 60 σκαφάκια,
Επίσης προσθέσαμε και 8 φωτιστικά στο εξωτερικό χωρο στεγανά 2x24W led.

Ευχαριστώ.


το σούπερ μάρκετ εχει συχνά πτώση τασης [ισως απο τα ψυγεία] και αυτο αχρήστευσε τα ντραιβερ των λεντ.

αν τραβηξεις ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα για φωτισμο ΜΟΝΟ !!! το προβλημα σου θα λυθει μερικώς,,για να λυθει ολικώς

πρεπει να
βάλεις παντού πάνω απο 30w λεντ..[το γιατί δεν στο λέω.. επαγγελματικο μυστικο]

lepouras
09-08-16, 12:46
μάρκα λαμπτήρων που μπήκαν θα μας πεις?

john_minoos
09-08-16, 13:29
το σούπερ μάρκετ εχει συχνά πτώση τασης [ισως απο τα ψυγεία] και αυτο αχρήστευσε τα ντραιβερ των λεντ.

αν τραβηξεις ξεχωριστη γραμμη απο τον πινακα για φωτισμο ΜΟΝΟ !!! το προβλημα σου θα λυθει μερικώς,,για να λυθει ολικώς

πρεπει να
βάλεις παντού πάνω απο 30w λεντ..[το γιατί δεν στο λέω.. επαγγελματικο μυστικο]

Οι γραμμές φωτισμού είναι μόνο για φωτισμό δεν μπλέκονται ψυγεία.

Το να βάλω 30W led δεν το κατάλαβα.

john_minoos
09-08-16, 13:31
Ναι θα σας πώ δεν έχω θέμα αν δεν υπάρχει προβλημα βεβαια και από τους διαχειριστές

Panoss
09-08-16, 13:38
Αυτός που ρώτησε τη μάρκα είναι διαχειριστής...

john_minoos
09-08-16, 13:53
Αυτός που ρώτησε τη μάρκα είναι διαχειριστής...

Α συγνώμη δεν το έιδα.

Οι λάμπες είναι της εταιρείας Lucas led

lepouras
09-08-16, 14:35
η εταιρία τη σας έχει πει για τις λάμπες της?
τα χαρακτηριστικά της λάμπας (τουλάχιστον για τις 150) είναι αυτά σύμφωνα με την εταιρία.
Λαμπτήρας Φθορισμού Led T8 150cm 24W Ψυχρό Λευκό


Κατανάλωση:24W
LED Epistar
Ενσωματωμένο Τροφοδοτικό Switching 165-265V AC
Χρώμα:Cool White,Ψυχρό Λευκό 6000-6500K
Φωτεινότητα: 2520 Lumens
Power Factor: cosφ≥0.9
Γωνία Δέσμης: 120 μοίρες
Ωρες Λειτουργίας 50000 ώρες
Διαστάσεις: Διάμετρος 2,6cm-Μήκος 150cm
Πιστοποιητικά: CE-RoHS
2 Χρόνια Εγγύηση
ΠΡΟΣΟΧΗ - Πριν την εγκατάσταση πρέπει να αφαιρεθεί το ballast και το starter.(Η λάμπα τροφοδοτείται απευθείας 230V)


απο εκεί και πέρα δεν βλέπω ούτε μάρκα ούτε τίποτα που να βοηθά.
η λογική λέει ότι είναι κάποια εισαγωγή της εταιρίας οπότε δεν μπορούμε να ξέρουμε ούτε να πούμε πως λειτουργεί και τι πραγματικές εγγυήσεις έχουν οι λάμπες.
στο σαιτ της εταιρίας φυσικά λέει ότι είναι δικός τους σχεδιασμός και παραγωγή.

εφόσον δίνουν 2 χρόνια εγγύηση πρέπει να τους ρίξετε το μπαλάκι.
πάντως αν σας έχουν πει καμιά δικαιολογία περί προβλημάτων από την ΔΕΗ, τα χαρακτηριστικά της λάμπας (Ενσωματωμένο Τροφοδοτικό Switching 165-265V AC )δεν το δικαιολογούν.

john_minoos
09-08-16, 14:58
με την εταριεία δεν εχω μιλήσει ,το μαγαζί που τις αγοράσαμε μιλήσε μαζί τους και δε γνωρίζουν κάτι ουτε το εχουν ξανασυνατήσει τέτοιο πρόβλημα.
Τις λάμπες τις παίρνουν πίσω δεν εχουν θέμα από την στιγμή που εχουν εγγυήση.
Πάντως και εγω θεωρώ οτι δεν ειναι θέμα ΔΕΗ από την στιγμή που εχει το τροφοδοτικό τετοιο εύρος λειτουργίας.
Το θέμα είναι δεν μπορόυμε να εντοπίσουμε το πρόβλημα ,πάντως αν είναι από τους λαμπτήρες τι να πω τόση αστοχία υλικού

lepouras
09-08-16, 15:18
από εκεί και πέρα( αν δεν φταίνε πραγματικά οι λάμπες) πρέπει να βρείτε καθαρά τις γραμμές τροφοδοσίας και να επιβεβαιώσετε αν τροφοδοτούνται καθαρά από την παροχή (μέσο ΔΕΗ ) και δεν παρεμβάλλεται κάποιο μπακαπ σύστημα για περίπτωση διακοπής.
αν και αυτό που υποψιάζομαι είναι ότι οι γραμμές φωτισμού έχουν τροφοδοτηθεί μοιραζόμενες τριφασικά (δες αν στην γραμμή τροφοδοσίας πάνε σας πρώτη σκάφη Α φάση, δεύτερη σκάφη Β φάση, τρίτη σκάφη Γ φάση και φτου και από την αρχή) με αποτέλεσμα κάπου ο ουδέτερος προς τον πίνακα ή και στον πίνακα ή και κάπου στην πορεία ανάμεσα στα φωτιστικά να μην πατάει καλά με αποτέλεσμα να υπάρχει πραγματική (ή περιστασιακή) απώλεια ουδετέρου με αποτέλεσμα να στέλνει στον τάφο τα τροφοδοτικά.
τώρα που το σκέφτομαι πρέπει να είναι το πιθανότερο σενάριο του προβλήματος.

john_minoos
09-08-16, 17:36
Ο πίνακας είναι μοιρασμένος σε ζυγούς :
1) ζυγός φωτισμού
2)ζυγός ψυγείων
3)ζυγός λοιπών φορτίων
4)ζυγός γεννήτριας
Οπότε οι γραμμές είναι στον ζυγό φωτισμού και κάποιες γραμμές είναι στον ζυγό γεννήτριας σε περίπτωση που εχει διακοπή το μαγαζί να δουλεύουν κάποιες γραμμές.
Κάθε γραμμή φωτισμού τροφοδοτεί περίπου 10 φωτιστικά.
και εμάς εκει πήγε το μυαλό κατ'ευθείαν στον ουδέτερο.
Μετρήσαμε και στον πίνακα πάνω και σε φωτιστικά που έχουν λάμπες κακές και μετρήσαμε 220V.
όπως είπα και στο πρωτο post ότι από μια σωλήνα μπορεί να εχω δυο ή τρια κυκλώματα και αυτο δημιουργεί επαγωγικά.
Όταν κλείσαμε μια ασφάλεια σε μια γραμμ;h φωτισμού και μετρήσαμε είχε 30V επαγωγικό.Αυτό δεν ξέρω αν είναι καλό ή κακό.

street
09-08-16, 17:50
4)ζυγός γεννήτριας

εγω εσυ αυτος εμεις εσεις αυτοι .... και ενα ενα με το τσιγκελι :biggrin:

picdev
09-08-16, 17:54
φίλε μου τις προάλλες άνοιξα εδώ ένα θέμα γιατί πήγα στο καυκά και αγόρασα 6 λάμπες philips-osram και πλήρωσα 40ε με την έκπτωση , και λέω δεν γαμιέται για να
ανοίξω μία να δω τι σκάτα έχουν μέσα αυτές οι λάμπες,
τελικά είχε "αυτοταλάντοτο" κύκλωμα οδήγησης απο τα 50hz,χωρίς κανένα φίλτρο, σίγουρα και κάποια προστασία OVER VOLTAGE απο το είδα αλλά μέχρι εκεί , περίμενα να δω ειδικό ολοκληρομένο οδήγησης, στα 30volt ίσως να ανοίγει το τροφοδοτικό το οποίο θα ανάβει τις λάμπες στιγμιαία .
Τώρα εσύ πήρες και "LUCAS" δηλαδή κινέζικη σαβούρα, και έχω περιέργεια για το τροφοδοτικό τους.

επίσης ο εισαγωγέας πρέπει να το περάσει CE, εκεί γίνονται μετρήσεις για το τι εκπέμπει στο δίκτυο το τροφοδοτικό τους, και πως συμπεριφέρεται η συσκευή όταν πάρει θόρυβο απο το δίκτυο, και στο λέω αυτό γιατί πρόσφατα είχα πάει σε ενα εργαστήριο μετρήσεων και είδα ένα τροφοδοτικό κινέζικο λεντ που δεν πέρναγε τα τεστ,
και απο ότι μου είπαν ειναι συχνό φαινόμενο στα κινέζικα led drive

Εδώ βλέπουμε το CE ότι έχει βγει απο εργαστήριο στη ΚΙΝΑ, μήπως είναι ενα χαρτί που αλλάζουν τα logo ανάλογα με τον εισαγωγέα ?λέω εγώ τώρα :biggrin:http://lucasled.gr/images/mts_images/files/LCS130725676TS_Tubes-CE.pdf

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86316

Θα μπορούσες δοκιμαστικά να βάλεις ένα φίλτρο EMI ? σε μερικές λάμπες να δούμε αποτελέσματα ?
Θα μπορούσες να κλείσεις πχ κάποια φορτία όπως τα ψυγεία που μπορεί να παράγουν θόρυβο στις γραμμές ?

http://www.electro.gr/portal/schaffner-%CF%86%CE%AF%CE%BB%CF%84%CF%81%CE%B1-%CE%B1%CF%81%CE%BC%CE%BF%CE%BD%CE%B9%CE%BA%CF%8E%C E%BD/

john_minoos
09-08-16, 18:04
εγω εσυ αυτος εμεις εσεις αυτοι .... και ενα ενα με το τσιγκελι :biggrin:

Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παραπάνω που γράφω για να καταλαβω?

john_minoos
09-08-16, 18:08
Θα ανεβάσω φωτο από ενα τροφοδοτικό που έβγαλα από μια λάμπα να το δεις.
Μου φαίνεται τελείως μάπα.
Το παράδοξο που δεν εχω γράψει βέβαια είναι ότι εχουμε ενα σκαφάκι και το εχω βάλει σε μια πρίζα για να τσεκάρουμε τις λάμπες που βγάζουμε
και όταν βγάλω μια λάμπα από την σειρά που αναβοσβήνει και την βάλω στο σκαφάκι δουλεύει μια χαρά6617166172

street
09-08-16, 18:10
Υπάρχει κάποιο πρόβλημα με το παραπάνω που γράφω για να καταλαβω?


4)ζυγός γεννήτριας



ειναι κομπλε η γεννητρια ?

street
09-08-16, 18:27
φιλε χωρις πολλα πολλα , εσκασε ο πυκνωτης μεσα ..... και θα το ξαναπω .....



ειναι κομπλε η γεννητρια ?

john_minoos
09-08-16, 18:32
Φίλε το ξέρω ότι εχει σκάσει ο πυκνωτής μέσα όπως την εχει αρπάξει και ο μετασχηματιστής που είναι μέσα.
Γεννητρια δεν υπάρχει τώρα την εχεουν κλέψει από το μαγαζί

street
09-08-16, 18:33
και κατι ασχετο .... σε ΑΒ ειναι ? μην πεις , στειλε πμ

picdev
09-08-16, 18:34
καλά ο πυκνωτής πως έσκασε? τι πυκνωτής ειναι αυτός ?

john_minoos
09-08-16, 18:34
οχι δεν είναι

john_minoos
09-08-16, 18:35
ο πυκνωτής γράφει πάνω 100 V / 100μF

chris73
09-08-16, 18:36
Επειδή υποψιάζομαι σε ποια σουπερ μαρκετ μπορεί αναφέρεσαι, αν πέφτω μέσα αυτοί σε καμιά περίπτωση δεν νομίζω να ζήτησαν "lucas" στις προδιαγραφές...
Αν όντως πέφτω μέσα και έστω ότι ζήτησαν lucas, πολλές φορές οι πρώτοι ηλεκτρολόγοι αυτών των σούπερ μάρκετ έχουν κάνει εγκλήματα στην αρχική εγκατάσταση.

Αν όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν, συγνώμη για το off και μπορείτε να σβήσετε το μήνυμα.

john_minoos
09-08-16, 18:43
Επειδή υποψιάζομαι σε ποια σουπερ μαρκετ μπορεί αναφέρεσαι, αν πέφτω μέσα αυτοί σε καμιά περίπτωση δεν νομίζω να ζήτησαν "lucas" στις προδιαγραφές...
Αν όντως πέφτω μέσα και έστω ότι ζήτησαν lucas, πολλές φορές οι πρώτοι ηλεκτρολόγοι αυτών των σούπερ μάρκετ έχουν κάνει εγκλήματα στην αρχική εγκατάσταση.

Αν όλα τα παραπάνω δεν ισχύουν, συγνώμη για το off και μπορείτε να σβήσετε το μήνυμα.

Δεν θέλω να αναφέρω ποια μαγαζιά είναι ,δεν ζήτησαν αυτοί αυτές τις λάμπες ,εχουμε τοποθετήσει, σε άλλα τρια μαγαζιά τετοιας εταιρειας λάμπες πάνω από ενα χρόνο δουλέυουν και δεν εχει δημιουργηθεί το παραμικρό και δεν μιλάμε για μικρή ποσότητα γυρω στις 400 λάμπες και στα τρία μαγαζιά.
Για πες μου γιατί εγκλήματα μιλάμε όσο αφορά την εγκατάσταση για να μπορώ να σου απαντήσω

gcostas
09-08-16, 18:49
καλή σας μέρα
δεν μπορώ να πα πολλά, εκτός από την περίπτωση των τροφοδοτικών , στην εγκατάσταση ένα ουδέτερο σε κάθε φάση απαραίτητα λόγω τρίτης αρμονικής δεν μηδενίζεται το ρεύμα του ουδέτερου σε τριφασικά κυκλώματα.

καλά ξεμπερδέματα
Κώστας

chris73
09-08-16, 18:50
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος και για να μην πω καμιά χοντρή βλακεία δεν μπορώ να σε διαφωτίσω ειδικότερα σχετικά με τις εγκαταστάσεις. Το είπα απλά γιατί υπάρχει σοβαρή πιθανότητα για προβληματικές εξ αρχής εγκαταστάσεις. Αν μιλάμε για τα ίδια μαγαζιά έχω δουλέψει σε κατασκευές και ανακαινίσεις τους από το 2003 με πολλά ξενύχτια ως μηχανικός οπότε όλο και κάτι θα έχω δει αλλά όπως σου είπα δεν έχω καμιά σχέση με τα ηλεκτρολογικά.

Τελικά έχουν όμως τα λουκας στις προδιαγραφές? Σε αυτό μπορείς να απαντήσεις?
Σε παρακαλώ μην πάρεις τις σκέψεις μου στραβά, σαν βοήθεια τα αναφέρω.

vasilllis
09-08-16, 20:50
ΑΒ δεν ειναι με την καμια.εχει μεγαλα η/ζ που δεν "κλεβονται"
Μικρα καταστηματα με φορητα η/ζ ειναι κρητικος ,καποια mymarket ισως και ακομα πιο μικρα ,ελληνικα που λενε.

picdev
09-08-16, 20:52
ο πυκνωτής γράφει πάνω 100 V / 100μF
100volt είσαι σίγουρος ? Αν είναι στην ανόρθωση έπρεπε να είναι 400 , για δες καλύτερα .
Βέβαια μπορεί να είναι μετά το μετασχηματιστή . Μέτρα τη τάση στα πόδια του πυκνωτή σε μία καλή λάμπα

Sent from my 2014813 using Tapatalk

vasilisd
09-08-16, 22:04
Μετά την γέφυρα φαίνεται ο πυκνωτής, και εγω δε νομίζω να είναι στα 100V. Πάντως έχει φάει γερό σουτ η πλακετίτσα..

picdev
10-08-16, 02:02
καλή σας μέρα
δεν μπορώ να πα πολλά, εκτός από την περίπτωση των τροφοδοτικών , στην εγκατάσταση ένα ουδέτερο σε κάθε φάση απαραίτητα λόγω τρίτης αρμονικής δεν μηδενίζεται το ρεύμα του ουδέτερου σε τριφασικά κυκλώματα.

καλά ξεμπερδέματα
Κώστας
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα ?

Sent from my 2014813 using Tapatalk

john_minoos
10-08-16, 10:43
καλημέρα το μαγαζί εχει φτιαχτεί από εμάς το οποιο εγινε από την αρχή και η εγκατάσταση είναι σωστή ,καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις όσο αφορά την εγκατασταση ,εχουν δει και εμάς πολλά τα μάτια μας.
Όσο αφορα με τις προδιαγραφές τι εννοείς?

john_minoos
10-08-16, 10:46
Μετά την γέφυρα φαίνεται ο πυκνωτής, και εγω δε νομίζω να είναι στα 100V. Πάντως έχει φάει γερό σουτ η πλακετίτσα..


6618066181

Πάντως επειδη δεν γνωρίζω πολλα από ηλεκτρονικά αλλά μήπως ειναι ανάποδα οι πυκνωτές?
Ο 100V μου φαίνεται στην είσοδο των 230V ή κάνω λάθος?

picdev
10-08-16, 11:12
ίσως κάτι να μην βλέπω καλά εκεί ο πυκνωτής έπρεπε να είναι 400v όπως το βλέπω μετά.τη γέφυρα .
Σε όλες τις λάμπες 100v γράφει ??
Μήπως είναι σε σειρα ?
Μέτρα τη τάση σε καμία καλη λάμπα στα πόδια του πυκνωτή .
Λογικά είναι σε σειρα ο πυκνωτής αυτος και παίζει το όλο της αντίστασης στο Ac για μα ρίξει τη ταση

Sent from my 2014813 using Tapatalk

vasilllis
10-08-16, 11:27
Μπορείς να το εξηγήσεις λίγο καλύτερα ?

Sent from my 2014813 using Tapatalk
https://mega.nz/#!j1x1GJaI!_O7fqX9WKzi7bXpQuBop-tbYInjWQMrTmEvTOpb6oT8
Διαφωνω με την αποψη του φιλου,αλλα μπορει να το ελεγξει και αυτο .

chris73
10-08-16, 11:57
Προδιαγραφές στα υλικά (πχ λάμπες μόνο από συγκεκριμένες εταιρίες), πιθανά εταιρίες προμήθειας συγκεκριμένων υλικών, τρόπους κατασκευής, επιβλέψεις από εργοδότη ή συνεργάτες του στην εφαρμογή των μελετών, υλικών κτλ.

Αν δεν υπάρχουν τέτοια στην περίπτωσή σας δεν μιλάμε για τα ίδια καταστήματα.

lepouras
10-08-16, 13:31
ίσως κάτι να μην βλέπω καλά εκεί ο πυκνωτής έπρεπε να είναι 400v όπως το βλέπω μετά.τη γέφυρα .
Σε όλες τις λάμπες 100v γράφει ??
Μήπως είναι σε σειρα ?
Μέτρα τη τάση σε καμία καλη λάμπα στα πόδια του πυκνωτή .
Λογικά είναι σε σειρα ο πυκνωτής αυτος και παίζει το όλο της αντίστασης στο Ac για μα ρίξει τη ταση

Sent from my 2014813 using Tapatalk
Ακη, ηλεκτρολυτικός και μετά την γέφυρα να δουλέψει σαν αντίσταση στο ac (αφού είναι μετά την γέφυρα) δεν νομίζω πως είναι έτσι. αυτό που βλέπω είναι μόνο 3 πόδια στον μετασχηματιστή και δεν ξεχωρίζω άλλα από την άλλη μεριά οπότε μάλλον είναι εξομάλυνσης στην έξοδο με κοινό πλην που αν θεωρήσουμε ότι δεν είναι λάθος να είναι εξομάλυνσης εισόδου τότε μιλάμε για τροφοδοτικό με μη γαλβανική απομόνωση εισόδου εξόδου.
εφόσον είναι κλειστό κύκλωμα με μη πρόσβαση σε τμήματα της εξόδου ενδεχομένως να επιτρέπετε.
φυσικά όλα αυτά είναι εικασίες και με μόνο σε ένα μη κατεστραμμένο τροφοδοτικό και ανάλυση του κυκλώματος θα βγάζαμε άκρη.

street
10-08-16, 14:46
αρα δυο ειναι τα τινα ...... ειτε η λαμπες ηραθαν με λαθος ταση ( πχ 120 βολτ ) πραγμα που ισως δεν το γνωριζει ουτε ο εισαγωγεας διοτι και αυτες αναβουν στα 230 για καποιο καιρο , ειτε εχει βγει προβληματικη ' φουρνια ' μπορει να τα μπερδεψε ο κινεζος η απλα το εκανε επιτηδες να ξεφορτωθει στοκ , μιλαμε για μια λαμπα χωρις ονομα που αν ρωτησεις τον κινεζο τι μαρκα ειναι .... θα σε απαντησει - ρωτησει .... εσυ τι μαρκα θελεις να ειναι :lool:

1 ) ο πυκνωτης αν ηταν αναποδα θα ειχε σκασει στο επομενο λεπτο ....
2 ) ο πυκνωτης μετα την γεφυρα ειναι για εξομαλυνση της τασεως , ηλεκτρολυτικος πολικοτητας στο ac ?
3 ) τιποτα απλα ειπα ετσι να το βαλω :lool:
4 ) 12 βολτ λαμπα λεντ παιρνεις και μεσα εχει 60 βολτ πυκνωτη .....

john_minoos
11-08-16, 11:48
Καλημέρα κύριοι σας ανεβάζω φώτο του τροφοδοτικού από λάμπα που ανάβει.
Μέτρησα σκαι στους δύο πυκνωτές και στον μαύρο που γράφεο 100V/100μF το πολύμετρο μου έγραψε 76V DC.
Στον κεραμιδί μου εδειξε 95V AC και 220V DC ,αυτό δεν ξέρω αν είναι φυσιολογικό.
Επιπλέον αυτό που ξέχασα να σας αναφέρω είναι ότι στο μαγαζί εεχουμε βάλει και κάποιες λάμπες 1,20 m και κάποιες 0,90m οι οποίες αυτές δουλευουν κανονικά γιατί ο δημήτρης με το από πάνω post με έβαλε σε σκέψεις ότι μπορεί να είναι τα τροφοδοτικά των 1,50m λαμπτήρων6619866199

betacord85
11-08-16, 12:23
η r1 εχει αρπαξει η μου φαινεται?

john_minoos
11-08-16, 12:30
λίγο αρπαγμενο είναι γενικά το τροφοδοτικό αλλά οι φωτο αυτές είναι από λάμπα που ανάβει
Για πόσο καιρό τωρα δεν ξέρω να σου με σιγουριά.....:001_smile: