Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : ΣΤΟΙΧΕΙΑ ΡΟΥΛΕΜΑΝ ΑΝΕΜΙΣΤΗΡΑ



antonisfa
11-08-16, 18:57
Καλησπέρα στην παρέα,

έχω κάποιους ανεμιστήρες στο καράβι, τα λεγόμενα φάνια και δεν μπορώ να βρω τι ρουλεμάν φοράνε τα μοτέρ τους.

Έχω ψάξει και στο net αλλα τίποτα.
Η μπρούτζινη πινακίδα αναφέρει τα πάντα για το μοτέρ εκτος του τι ρουλεμάν φοράει.

Τα στοιχεια είναι τα εξής

ABB MOTOR Η.X.A. 200LB4/8 660V 28KW 32A 1475 RPM 50 HZ.

Αν μπορεί κάποιος συνάδελφος να βοηθήσει.
Τα φάνια είναι σε λειτουργία δεν μπορώ να ανοίξω κάποιο

vasilisd
11-08-16, 19:08
28 kw;; Παιδικο μοτερακι λοιπον :lool:
Φοβαμαι πως πρεπει να το λυσεις, μετρας διαστασεις με παχυμετρο και παιρνεις το αντιστοιχο.

Fire Doger
11-08-16, 19:19
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τον κ. Tasos Skoufis: +30 210 2891835 που είναι ο αντιπρόσωπος service της ABB στην Ελλάδα (link (http://new.abb.com/motors-generators/service/repairs/technical-support))

antonisfa
11-08-16, 23:38
Μπορείς να πάρεις ένα τηλέφωνο τον κ. Tasos Skoufis: +30 210 2891835 που είναι ο αντιπρόσωπος service της ABB στην Ελλάδα (link (http://new.abb.com/motors-generators/service/repairs/technical-support))

Σ ευχαριστώ Στέφανε

Θα πάρω αύριο τηλέφωνο να τον ρωτήσω.

Πρόκειται για 4 μοτέρ ανεμιστήρων που πρέπει σε 1 μηνα να τα βγάλω να τους αλλάξω τα ρουλεμάν, αφορούν 2 διαμερίσματα των κυριων μηχανών είναι παροχής και αναρρόφησης αέρα από τους χώρους αυτούς.
Βρίσκονται στην τσιμινιέρα και είναι σε λειτουργία τώρα.

antonisfa
11-08-16, 23:44
28 kw;; Παιδικο μοτερακι λοιπον :lool:
Φοβαμαι πως πρεπει να το λυσεις, μετρας διαστασεις με παχυμετρο και παιρνεις το αντιστοιχο.

Δεν έχω πρόσβαση σ αυτό.

Υπάρχει μια ανθρωποθυρίδα επάνω από αυτό, αλλα και να το σταματούσα για λίγο ανοίγοντας την έπρεπε να βγάλω τη φτερωτή πρώτα (με παλάγκο) και να δω αν φαίνονται τα στοιχεια τόσα χρονια που πέρασαν.

antonisfa
13-08-16, 15:51
Στο τηλέφωνο δεν τον βρήκα.

Ξέθαψα ένα παρόμοιο μοτέρ που βρήκα σε μια αποθήκη και ήταν το πρώτο που είχαν βγάλει οι Νορβηγοί για περιέλιξη.
Ευτυχώς είχε ακέραιο το ταμπελάκι του και είχε και τα ρουλεμάν...63122z/c3 6311 2z/c3

DLS 33
13-08-16, 19:17
c3...πολυστροφα...
μην βαλεις διαφορετικα γιατι δεν θα αντεξουν καθολου....

MacGyver
13-08-16, 19:23
Κατά περίπτωση, εφόσον η προμήθεια είναι δύσκολη η καθυστερεί (emergency μέσα στη θάλασσα), φαντάζομαι γνωρίζετε ότι πολλά ρουλεμάν, με προσοχή ανοίγουν και μπορούν να καθαριστούν και να γρασαριστούν, σαν πρόχειρη λύση.
Το έχω κάνει σε μικρά με OD 8mm !! (όταν ακόμα μπορούσα και έβλεπα και τα smd με γυμνό μάτι)!