PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλασμένο μπουτον σε φορτιστή lidl



Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 19:49
Γεια σας θα ήθελα να μου πείτε αν υπάρχει περίπτωση να σώσω αυτή τη συσκευή έπειτα από ζημια που προκάλεσα λόγο έλλειψης υπομονής και καταλληλων εργαλείων όπως τρόμπα αποκόλλησης και καλής μυτης κολλητηριού. θέλω να αντικαταστήσω το μπουτόν μήπως και δουλέψει. Προσπαθούσα να του κάνω αποκόλληση μεχρι 360 βαθμούς και επειδή είχα πολλά "μαζεμένα" το τράβηξα με μια πένσα και ιδού.

bchris
16-08-16, 20:20
Σε ποιο ολοκληρωμένο αναφερεσαι?

Αν εννοεις τα traces, απ' οτι φαινεται, με λιγο καλωδιακι και πολυ υπομονη, θα ειναι παλι μια χαρα.

thanasis 1
16-08-16, 20:56
Ναι κιτρινε σωζεται,οπως λεει και χρηστος με λιγο καλωδιακη και αυτην την φορα με υπομονη θα του ξανα δωσεις ζωη.
Βεβαια απ οτι βλεπω θελει και λιγο ξυσιμο η μασκα σε μερικα σημεια.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 21:21
Ναι εννοώ αν θα δουλέψουν γενικά τα ολοκληρωμένα λόγο της ζημιας. Πρόκειται για ψηφιακό φορτιστή αυτοκινητου (lidl) που πιθανός όπως και σε πολλούς άλλους χάλασε ο επιλογέας. Να με συχωρείτε αλλα όπως θα καταλάβατε δεν είμαι επαγγελματίας και θα ήθελα να μου πείτε πως ακριβώς εννοείτε να γίνει η πατέντα με το καλώδιο. Την συσκευή δεν θέλω να την φτιάξω μονο για να μην χάσω τα χρήματα αλλα ποιο πολύ διότι μαρεσει να φτιάχνω πράγματα άσχετα που με το συγκεκριμένο το παράκανα.

SeAfasia
16-08-16, 21:24
Μπατζάκο,μπορείς να βγάλεις μια φώτο από πάνου μανάρι μου,να δούμε το ολοκληρωμένο;:biggrin:

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 21:30
Μπατζάκο,μπορείς να βγάλεις μια φώτο από πάνου μανάρι μου,να δούμε το ολοκληρωμένο;:biggrin:

την αλλη μερια της πλακετας εε? μισο!

Οκ ανεβασα φωτο!

Το μπουτον ειναι εκει στην μεση.. μετα τα 4 ποδαρακια

vasilisd
16-08-16, 21:33
Κάτω από το πράσινο χρώμα (mask) υπάρχει χαλκοδιάδρομος. Αν ξύσεις ελαφρά το χρώμα θα φανεί ο χαλκός και θα μπορείς να κολλήσεις καλώδιο και να αποκαταστήσεις την όποια φθορά. Υπάρχει και σετ επισκευής χαλκοδιαδρόμων, αλλά για την δική σου περίπτωση και το καλώδιο μια χαρά θα είναι. Χρειάζεται υπομονή βέβαια.
Εναλλακτικά για να μη τρίβεις τη μάσκα, ακολουθείς τον διάδρομο και κολλάς καλώδιο όπως στο παράδειγμα:
66246

Αν η πλακέτα είναι διπλής όψης, κάνεις τα αντίστοιχα και στην άλλη πλευρά.
Ελπίζω η R63 να επιβίωσε της παρατεταμένης θερμοκρασίας.
Αλήθεια, από τι συσκευή είναι η πλακέτα, και πως κατέληξες στο συμπέρασμα οτι το μπουτόν είναι χαλασμένο;

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 21:41
Κάτω από το πράσινο χρώμα (mask) υπάρχει χαλκοδιάδρομος. Αν ξύσεις ελαφρά το χρώμα θα φανεί ο χαλκός και θα μπορείς να κολλήσεις καλώδιο και να αποκαταστήσεις την όποια φθορά. Υπάρχει και σετ επισκευής χαλκοδιαδρόμων, αλλά για την δική σου περίπτωση και το καλώδιο μια χαρά θα είναι. Χρειάζεται υπομονή βέβαια.
Εναλλακτικά για να μη τρίβεις τη μάσκα, ακολουθείς τον διάδρομο και κολλάς καλώδιο όπως στο παράδειγμα:
66246

Αν η πλακέτα είναι διπλής όψης, κάνεις τα αντίστοιχα και στην άλλη πλευρά.
Ελπίζω η R63 να επιβίωσε της παρατεταμένης θερμοκρασίας.
Αλήθεια, από τι συσκευή είναι η πλακέτα, και πως κατέληξες στο συμπέρασμα οτι το μπουτόν είναι χαλασμένο;

Βασίλη γράφω και πιο πάνω ότι είναι φορτιστής αυτοκινητου ψηφιακός. Πολύ καλο το παράδειγμα σου και το χω νομίζω. όπως κατάλαβα το ένα πόδι του μπουτον κάτω αριστερά δεν έχει ένωση με κάτι απλά υπάρχει?! Η θερμοκρασία ήταν περίπου 360 πάνω στις κολλήσεις αλλα όχι πολύ ώρα και η μυτη δεν έκαιγε καλά. Σκέφτηκα ότι είναι το μπουτόν επειδή όσοι έχουν πρόβλημα με αυτόν έχουν αυτό το πρόβλημα όπως εδώ: https://www.youtube.com/watch?v=YFJplsH29e8

SeAfasia
16-08-16, 21:51
την αλλη μερια της πλακετας εε? μισο!

Οκ ανεβασα φωτο!

Το μπουτον ειναι εκει στην μεση.. μετα τα 4 ποδαρακια

μια χαρά,κάνε όπως σου είπαν τα παιδιά...:biggrin:

Dbnn
16-08-16, 21:52
Μπουτόν είναι που κοστίζει ούτε 10 σέντ..
Το ολοκληρωμένο που το είδατε?

Πάρτο στο χέρι όπως είναι και πήγαινε όπου πουλάνε ηλεκτρονικά είδη και πάρε μια χούφτα με ενα ευρώ.

vasilisd
16-08-16, 21:55
Ναι το ένα ποδαράκι είναι ελεύθερο. Η πλακέτα απο την πίσω μεριά (τώρα είδα την φωτό σου) δεν είναι τυπωμένη, οπότε go on! Κάνε την δοκιμή και πές μας για αποτελέσματα.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 21:58
Μπουτόν είναι που κοστίζει ούτε 10 σέντ..
Το ολοκληρωμένο που το είδατε?

Πάρτο στο χέρι όπως είναι και πήγαινε όπου πουλάνε ηλεκτρονικά είδη και πάρε μια χούφτα με ενα ευρώ.


Ναι αυτό θα κάνω φιλε κι άμα δουλέψει δούλεψε. Ποιο πολύ για γούστο το κάνω κι αν γίνει λειτουργικό θα ναι χρήσιμο.

Dbnn
16-08-16, 22:00
Ναι αυτό θα κάνω φιλε κι άμα δουλέψει δούλεψε. Ποιο πολύ για γούστο το κάνω κι αν γίνει λειτουργικό θα ναι χρήσιμο.




Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, ξύσε και λίγο την πράσινη μάσκα της πλακέτας εκεί που έχεις ξηλώσει τα pads για να κολλήσουν τα ποδαράκια και τέλος.
Είναι πολύ απλό. Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 22:02
Ok ευχαριστώ πολύ Βασίλη και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλων σας. Μένει να βρω ένα ειδικό μαγαζί με ηλεκτρονικά σχετικά κοντά στο Νέο ηράκλειο και πέριξ.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 22:03
Δεν έχεις να φοβάσαι κάτι, ξύσε και λίγο την πράσινη μάσκα της πλακέτας εκεί που έχεις ξηλώσει τα pads για να κολλήσουν τα ποδαράκια και τέλος.
Είναι πολύ απλό. Αν κολλήσεις κάπου εδώ είμαστε.

Super ;)

SeAfasia
16-08-16, 22:08
Ok ευχαριστώ πολύ Βασίλη και ευχαριστώ για την άμεση ανταπόκριση όλων σας. Μένει να βρω ένα ειδικό μαγαζί με ηλεκτρονικά σχετικά κοντά στο Νέο ηράκλειο και πέριξ.

κίτρινε,αν έχεις πολύμετρο μέτρησε το push button μπας και έχει κανά βραχυκύκλωμα στα ποδαράκια του,οκ;

betacord85
16-08-16, 22:13
ups να φανταστω?τι προβλημα εχεις?και να αλλαξεις το μπουτον το ιδιο προβλημα θα εχεις...το θεμα ειναι τι σου παρουσιαζε εξ αρχης...μα μπατζι?βαλε εστω ιακυνθο...ειναι μπλε και ειναι χαρουμενος...και δισευρετος...

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 22:24
κίτρινε,αν έχεις πολύμετρο μέτρησε το push button μπας και έχει κανά βραχυκύκλωμα στα ποδαράκια του,οκ;

Είχα ψάξει πως μετράνε τα μπουτόν και έκανα μετρήσεις (αν τις έκανα σωστά). Δεν θυμάμαι σκάλα. νομίζω στα 2000 Ω και ήταν πάντα το ίδιο. μηδέν.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
16-08-16, 22:29
ups να φανταστω?τι προβλημα εχεις?και να αλλαξεις το μπουτον το ιδιο προβλημα θα εχεις...το θεμα ειναι τι σου παρουσιαζε εξ αρχης...μα μπατζι?βαλε εστω ιακυνθο...ειναι μπλε και ειναι χαρουμενος...και δισευρετος...

Κι ο μπατζι χαρούμενος είναι δε βλέπεις το avatar? είναι φορτιστής αυτό/μοτο ψηφιακός. Το μπουτόν είναι κλασσικό πρόβλημα γιαυτα γιατί δεν επιλεγει να ξεκινήσει. Χωρίς να είμαι σίγουρος για το δικο μου. θα κάνω τους πειραματισμούς μου σύμφωνα με αυτά που μου έχουν πει εδώ οι εξυπηρετικότατοι φίλοι και βλέπουμε.

betacord85
16-08-16, 22:43
οκ...μπουτον ειναι μονο μην πειραξεις κατι αλλο...εισαι τυχερος ειναι κλασικη βλαβη...απο το lidl?εχω ταισει εκατονταδες μπατζυ και ολους τους μεσαιους παπαγαλους...να κυνηγας σπανια χρωματα οπως λευκο και μωβ...η ανεβα κατηγορια σε λοβ η κοκατιλ...κοκατιλ θα τα ερωτευτεις ειδικα αν τα μεγαλωσεις μονος σου...

finos
16-08-16, 22:49
οκ...μπουτον ειναι μονο μην πειραξεις κατι αλλο...εισαι τυχερος ειναι κλασικη βλαβη...απο το lidl?εχω ταισει εκατονταδες μπατζυ και ολους τους μεσαιους παπαγαλους...να κυνηγας σπανια χρωματα οπως λευκο και μωβ...η ανεβα κατηγορια σε λοβ η κοκατιλ...κοκατιλ θα τα ερωτευτεις ειδικα αν τα μεγαλωσεις μονος σου...
https://media.giphy.com/media/EldfH1VJdbrwY/giphy.gif

betacord85
16-08-16, 23:23
και εγω σαγαπω βαγγο... :001_tt2:

Nemmesis
17-08-16, 10:29
παίζει να έχω φτιάξει καμιά 20ρια από αυτά... φορτιστής από τα λιντλ γιατί θέλεις να μείνεις από μπαταρία βρε αδερφέ!! το 90% ήταν αυτό το button και σκισμένη η μεμβράνη που το καλύπτει ... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στο καπάκι ένα button πρόσοψης και με καλώδια να πας στην πλακέτα..

street
17-08-16, 17:00
απο ποτε το ολοκληρωμενο λεγετε τακτ σουιτσ ? :biggrin:

Μπάτζι Ο Κίτρινος
17-08-16, 18:40
οκ...μπουτον ειναι μονο μην πειραξεις κατι αλλο...εισαι τυχερος ειναι κλασικη βλαβη...απο το lidl?εχω ταισει εκατονταδες μπατζυ και ολους τους μεσαιους παπαγαλους...να κυνηγας σπανια χρωματα οπως λευκο και μωβ...η ανεβα κατηγορια σε λοβ η κοκατιλ...κοκατιλ θα τα ερωτευτεις ειδικα αν τα μεγαλωσεις μονος σου...

Ναι από Lidl είναι. Το ξέρω αυτό για τα κοκατιλ είναι ιδιαιτερα. Το name είναι παλιό τώρα πια πέθαναν ίσως από γηρατειά κτλ. Προς το παρόν δεν θέλω αλλα γιατί δεν αντέχω όταν φεύγουν αν είναι χρονια μαζί μου. τες π θα δούμε.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
17-08-16, 18:42
παίζει να έχω φτιάξει καμιά 20ρια από αυτά... φορτιστής από τα λιντλ γιατί θέλεις να μείνεις από μπαταρία βρε αδερφέ!! το 90% ήταν αυτό το button και σκισμένη η μεμβράνη που το καλύπτει ... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στο καπάκι ένα button πρόσοψης και με καλώδια να πας στην πλακέτα..

Ναι σωστος παιζει να κανω κι αυτο. αναλογα το μπουτον που θα βρω. θενξ

Μπάτζι Ο Κίτρινος
17-08-16, 18:44
απο ποτε το ολοκληρωμενο λεγετε τακτ σουιτσ ? :biggrin:

Δεν ξέρω καθόλου καλά τις ορολογίες αλλα εννοούσα τα chip -κυκλώματα κτλ αν θα λειτουργούν μετά από αυτή την ζημια. Η συσκευή λειτουργεί με μικροεπεξεργαστή.

Dbnn
18-08-16, 21:04
παίζει να έχω φτιάξει καμιά 20ρια από αυτά... φορτιστής από τα λιντλ γιατί θέλεις να μείνεις από μπαταρία βρε αδερφέ!! το 90% ήταν αυτό το button και σκισμένη η μεμβράνη που το καλύπτει ... το καλύτερο που μπορείς να κάνεις είναι να βάλεις στο καπάκι ένα button πρόσοψης και με καλώδια να πας στην πλακέτα..




Εγω πάντως 2 είχα πάρει, μια χαρά δουλέψαν και δουλεύουν ακόμα. Σε βάθος 2 ετών τουλάχιστον.

aris285
18-08-16, 22:13
Η πλακα ειναι οτι σημερα επισκευασα και εγω τον εν λογο φορτιστη ο οποιος ειχε χαλασμενο μπουτον, ευτυχως ξεκωλησε πανευκολα.

lepouras
19-08-16, 19:34
αλλάχτηκε ο τίτλος. ας σκεφτόμαστε λίγο καλύτερα τους τίτλους. μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλον αργότερα.

Ακρίτας
19-08-16, 21:02
αλλάχτηκε ο τίτλος. ας σκεφτόμαστε λίγο καλύτερα τους τίτλους. μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλον αργότερα.

Όπως εμένα που έχω τον ίδιο φορτιστή με το ίδιο πρόβλημα. Προς το παρόν δεν έχω το κατσαβίδι για να τον ανοίξω.

agis68
20-08-16, 05:55
δεν μπορώ να καταλάβω πως σας ξεκολάνε τα μπουτόν....έχω μια τέτοια συσκευή από το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 7 χρόνια....έχω φορτίσει μπαταρίες των μηχανών μου πάσης φύσεως (από ξηράς έως θαλάσσης και αέρως) αυτή τη στιγμή συντηρώ 3 μπαταρίες μια αυτοκινήτου και 2 για μοτοσυκλέτες (12V 23Ah) Ουδεποτε χαλασε κόπηκε ή οτι άλλο....γιατί? Δεν είναι πυρηνική φυσική....λογική θέλει....τα μεταχειρίζομαι σωστά με ήπιες κινήσεις. Να σας δείξω φορτιστή του 71 να πάθετε πλάκα πως δεν έχει καμιά ζημιά....λίγο προσοχή θέλει....δεν κλωτσάμε δεν χτυοπάμε κουμπιά να έιναι και ότι είναι.....


Ετσι για προβληματισμό!!! και μην ακούσω καμιά κοτσάνα για κινεζιές και αλλα που ακούω για μαγαζί που μου έχει δώσει αξιόπιστα πράγματα....ας κοιτάξουμε εμείς να γίνουμε Homo Sapiens γιατί οι Cro Magnon και neanderthal ράτσες έχουν εκλείψει....νομίζω?

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 15:00
αλλάχτηκε ο τίτλος. ας σκεφτόμαστε λίγο καλύτερα τους τίτλους. μπορεί να βοηθήσουν και κάποιον άλλον αργότερα.

Κανένα λάθος στον τίτλο. Ο τίτλος ήταν σαφέστατος. Απλά ίσως δεν έκανα πολύ καλή περιγραφή στο ερώτημα. Εσύ βλέπεις ένα μπουτόν εμενα όμως δεν με ενδιάφερε να μάθω για τον χαλασμένο μπουτόν αλλα αν θα δουλέψουν τα κυκλώματα κτλ αλλάζοντας το μπουτόν καθώς προκάλεσα περαιτέρω ζημια. Οποτε έβαλες στο δικό μου θέμα λάθος τίτλο και κάπως άκομψα. Απλά για κάποιο λόγο παρέμβεις όχι για βοήθεια αλλα για επιβολή. Γιατί μπορείς! ως συντονιστής! Εγώ αυτό βλέπω και ελπίζω να κάνω λάθος.

Ζητω συγγνώμη απ τους υπολοιπους που τυχόν θα διαβάσουν αυτό το αρνητικό post αλλα και ευχαριστώ οποιον βοηθησε και δεν σνόμπαρε την ασχετοσύνη μου.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 15:02
Όπως εμένα που έχω τον ίδιο φορτιστή με το ίδιο πρόβλημα. Προς το παρόν δεν έχω το κατσαβίδι για να τον ανοίξω.

εγώ τον άνοιξα με απλό ίσιο δοκιμαστικό.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 15:08
δεν μπορώ να καταλάβω πως σας ξεκολάνε τα μπουτόν....έχω μια τέτοια συσκευή από το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 7 χρόνια....έχω φορτίσει μπαταρίες των μηχανών μου πάσης φύσεως (από ξηράς έως θαλάσσης και αέρως) αυτή τη στιγμή συντηρώ 3 μπαταρίες μια αυτοκινήτου και 2 για μοτοσυκλέτες (12V 23Ah) Ουδεποτε χαλασε κόπηκε ή οτι άλλο....γιατί? Δεν είναι πυρηνική φυσική....λογική θέλει....τα μεταχειρίζομαι σωστά με ήπιες κινήσεις. Να σας δείξω φορτιστή του 71 να πάθετε πλάκα πως δεν έχει καμιά ζημιά....λίγο προσοχή θέλει....δεν κλωτσάμε δεν χτυοπάμε κουμπιά να έιναι και ότι είναι.....


Ετσι για προβληματισμό!!! και μην ακούσω καμιά κοτσάνα για κινεζιές και αλλα που ακούω για μαγαζί που μου έχει δώσει αξιόπιστα πράγματα....ας κοιτάξουμε εμείς να γίνουμε Homo Sapiens γιατί οι Cro Magnon και neanderthal ράτσες έχουν εκλείψει....νομίζω?


δεν παίζει να τον έχω χρησιμοποιήσει πάνω από 6-7 φορες. τον έχω 3.5 χρονια και ήταν ακόμα με την ζελατίνα του και πάντα στο κουτί του. Είμαι ιδιαιτερα προσεκτικός με την χρήση και συντηρηση του οτιδήποτε. άσχετα που ξεκόλλησα το μπουτόν με την πένσα για άλλους λόγους. Προφανώς για να υπάρχουν χιλιάδες κόσμος με το ίδιο πρόβλημα σε φάση που να υπάρχουν και video στο youtube άρα μιλάμε για ελαττωματικό προϊόν και το οποιο αντικαταστάθηκε εδώ και χρονια από την εταιρία. Μάλλον είσαι τυχερός και όχι πιο προσεκτικός πιστεύω.

thanasisxask
20-08-16, 15:17
δεν μπορώ να καταλάβω πως σας ξεκολάνε τα μπουτόν....έχω μια τέτοια συσκευή από το συγκεκριμένο μαγαζί εδώ και 7 χρόνια....έχω φορτίσει μπαταρίες των μηχανών μου πάσης φύσεως (από ξηράς έως θαλάσσης και αέρως) αυτή τη στιγμή συντηρώ 3 μπαταρίες μια αυτοκινήτου και 2 για μοτοσυκλέτες (12V 23Ah) Ουδεποτε χαλασε κόπηκε ή οτι άλλο....γιατί? Δεν είναι πυρηνική φυσική....λογική θέλει....τα μεταχειρίζομαι σωστά με ήπιες κινήσεις. Να σας δείξω φορτιστή του 71 να πάθετε πλάκα πως δεν έχει καμιά ζημιά....λίγο προσοχή θέλει....δεν κλωτσάμε δεν χτυοπάμε κουμπιά να έιναι και ότι είναι.....


Ετσι για προβληματισμό!!! και μην ακούσω καμιά κοτσάνα για κινεζιές και αλλα που ακούω για μαγαζί που μου έχει δώσει αξιόπιστα πράγματα....ας κοιτάξουμε εμείς να γίνουμε Homo Sapiens γιατί οι Cro Magnon και neanderthal ράτσες έχουν εκλείψει....νομίζω?

Άγη έχω αλλάξει τρεις τέτοιους φορτιστές (πάντα μου τους αλλάζανε και ας είχε περάσει η εγγύηση) . Δουλεύανε μόνο το χειμώνα πέντε με έξι φορές για να φορτίσω την μπαταριά από το μηχανάκι και πάντα χαλούσανε. Μάλλον πρέπει να είναι κατασκευαστικό λάθος του κουμπιού τι να πω.

lepouras
20-08-16, 15:45
Κανένα λάθος στον τίτλο. Ο τίτλος ήταν σαφέστατος. Απλά ίσως δεν έκανα πολύ καλή περιγραφή στο ερώτημα. Εσύ βλέπεις ένα μπουτόν εμενα όμως δεν με ενδιάφερε να μάθω για τον χαλασμένο μπουτόν αλλα αν θα δουλέψουν τα κυκλώματα κτλ αλλάζοντας το μπουτόν καθώς προκάλεσα περαιτέρω ζημια. Οποτε έβαλες στο δικό μου θέμα λάθος τίτλο και κάπως άκομψα. Απλά για κάποιο λόγο παρέμβεις όχι για βοήθεια αλλα για επιβολή. Γιατί μπορείς! ως συντονιστής! Εγώ αυτό βλέπω και ελπίζω να κάνω λάθος.

Ζητω συγγνώμη απ τους υπολοιπους που τυχόν θα διαβάσουν αυτό το αρνητικό post αλλα και ευχαριστώ οποιον βοηθησε και δεν σνόμπαρε την ασχετοσύνη μου.

ευγενικά είπα για ποιο λόγο αλλάχτηκε ο τίτλος. αν εσύ βλέπεις επιβολή κλπ να σου θυμίσω ότι φιλοξένησε σε ένα χώρο που μπορεί εσύ να σε ενδιαφέρει η πάρτη σου και το πρόβλημά σου εμένα με ενδιαφέρει ο κάθε παρτάκιας να μην ανοίγει θέματα που μπορεί να υπάρχουν ήδη και να μπορούν να βρεθούν και από άλλους με το ίδιο πρόβλημα για να βοηθηθούν. θα μπορούσα κάλλιστα να σε στείλω στο www.hotofixit.gr και να σου έχω κλειδώσει το θέμα και να τελειώνει. εφόσον η πάρτη σου δεν σου επιτρέπει να καταλάβει ότι ο τίτλος σου δεν είχε καμιά σχέση με το θέμα που συζητάς και στο επισήμαναν οι υπόλοιποι είναι πρόβλημά σου. έκανες την δουλειά σου και έκανα την δικιά μου. δεν θα συνεχίσω αλλά θα σου πω ότι η συμπεριφορά σου δεν θα σου προσφέρει τίποτα, κυρίως εδώ μέσα. καλή συνέχεια.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 16:27
ευγενικά είπα για ποιο λόγο αλλάχτηκε ο τίτλος. αν εσύ βλέπεις επιβολή κλπ να σου θυμίσω ότι φιλοξένησε σε ένα χώρο που μπορεί εσύ να σε ενδιαφέρει η πάρτη σου και το πρόβλημά σου εμένα με ενδιαφέρει ο κάθε παρτάκιας να μην ανοίγει θέματα που μπορεί να υπάρχουν ήδη και να μπορούν να βρεθούν και από άλλους με το ίδιο πρόβλημα για να βοηθηθούν. θα μπορούσα κάλλιστα να σε στείλω στο www.hotofixit.gr (http://www.hotofixit.gr) και να σου έχω κλειδώσει το θέμα και να τελειώνει. εφόσον η πάρτη σου δεν σου επιτρέπει να καταλάβει ότι ο τίτλος σου δεν είχε καμιά σχέση με το θέμα που συζητάς και στο επισήμαναν οι υπόλοιποι είναι πρόβλημά σου. έκανες την δουλειά σου και έκανα την δικιά μου. δεν θα συνεχίσω αλλά θα σου πω ότι η συμπεριφορά σου δεν θα σου προσφέρει τίποτα, κυρίως εδώ μέσα. καλή συνέχεια.

Καταρχάς δεν διάβασες προσεκτικά τι σου εξήγησα και επιμένεις. Ο τίτλος σου είναι λάθος διότι δεν με ενδιέφερε αυτό που έχεις βάλει για τίτλο. Δεν είπα στην περιγραφή τι είναι η συσκευή και από που την αγόρασα για να αποφύγω να ξεφύγει η συζήτηση πέραν του ζητήματος. Αν δηλαδή θα δουλέψουν τα κυκλώματα chip κτλ κι όχι το μπουτόν. Σε ερώτηση μέλους αναγκάστηκα από ευγένεια να πω τι και απο που είναι η συσκευη κι εσύ αποφάσισες να το βάλεις τίτλο. το howtofix το πρόσεξα στην συνεχεια και γράφτηκα επίτηδες να το βάλω εκεί αλλα δεν μου ερχόταν τότε το email επιβεβαίωσης όλη μέρα. Ναι έκανα την δουλειά χάρη σε αυτά τα εξαιρετικά μέλη μου έχει αυτό το καταπληκτικό forum που δεν έχω ξαναδεί στη ζωή μου τέτοια ανταπόκριση πουθενά. Απ όλους αυτούς όμως μονο με εσένα είχα πρόβλημα. Πρέπει να κοιτάξεις αυτή την ανάγκη σου να επιβάλλεσαι στους ανθρώπους. εύχομαι να ήσουν τουλάχιστον αθλητής μπας και σε βλέπαμε στο Ριο χρυσό. Ναι αυτή η συμπεριφορά μου που δεν την συνηθίζω δεν μου αρέσει αλλα είμαι σίγουρος ότι η δικη σου είναι πιο επικίνδυνη για τους υπολοιπους και πιστεύω βαραίνει κι εσένα ψυχικά. Το αποφασίζω και διατάζω δεν είναι κάτι που αφήνει καλή εντύπωση συνήθως. Μπορεί και να ειμαι λάθος αλλα τουλάχιστον πιστεύω στην δημοκρατία να λέω την γνώμη μου. Κλείδωσε το να σταματήσει εδώ.

lepouras
20-08-16, 16:31
μπα λέω να το αφήσω να γίνει χαμός και μετά θα το κλειδώσει άλλος. ξέρεις από αυτούς που έχουν πρόβλημα και επιβάλλονται.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 16:38
μπα λέω να το αφήσω να γίνει χαμός και μετά θα το κλειδώσει άλλος. ξέρεις από αυτούς που έχουν πρόβλημα και επιβάλλονται.

Έστω. κακό δεν θα κάνουν πάντως. Καλοδεχούμενοι. Ευχαριστώ για τον χρόνο σου όπως και να χει. Καλά να σαι. Καλο απόγευμα.

SeAfasia
20-08-16, 17:55
λοιπόν έχω και εγώ έναν τέτοιο,μπας και'χει το ίδιο θέμα;Θα το δω και θα σας πω!!

thodoris1975
20-08-16, 17:59
Ο lepouras έχει δίκιο . (H αλήθεια είναι πως αυτήν την εποχή όλοι έχουμε τα νευρά μας και όλοι έχουμε δίκιο). Πολλές φορές έχει χρειαστεί να ψάξω κάποια τεχνική πληροφορία στο forum με Αναζήτηση στο Θέμα ή με Σύνθετη Αναζήτηση ΚΑΙ να βρίσκω την <μαγική πληροφορία> που θα δώσει λίγο χαρά και λίγο γνώση στην δημιουργία μου. Το ζήτημα του τίτλου πιστεύω πως και εγώ το έχω κάνει λάθος αρκετές φορές μιας και έχω ανοίξει αρκετά θέματα ενώ έχω κάνει πολύ λίγα post και το αντιλαμβανομαι.
Μιας και εγώ κοιτάω την πάρτη μου λοιπών όπως λέτε και κοιτάω να πάρω απάντηση στην ερώτηση μου χωρίς πολλές φορές να απαντώ σε ερώτηση αλλου χρηστη ενω ξερω την απαντηση.(ίσος επειδή δυσκολεύομαι με το computora και με το να γράφω κατεβατά στα ελληνικά)θέλω να πω το εξής, ποτέ δεν θα έκανα παρατήρηση σε κάποιον παλαιότερο και ειδικά στον συντονιστή του forum, πιστεύω 100 τοις εκατό πως Ο συντονιστής ξέρει καλύτερα και άλλωστε στο πολυ καλό επίπεδο που έχει φτάσει το forum είναι ένας από τους ανθρώπους που το οφείλουμε όλοι.
βρε παιδιά έχουμε καταλάβει τι θα πει και τι είναι τα hlektronika.gr και γενικοτερα τα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ μιας και είμαι ηλεκτρολόγος ; ας κουνήσουμε λίγο το κεφάλι μας και να ξυπνήσουμε ...γιατί χανόμαστε και βουλιαζουμε.
Με τιμή και σεβασμό σε όλους και ειδικά στους παλαιότερους λοιπόν.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 22:23
Ο lepouras έχει δίκιο . (H αλήθεια είναι πως αυτήν την εποχή όλοι έχουμε τα νευρά μας και όλοι έχουμε δίκιο). Πολλές φορές έχει χρειαστεί να ψάξω κάποια τεχνική πληροφορία στο forum με Αναζήτηση στο Θέμα ή με Σύνθετη Αναζήτηση ΚΑΙ να βρίσκω την <μαγική πληροφορία> που θα δώσει λίγο χαρά και λίγο γνώση στην δημιουργία μου. Το ζήτημα του τίτλου πιστεύω πως και εγώ το έχω κάνει λάθος αρκετές φορές μιας και έχω ανοίξει αρκετά θέματα ενώ έχω κάνει πολύ λίγα post και το αντιλαμβανομαι.
Μιας και εγώ κοιτάω την πάρτη μου λοιπών όπως λέτε και κοιτάω να πάρω απάντηση στην ερώτηση μου χωρίς πολλές φορές να απαντώ σε ερώτηση αλλου χρηστη ενω ξερω την απαντηση.(ίσος επειδή δυσκολεύομαι με το computora και με το να γράφω κατεβατά στα ελληνικά)θέλω να πω το εξής, ποτέ δεν θα έκανα παρατήρηση σε κάποιον παλαιότερο και ειδικά στον συντονιστή του forum, πιστεύω 100 τοις εκατό πως Ο συντονιστής ξέρει καλύτερα και άλλωστε στο πολυ καλό επίπεδο που έχει φτάσει το forum είναι ένας από τους ανθρώπους που το οφείλουμε όλοι.
βρε παιδιά έχουμε καταλάβει τι θα πει και τι είναι τα hlektronika.gr και γενικοτερα τα ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΑ ΚΑΙ ΤΑ ΗΛΕΚΤΡΟΛΟΓΙΚΑ μιας και είμαι ηλεκτρολόγος ; ας κουνήσουμε λίγο το κεφάλι μας και να ξυπνήσουμε ...γιατί χανόμαστε και βουλιαζουμε.
Με τιμή και σεβασμό σε όλους και ειδικά στους παλαιότερους λοιπόν.

Σέβομαι την γνώμη σου αλλα... Εδώ δεν είναι ούτε στρατός ούτε μασονική στοά. Το δίκαιο είναι για όλους το ίδιο. Ίδιο σεβασμό σε όλους νέους η παλιούς. Η τάξη πρέπει να είναι σε αρμονια με τους νομους και το δίκαιο κι όχι με το ποιος είναι ποιος. Όπως πχ με τις κυβερνήσεις μας. Εκτος κι θέλουμε το forum να είναι κι αυτό ομοίωμα της κοινωνικής μας παρακμής. Φιλικά!

thodoris1975
20-08-16, 22:45
φίλε κίτρινε είμαι υπέρ τις γνώσις η οποία για να βρεθεί και να κάνουμε όλοι την δουλειά μας πιο γρήγορα θα πρέπει να υπάρχει οργάνωση ας μην πιανόμαστε με λεπτομέρειες.Διαβάζω Πόλα post εδώ μέσα και βλέπω πως κάποιοι άνθρωποι εδώ ενδιαφέρονται πραγματικά για το καλύτερο της Κατασκευής σου, θα το δεις και στην πορεία αυτό αν μπαίνεις και ρωτάς οποιαδήποτε απορία έχεις με υπομονη και σεβασμο.Το καλύτερο είναι όχι παρεξηγήσεις , είμαστε σε δύσκολη Φαση-κατάσταση μερικοί εδώ μέσα οικονομικα και επαγγελματικα, τα ηλεκτρονικά θέλουν χρήματα και ατελείωτο χρόνο για διάβασμα και πειράματα.Τα forum είναι λίγα που θα σου πουν και θα σου δείξουν τον τρόπο να μάθεις. πραγματικά σου μιλάω είμαι υπέρ τον μεγάλων και παλαιών χρηστών.Διαβαζε τους και ακουσε τους και θα δεις πως πολυ γρηγορα θα αποκτησεις αλλη αντιληψη των πραγματων.Σου ευχομαι οχι μονο να επισκευάσεις το μπουτον του φορτιστη σου ή οτι αλλο ειναι αλλα αλλα να αποκτησεις γνωσεις και να επισκευαζεις πολλα πραγματα και γιατι οχι να μπορεις και να αντιγραφεις κυκλωματα και να πουλας εσυ.Οτι γίνεται, είναι για καλό.Φιλικά.

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 22:49
φίλε κίτρινε είμαι υπέρ τις γνώσις η οποία για να βρεθεί και να κάνουμε όλοι την δουλειά μας πιο γρήγορα θα πρέπει να υπάρχει οργάνωση ας μην πιανόμαστε με λεπτομέρειες.Διαβάζω Πόλα post εδώ μέσα και βλέπω πως κάποιοι άνθρωποι εδώ ενδιαφέρονται πραγματικά για το καλύτερο της Κατασκευής σου, θα το δεις και στην πορεία αυτό αν μπαίνεις και ρωτάς οποιαδήποτε απορία έχεις με υπομονη και σεβασμο.Το καλύτερο είναι όχι παρεξηγήσεις , είμαστε σε δύσκολη Φαση-κατάσταση μερικοί εδώ μέσα οικονομικα και επαγγελματικα, τα ηλεκτρονικά θέλουν χρήματα και ατελείωτο χρόνο για διάβασμα και πειράματα.Τα forum είναι λίγα που θα σου πουν και θα σου δείξουν τον τρόπο να μάθεις. πραγματικά σου μιλάω είμαι υπέρ τον μεγάλων και παλαιών χρηστών.Διαβαζε τους και ακουσε τους και θα δεις πως πολυ γρηγορα θα αποκτησεις αλλη αντιληψη των πραγματων.Σου ευχομαι οχι μονο να επισκευάσεις το μπουτον του φορτιστη σου ή οτι αλλο ειναι αλλα αλλα να αποκτησεις γνωσεις και να επισκευαζεις πολλα πραγματα και γιατι οχι να μπορεις και να αντιγραφεις κυκλωματα και να πουλας εσυ.Οτι γίνεται, είναι για καλό.Φιλικά.

Να σαι καλά!

Μπάτζι Ο Κίτρινος
20-08-16, 22:50
Παρακαλώ έναν Admin να κλειδώσει το θέμα διότι είμαι καλυμμένος και πλέον έχει ξεφύγει εκτος. Ευχαριστώ

vasilllis
20-08-16, 23:54
Σέβομαι την γνώμη σου αλλα... Εδώ δεν είναι ούτε στρατός ούτε μασονική στοά. Το δίκαιο είναι για όλους το ίδιο. Ίδιο σεβασμό σε όλους νέους η παλιούς. Η τάξη πρέπει να είναι σε αρμονια με τους νομους και το δίκαιο κι όχι με το ποιος είναι ποιος. Όπως πχ με τις κυβερνήσεις μας. Εκτος κι θέλουμε το forum να είναι κι αυτό ομοίωμα της κοινωνικής μας παρακμής. Φιλικά!

Δεν εχω καταλαβει τι σε πειραξε ακριβως.
Θεωρεις οτι δεν σε σεβαστηκε επειδη αλλαξε τον τιτλο;επρεπε να σε ρωτησει;
Το ποιος ειναι εχει να κανει με το μπορει.αν ξερεις απο φορουμ μονο οι διαχειριστές εχουν δικαιωμα να αλλαζουν τιτλους να διαγραφουν ποστ κλπ.
Οταν εκανες εγγραφη το εγραφαν στους κανονες του φορουμ που αποδέχτηκες.
Μεγαλη καταπιεση.

elektronio
21-08-16, 08:54
ευγενικά είπα για ποιο λόγο αλλάχτηκε ο τίτλος. αν εσύ βλέπεις επιβολή κλπ να σου θυμίσω ότι φιλοξένησε σε ένα χώρο που μπορεί εσύ να σε ενδιαφέρει η πάρτη σου και το πρόβλημά σου εμένα με ενδιαφέρει ο κάθε παρτάκιας να μην ανοίγει θέματα που μπορεί να υπάρχουν ήδη και να μπορούν να βρεθούν και από άλλους με το ίδιο πρόβλημα για να βοηθηθούν. θα μπορούσα κάλλιστα να σε στείλω στο www.hotofixit.gr (http://www.hotofixit.gr) και να σου έχω κλειδώσει το θέμα και να τελειώνει. εφόσον η πάρτη σου δεν σου επιτρέπει να καταλάβει ότι ο τίτλος σου δεν είχε καμιά σχέση με το θέμα που συζητάς και στο επισήμαναν οι υπόλοιποι είναι πρόβλημά σου. έκανες την δουλειά σου και έκανα την δικιά μου. δεν θα συνεχίσω αλλά θα σου πω ότι η συμπεριφορά σου δεν θα σου προσφέρει τίποτα, κυρίως εδώ μέσα. καλή συνέχεια.

Κάτι σαν δυσμενή μετάθεση που λέμε...;
Άμα δεν κάνεις σωστά τη δουλειά σου αυτά παθαίνεις.. :hahahha:

SProg
21-08-16, 11:43
θα μπορούσα κάλλιστα να σε στείλω στο www.hotofixit.gr (http://www.hotofixit.gr) και να σου έχω κλειδώσει το θέμα και να τελειώνει.


Γιαννη αυτο ακουγεται λες και εκανες χαρη.Εαν ήταν/ειναι για κλειδωμα ή για το HowToFixIt τοτε απλα επρεπε να το τελειωσεις 'αθορυβα".

Τωρα για το θεμα τιτλου δεν καταλαβα τι σε πειραξε Μπατζι.Εφοσον επρεπε να αλλαξει..αλλαξε.Σκεψου καθε φορα που καποιος βαζει λαθος τιτλο ο συντονιστης να ανοιγει κουβεντα για το εαν θα αλλαξει και πως.