PDA

Επιστροφή στο Forum : Πανηγύρι Τεγέας το απάγαυσμα της Κινεζιάς....



SeAfasia
20-08-16, 16:44
Χθες επισκέφτηκα το εν λόγω πανυγήρι μπας και βρω στους Ρωσσοπόντιους πωλητές κανά Ρωσσικό παχύμετρο(αναλογικό) :wiink:με την βελόνα,το'χω απωθημένο χρόνια...τεσπα..:biggrin:
Ήταν απίστευτο το τι Κινέζικα προιόντα υπήρχαν όλα κακής ποιότητας αλλά και σχετικά ακριβά για την ποιότητά τους.
Βρήκα τρία ποτηροτρύπανα 1,8mm 1,9mm και 2,00μμ όπως και ένα σετάκι σφικτήρων όλα μαζί 12ευρώ....
Το νοίκι για τους πάγκους μαζί με τα δημοτικά τέλη κυμαινόντουσαν από 1500 έως 3500 ευρω το έμαθα από γνωστή μου πωλήτρια λαικών cd (πήρα δώρο ένα με κλαρίνα,τραγουδάει η ίδια...!!),δεν αγόρασα wd40 το λόγο θα τον δείτε στην φώτο:

66277:lool::lool:

σφικτύρες:
66278:001_smile:

ποτηροτρύπανα:
66279:biggrin:

liat
20-08-16, 16:58
Δηλαδή τα προϊόντα είναι κυριολεκτικά για τα πανηγύρια ε; :biggrin:
Καλορίζικα Κώστα.

SeAfasia
20-08-16, 17:05
Δηλαδή τα προϊόντα είναι κυριολεκτικά για τα πανηγύρια ε; :biggrin:
Καλορίζικα Κώστα.

ούτε για τα πανηγύρια Γιάννη....μαιμού WD40 ήμαρτον....λυπάμαι το φουκαρά που θα το χρησιμοποιήσει....

manolena
20-08-16, 17:12
Λοιπόν, τι προβλέπω εγώ Κώστα:

Με το "παρά λίγο WD που έγινε SD-40" (!!!) Θα πας να ρίξεις σε κάνα μεντεσέ κι αντί να ησυχάσει, θα σου βγει πιο τριζάτος. Μπορεί και να κάνει για λίπασμα, με τόσο νερό που θα χει μέσα.

Με τους "σφιγκτήρες": κοίτα μη πατήσεις τίποτα πορτακια ξύλινα για κόλλημα, μετα θα ψάχνεις να κολλήσεις αυτούς...

Με τα ποτηροτρύπανα προβλέπω 3-5 κοπές έκαστο. Μετά, για γύψο.

¶στα, έχω πάθει κι εγώ τα ίδια σε κάτι πανηγύρια... Για τα πανηγύρια...

thanasis 1
20-08-16, 17:14
ούτε για τα πανηγύρια Γιάννη....μαιμού WD40 ήμαρτον....λυπάμαι το φουκαρά που θα το χρησιμοποιήσει....

Τηγανολαδο θα εχει μεσα:biggrin:,παντως και τους σφικτηρες δεν τους βλεπω καλα αν τους σφιξεις πολυ λογικα θα φαει τις στροφες.

SeAfasia
20-08-16, 17:15
Λοιπόν, τι προβλέπω εγώ Κώστα:

Με το "παρά λίγο WD που έγινε SD-40" (!!!) Θα πας να ρίξεις σε κάνα μεντεσέ κι αντί να ησυχάσει, θα σου βγει πιο τριζάτος. Μπορεί και να κάνει για λίπασμα, με τόσο νερό που θα χει μέσα.

Με τους "σφιγκτήρες": κοίτα μη πατήσεις τίποτα πορτακια ξύλινα για κόλλημα, μετα θα ψάχνεις να κολλήσεις αυτούς...

Με τα ποτηροτρύπανα προβλέπω 3-5 κοπές έκαστο. Μετά, για γύψο.

¶στα, έχω πάθει κι εγώ τα ίδια σε κάτι πανηγύρια... Για τα πανηγύρια...

χαχαχαχαχχχααααααα....ρε παιδί η κοιλίααααα μουυυυυ...ποτηροτρύπανα στο γύψο..:hahahha::hahahha::hahahha:

sakisr
20-08-16, 17:33
Τους σφιγκτηρες τους πηρα κι εγω απο ''οτι παρεις ενα ευρω'' μαγαζι, αλλα τα τρυπανακια φαινεται να αξιζουν τα λεφτα τους!Καλοδουλευτα!

ΥΓ Ανεβασε κανενα ηχητικο με τη τυπισσα που τραγουδαει....

SeAfasia
20-08-16, 17:34
Τους σφιγκτηρες τους πηρα κι εγω απο ''οτι παρεις ενα ευρω'' μαγαζι, αλλα τα τρυπανακια φαινεται να αξιζουν τα λεφτα τους!Καλοδουλευτα!

ΥΓ Ανεβασε κανενα ηχητικο με τη τυπισσα που τραγουδαει....

ναι γιατί όχι....:biggrin:

Panoss
20-08-16, 17:56
Βλέπω γνήσιο SD-40!! Πάρ' το γιατί σε λίγο θα σταματήσει να παράγεται και θα πωλείται χρυσάφι!
Δοκίμασε το και στην τραγουδίστρια, θα δεις, είναι πολύ καλό!

SeAfasia
20-08-16, 18:00
Βλέπω γνήσιο SD-40!! Πάρ' το γιατί σε λίγο θα σταματήσει να παράγεται και θα πωλείται χρυσάφι!
Δοκίμασε το και στην τραγουδίστρια, θα δεις, είναι πολύ καλό!

εχει φωνάρα Πάνο...

Panoss
20-08-16, 18:27
εχει φωνάρα Πάνο...
Είδες το SD-40; :lool:

DLS 33
20-08-16, 18:31
[QUOTE=SeAfasia;779041]Χθες επισκέφτηκα το εν λόγω πανυγήρι μπας και βρω στους Ρωσσοπόντιους πωλητές κανά Ρωσσικό παχύμετρο(αναλογικό) :wiink:με την βελόνα,το'χω απωθημένο χρόνια...τεσπα..:biggrin:


Κατι τετοιο ?
66287
66286

betacord85
20-08-16, 20:34
μαλλον ονειρευεσαι η εχεις μεινει πισω καμια 25αρια χρονια πισω...ναι τοτε οταν ερχοντπυσαν πωλουσαν τα παντα απο το νοικοκυριο και την περιουσια που φερνανε απο εκει...καλα το peacock δεν θα το σχολιασω...αν θυμαμαι καλα το εφερνε ο ρεππας στο μοναστηρακι...

DLS 33
20-08-16, 21:09
μαλλον ονειρευεσαι η εχεις μεινει πισω καμια 25αρια χρονια πισω...ναι τοτε οταν ερχοντπυσαν πωλουσαν τα παντα απο το νοικοκυριο και την περιουσια που φερνανε απο εκει...καλα το peacock δεν θα το σχολιασω...αν θυμαμαι καλα το εφερνε ο ρεππας στο μοναστηρακι...

Σωστα εχεις δικιο...δεν κανουμε επιδειξη των εργαλειων μας εδω...
Ουτε θα γνωριζεις τον C11......
Αν γνωριζες , θα μπορουσες να σχολιασεις το Κεραμικο-Πλαστικο μαχαιρι για ρουλεμαν..., αλλα ουτε το γνωριζεις... :)

Nemmesis
20-08-16, 21:10
χαχαχαχαχχχααααααα....ρε παιδί η κοιλίααααα μουυυυυ...ποτηροτρύπανα στο γύψο..:hahahha::hahahha::hahahha:

σε κόβω να μην κατάλαβες τι εννοεί ο ποιητής και γελάς γιατί νομίζεις οτι λέει θα μπουν σε νάρθηκα...

jimnaf
20-08-16, 21:20
Χθες επισκέφτηκα το εν λόγω πανυγήρι μπας και βρω στους Ρωσσοπόντιους πωλητές κανά Ρωσσικό παχύμετρο(αναλογικό) :wiink:με την βελόνα,το'χω απωθημένο χρόνια...τεσπα..:biggrin:
Ήταν απίστευτο το τι Κινέζικα προιόντα υπήρχαν όλα κακής ποιότητας αλλά και σχετικά ακριβά για την ποιότητά τους.
Βρήκα τρία......................



Κώστα τα τρυπάνια αν τα λιπαίνεις όταν κόβεις δεν θα πάθουν τίποτα.
66291
Αλλά για καμιά λαμαρίνα 1 -€“ 1,5 χιλ και αργά.

Δεν μου λες πως σου έκατσε η γραμματοσειρά αυτή ; μου έχεις βγάλει τα μάτια αδερφέ μου.

betacord85
20-08-16, 21:24
ειδες τι σχολιασα?ειπε για τους ρωσοποντιους και τι βρηκε στο συγκεκεριμενο παζαρι...το τι παιζει στα παζαρια αστο γιατι ειμαι στα περισσοτερα...τωρα τι μου λες για κεραμικα πλαστικα μαχιαρια δεν με πολυ ενδιαφερουν...εργαλεια εχουν οι ρωσσοποντιοι και απο τα καλυτερα...αλλα για ενα κομματι ψωμι δεν τα σκοτωνουν οπως εκαναν οταν ειχαν ερθει τοτε...θες να σχολιασω για τα μουφα wd40?που τα παιρνουν 20 λεπτα και τα δινουν 2 με 3 ευρω?σε οποιοδηποτε παγκο απο παζαρι και μιλαμε για αυτα που ειναι τυπου αγ.παντελεημωνα δεν θα βρεις ποτε σοβαρα εργαλεια...τωρα αν περιμενεις να κανεις δουλεια με πολυμετρα με 2 ευρω γουστα ειναι..οτι πληρωνεις παιρνεις...τωρα για τα 2 μεγαλα παζαρια σχιστο και ελαιωνα παει το πραγμα αλλου...βρισκεις τα παντα απο εργαλεια τα περισσοτερα καβαντζωμενα απο οικοδωμες και απο καταστηματα τυπου πρακτικερ...και δεν σου λεω για πενσες και πωτυροτρυπανα σου λεω για κομπρεσερ bosch και makita και ολες τις σειρες απο οικοδομικα εργαλεια...σε εκεινα τα 2 παζαρια θα βρει και το παχυμετρο που ψαχνει ο συμφορουμιτης...αλλα οχι για ενα κομματι ψωμι οπως τοτε...και αν πιστευεις οτι σου λεω μουφες μπορω να σου δωσω τις ωρες που ειμαι στα 2 μεγαλα παζαρια...α και για οσους ρωτανε ναι τα stan smith εχουν κατεβει στα 8 ευρω αλλα μονο τις βραδυνες ωρες

manolena
20-08-16, 21:51
σε κόβω να μην κατάλαβες τι εννοεί ο ποιητής και γελάς γιατί νομίζεις οτι λέει θα μπουν σε νάρθηκα...

Σωστός ο Παναγιώτης για τη λεπτομέρεια. Εννοείται ότι μετά από καναδυό τρύπες σε κάνα κουτί που τα θέλει, θα ανοίγουν ωραίες τρύπες μόνο σε γύψο. ¶ντε και σε κάνα σοβά. Συγκρίνονται -είμαι σίγουρος- μόνο με εκείνα τα αλησμόνητα τρυπανο-κατσαβιδο-τέτοια του ALEX PACK...

SeAfasia
20-08-16, 22:01
Τα πήρα για τρύπες σε κουτιά αλουμινίου..... Αλλα δε μπορώ να βρω στη ντόπια αγορά.... Μου λέει ένας μαγαζατορας τέτοιων εξαρτημάτων τι τα θέλω....

moutoulos
20-08-16, 22:49
Δεν μου λες πως σου έκατσε η γραμματοσειρά αυτή ; μου έχεις βγάλει τα μάτια αδερφέ μου.

Κώστα σου το έχω πεί για την γραμματοσειρά ... εδώ και 10 μέρες, αλλά συνεχίζεις.
¶σε τις Default επιλογές ( ... σε θέμα μεγέθους & χρώματος).

SeAfasia
20-08-16, 23:46
Πάσο Γρηγόρη.... Θα βάλω sd40...

moutoulos
21-08-16, 01:10
Βάλε !!!. Εντάξει το WD40 με το SD40 διαφέρουν στο οτι το ένα είναι
Wide-Definition , ενώ το άλλο Standard-Definition. Δεν υπάρχει πρόβλημα.
Σημασία έχει οτι είναι .. 40 και τα δυο.

kioan
23-08-16, 10:17
Εννοείται ότι μετά από καναδυό τρύπες σε κάνα κουτί που τα θέλει, θα ανοίγουν ωραίες τρύπες μόνο σε γύψο. ¶ντε και σε κάνα σοβά.

Το πολύ πολύ να καταφέρουν να ανοίξουν και καμιά τρύπα στο νερό :biggrin: (αν τα βάψεις μπλε και τα ρίξεις στη θάλασσα)

Το SD-40 είναι απλά λάθος πληκτρολόγησης ρε 'σεις, μην κοροϊδεύετε! Έχετε δει πόσο κοντά είναι το W και το S στο πληκτρολόγιο; Αν ήταν κανένα VVD-40 θα μπορούσα να πω πως υπάρχει δόλος. Αλλά εδώ μιλάμε για ένα αθώο λαθάκι του γραφίστα :lool: Τι θέλετε, να χάσει τη δουλειά του ο άνθρωπος;

sakisr
23-08-16, 11:52
Εσεις γελατε με τα Κινεζικα μουφα αντιγραφα!...Μας εφεραν στη δουλεια αυτοματο πωλητη για αναψυκτικα και νερο και αντι για ''Drink coca-cola'' εγραφε η τεραστια τυπωμενη αφισα στη προσοψη ''Trink coca-cola''.Το ωραιο ειναι οταν το εδειξα στον ανθρωπο που το εστησε απορησε και μου ειπε οτι τοσα μηχανηματα εχει στησει και ειναι η πρωτη φορα που το βλεπει!
Αρα φανταστειτε ποσοι θα παρουν το σπρευ και ουτε καν θα καταλαβουν τι πηραν!

hurt30
23-08-16, 12:09
''Trink coca-cola''

Μια χαρά είναι η επιγραφή στο μηχάνημα, απλά είναι στα γερμανικά. Ολόκληρη κανονικά είναι Trink Coca Cola Eiskalt. Σίγουρα το ξέρει αυτός που στο έφερε αλλά δεν το λέει.
Δες εδώ (https://www.google.gr/search?q=drink+coca+cola&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=0ahUKEwjumeDkl9fOAhUFuxQKHRbEDkEQ_AUICCgB&biw=1920&bih=979#tbm=isch&q=trink+coca+cola).

Panoss
23-08-16, 12:11
Γι αυτό παιδιά προσοχή, να γράφει SD-40, όχι WD-40, αυτό είναι για αμερικανάκια.
Πάρτε μεγάλες ποσότητες γιατί σύντομα θα σταματήσει να παράγεται και θα το μοσχοπουλήσετε.

SeAfasia
23-08-16, 12:16
Γι αυτό παιδιά προσοχή, να γράφει SD-40, όχι WD-40, αυτό είναι για αμερικανάκια.
Πάρτε μεγάλες ποσότητες γιατί σύντομα θα σταματήσει να παράγεται και θα το μοσχοπουλήσετε.

ξέχασα να πω ότι το πωλούσαν κάτι παιδιά από το Μπαγκλαντές και όχι Ρωσσοπόντιοι πωλητές...

street
23-08-16, 12:32
φανταζεσαι να τους τρολαρει τωρα η ιδια η εταιρεια και να βγαλει καμια νεα σειρα με την ονομασια SD-40 γνησιο :lool:
και μερικες ιδεες ακομα :001_tt2:

66315 66316 66317

street
23-08-16, 12:52
εχω παρει και εγω αο κινεζο sd40 ... τζαμπα πραμα ... πχ να θες να ριξεις με το κιλο , χεχε , η να σε ερχεται ο αλλος και να σε λεει φιλε εχεις λιγο αντισκωριακο να με δανεισεις να ριξω λιγο ? και μετα δεν σε επιστρεφει ουτε την φιαλη , ....... ενοειτε και εχω :biggrin:

sakisr
23-08-16, 13:27
Τελικα δοκιμασε κανενας το μουφα να ξερουμε τι γινεται?Μπορει να ειναι και καλο...Καμμια φορα η φιρμα ειναι πιο πολυ για να πουλαει ακριβα και οχι κατ αναγκη η καλη ποιοτητα!
π.χ. Η πανακριβη κυανοακρυλικη που εχουμε στη δουλεια κολλαει το ιδιο με το μεγαλο μπουκαλι που παιρνω ενα ευρω απο τη λαικη....

street
23-08-16, 13:48
ναι ρε μια χαρα ειναι , εμενα με φαινετε το ιδιο ( αφριζει :biggrin: ) , 30 λεπτα κανει η φιαλη σε κινεζοκαταστημα και οχι σε πανηγυρι :biggrin: 3 ευρωπουλα η κουτα με 12 φιαλες μεσα , χεχ

Dbnn
23-08-16, 20:12
Ενταξει..... Κανει κατι αλλα σαν το γνησιο δεν ειναι.... Σε μεντεσεδες πορτας ειχα ριξει.... Το τριξιμο ξανααρχισε σε 3 μερες ενω με το γνησιο wd40 ξανααρχισε σε 20 μερες.

betacord85
23-08-16, 21:08
το μονο που αξιζει και πραγματικα για τα 2 με 3 ευρω που την πουλαει κανει παπαδες!κολαει τα παντα!2 συστατικων...λιγα παζαρια την εχουν reel star epoxy steel...περιπου ιδια ποιοτητα με την locktite...

Dbnn
24-08-16, 20:28
το μονο που αξιζει και πραγματικα για τα 2 με 3 ευρω που την πουλαει κανει παπαδες!κολαει τα παντα!2 συστατικων...λιγα παζαρια την εχουν reel star epoxy steel...περιπου ιδια ποιοτητα με την locktite...


Συμφωνώ!
Αλλά δεν κάνει για καταχρήσεις. Θέλω να πω πως δεν πας να κολλήσεις επιφάνειες που τραβάνε ζόρια μεγάλα όπως με την duro stick 2 συστατικών.
Εγώ ας πούμε που στήριξα κάτι πλακετάκια και πυκνωτές μεγάλους πάνω σε σασί ναι άξιζε!!

KOKAR
24-08-16, 20:37
τα ποτηροτρυπανα αυτά ειναι για Ξύλο και οχι για σίδερο

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=66279&d=1471700668

SeAfasia
24-08-16, 22:21
σίγουρα;:saad:

thanasis 1
24-08-16, 22:32
Εχει δικιο ο κωστας,τωρα που τα ξανα βλεπω ειναι για ξυλο.

SeAfasia
24-08-16, 22:34
από που ξεχωρίζει το ότι είναι για ξύλο παίδες;

sakisr
24-08-16, 22:35
Και κανενα λεπτο αλουμινιο το τρυπαει.....Εγω πηρα ενα τετοιο (https://www.wish.com/c/5509263ae536f32d57c72b5f)και ησυχασα!

SProg
24-08-16, 22:38
Για ξυλο ειναι και ειναι και μια χαρα..τουλαχιστον για τις ελαχιστες φορες που το χρησιμοποιησα.

Απο αλλο καλυτερο πανηγυρι ! :lool:

KOKAR
24-08-16, 22:41
από που ξεχωρίζει το ότι είναι για ξύλο παίδες;

για τα μέταλλα τα δόντια είναι πολύ πιο κοντά και πιο πυκνά.

thanasis 1
24-08-16, 22:44
Ενταξει μπορεις να ανοιξεις ανετα τρυπα σε κανενα αλουμινιο ή χαλκο αν θελεις.

SeAfasia
24-08-16, 22:48
Ενταξει μπορεις να ανοιξεις ανετα τρυπα σε κανενα αλουμινιο ή χαλκο αν θελεις.

σε κουτάκια αλουμινίου τπτ ιδιαίτερο.....στην ελληνική αγορά που θα τα βρώ;

Dbnn
24-08-16, 22:50
σε κουτάκια αλουμινίου τπτ ιδιαίτερο.....στην ελληνική αγορά που θα τα βρώ;

Κατεβα στην Αθηνάς, ερμου κλπ. Γεματο ειναι.

betacord85
24-08-16, 22:55
ρεππας...ακριβος αλλα εχει τοπ εργαλεια

thanasis 1
24-08-16, 22:57
ρεππας...ακριβος αλλα εχει τοπ εργαλεια

Φωτια ειναι ο φουστης.:biggrin:
Και ο διλμας εχει αλλα τσιμπαει αρκετα οπως και ο ρεππας φυσικα.

betacord85
24-08-16, 23:01
οπως εχω ξαναπει και ποιο παλια τα εργαλεια τα πληρωνεις και σου μενουν...οπως ενας τσαμπατζης συναδελφος αγορασε απο καταστημα τυπου ολα ενα ευρω κοληση και πηγε να κολησει και δεν επιανε ουτε καν στην μυτη του κολητηριου!ασε για πολυμετρα μην το συνεχισω...

SProg
24-08-16, 23:15
Κανεις δεν διαφωνει Μπαμπη.

Απλα για αυτα τα μικροπραγματα (σε κουτακια αλουμινιου) και για χρηση 1-2 φορας...ειναι ταμαμ.

SeAfasia
24-08-16, 23:38
και το cd διπλό παρακαλώ:
66352

sakisr
25-08-16, 07:44
Κωστα θα σου στείλω πμ με λινκ για να βρεις φτηνά και καλά τρυπάνια αλλά θέλει κάρτα. Αν έχεις είσαι οκ.

picdev
25-08-16, 08:16
Βάλτο εδώ ρε σακη

Αυτό το wish τι ρόλο βαραει

Sent from my 2014813 using Tapatalk

Dbnn
25-08-16, 12:17
και το cd διπλό παρακαλώ:
66352

Εχμ..... Καπου να το κατεβασουμε;;;;;;;

sakisr
25-08-16, 14:15
Το Wish ειναι μια διαδυκτιακη πλατφορμα τυπου Aliexpress αλλα μπορεις να παραγγειλεις απο Ελλαδα με καρτα (χρεωστικη-πιστωτικη) γιατι περναει σαν Ελληνικη.Απλα χρεωνει καποια μεταφορικα, αλλα η αποστολή ειναι ταχυτατη! https://www.wish.com/c/5720a17a3c219414b296d961 (https://www.wish.com/c/5720a17a3c219414b296d961) τα τρυπανακια....

SeAfasia
25-08-16, 14:24
Εχμ..... Καπου να το κατεβασουμε;;;;;;;

θα βάλω mp3 δείγμα,οκ;

ironda19
25-08-16, 15:18
τα ποτηροτρυπανα αυτά ειναι για Ξύλο και οχι για σίδερο

http://www.hlektronika.gr/forum/attachment.php?attachmentid=66279&d=1471700668

Για μέταλλο είναι, ή και για μέταλλο. Με αντίστοιχο επώνυμο της ECEF άνοιξα σε ανοξείδωτη λαμαρινα τρύπες φ26mm για να περάσω λάμπες για έναν ενισχυτή .
Δείτε και εδώ http://www.spanias.com/el/products-gr/750/3

rama
25-08-16, 16:51
Εχουν τη σήμανση HSS (high speed steel) πάνω τους. Είναι για υψηλές θερμοκρασίες, δηλ μέταλλα και σκληρά ξύλα.

Dbnn
25-08-16, 18:18
θα βάλω mp3 δείγμα,οκ;




Ανέβασέ το κάπου και στείλε λινκ... Αυτή τη "μαύρη δισκογραφία" τη μαζεύω.... :biggrin:

kioan
25-08-16, 18:20
Εχουν τη σήμανση HSS (high speed steel) πάνω τους.

...και από κάτω τους είχαν πάγκο πανηγυριού οπότε διατηρώ κάποιες επιφυλάξεις για το κατά πόσο είναι HSS [emoji12]

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk