PDA

Επιστροφή στο Forum : Και κάτι ελπιδοφόρο



Ακρίτας
23-08-16, 00:02
Χωρίς λόγια. (https://www.youtube.com/watch?v=3_1w6ZE53mY)

picdev
23-08-16, 00:18
αυτό λέει οτι ειναι για πολιτικό σκοπό, οι τούρκοι έχουν 3-4 στρατιωτικά και μάλιστα φέτος προσάρμοσαν και κατεύθυνομενους τουρκικους πύραυλους με καθοδήγηση Laser.
Μακάρι να γίνουν και άλλες τέτοιες προσπάθειες αλλά η οργάνωση ειναι υπό το 0

https://www.youtube.com/watch?v=mQIrGRREw_w

info@kalarakis.com
23-08-16, 16:52
Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι προσπαθούσαν να κάνουν?
Το μόνο που είδα είναι ότι προσπαθούσαν να απογειώσουν ένα μοντέλο, αφού τα κατάφεραν, έκαναν ένα δυο κύκλους και το προσγείωσαν
Εδω που είναι το σπουδαίο?
το μέγεθος ?

ας μου πει και εμένα κάποιος τι πιο στο καλό είναι το επιτήδευμα που έκαναν

Panoss
23-08-16, 17:12
Κι εγώ δεν κατάλαβα γιατί είναι σημαντικό ή ελπιδοφόρο.

manolena
23-08-16, 17:14
Δεν νομιζω πως όλο αυτό το εγχείρημα είναι ασήμαντο από πολλές πλευρές. Αυτοί οι άνθρωποι από ο,τι καταλαβαίνω, μάλλον αφιέρωσαν πολλά (χρήμα, χρονο, προσπάθεια) δικά τους και πιθανότατα χωρίς άλλη εξωτερική βοήθεια για να φτιάξουν αυτό το UAV.

Το θέμα είναι άλλο όμως. Αν αυτοί οι άνθρωποι ήταν κάπου αλλού, θα τους είχανε ταιμπησει και θα έφτιαχναν το ίδιο αλλά σε εξελιγμένη μορφή στο αψε σβησε.

Έχω υπ'οψη μου (και χωρίς αυτό να είναι διαβαθμισμενο), πως η δική μας αεροπορική βιομηχανία έχει ένα πολύ εξελιγμένο τμήμα μελετης, ανάπτυξης και κατασκευής composites και μπορεί να φτιάχνει πράγματα που ούτε καν μπορεί να διανοηθεί κάποιος εδώ. Πριν πολλά χρόνια, είχα δει κατασκευασμένο και προοριζόμενο για R/C πτήση, τμήμα ατράκτου F-16 σε κλίμακα 1:5 αν θυμάμαι καλά. Δεν ξέρω τι έγινε αυτό.

Προσωπική μου πάντως άποψη, είναι πως αυτή η προσπάθεια με το μικρό UAV ειναι αξιέπαινη.


Μπορεί κάποιος να μου εξηγήσει τι προσπαθούσαν να κάνουν?
...
ας μου πει και εμένα κάποιος τι πιο στο καλό είναι το επιτήδευμα που έκαναν

Το να κατασκευαστεί ένα αυτόνομο αεροσκάφος σε τέτοια κλίμακα και όχι σε κλίμακα σαΐτας, απαιτεί πολλές γνώσεις σε πολλούς τομείς (αεροναυπηγική, θεωρία πτήσης αεροσκαφών σταθερών πτερύγων, φυσική, ηλεκτρονικά ανώτερου επιπέδου). Δεν είναι έτσι απλα τα πραγματα σαν να πετούσαν ένα μικρό θερμικό R/C μοντέλο.

lefterpitsi
23-08-16, 17:30
Υπάρχουν ΠΟΛΛΟΙ Έλληνες χομπίστες που κατασκευάζουν αντίστοιχα αεροσκάφη.
Και χωρίς "ευρωπαϊκά κονδύλια" που αναφέρουν στο βίντεο και χωρίς τίτλους "καθηγητού" ή "πανεπιστημιακού".
Δεν φαίνεται (στα μάτια μου) σαν επίτευγμα, ιδίως για πανεπιστημιακό επίπεδο.

kioan
23-08-16, 17:47
Το συγκεκριμένο δεν είναι κλασικό τηλεκατευθυνόμενο αεροσκάφος. Όλη η προσπάθεια γίνεται για να κατασκευαστεί ένα αυτόνομο αεροσκάφος με δυνατότητα μεγάλης διάρκειας πτήσεων για επιτήρηση περιοχών.
Η εργασία των εμπλεκομένων έχει οδηγήσει σε πλήθος επιστημονικών δημοσιεύσεων (http://www.hcuav.gr/index.php/en/hcuav-publications), οπότε σίγουρα κάνουν κάτι παραπάνω από το να συναρμολογούν έτοιμα εμπορικά modules τηλεκατεύθυνσης :wiink:

Πολύ περισσότερες πληροφορίες υπάρχουν στην ιστοσελίδα τους: http://www.hcuav.gr/

info@kalarakis.com
23-08-16, 17:49
manolena
στο θέμα του αερομοντελισμού πρέπει να είσαι πολύ πίσω
άσε δε που σε αυτό το μέγεθος υπάρχουν κιτ
και ακόμα πιο μεγάλα

αν θεωρείτε επίτευγμα το μέγεθος του σκάφους, μάλλον έχω την εντύπωση πως προσπαθούν να ανακαλύψουν το "τροχό"

δείτε το www.eahk.gr
συνήθως τις Κυριακές μεσημέρι προς απόγευμα μπορεί να πετύχετε στη κάμερα να πετάει κάτι σε αυτό το μέγεθος

Panoss
23-08-16, 17:56
Μάλλον αυτοί που μπορούν να το κρίνουν είναι άτομα σαν τον Μάνο (που μάλλον κάποια σχέση έχει με το αντικείμενο) παρά άσχετοι όπως εγώ.
Εμένα μου φαίνεται σαν ένα απλό αεροπλανάκι και δεν κατάλαβα και γιατί τους πήρε και 36 μήνες!
Το Βάγγο να βάζαμε το 'χε φτιάξει στο τσακ μπαμ!:lool:


Κι έμπαινε και μέσα κι ο ίδιος άμα λάχει!:lool:

Ακρίτας
23-08-16, 18:21
δείτε το www.eahk.gr (http://www.eahk.gr)
συνήθως τις Κυριακές μεσημέρι προς απόγευμα μπορεί να πετύχετε στη κάμερα να πετάει κάτι σε αυτό το μέγεθος

Όταν μπορέσεις ανέβασε κάποια φωτογραφία.

manolena
23-08-16, 18:29
Θα πω ένα παράδειγμα:

Μέρος της δουλειάς μου είναι και η εκπαιδευση ανθρώπων που αργότερα συντηρούν και πετούν σε τεχνικές πτήσεις αεροσκάφη πραγματικής κλίμακας, περιστρεφόμενων πτερύγων (ελικόπτερα). Μέρος δε και αρκετά σημαντικό της εκπαίδευσης τους είναι και η θεωρία πτήσης που ανέφερα παραπάνω, η οποία σε περιστρεφόμενες και όχι σταθερές πτέρυγες είναι πολύ δυσκολότερη. Για να αποδωσω κάποιον από αυτούς, τα κριτήρια είναι τόσο αυστηρά που η βάση είναι το 80% της συνολικής αξιολόγησης. Φανταστείτε λοιπόν πως αν για "πέταγμα" αεροσκαφους σε πραγματική κλίμακα απαιτούνται εξειδικευμένες γνώσεις, πόσες περισσότερες απαιτούνται για από το μηδέν σχεδίαση, μελέτη, trials, run up, πτήση μιας τέτοιας κατασκευής.

Και κάτι άλλο: η ανθρωπότητα προόδευσε στη διάρκεια του χρόνου με τέτοιες προσπάθειες, ακόμα κι αν αυτές ξανά ανακάλυπταν την Αμερική. Όταν ο Robert Goddard πάλευε με υγρό οξυγόνο και καύσιμο στέλνοντας πρωτόγονους πυραύλους όλο και ψηλότερα, δεν παρεξηγηθηκε κανένας αρχαίος κινέζος κατασκευαστής πυροτεχνημάτων επειδη του εξέλιξε την ιδέα. Επίσης, όταν ο κυνηγημένος απο τους μπολσεβίκους της επαναστατημένος Ρωσιας Igor Sikorsky πήγε στην Αμερική και πέταγε μόνος του τα μοντελα του σε πραγματική κλίμακα, ούτε ο Leonardo D Vinci είχε πρόβλημα με αυτό σαν ο πατέρας της ιδέας, αλλά και στα επόμενα χρόνια, άπειροι θα ήταν αυτοί που ευχαριστώντας τον Θεό που σώθηκαν σε ναυάγια απο ένα ελικόπτερο, έκαναν την ψυχή αυτού του ανθρώπου να πηγαίνει όλο και κοντυτερα στους αγγέλους.

Θέλω να πω λοιπόν, πως ποτέ κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν μέσα από αυτό το εγχείρημα, αυτοί οι άνθρωποι πετύχουν κάτι καλό.

manolena
23-08-16, 18:44
manolena
στο θέμα του αερομοντελισμού πρέπει να είσαι πολύ πίσω...

Εσείς κ. Μιχαλη, έχετε σχέση με μοντελισμο; Θέλω να πω, όχι κατασκευή και πτήση έτοιμων εμπορικων, αλλά από την αρχή σχεδίαση και μελέτη, με υλικά σαν αυτά που ξέρω εγώ, νομεις, δοκαρια, longerons, stringers από μπαλσα, χαρτί, πολυολεφινες για συρρίκνωση, ρυθμίσεις rod ends σε elerons, rudders, flaps, σερβομηχανισμο και στήσιμο αναδίπλωσης σκελών;
Βελτίωση απόδοσης και ρύθμιση θερμικού κινητηρα;
Ίσως είμαι πίσω πια. Πριν 28 χρόνια στη βάση της Philadelphia στην Αμερική πέταγα ένα θερμικό Spitfire με αναδιπλούμενη σκέλη που ειχε φίλος και το μονταραμε μαζί κομμάτι κομμάτι, το σουπιασαμε και κάμποσες φορές απο λάθος σχεδιαστικές λεπτομέρειες...

Συγχωρέστε με που ρωταω, αλλά δεν γνωρίζω τις γνώσεις σας όπως μάλλον δεν γνωρίζετε και τι ξέρω εγώ.

Panoss
23-08-16, 18:49
Και κάτι άλλο: η ανθρωπότητα προόδευσε στη διάρκεια του χρόνου με τέτοιες προσπάθειες, ακόμα κι αν αυτές ξανά ανακάλυπταν την Αμερική. Όταν ο Robert Goddard πάλευε με υγρό οξυγόνο και καύσιμο στέλνοντας πρωτόγονους πυραύλους όλο και ψηλότερα, δεν παρεξηγηθηκε κανένας αρχαίος κινέζος κατασκευαστής πυροτεχνημάτων επειδη του εξέλιξε την ιδέα.
Ο αρχαίος κινέζος κατασκευαστής πυροτεχνημάτων χρησιμοποιούσε ως προωθητικό των...'πυραύλων' του το μπαρούτι.
Ο Robert Goddard, όπως λες, πάλευε με υγρό οξυγόνο και καύσιμο.
Αυτό δεν είναι 'επανα-ανακάλυψη της Αμερικής', αλλά εξέλιξη.
Αν χρησιμοποιούσε ακριβώς τα ίδια με τον αρχαίο κινέζο (π.χ μπαρούτι), θα ήταν 'επανα-ανακάλυψη της Αμερικής'.

Spark
23-08-16, 18:54
διχως να εχω γνωσεις απο αεροσκάφη επανδρωμένα ή μη, αυτό μου φαινεται πολυ ανωτερο και ο αεροναυπηγός που το έκανε Γιωργος Ηλιόπουλος ειναι σπουδαιος!

https://www.youtube.com/watch?v=V8C0T1y9_yw

https://www.youtube.com/watch?v=m4h7DubpZOw

manolena
23-08-16, 21:30
...
Αυτό δεν είναι 'επανα-ανακάλυψη της Αμερικής', αλλά εξέλιξη.
Αν χρησιμοποιούσε ακριβώς τα ίδια με τον αρχαίο κινέζο (π.χ μπαρούτι), θα ήταν 'επανα-ανακάλυψη της Αμερικής'.


. κανένας αρχαίος κινέζος κατασκευαστής πυροτεχνημάτων επειδη του εξέλιξε την ιδέα.



Νομίζω πως αυτό ακριβώς λέω. Με τα παραπάνω παραδείγματα, κανείς δεν ξανα-ανακάλυψε την Αμερική, όλοι τους παρήγαγαν εξέλιξη. Ακόμα κι αν φαίνεται πως ασχολήθηκαν πάλι με το ίδιο θέμα που είχαν ασχοληθεί
άλλοι παλιότερα. Πόσα μικρά πράγματα σαν ιδέες, ασήμαντα ίσως για πολλούς, θα μπορούν να βρίσκονται μέσα, ή και πάνω στην άτρακτο που φαίνεται στο βίντεο. Δεν τους ξέρω τους ανθρώπους, ούτε έχω καμιά σχέση
με τέτοιους, με συνεπαίρνει όμως η τελική κατάληξη ιδεών και ικανοτήτων κάποιων που το έφτιαξαν.

Έχω σαν αρχή, τουλάχιστον σε θέματα τεχνολογίας, να μην μηδενίζω προσπάθειες. Τουλάχιστον για πράγματα που δεν προκαλούν με την αφέλειά τους. Ερώτηση του τύπου "...και καλά, αυτό το SD-40, τι σκοπό έχει
και φτιάχτηκε..." (*βλέπε αντίστοιχο θέμα στην Τεγέα (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86463&p=779313&viewfull=1#post779313) ή ακομα καλυτερα το κοριτσάκι με το arduino-τηλέφωνο (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86172)), βεβαίως και προκαλεί απαξίωση. Αλλά νομίζω, το UAV δεν είναι το ίδιο με την περίπτωση αυτή...

picdev
24-08-16, 08:39
Υπάρχει το uav της πολεμικής αεροπορίας το πηγασος 2 , έχουν κατασκευαστεί κάποια άλλα δεν υπάρχουν αναφορές για εξέλιξη του.ωστε να παίρνει όπλα , ή αν τελικά χρησιμοποιήται.
ΤΟ συγκεκριμένο λειτουργεί με δορυφορική ζεύξη

Sent from my 2014813 using Tapatalk

Dragonborn
24-08-16, 09:41
Το Πήγασος II χρησιμοποιείται σε δοκιμαστική βάση από την ΜΜΕΑΦ "Αχέρων" (https://www.haf.gr/structure/ata/aap_aktiou/mmeaf/) στο Άκτιο.

info@kalarakis.com
24-08-16, 11:40
manolena
από τα 18 -24 χρόνια μου ασχολούμουν επαγγελματικά με το θέμα.
και φτιάχναμε ότι μέγεθος μας ζητούσαν

manolena
24-08-16, 11:57
Ωραια, τοτε φανταζομαι μιλουμε πανω στην σχεδον παραπλησια βαση. Η μονη λεπτομερεια ειναι πως δεν μαντεψα τις δικες σας ενασχολησεις με υποθεσεις απο σεβασμο.

kioan
24-08-16, 12:23
στο θέμα του αερομοντελισμού πρέπει να είσαι πολύ πίσω
άσε δε που σε αυτό το μέγεθος υπάρχουν κιτ
και ακόμα πιο μεγάλα

Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά. Η ομάδα αυτή σχεδίασε το δικό της "kit" και δεν πήρε ένα έτοιμο από κατάστημα.

Στις επιστημονικές δημοσιεύσεις τους (http://www.hcuav.gr/index.php/en/hcuav-publications) που ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δείτε ότι οι περισσότερες έχουν να κάνουν με υπολογισμούς και βελτίωση πτερύγων, ατράκτου κλπ. Αυτά είναι σημαντικά όταν θέλεις να κατασκευάσεις ένα UAV διότι μεγιστοποιείς το χρόνο πτήσης και την επιχειρησιακή του εμβέλεια. Για να μιλάμε με αριθμούς, ο στόχος τους είναι ένα UAV με χρόνο πτήσης >8 ώρες που επιχειρεί στα 2000m.
Εάν δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις, ακόμα και ένα κομμάτι χαρτόνι μπορεί να δεχτεί ένα kit τηλεκατεύθυνσης και να πετάξει (https://www.youtube.com/watch?v=24QZA0-pMLI) :wiink:

Επίσης για το συγκεκριμένο UAV αναπτύσσουν παράλληλα και software ώστε να μπορεί επεξεργάζεται τα δεδομένα από τους αισθητήρες που φέρει (κάμερα, θερμική κάμερα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς επιτήρησης για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή εντοπισμό ανθρώπων, δασικών πυρκαγιών και δημιουργία ορθοφωτογραφιών-ορθοφωτοχαρτών.

Panoss
24-08-16, 13:46
Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά. Η ομάδα αυτή σχεδίασε το δικό της "kit" και δεν πήρε ένα έτοιμο από κατάστημα.

Στις επιστημονικές δημοσιεύσεις τους (http://www.hcuav.gr/index.php/en/hcuav-publications) που ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δείτε ότι οι περισσότερες έχουν να κάνουν με υπολογισμούς και βελτίωση πτερύγων, ατράκτου κλπ. Αυτά είναι σημαντικά όταν θέλεις να κατασκευάσεις ένα UAV διότι μεγιστοποιείς το χρόνο πτήσης και την επιχειρησιακή του εμβέλεια. Για να μιλάμε με αριθμούς, ο στόχος τους είναι ένα UAV με χρόνο πτήσης >8 ώρες που επιχειρεί στα 2000m.
Εάν δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις, ακόμα και ένα κομμάτι χαρτόνι μπορεί να δεχτεί ένα kit τηλεκατεύθυνσης και να πετάξει (https://www.youtube.com/watch?v=24QZA0-pMLI) :wiink:

Επίσης για το συγκεκριμένο UAV αναπτύσσουν παράλληλα και software ώστε να μπορεί επεξεργάζεται τα δεδομένα από τους αισθητήρες που φέρει (κάμερα, θερμική κάμερα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς επιτήρησης για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή εντοπισμό ανθρώπων, δασικών πυρκαγιών και δημιουργία ορθοφωτογραφιών-ορθοφωτοχαρτών.
Έτσι ναι, έχει νόημα.
Γιατί μέχρι τώρα νόμιζα ότι απλά φτιάξανε ένα αεροπλανάκι.

lefterpitsi
24-08-16, 19:02
Αυτή ακριβώς είναι και η διαφορά. Η ομάδα αυτή σχεδίασε το δικό της "kit" και δεν πήρε ένα έτοιμο από κατάστημα.

Στις επιστημονικές δημοσιεύσεις τους (http://www.hcuav.gr/index.php/en/hcuav-publications) που ανέφερα και σε προηγούμενο μήνυμά μου, θα δείτε ότι οι περισσότερες έχουν να κάνουν με υπολογισμούς και βελτίωση πτερύγων, ατράκτου κλπ. Αυτά είναι σημαντικά όταν θέλεις να κατασκευάσεις ένα UAV διότι μεγιστοποιείς το χρόνο πτήσης και την επιχειρησιακή του εμβέλεια. Για να μιλάμε με αριθμούς, ο στόχος τους είναι ένα UAV με χρόνο πτήσης >8 ώρες που επιχειρεί στα 2000m.
Εάν δεν υπάρχουν τέτοιες απαιτήσεις, ακόμα και ένα κομμάτι χαρτόνι μπορεί να δεχτεί ένα kit τηλεκατεύθυνσης και να πετάξει (https://www.youtube.com/watch?v=24QZA0-pMLI) :wiink:

Επίσης για το συγκεκριμένο UAV αναπτύσσουν παράλληλα και software ώστε να μπορεί επεξεργάζεται τα δεδομένα από τους αισθητήρες που φέρει (κάμερα, θερμική κάμερα) για να εξυπηρετεί τους σκοπούς επιτήρησης για τους οποίους σχεδιάστηκε, δηλαδή εντοπισμό ανθρώπων, δασικών πυρκαγιών και δημιουργία ορθοφωτογραφιών-ορθοφωτοχαρτών.

Ξέρω αρκετούς που κατασκευάζουν απο το "μηδέν" τα RC αεροσκάφη τους (όχι σε Kit) για το χόμπι τους. Αλλά έτσι όπως το ερμήνευσε το project ο kioan, σίγουρα δείχνει να έχει άλλη διάσταση το θέμα αυτό και όχι απλά μία κατασκευή που η επιτυχία της σταματάει στο ότι είναι άξια να πετάξει καλά....

CybEng
27-08-16, 03:58
manolena
από τα 18 -24 χρόνια μου ασχολούμουν επαγγελματικά με το θέμα.
και φτιάχναμε ότι μέγεθος μας ζητούσαν
Πέρα από το μέγεθος του α/φ που αναφέρατε μήπως μπορείτε να μας δώσετε ενδεικτικές τιμές από :

1- Βάρος α/φ (κενό και πλήρες καυσίμου)
2- Βάρος payload
3- Μέγιστη διάρκεια πτήσεως
4- Επιχειρησιακό υψόμετρο πτήσεως
5- Τιμές πτερυγικής φόρτισης


Χωρίς να θέλω να ξεκινήσω flame war, στους κατασκευαστές uav κυκλοφορεί η φράση "κεσές από γιαούρτι" όταν αναφέρονται σε τ/κ αερομοντέλα. Μαντέψτε το λόγο ;)

lynx
27-08-16, 10:45
καλημέρα, τυχαίο βίντεο.


https://www.youtube.com/watch?v=nvqhLawLXNE


επίσης στην περιοχή μου (γιατί το παραπάνω δεν είναι από Ελλάδα..)
πολλοί το παδεύουν με συναρμολογούμενα κουαντκόπτερα, κλπ δικές τους κατασκεύες.

επίσης παρόμοια με αυτά που βλέπουμε τώρα (ουάου ουάου) τα έκαναν μερικές 10ετίες πρίν
κάποιοι κύριοι στην Λούτσα! και τα έβλεπα σαν παιδί οταν πήγαινα με την οικογένεια μου για
μπάνια.

όλα αυτά λοιπόν δεν είναι καθόλου καινούργια πράγματα! απλά την τελευταία 10ετία έχουν
διαδοθεί πάρα πολύ.

από το βίντεο θα περίμενα κάτι πολύ περισσότερο! αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military...
η τεχνογνωσία υπάρχει! δεν χρειάζεται να ανακαλύψης και πάλι το τροχό! (που τους έσπασε).



[EDIT]

η μουσική επένδυση TOP GUN τους έλειπε!!! sorry κιόλας δεν είμαι τύπος που θέλει να βγάζει
κακία...αν η προσπάθεια τους ήταν καθαρά ερασιτεχνική...τότε ΝΑΙ πολύ αξιόλογη! εκτός και
αν δεν έχω κατάλαβει κάτι σε αυτά που βλέπω.

kioan
27-08-16, 12:01
Υποθέτω πως οι περισσότεροι εδώ δεν μπήκατε καν στον κόπο να επισκεφτείτε το site τους (links προς το οποίο έχω δώσει 2 φορές στα προηγούμενα μηνύματά μου) για να πάρετε μια ιδέα περί τίνος πρόκειται προτού κρίνετε τη δουλειά μιας ολόκληρης ερευνητικής ομάδας απλώς από ένα video που παρουσιάζει μόνο τις πτητικές δοκιμές της ατράκτου.

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Ακρίτας
27-08-16, 22:31
από το βίντεο θα περίμενα κάτι πολύ περισσότερο! αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military...
η τεχνογνωσία υπάρχει! δεν χρειάζεται να ανακαλύψης και πάλι το τροχό! (που τους έσπασε).

[EDIT]

η μουσική επένδυση TOP GUN τους έλειπε!!! sorry κιόλας δεν είμαι τύπος που θέλει να βγάζει
κακία...αν η προσπάθεια τους ήταν καθαρά ερασιτεχνική...τότε ΝΑΙ πολύ αξιόλογη! εκτός και
αν δεν έχω κατάλαβει κάτι σε αυτά που βλέπω.

Υπάρχουν και κάποιοι άλλοι που κατασκευάζουν ερασιτεχνικά πλήρως λειτουργικούς...πυράυλους (https://www.youtube.com/watch?v=qY7W3EMfrgc).

Άλλο όμως αυτό και άλλο η κατασκευή ενός οχήματος με συγκεκριμένες επιχειρησιακές απαιτήσεις. Διάβασε τουλάχιστον τα σχόλια στο video. Το όχημα προορίζεται για πολιτική χρήση και όχι στρατιωτική, αφού γίνεται με συνχρηματοδότηση της ΕΕ. Η τεχνογνωσία φυσικά υπάρχει, μόνο που δεν την έχουμε εμεις και αυτοί που την έχουν την δίνουν πολύ ακριβά ή δεν την δίνουν καθόλου. Αυτή είναι και η μεγαλύτερη αξία του εγχειρήματος.

Η μουσική που ακούγεται στη φάση της πτήσης είναι Pink Floyd (πληροφοριακά).

lynx
28-08-16, 00:20
εγώ αυτό διάβασα:


"The Mission

The UAV will be designed for missions primarily focused on:

-Broad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders.
-Forest regions surveillance, on a 24h/7d basis patrol operation"

προσωπικά την περιπολία των συνόρων ξέρω να την έχει ο στρατός και το λιμένικο, αν κάνω
λάθος οκ, είπα: "αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military..."


το τραγούδι αν κάποιος δεν το ξέρει και τον απασχολεί το βρίσκει εύκολα στο shazam, εμένα ολο
αυτό μου θυμιζει ιδέα για βίντεο παρμένη απο το top gun και δεν με ενθουσιάζει.. ΑΝ θεωρούμαι
ενας απο τους τελικούς αποδέκτες του βίντεο μέσα απ' το youtube.


https://www.youtube.com/watch?v=58QOBqAWNzE

γενικότερα θεωρώ οτι βλάπτει την προσπάθεια τους το βίντεο που ανέβασαν!

Τώρα όμως ναι...δικαιολογημένα θα πείτε οτι βγάζω κακία, όμως Tι στο πέοντα βλέπουμε??
ενα "high tech" RC να σκάει στα χωράφια και να χαίρονται.. και καλά trial and error??


Η intracom που είναι μέσα στο παιχνίδι τι κάνει? τακα τακα... παιδιά φτιάξαμε άλλο ένα
ηλεκτρονικό μπουζούκι για πούλημα ποιος το θέλει??

να ρωτήσουν τους εργοδότες τους την northrop grumman και την raytheon αν δεν ξέρουν
πως να το κάνουν UAV.

καταλαβαίνω οτι σε όλο αυτή την ιδέα υπαρχουν και γνωστοί, όμως αυτή είναι η γνώμη μου.

kioan
28-08-16, 00:34
καταλαβαίνω οτι σε όλο αυτή την ιδέα υπαρχουν και γνωστοί...

Τι εννοείς;

Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Ακρίτας
28-08-16, 11:04
εγώ αυτό διάβασα:
"The Mission
The UAV will be designed for missions primarily focused on:
-Broad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders.
-Forest regions surveillance, on a 24h/7d basis patrol operation"

προσωπικά την περιπολία των συνόρων ξέρω να την έχει ο στρατός και το λιμένικο, αν κάνω
λάθος οκ, είπα: "αν και εφόσον ο σκοπός του είναι για military..."


Στην αρχή το λέει καθαρά:

"HCUAV is a research project, whose aim was to design and build a Medium-Altitude-Long-Endurance Unmanned Aerial Vehicle (MALE UAV) in order to carry out civil operations in Greece. "

Με το "National borders" ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται να επιχειρεί εντός επικρατείας, διότι τέτοια οχήματα χρησιμοποιούνται και για "αναγνωρίσεις" παραέξω.

Στο βίντεο η ομάδα δίχνει την αποτυχία της στις δοκιμές και την τελική επίτυχημένη προσπάθεια. Αν ήθελε να κάνει προπαγάνδα θα έδινε τη δουλειά σε μια οποιαδήποτε διαφημιστηκή εταιρία και θα έδειχνε παπάδες. Ακόμα και η μουσική επένδυση είναι στο πνεύμα αυτό. To "Learning to Fly" μόνο σε αισθητικές τύπου top gun δεν παραπέμπει.

Και μια που ανέφερες τη Grumman θα ξέρεις ίσως ότι το πρωτότυπο F-14 τους έπεσε στις δοκιμαστικές πτήσεις.


Δικαιολογημένα, λόγω των συνθηκών, υπάρχει μια διάχυτη καχυποψία, όμως το γεγονός ότι πολλοί σχολιαστές (δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) σπεύδουν να υποβαθμίσουν μια αξιόλογη προσπάθεια ανάπτυξης εγχώριας τεχνολογίας παραπέμπει στο: "Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα" που είπε εκείνος ο Μεγάλος.

lynx
31-08-16, 16:08
Στην αρχή το λέει καθαρά:

Με το "National borders" ξεκαθαρίζει ότι πρόκειται να επιχειρεί εντός επικρατείας, διότι τέτοια οχήματα
χρησιμοποιούνται και για "αναγνωρίσεις" παραέξω.


που το ξεκαθαρίζει αυτό? μπορεί αυτός να είναι ο σκοπός τους όμως δεν το ξεκαθαρίζουν, απο την μια λεει "Civil"
και απο την άλλη "Βroad area surveillance, on a 24h/7d basis patrol over segments of National borders."

αν εσύ και οι υπόλοιποι το βλέπετε καθαρά...ε τότε τι να πώ ίσως υστερώ νοητικά.




Στο βίντεο η ομάδα δίχνει την αποτυχία της στις δοκιμές και την τελική επίτυχημένη προσπάθεια. Αν ήθελε να κάνει
προπαγάνδα θα έδινε τη δουλειά σε μια οποιαδήποτε διαφημιστηκή εταιρία και θα έδειχνε παπάδες. Ακόμα και η μουσική
επένδυση είναι στο πνεύμα αυτό. To "Learning to Fly" μόνο σε αισθητικές τύπου top gun δεν παραπέμπει.

το βίντεο ξαναλέω είναι ΜΟΥΦΑ! ζημιώνει την εικόνα της προσπάθειας παρά που την ευνοεί, δεν χρειάζεται να το
δώσεις να στο φτιάξουν ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ! απλά κάποιος δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να ασχοληθεί!

δες youtubers δικούς μας πιτσιρίκια τι editing κάνουν στα video τους στο youtube και πόσα 100αδες χιλιάδες views
τραβάνε..θες να δώσω links με παραδείγματα?

το τραγουδάκι το σχολίασα ΟΧΙ για τους στοίχους του.




Και μια που ανέφερες τη Grumman θα ξέρεις ίσως ότι το πρωτότυπο F-14 τους έπεσε στις δοκιμαστικές πτήσεις.

μην το λές αυτό για το F-14 pls! grumman είναι αυτoί εκεί στο βίντεο?? μόνο εγώ λείπω απο το χαβαλέ, η ιντρακόμ όμως!
που έχει δουλειές με την grumman πολλά παραπάνω θα μπορούσε να είχε κάνει πέρα απο αυτό που ξέρω οτι έκανε στο uav.
(αυτό το λένε κάπου?)

Οι τεχνικοί της με όλη αυτή την εμπειρία απο σοβαρές συναρμολογήσεις, κλπ θα μπορούσαν για περισσότερα... αλλά
προφανώς οι ώρες του 8ωρου που διάθεσε η ιντακομ ήταν μόνο για αυτό που έκαναν ή μόνο αυτό συμφώνησαν να
αναλάβουν. (για τις άλλες εταιρίες δεν έχω άποψη αλλά προφανώς με αντίστοιχο τρόπο θα κινήθηκαν).

έχεις ιδέα για τα project τα δικά τους? (Fail και καλά) και οτι δουλειές τους δείνουν ξένοι να φτιάχνουν?




Δικαιολογημένα, λόγω των συνθηκών, υπάρχει μια διάχυτη καχυποψία, όμως το γεγονός ότι πολλοί σχολιαστές
(δεν αναφέρομαι προσωπικά σε εσένα) σπεύδουν να υποβαθμίσουν μια αξιόλογη προσπάθεια ανάπτυξης εγχώριας
τεχνολογίας παραπέμπει στο: "Να ψοφίσει η κατσίκα του γείτονα" που είπε εκείνος ο Μεγάλος.

ερώτηση: τι απέγινε το Πήγασος ΙΙ oυτε patrol στα δάση δεν μπορεί να κάνει?


ξέρω το ποστ μου βγάζει ύφος...σορρυ, δεν έχω κάποιο μένος και προσωπικά δεν ανήκω σε κανένα group αποδόμησης
Ελληνικών προσπαθειών όμως με τις διαφωνίες εδώ μέσα δεν μπορώ και ας μου πεις οτι την προκαλώ ξέρω οτι
κάτι ιδιαίτερα λάθος δεν λέω. :001_smile:

kioan
31-08-16, 16:20
το βίντεο ξαναλέω είναι ΜΟΥΦΑ! ζημιώνει την εικόνα της προσπάθειας παρά που την ευνοεί, δεν χρειάζεται να το
δώσεις να στο φτιάξουν ΣΤΙΣ ΜΕΡΕΣ ΜΑΣ! απλά κάποιος δεν μπορούσε ή δεν ήθελε να ασχοληθεί![/COLOR]

δες youtubers δικούς μας πιτσιρίκια τι editing κάνουν στα video τους στο youtube και πόσα 100αδες χιλιάδες views
τραβάνε..θες να δώσω links με παραδείγματα?

Θα έλεγε κανείς πως αφιέρωσαν περισσότερο χρόνο στην επιστημονική έρευνα και σχεδίαση του αεροσκάφους και των συστημάτων του, παρά στο μοντάζ του βίντεο.

Αν συνεχίσουν έτσι τους βλέπω στο τέλος να καταλήγουν με ένα UAV του οποίου η επιχειρισιακή εμβέλεια να είναι κατά πολύ μεγαλύτερη από τον αριθμό των views! [emoji54] Oh wait...



Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

Dragonborn
08-09-16, 07:30
Πάντως οι σχεδιαστές του UAV θα έχουν και περίπτερο στην ΔΕΘ: Υπάρχει ελληνικό μη επανδρωμένο αερόχημα και θα το δούμε στη ΔΕΘ! (http://www.zougla.gr/greece/article/iparxi-eliniko-mi-epandromeno-aeroxima-ke-8a-to-doume-sti-de8). Να το δούμε και από κοντά και να το φωτογραφήσουμε.

info@kalarakis.com
30-10-16, 11:15
ενα video που σας το χρωστούσα
τοποθεσία Μοντελοδρόμιο Ανωπολης Ηράκλειο Κρήτης
το χαρακτηριστικό είναι ότι το 90% των μοντέλων διέθετε τέτοιο εξοπλισμό
για ανάπτυξη πτέρυγας ατράκτου , σκάφους δείτε τα προγράμματα devfuse devwing
Δεν χρειάζεται να έχει εξειδικευμένες γνώσεις για να τα δουλέψεις

Όπως θα δείτε το μοντέλο είναι μέσα στο σύννεφο και εμείς δεν το βλέπαμε από κάτω
Το συγκεκριμένο είχε και τη λειτουργία return to home, αν και δεν χρειάστηκε να ενεργοποιηθεί
Μερικές φορές ενεργοποιήθηκε ο μηχανισμό απώλειας σήματος


https://youtu.be/cb4L05Ry2Fc

kioan
30-10-16, 11:21
Κάποιο πρόβλημα υπάρχει με το link και δεν ανοίγει 😕


Edit: Τώρα ξαναδοκιμασα και ειναι οκ! 😊


Sent from my GT-N7100 using Tapatalk

FreeEnergy
30-10-16, 23:33
Η λέξη μιζέρια προέρχεται από την Ιταλική misero και χρησιμοποιείται για κάποιον που δεν του αρέσει τίποτα1...



Ναι ανακάλυψαν ξανά τον τροχό.
Ναι έκαναν ένα αεροπλανάκι όπως χιλιάδες άλλοι άνθρωποι στον κόσμο.
Ναι το αεροπλανάκι τους ρημάχτηκε σε ένα χωράφι.
Ναι υπάρχουν και μεγαλύτερα.
Ναι δεν είναι σπουδαίο κατόρθωμα.


Μπορείτε όμως να αρνηθείτε ότι είναι κατόρθωμα; Ανεξαρτήτως μεγέθους... Τι σημασία έχει αν υπάρχει ήδη η τεχνογνωσία. Το σημαντικό στην προκειμένη είναι ότι όλο έγινε από την αρχή εδώ, χωρίς να συναρμολογηθούν έτοιμα κομμάτια. Αν αυτό σας φαίνεται ...μικρό κατόρθωμα τότε δεν είστε μόνο μίζεροι αλλά δεν έχετε κατασκευάσει ποτέ τίποτα άξιο λόγου στη ζωή σας και σας λυπάμαι... Όσο για εμένα; Ούτε εγώ έχω κατασκευάσει τίποτα άξιο λόγου στη ζωή μου αλλά αναγνωρίζω την προσπάθεια για κάτι καλύτερο όταν την βλέπω.

Αυτοί έκαναν κάτι ρε αδερφέ! Το χαίρονται και το δείχνουν! Εμείς τι κάναμε-κάνουμε-σκοπεύουμε_να_κάνουμε εκτός από το να καθόμστε απαθείς στον καναπέ;

Αν κατέληξες να έχεις μια βαρετή και μίζερη ζωή επειδή άκουσες τη μαμά σου, το μπαμπά σου, το δάσκαλό σου, τον παπά ή κάποιον τύπο στην τηλεόραση που σου είπαν τι να κάνεις, τότε ΣΟΥ ΑΞΙΖΕΙ.2
( Frank Zappa, 1940-1993, Αμερικανός μουσικός )

1. Βικιλεξικό (https://el.wiktionary.org/wiki/%CE%BC%CE%AF%CE%B6%CE%B5%CF%81%CE%BF%CF%82)
2. Γνωμικό (http://www.gnomikologikon.gr/catquotes.php?categ=1510)

info@kalarakis.com
31-10-16, 08:09
Freeenergy
Ναι μπορώ να αρνηθώ οτι είναι κατόρθωμα
Αντιγραφή θα το έλεγα και μάλιστα δεν τη πέτυχαν. Και να έχουν φτιάξει και τέτοια ομάδα
Να βγαίνεις και πανηγυρίζεις ότι έχει φτιάξει κάτι καινούργιο από τι στιγμή που το έχουν φτιάξει άλλοι πριν από εσένα και μάλιστα πολύ καλύτερο ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί και καινοτόμο
Μίζερος θα θεωρούσουν αν είχαν φτιάξει όντως κάτι που δεν υπάρχει και το κακολογούσα ή αν είχε κάτι καινούργιο πάνω του.

Αν δεις εδώ μέσα υπάρχουν εκατοντάδες καλές κατασκευές που έχουν να προσφέρουν κάτι καινούργιο
Αυτό που με πειράζει είναι ότι μερικοί δημοσιογράφοι χωρίς να εξετάσουν το θέμα δίνουν επικές διαστάσεις χωρίς να ξέρουν τί έχει προηγηθεί ή τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο

kioan
31-10-16, 10:35
Με λίγα λόγια δεν πρόκειται να υπάρξει ποτέ (ούτε υπήρξε από το 1905 έως σήμερα) καινοτομία στην αεροναυπηγική, τουλάχιστον όσον αφορά τα αεροσκάφη σταθερών πτερύγων, αφού τέτοια είχαν και οι αδελφοί Wright.

Επίσης αν μια μέρα μαθαίναμε πχ πως μια ελληνική εταιρεία κατάφερε να σχεδιάσει/κατασκευάσει ένα νέο αεροσκάφος αντίστοιχων ικανοτήτων με το Boeing 787 Dreamliner, αυτό δεν θα αποτελούσε είδηση εφόσον ήδη υπάρχει κάτι αντίστοιχο.

Μάλιστα...

FreeEnergy
31-10-16, 17:21
Freeenergy
Ναι μπορώ να αρνηθώ οτι είναι κατόρθωμα
Αντιγραφή θα το έλεγα και μάλιστα δεν τη πέτυχαν. Και να έχουν φτιάξει και τέτοια ομάδα
Να βγαίνεις και πανηγυρίζεις ότι έχει φτιάξει κάτι καινούργιο από τι στιγμή που το έχουν φτιάξει άλλοι πριν από εσένα και μάλιστα πολύ καλύτερο ΔΕΝ μπορεί να θεωρηθεί και καινοτόμο
Μίζερος θα θεωρούσουν αν είχαν φτιάξει όντως κάτι που δεν υπάρχει και το κακολογούσα ή αν είχε κάτι καινούργιο πάνω του.

Αν δεις εδώ μέσα υπάρχουν εκατοντάδες καλές κατασκευές που έχουν να προσφέρουν κάτι καινούργιο
Αυτό που με πειράζει είναι ότι μερικοί δημοσιογράφοι χωρίς να εξετάσουν το θέμα δίνουν επικές διαστάσεις χωρίς να ξέρουν τί έχει προηγηθεί ή τι γίνεται στον υπόλοιπο κόσμο


Αν καταλαβαίνω καλά το πρόβλημα για εσένα είναι ότι οι δημοσιογράφοι τα ...παραφούσκωσαν; Τότε γιατί ρίχνουμε το "φταίξιμο" ( προσοχή στα εισαγωγικά! ) στην ομάδα που το κατασκεύασε; Αν πράγματι αυτοί ( η ομάδα ) κάλεσαν τους δημοσιογράφους και το έκαναν ( τόσο μεγάλο ) θέμα τότε ναι κι εγώ μαζί σου αλλά δεν νομίζω να έγινε έτσι. Επίσης να ρωτήσησω κάτι ακόμη για τα: "αν είχαν φτιάξει όντως κάτι που δεν υπάρχει" και "Αν δεις εδώ μέσα υπάρχουν εκατοντάδες καλές κατασκευές". Γίνεται εδώ κάποιου είδους "διαγωνισμός κατασκευής" ( προσοχή στα εισαγωγικά! ); Αν δηλαδή οι δημοσιογράφοι έκαναν ( και μάλιστα πολύ μεγάλο θέμα ) τις κατασκευές εδώ στο forum δεν θα έλεγες τίποτα; Όσο για τον ορισμό της μιζέριας επέτρεψε μου να σε διορθώσω, μίζερος είναι αυτός που θα αρνηθεί την αξία ενός πράγματος χωρίς να τον ενδιαφέρει το μέγεθος ή η αξία...
Γιατί τέτοιο ...κόλλημα με την αντιγραφή; Η ιστορία έχει να επιδείξει ένα σωρό παραδείγματα χωρών που ξεκίνησαν αντιγράφοντας τεχνολογία ( και όχι μόνο ). Παράδειγμα η Ιαπωνική βιομηχανία αυτοκινήτων. Για ψάξτο λίγο παραπάνω αυτό σε παρακαλώ.
Θα κλείσω με μερικά στιχάκια του αγαπημένου ( για εμένα ) Άσιμου:

Βαρέθηκα τη μίζερή μου φύση
κανένας πια δε λέει να ξεκουνήσει
κανένας πια δε λέει να ξεκουνήσει
αναμφιβόλως
δε με χωράει ο τόπος ρε παιδιά.

Βαρέθηκα τα ίδια και τα ίδια,
τα δάκρυα να κάνω μπιχλιμπίδια,
τα λόγια, μοναχά, μας απομείναν κι οι θεωρίες
στην πράξη μας χαλάνε οι θεσμοί.

( Βαρέθηκα - Νικόλας Άσιμος )