PDA

Επιστροφή στο Forum : Κατανάλωση ρεύματος αυτοκινήτου σε ακινησία



freebil
23-08-16, 18:32
Γεια σας. Έχω ένα vw και οι μπαταρίες δεν κρατάνε πολύ. Διάβασα πως η κατανάλωση ρεύματος όταν είναι ακινητοποιημένο πρέπει να είναι μέχρι 50mA αλλιώς υπάρχει πρόβλημα. Έκανα μετρήσεις με το πολύμετρο και διαπίστωσα πως το ραδιοcd τραβάει 50mA και η "κεντρική ασφαλειοθήκη", όπως γράφει το manual για την συγκεκριμένη ασφάλεια που αφαίρεσα, τραβάει 100mA. Χωρίς την ασφάλεια "κεντρική ασφαλειοθήκη", δεν λειτουργεί το κεντρικό κλείδωμα. Tι μπορώ να κάνω για να μειώσω την κατανάλωση?

xsterg
23-08-16, 19:37
να βρεις την διαρροη.

Dbnn
23-08-16, 20:03
να βρεις την διαρροη.

+1

Καποιο λαμπακι μενει ανοιχτο, καποια κλειδαρια την "βλεπει" ανοιχτη. Κατι τετοιο παιζει. Τα 50mA ειναι πολλα. Ποσο μαλλον τα 100.

IRF
23-08-16, 20:10
Κάθε φορά που ξεκλειδώνω τις πόρτες σε VW polo 2005 ακούγεται ένας ήχος σαν μικρό μοτέρ με γρανάζι για λίγα δευτερόλεπτα.Τι να είναι; σε άλλες μάρκες αμάξια δεν το έχω ξανακούσει. Απενεργοποίησα κεντρικό κλείδωμα και συναγερμό και πάλι τρώει μπαταρία.

sakisr
23-08-16, 21:39
Λογικα πρεπει να μετρησεις μια-μια τις ασφαλειες μεσα στην ασφαλειοθηκη.Ακομα και το ρευμα του κινητηρα μπορει να εχει διαρροη και να μη το καταλαβαινεις.Ισως και καποιο ταλαιπωρημενο καλωδιο.
Το αυτοκινητο μου χαλασε τη μπαταρια στα 9,5 χρονια λειτουργιας και δουλευε και το immobilizer και ο αισθητηρας του κεντρικου κλειδωματος και ποιος ξερει τι αλλο!Και ειναι μοντελο το 2004.
Εσυ ομως Νικο δε μας ειπες σε ποση περιοδο ακινησιας πεφτει η μπαταρια και ποσο παλια ειναι.

moutoulos
23-08-16, 22:41
Tι μπορώ να κάνω για να μειώσω την κατανάλωση?

Εφόσον ρωτάς απλά, χωρίς να δίνεις λεπτομέρειες, λεω και εγώ απλά οτι έχει διαρροή.

Αν όμως μας έλεγες οτι η μπαταρία σου αδειάζει (δεν ξεκινάει το αμάξι/μίζα) μετά απο
ένα + μήνα, θα σου έλεγα οτι δεν έχεις διαρροή και οτι είναι λογικό ...

Τα 50mA είναι πολύ σχετικό και εξαρτάται ... αν έχεις οπλισμένο συναγερμό κτλ ...

freebil
23-08-16, 22:56
Ξαναέκανα μετρήσεις βγάζοντας μία μία τις ασφάλειες. Στην ασφάλεια του ραδιοcd το ρεύμα μειωνόταν 70mA περίπου και στην ασφάλεια της "κεντρικής ασφαλειοθήκης" μειωνόταν η κατανάλωση 120mA. Σύνολο 190mA κατανάλωση,με όλες τις ασφάλειες επάνω, μετρημένο στην μπαταρία. Σε καμία άλλη ασφάλεια δεν παρατηρήθηκε κάτι.

bchris
23-08-16, 23:52
Εγω θα έλεγα να το πας σε κανα ηλεκτρολογο.
Αλλιως και ακρη δεν θα βγαλεις και τα @@ σου θα σπασεις...

Dbnn
24-08-16, 00:44
Εγω θα έλεγα να το πας σε κανα ηλεκτρολογο.
Αλλιως και ακρη δεν θα βγαλεις και τα @@ σου θα σπασεις...

Συμφωνω. Σε Ε34 bmw ειχα διαρροη τυπου 200mA. Ο ηλεκτρολογος ζητουσε πολλα μεν. Ενας γενικος διακοπτης μου στοιχησε 10 ευρω και ηρεμησα. :lool:

Panoss
24-08-16, 09:41
https://www.youtube.com/watch?v=KF1gijj03_0

vasilllis
24-08-16, 10:56
Προτεινω να διοργανωσουμε το βραβειο της πυθιας.

http://forums.tdiclub.com/showthread.php?t=286692
http://www.vwforum.com/forums/f15/battery-drain-door-lock-problem-solved-55584/

κανε κια μια αναζητηση vw battery drain.

ΗΝ1984
24-08-16, 14:00
.............

ΗΝ1984
24-08-16, 14:01
Κάθε φορά που ξεκλειδώνω τις πόρτες σε VW polo 2005 ακούγεται ένας ήχος σαν μικρό μοτέρ με γρανάζι για λίγα δευτερόλεπτα.Τι να είναι; σε άλλες μάρκες αμάξια δεν το έχω ξανακούσει. Απενεργοποίησα κεντρικό κλείδωμα και συναγερμό και πάλι τρώει μπαταρία.

Πιθανόν δεν έχεις ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές, αλλά με αέρα.
Αυτό που ακούς είναι η αντλία του αέρα που ρουφάει τις ασφάλειες στο κλείδωμα και το αντίθετο στο ξεκλείδωμα.

street
24-08-16, 16:39
Έχω ένα vw και οι μπαταρίες δεν κρατάνε πολύ

σε ρωτισαν κατι , και εγω εχω ενα nissan ...... τι να κανω ?

IRF
24-08-16, 19:16
Πιθανόν δεν έχεις ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές, αλλά με αέρα.
Αυτό που ακούς είναι η αντλία του αέρα που ρουφάει τις ασφάλειες στο κλείδωμα και το αντίθετο στο ξεκλείδωμα.


Ναι αλλά ακούγεται ακόμα και μετά την αφαίρεση ασφάλειας αυτόματου κλειδώματος;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;

street
25-08-16, 15:37
ΗΝ1984 (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=46585) :hahahha: να εισαι καλα αδερφε πανω απ ολα

picdev
25-08-16, 23:49
Πιθανόν δεν έχεις ηλεκτρομαγνητικές κλειδαριές, αλλά με αέρα.
Αυτό που ακούς είναι η αντλία του αέρα που ρουφάει τις ασφάλειες στο κλείδωμα και το αντίθετο στο ξεκλείδωμα.


Με μοτέρ ειναι η κλειδαριά,

66359

κάπως περίεργα τα λες, εβγαλες ολες τις ασφαλειες μια μια και παλι ειχες την ίδια κατανάλωση ?
Εβαλες πολέτρο στο πόλο της μπαταρίας και το μέτρησες ? ή στη κεντρική ασφάλεια ?
Συνήθως η μπαταρία έχει και άλλες μεγάλες ασφάλειες στα WV GROUP