PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ PLC - SIEMENS



karabill93
24-08-16, 13:07
Καλησπερα σε ολους! θα ηθελα να ρωτησω αν καποιος εχει παρακολουθησει τα σεμιναρια της siemens για plc s7 ,wincc,tia portal. Τι γνωμη εχετε γι αυτα, αξιζουν; εχω δει οτι παρομοια κανει και η ΚΕΚ ΙΒΕΠΕ. Έχουν την ιδια ισχυ; αυτα της ΚΕΚ ΙΒΕΠΕ εχουν αναγνωριση στο εξωτερικό(κυριως Ε.Ε) ;

electron
24-08-16, 13:40
Όλα αυτά τα σεμινάρια απ' οποιοδήποτε φορέα έχουν ως σκοπό να σου δώσουν μια πρώτη εικόνα. Πιο πολύ αξία μπορεί να έχουν αν διαθέτεις ήδη μια εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, με την λογική ότι οι ερωτήσεις που θα θέσεις στον εισηγητή, θα είναι πιο ουσιαστικές.

karabill93
24-08-16, 14:42
Όλα αυτά τα σεμινάρια απ' οποιοδήποτε φορέα έχουν ως σκοπό να σου δώσουν μια πρώτη εικόνα. Πιο πολύ αξία μπορεί να έχουν αν διαθέτεις ήδη μια εμπειρία πάνω στο αντικείμενο, με την λογική ότι οι ερωτήσεις που θα θέσεις στον εισηγητή, θα είναι πιο ουσιαστικές.

υποτιθεται οτι σου μαθαινουν απ το μηδεν εκει γι αυτο και εχει επιπεδα basic και advance. σαν φοιτητης εχω κανει plc στην σχολη. τα καταφερνα αρκετα καλα..αλλα δεν εχω εργαστει σε κατι πανω σε αυτα περα απ οτι καναμε στο εργαστηριο.. δηλαδη δεν αξιζει να τα παρακολουθησω αυτη τη στιγμη;

kontras
24-08-16, 17:56
Γιατί το θες για το χαρτί ή για να μάθεις? Εάν ισχύει το δεύτερο ένα έχω να σου πω. Πιο πολλά έμαθα όταν ένας PLCας έκατσε ένα ΣΚ και μου έδειξε 10 πράγματα παρά όταν είχα πάει στο σεμινάριο. Πέρα από αυτό αν δεν ψηθείς μην περιμένεις και πολλά. Μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι σχεδόν τίποτα (Εγώ τουλάχιστον επειδή δεν ασχολήθηκα δεν θυμόμουν)

electron
24-08-16, 18:10
υποτιθεται οτι σου μαθαινουν απ το μηδεν εκει γι αυτο και εχει επιπεδα basic και advance. σαν φοιτητης εχω κανει plc στην σχολη. τα καταφερνα αρκετα καλα..αλλα δεν εχω εργαστει σε κατι πανω σε αυτα περα απ οτι καναμε στο εργαστηριο.. δηλαδη δεν αξιζει να τα παρακολουθησω αυτη τη στιγμη;

Υποτίθεται ότι σου μαθαίνουν απ το 0 ωστόσο αυτό που είπε ο kontras as ισχύει στο απόλυτο. Αν δεν <ψηθεις> στην πράξη παρέα με κάποιον έμπειρο, μην περιμένεις από ένα ή δύο σεμινάρια να μάθεις.

karabill93
24-08-16, 19:34
Γιατί το θες για το χαρτί ή για να μάθεις? Εάν ισχύει το δεύτερο ένα έχω να σου πω. Πιο πολλά έμαθα όταν ένας PLCας έκατσε ένα ΣΚ και μου έδειξε 10 πράγματα παρά όταν είχα πάει στο σεμινάριο. Πέρα από αυτό αν δεν ψηθείς μην περιμένεις και πολλά. Μετά από λίγο δεν θα θυμάσαι σχεδόν τίποτα (Εγώ τουλάχιστον επειδή δεν ασχολήθηκα δεν θυμόμουν)

Σκεφτομαι να τα παρω για να μαθω αλλα και για να ειναι μια αποδειξη οτι ξερω. Τελειωνω το τμημα αυτοματισμου και απλα ψαχνομαι τι θα μου χρειαστει και τι μπορω να κανω. Ειτε αυτο ειναι ενα μεταπτυχιακο ειτε ενα σεμιναριο ειτε δεν ξερω τι αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις :confused1:

electron
24-08-16, 19:36
Βασίλη καλό είναι ότι χαρτί έχεις, αλλά στην ουσία η πράξη είναι αυτή που αποδεικνύει ότι ξέρεις κάτι ή όχι.

karabill93
24-08-16, 19:41
Βασίλη καλό είναι ότι χαρτί έχεις, αλλά στην ουσία η πράξη είναι αυτή που αποδεικνύει ότι ξέρεις κάτι ή όχι.

συμφωνω σε αυτο. απλα δεν ξερω πως να κινηθώ..πχ πιστευω ενα απλο πτυχιο δεν νομιζω να τους φτανει για να με παρουν σε καποια δουλεια. Οπότε πιστεύεις να κανω καποιο σεμιναριο σαν αυτά οταν θα ειμαι πιο πολυ μεσα στα πραγματα;

electron
24-08-16, 19:48
Το σεμινάριο ίσως δεν φανεί ιδιαίτερα δελεαστικό σε μια πιθανή πρόσληψή σου, όσο ότι θα είναι περισσότερο βοηθητικό για σένα αν ασχοληθείς στην πράξη με το αντικείμενό σου.

kontras
25-08-16, 00:29
Σκεφτομαι να τα παρω για να μαθω αλλα και για να ειναι μια αποδειξη οτι ξερω. Τελειωνω το τμημα αυτοματισμου και απλα ψαχνομαι τι θα μου χρειαστει και τι μπορω να κανω. Ειτε αυτο ειναι ενα μεταπτυχιακο ειτε ενα σεμιναριο ειτε δεν ξερω τι αλλο ειμαι ανοιχτος σε προτασεις :confused1:

Εμένα η γνώμη μου είναι μην το κάνεις τουλάχιστον όχι σε πρώτο χρόνο. Είναι αρκετά τα λεφτά για να πάρεις ένα χαρτί το οποίο δεν ξέρεις και αν θα το αξιοποιήσεις... Πρακτική έχεις κάνει; Αν όχι καλύτερα να το κυνηγήσεις από εκεί (και να το τονίσεις στην συνέντευξη ότι σε ενδιαφέρουν τα plc)... Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει μεταπτυχιακό το οποίο ασχολείται καθαρά με plc.

karabill93
25-08-16, 00:48
Εμένα η γνώμη μου είναι μην το κάνεις τουλάχιστον όχι σε πρώτο χρόνο. Είναι αρκετά τα λεφτά για να πάρεις ένα χαρτί το οποίο δεν ξέρεις και αν θα το αξιοποιήσεις... Πρακτική έχεις κάνει; Αν όχι καλύτερα να το κυνηγήσεις από εκεί (και να το τονίσεις στην συνέντευξη ότι σε ενδιαφέρουν τα plc)... Επίσης δεν νομίζω να υπάρχει μεταπτυχιακό το οποίο ασχολείται καθαρά με plc.

πρακτικη δεν εχω κανει ακομα, λογικα θα παρω τωρα ή τα χριστουγεννα εκτος κ αν το αφησω για μετα το στρατο. μεταπτυχιακο καθαρα σε Plc δεν νομιζω να υπαρχει. αν εκανα θα εκανα για εμβαθυνση σε αυτοματο ελεγχο.

Dragonborn
25-08-16, 04:24
Αν μιλάμε για τα προσόντα για πρόσληψη σε τεχνικά επαγγέλματα, όλοι οι εργοδότες επικεντρώνονται στην πρακτική εμπειρία. Υπάρχει πληθωρισμός πτυχιούχων σε σχέση με το μέγεθος της αγοράς αλλά ουσιαστική δυσκολία για την απόκτηση εμπειρίας. Το πρόβλημα είναι διεθνές αλλά στην Ελλάδα πολύ πιο έντονο.

SProg
25-08-16, 07:35
Ακριβως Κωστα.

Τα μεταπτυχιακα τα εχουν κανει ψωμοτυρι. Ασε που τα 9/10 ειναι εργασιμες ωρες/μερες .. λες και πρεπει να σπουδαζουμε 4+2 χρονια.

Δεν απευθυνονται δηλαδη σε εργαζομενους αλλα σε ανεργους.

Τουλαχιστον αυτο βλεπω εγω.

thespyros
25-08-16, 08:32
Ρζαμπα λεφτα κανε πρακτική καπου

vampiris
25-08-16, 21:13
Σεμινάρια στα ΚΕΚ ΙΒΕΠΕ της Θεσσαλονίκης έχω παρακολουθήσει δύο φορές, μια με θέμα την συντήρηση Υ/Σ Μέσης Τάσης και μια με θέμα τα 300αρια της Siemens. Δεν έχω να πω παρά τα καλύτερα για τους δύο εισηγητές! Μακράν οι καλύτεροι εισηγητές σε γνώσεις, αλλά και σε μεταδοτικότητα, από όσους έχω συναντήσει. Εάν το επίπεδο στην Αθήνα είναι το αντίστοιχο με αυτό της Θεσσαλονίκης και εάν διαθέτεις το χρηματικό ποσό, θα σου έλεγα να παρακολουθήσεις οπωσδήποτε. Εμένα με έστειλε η εταιρία στην οποία εργάζομαι, αλλά θυμάμαι ότι το ποσό ήταν αρκετά υψηλό.

Από εκεί και πέρα, όπως ειπώθηκε, θα πρέπει να επιλέξεις με ιδιαίτερη προσοχή το επίπεδο του σεμιναρίου που θα παρακολουθήσεις. Το καλύτερο θα ήταν να έχεις κάνει την πρακτική σου, να δεις ορισμένα πράγματα στην πράξη και μετά να παρακολουθήσεις το σεμινάριο. Πίστεψέ με, όσο καλός και να ήσουν στην σχολή και στην θεωρία, θα είναι σαν να είσαι σε άλλο επίπεδο, εάν τύχει να κάνεις πρακτική δίπλα σε κάποιον που έχει έστω και βασικές γνώσεις προγραμματισμού. Εάν είσαι ο τύπος του ανθρώπου που διαβάζει, ενδιαφέρεται, ασχολείται και μαθαίνει, θα σου φανεί και πάλι πολύ χρήσιμο το σεμινάριο.

karabill93
26-08-16, 01:30
Αν μιλάμε για τα προσόντα για πρόσληψη σε τεχνικά επαγγέλματα, όλοι οι εργοδότες επικεντρώνονται στην πρακτική εμπειρία. Υπάρχει πληθωρισμός πτυχιούχων σε σχέση με το μέγεθος της αγοράς αλλά ουσιαστική δυσκολία για την απόκτηση εμπειρίας. Το πρόβλημα είναι διεθνές αλλά στην Ελλάδα πολύ πιο έντονο.

Δηλαδη σε εναν νεο που τελειωνει με την σχολη του. τι θα του προτεινες να κανει; οταν οι εργοδοτες επικεντρωνονται στην πρακτικη εμπειρια κ ο φρεσκος δεν εχει τι πρεπει να δει περα απο θεληση και ορεξη για να τον προσλαβει οπου στην κατοχη του εχει ενα πτυχιο και μονο;

electron
26-08-16, 05:51
Δηλαδη σε εναν νεο που τελειωνει με την σχολη του. τι θα του προτεινες να κανει; οταν οι εργοδοτες επικεντρωνονται στην πρακτικη εμπειρια κ ο φρεσκος δεν εχει τι πρεπει να δει περα απο θεληση και ορεξη για να τον προσλαβει οπου στην κατοχη του εχει ενα πτυχιο και μονο;

Για τον εργοδότη που θέλει να επενδύσει πάνω σου, του αρκεί να έχεις θέληση και όρεξη. Όσοι ζητούν τεχνικούς 25 χρόνων με εμπειρία 40αρι απλά δεν θέλουν να σε προσλάβουν.

Dragonborn
26-08-16, 07:43
Στις ημέρες μας σχεδόν κανείς δεν επενδύει, πολύ περισσότερο σε προσωπικό. Αλλά βγαίνουμε off topic.

electron
26-08-16, 08:22
Στις ημέρες μας σχεδόν κανείς δεν επενδύει, πολύ περισσότερο σε προσωπικό. Αλλά βγαίνουμε off topic.

Κώστα συμφωνώ, όμως ο παραλογισμός των και καλά αγγελιών αναζήτησης εξειδικευμένου προσωπικού που απαιτούν κάποιος να ξέρει τα πάντα από την κοιλιά της μάνας του, πρέπει να σταματήσει. Ας σταματήσουν επιτέλους το δούλεμα.

SProg
26-08-16, 18:02
- Γιατι να δωσεις 300-400-500-600 (δεν ξερω ποσα) απλα για ενα σεμιναριο;

- Ποσο παραπανω να σου δειξει καποιος σε λιγες ωρες σε σχεση με τον καθηγητη σου;Εστω και ενα εξαμηνο να εκανες PLC ειναι περιπου 25 εργαστηριακες ωρες + αλλες ποσες θεωρια + αλλες ποσες που αφιερωσες σε Project + αλλες ποσες για εξετασεις/προοδους.

- Ποσο πιο εξειδικευμενος να ειναι αυτος στο σεμιναριο σε σχεση με καθηγητη εφαρμογων; (που ολοι εχουν απαραιτητη προυπηρεσια στον ΙΤ καποια χρονια)



Εν ολιγης, εγω θα επαιρνα ενα μεταχειρισμενο PLC και θα το ξεφτυλιζα.Μολις τελειωνα θα το πουλουσα.Κανεις δεν θα τον νοιαξει εαν εχεις τετοιο σεμιναριο..οποιος θελει το παιρνει αυτο το χαρτι.Δεν δηλωνει κατι που να σε κανει σε μια συντεξευση να κανεις τη διαφορα.

Παρε ενα μεταχειρισμενο PLC και ξεφτυλισε το.


Τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.


Εαν εισαι ακομα φοιτητης,υπαρχει κατι πανω απο χαρτια και πτυχια για να πιασεις δουλεια.

karabill93
28-08-16, 16:44
- Γιατι να δωσεις 300-400-500-600 (δεν ξερω ποσα) απλα για ενα σεμιναριο;

- Ποσο παραπανω να σου δειξει καποιος σε λιγες ωρες σε σχεση με τον καθηγητη σου;Εστω και ενα εξαμηνο να εκανες PLC ειναι περιπου 25 εργαστηριακες ωρες + αλλες ποσες θεωρια + αλλες ποσες που αφιερωσες σε Project + αλλες ποσες για εξετασεις/προοδους.

- Ποσο πιο εξειδικευμενος να ειναι αυτος στο σεμιναριο σε σχεση με καθηγητη εφαρμογων; (που ολοι εχουν απαραιτητη προυπηρεσια στον ΙΤ καποια χρονια)



Εν ολιγης, εγω θα επαιρνα ενα μεταχειρισμενο PLC και θα το ξεφτυλιζα.Μολις τελειωνα θα το πουλουσα.Κανεις δεν θα τον νοιαξει εαν εχεις τετοιο σεμιναριο..οποιος θελει το παιρνει αυτο το χαρτι.Δεν δηλωνει κατι που να σε κανει σε μια συντεξευση να κανεις τη διαφορα.

Παρε ενα μεταχειρισμενο PLC και ξεφτυλισε το.


Τα παραπανω ειναι προσωπικη αποψη.


Εαν εισαι ακομα φοιτητης,υπαρχει κατι πανω απο χαρτια και πτυχια για να πιασεις δουλεια.

ακομα φοιτητης ειμαι. Να το παρω το plc οκ. αλλα τα project που θα καταφερω να σκεφτω εγω θα διαφερουν κατα πολυ πιστευω απ οτι καποιο αληθεινό σεναριο. επισης πολλα πραγματα στα plc χρειαζονται κ αλλα plc. πχ τα δικτυα των plc ή τα HMI που θα χρειαστουν κ αυτα. Πιστευω θα μου εξηγησουν καποια ακομα γλωσσα που δεν εκανα στο ΤΕΙ πχ ladder, εμεις καναμε την STL. και αλλες πολλες καινουριες τεχνολογιες οπως το TIA PORTAL που εψαξα που το προτεινε καποιος απο εδω μεσα. Γι αυτο το λογω σκεφτομαι μηπως τελικα τα κανω.


Εαν εισαι ακομα φοιτητης,υπαρχει κατι πανω απο χαρτια και πτυχια για να πιασεις δουλεια.
Τι εννοεις; την εμπειρια;

SProg
28-08-16, 17:18
Πως γινεται ΤΕΙ να μην κανει Ladder και SFC !

Ειναι πολλα τα λεφτα για απλα ενα χαρτι.Δωσε το 1/4 και μαθε μονος ή ζητα απο καποιον εμπειρο με κανα 50euro.Κανεις δεν κοιταει χαρτια στη πιατσα τετοιου ειδους.



Τι εννοεις; την εμπειρια;


Σε εμας οι καλυτεροι ειχαν προτασεις απο καθηγητες πριν καν αποφοιτησουν για δουλειες.Τωρα κατι 'πουλια' που σπουδαζαν 5-6+ χρονια και δεν το ειχαν..ειναι αλλο θεμα.

picdev
28-08-16, 17:19
Τα PLC.τ ης Siemens μέχρι ένα σημείο είμαι εύκολα από εκεί μετά ή για να δουλέψεις το μεγάλο πρόγραμμα το tia portal ή τα hmi μόνος σου δεν κάνεις τίποτα , θες σεμηναριο .
300€ αν κοστίζει δεν είναι πολλά.
Πρώτα από όλα.θες PC με 3 οθόνες και στεινεις δυκτεια server οθόνες κέρατα . Αυτά αν δεν στα δειξει κάποιος δύσκολα θα προχωρησεις , και βιβλία που είδα δεν έλεγαν πολλές λεπτερειες.
Και φυσικά δεν είναι το χαρτί το θέμα αλλά οι γνώσεις που παίρνεις

SProg
28-08-16, 17:25
Σιγα μην κανουμε επιστημη και τα PLC... τι παραπανω μπορει να μαθεις σε ενα σεμιναριο απ'οτι σε μισο χρονο με Codesys και PLC μπροστα σου;Καποια πραγματα μαθαινονται μονο στο πεδιο.

Τελος παντων.Ο καθενας επενδυει τα λεφτα του οπως νομιζει.

Kανε το σεμιναριο και ανεβασε τις εμπειριες σου σε συνεντευξεις ή δουλειες.

Y.Γ δε μπορω να καταλαβω πως γινεται ΤΕΙ να μην διδασκει Ladder.

picdev
28-08-16, 17:31
Δεν είναι ο κώδικας και ή λαντερ αλλά όλες οι υπόλοιπες ρυθμίσεις για να στησεις δικτυτα πρωτόκολλα κτλ. Για μεγάλα project.
Δεν αξίζει να πας για λαντερ στο σεμηναριο αλλα για να μάθεις ότι δεν μπορείς να μάθεις μόνος σου

Sent from my 2014813 using Tapatalk

SProg
28-08-16, 17:36
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση αυτο το χαρτι που το παιρνει ο καθενας να σου δωσει πλεονεκτημα στην αγορα για ευρεση εργασιας ή πιστευεις οτι και που θα δει πρωτοκολλα ο οποιοδηποτε θα ανταγωνιστει καποιον αλλο που δεν ξαναειδε τετοιου ειδους;

Προσωπικη αποψη ειναι.Εχω κανα 2-3 παραδειγματακια απο μεγαλες εταιριες και το ποσο τους ενοιαζαν τι τελειωσες ή ποσο σχετικος εισαι με το ειδος.Σκεψου ποσο τους νοιαζει ενα 'πληρωμενο' χαρτι.

picdev
28-08-16, 17:38
Το χαρτί τι σχέση έχει ? Είπα εγώ κάτι για "χαρτί"?
Για το tia portal μιλησα , πρώτα από όλα υπάρχει κάποιος εδώ που το έχει δουλέψει να μας πει πόσο εύκολο είναι το συγκεκριμενο πρόγραμμα ? Και αν μπορείς μόνος σου να το δουλέψεις ή να το μάθεις ?
Φυσικά εφτοαξα κάποια απλά πράγματακια αλλά όταν έφτασε ή ώρα να βάλω οθόνη hmi να σύνδεσω 2 PLC και pc κτλ έπρεπε να κάνεις κάτι περίεργες ρυθμίσεις και ρωτοτντας τον αρχιμηχανικο της εταιρείας πως διάολο τα ξέρει μου.λεει από τα σεμηναρια της Siemens

SProg
28-08-16, 17:44
Μα για το χαρτι γινεται το ολο θεμα.Ψαξε 2 λεπτα στο net και θα δεις εαν γινεται να το μαθεις μονος ή οχι.

Εντομεταξυ αυτα που αναφερω τα γραφουν ολοι οι προηγουμενοι.

electron
28-08-16, 18:56
Με το ΤΙΑ έχω ασχοληθεί και γω λίγο και θα έλεγα ότι και αυτό όπως και το προηγούμενο, (simatic manager), για να το καταλάβει κάποιος πρέπει να ασχοληθεί πρωτίστως ο ίδιος. Για μένα πάντα ένα έτοιμο project είναι η καλύτερη αρχή για να μελετώ και μαθαίνω κάτι νέο. Στην συνέχεια ψάχνομαι διαβάζω ρωτάω, στο τέλος και ένα σεμινάριο θα ερχόταν να συμπληρώσει όλα τα προηγούμενα.
Πάντως με το ΤΙΑ ακόμα και με ξένους τεχνικούς που στείνουν μηχανές και έχουν αρκετή γνώση και εμπειρία, δεν ακούω καλά λόγια. Συγκεκριμένα ένας Ιταλός μου έλεγε "ποια είναι η καινοτομία αυτής της τόσο βαριάς σουίτας όταν για παράδειγμα κατάργησαν το πιο απλό που προϋπήρχε στο simatic manager, go to location". Φυσικά αυτό είναι μόνο μια λεπτομέρεια. Να μην αναφέρω ότι απαιτεί υπολογιστή με τουλάχιστον 8gb ram ssd σκληρό οπωσδήποτε, και φυσικά 4πυρηνο επεξεργαστή.

karabill93
28-08-16, 21:14
Δηλαδη υπαρχει περιπτωση αυτο το χαρτι που το παιρνει ο καθενας να σου δωσει πλεονεκτημα στην αγορα για ευρεση εργασιας ή πιστευεις οτι και που θα δει πρωτοκολλα ο οποιοδηποτε θα ανταγωνιστει καποιον αλλο που δεν ξαναειδε τετοιου ειδους;

Προσωπικη αποψη ειναι.Εχω κανα 2-3 παραδειγματακια απο μεγαλες εταιριες και το ποσο τους ενοιαζαν τι τελειωσες ή ποσο σχετικος εισαι με το ειδος.Σκεψου ποσο τους νοιαζει ενα 'πληρωμενο' χαρτι.

Το τελευταιο μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.. αν ειναι ετσι τι νοημα εχει να σπουδασεις τι νοημα εχει να επενδυσεις πανω σε κατι. Αν ειναι να παιρνουν τυχαιους τι κριτηρια εχουν για να προσλαβουν κοσμο;

SProg
28-08-16, 21:19
Το τελευταιο μου φαινεται λιγο τραβηγμενο.. αν ειναι ετσι τι νοημα εχει να σπουδασεις τι νοημα εχει να επενδυσεις πανω σε κατι. Αν ειναι να παιρνουν τυχαιους τι κριτηρια εχουν για να προσλαβουν κοσμο;

Απο αυτο που εγραψες φαινεται οτι ακομα δεν εχεις καταλαβει τι γινεται εξω.Και ειναι λογικό.

Τυχαιους δεν παιρνουν.

karabill93
28-08-16, 21:21
Απο αυτο που εγραψες φαινεται οτι ακομα δεν εχεις καταλαβει τι γινεται εξω.Και ειναι λογικό.

Τυχαιους δεν παιρνουν.

προφανως και δεν εχω καταλαβει τι γινεται εξω. Ακομα σπουδαζω γι αυτο και ρωταω για τα plc. ψαχνομαι να δω τι πρεπει ν ακολουθησω και πως.

pavel
02-02-18, 13:14
Φιλε, ασε τα σεμιναρια με τα εξωφρενικα κοστη τους. Η λυση ειναι μια: Udemy. Online μαθηματα απο ιδιωτες εισηγητες. Ψαξε, βρες οτι θες, παρακολουθησε το απο το σπιτι σου, με την ησυχια σου, μελετησε και ολα αυτα σε τιμη αστεια, κατω απο 20 ευρω. Κι αν δεν σαρεσει στο τελος, οκ εχασε 15 ευρω.

Samios60
02-02-18, 15:09
δουλεψα 21 χρονια σε εταιρεια γεματο PLC γνωμη μου ειναι να παρακολουθησεις καποια σεμιναρια στη siemens ειτε για αρχαριους ειτε για προχωρημενους το χαρτι που θα παρεις θα σου χρειασθη στην μελλοντικη σου δουλεια ....και στα σεμιναρια ρωτα οσο ποιο πολλα μπορεις ετσι θα παρεις τις σωστες βασεις