PDA

Επιστροφή στο Forum : Λάμψεις σε λάμπες φθορισμού...



petasis
28-08-16, 12:07
Καλημέρα,

Δεν είμαι ηλεκτρολόγος/ηλεκτρονικός, απλά χομπίστας, και θέλω να ρωτήσω κάτι που έχω παρατηρήσει στο σπίτι:
Λάμπες φθορισμού σε 2 σημεία του σπιτιού (κρεβατοκάμαρα και αποθήκη) εμφανίζουν λάμψεις όταν είναι σβηστές.
Και οι 2 είναι σε κύκλωμα αλέ-ρετούρ, αλλά έχω και δωμάτια πάλι με αλέ-ρετούρ που δεν εμφανίζονται λάμψεις (οι οποίες είναι συχνές, 1 ανά 3-4 λεπτά, δηλαδή το παρατηρείς).

Χωρίς να γνωρίζω υποθέτω ότι επάγεται τάση στον ασύνδετο αγωγό όταν η λάμπα είναι σβηστή, που πάλι υποθέτω ότι θα έπρεπε να εμποδίζει η γείωση, και έχω αρχίσει να ανησυχώ αν η γείωση του σπιτιού έχει πρόβλημα (είναι μονοκατοικία με κήπο).
Γενικά, μπορεί κάποιος να εξηγείσει γιατί συμβαίνει αυτό και ποιο μπορεί να είναι το πρόβλημα (αν υπάρχει πρόβλημα);
Το προφανές είναι να αλλάξω λάμπα (π.χ. με LED), αλλά από περιέργεια θα ήθελα να μάθω γιατί συμβαίνει...

el greco 1
28-08-16, 19:42
μετρησε με βολτομετρο την ταση στην κλεμα της λαμπας οταν ειναι σβηστη και πες μας.

lepouras
29-08-16, 01:58
έχουν ηλεκτρονικό μετασχηματιστή αυτές που κάνουν τις αναλαμπές? και αν ναι οι διακόπτες έχουν λαμπάκι?

CybEng
29-08-16, 02:29
Παρατήρησα και εγώ ανάλογο φαινόμενο σε εξοχική κατοικία με λάμπες CFL και διακόπτες με φωτάκι τόσο σε απλό κύκλωμα όσο και σε αλέ-ρετούρ. Τι παίζει με δαύτα ;

lepouras
29-08-16, 02:46
παίζει ότι το λαμπάκι για να ανάψει όταν είναι σβηστός ο διακόπτης πρέπει να κλείσει κύκλωμα με την λάμπα.
αποτέλεσμα.
φορτίζει αργά ο πυκνωτής μετά την ανόρθωση και όταν φτάσει σε κάποιο σημείο ξεφορτίζεται ανάβοντας την λάμπα.
και με τις πυράκτωσης αυτό κάνανε απλά δεν έφτανε το ρεύμα που καταναλώνει το λαμπάκι για να μπορέσει να ανάψει και γιαυτό δεν το βλέπαμε.

λύση.
ή αφαιρείς το λαμπάκι ή βάζεις παράλληλα στην λάμπα ένα πυκνωτή αν θυμάμαι καλά 0,1μF 2χ250 ώστε να κλείνει κύκλωμα από εκεί και να μην φορτίζει η λάμπα.
το ίδιο παθαίνουν και οι λάμπες λεντ αλλά το κάνουν γρηγορότερα λόγο χαμηλότερης κατανάλωσης.
αντίστοιχα και γενικά το παθαίνουν όλα τα ηλεκτρονικά.,

petasis
04-09-16, 22:08
Όχι, οι δικοί μου διακόπτες δεν έχουν λαμπάκι. Καμιά φωτεινή ένδειξη.