PDA

Επιστροφή στο Forum : Βοήθεια με ηλιακά πάνελ.



RNR
29-08-16, 23:14
Καλημέρα σε όλη την παρέα.

Εχω να γράψω πάνω απο ενα μήνα, εύχομαι να είχατε ενα καλό καλοκαίρι και καλό φθινόπωρο.

θα ήθελα την συμβουλή σας σε κάτι πριν προχωρήσω.

Θέλω να βάλω στο χωριό καμία 10 λάμπες led περίπου στα 6-8 watt. Και θέλω να βάλω στην ταράτσα εάν ηλιακό πάνελ. Ποσά watt θα πρέπει να κοιτάξω? σημειώστε ότι θέλω να δουλεύουν με αισθητήρα φωτός τον οποίο θα ρυθμίζω να ανάβουν το βράδυ περίπου στις 9 ώρες.

οποτε μιλάμε για 80 watt σύνολο οι λάμπες.

Θα με καλύψει ενα πάνελ των 100 watt.

Τέλος ήθελα να ρωτήσω, τι μπαταρίες βάζουν σε αυτά συστήματά. Αυτοκινήτου κάνει? η θέλει ειδικές?

ευχαριστω

pstratos
30-08-16, 02:07
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86449

lepouras
30-08-16, 03:14
80βατ Χ 9 ώρες = 720 βατώρες
αν η λάμπες είναι στα 12 βολτ τότε θέλεις 720/12=60 αμπερώρια.

με ένα πανελ 100βατ θα παίρνεις μέσο όρο από 300 εώς 600 βατώρες την ημέρα.
οπότε όπς καταλαβαίνεις χρειάζεσαι χοντρικά τουλάχιστον 250 με 300 βατ σε πανελ και μια μπαταρία ή περισσότερες συνολικής χωρητικότητας από 100Αμπερόρις και πάνω. αν πούμε ότι θέλεις να έχεις και μια μικρή αυτονομία σε μέρες που δεν έχει ηλιοφάνεια τότε ανεβαίνει το νούμερο.
χοντρικά άποψή μου θέλεις περίπου στα 150 με 200 Αμπερώρια μπαταρία-ες 300 Βατ σε πανελ και ένα καλό smpt φορτιστή για τις μπαταρίες.
αν δεν χρειάζεσαι τίποτε άλλο να τροφοδοτήσεις καλύτερα για εμένα μην πας στην λύση ινβερτερ κλπ αλλά κατευθείαν σε 12 ή 24 βολτ λάμπες και σύστημα. προτιμότερο το 24 και πανελ τα 30+ βολτα που χρησιμοποιούν στα πάρκα που είναι ποιο διαδεδομένα και πολύ φθηνότερα σε σύγκριση της τιμής τον 12βολτων.


φυσικά την καλύτερη απάντηση θα στην δώσει ο Genesis (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=29939)που είναι και ο ειδικός σε αυτά.

pstratos
30-08-16, 17:03
Λάμπες θα βρεις 12V είτε LED, είτε οικονομιας φθορισμού, σε ντουι Ε14. Προσοχή μην τις βάλεις καταλάθος στα 230!
Αν φοβάσαι, λάμπες αυτοκινήτου ή φωτιστικά για τροχοσπιτο

RNR
30-08-16, 18:30
Γιαννη πολυ κατατοπιστικος.

Σας ευχαριστω

Θα περιμενω και τον genesis και θα βγαλω κοστος

genesis
30-08-16, 23:21
Έστω ότι θέλεις 10λάμπες x 8W x 9h = 720Wh

Η μπαταρία σου θα πρέπει να έχει τουλάχιστον την διπλάσια ικανότητα αποθήκευσης ενέργειες (εγώ θα πρότεινα μεγαλύτερη), δηλαδή 1500Wh και αυτό να αντιστοιχεί στο 80% βάθος εκφόρτισης (DoD) το πολύ. Δηλαδή η ονομαστική χωρητικότητα σε C20 πρέπει να είναι περίπου 2000Wh.
Μία 12βολτη μπαταρία θα πρέπει να έχει ονομαστική χωρητικότητα 167Ah C20 για να μπορεί να αποθηκεύει αυτήν την ποσότητα ενέργειας.
Στην θέση σου θα πήγαινα απ' ευθείας στα 12V / 200Ah C20 (για 12V σύστημα) ή στα 2 x 12V 100Ah C20 οι οποίες θα συνδεθούν σε σειρά για 24V σύστημα.
Η μπαταρία θα πρέπει να έχει πάνω από 500 κύκλους σε DoD 80% για να αντέξει 2 - 3 χρόνια τις καθημερινές φορτο-εκφορτίσεις. Μην πάρεις φθηνή μπαταρία γιατί απλά θα πετάξεις τα χρήματά σου και δεν θα κάνεις και την δουλειά σου εν τω μεταξύ.

Για να μπορείς να καταναλώνεις καθημερινά 720Wh πρέπει να παράγει το Φ/Β σου τουλάχιστον 25% περισσότερο για να καλύψει τις απώλειες του συστήματος και κυρίως των μπαταριών. Άρα χρειάζεται να παράγει τουλάχιστον 900Wh. Με ρυθμιστή φόρτισης PWM χρειάζεσαι Φ/Β με ονομαστική ισχύ 160Wp.
Όμως... Η απόδοση αυτή ισχύει μόνο τους καλοκαιρινούς μήνες.
Τον χειμώνα και κυρίως τους μήνες Δεκέμβριο και Ιανουάριο η απόδοση των Φ/Β είναι περίπου το 45% της καλοκαιρινής ακόμη και μία ηλιόλουστη ημέρα.
Δηλαδή χρειάζεσαι πάνω από την διπλάσια ισχύ Φ/Β για να καλύψεις την κατανάλωση των 720W...όμως ούτε αυτό ισχύει γιατί η νύχτα διαρκεί σχεδόν 14 ώρες αυτήν την περίοδο....
Άρα η κατανάλωση θα εκτοξευθεί μέχρι τις 1120Wh και θα χρειάζεται ακόμη περισσότερη ισχύ Φ/Β.
Ο Γιάνννης πολύ σωστά σου προτείνει μεγάλα Φ/Β πάνελ της κατηγορίας των 250 - 270Wp και θέλεις 2 από αυτά.

Ο ρυθμιστής φόρτισης μπορεί να είναι PWM (δηλαδή φθηνός) μόνο αν το σύστημα είναι 24βολτο. Χρειάζεσαι έναν με προγραμματιζόμενη έξοδο "load" η οποία να προγραμματίζεται για λειτουργία "night light". Αν είναι προγραμματιζόμενος και στα υπόλοιπα χαρακτηριστικά του ακόμη καλύτερα.
Αν έχεις χρήματα να διαθέσεις ένας MPPT ρυθμιστής είναι μακράν καλύτερος και προτιμότερος.

Συνοψίζουμε τι χρειάζεσαι:
- 2 χ Φ/Β 250Wp (Vmp ~31-32V)
- 1 x ρυθμιστής φόρτισης 24V / 20A με "load output" και "night light" λειτουργία.
- 10 λάμπες LED 24V / 8W ή μικρότερης ισχύος.
- 2 χ μπαταρία 12V / 100Ah βαθιάς εκφόρτισης (>500 κύκλους @ 80%DoD). Προτιμάς ανοιχτού τύπου (flooded) αν έχεις δυνατότητα περιοδικής συντήρησης. Αν όχι πας σε κλειστού τύπου αναγκαστικά.
- Καλωδιώσεις και ηλεκτρολογικά παρελκόμενα για ασφαλή συνδεσμολογία των παραπάνω.

Το σύστημα θα είναι απολύτως επαρκές για αυτήν την κατανάλωση για τουλάχιστον 7 - 8 μήνες τον χρόνο που αντιστοιχούν στην καλοκαιρινή περίοδο.
Για το υπόλοιπο (χειμώνας) θα υπάρχει περιστασιακά έλλειμμα ενέργειας κυρίως όταν θα έχεις παρατεταμένη συννεφιά. Αυτό που θα συμβαίνει επί της ουσίας είναι ότι οι λάμπες θα ανάβουν κανονικά αλλά θα σβήνουν πριν το ξημέρωμα στο σημείο που θα σταματά ο ρυθμιστής την παροχή λόγω "low battery" και για να προστατεύσει την μπαταρία από πολύ βαθιά εκφόρτιση.
Θα ήταν καλό για αυτό το χρονικό διάστημα (Δεκέμβρης - Γενάρης) να σβήνεις μόνιμα κάποιες λάμπες ώστε να μειώνεται η κατανάλωση, αν υπάρχει αυτή η δυνατότητα.

Κυριακίδης
31-08-16, 05:19
ότι θέλω να δουλεύουν με αισθητήρα φωτός τον οποίο θα ρυθμίζω να ανάβουν το βράδυ περίπου στις 9 ώρες.
Μήπως καλύτερα αισθητήρα κίνησης?
http://www.solarcooking.com/fwtismos-led/anixneutes-fwtos-kinhshs/aisththras-kinhshs-12v-24v

elektronio
31-08-16, 08:44
Τελικά φαίνεται η κατανάλωση να είναι αρκετή. Όπως λέει και ο Πέτρος μια έξυπνη διαχείριση της ενέργειας ώστε να πέσει η κατανάλωση θα μειώσει αρκετά το σύστημα αυτονομίας. Π.χ Κάποιες λάμπες μόνιμα αναμμένες,και κάποιες να ανάβουν με ανιχνευτή κίνησης ή συνδυασμός μαζί με χρονοδιακόπτη ώστε κάποιες ώρες να μειώνεται η κατανάλωση.

RNR
31-08-16, 10:33
Καλημέρα σε όλους.
Κωστα μου τα ξεκαθαρίσει όλα σε όλες τις παραμέτρους είμαι οκ.

Σε ευχαριστω πολυ