PDA

Επιστροφή στο Forum : Αυτονομο φωτοβολταικο σε βαρκα



peiperakos
01-09-16, 18:54
καλησπερα!
θα εγκαταστησω ενα μικρο φωτοβολταικο 12v,40w με εναν ρυθμιστη φορτισης στα 10Α !

η απορια μου ειναι η εξης επειδει θελω να βαλω 2 ασφαλειες στα 6Α για προστασια μια της γραμμης που παει στο πανελ και μια για την μπαταρια που ειναι καλυτερα να τις τοποθετισω?

δηλαδη,

1)πανελ--------------ασφαλεια(6Α)--φορτιστης--ασφαλεια(6Α)--------------μπαταρια

η

2)πανελ--ασφαλεια(6Α)---------------φορτιστης-------------ασφλαεια(6Α)--μπαταρια

η διαφορα ειναι σε ποιο σημειο δηλαδη ειναι σωστοτερο το 1 η το 2?

εγω σκεφτομαι το 1 για να μπορεσω να βαλω και ενα πινακακι με ραγες να γινει λιγο σημαζεμενο :)

και κατι ακομα τι τυπο ασφαλειας να διαλεξω αυτοματη ασφαλεια για DC η ασφαλεια τηξεως DC?


ευχαριστω πολυ !

finos
01-09-16, 19:22
νομιζω ειναι το 1)πανελ--------------ασφαλεια(6Α)--φορτιστης--ασφαλεια(6Α)--------------μπαταρια
αλλα ας μιλισουν και οι όλοι

peiperakos
01-09-16, 19:28
ευχαριστω finos
νομιζω οτι θα εχει καποια ασφαλεια ετσι αν ας πουμε παθει κατι ο φορτιστεις ..

αυτοματη ασφαλεια η τηξεως ?

finos
01-09-16, 21:53
αλλα ας μιλισουν και οι όλοι

Spark
01-09-16, 22:41
πιπερ κοιτα, υπάρχουν ενδεχόμενα για πρόβλημα, αυτά ειναι:

1) να βραχει το φ/β πανελ και τα καλώδια του
2) να βραχει ο ρυθμιστης φόρτισης
3) να βραχει η μπαταρία και τα καλώδια της
4) να βραχουν κάποια ή όλα

στην περιπτωση 2 εαν βραχυκυκλωσει ο ρυθμιστης, δεν σε σωζει η ασφάλεια, τον έχασες.
περίπτωση 1 δεν χαλάει το πανελ
περιπτωση 3 δεν χαλάει η μπαταρία για σύντομο βραχυκύκλωμα

πιστευω πως σε καμία περίπτωση δεν βοηθάει ασφάλεια, εγω δεν θα έβαζα πουθενά ασφάλεια στο συστημα που περιγράφεις, θα φρόντιζα για την καλή μόνωση όλων των επαφών, των καλωδίων, και ίσως έβαζα τον ρυθμιστή μέσα σε διάφανο σακουλι εαν πίστευα πως υπάρχει περίπτωση να παρει νερά.
ο ρυθμιστής φόρτισης μάλλον έχει φωτοκύτταρο που πρέπει να βλέπει το φως της ημέρας.

genesis
01-09-16, 23:09
Η ασφάλεια μεταξύ Φ/Β και ρυθμιστή μπορεί και να παραληφθεί εντελώς εφόσον είναι μόνο ένα Φ/Β.
Έτσι και αλλιώς αυτό το Φ/Β δεν μπορεί να την κάψει.

Αντιθέτως, η ασφάλεια στην γραμμή της μπαταρίας είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητη (κακώς δεν θα έβαζες Σπυρο) και καλό θα είναι να μπει όσο γίνεται πιο κοντά στην μπαταρία.
Επίσης, θα επέλεγα να είναι 20 - 40% πάνω από το ονομαστικό ρεύμα του ρυθμιστή. Π.χ. 12Α ή 16Α.

peiperakos
02-09-16, 00:08
Σπυρο ο ρυθμιστεις θα φροντισω να μπει σε μερος που να μην βρεχετε και θα ειναι κατηγοριας ip68 ολες οι συνδεσεις θα γινουν με κολλημα και θερμοσυστελομενα θελω να πιστευω οτι δεν θα εχω προβλημα... Οπως λεει και ο genesis δεν με νοιαζει τοσο να χαλασει ο φορτιστης οσο να χαλασει ο φορτιστης να βραχυκυκλωση η εξοδος της φορτισης και να παρει φωτια τα καλωδια :) αλλα εγω για καλο και για κακο θα βαλω και στο πανελ δηλαδη πρην την εισοδο στον φορτιστη!! Αλλα εχω εναν ενδυασμο η ασφαλειες για να κανουν σωστη δουλεια πρεπει να μπουν οσο πιο κοντα γινεται στις πηγες ρευματος δηλαδη κοντα στο πανελ και κοντα στην μπαταρια αυτο ωμος πως το κανεις ?? Δεν θελω να βαλω ασφαλειθηκες τις πλακας θελω να κανω σωστη δουλεια με αυτοματες ασφαλειες ετσι το εχω στο μυαλο μου... Ευχαριστω για το ενδιαφερον σας :)

Spark
02-09-16, 00:13
Η ασφάλεια μεταξύ Φ/Β και ρυθμιστή μπορεί και να παραληφθεί εντελώς εφόσον είναι μόνο ένα Φ/Β.
Έτσι και αλλιώς αυτό το Φ/Β δεν μπορεί να την κάψει.

Αντιθέτως, η ασφάλεια στην γραμμή της μπαταρίας είναι ΑΠΟΛΥΤΩΣ απαραίτητη (κακώς δεν θα έβαζες Σπυρο) και καλό θα είναι να μπει όσο γίνεται πιο κοντά στην μπαταρία.
Επίσης, θα επέλεγα να είναι 20 - 40% πάνω από το ονομαστικό ρεύμα του ρυθμιστή. Π.χ. 12Α ή 16Α.

ετσι για να μαθαινουμε, απάντησε, εστω πως βαζεις την ασφαλεια στην γραμμη της μπαταρίας, τι προστατεύει και σε πια περίπτωση καιει την ασφάλεια;
βραχυκυκλώνεις τους πολους της μπαταρίας, καιει την ασφάλεια;; η απάντηση ειναι όχι δεν την καιει.
με το βραχυκυκλωμα καιγεται το μοσφετ εξοδου απο τον ρυθμιστη φόρτισης; ναι.
η ασφάλεια καιγεται; όχι. άρα ειναι άχρηστη.

pstratos
02-09-16, 00:24
Επειδή στη θάλασσα δεν παίζουμε ότι και να κάνεις θα βάλεις ΚΑΙ μια ασφάλεια πολύ κοντά στον ένα πόλο της μπαταρίας. Θα σε σώσει όταν βραχυκυκλώσει, η κοπεί και βραχεί το καλώδιο μεταξύ μπαταρίας πίνακα. Υπάρχουν ασφάλειες που συνδυάζουν και πόλο 50Α ή και παραπάνω (έχεις και μίζα?).

Στο δικό μου βαρκάκι είχα το βολταικό με καλώδιο και μπρίζα χωρίς ασφάλεια και φορτιστή/ρυθμιστή στο ντουλάπι. ασφάλεια μεταξύ ρυθμιστή μπαταρίας (δίπλα- δίπλα ήταν) μικρή 4Α. Από την μπαταρία μεγάλη ασφάλεια 40Α προς χοντρο καλώδιο που πήγαινε σε πίνακα (πίσω μερος βάρκας).

Ασφάλεια 30Α στην είσοδο του πίνακα και 6-7 διακόπτες, με ασφάλεια 3Α στην έξοδο του κάθε διακόπτη.
Στον πίνακα είχα ρίξει και την είσοδο από φορτιστή μηχανής σε ένα διακόπτη (ασφαλιζόταν στην πλευρά μηχανής) ώστε να μπορώ να απομονώνω ηλεκτρικά την μηχανούλα (όταν φόρτιζε την έκοβε λίγο /10HP/)

mikemtb
02-09-16, 00:25
ετσι για να μαθαινουμε, απάντησε, εστω πως βαζεις την ασφαλεια στην γραμμη της μπαταρίας, τι προστατεύει και σε πια περίπτωση καιει την ασφάλεια;
βραχυκυκλώνεις τους πολους της μπαταρίας, καιει την ασφάλεια;; η απάντηση ειναι όχι δεν την καιει.
με το βραχυκυκλωμα καιγεται το μοσφετ εξοδου απο τον ρυθμιστη φόρτισης; ναι.
η ασφάλεια καιγεται; όχι. άρα ειναι άχρηστη.
Σωστή σκέψη, αλλά δεν θα συμβεί ποτέ έτσι! Ο λόγος που μπαίνει η ασφάλεια όσο γίνεται πιο κοντά στην μπαταρία είναι για να προστατέψει την μπαταρία και τα αντικείμενα από πιθανό βραχυκύκλωμα που θα συμβεί στην διαδρομή του καλωδίου μέχρι το φορτιστή, ή ακόμα και από αστοχία του ίδιου του φορτιστή.

στάλθηκε με Tapatalk

pstratos
02-09-16, 00:29
Σπύρο, την ασφάλεια κοντά στην μπαταρία θα την βάλουμε για να προστατέψουμε το καλώδιο που θα πάρει ρεύμα ΑΠΟ την μπαταρία και θα μας βάλει φωτιά! Το βολταικό είναι τόσο χαμηλής ισχύος που το πολύ πολύ να μας κάψει το MOSFET που λές. Ο κίνδυνος είναι τα πολλά Αμπερ που μπορεί να δώσει η μπαταρία, και όχι τα λίγα του πάνελ! Βέβαια σε όσο περισσότερα σημεία ασφαλίζεις τόσο καλύτερα, αρκεί να έχεις πάντα extra ασφάλειες στο σκαφάκι!

peiperakos
02-09-16, 00:32
Δηλαδη προτείνετε ασφαλειοθηκες?? Θα ειναι αξιοπιστες η μετα απο λιγο καιρο θα κανουν δεν θα κανουν επαφη??

pstratos
02-09-16, 00:50
Ασφαλειοθήκες marine όπως και διακόπτες, καλώδια κλπ. Και μπόλικο σπραυ γράσου ή βαζελίνης σε ότι ρευματοφόρο βλέπεις εκτεθειμένο ή φοβάσαι ότι θα βραχεί. και φυσικά τακτικοί έλεγχοι ότι όλα είναι "στη θέση τους"

genesis
02-09-16, 09:49
ετσι για να μαθαινουμε, απάντησε, εστω πως βαζεις την ασφαλεια στην γραμμη της μπαταρίας, τι προστατεύει και σε πια περίπτωση καιει την ασφάλεια;
βραχυκυκλώνεις τους πολους της μπαταρίας, καιει την ασφάλεια;; η απάντηση ειναι όχι δεν την καιει.
με το βραχυκυκλωμα καιγεται το μοσφετ εξοδου απο τον ρυθμιστη φόρτισης; ναι.
η ασφάλεια καιγεται; όχι. άρα ειναι άχρηστη.
Είναι απαράβατος κανόνας και γνωστός σε όλους όσοι ασχολούνται με τέτοιου είδους εγκαταστάσεις που περιέχουν μπαταρίες με χωρητικότητα που ξεπερνάει τις μερικές δεκάδες Wh ότι τίποτα δεν ακουμπάει στην μπαταρία χωρίς ασφάλεια.
Όπως σωστά έγραψαν οι προλαλήσαντες, η ασφάλεια προστατεύει την μπαταρία και τις καλωδιώσεις από την ανάφλεξη που θα προκληθεί από τα 100δες ή 1000δες Αμπέρ ρεύματος που θα περάσουν αν υπάρξει κάπου κάποιο βραχυκύκλωμα για οποιονδήποτε λόγο (αστοχία ρυθμιστή, καταστροφή μόνωσης, κλπ.).
Η μπαταρία αν παραμείνει βραχυκυκλωμένη για περισσότερο από μερικά δευτερόλεπτα μπορεί να οδηγηθεί σε έκρηξη ανάλογα με τον τύπο της, την κατάσταση φόρτισης και άλλες παραμέτρους.
Η ασφάλεια αυτή ΔΕΝ προστατεύει τον ρυθμιστή.

Οι πόλοι της μπαταρίας θα πρέπει να είναι προστατευμένοι αρκούντως ανάλογα με τον χώρο που βρίσκεται η μπαταρία ώστε να ελαχιστοποιείται ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
Γνωρίζω - δυστυχώς - περιπτώσεις που κάηκαν σκάφη και σπίτια ακριβώς λόγω αυτή της έλλειψης.

Αυτό που λες σχετικά με το μοσφετ που καίγεται λόγω του βραχυκυκλώματος (ποιου βραχυκυκλώματος?) για να είμαι ειλικρινής δεν το καταλαβαίνω.

peiperakos
02-09-16, 12:33
οκ το εποιασα !! εγω θα βαλω ασφαλεια και στην αρχη και στον φορτηστη μερια καθε γραμμης και ασ ειναι τσαμπα η μια :)