PDA

Επιστροφή στο Forum : 6 βολτ απο πριζα αναπτηρα αυτοκινητου.



Νικος Ρουσσος
04-09-16, 14:10
Γεια σας.
Εχω ενα σκουπάκι μπαταρίας 6 βολτ αρκετά δυνατό.
Πως μπορώ να κατεβάσω τα 12 βολτ του αυτοκινήτου σε 6-7 βολτ για το σκουπάκι ωστε να το δουλεύω απο την πρίζα του αναπτήρα.
Υποθέτω οτι αν το δουλέψω με τα 12 βολτ το σκουπάκι θα καεί.
Ευχαριστώ.

pstratos
04-09-16, 14:14
Πόσα Α θέλει το σκουπάκι. Υπάρχουν switching ανταπτορες/τροφοδοτικά που βγάζουν ~2-3Α / σε φτάνουν να το φορτίζεις.

πχ http://www.cosmodata.gr/product/223324/

Αν δεν είναι επαναφορτιζόμενο τα πράματα γίνονται πιο πολύπλοκα

finos
04-09-16, 14:27
http://www.ebay.com/itm/121916935521 το ριθμιζεις στα 6 κι εισαι αρχοντας

Νικος Ρουσσος
04-09-16, 14:45
Το σκουπάκι ήταν επαναφορτιζόμενο και θέλω να καταργήσω την μπαταρία.
Την παλιά μπαταρία του δεν την έχω για να δω πόσο ήταν.
Εχω φτιάξει ενα τροφοδοτικό πάγκου απο τροφοδοτικό PC.
Οταν συνδέσω το σκουπάκι με τα 5 βολτ δουλεύει αλλά οταν το βάλω στα 12 βολτ κλεινει το τροφοδοτικό ( προφανώς απο την προστασία που έχουν αυτά τα τροφοδοτικά ).
Θα κοιτάξω να παραγγείλω αυτό Βαγγέλη αλλά μέχρι να έρθει θα ήθελα να δω αν μπορούσα να φτιάξω κάτι εγώ.
Το σκουπάκι είναι αυτό στις φωτο , αν το έχει κανένας και μπορεί να μου πει τι μπαταρία παίρνει θα ήταν καλά.
664676646866469

agis68
04-09-16, 15:03
Μπορείς με με ένα 7808 να το κατεβάσεις από 12 στα 8V δεν νομίζω να πάθει τίποτα για 2 V...το μοτεράκι και είναι πανεύκολο


66470

chipakos-original
04-09-16, 15:22
Αυτά τα σκουπάκια τραβάνε πολύ ρεύμα στην εκκίνηση και μπορεί στιγμιαία να τραβήξει και πάνω από 5 Αμπέρ.

Νικος Ρουσσος
04-09-16, 18:47
Αγις μέχρι πόσα αμπερ δίνει το 7808 ;
Ο Δημήτρης μάλον έχει δίκιο πρέπει να τραβάει πάνω απο 5 Αμπερ.

agis68
04-09-16, 18:47
Αυτά τα σκουπάκια τραβάνε πολύ ρεύμα στην εκκίνηση και μπορεί στιγμιαία να τραβήξει και πάνω από 5 Αμπέρ.


Αν ισχύει αυτό (5Α πολλά μου φαίνονται ίσως 2-3Α) τότε θέλει ένα dc-dc step down που να δίνει τα Α που θέλει....αυτά τα φτηνά από ebay είναι μέχρι 1-1,5Α ενώ υπάρχουν άλλα πια ακριβά που δίνουν 5 και πάνω....εννοείται οτι ουτε το 7808 αντέχει καθώς δίνει λιγότερο από 1Α

SProg
04-09-16, 20:41
Ειναι απλο.Απο το να πεταμε τα Α σαν στραγαλια... μετρα ποσο τραβαει στα 6V και θα βρεις και το ρευμα εκκινησης.

Υπαρχουν πολλοι απλοι τροποι να περιορισεις το ρευμα εκκινησης.Κανενα regulator σαν τα 78ΧΧ δεν ειναι για χρηση τροφοδοσιας κινητηρα.

chipakos-original
04-09-16, 20:45
Αν ισχύει αυτό (5Α πολλά μου φαίνονται ίσως 2-3Α) τότε θέλει ένα dc-dc step down που να δίνει τα Α που θέλει....αυτά τα φτηνά από ebay είναι μέχρι 1-1,5Α ενώ υπάρχουν άλλα πια ακριβά που δίνουν 5 και πάνω....εννοείται οτι ουτε το 7808 αντέχει καθώς δίνει λιγότερο από 1Α

Πριν από πολλά χρόνια είχα ένα σκουπάκι 12βολτο με χαλασμένες μπαταρίες και αποφάσισα να το βάλω πάνω στο τροφοδοτικό πάγκου για να δω πόσα Αμπέρ τραβάει. Τράβηξε στιγμιαία (εκείνο το σκουπάκι) 8 Αμπέρ και στη συνέχεια 6 Αμπέρ οπότε του έβαλα ένα μπριζάκι για αναπτήρα και το χρησιμοποιούσα όταν σκούπιζα το αυτοκίνητο. Να πω την αλήθεια δεν το περίμενα αλλά το μόνο σίγουρο είναι ότι με 7806 ή 7808 δεν γίνεται δουλειά. Θα πρότεινα να του βάλει ο φίλος ένα αμπερόμετρο σε σειρά και να το τροφοδοτήσει για να ξέρει εκ των προτέρων τι ρεύμα τραβάει το παλιοσκουπάκι.

betacord85
04-09-16, 20:59
μην ταλαιπωριστε με αλχημειες...πηγαινε την κυριακη στο παζαρι και παρε ενα με 2-3 ευρω...εχει εκατονταδες τροφοδοτικα...εγω δεν ξαναπαιρνω απο μαγαζι smps γιατι τα βρισκω εκει σε χωμα τιμη...και εχει ολες τις τασεις και σε αμπερ μεχρι 6 με 8 max

xsterg
04-09-16, 20:59
να μην βαλει 7808. να βαλει 7806. αλλα εχει θεμα με το ρευμα οπως λενε και οι παραπανω. θα σου ελεγα να βρεις εναν σταθεροποιητη για 5-6v για αρχη.
και παλι ομως φοβαμαι οτι η μετατροπη οτι θα κοστιζει ποιο ακριβα απο το ιδιο το σκουπακι. οι λυσεις που εχεις ειναι δυο για εμενα: παραγγελνεις μπαταριες απο το ιντερνετ και καθαριζεις. ουτε καλωδια, ουτε τροφοδοτικα, ουτε τιποτα. η δευτερη λυση ειναι νεο σκουπακι.

Πατέντες
04-09-16, 21:05
Αν βάλει 9 διόδους των 5 αμπέρ θα πάει στα 6,2v περίπου. Είναι, νομίζω, εύκολη λύση και φθηνή!
marelectronics.gr (http://www.marelectronics.gr/products.php?id=11489&lang=gr)

betacord85
04-09-16, 21:05
ακυρο το ποστ 11 τωαρ ειδα οτι η τροφοδωσια θα ειναι απο αναπτυρα απο το αμαξι

SProg
04-09-16, 21:09
μην ταλαιπωριστε με αλχημειες...


Αλχημειες ειναι να σου λεει ο κατασκευαστης ποσο τραβαει σε μονιμη κατασταση στα 6V και να μην υπολογιζεις το ρευμα εκκινησης.Oπως επισης να μην κανεις μια προχειρη μετρηση για να δεις τα Α που μπορει να τραβηξει στη χειροτερη περιπτωση.

Και μιλαμε για ταση των 6V....αμα ηταν 230V θα ρωτουσαμε τη Πυθια;


Μπακαλιστικη λυση ειναι Zener + Αντισταση.

xsterg
04-09-16, 21:36
Μπακαλιστικη λυση ειναι Zener + Αντισταση.

να λαβουμε υπ οψιν οτι με αυτην την εκδοχη οτι η ταση εξοδου ειναι αναλογη του φορτιου, οποτε δεν ειναι μια πολυ καλη λυση αν και θεωρειται λυση.

SProg
04-09-16, 21:46
Η σωστη λυση δωθηκε και κανει 2-3euro..

MacGyver
04-09-16, 22:14
Η σωστη λυση δωθηκε και κανει 2-3euro..
Δεν φαντάζομαι να εννοείς τη zener και την αντίσταση ;

SProg
04-09-16, 22:25
Δεν φαντάζομαι να εννοείς τη zener και την αντίσταση ;

Οχι φυσικα.



Μπακαλιστικη λυση ειναι Zener + Αντισταση.

MacGyver
04-09-16, 22:50
Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά!

SProg
04-09-16, 23:05
Δεν καταλαβαίνω τη διαφορά!

Ειτε βαλει Zener παραλληλα,ειτε βαλει Zener σε σειρα,ειτε βαλει διοδους σε σειρα,ειτε βαλει Buck Converter,ειτε βαλει regulator κτλ κτλ κτλ θα δουλεψει κουτσα-στραβα.

Θεωρουνται ολα λυσεις.Αλλες ειναι απαραδεκτες και αλλες ειναι καλυτερες/βελτιστες.


Εαν διαφωνεις οτι η καλυτερη λυση με βαση κοστος/αποδοση είναι του #3 post ,θα ηθελα πολυ να ελεγες καποια διαφορετικη.


Εαν παντως εμενα μου ελεγες μην βαλεις BuckC (με το ζορι) , τοτε θα πετουσα μια Zener σε σειρα.

MacGyver
04-09-16, 23:30
Είχα και εγώ την ίδια ιδέα για αξιοποίηση ενός παλιού αλλά τα πράγματα είναι χειρότερα μιας και είναι 3.6V.
Εδώ να πω ότι το δικό μου στα 3V τραβάει 10A (περισσότερο δεν μπορώ να δώσω απο το P/S).
Οπότε μιλάμε για μία ισχύ της τάξης των 40W.
Άρα αν είναι έτσι τα πράγματα ο 6βολτος φίλος μας θέλει 6Α τουλάχιστον.
Αφού δεν έδωσε στοιχεία (αν είναι έτσι), τότε οι λύσεις: αντίσταση + ζένερ, ζένερ στη σειρά η γραμμικό regulator, απορρίπτονται για ευνόητους λόγους.

Οπότε πάμε σε ενεργό (και για οικολογικούς λόγους) αλλά και εδώ τα έτοιμα είναι οριακά στα 3A. Μπορεί να βάλει 2 παράλληλα.
Εγώ θα δοκίμαζα σε σειρά μία παλιά λάμπα προβολέων 12V/55W (δεν θέλει ψυγείο και φωτίζει- δεν πάει χαμένη η ενέργεια).

SProg
04-09-16, 23:37
200mA δεν γραφει πανω στο ταμπελακι;

MacGyver
04-09-16, 23:40
Ναι, 200ma του φορτιστή, για φόρτιση σε πολλές ώρες η συντήρηση!

SProg
04-09-16, 23:49
Πω.

Νομιζα αφορουσε το ρευμα που καταναλωνει αλλα ψαχνωντας στο Skroutz για παρομοια σκουπακια είδα τρελα W και A.Δεν φανταζομουν οτι τραβανε τοσο,βασικα δεν ειχα ποτε τετοιο μαραφετι.


Παντως για λυση (http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-Buck-Converter-Step-down-Power-Supply-Module-7-32V-to-0-8-28V-12A-SY-/331395517418?hash=item4d28b64bea:g:4B0AAOSw0vBUdd4 P)των 4eu κορυφη.

vikiath
05-09-16, 19:36
βαλε το 7806 να τροφοδοτεί την βάση ενός τρανζίστορ ισχύος στον εκπομπή του συνδέεις το σκουπάκι και φυσικά στον συλλέκτη βάζεις την τροφοδοσία της μπαταριάς και τέλος.

Νικος Ρουσσος
06-09-16, 13:49
Σήμερα έβαλα και μέτρησα το σκουπάκι με 5 βολτ απο το τροφοδοτικό.
Στην εκκίνηση τραβάει γύρω στα 6.5 Α και στην λειτουργία 3.7 Α.
Λέω να το τροφοδοτήσω για λίγο με τα 12 βολτ του αυτοκινήτου για να μετρήσω τα Αμπερ.

gchal
06-09-16, 15:40
Παρακαλώ,
Μπορείς να βάλης ένα LM7806 με δύο τρανσίστορ 2Ν2955 και δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα με τα 12Volt του αυτοκινήτου.

street
06-09-16, 18:15
η θα μπορουσες ας πουμε να φτιαξεις και ενα τροφοδοτικο πανγκου αυτοκινητου !!:lool:

Νικος Ρουσσος
06-09-16, 19:12
Εκανα την δοκιμή με τα 12 βολτ αλλά τζίφος.:cursing:
Το φισάκι για τον αναπτήρα είχε ασφάλεια 8 Αμπερ και με που το έβαλα μπροστά κάηκε.
Οπότε ΑΚΥΡΟΝ η προσπάθεια για το σκουπάκι.
Θα πρέπει να πάρω μπαταρία καινούργια ( αν βρω τι έπαιρνε ).
Σας ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον σας. :thumbup:

MacGyver
06-09-16, 19:46
Δηλαδή έβαλες το 6βολτο σκουπάκι στα 13V? Τι ακριβώς περίμενες να συμπεράνεις;
Όντως όταν κόψεις τα πόδια του βατράχου,αυτός κουφαίνεται!

Τέλος πάντων, εγώ κατέληξα να πηγαίνω Χριστούγεννα - Πάσχα :) σε ένα πλυντήριο και με 10€ το κάνουν κούκλα, μέσα-έξω και με σιλικόνη .
Δεν γίνεται να τα κάνουμε όλα μόνοι μας.

vasilllis
06-09-16, 19:57
Για να κάηκε η 8Α Ασφάλεια θα πρότεινα να πάρεις τα στοιχεία απο το πλυντήριο που το πάει ο φιλος :)

chipakos-original
06-09-16, 19:57
Εκανα την δοκιμή με τα 12 βολτ αλλά τζίφος.:cursing:
Το φισάκι για τον αναπτήρα είχε ασφάλεια 8 Αμπερ και με που το έβαλα μπροστά κάηκε.
Οπότε ΑΚΥΡΟΝ η προσπάθεια για το σκουπάκι.
Θα πρέπει να πάρω μπαταρία καινούργια ( αν βρω τι έπαιρνε ).
Σας ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον σας. :thumbup:

Στο #6 σου εξήγησα ότι αυτά τα ρημάδια τραβάνε πολύ ρεύμα στην εκκίνηση . Να συμπληρώσω ότι το ρεύμα πέφτει κατά την λειτουργία του και όταν γεμίζει ο κάδος του ανεβαίνει πάλι το ρεύμα.
Υπάρχει Step Down από το ebay για να αντέξει το ρεύμα που χρειάζεσαι και υπάρχει και ρυθμιστής τάσεως που αντέχει όλα αυτά που είπαμε γύρω στα 8 ευρώ νομίζω όχι παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Πες μου αν θέλεις να ψάξω να βρω τα δύο λίνκ εκτός αν αποφάσισες να βάλεις μπαταρία στο σκουπάκι σου. Υπάρχει λύση αν ενδιαφέρεσαι χωρίς να παιδεύεσαι απλώς άφησα τους συναδέλφους να πουν τη γνώμη τους..

MacGyver
06-09-16, 20:03
Δεν είναι δίκαιο Δημητρη να μας αφήνεις στο σκοτάδι να λέμε χαζομάρες, ενώ γνωρίζεις !

Panoss
06-09-16, 20:04
Υπάρχει Step Down από το ebay για να αντέξει το ρεύμα που χρειάζεσαι και υπάρχει και ρυθμιστής τάσεως που αντέχει όλα αυτά που είπαμε γύρω στα 8 ευρώ νομίζω όχι παραπάνω αν θυμάμαι καλά. Πες μου αν θέλεις να ψάξω να βρω τα δύο λίνκ εκτός αν αποφάσισες να βάλεις μπαταρία στο σκουπάκι σου. Υπάρχει λύση αν ενδιαφέρεσαι χωρίς να παιδεύεσαι απλώς άφησα τους συναδέλφους να πουν τη γνώμη τους..
Βάλ' τα Δημήτρη, ενδιαφέρονται κι άλλοι...:whistle:

chipakos-original
06-09-16, 21:06
Λοιπόν ο αγαπημένος μου ρυθμιστής που διαθέτει και ένα πολύ ισχνό soft start http://www.ebay.com/itm/DC-6V-90V-15A-Pulse-Width-PWM-Motor-Speed-0-100-15KHZ-Switch-Controller-Blue-/291342084276?hash=item43d55768b4 Του δίνεις στην είσοδο τα 12 βόλτ ρυθμίζεις όσο χρειάζεσαι στην έξοδο και τέλος. Είναι ζώο δεν καταλαβαίνει τίποτα.
Εδώ είναι και το λινκ για το Step Down.http://www.ebay.com/itm/DC-DC-CC-CV-Buck-Converter-Step-down-Power-Supply-Module-7-40V-to-0-8-35V-8A-LO-/162029747902?hash=item25b9b9bebe:g:QOIAAOSwLmVXEF4 a Για εμένα και τα δύο αυτά κυκλώματα λύνουν το πρόβλημα που έχει αναφερθεί σε αυτό το νήμα.

KOKAR
06-09-16, 23:09
Εκανα την δοκιμή με τα 12 βολτ αλλά τζίφος.:cursing:
Το φισάκι για τον αναπτήρα είχε ασφάλεια 8 Αμπερ και με που το έβαλα μπροστά κάηκε.
Οπότε ΑΚΥΡΟΝ η προσπάθεια για το σκουπάκι.
Θα πρέπει να πάρω μπαταρία καινούργια ( αν βρω τι έπαιρνε ).
Σας ευχαριστώ πάντως όλους για το ενδιαφέρον σας. :thumbup:

το σκουπακι παίρνει αυτη την μπαταρία
http://www.batteries.gr/product.asp?catid=5287

Νικος Ρουσσος
07-09-16, 19:49
Τα καλά νέα μας τα φύλαγες για το τέλος Δημήτρη.
Βρήκα το ίδιο (σχεδόν ) από εδώ : http://www.banggood.com/6V-90V-15A-Control-PWM-DC-Motor-Speed-Regulator-Controller-Switch-p-917304.html

66529

Είμαι σε δίλημα να πάρω αυτό ( οχι για την τιμή αλλά επειδή αγοράζω διάφορα απο εδώ ) ή να πάρω το δικό σου που το έχεις δοκιμάσει , θα το χρησιμοποιήσω για ρύθμιση στροφών σε μοτέρ 30 βολτ.
Ευχαριστώ Κώστα για το ψάξιμο.

IRF
07-09-16, 20:04
Δεν είναι μόνο το αρχικό ρεύμα εκκίνησης που είναι υψηλό αλλά και ο σπινθηρισμός που δημιουργεί. ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει καρβουνάκια το μοτέρ δηλαδή είναι ότι πρέπει για να κάψεις σταθεροποιητές τάσης LM και τρανσίστορ.(δεν νομίζω ότι συμφέρει να κάνεις και φίλτρο με γαιδουρινούς ηλεκτρολυτικούς))Η καλύτερη λύση που σου είπαν και άλλα μέλη είναι με λάμπα φώτων πορείας σε σειρά να βλέπεις τι σκουπίζεις κιόλας(θα σκουπίζεις νύχτα):lool:.

chipakos-original
07-09-16, 20:20
Δεν είναι μόνο το αρχικό ρεύμα εκκίνησης που είναι υψηλό αλλά και ο σπινθηρισμός που δημιουργεί. ΠΡΟΣΟΧΗ: έχει καρβουνάκια το μοτέρ δηλαδή είναι ότι πρέπει για να κάψεις σταθεροποιητές τάσης LM και τρανσίστορ.(δεν νομίζω ότι συμφέρει να κάνεις και φίλτρο με γαιδουρινούς ηλεκτρολυτικούς))Η καλύτερη λύση που σου είπαν και άλλα μέλη είναι με λάμπα φώτων πορείας σε σειρά να βλέπεις τι σκουπίζεις κιόλας(θα σκουπίζεις νύχτα):lool:.

Τα κυκλώματα και τα δύο που πρότεινα είναι για μοτέρ. Το ένα το έχω εφαρμόσει σε ηλεκτρικά παράθυρα αυτοκινήτου πριν από ένα χρόνο και δουλεύει απροβλημάτιστα μέχρι σήμερα το άλλο μπήκε σε ένα μοτέρ συγκολλητικής μηχανής που λειτουργεί με 90 βολτ και δουλεύει τώρα δύο χρόνια περίπου. Είναι δοκιμασμένα και τα δύο.

chipakos-original
07-09-16, 20:24
Τα καλά νέα μας τα φύλαγες για το τέλος Δημήτρη.
Βρήκα το ίδιο (σχεδόν ) από εδώ : http://www.banggood.com/6V-90V-15A-Control-PWM-DC-Motor-Speed-Regulator-Controller-Switch-p-917304.html

66529

Είμαι σε δίλημα να πάρω αυτό ( οχι για την τιμή αλλά επειδή αγοράζω διάφορα απο εδώ ) ή να πάρω το δικό σου που το έχεις δοκιμάσει , θα το χρησιμοποιήσω για ρύθμιση στροφών σε μοτέρ 30 βολτ.
Ευχαριστώ Κώστα για το ψάξιμο.

Αυτό το είχα αγοράσει παλιότερα και το έχω δοκιμάσει δεν έχει αυτό το αμυδρό soft start που έγραψα στο προηγούμενο πόστ και πίστεψέ με χρειάζεται ειδικά όταν έχεις μοτέρ.Δηλαδή αν θέλουμε να τα βάλουμε σε σειρά αυτό που μου δείχνεις είναι version 1 και το λινκ που σου έδωσα είναι version 2.Και τα δύο την ίδια δουλειά κάνουν αλλά για εμένα το δεύτερο δεν παθαίνει τόσο μεγάλο σοκ όταν θα δουλέψει στα πολλά αμπέρ κατανάλωσης.