PDA

Επιστροφή στο Forum : γειωση σπιτιου



χριστοδουλος
06-09-16, 00:06
γεια σας.θα ηθελα να ρωτησω το εξης:μενω σε παλια πολυκατοικια του 1960.στα δωματια που εχουν ξυλινα πατωματα οι πριζες δεν εχουν γειωση.ξερω οτι ο παλιος κανονισμος για σπιτια προ του 70 το επετρεπε ,λογω του οτι τα θεωρουσε μονωμενα (τα δωματια με ξυλινο πατωμα).στην κουζινα ολες οι πριζες εχουν γειωση.επισης εχω αλλαξει τον πινακα και εβαλα και αντιηλεκτροπληξιακο.ομως πανω απο το παρκε εβαλα laminate που ειναι συνθετικο.εχει χαθει η μονωση;θα εχω προβλημα;παντως προγραματιζω να τραβηξω γειωσεις στις πριζες.

mikemtb
06-09-16, 00:11
Δεν θα έχεις πρόβλημα, αλλά δε νοείται πρίζα χωρίς γείωση. Να βάλεις.

στάλθηκε με Tapatalk

xsterg
06-09-16, 12:42
ηλεκτρικα δεν μπορεις να συνδεσεις συσκευες που εχουν γειωμενο σασι. για τις αλλες δεν εχεις προβλημα.
για θεμα ασφαλειας καθαρα εγω θα εκανα τροποιοηση στην ηλεκτρικη μου εγκατασταση με γειωση σε ολες τις πριζες και με νεο πινακα με αντιηλεκτροπληξιακο ρελε.

street
06-09-16, 18:00
εχω αλλαξει τον πινακα και εβαλα και αντιηλεκτροπληξιακο

ε μια χαρα εισαι ... :biggrin:
εδω θεσσ/νικ εχουμε αιωνες τωρα ουδετερογειωση .... οι ηλεκτρολογοι το λενε TN-C και δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει .... πιθανολογω ... ΤηΝ Cαμησες ? :lool:


να ρωτησω και κατι ασχετο ? εστρωσες λαμινειτ ( λες παρκε ) στα σανιδια η στο μαρμαρο ?

χριστοδουλος
06-09-16, 18:34
ε μια χαρα εισαι ... :biggrin:
εδω θεσσ/νικ εχουμε αιωνες τωρα ουδετερογειωση .... οι ηλεκτρολογοι το λενε TN-C και δεν μπορω να καταλαβω τι σημαινει .... πιθανολογω ... ΤηΝ Cαμησες ? :lool:


να ρωτησω και κατι ασχετο ? εστρωσες λαμινειτ ( λες παρκε ) στα σανιδια η στο μαρμαρο ?



τοποθετησα το λαμινειτ πανω στα σανιδια.