PDA

Επιστροφή στο Forum : Μικροελεγκτές και Linux



LinuxTux
06-09-16, 14:03
Καλησπέρα. Για προγραμματισμό μικροελεγκτών σε περιβάλλον Linux είναι προτιμότερο για κάποιον να ασχοληθεί με AVR απ'ότι κατάλαβα (λόγω εφαρμογών). Αν κάνω λάθος ας με διορθώσει κάποιος .
Ποιές εφαρμογές χρησιμοποιούνται από τη συγγραφή έως τον προγραμματισμό τους? Υπάρχει κάτι αντίστοιχο με το "Proteus" για να κάνουμε εξομοίωση σε Linux?

bchris
06-09-16, 14:55
Και η ΤΙ εχει πολυ καλα (πολυ καλυτερα απο την Atmel) εργαλεία για Linux για ολους τους μC της.

draco1
06-09-16, 21:50
αν θες να ασχοληθείς με μικροελεκτες και είσαι στο ξεκίνημα για ρίξε μια μάτια εδώ (http://playground.arduino.cc/Learning/Linux) έχει να κάνει με το arduino , και για προχωρημένους είναι το eclipse που είναι στα αποθετήρια και με πρόσθετα από εδω (https://marketplace.eclipse.org/content/arduino-eclipse-ide) για προγραμματισμό μέσα από το eclipse σε γλώσσα C και του arduino

picdev
06-09-16, 21:53
και η microchip πλέον με το νέο σχετικα MPLABX ειναι crossplatfrom γιατι ειναι γραμμένο σε java.
Εχει και πολλά add on.

firewalker
06-09-16, 22:05
Εξαρτάται τι ζητάς. Αν θέλεις ολοκληρωμένο IDE της εταιρίας, η Atmel δεν προσφέρει κάτι. Ο compiler όμως, και τρίτες λύσεις είναι άψογες. Για παράδειγμα CodeBlocks με avr-gcc και avrdude. Αν δεν χρειάζεσαι on chip debugging είναι μια χαρά

Ολοκληρωμένο IDE σε GNU/Linux έχει σίγουρα η Microchip (ίσως βγάλει και για AVR τώρα :P ). Πριν 2 χρόνια που το είχα δοκιμάσει ήταν πολύ βάσανο στο να δουλέψει καλά. Πατάει στο NetBeans αν θυμάμαι καλά.

LinuxTux
08-09-16, 08:12
Ευχαριστώ παιδιά. Θα τα περάσω όλα από μια δοκιμή, να τα δω στην πράξη :001_smile:

SProg
08-09-16, 10:20
Θα σου πω ποιο ειναι το καλυτερο IDE και ο καλυτερος μΕ,ειτε 8bit ειτε 32bit...

LinuxTux
08-09-16, 12:55
Θα σου πω ποιο ειναι το καλυτερο IDE και ο καλυτερος μΕ,ειτε 8bit ειτε 32bit...


Τί εννοείς? Πότε?:001_huh:

bchris
08-09-16, 22:45
Αυτος που γνωρίζεις

LinuxTux
09-09-16, 11:16
Αυτος που γνωρίζεις

Δηλαδή? Γιατί δεν σας καταλαβαίνω?
Γράφω οτι θα τους δοκιμάσω και μου γράφει "Θα σου πω ποιο ειναι το καλυτερο IDE και ο καλυτερος μΕ,ειτε 8bit ειτε 32bit...",
ρωτάω "Τί εννοείς? Πότε?"
και μου απαντάς "Αυτος που γνωρίζεις"
Μου διαφεύγει κάτι?

Kernel Panic
09-09-16, 11:26
Δηλαδή? Γιατί δεν σας καταλαβαίνω?
....
Μου διαφεύγει κάτι?
Η γνωση... ακόμη
Μόλις μάθεις κάποιον μC (οποιονδήποτε) τότε θα καταλάβεις και το "Αυτος που γνωρίζεις"

Fire Doger
09-09-16, 12:21
Δεν μπορείς να πεις καλύτερος και χειρότερος. Σε κάθε τομέα ο καθένας έχει μερικά προτερείματα και μειονεκτήματα.
Ο καλύτερος πάει ανάλογα με τις απαιτήσεις και αυτούς που γνωρίζεις. Αφού δεν ξέρεις κανέναν με όποιον και να ξεκινήσεις (πλην arduino) είναι το ίδιο.
Ο Σάββας για παράδειγμα ξεκίνησε με 8051, μετά έμαθε arduino, μετά avr, μετά ST, μετά θα πάει σε κάτι άλλο κλπ κλπ
Μπορεί ένας pic να είναι η καλύτερη επιλογή για ένα project του αλλά δεν θα τον διαλέξει γιατί ξέρει καλύτερα avr και ST.

SeAfasia
09-09-16, 15:45
Δηλαδή? Γιατί δεν σας καταλαβαίνω?
Γράφω οτι θα τους δοκιμάσω και μου γράφει "Θα σου πω ποιο ειναι το καλυτερο IDE και ο καλυτερος μΕ,ειτε 8bit ειτε 32bit...",
ρωτάω "Τί εννοείς? Πότε?"
και μου απαντάς "Αυτος που γνωρίζεις"
Μου διαφεύγει κάτι?

Εγώ να δεις τι "χλέμπα" έχω φάει μεδαύτα.....αλλά φίλε αξίζει να μάθεις προγραμματισμό σε κάποιον μCU....καλά που υπάρχουν συμφορουμίτες που με έχουν βοηθήσει αρκετά...

SProg
09-09-16, 17:45
Linux ψαξε για AVR. Πανω κατω δεν εχει σχεση με ποιον θα ξεκινησεις απλα οι AVR (γενικα η ATMEL) ειχε/εχει και λογικα θα εχει την μεγαλυτερη κοινοτητα και Forum.

Και πανω απ'ολα θελει και 2-3 'Γαλλικά' (https://www.youtube.com/watch?v=HNLYwSsWvls)

Kernel Panic
09-09-16, 21:40
όπως είπε και το παλικάρι ο Ελαντε στο #3, Linux+Arduino έχει κοινότητα και κάνεις δουλειά, όπως και με το MPLAB X της microchip που είπε ο akis.
Αλλά Linux+AVR AtmelStudio κ.λ.π. καλά κρασιά, έφαγα 6 μήνες και άκρη δεν έβγαλα και φυσικά γύρισα στα win και ησύχασα.
ουτε για το Proteus είχα βρει καλή εναλλακτική.

Fire Doger
09-09-16, 23:23
Το proteus έχει θέματα, ειδικά σε θέματα χρονισμού που πχ καθηστερεί να ενημερωθεί η θύρα κανονικά αλλά το proteus το κάνει με την μία.
Σαν το ράστερ δεν έχει, χωρίς να βρέξεις γόνατα ψάρια δεν πιάνεις.

Εγώ αν ξεκινούσα τώρα θα διάλεγα έναν compiler με εκτέλεση του προγράμματος βήμα βήμα βλέπωντας και τα σήματα σε εικονικές θύρες ως απλώς simulator και εργαλεία με in circuit debugging για να παίζεις με breakpoints κλπ.

Μέχρι να φτάσεις σε επίπεδο πέρα από κουμπάκια και λεντάκια έχεις δρόμο αν τα πας με την σειρά...

LinuxTux
16-09-16, 20:38
και η microchip πλέον με το νέο σχετικα MPLABX ειναι crossplatfrom γιατι ειναι γραμμένο σε java.
Εχει και πολλά add on.

Απο compilers να εγκαταστήσω τη σειρά XC? Και τι περιορισμούς έχει στην δωρεάν έκδοση, γιατί δεν μπόρεσα να το ξεκαθαρίσω.

picdev
16-09-16, 21:17
Το δωρεάν δεν είναι για εμπορική χρήση , επίσης δεν έχει τόσο καλο optimization.
Τι γενιά θα δουλέψεις ? 18f?

Sent from my 2014813 using Tapatalk

LinuxTux
17-09-16, 08:54
Ναι από ότι βλέπω με τη σειρά 18F θα ασχοληθώ.

picdev
17-09-16, 14:15
δεν αξίζει η σειρά 16f , γιατί δεν ειναι C optimize, γράφεις 100 γραμμές στον 16f και φτάνει το 80% της μνήμης , και στον 18f είσαι στο 5.
Μου το είχαν πει αλλά οταν άρχισα να γράφω μεγάλα προγράμματα το είδα και με τα μάτια μου,
Οι εντολές και η αρχιτεκτονική του δεν έχουν σχέση με τη C, μεγάλο ρόλο παίζουν και τα stack που έχουν ειδικά αν δουλεύεις με interrupt ,
εκεί πρέπει να βάλει στη στοίβα μεταβλητές κτλ να εκτελέσει το ιντεραπτ και μετά να ξαναπάρει και να συνεχίσει

kioan
19-09-16, 13:21
Για ARM development σε Linux, ο πιο εύκολος τρόπος είναι χρησιμοποιώντας το System Workbench for STM32 (http://www.st.com/content/st_com/en/products/development-tools/software-development-tools/stm32-software-development-tools/stm32-ides/sw4stm32.html) (εν συντομία SW4STM32) το οποίο διαθέτει δωρεάν η ST (είναι και αυτό βασισμένο στο Eclipse).

Εναλλακτικά μπορούν όλα τα επιμέρους εργαλεία (IDE, crosscompiler, OpenOCD debugger κλπ) να εγκατασταθούν μεμονωμένα, απλά η διαδικασία απλοποιείται πολύ εγκαθιστώντας το SW4STM32.

picdev
19-09-16, 16:44
λοιπόν σήμερα είπα να ξεκινήσω το MPlab, οι @$# εδώ και ενα χρόνο περίπου σταμάτησαν να υποστηρίζουν τις PERIPHERAL libraries και πλέον σου παράγει τις βιβλιοθήκες το code configurator......
σου φτιάχνει βιβλιοθήκη και δεν υπάρχει documentetion , ούτε παραδείγματα κλαι μαιν

picdev
21-09-16, 22:24
Λοιπόν μια που το έφερε η κουβέντα να σας πω την εμπειρία μου απο το MPLABX.

καιρό ήθελα να ξεφύγω απο τη μαλακία τη mikroc με τις κλειστές βιβλιοθήκες και το χάλια IDE , οπότε πήγa στο mplabx
η μεγαλύτερη μαλακία ειναι που κατάργησαν τις βιβλιοθήκες και πλέον απο γραφικό περιβάλλον ρυθμίζεις τον μΕ και σου παράγει κώδικα βιβλιοθηκών :cursing:.
Ειναι χάλια ,δύσχρηστο βαρύ και αργό ,το κώδικα που παράγει πρέπει να τον ρετουσάρεις και στα κάνει πουτάνα ολα
το καλό ειναι οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακομα με έξτρα εγκατάσταση τις παλιές βιβλιοθήκες τις PLIB (για οσα μοντέλα υπάρχει)

Η αλλη λύση ειναι MPLABX και compiler CCS, που έχει άπειρες βιβλιοθήκες και σου δίνει και source code ,
το κακό ειναι οτι με αυτή τη μαλακία δεν έχεις DIRECT ACCESS defines στους REGISTERS του μΕ:cursing::cursing::cursing::cursing:,
και εκεί βρήκα ενα κόλπο που παράγεις απο τον IDE του CCS .h αρχεία αλλά είναι ελλειπή:cursing: και ο IDE δεν τα αναγνωρίζει και στα κοκκινίζει, να μου πεις αυτό ειναι το λιγότερο.Μα τοσο μαλάκες γαμιέστε να φτιάξετε compiler και δεν φτιάχνετε τα DEFINES ???


και με αυτά και με αυτά έχω ξενερώσει τελείως με τη MICROCHIP, και κάθε 2 ώρες αλλάζω compiler , απο XC8 σε CCS και πάμε πάλι.
μου έρχεται να αρχίσω τους STM

SProg
21-09-16, 22:26
Ελα στο κλαμπ.Σου εχω ετοιμο STM32F107 σετ.

Ασχετο.Το οτι σταματησαν να υποστηριζουν τις SPL δεν σημαινει κατι.Οι δυνατοτητες του ειναι τετοιες που δεν γινεται να μη σε καλυψουν.

Στο επισημο φορουμ των ST τα μεγαλα κεφαλια κραζουν κατι Cube και τις HAL.

picdev
21-09-16, 22:31
δεν καταλαβαίνω τι έχουν στο μυαλό τους αυτοί οι στη microchip , τι διάολο δεν έχουν 10 προγραμματιστές να τους ρωτήσουν ?
έκαναν ολόκληρη ιστορία να φτιάξουν το code generator και ειναι μια μαλακία και μισή, να μου πεις και εμείς περιμένουμε με το τσάμπα να κάνουμε δουλειά.

picdev
21-09-16, 22:40
Ελα στο κλαμπ.Σου εχω ετοιμο STM32F107 σετ.

Ασχετο.Το οτι σταματησαν να υποστηριζουν τις SPL δεν σημαινει κατι.Οι δυνατοτητες του ειναι τετοιες που δεν γινεται να μη σε καλυψουν.

Στο επισημο φορουμ των ST τα μεγαλα κεφαλια κραζουν κατι Cube και τις HAL.

το cube ειναι όντως χάλια , για τις HAL τα έχω διαβάσει και έχω σκαλώσει και με αυτό το θέμα,
δηλαδή θα πας ρε σάββα να μάθεις τώρα τους ST και ένα καινούριο μοντέλο που θα βγει θα εχει μονο hal και θα λες θα δουλεύω μονο τους παλιούς ?
και εκεί δεν έχει μαγκές θα φτιάξω ρουτίνες μονος μου, εκεί χάνει η μανα το παιδί και το παιδί τη μάνα

picdev
21-09-16, 22:43
το keil απο τη μάνα του έχει βιβλιοθήκες ?
επίσης επειδή έπεσε κράξιμο άρχισαν να βγάζουν low level βιβλιοθήκες τις είδες αυτές ?

SProg
21-09-16, 22:52
Μα δεν ειναι βιβλιοθηκες για κατι καινουργιο.Ειναι βιβλιοθηκες γραμμενες απο το 0 για τα ιδια ομως.Το κραξιμο πεφτει γιατι δεν υπηρχε λογος να σταματησει η αναπτυξη των SPL και οτι κανεις δεν εγγυαται οτι σε ενα χρονο δε θα βγαλουν νεες βιβλιοθηκες 'παλι' ..

Το KEIL στους F1 ειχε ετοιμες τις SPL , στους F4 οχι.Αλλα να σου πω την αληθεια πλεον μονο IAR δουλευω και τις περασα εγω μεσα.

Οχι δε τις εχω δει.Πετα λινκ.

picdev
22-09-16, 00:01
ο IAR καλύτερος βιβλιοθήκες έχει δικιές του?
δες για LOW LEVEL DRIVER τους εχει στο pdf

SProg
22-09-16, 07:24
Δεν εχει δικες του.Εσυ τις εισαγεις.Τουλαχιστον για τον F4 ετσι εκανα.

Καλυτερος σαν Compiler ειναι.Πολυ πιο λειτουργικος και πιο σοβαρος.Της KEIL ειχε επιλογη οταν εκανες νεο Project και επελεγες ποιες βιββλιοθηκες θελεις.

Αυτα για τους F1,στους F4 δεν υποστηριζε και τις περνουσες εσυ.

Και οι HAL low level θεωρουνται αλλα κανεις δεν ξερει Bugs και προβληματα που εχουν ή θα βγαλουν.

Η νεες βιβλιοθηκες δεν εχουν να κανουν με παραπανω δυνατοτητες ή κατι νεο...εχουν να κανουν οτι ο ιδιος κωδικας μπορει να ειναι ιδιος για 5-6 mcu.Ετσι τουλαχιστον καταλαβα εγω.

Killo_Watt
22-09-16, 14:34
Λοιπόν μια που το έφερε η κουβέντα να σας πω την εμπειρία μου απο το MPLABX.

καιρό ήθελα να ξεφύγω απο τη μαλακία τη mikroc με τις κλειστές βιβλιοθήκες και το χάλια IDE , οπότε πήγa στο mplabx
η μεγαλύτερη μαλακία ειναι που κατάργησαν τις βιβλιοθήκες και πλέον απο γραφικό περιβάλλον ρυθμίζεις τον μΕ και σου παράγει κώδικα βιβλιοθηκών :cursing:.
Ειναι χάλια ,δύσχρηστο βαρύ και αργό ,το κώδικα που παράγει πρέπει να τον ρετουσάρεις και στα κάνει πουτάνα ολα
το καλό ειναι οτι μπορείς να χρησιμοποιήσεις ακομα με έξτρα εγκατάσταση τις παλιές βιβλιοθήκες τις PLIB (για οσα μοντέλα υπάρχει)

Η αλλη λύση ειναι MPLABX και compiler CCS, που έχει άπειρες βιβλιοθήκες και σου δίνει και source code ,
το κακό ειναι οτι με αυτή τη μαλακία δεν έχεις DIRECT ACCESS defines στους REGISTERS του μΕ:cursing::cursing::cursing::cursing:,
και εκεί βρήκα ενα κόλπο που παράγεις απο τον IDE του CCS .h αρχεία αλλά είναι ελλειπή:cursing: και ο IDE δεν τα αναγνωρίζει και στα κοκκινίζει, να μου πεις αυτό ειναι το λιγότερο.Μα τοσο μαλάκες γαμιέστε να φτιάξετε compiler και δεν φτιάχνετε τα DEFINES ???


και με αυτά και με αυτά έχω ξενερώσει τελείως με τη MICROCHIP, και κάθε 2 ώρες αλλάζω compiler , απο XC8 σε CCS και πάμε πάλι.
μου έρχεται να αρχίσω τους STM


Ποιο ακριβώς ειναι το προβλημα σου; Χρησιμοποιώ χρονια CCS και πολλές φορές κανω μόνος μου τα define. Φτιάχνοντας καινούργιο αρχείο .h η τροποποιώντας το ηδη υπάρχον. Ακομα και στο .c κάποιες φορές βάζω defines καμένα προβλημα ως τωρα...

picdev
22-09-16, 14:41
το έχουν προχωρήσει λίγο με τη CCS γιατί μεσα στο μενού με τους registers έχει make register file , που σου κάνει το αρχείο .h με έτοιμους τους registers , αλλά λύπουν κάποιοι registers,
ειχα συνηθίσει να έχω έτοιμα τα απο τη microchip και τη mikroc, απλά αυτή τη φορά δεν ειχα χρόνο.
Αλλα όπως το βλέπω θα βάλω mplab και ccs την επόμενη φορά. Γιατί ειδα οτι σου δίνει και source code με τις βιβλιοθήκες , οπότε μπορείς να επέμβεις οταν χρειαστεί.
Με to mplab παιδεύτηκα αρκετές ώρες και σήμερα και δεν κατάφερα να κάνω το led να ανάψει , ειναι και αυτη η μαλακία με το PICKIT3 που θέλει αλλο fw για να δουλέψει με το mplab.
Γυρισα στη mikroc και βλέπω

bchris
23-09-16, 00:19
Πηγαινε στην ΤΙ αγορι μου να βρεις την υγεια σου!

Killo_Watt
23-09-16, 06:20
Σε αυτο εχεις δίκιο το .h που παράγει ο IDE ειναι ελλειπες ωστόσο μπορεις ευκολα να κανεις define οτι λείπει!! Στον pickit υπάρχει stand alone εφαρμογή για να κανεις τον προγραμματισμό χωρις να μπλέκεις mblab!

picdev
23-09-16, 07:25
Το debug όμως ?

Sent from my 2014813 using Tapatalk

SProg
23-09-16, 08:21
Πηγαινε στην ΤΙ αγορι μου να βρεις την υγεια σου!

Εμενα παλι δεν με ενθουσιασε.Ειχα ψιλοασχοληθει με τον MSP430.

Γενικα ειναι υποκειμενικο και πως βολευεσαι ή ποιους σου ζητανε να δουλεψεις.Εγω δεν αλλαγω AVR και STΜ32F4.

bchris
23-09-16, 20:51
Ειπαμε. Το καλυτερο ειναι αυτο που ξερεις/βολευεσαι.

picdev
23-09-16, 23:44
Δεν το σκεφτόμαστε , αλλά όταν σου έχει πάρει μερικά χρόνια να μάθεις τις λεπτομέρειες είναι δύσκολο να αλλάξεις , σήμερα τελειωσα σχεδόν το project σε μία μέρα και άλλες 2 έφαγα μόνο για να δω με ποιον compiler και ide θα ξεκινήσω.
Δεν ρευεστοποιεις τη γνώση σου έτσι για να το πούμε απλα.

Α ρε τα παλιά τα χρόνια που είχαν έναν ζ80[emoji1] [emoji1] [emoji1] και δεν υπήρχε και άλλο

Sent from my 2014813 using Tapatalk