PDA

Επιστροφή στο Forum : ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ ΧΡΟΝΟΔΙΑΚΟΠΤΗ ΡΑΓΑΣ



KKOUZ
06-09-16, 20:29
Καλησπέρα σε όλους...

Λοιπόν θέλω να βάλω ένα χρονοδιακόπτη ράγας αντί για τον κλασικό διακόπτη για τα φώτα της κυρίας εισόδου της πολυκατοικίας μου.
66509
Βοηθήστε με σας παρακαλώ. Συνδέω τάση και ουδέτερο κανονικά. μετά πως πρέπει να γίνει το γεφύρωμα?
Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

vasilllis
06-09-16, 20:48
L και 1 φαση Ν ο ουδετερος και 2 τα φωτα.

draco1
06-09-16, 21:22
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=79124

MacGyver
06-09-16, 21:28
Μήπως ένα Light control sensor θα ήταν καλύτερη και οικονομικότερη λύση;

xsterg
06-09-16, 21:33
αλλος ενας ασχετος που παιζει με τα 220. δεν εχει καταλαβει οτι μπορει και να βρεθει... σε αλλους κοσμους... μαγικους!!!

KKOUZ
06-09-16, 21:44
Όλα καλά μέχρι εδώ βρε παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άπλα το μπουτον το διακόπτη μου έχει μόνο δυο καλώδια μέσα...και λίγο με μπέρδεψε το θέμα..

lepouras
06-09-16, 22:19
Όλα καλά μέχρι εδώ βρε παιδιά και σας ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας, άπλα το μπουτον το διακόπτη μου έχει μόνο δυο καλώδια μέσα...και λίγο με μπέρδεψε το θέμα..
δεν μπορείς να το κάνεις εκεί αλλά στον πίνακα.

nestoras
06-09-16, 22:27
Συνδέω τάση και ουδέτερο κανονικά. μετά πως πρέπει να γίνει το γεφύρωμα?


...άπλα το μπουτον το διακόπτη μου έχει μόνο δυο καλώδια μέσα...

Αυτά τα δύο που γράφεις δε συμβαδίζουν εκτός κι αν την πρώτη δοκιμή την έκανες στον πάγκο.
Για να δουλέψει σωστά όλο αυτό που περιγράφεις στη θέση του απλού διακόπτη θα πρέπει να φέρεις έναν ουδέτερο μέσα στο διακόπτη (υποθέτουμε ότι η φάση έρχεται ήδη). Ο χρονοδιακόπτης χρειάζεται μόνιμη φάση και μόνιμο ουδέτερο για να λειτουργεί το ρολογάκι του. Άρα για τη συνδεσμολογία θα πρέπει να έχεις μία φάση (που λογικά υπάρχει ήδη), ένα καλώδιο που φεύγει προς τις λάμπες (υπάρχει κι αυτό) κι έναν ουδέτερο που προφανώς δεν υπάρχει!

Όταν έχεις αυτά τα τρία καλώδια στο διακόπτη τότε θα δώσεις ουδέτερο στο "Ν", το καλώδιο που φεύγει προς τις λάμπες στο πάνω "2" (βλέπω ότι έχει 2 δυάρια) και τη φάση θα τη γεφυρώσεις μεταξύ "L" και κάτω "2". Αν δεν έχεις τη δυνατότητα να εντοπίσεις τα καλώδια σωστά ή να φέρεις τον ουδέτερο στο διακόπτη τότε καλύτερα να φωνάξεις κάποιον ηλεκτρολόγο να στο συνδέσει.

Όπως είπε και ο φίλος Λέπουρας, η συνδεσμολογία είναι καλύτερα να γίνει στον πίνακα (όχι μόνο για λόγους στήριξης του χρονοδιακόπτη)! Και το καλύτερο κατά τη γνώμη μου θα ήταν να μείνει και ο χειροκίνητος διακόπτης πάνω για να μπορεί κανένας χριστιανός να ανάψει τα φώτα αν αποσυγχρονιστεί το ρολόι...

KKOUZ
06-09-16, 23:37
Ευχαριστώ αδερφέ.... ήσουν κατατοπιστικότατος....χίλια ευχαριστώ...