PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιά είναι η χρήση των πομπών FM;



Fubar.gr
16-09-16, 21:07
Παρατηρώ οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι πομποί FM, είτε σε μορφή κίτ είτε έτοιμοι.

Οι πομποί αυτοί εκπέμπουν μέσα στη ραδιοφωνική μπάντα των 87 - 108 MHz και κάποιοι μάλιστα με πολλά εώς πάρα πολλά βάτ.

Αν και φοβάμαι οτι ξέρω την απάντηση, παρόλα αυτά θέλω να ρωτήσω, γιατι μπορεί να χάνω κάτι.

Αυτοί που αγοράζουν αυτούς τους πομπούς, τί ακριβώς τους κάνουν;

nikosp
16-09-16, 22:00
Δημιουργούν ιδιωτικούς σταθμούς ραδιοφώνου με ελπίδα το κέρδος η την προβολή ιδεών η και τα δύο

p.gabr
16-09-16, 22:17
ωχχχχ νικο προβλέπω ξύλο :biggrin: , γιατί χιλιάδες παιδιά , μερικά από αυτά και εδώ παρευρισκόμενα ,δεν σκεφτήκαν το χρήμα

CybEng
16-09-16, 22:29
Δημιουργούν ιδιωτικούς σταθμούς ραδιοφώνου με ελπίδα το κέρδος η την προβολή ιδεών η και τα δύο
...ή απλά για την πλάκα τους, το hobby τους ή ακομη και για να "ρίξουν" το γκομενάκι που έχουν βάλει στο μάτι....

Τουλάχιστον τον περασμένο αιώνα (προ internet, facebook κλπ) αυτοί οι λόγοι ήταν εξ'ίσου υπαρκτοί.

SeAfasia
16-09-16, 22:34
να δοκιμάσουμε το παλμογράφο αλλά και λοιπά όργανα μετρήσεων rf ή μια απλή γέφυρα στασίμων επί παραδείγματι....

dovegroup
16-09-16, 22:44
Για να μην μένει κανείς ανιστόρητος...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65664

sakisr
16-09-16, 22:50
...ή απλά για την πλάκα τους, το hobby τους ή ακομη και για να "ρίξουν" το γκομενάκι που έχουν βάλει στο μάτι....

Κουλα μ'ακους? Πολυ κωλοπαιδο ο Κυριακος.....Ο πρωτος διδαξας!
Μετα αρχισε απο τον ταδε στη ταδε με πολυ i love you full καργα, και μετα εγιναν οι πρωτοι ιδιωτικοι σταθμοι και ησυχασαμε!
Φυσικα ολοι ασχοληθηκαμε μe τα FM γιατι με λιγα χρηματα καταφερναμε να εκπεμπουμε σε αρκετα καλη αποσταση και με καθαρο σημα!
Σημερα ομως ειναι αυστηροι οι νομοι και η παρανομη εκπομπη τιμωρειται.....

p.gabr
16-09-16, 22:55
Για να μην μένει κανείς ανιστόρητος...
http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=65664


Πρεπει να μπει καρφίτσα σε αυτό το θέμα
Γεια σου ΑΚΗ ΟVER

CybEng
16-09-16, 23:51
...
Σημερα ομως ειναι αυστηροι οι νομοι και η παρανομη εκπομπη τιμωρειται.....

Ο νόμος ήταν πάντα αυστηρός. Τη δεκαετία του '70 θυμάμαι συχνά-πυκνά στις ειδήσεις των εφημερίδων τίτλους όπως "Σύλληψις Ραδιοπειρατού - Ο παράνομος πομπός κατασχέθη υπό της αστυνομίας".

Μαζί βέβαια με τους πομπούς έπεφτε κατάσχεση μέχρι και στους δίσκους βινυλίου οι οποίοι με έναν "μαγικό" τρόπο δεν εμφανιζόντουσαν στην έκθεση κατασχέσεως αλλά στα σπίτια των "οργάνων".

Για να πω την αλήθεια τις τελευταίες δεκαετίες σπανίζουν τέτοιες ειδήσεις.

nikosp
17-09-16, 11:05
ωχχχχ νικο προβλέπω ξύλο :biggrin: , γιατί χιλιάδες παιδιά , μερικά από αυτά και εδώ παρευρισκόμενα ,δεν σκεφτήκαν το χρήμα
Εδώ μιλάμε για ιδιωτικούς σταθμούς ραδιοφώνου από ότι λέει ο τίτλος και όχι για τον ερασιτέχνη που έφτιαξε το κιτ ΡΟΡ... και εξέπεμψε μερικά παράσιτα στον αέρα.Τουλάχιστον σε αυτό απάντησα εγώ

lepouras
17-09-16, 21:46
Παρατηρώ οτι είναι πολύ δημοφιλείς οι πομποί FM, είτε σε μορφή κίτ είτε έτοιμοι.

Οι πομποί αυτοί εκπέμπουν μέσα στη ραδιοφωνική μπάντα των 87 - 108 MHz και κάποιοι μάλιστα με πολλά εώς πάρα πολλά βάτ.

Αν και φοβάμαι οτι ξέρω την απάντηση, παρόλα αυτά θέλω να ρωτήσω, γιατι μπορεί να χάνω κάτι.

Αυτοί που αγοράζουν αυτούς τους πομπούς, τί ακριβώς τους κάνουν;


Εδώ μιλάμε για ιδιωτικούς σταθμούς ραδιοφώνου από ότι λέει ο τίτλος και όχι για τον ερασιτέχνη που έφτιαξε το κιτ ΡΟΡ... και εξέπεμψε μερικά παράσιτα στον αέρα.Τουλάχιστον σε αυτό απάντησα εγώ
ο τίτλος λέει
Ποιά είναι η χρήση των πομπών FM;


και ο ερασιτεχνικός ιδιωτικός είναι όχι δημόσιος.
άλλο το επαγγελματικός η ερασιτεχνικός σταθμός και άλλο το ιδιωτικός ή δημόσιος.. και ο ερασιτεχνικός, ιδιωτικός είναι αλλά όχι επαγγελματικός. από εκεί και πέρα με βάση την ερώτηση του Γιάννη που μιλάει και για κιτ δεν νομίζω να μιλάει για επαγγελματικούς ..... έκτος αν κατάντησαν να αγοράζουν πομπούς από την σμαρτκιτ ή τύπου DIY οι σταθμοί τύπου skai love rock red λάμψη κλπ κλπ ......... για τον Μάριο( κυρίες μουουουουου) δεν ξέρω........:lool:

και αυτό που ρωτάει είναι γιατί να σκάσει κάποιος 100 500 1000+ ευρώ που δεν πρόκειται να βγάλει άδεια (υποτίθεται σαν του άλλους) και κινδυνεύοντας να τον πιάσουν και προσπαθεί να εκπέμπει κυρίως στα fm (88-108 )
και μάλιστα τώρα ποια που δεν είναι εποχή Στάθη Ψάλτη και κωλόπαιδου Κυριάκου και δεν έχει και καμιά ιδιαίτερη πέραση (προσωπική μου άποψη). αν το κάνει για το θέμα επικοινωνίας και δοκιμής ας πούμε θα μπορούσε να το κάνει σαν Ρ/Ε και νόμιμα και με feedback εφόσον θα μπορούσε να πάρει και άμεση απάντηση ...... του πως ακούγετε....:biggrin: και να ακουστεί και σε όλη την Γη και όχι μόνο στην γειτονιά και στα τριγύρω περίχωρα...

betacord85
17-09-16, 22:13
γιαννη ο μαριος ο κυριες μου συντηρει τον πομπο του και τα τσιρακια του και να κονε του με τις διαφημησεις του τυπου πανυγηρι στα τρικαλα κτλ...τωρα για τους 3-4 σταθμους που παιζουν στους 108 και λιγο πιο κατω αστο ειναι μεγαλο θεμα και οι πομποι που εχουν δεν ειναι 10watt ειναι κιλοβατικοι και ξερουν ολοι ποιοι ειναι και φυσικα δεν τους καρφωνουν και δεν υπαρχει και κατασχεση απο την αστυνομια...το ξαναλεω ακομα μια φορα και εχω κουραστει ευτηχως που κλεισανε οοοολοι αυτοι ραδιοπειρατες πεστους οπως θες με τα σαχλα προγραμμα τα τους...ζητω το λοβ radio! <3 <3 <3

p.gabr
19-09-16, 09:33
66670

Στην πειρατεία δεν υπάρχουν όρια

sot1
19-09-16, 13:21
66670

Στην πειρατεία δεν υπάρχουν όρια

που τους ξέθαψες αυτούς... μεγάλη περιπέτεια, πολλά χρόνια όμως εξέπεμπαν σε διεθνή ύδατα απίστευτοι πραγματικά

p.gabr
19-09-16, 17:36
Radio Veronica
Για να μαθαίνουν οι νέοι

66686

PARKER
20-09-16, 10:31
66670

Στην πειρατεία δεν υπάρχουν όρια

Και βέβαια μη ξεχνάμε και το ράδιο Καρολάιν (http://www.haniotika-nea.gr/misos-eonas-piratiko-radiofono/)

CybEng
20-09-16, 23:04
Ανακοίνωση προς ναυτιλομένους & λάτρεις του καλού πειρατικού ραδιοφώνου.

Υπάρχει η Android εφαρμογή Offshore Radio που μας φέρνει σε επαφή με όσους από τους παλιούς πειρατικούς σταθμούς εκπέμπουν ακόμη διαδικτυακά. Περιέχει φυσικά και το Radio Caroline.

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andromo.dev241078.app227891