Σύνδεση

Επιστροφή στο Forum : LM3886 dual parallel



spirakos
20-09-16, 20:39
Προκειται για ενα μονοκαλο ενισχυτη σηματος με 2χ 3886 παραλληλα οπως λεει και ο τιτλος
Ο σκοπος του δεν ειναι για να παιξει μουσικη (αν και προφανεστατα δοκιμαστηκε και εκει) αλλα για μετρησεις/δοκιμες μετ/στων προσαρμογης

Η πλακετα κλασικοτατα απο e-bay στα 16 γιουρια
http://www.ebay.com/itm/LM3886-x2-Dual-Parallel-100W-Mono-Audio-Power-Amplifier-Board-Diy-Kits-/171945036218
Υπαρχει και σε μονταρισμενο για οποιον δε θελει να κολαει

Ενα κλασσικο σχεδιο παραλληλιας
66697

Οψη κολλησεων
66698
Οψη υλικων

Ενα ζοομ προς τιμην του 3886

Συνεχιζεται..

SProg
20-09-16, 20:42
Σπυρο μηπως λειπουν καποια Link ;; (φαινεται σαν να μην εμφανιζει καποιες εικονες που μαλλον ηθελες να ποστ-άρεις)

spirakos
20-09-16, 20:54
Ο μετασχηματιστης απο Γιατρα 2χ24VAC / 96VA στα 20 γιουρια
Το τροφοδοτικο σταθεροποιημενο με φετ +/- 26VDC τα υλικα του οποιου προυπηρχαν εκτος του Ρ-ΦΕΤ = 2 γιουρια

Το σχεδιο του τροφοδοτικου
66705
Οψη κολησεων
66704
Οψη υλικων
66702

Και το TIP της ημερας η τροφοδοσια για το 12βολτο ανεμιστηρακι, ενα 7808 που ειχα παραπεταμενο
Βεβαια του λειπουν 4βολτ τα οποια για να παρω αρκει να υψωσω την αναφορα του 'ground'.
Συμφωνα παντα με το Datasheet το ρευμα ηρεμιας του ειναι 5mA. Οποτε με μια αντισταση 820Ω ηρθε στα μετρα μου
https://www.fairchildsemi.com/datasheets/lm/lm7805.pdf
66703

Συνεχιζεται..

spirakos
20-09-16, 21:53
Μερικες εικονες κατα τη συναρμολογηση
6671066711
6671266713
66714

Το κουτι ενα απο τα δωρα του Κ.Κοκαρ
66715

Συνεχιζεται..

spirakos
20-09-16, 22:06
Και τελος 3 τυπικες μετρησεις τετραγωνου
50 κυκλοι
66717
2 Χιλιοκυκλοι
66718
20 Χιλιοκυκλοι
66719

Τα ημιτονα απο 50-20Κ φλατ χωρις εμφανη παραμορφωση
Η ισχυς στα 28Watt/8Ω
Ηχητικα φλατ οπως και οι μετρησεις
Συνολικο κοστος κατι λιγοτερο απο 40 γιουρος
Η σχεση κοστους/αποδοσης/ευκολιας κατασκευης ειναι η καλυτερη που εχω δει

KOKAR
20-09-16, 22:23
Σπυρο μς την τροφοδοσία +/- 26v DC που εχεις ,φρόντισε να μην κατεβεις χαμηλά σε Ωμ στην έξοδο.

Dbnn
21-09-16, 07:52
Σπυρο μς την τροφοδοσία +/- 26v DC που εχεις ,φρόντισε να μην κατεβεις χαμηλά σε Ωμ στην έξοδο.

Η ταση παραειναι χαμηλη, επισης οταν μπαινουν 2 lm, tda κλπ παραλληλα με αντιστασεις 0.33 - 0.22 στην εξοδο τοτε κατεβαινεις σε ωμ ακομα και σε υψηλοτερες τασεις μιας και πλεον ολο το module μπορει να παραξει περισσοτερο ρευμα. Για αυτο και παραλληλιζονται αλλωστε.
Οπως ακριβως σε ενισχυτες. Ανεβαζουμε τασεις και προσθετουμε τρανζιστορ εξοδου για περισσοτερα βαττ και λιγοτερα ωμ.

spirakos
21-09-16, 08:24
Σπυρο μς την τροφοδοσία +/- 26v DC που εχεις ,φρόντισε να μην κατεβεις χαμηλά σε Ωμ στην έξοδο.

The performance of the LM3886, utilizing its Self Peak InstantaneousTemperature (§Ke) (SPiKe) Protection Circuitry,puts it in a class above discrete and hybrid amplifiers byproviding an inherently, dynamically protected Safe OperatingArea (SOA). SPiKe Protection means that these partsare completely safeguarded at the output against overvoltage,undervoltage, overloads, including shorts to the supplies,thermal runaway, and instantaneous temperaturepeaks.


Η ταση παραειναι χαμηλη, επισης οταν μπαινουν 2 lm, tda κλπ παραλληλα με αντιστασεις 0.33 - 0.22 στην εξοδο τοτε κατεβαινεις σε ωμ ακομα και σε υψηλοτερες τασεις μιας και πλεον ολο το module μπορει να παραξει περισσοτερο ρευμα. Για αυτο και παραλληλιζονται αλλωστε.
Οπως ακριβως σε ενισχυτες. Ανεβαζουμε τασεις και προσθετουμε τρανζιστορ εξοδου για περισσοτερα βαττ και λιγοτερα ωμ.

Features
68W cont. avg. output power into 4X at VCC +/- 28V
38W cont. avg. output power into 8X at VCC +/- 28V
50W cont. avg. output power into 8X at VCC +/- 35V

http://www.elab.ntua.gr/hlektron1/LM3886.pdf

Καλημερα κυριοι,
νομιζω καταλαβατε πως δεν ειχα σκοπο να παρω τα μεγιστα
Το διπλο 3886 το διαλεξα με κρητηριο να μπορει να κατεβαινει σε Ω χωρις προβλημα
Θα μπορουσα να εχω απλα ανορθωμενα +/-33, αλλα εβαλα σταθεροποιηση για να σχεδιασω και κατι στο χερι
Αν βεβαια χρειαστω παραπανω ισχυ (δεν το νομιζω) θα βραχυκυκλωσω απλα τη σταθεροποιηση
Θα τσεκαρω βεβαια σε 4Ω και 2Ω γιατι μου βαλατε ψυλλους!

spirakos
21-09-16, 18:27
Watt/Ohm/Eff.%

28 / 8 / 60
30 / 4 / 50
36 / 2 / 38

radiofonias
21-09-16, 20:52
Σπύρο για ποιο λόγο έκανες σταθεροποιημένο τροφοδοτικό. Δινει το ρευμα που ζητά ο ενισχυτής?

spirakos
22-09-16, 14:43
Σπύρο για ποιο λόγο έκανες σταθεροποιημένο τροφοδοτικό. Δινει το ρευμα που ζητά ο ενισχυτής?

Θα δοκιμασω απ ευθειας απο την ανορθωση να κερδισω +/- 5V και θα ενημερωσω

p.gabr
22-09-16, 17:35
Ωριστε με 40 ευρώ 30w και εσύ καθόσουν και παλευες με τους γλόμπους.
Και μπόλικο πρίμο καθώς βλέπω.

spirakos
22-09-16, 18:08
Με +/- 32V αυτη τη φορα

Watt/Ohm/Eff.%

34 / 8 / 62
52 / 4 / 58
65 / 2 / 52

Dbnn
23-09-16, 09:12
Με +/- 32V αυτη τη φορα

Watt/Ohm/Eff.%

34 / 8 / 62
52 / 4 / 58
65 / 2 / 52

Ο μ/ς σου ειναι μικρος. Θελεις πιο πολλα VA. Οσο πεφτουν τα ωμ θελεις περισσοτερα αμπερ.
Υποψιν μην μετρας με φορτια. Θελεις επαγωγικο φορτιο (μεγαφωνο). Βαλε παραλληλα στο φορτιο πυκνωτη 2.2μF MKT και ξαναμετρησε.
Δοκιμασε το επισης και χωρις σταθεροποιηση.
Υ.γ. δεν χρειαζεσαι σταθεροποιηση.
Σταθεροποιηση κανουμε σε τελικους με διακριτα στοιχεια και μονο σε διαφορικους στα πρωτα σταδια και μονο σε τελεστικους. Αλλου δεν εχει νοημα.

spirakos
23-09-16, 13:36
Βρε Δημητρη το θεμα ηταν να βγει οικονομικο εξου και ο μικρος μετ/στης
Τα +/-32 ειναι απο ανορθωση, οσα βγαζει ο μετ/στης*1.4
Εφοσον θελω επαγωγικο φορτιο γιατι να βαλω πυκνωτη; Αν βαλω ΜΚΡ αντι για ΜΚΤ θα εχω προβλημα; (Ρητορικες οι ερωτησεις)
Τη σταθεροποιηση την εκανα απλα για να την κανω οπως ειπα ξανα και σε προηγουμενο ποστ, ηθελα να δοκιμασω συμμετρια με φετ
Παντως το τεστ με τον πυκνωτη θα το κανω να μου φυγει και εμενα η περιεργια

Dbnn
23-09-16, 13:56
Σπυρο ο πυκνωτης εξομοιωνει το επαγωγικο φορτιο. Ακριβως ιδια συμπεριφορα με ενα μεφαφωνο. Mkt ή mkp δεν εχω ιδεα. Mkt χρησιμοποιω εγω παντως

p.gabr
23-09-16, 17:32
Σπυρο ο πυκνωτης εξομοιωνει το επαγωγικο φορτιο. Ακριβως ιδια συμπεριφορα με ενα μεφαφωνο. Mkt ή mkp δεν εχω ιδεα. Mkt χρησιμοποιω εγω παντως

Να σε ρωτήσω βρε Δημήτρη γιατί το έχω ακούσει αυτό, αλλά δεν εχω το κάνει ποτέ .
Πως προσωμιώνεται εφοσον δημιουργείς την αναστροφη κατάσταση . Πυκνωτής 2.2μ παράλληλα με 8 ωμ δίνει χωριτική συμπεριφορά και Ζ 5.3ωμ στους 10κηζ Εαν όμως στεκόμαστε στην επαγωγική συμπεριφορά του πηνίου, τότε το Ζ είναι πιο μεγάλο όσο μεγαλώνει η συχνότητα.


Τι δηλαδή σου προσφέρει αυτός ο έλεγχος σε ποια συχνότητα το κάνεις και με τι μορφή σήματος

66753

Dbnn
23-09-16, 22:35
Να σε ρωτήσω βρε Δημήτρη γιατί το έχω ακούσει αυτό, αλλά δεν εχω το κάνει ποτέ .
Πως προσωμιώνεται εφοσον δημιουργείς την αναστροφη κατάσταση . Πυκνωτής 2.2μ παράλληλα με 8 ωμ δίνει χωριτική συμπεριφορά και Ζ 5.3ωμ στους 10κηζ Εαν όμως στεκόμαστε στην επαγωγική συμπεριφορά του πηνίου, τότε το Ζ είναι πιο μεγάλο όσο μεγαλώνει η συχνότητα.


Τι δηλαδή σου προσφέρει αυτός ο έλεγχος σε ποια συχνότητα το κάνεις και με τι μορφή σήματος

66753
Παναγιωτη δεν ειμαι αρμοδιος να στο εξηγησω, δεν ξερω καλη θεωρια ακομα για αυτο το θεμα.
Εχω δει ομως συμπεριφορα σε παλμογραφο με φορτιο, με μεγαφωνο, με φορτιο και πυκνωτη και σε πληροφορω πως οτι ειδα με μεγαφωνο, το ειδα με φορτιο και πυκνωτη. Ειδικα αν ο ενισχυτης εχει vi limiters. Με φορτιο σκετο παιρνεις πχ 200 βαττ rms. Με πυκνωτη παραλληλα σε κοβουν τα λιμιτερ στα μισα. Το ιδιο και με μεγαφωνο. Συχνοτητες απο 20Hz μεχρι 100KHz ημιτονο και απο 10KHz και πανω τετραγωνο.

Υ.γ. εχω προσβαση σε εξοπλισμο, απεκτησα πολλες γνωσεις και αποκτω καθε μερα καινουριες αλλα ποτε μα ποτε δεν μου αρεσε η θεωρια. Οποτε οτι μαθαινω το εφαρμοζω, μετραω και συγκρινω.

p.gabr
23-09-16, 23:08
Ειλικρινής απάντηση σε ευχαριστώ πολύ .
Οκ ίσως κάποια στιγμή να το ψάξω , τώρα απλα ρώτησα χωρίς καμιά γκουγλικη βοήθεια.

spirakos
24-09-16, 06:23
Και επειδη ειχα πρωινες ανησυχιες ειπα να μετρησω με πυκνωτη στην εξοδο
Ξεκινησα με 2μ2 εκαψε ασφαλεια
Συνεχισα με 1μ εκαψε ασφαλεια
Λεω θα το παρω σιγα σιγα, βαζω 100νανο καιει ασφαλεια
Για να μη γραφω ολες τις δοκιμες με 12 καμμενες ασφαλειες, παω στη καταληξη
8Ω / 100νανο / 1Κηζ = 4.4Α ανεξαρτητως πλατους σηματος και μετ/στης να γονατιζει. Το σημα στην εξοδο εμοιαζε με υψισυχνη ταλαντωση και ειχε τεραστιο πλατος
Ισως χρειαζεται ενα low-pass φιλτρο στην εξοδο να κοβει στα 50ΚΗζ
Φωτο δε προλαβα να τραβηξω γιατι φοβηθηκα μη καψω το λμ3886

Παραυτα οπως ξαναειπα και στο 1ο ποστ σκοπος του δεν ειναι να παιξει μουσικη

Dbnn
24-09-16, 10:16
Και επειδη ειχα πρωινες ανησυχιες ειπα να μετρησω με πυκνωτη στην εξοδο
Ξεκινησα με 2μ2 εκαψε ασφαλεια
Συνεχισα με 1μ εκαψε ασφαλεια
Λεω θα το παρω σιγα σιγα, βαζω 100νανο καιει ασφαλεια
Για να μη γραφω ολες τις δοκιμες με 12 καμμενες ασφαλειες, παω στη καταληξη
8Ω / 100νανο / 1Κηζ = 4.4Α ανεξαρτητως πλατους σηματος και μετ/στης να γονατιζει. Το σημα στην εξοδο εμοιαζε με υψισυχνη ταλαντωση και ειχε τεραστιο πλατος
Ισως χρειαζεται ενα low-pass φιλτρο στην εξοδο να κοβει στα 50ΚΗζ
Φωτο δε προλαβα να τραβηξω γιατι φοβηθηκα μη καψω το λμ3886

Παραυτα οπως ξαναειπα και στο 1ο ποστ σκοπος του δεν ειναι να παιξει μουσικη

Οποτε σπυρο κατι δεν μας λεει καλα ο κινεζος. Υπολογισε εξοδο καπου στα 60-70 βαττ rms. Με παραλληλα τα λμ οπως ειπα δεν κερδιζεις βαττ, απλα κατεβαινεις στα ωμ. 100nano δεν κανεις κατι, ασφαλειες καιει γιατι απλα ζητας παραπανω ισχυ απο οτι μπορει να δωσει το μοντουλι

spirakos
24-09-16, 10:54
Για να τραβηξει 4.4Α και ο μετ/στης να δουλευει στα ορια δλδ 96VA και το 3886 να αποδιδει 60% σημαινει 13Vrms
Αυτο ισουται με συνθετη αντισταση 3Ω. Με 8Ω//100nF για να φτασει Ζ = 3Ω η συχνοτητα ταλαντωσης θα πρεπει να ειναι τουλαχιστον 500Khz
Αντιθετα ενα μεγαφωνο με επαγωγικο φορτιο εχει συνθετη αντισταση τοση οση οριζει ο κατασκευαστης
Τωρα οσο αφορα τον παραλληλο πυκνωτη πιστευω πως το μονο που προσφερει ειναι να δει καποιος την ικανοτητα ενος ενισχυτη να καλυψει με ρευμα την χωρητικοτητα στις υψηλες και μονο συχνοτητες.

Αν εχω λαθος στους παραπανω υπολογισμους παρακαλω διορθωστε με


Οποτε σπυρο κατι δεν μας λεει καλα ο κινεζος. Υπολογισε εξοδο καπου στα 60-70 βαττ rms. Με παραλληλα τα λμ οπως ειπα δεν κερδιζεις βαττ, απλα κατεβαινεις στα ωμ. 100nano δεν κανεις κατι, ασφαλειες καιει γιατι απλα ζητας παραπανω ισχυ απο οτι μπορει να δωσει το μοντουλι

Δημητρη σκοπος μου ηταν εξ αρχης να μπορω να κατεβω σε Ω και μονο. Πιστευω πως τα 100Βαττ μπορει να τα βγαλει με εναν 150VA μετ/στη αλλα δεν ειναι κατι που χρειαζομαι. Ο πυκνωτης το μονο που εκανε ηταν να προκαλεσει ταλαντωση, το γιατι δεν το γνωριζω

picdev
26-09-16, 00:39
σπύρο θα με ενδιέφερε να μου πεις για το πως λειτουργεί η σταθεροποίηση του τροφοδοτικού , ή η τοπολογία για να το ψάξω λίγο.
εχω μείνει στον ακολουθο εκπομπού :biggrin:

spirakos
26-09-16, 09:26
Ιδανικα η πηγη ακολουθει την πυλη, και η πυλη πολωνεται με ταση, οχι ρευμα. Δε ξερω πως ονομαζεται σαν τοπολογια
Στο ιρφ540 αν δεις τη καμπυλη Vgs / Id αρχιζει με μια διαφορα 4V / 100mA και αναλογως αυξανει
http://www.vishay.com/docs/91021/91021.pdf
Η R1 ειναι συνολικος περιοριστης ρευματος, R2 πολωνει τη ζενερ και αυτη με τη σειρα της τη πυλη
D1, R3 προστασια πυλης, C2 επιπλεον εξομαλυνση
Τα ιδια σε αντιστροφα για τα αρνητικα
66787

Δε βολευει για ολες τις εφαρμογες αλλα ειναι ευκολη λυση με απλο σχεδιασμο
Τα ΦΕΤ εχουν μεγαλη ικανοτητα διαχειρισης ρευματων οπως και μεγαλων τασεων, αλλα λογω της Vgs / Id δεν συμφερουν σε χαμηλες τασεις

picdev
26-09-16, 10:32
το mosfet λειτουργεί στη γραμμική περιοχή, δηλαδή ανάλογα με τη τάση της πύλης αλλάζει το Id , δηλαδή γίνεται μεταβαλλόμενη αντίσταση.
Απο το διάγραμμα της πύλης Vgs και Id καταλαβαίνω οτι αλλάζει μονο το ρεύμα Id.
66788

Στο τρανζίστορ στη βάση του έχουμε δίοδο με κάθοδο προς τον εκπομπό, και ρεύμα που ρεει απο τη βάση προς στο εκπομπό,
οπότε λόγω της διόδου πράγματι ο εκπομπός ακολουθεί τη πύλη και είναι πάντα -0,7v.


Ενας άλλος σχολιασμός ειναι ότι το N MOSFET εδώ λειτουργεί σαν HIGH SIDE SW.
Οποτε οπως το καταλαβαίνω όσο αλλάζει το φορτίο αλλάζει και η πόλωση του MOSFET

http://tahmidmc.blogspot.gr/2013/02/n-channel-mosfet-high-side-drive-when.html

The difference in operation for the MOSFET configured as high-side switch as opposed to the MOSFET configured as low-side switch is that, it acts as a current source whereas the MOSFET configured as low-side switch acts as a current sink.

spirakos
26-09-16, 11:10
Οσο αυξανει η ταση (Vgs) αυξανει η ικανοτητα παροχης ρευματος Id οπως εγραψες
Οταν εσυ κρατας μια σταθερη Vdg το ρευμα ειναι αναλογο του φορτιου, ετσι μπορει να αλλαξει μονο η Vgs και προσαρμοζεται βαση του Id

spirakos
27-09-16, 23:54
Οι τελευταιες δοκιμες που εγιναν με τον πυκνωτη
Ακριβως πανω στη πλακετα κανενα προβλημα
Η συχνοτητα που αρχιζε η ταλαντωση εξαρτωταν απο την αποσταση του πυκνωτη απο την εξοδο, και απο το ωμικο φορτιο
Οσο πιο μεγαλο καλωδιο συνδεσης πυκνωτη τοσο πιο νωρις ταλαντωνε
Οσο μικροτερο ωμικα το φορτιο παλι τοσο πιο νωρις ταλαντωνε
Για καποιο λογο βγαινω στα μεσαια!!! Οι RF θα μας πουν πως και τι
Και εχοντας καψει συνολικα πανω απο 20 ασφαλειες στις δοκιμες πυκνωτη το αφηνω ως εχει με εναν διακοπτη bypass της σταθεροποιησης

p.gabr
28-09-16, 00:29
Για καποιο λογο βγαινω στα μεσαια!!! Οι RF θα μας πουν πως και τι

Είσαι στον σωστό δρόμο. ΤΏΡΑ μου αρέσεις περισσότερο.

Dbnn
28-09-16, 00:30
Χαααααααα!! Zobel στην εξοδο εχεις?? Συνδεσε σε σειρα μια αντισταση 10Ω και εναν πυκνωτη 100nF και κανε δοκιμες με το ζομπελ. Δοκιμασε το και πανω στην πλακετα (εξοδος) αλλα και πανω στην "μπορνα", δηλαδη παραλληλα με το φορτιο σου.

Αμφιβαλλω αν ο κινεζος εχει βαλει σωστο ζομπελ και γενικα αν εχει βαλει.
Απλα τσιμπας θορυβο ειτε απο τροφοδοσια, ειτε απο εισοδο, ειτε ακομα και απο λαμπες φθοριου η φθηνα τροφοδοτικα που δεν εχουν ΕΜΙ φιλτρο και ειναι συνδεδεμενα απλα καπου στο εργαστηριο σου. Δεν εχεις καποιο προβλημα ιδιαιτερο.
Το γιατι καις ασφαλειες στο εξηγησα σε προηγουμενο ποστ.

picdev
28-09-16, 00:50
Τι είναι το ζομπελ??
Rc snubber ???

Υπάρχει και βύσμα τροφοδοσίας με x y φίλτρα

Dbnn
28-09-16, 09:11
Τι είναι το ζομπελ??
Rc snubber ???

Υπάρχει και βύσμα τροφοδοσίας με x y φίλτρα

Φιλτρο στην εξοδο. Αποτελειται απο μια αντισταση και εναν πυκνωτη σε σειρα. Συνδεεται στην εξοδο παραλληλα.
Zobel filter, google it ;)

spirakos
28-09-16, 09:13
Χαααααααα!! Zobel στην εξοδο εχεις?? Συνδεσε σε σειρα μια αντισταση 10Ω και εναν πυκνωτη 100nF και κανε δοκιμες με το ζομπελ. Δοκιμασε το και πανω στην πλακετα (εξοδος) αλλα και πανω στην "μπορνα", δηλαδη παραλληλα με το φορτιο σου.

Αμφιβαλλω αν ο κινεζος εχει βαλει σωστο ζομπελ και γενικα αν εχει βαλει.
Απλα τσιμπας θορυβο ειτε απο τροφοδοσια, ειτε απο εισοδο, ειτε ακομα και απο λαμπες φθοριου η φθηνα τροφοδοτικα που δεν εχουν ΕΜΙ φιλτρο και ειναι συνδεδεμενα απλα καπου στο εργαστηριο σου. Δεν εχεις καποιο προβλημα ιδιαιτερο.
Το γιατι καις ασφαλειες στο εξηγησα σε προηγουμενο ποστ.


Οποτε σπυρο κατι δεν μας λεει καλα ο κινεζος. Υπολογισε εξοδο καπου στα 60-70 βαττ rms. Με παραλληλα τα λμ οπως ειπα δεν κερδιζεις βαττ, απλα κατεβαινεις στα ωμ. 100nano δεν κανεις κατι, ασφαλειες καιει γιατι απλα ζητας παραπανω ισχυ απο οτι μπορει να δωσει το μοντουλι

Δημητρη φυσικα δεν καιει τις ασφαλειες για τον λογο που λες οταν εχει δοκιμαστει με ωμικο φορτιο ως 2Ω και εχει αποδωσει 60βαττ και σε μεγαφωνο 4Ω χωρις κανενα προβλημα
Ζομπελ ο κινεζος δεν ειδα να εχει βαλει, δοκιμασα να βαλω ενα πηνιο σε σειρα για low pass, οκ δεν εκαιγε ασφαλεια αλλα το σημα καταστρεφοταν
Ο πυκνωτης ευθυνεται ξεκαθαρα, τον λογο που ταλαντωνει δε γνωριζω

p.gabr
28-09-16, 09:53
Είναι ξεκάθαρο γιατί ταλαντωνει
Στις πολύ υψηλες υψηλές συχνότητες ας πούμε 100κηζ το Ζ του πυκνωτή είναι 0,5 ωμ που σημαίνει ότι η έξοδος πρέπει να ακολουθήσει σημείο προς γη. Εαν η γείωση πηγαίνει στην εξόδου περνάει από σημεία προενισχυσης και μετά γείωση θα το κάνει γιατί απλά ο ενισχυτής έχει την δυνατότητα να ενισχύσει εκατοντάδες χιλιοκυκλους

spirakos
28-09-16, 11:15
Παναγιωτη η ταλαντωση ερχοταν με ημιτονο 1Κηζ με υπερβολικα μικρο πλατος στην εισοδο. Ενω πχ ειχα 1Vp-p στα 8Ω μολις ακουμπουσε ο πυκνωτης φαινοταν που κλιπαρε υψισυχνα.
Η αληθεια ειναι πως μεχρι τους 100Κηζ αν θυμαμαι σωστα ειχε καλο ημιτονο
Αυτο με το ζομπελ θα το κοιταξω οταν παρω 2 κουτακια ασφαλειες γιατι με κουρασε το ολο εργο με τον πυκνωτη

spirakos
30-09-16, 20:44
Φαινεται να εχει φιλτρο στην εξοδο, 2Ω/100nF
Δεν κανω αλλες δοκιμες, δε θα χρειαστει ποτε να οδηγησω πυκνωτη για φορτιο
Εβαλα και ενα διακοπτη Bypass για τη σταθεροποιηση και χρησιμοποιησα τα 2 λεντ που ειχε ο Κοκαρ στο κουτι σαν ενδεικτικα των σταθεροποιημενων τασεων
66883 66884
Και ζησαν αυτοι καλα και εμεις καλυτερα