PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολληση-Αποκολληση SMD



kostas-21
20-09-16, 21:06
Παιδιά,Καλησπέρα.
Υ[αρχει καποιος εδω,γύρω στην περιοχη,μέχρι Θεσ/νικη που εχει τα μεσα να μου ξεκολλησει και μετα να μου κολλησει ενα SMD,AU386 απο μια πλακετα μιας καμερας?

θοδωρης46
20-09-16, 21:18
Τι package ? βάλε καμια photo

Prithan
20-09-16, 22:23
Όντως ναι, βγάλε καμιά φώτο, να δούμε το ολοκληρωμένο..

leosedf
20-09-16, 23:08
SOIC 8 είναι. Κλαιν 3 λεπτά.

chip
21-09-16, 00:20
αν μιλάμε για απλό so-8 δεν χρειάζεται καν εξοπλισμός για smd.
γεμίζεις και τις δύο μεριές με κόλληση και τις ζεσταίνεις μία τη μία μεριά και μία την άλλη (μόλις λοιώσει η μία μεριά πας το κολητήρι στην αλλη και πριν κρυώσει η κόληση επιστρέφεις το κολητήρι και έχοντας και τις δύο μεριές με λοιώμένη κόληση βγάζεις από τη θέση του το ολοκληρωμένο.
Στη συνέχεια καθαρισμός πλακέτας με πλέγμα αποκόλησης και ισοπροπυλική αλκοόλη και κόλλημα νέου ολοκληρωμένου με το απλό κολλητήρι.)
(εννοείται χρήση κόληση με μόλυβδο για να βγει το παλαιό ολοκληρωμένο)
Πριν το κάνεις στην κάμερα κάνε μερικές δοκιμές σε μία παλαιά πλακέτα ... πχ μια παλαιά μητρική....

kostas-21
21-09-16, 23:20
Ειναι 48 ποδαρακια,και απο τις 4 πλευρες του ολοκληρωμενου
.Θ ανεβασω φωτο το μεσημερι.

leosedf
21-09-16, 23:23
Βγάζεις με αέρα, κολλάς με κολλητήρι η αέρα.

kostas-21
21-09-16, 23:31
Παρακατω βαζω μια φωτο για να εχετε μια ειοκα περι τινος προκειται.
66728

MacGyver
21-09-16, 23:42
Αυτός που αποφάνθηκε ότι φταίει αυτό, και ότι αν αλλαχθεί θα λυθεί το πρόβλημα δεν μπορεί να το αλλάξει;

kostas-21
21-09-16, 23:48
Βαζω και την πισω πλευρα.Το θεμα ειναι πολυπλοκο.66733

michalism
22-09-16, 09:21
Η πίσω πλευρά που δείχνεις δεν έχει να κάνει με το ολοκληρωμένο. είναι ο αισθητήρα της κάμερας.

Επίσης αυτό που λέει ο MacGyver στο #9 έχει δίκιο, και η ερώτηση ουσιαστικά είναι πώς έφτασες στο συμπέρασμα ότι φταίει το ολοκληρωμένο;

kostas-21
22-09-16, 11:26
Πριν το ανοιξω ,ειχα την εντυπωση οτι το ολοκληρωμενο και ο αισθητηρας ειναι μαζι,μετα το ειδα και το ξεχωρισα.Εχω δυο περιπτωσεις σε δυο διαφορετικες καμερες.Στη μια δεν βλεπω καθολου εικονα,που σημαινει οτι μπορει να ειναι και το ολοκληρωμενο χαλασμενο,και στην αλλη καμερα,η εικονα υπαρχει,αλλα θολη πολυ.Βλεπεις σκιες.Αυτα.

chip
22-09-16, 12:14
Και γιατί να μην φταίει ο αισθητήρας
ή η τροφοδοσία...
ή έστω και ένα πυκνωτάκι που ήταν από ελαττωματική παρτίδα και χαλάει σε όλες τι κάμερες και η βλάβη στο πυκνωτάκι δημιουργεί πρόβλημα στην εικόνα?
ή κάτι άλλο?

SRF
22-09-16, 13:16
Πριν το ανοιξω ,ειχα την εντυπωση οτι το ολοκληρωμενο και ο αισθητηρας ειναι μαζι,μετα το ειδα και το ξεχωρισα.Εχω δυο περιπτωσεις σε δυο διαφορετικες καμερες.Στη μια δεν βλεπω καθολου εικονα,που σημαινει οτι μπορει να ειναι και το ολοκληρωμενο χαλασμενο,και στην αλλη καμερα,η εικονα υπαρχει,αλλα θολη πολυ.Βλεπεις σκιες.Αυτα.

Και... έχεις ίδια ολοκληρωμένα προς αντικατάσταση? ! Είσαι σίγουρος για τον κωδικό εξαρτήματος που έγραψες παραπάνω?
Αν και "ξεκολάει" αρκετά εύκολα... δεν είμαι πολύ σίγουρος ότι αυτό είναι το προβληματικό σου εξάρτημα... πάντως!

kostas-21
22-09-16, 13:53
Το ψαχνουμε το θεμα.
Εχω κατι παρομοιες πλακετες που δουλευουν και θα τις συγκρινω.
Παντως,απο το φορουν επηρα καποιες ιδεες.
Οταν ρωτας ,παντα μαθαινεις κατι.

toni31
22-09-16, 17:03
Αυτός που θα στο αλλάξει θα κάνει μόνο κόλληση αποκόλληση ή θέλεις και διάγνωση?
Θα του πας καινούργιο ανταλλακτικό ή από σκαρπ πλακέτα θα βγάλει?
Αν τελικά δεν φταίει το εν λόγω ολοκληρωμένο, θα πληρωθεί ο τεχνίτης?

kostas-21
22-09-16, 23:20
Θα του παω καινουργιο ανταλλακτικο και θα το κολλησει. Το αν θα δουλεψει η οχι,δικια μου η ευθυνη.
Το AU386 το βρισκω ,αλλα τον αισθητηρα δεν εχω βρει μεχρι τωρα.

θοδωρης46
23-09-16, 07:17
Το U2 είναι μικροελεκτής ? προσωπικα αμφιβάλω ότι φταίει ένα απο τα δυο ολοκληρωμένα και επειδή έχω κάνει ανάπτυξη συστήματα με image sensors είμαι σίγουρος ότι δεν μπορείς να βρεις την βλάβη και πας με μια λογική σιχαμένη θα αλλάζω τσιπάκια μέχρι να βρώ τι φταίει.
Δεν γίνεται έτσι...

kostas-21
23-09-16, 10:07
Εν ταξει Θοδωρη,ισως εχεις δικιο.Εγω ομως ,οπως γραφω και πιο πανω,εχω δυο καμερες με πολυ θολη εικονα.Σ'αυτην την περιπτωση ο αισθητηρας δεν θελει αλλαγή?

θοδωρης46
23-09-16, 18:54
Μπορεί να είναι , μπορεί και όχι το είναι θολή η εικόνα δεν σε παραπέμπει σε κάποιο συμπέρασμα. Αν είχες το datasheet του αισθητήρα και μέτραγες με παλμογράφο ένα ένα pin σε συνθήκες σκότους και φωτός τότε θα μπορούσε κάποιος να υποψιαστεί που υπάρχει κάποια βλάβη.
Υ.Γ. με την έκφραση 'σιχαμένη λογική' δεν σκοπευα να σε προσβάλω, αλλά πρέπει να αφήσουμε την προχειρες και άρπα κόλλα τεχνικές σε ότι κάνουμε

kostas-21
23-09-16, 19:25
Θοδωρη,εχω και παλμογραφο και πολυμετρο.Δεν εχω ομως datasheet οπως λες πιο πανω.Ακριβως γι'αυτο τον λογο επηγα κατευθειαν στην αλλαγη ολοκληρωμενου και αισθητηρα,προηγουμενα ομως θα εμετρουσα ταση τουλαχιστον σε αντιστασεις γυρω απο το ολοκληρωμενο.Ε<πειδη βλεπω οτι εχεις ιδεα γυρω απο το θεμα,ηθελα να σε ρωτησω, γιατι μερικες καμερες δεν αντιδρουν σε καποια κινηση ενος αντικειμενου.Εχω διαβασει οτι οταν ο αισθητηρας παρουσιασει δυο διαφορετικες εικονες ,καποιο στοιχειο τις καμερας,(ολοκληρωμενο)συγκρινει τις δυο αυτες εικονες,και ετσι εχουμε την εμφανιση μια νεας εικονας σαν αντιδραση ανιχνευσης κινησης.

θοδωρης46
23-09-16, 21:37
Εχω διαβασει οτι οταν ο αισθητηρας παρουσιασει δυο διαφορετικες εικονες ,καποιο στοιχειο τις καμερας,(ολοκληρωμενο)συγκρινει τις δυο αυτες εικονες,και ετσι εχουμε την εμφανιση μια νεας εικονας σαν αντιδραση ανιχνευσης κινησης
Δεν γνωρίζω πολλά για κάμερες.. το έχω πιάσει low level εγώ, πάνω στον αισθητήρα. Αυτο που περιγράφεις είναι μια λειτουργία που μπορεί να εκτελεστεί αφού έχεις πάρει τα δεδομένα απο το image sensor, άρα είναι high level είναι μετά τον αισθητήρα. Θα παραθέσω ένα εισαγωγικό κομμάτι απο ένα report.

CCD/CMOS ΑΙΣΘΗΤΗΡΕΣ ΕΙΚΟΝΑΣ

Οι αισθητήρες εικόνας έχουν μια φωτοευαίσθητη περιοχή (photosensitivearea) που αποτελείται από μικρές φωτοδιόδους,αυτά τα στοιχεία λέγονται pixel. Όταν τα pixel εκτεθούν σε φώς θα προσκρούσουν φωτόνια στην επιφάνειά τους, κάποια από αυτά τα φωτόνια θα διεγείρουν το pixel να παράγει ηλεκτρόνια. Η πιθανότητα επί τις εκατό ένα φωτόνιο να παράγει ένα ηλεκτρόνιο λέγεται quantumefficiency(QE) το μέγεθος αυτό χαρακτηρίζει την ευαισθησία του αισθητήρα. Τα ηλεκτρόνια αυτά θα μετατραπούν σε σήμα τάσης που καθορίζεται από το conversionefficiency σε μονάδες μV/e- του αισθητήρα. Ένα άλλο μέγεθος είναι το photosensitivity σε μονάδες (V/lx-s) που εκφράζει την μετατροπή φωτεινής ενέργειας (lux) σε τάση(volt) το δευτερόλεπτο. Το κάθε pixel έχει μια μοναδική τάση εξόδου ανάλογα με το φώς που δέχτηκε. Το σήμα εξόδου (videooutput) από τον αισθητήρα θα είναι μια ροή δεδομένων σε μορφή αναλογικών τάσεων του κάθε pixel έτσι το αναλογικό σήμα εξόδου έχει ένα εύρος τάσης από 0V έως την τιμή που φτάνει στον κόρο ο αισθητήρας(saturationvoltage), είναι μια σημαντική παράμετρος που πρέπει να ληφθεί υπόψη στο σχεδιασμό
Οι CCD και CMOS αισθητήρες έχουν την ίδια αρχή λειτουργίας αλλά διαφέρουν σε αρκετά χαρακτηριστικά.
Τα CCD έχουν μεγαλύτερη ευαισθησία στο φως, καλύτερο QE και πιο γρήγορο datarate. Χρειάζονται όμως περισσότερα περιφεριακά ηλεκτρονικά για τη λειτουργία τους,έχουν μεγαλύτερη κατανάλωση ισχύος που σημαίνει ότι ανεβάζουν υψηλότερες θερμοκρασίες και κοστίζουν περισσότερο.
Τα CMOS είναι λιγότερο ευαίσθητα σε θόρυβο, έχουν μικρότερη κατανάλωση ισχύος,κοστίζουν λιγότερο και δεν χρειάζονται περιφεριακά κυκλώματα. Συνήθως έχουν εσωτερικά μέσα στον αισθητήρα, ενισχυτή,κυκλώματα χρονισμού, μετατροπέα ADC και άλλες βαθμίδες που το κάνουν πιο β€œέξυπνο”. Βέβαια τα εσωτερικά κυκλώματα μπορεί να δημιουργήσουν θόρυβο πάνω στο σήμα.

kostas-21
23-09-16, 21:47
Ευχαριστω Θοδωρή,να είσαι καλά.

kostas-21
25-09-16, 14:52
Καλημέρα και παλι.Ξερει καποιος τι κανει το RT5350Fκαι εαν χρειαζεται προγραμματισμ?

nestoras
25-09-16, 15:08
Κώστα, να ρωτήσω από τι είδους κάμερα είναι ο αισθητήρας;
(Ουσιαστικά θέλω να μάθω την τιμή της κάμερας) :-)

Αξίζει όντως να επισκευαστεί ή με 30€ αγοράζεις καινούρια;

Fire Doger
25-09-16, 15:27
Καλημέρα και παλι.Ξερει καποιος τι κανει το RT5350Fκαι εαν χρειαζεται προγραμματισμ?
360 MHz MIPS24KEc CPU core (https://dlnmh9ip6v2uc.cloudfront.net/datasheets/Wireless/WiFi/RT5350.pdf) και ναι μάλλον θέλει προγραμματισμό + τα έξοδα για όποιον ξεκολλήσει και κολλήσει BGA...

kostas-21
25-09-16, 16:38
Η καμερα ειναι ip,ptz, εξωτερικου χωρου, που περιστρεφονται 360 μοιρες οριζοντια και 90-120 καθετα. Η τιμη της κυμαινεται απο 80 εως 120 ευρω.
Οσο για το RT5350, αυτο ειναι απο αλλη καμερα.Ειναι απο αυτες τις μαυρες εσωτερικου χωρου, ip .
Αυτες πραγματι κοστιζουν 30 ευρω.

leosedf
25-09-16, 19:30
Και στις δυο περιπτώσεις δεν αξίζει.

kostas-21
25-09-16, 19:52
Κωνσταντινε,ισως εχεις δικιο,αλλα σαν ανεργος ,πρεπει με κατι να ασχοληθω.

MacGyver
25-09-16, 20:24
Αυτό το επίπεδο επισκευής δεν είναι για να ξεκινήσεις. Από τα αναγραφομενα σου δείχνεις ότι δεν γνωρίζεις τι κάνεις. Δούλευα κάποτε σε ομάδα που κάποιοι άλλαζαν όλα τα υλικά ένα ένα στη σειρά για να την επισκευασουν . Στο δια ταύτα, πλακέτες με μικρό επεξεργαστές συνήθως δεν επισκευαζονται, γιατί και να αλλάξεις το τσιπ, θα πρέπει να του βάλεις και το πρόγραμμα που λογικά δεν υπάρχει. Άρα η μόνη επισκευή γίνεται σε επίπεδο τροφοδοσίας αλλά και πάλι μονο όταν υπάρχει πείρα στην ανίχνευση της βλάβης.

kostas-21
03-10-16, 23:08
Παιδιά,Καλησπέρα.Τα νεα που εμαθα σημερα ειναι οτι το RT5350F ειναι BGA και μπορει να ξεκολληθει και να κολληθει μονο με INFRARET κολλητηρι και οχι με κολλητηρι θερμου αερα οπως πιστευα..Τουτεστιν,ξεκολλημα, κολλημα 20 ευρω,εδω στον τοπο μου.Δηλαδη, με 10 ευρω ακομη αγοραζω καινουργια καμερα. Αυτα προς το παρον. Ξεχασα να σας πως οτι το rt5350f δεν χρειζεται κανεναν προγραμματισμο
.

leosedf
03-10-16, 23:11
ΠΟΙΟΣ στο είπε αυτό? Δηλαδή τα BGA πριν τα υπέρυθρα με τι τα βγάζανε με σκαρπέλο και σφυρί?

Fire Doger
03-10-16, 23:18
Με σωστό θερμό αέρα τα ξεκολλάνε

https://www.youtube.com/watch?v=WVefNeBHHKY
με απλό κολλητήρι καθαρίζουν την πλακέτα και με τον ίδιο τρόπο κολλάνε το καινούριο.

Xray, infrared, reflow φούρνους και τέτοια μπιχλιμπίδια έχουν τα εργοστάσια κατασκευής που βγάζουν παραγωγή και κολλάνε όλα τα εξαρτήματα ταυτόχρονα

leosedf
03-10-16, 23:22
Και με έναν 852 χειρός βγαίνει.

Fire Doger
03-10-16, 23:30
Και με έναν 852 χειρός βγαίνει.
Σωστό όταν λέω εννοώ αυτά με την αντλία. Για τα άλλα ξέρουμε την συσχέτιση με τα οπίσθια ποντικών:001_tt2:

leosedf
03-10-16, 23:31
Σωστό όταν λέω εννοώ αυτά με την αντλία. Για τα άλλα ξέρουμε την συσχέτιση με τα οπίσθια ποντικών:001_tt2:

Α οκ! Νόμιζα δεν είχες δει το θέμα.....

kostas-21
03-10-16, 23:50
Μου το ειπε σημερα ενας τεχνικος Υπολογ.και κινητων της περιοχης μας.Διοτι,λεει,με την πιεση του θερμου αερα,εκεινα τα στιγματακια απο καλαϊ σκορπανε και δημιουργουν προβληματα ιδιως στις κολλησεις.

leosedf
04-10-16, 00:02
E εντάξει αφού το είπε ο μάστορας πάρε μια καινούρια τώρα...

Fire Doger
04-10-16, 00:22
Όσους τεχνικούς έχω δει στο youtube που έχουν θερμό αέρα χιλιάδων ευρό και επισκευάζουν μητρικές ποτέ δεν ανέφεραν κάτι πάνω σε αυτό.

Οι infrared λάμπες πάντως σε σωστούς φούρνους reflow είναι για να ζεσταίνουν τον αέρα και δεν έχουν απευθείας έκθεση με τα εξαρτήματα γιατί η θερμοκρασία που θα αναπτύξουν εξαρτάτε απ' το χρώμα τους γιατί απορροφούν μεγαλύτερα ποσοστά ακτινοβολίας τα ανοιχτόχρωμα απ' τα σκουρόχρωμα.

kostas-21
04-10-16, 09:29
Καλημέρα και παλι.Ευρηκα στο ebay αυτό.
IC995 GAOYUE 858D σταθμο συγκολλησης weller με λειζερ 1 τεμ 43,00 ευρω.
Ειναι καταλληλο για την περιπτωση? οπως λεει και ο φιλος Στεφανος απο την Θεσ/νίκη?




IC995 GAOYUE 858D σταθμό συγκόλλησης Weller με λέιζερ
1 Σετ / Σκηνικά ΗΠΑ $ 43

Fire Doger
04-10-16, 10:38
Δεν έχεις link και δεν μπόρεσα να δω για ποιο πράγμα μιλάς.

Πάντως:
weller = εταιρία κολλητηριών και συναφών
AOYUE = εταιρία κολλητηριών και συναφών
GAOYUE = κινεζιά και απ' τον τίτλο καταλαβαίνεις πως έβαλε όλες τις λέξεις κλειδιά μπας και πουλήσει.

Αυτά με IR πιστόλι είναι κάπως έτσι
66901€1,300.74 με ΦΠΑ
http://gsmserver.com/nfs/product/841539/image/800/infrared-bga-rework-station-achi-ir-6500.jpg ~500$ ebay

Ένας κλώνος του 852 της AOYUE που είναι απλό κολλητήρι και θερμός αέρας με αντλία κοστίζει 80 ευρό και το κανονικό ~120 χωρίς μεταφορικά.

Αυτό που μάλλον θα έχει αυτό που είδες θα είναι IR preheater, έχει από κάτω απ' την πλακέτα 2 λάμπες των 2$ για να ζεσταίνει την πλακέτα σε μια θερμοκρασία που δεν καταπονεί τα εξαρτήματα αλλά ζεσταίνει τα πάντα, έτσι η πλακέτα και οι διαδρομές που καταλήγουν σε αυτό που θες να ξεκολλήσεις σταματούν να λειτουργούν σαν ψήκτρες και να απορροφούν την θερμότητα απ' τις κολλήσεις που θέλεις να λιώσεις γιατί θα έχουν και αυτές μια χ θερμοκρασία και γίνετε ποιο εύκολα η κόλληση/αποκόλληση χωρίς να καταπονείτε για πολλή ώρα η περιοχή που ζεσταίνεις.

manolena
04-10-16, 10:58
Ωραίο το διαστημόπλοιο. Πότε θα φτιάξουμε ένα τέτοιο Στέφανε; 66904

Fire Doger
04-10-16, 11:25
Ωραίο το διαστημόπλοιο. Πότε θα φτιάξουμε ένα τέτοιο Στέφανε; 66904

Βρήκα και ένα φτηνό 175 eur (ebay (http://www.ebay.com/itm/T862-IR-Rework-Station-Stazione-della-ripresa-Infrared-Soldering-SMT-SMD-Machine-/291842251035?hash=item43f327591b:g:j4EAAOSwFdtXxnl h))
Και τι να το κάνουμε βρε? Άντε και το φτιάξαμε, θέλουμε άλλα τόσα για τα μπιχλιμπίδια για το reball. Άμα φτάσουμε να κάνουμε κατασκευές με fpga θα έχουμε και λεφτά για έτοιμο.:001_tt2:
Άμα σκέφτεσαι να το πουλάμε σε γυράδικα για να έχει ο γύρος και οι πατάτες ελεγχόμενη θερμοκρασία από PID τότε το συζητάμε :lool:

kostas-21
04-10-16, 13:47
Στεφανε,αυτο το 852 AOYUE θερμου αερα και με αντλια που λες,η αντλια τι κανει?μηπως ξεκολλαει επι πλεον?

leosedf
04-10-16, 14:02
Βρήκα και ένα φτηνό 175 eur (ebay (http://www.ebay.com/itm/T862-IR-Rework-Station-Stazione-della-ripresa-Infrared-Soldering-SMT-SMD-Machine-/291842251035?hash=item43f327591b:g:j4EAAOSwFdtXxnl h))


Το συγκεκριμένο μην το πάρεις.

Fire Doger
04-10-16, 14:49
Το συγκεκριμένο μην το πάρεις.
Δεν είχα σκοπό αλλά γιατί κύριε συντονιστά? Μισές συμβουλές μας δίνεις...

Η αντλία είναι αυτή που βγάζει τον αέρα, αν δεν έχει αντλία τότε το στέλεχος που κρατάς με τις αντιστάσεις έχει πάνω ένα ανεμιστηράκι. Το ενεμιστηράκι και δεν βγάζει αέρα, και χαλάει πολύ ποιο εύκολα, και έχει κραδασμούς και είναι και για πέταμα το όλο σύστημα (για τέτοιες δουλειές), για θερμοσυστελλόμενα, για να ζεσταίνεις κόλλες και καμιά αντίσταση smd είναι μια χαρά αλλά η πείρα των ποιο έμπειρων (εκτός απ' το dave) λέει πως δεν αξίζει τον κόπο, καλύτερα να πάρεις ένα με αντλία με 80 παρά αυτό με 50.
Ο AOYUE χρησιμοποιεί και την αναρρόφηση της αντλίας για να ρουφάει και τα αέρια απ' την μύτη του κολλητηριού που έχει απ' την άλλη μεριά ο σταθμός.

Η αποκόλληση με αντλία χρησιμοποιείτε μόνο σε ποδαράκια σε τρύπες και είναι σταθμός αποκόλλησης, κολλητήρι με τρύπα στο κέντρο και αντλία που ρουφάει. Τα smd δεν έχουν αρκετή ποσότητα κόλλησης για να ρουφήξεις, την καθαρίζεις μετά με ένα σύρμα

kostas-21
04-10-16, 17:35
Δεν είχα σκοπό αλλά γιατί κύριε συντονιστά? Μισές συμβουλές μας δίνεις...

Η αντλία είναι αυτή που βγάζει τον αέρα, αν δεν έχει αντλία τότε το στέλεχος που κρατάς με τις αντιστάσεις έχει πάνω ένα ανεμιστηράκι. Το ενεμιστηράκι και δεν βγάζει αέρα, και χαλάει πολύ ποιο εύκολα, και έχει κραδασμούς και είναι και για πέταμα το όλο σύστημα (για τέτοιες δουλειές), για θερμοσυστελλόμενα, για να ζεσταίνεις κόλλες και καμιά αντίσταση smd είναι μια χαρά αλλά η πείρα των ποιο έμπειρων (εκτός απ' το dave) λέει πως δεν αξίζει τον κόπο, καλύτερα να πάρεις ένα με αντλία με 80 παρά αυτό με 50.
Ο AOYUE χρησιμοποιεί και την αναρρόφηση της αντλίας για να ρουφάει και τα αέρια απ' την μύτη του κολλητηριού που έχει απ' την άλλη μεριά ο σταθμός.

Η αποκόλληση με αντλία χρησιμοποιείτε μόνο σε ποδαράκια σε τρύπες και είναι σταθμός αποκόλλησης, κολλητήρι με τρύπα στο κέντρο και αντλία που ρουφάει. Τα smd δεν έχουν αρκετή ποσότητα κόλλησης για να ρουφήξεις, την καθαρίζεις μετά με ένα σύρμα
Ευχαριστω πολύ .Αυτο τι λεει,ειναι καλό?
http://www.alifragis.com.gr/products_img/1330516179_0.jpeg

Fire Doger
04-10-16, 17:46
Αυτό είναι με ανεμιστήρα.
Έτσι (http://www.ebay.com/itm/2in1-SMD-Solder-Soldering-Rework-Station-Hot-Air-Gun-Iron-Holder-852D-5Tips-/390558021357?hash=item5aef1276ed:g:dpsAAOSwDV1XREi b) είναι αυτά με την αντλία, έχει και εικόνα πως είναι το στέλεχος με τον ανεμιστήρα και πως χωρίς.

kostas-21
04-10-16, 20:38
Εν ταξει Στεφανε,σ'ευχαριστω.

jimmakos_thess
12-10-16, 18:50
Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος αποκόλλησης / κόλλησης του επισυναπτόμενου εξαρτήματος? Ίσως με πιστόλι θερμού αέρα? Η εικόνα είναι απο μία μονάδα ελέγχου ηλεκτροκινητήρα. Για ένα - δύο καμμένα θα χρησιμοποιούσα φλόγιστρο από την κάτω μεριά (απο την ψήκτρα αλουμινίου) αλλά σε αυτή την περίπτωση είναι πάνω απο 10-15 κομμάτια. Ευχαριστώ.


6702167022

Sakan89
12-10-16, 19:01
Το καλύτερο είναι με έναν σταθμό θερμού αέρα όπου έχεις ρυθμιζόμενη θερμοκρασία και έναν preheater , εκτός εάν θες να σηκώσεις όλους τους διαδρόμους στον αέρα . Καλύτερα πήγαινε το σε κάποιον τεχνικό να στα αλλάξει να μην μπαίνεις στον κόπο να κάνεις ταρζανιές με φλόγιστρα πιστόλια κλπ .

MacGyver
12-10-16, 22:08
Καλησπέρα, θα ήθελα και εγώ να ρωτήσω ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος αποκόλλησης / κόλλησης του επισυναπτόμενου εξαρτήματος? Ίσως με πιστόλι θερμού αέρα? Η εικόνα είναι απο μία μονάδα ελέγχου ηλεκτροκινητήρα. Για ένα - δύο καμμένα θα χρησιμοποιούσα φλόγιστρο από την κάτω μεριά (απο την ψήκτρα αλουμινίου) αλλά σε αυτή την περίπτωση είναι πάνω απο 10-15 κομμάτια. Ευχαριστώ.


6702167022
Το πρόβλημα στα ηλεκτρονικά δεν φαίνεται πάντα με το μάτι όπως εδώ.
Είναι σίγουρο ότι υπάρχει και αλλού βλάβη πέρα από τα σπασμένα.
-Το φλόγιστρο δεν είναι εργαλείο των ηλεκτρονικών.