PDA

Επιστροφή στο Forum : Auto power on ( για Audio )



sakis
20-09-16, 22:36
Κοιταω μια εφαρμογη οπου ενας ενισχυτης πρεπει να ξεκιναει οταν δει λιγο audio σημα στην εισοδο του

Το βασικο προβλημα ειναι οτι το κυκλωμα αυτο θελει την δικια του τροφοδοσια και αυτο γενικα ανεβαζει το κοστος της συσκευης ενω εχω εξετασει διαφορα κυκλωματα που εχω βρει στο ιντερνετ και την αρχη λειτουργιας τους

Ο λογος που ποσταρω εδω ειναι οτι ποτε δεν ξερεις καποιο μελος μπορει να εχει μια καλυτερη ιδεα ...

θεωρω σαν δεδομενο οτι υπαρχουν και προενισχυτες που εχουν τριγκερ αλλα στην περιπτωση που δεν εχουν πρεπει να υπαρχει auto power on και φυσικα να ξεκιναει με ελαχιστο σημα

Φιλικα
Σακης Πετροπουλος

sakisr
20-09-16, 23:55
Εχω ενα αυτοενισχυομενο ηχειο (https://www.thomann.de/gr/the_box_ma120_mk_ii.htm) που κανει αναστολη λειτουργειας αν δε δεχτει σημα για καποια ωρα, αλλα δε ξερω πως ακριβως λειτουργει γιατι ο κατασκευαστης δε δινει περαιτερω πληροφοριες.Το κουμπι με το κιτρινο λαμπακι το ενεργοποιει.Πολυ πρακτικο γιατι το καλοκαιρι δουλευε πολλες ωρες στην αναμονη σα μονιτορ σε ενα θεατρικο εργο.

xsterg
21-09-16, 09:54
εχω και εγω ενα σαμπ που πεφτει σε κατασταση μη λειτουργιας. πιστευω οτι αν κοιταξεις λιγο στο google θα βρεις.

vasilllis
21-09-16, 10:13
Σάκη εχω ενα ενεργητικό ηχείο με αυτόματη ενεργοποίηση/απενεργοποίηση.αν θες να ρίξεις μια ματιά στην πλακέτα ευχαρίστως να στο δάνεισω.Όμως δεν μου δούλευε , δεν θυμάμαι τι και πώς Αλλά μάλλον δεν έμπαινε σε stand by.