PDA

Επιστροφή στο Forum : Ισχυρα μαζι με ασθενη



sfranky13
22-09-16, 08:18
Καλημερα,τι επιπτωσεις υπαρχουν αν απο 2 διαφορετικους χωνευτους σωληνες περνουν σε κοινο κουτι διακλαδωσης γραμμη φωτισμου και ομοαξονικο καλωδιο??Η γραμμη φωτισμου διακλαδωνει για κατεβασμα πριζας και το ομοαξονικο κατεβαινει απευθειας σε πριζα tv.

Dragonborn
22-09-16, 08:37
Κανένα ιδαίτερο πρόβλημα, έτσι τα έχω και εγώ και δουλεύουν άψογα.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι να καταργήσω την κεραία TV και να συνδέσω την είσοδο της κεραίας στην πρίζα, λένε ότι αν το δίκτυο είναι με εναέριους αγωγούς το κόλπο δουλεύει κανονικά.

vasilisd
22-09-16, 10:38
Κανένα ιδαίτερο πρόβλημα, έτσι τα έχω και εγώ και δουλεύουν άψογα.

Η επόμενη δοκιμή θα είναι να καταργήσω την κεραία TV και να συνδέσω την είσοδο της κεραίας στην πρίζα, λένε ότι αν το δίκτυο είναι με εναέριους αγωγούς το κόλπο δουλεύει κανονικά.

Φαντάζεσαι μήπως τι έχει να γίνει αν κάποιος πιτσιρικάς που διαβάζει το φορουμ δοκιμάσει να κάνει αυτό που λές;

lepouras
22-09-16, 11:38
φαντάζομαι το ερώτημα του Ηλία είναι αν υπάρχει πρόβλημα στην διέλευση ισχυρών και ασθενών από κουτί διακλάδωσης με ανεξάρτητες σωλήνες όδευσης.

sfranky13
22-09-16, 12:25
Ναι Γιαννη,τιθεται θεμα κινδυνου?η΄μονο παρεμβολων?

her
22-09-16, 12:37
Μονο παρεμβολων αλλα δεν εχεις κανενα προβλημα. Σε ολα τα σπιτια ετσι ειναι.

lepouras
22-09-16, 13:17
αν θυμάμαι καλά και οι κανονισμοί δεν απαγορεύουν την διέλευση ασθενών και ισχυρών μέσα από το ίδιο κουτί από ανεξάρτητες οδεύσεις. θέτει περιορισμούς στην κοινή τους όδευση εντός του ίδιου οχετού ή σωλήνας κλπ κλπ που σε αυτήν την περίπτωση εφόσον εσύ είσαι σε ανεξάρτητες σωλήνες δεν σε ενδιαφέρουν. το μόνο πρόβλημα που ΑΝ θα έχεις είναι καθαρά μόνο στις παρεμβολές. αλλά για τόσο μικρό μήκος (για 5-7 εκατοστά που συναντιούνται μέσα στο κουτί) δεν νομίζω να αντιμετωπίσεις πρόβλημα.

sfranky13
22-09-16, 13:32
Ευχαριστω για τις απαντησεις!!

Dragonborn
22-09-16, 14:12
Φαντάζεσαι μήπως τι έχει να γίνει αν κάποιος πιτσιρικάς που διαβάζει το φορουμ δοκιμάσει να κάνει αυτό που λές;Θα αντιπροσωπεύσει την Ελλάδα στα Darwin Awards (http://www.darwinawards.com/). :001_tt2:

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
22-09-16, 18:02
-Πρακτικά δεν υπάρχει πρόβλημα όπως είπαν και οι παραπάνω καλό θα ήταν το καλώδιο κεραίας να είναι καλής ποιότητας και με καλή θωράκιση για τις παρεμβολές.

el greco 1
22-09-16, 20:52
διαβασε και το αρθο 27 http://www.sarrisg.gr/n/index.php?Enimerwsi_gia_to_ELOT_HD_384:apantiseis_ se_erwtiseis

thespyros
23-09-16, 09:06
Μπορεί να εχεις παρεμβολες