PDA

Επιστροφή στο Forum : Κωδικοποίηση-Αποκ/ση με μικροελγκτές



pakegeo
23-09-16, 14:16
Καλημερά στην κοινότητα!!
Έχω το σχέδιο ενός κυκλώματος το οποίο μεταφέρει ασύρματα δεδομένα(συγκεκριμένα κέιμενο) απο ένα τερματικό Linux σε ένα άλλο. Το πρόβλημα που έχω είναι ο προγραμματισμός του μικροελεγκτή.
Αρχικά τα δεδομένα μεταφέρονται σειριακά μέσω SPI θύρας στο κύκλωμα του transmiter και εκεί ένας μC atmel ΑΤtiny85-20PU τα κωδικοποιεί έχοντας ώς ρολόι έναν ταλαντωτή 16ΜHz. Υπόψιν,μόλις ξεκινάω να μαθαίνω για τους μικροελεγκτές. Έχω βασικές γνώσεις γλώσσας προγραμματισμού C.
Τα ερωτήματα μου είναι τα εξης:
1)Ένας μικροελεγκτής αν δεν προγραμματιστεί-ρυθμιστεί (όπως τον αγοράζουμε δηλαδη) έχει κάποια default ρύθμιση?
2)Εφόσον θα του στέλνω 8-bit ψηφία που είναι το κάθε γράμμα σε ASCII θα χρειάζεται κάποιον συγκεκριμένο προγραμματισμό και σετάρισμα τα fuse?
3)Κάποιο καλό free book pdf για εκμάθηση atmel μικροελεγκτών με c programming και compiler με avrdude?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

picdev
23-09-16, 14:19
Ο καινούριος με ειναι κενός , μόνο σου γράφεις το πρόγραμμα.

Το achii είναι τρόπος αναπαράστασης , ένα νούμερο ειξαι από το 0 έως το 255.
Το θέμα είναι πως το προβολείς στην οθόνη , όταν βλέπεις εναν χαρακτήρα στην οθόνη , ο με έχει στείλει το αντίστοιχο νούμερο

Sent from my 2014813 using Tapatalk

SProg
23-09-16, 14:30
Ενα ειναι το βιβλιο.

66749

Αγορασε το εστω και απο 2ο χερι,αξιζει.Εαν δεν θες να πληρωνεις στειλε μου inbox.

Το βιβλιο εχει και ASM και C.θεωρητικο μερος,προγραμματιστικο μερος και στις 2 γλωσσες κτλ.