PDA

Επιστροφή στο Forum : Αντικατάσταση μπάλαστ



apavlidis1997
24-09-16, 10:35
Καλημέρα σε όλους. Σε φωτισμό πάγκου εργασίας που έχω θα ήθελα να αλλάξω μπάλλαστ. Η λάμπα φθορισμού που χρησιμοποιώ είναι στα 30 watts. Το μπάλαστ που έχω είναι έως 30 watt αλλά είναι αρκετά παλιό και ζεσταίνεται πάρα πολύ. 66769 Το μπάλαστ αυτό είναι MAY & CHRISTE της OSRAM αν δεν κάνω λάθος.. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάποιο κοντά στα 65 watt για να μην έχω τόσες απώλειες.. Με τόσο μεγάλο μπάλαστ θα λειτουργήσει η λάμπα?

gep58
24-09-16, 11:19
Έτσι λειτουργούν τα συμβατικά ballast είτε παλιά είτε καινούργια. Αν βάλεις μεγαλύτερης ισχύος θα μειώσεις πάρα πολύ την ζωή της λάμπας. Μπορείς να το αντικαταστήσεις με ηλεκτρονικό αντίστοιχο της ισχύος της λάμπας ή την λάμπα με αντίστοιχη LED 90 cm

apavlidis1997
25-09-16, 12:15
Αν βάλω ηλεκτρονικό μπάλαστ, τι συνδεσμολογία θα πρέπει να ακολουθήσω? Ακόμη αν διατηρήσω το ίδιο μπάλαστ και βάλω λαμπα led t8 στα 30 watts, τί πρέπει ν αλλάξω στη συνδεσμολογία?

lepouras
25-09-16, 18:08
αν βάλεις λάμπα λεντ τότε ακυρώνεις το μπαλαστ και το σταρτερ.

apavlidis1997
25-09-16, 19:23
66782Αυτή είναι η λάμπα.. σχετικά παλιά .. πάντως ευχαριστώ για τις πληροφορίες από όλους σας... στα 90 εκατοστά

xsterg
25-09-16, 21:25
αν εβγαζες και καλυτερη φωτο θα ηταν καλυτερα. ολα τα κινητα πλεον βγαζουν πολυ καλες φωτο...

JohnG
26-09-16, 00:15
Η λάμπα φθορισμού που χρησιμοποιώ είναι στα 30 watts. Το μπάλαστ που έχω είναι έως 30 watt αλλά είναι αρκετά παλιό και ζεσταίνεται πάρα πολύ.
Το μπάλαστ αυτό είναι MAY & CHRISTE της OSRAM αν δεν κάνω λάθος.. Θα ήθελα να το αντικαταστήσω με κάποιο κοντά στα 65 watt για να μην έχω τόσες απώλειες.. Με τόσο μεγάλο μπάλαστ θα λειτουργήσει η λάμπα?Το μπάλαστ πρέπει να είναι όσο η ισχύς της λάμπας ή περίπου κοντά σε αυτήν. Αν βάλεις 65W η λάμπα θα δουλεύει στα 65W. Χρειάζεσαι ένα 32W (υπάρχει για τις κυκλικές) ή 24W ή 36W.
Το ότι ζεσταίνεται πολύ, συμβαίνει σε σχεδόν το 99,9% των μπάλαστ της αγοράς γιατί δεν είναι καλής ποιότητας. Το μπάλαστ που έχεις δεν θα καταναλώνει τουλάχιστον 10W ή και 15W τόσο που ζεσταίνονται? Και εμένα μου φαίνεται παράδοξο, αλλά φαντάζομαι λόγω του ανταγωνισμού φθήνηναν τόσο που δεν νοιάζει καθόλου η οικονομία.

Γι' αυτό το λόγο αν βάλεις ένα μπάλαστ ηλεκτρονικό η διάρκεια της λάμπας θα εκτοξευθεί στα ύψη και η ποιότητα/ποσότητα φωτισμού θα είναι καλύτερη. Αν επιλέξεις αυτή τη λύση προτίμησε να αλλάξεις και τη λάμπα με άλλη ίδια Τ8 ή λεπτότερη Τ5. Κάποιες εταιρείες πουλάνε μπάλαστ διαφορετικά για Τ8 και Τ5.

Π.χ. αυτό το μπάλαστ το δίνει για Τ8 40W ή Τ5 36W
http://images.philips.com/is/image/PhilipsConsumer/COMF2040-CLP-global-001?$jpglarge$&wid=1250

apavlidis1997
26-09-16, 11:29
Ευχαριστώ και πάλι για τις προτάσεις σας.. Θα αλλάξω τη λάμπα για αρχή γιατί ο φωτισμός δεν είναι τοσο καλός καθ' ότι η λάμπα φαίνεται να είναι 25-30 ετών και το ωραίο της υπόθεσης είναι ότι έχω άλλες δυο ακριβώς ίδιες στη συσκευασία τους... Και εν συνεχεία μάλλον θα προτιμήσω το ηλεκτρονικό μπάλαστ, μιας και τόσα χρόνια δεν έχω χρησιμοποιήσει πουθενά και θα ήθελα να τα συγκρίνω.Για το φως των T8 της PHILIPS είναι αξεπέραστο τελικά.. Στον κεντρικό φωτισμό του εργαστηρίου έχω PHILIPS T8 στα 58 watt και μπορώ να πω ότι το φως δεν είναι κουραστικό για τα μάτια...

apavlidis1997
26-09-16, 11:31
δεν είχα καλό φωτισμό.. Η λάμπα είναι της ASCOT στα 30 WATT Made in England.. Αρκετά παλιά θα έλεγα

lepouras
26-09-16, 14:56
τα 90 εκατοστά δεν είναι δύσκολη λάμπα να την βρεις.
το ένα μέτρο είναι λίγο ποιο δύσκολο γιατί χρησιμοποιείται σπάνια.
αν βάλεις φθορίου ξανά μπορείς να βάλει χρωματισμό 765 αλλά θα πρότεινα το 840 γιατί δεν είναι πολύ άσπρο(765) ούτε κίτρινο(830) και έχει καλό λευκό χρώμα με πολύ ελαφρά απόχρωση στο ροζ (δεν το καταλαβαίνεις αλλά είναι ποιο γλυκό λευκό). είναι κάτι δηλαδή μεταξύ των δύο.

JohnG
26-09-16, 15:54
Ναι, το 840 θα πρότεινα και εγώ.

apavlidis1997
26-09-16, 21:49
φαίνεται καλό.. πάντως η λάμπα που έχω τώρα δεν είναι cool white. είναι ελαφρά πιο θερμό, αλλά πάλι άσπρο είναι... Λίγο χειρότερη σε σχέση με παρόμοιες που είχα παλαιότερα της OSRAM ή της TUNGSRAM πολύ παλιά