PDA

Επιστροφή στο Forum : Μετρηση πηγης με διαφορετικα grounds.



ventouza1987
27-09-16, 18:33
Καλησπερα,
Εχω μια πηγη συνεχους ρευματος που αποτελειτε απο μπαταριες συνολικης τασης 30βολτ απο την οποια θελω να στελνω σημα σε εναν μικροελεγκτη κ να μετραω τα επιπεδα τασης. Το θεμα ειναι οτι ο μικροελεγκτης τροφοδοτειτε απο διαφορετικη πηγη με αποτελεσμα να μην εχω κοινα grounds.
Στην ουσια θελω εναν διαιρετη τασης οπου στην εξοδο πρεπει να εχω μεχρι 5βολτ με διαφορετικο ground απο οτι στην εισοδο. Εχετε καποιο κυκλωμα ή τροπο για να λυσω το προβλημα μου αυτο? Εχω βρει το παρακανω λινκ για το θεμα αλλα δεν 3ερω ουτε αν ειναι αξιοπιστο αλλα ουτε αν λειτουργει. http://www.mosaic-industries.com/embedded-systems/microcontroller-projects/measurement-techniques/instrumentation-amplifier-ground-loop-isolator
(Το κυκλωμα στον γαλαζιο πινακα).

arkoudiaris
27-09-16, 21:41
ψαξε για isolated op amp... θα χει δύο grounds οπότε θα το λύσεις εύκολα το θέμα σου.

αυτό πυο δείχνεις δεν κάνει αυτό που θες, ένας διαφορικός ενισχυτής είναι, όπως άλλωστε λέει

bchris
28-09-16, 22:58
Δεν βρίσκω λογο γιατι να μην ενώσεις τα grounds.
Και μετα, ειτε με op-amp ειτε με διαιρετη να κανεις την δουλεια σου...

chip
29-09-16, 12:01
μπορείς και με τον τρόπο που λες με διαφορικό ενισχυτή,
μπορείς και με isolation amplifier, υπάρχουν διάφορα ολοκληρωμένα, άλλα που στέλνουν τα data μέσω πυκνωτών (εσωτερικά στο chip) όπως iso122, iso 124 κλπ και άλλα που βασίζονται σε αναλογικά optocoupler (έχουν δύο φωτοδιόδους και μεσω feedbback έχουν γραμμική απόκριση) όπως το IL300.
Το ποια λύση θα επιλέξεις έχει να κάνει με κόστος, με ακρίβεια με δυνατότητα ή οχι παροχής ρεύματος και στις δύο μεριές του κυκλώματος που θα κάνει το Interface. Νομίζω οτι καλό θα είναι να ξεκινήσεις να δεις αν σε ικανοποιεί ένα κύκλωμα με διαφορικό ενισχυτή. Θα χρειαστεί να βάλεις δύο διαιρέτες τάσης, έναν σε κάθε είσοδο του διαφορικού ενισχυτή....

ventouza1987
29-09-16, 20:17
μπορείς και με τον τρόπο που λες με διαφορικό ενισχυτή,
μπορείς και με isolation amplifier, υπάρχουν διάφορα ολοκληρωμένα, άλλα που στέλνουν τα data μέσω πυκνωτών (εσωτερικά στο chip) όπως iso122, iso 124 κλπ και άλλα που βασίζονται σε αναλογικά optocoupler (έχουν δύο φωτοδιόδους και μεσω feedbback έχουν γραμμική απόκριση) όπως το IL300.
Το ποια λύση θα επιλέξεις έχει να κάνει με κόστος, με ακρίβεια με δυνατότητα ή οχι παροχής ρεύματος και στις δύο μεριές του κυκλώματος που θα κάνει το Interface. Νομίζω οτι καλό θα είναι να ξεκινήσεις να δεις αν σε ικανοποιεί ένα κύκλωμα με διαφορικό ενισχυτή. Θα χρειαστεί να βάλεις δύο διαιρέτες τάσης, έναν σε κάθε είσοδο του διαφορικού ενισχυτή....

Να σε ρωτησω κατι chip στην προκειμενη αν χρησιμοποιησω το iso122 που μου φενεται καλη λυση. Η συνδεσμολογια των πινς θα ειναι στην μεν εισοδο +Vs1 μαζι με Vin στο + της μπαταριας κ το -Vs1 μαζι με gnd1 στο - της μπαταριας? Κ στη δε εξοδο το +Vs2 στο + της τροφοδοσιας του ελεγκτη το - Vs2 k gnd2 στο - της τροφοδοσιας του ελεγκτη κ το Vout στην αναλογικη εισοδο του ελεγκτη?

ventouza1987
29-09-16, 20:20
Δεν βρίσκω λογο γιατι να μην ενώσεις τα grounds.
Και μετα, ειτε με op-amp ειτε με διαιρετη να κανεις την δουλεια σου...
Το κυκλωμα λειτουργει απο αλλη τροφοδοσια αν παρω εγω να βαλω κοινες γειωσης δεν νομιζω να περνω σωστα δεδομενα. Εκτος κ κανω την μπαταρια πηγη της πλακετας κατι το οποιο δεν θελω.

bchris
29-09-16, 23:40
Ισα-ισα, που τοτε θα παρεις σωστη μέτρηση.

chip
30-09-16, 14:07
Να σε ρωτησω κατι chip στην προκειμενη αν χρησιμοποιησω το iso122 που μου φενεται καλη λυση. Η συνδεσμολογια των πινς θα ειναι στην μεν εισοδο +Vs1 μαζι με Vin στο + της μπαταριας κ το -Vs1 μαζι με gnd1 στο - της μπαταριας? Κ στη δε εξοδο το +Vs2 στο + της τροφοδοσιας του ελεγκτη το - Vs2 k gnd2 στο - της τροφοδοσιας του ελεγκτη κ το Vout στην αναλογικη εισοδο του ελεγκτη?

ΟΧΙ!!!!
Το ISO122 θέλει συμμετρική τροφοδοσία!!! άρα χρειάζεσαι DC/DC converter για να φτιάξεις αρνητική τροφοδοσία!