PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση για σπουδές σε ΙΕΚ στον τομέα των ηλεκτρονικών



MixalisLol
30-09-16, 19:32
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω σε ΙΕΚ την ειδικότητα τεχνικός Η/Υ. Θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζεται σχετικά με το θέμα.
Με τους υπολογιστές τα πάω καλά και μπορώ να λύσω έναν υπολογιστή και να τον χτίσω εύκολα όμως έχω μεγάλο θέμα με τα μαθηματικά. Από ότι είδα υπάρχει ένα μάθημα η ηλεκτροτεχνία και κάποια άλλα τα οποία έχουν πολλά μαθηματικά. Τι μου προτείνετε να κάνω? Σε περίπτωση που δοκιμάσω στην συγκεκριμένη ειδικότητα θα έχω θέμα με τα μαθηματικά? Γνωρίζει κάποιος τι μαθήματα δίνει για πιστοποίηση ένας τεχνικός υπολογιστών?
Ευχαριστώ.

Fire Doger
30-09-16, 20:23
Γεια σου και καλωσόρισες.:001_smile:

Λοιπόν, απ' την στιγμή που πας σε ανώτατη εκπαιδευτική βαθμίδα κάποια πράγματα τα θεωρούν δεδομένα και κάποια πράγματα χάσιμο χρόνου. Για αυτόν τον λόγο διαιρέσεις με 45 νούμερα και 3 δεκαδικά το καθένα, δυνάμεις, λογαρίθμους, μιγαδικούς και και και θα τα κάνεις με ένα κομπιουτεράκι όπως όλος ο κόσμος, τουλάχιστον στο ΤΕΙ ο καθηγητής μας είπε "αν δεν αγοράσετε σοβαρό κομπιουτεράκι πτυχίο γιοκ" και έχει δίκιο. Άλλο είναι αυτό που θέλουν να σου διδάξουν.

Τώρα όσο για τις σπουδές, θα σου πρότεινα ίσως κάτι με περισσότερες προοπτικές καθώς ολοένα και περισσότερο η νέα γενιά είναι εξοικειωμένη με τους υπολογιστές και το επάγγελμα του τεχνικού μπορούν να το κάνουν απόφοιτοι ΙΕΚ, ΑΕΙ, ΤΕΙ. Δεν γνωρίζω βέβαια το κατά πόσο έχουν σχέση με το καθαρό κομμάτι των ηλεκτρωνικών αλλά δεν βλέπω να έχει ιδιαίτερη απήχηση στο μέλλον. Και συνεχώς αυξάνεται το ενδιαφέρον για τέτοιες σχολές λόγο του ότι όλη μέρα παίζουν πάνω σε ένα Η/Υ

MixalisLol
30-09-16, 20:39
Ευχαριστώ :)
Μου το έχουν ξαναπεί αυτό που λες πως είναι μια ειδικότητα στην οποία υπάρχει μεγάλο ενδιαφέρον όμως οι πιθανότητες για δουλειά πάνω σε αυτό είναι μικρές λόγω των tablets, smartphones.
Να αρχίσω να ψάχνω για άλλες ειδικότητες άσχετες με υπολογιστές και ηλεκτρονικά ή να βρω κάποια παρόμοια ειδικότητα όπως για παράδειγμα τεχνικώς δικτύων?
Κάνω το θέμα λίγο offtopic όμως είναι το μοναδικό φόρουμ με γνώσεις ηλεκτρονικών και μιας και έχω κάποιες γνώσεις με τα ηλεκτρονικά θέλω να μάθω τη εναλλακτικές μπορεί να έχω σχετικά με την επιλογή ειδικότητας.
Ευχαριστώ.

Fire Doger
30-09-16, 20:59
Αν τα ηλεκτρονικά είναι αυτό που σ' αρέσει να πας για αυτό, σε όλους τους τομείς αν αγαπάς την δουλειά σου και δουλεύεις πάνω σ' αυτό τότε φαίνεται και ξεχωρίζεις απ' την μάζα.
Απλώς ως τεχνικός δεν θα έχεις δουλειά γιατί αντί να στέλνουν τους υπολογιστές στους τεχνικούς πλέον ψάχνουν το πρόβλημα στο google και αλλάζουν ότι φταίει και γλυτώνουν εργατικά και τα καπέλα στα ανταλλακτικά.
Δεν αναφέρομαι σε συντηρήσεις μονάδων, εκεί πάει αλλού...

Δίκτυα είναι ενδιαφέρον κλάδος και έχει μέλλον γιατί τα πάντα σιγά σιγά θα είναι συνδεδεμένα μεταξύ τους και εμφανίζονται θέματα ασφαλείας, συντήρησης, εγκατάστασης κλπ συν το ότι είναι πολλά και δυσνόητα και πρέπει να έχεις μεράκι για να είσαι καλός. Και μπλέκεσαι εύκολα και με ιστοσελίδες, database κλπ

Καλύτερες απαντήσεις θα σου δώσουν και οι πιο έμπειροι που τα συναντούν κάθε μέρα.

Satcom
30-09-16, 21:03
Λοιπόν, απ' την στιγμή που πας σε ανώτατη εκπαιδευτική βαθμίδα


Συγγνώμη, αλλά από''Ινστιτούτα'' μετα-δευτεροβάθμιας επαγγελματικής κατάρτισης έγιναν ανώτατη εκπαιδευτική βαθμίδα τα ΙΕΚ;

xsterg
30-09-16, 21:42
εχει δικιο ο τακης. τα ιεκ ειναι μεταλυκειακη εκπαιδευση. τιποτα αλλο. ουτε μπορεις μετα απο εκει να δωσεις εξετασεις για αει-τει, ουτε τιποτα. δεν θελω να υποβαθμισω τον ρολο τους αλλα ετσι ειναι. και σιγα τα μαθηματικα που εχουν τα ιεκ. μην σου πω οτι το επιπεδο τους ειναι πολλες φορες κατωτερο του λυκειου. ειχα δουλεψει ωρομισθιος σε ιεκ πριν απο 5-6 χρονια σε τμημα σχετικο με τα ηλεκτρονικα και το επιπεδο των σπουδαστων ηταν τραγικο. ξεχωριζαν 2-3 που ηταν στην βαση. ολοι οι αλλοι με αριστα το 10 ηταν απο 0 εως 2. δεν μιλαμε για αριστους μαθητες. ο αριστος μαθητης περναει τει-αει. δεν περιμενει να παει ιεκ. το ξερω οτι μπορει να πικρανα πολλους που ειναι σπουδαστες οι αποφοιτοι ιεκ αλλα αυτη ειναι η αποψη μου.

Fire Doger
30-09-16, 22:07
Καλά ναι ουσιαστικά αγοράζεις πτυχίο πλέον, αλλά είχα την εντύπωση ότι θεωρούνταν ανώτατα, γράψτε λάθος μην βαράτε:001_rolleyes:

MixalisLol
02-10-16, 15:01
Το έψαξα λίγο και είδα κάποια πράγματα. Αρχικά είναι πολύ διαφορετικά όσα περίμενα από όσα τελικά είδα ότι διδάσκουν στα ΙΕΚ. Περίμενα πως αν πάω να σπουδάσω τεχνικός Η/Υ θα μας μάθουν τα βασικά των ηλεκτρονικών κυκλωμάτων και από και πέρα θα κάνουμε πρακτική και θα μας δείξουν πως να λύνουμε έναν υπολογιστή, πως να κάνουμε αντικατάσταση σε εξαρτήματα, πως να κάνουμε εγκατάσταση λειτουργικού συστήματος και των drivers που χρειάζονται μετά από το format και γενικά κάτι σχετικό με το πρακτικό κομμάτι και όχι τόση θεωρία όσο έχουν τώρα. Αυτό που βλέπω είναι πως σε βάζουν σε ένα εργαστήριο και μετράς αντιστάσεις, τάση κυκλωμάτων κλπ. Αν είναι αυτή η ύλη τότε πως ακριβώς θα με βοηθήσει η πιστοποίηση από το ΙΕΚ να δουλέψω ως ηλεκτρονικός υπολογιστών όταν το μόνο που θα έχω μάθει είναι να μετράω αντιστάσεις και την τάση του ρεύματος? Δεν το λέω ειρωνικά απλά περίμενα πως θα υπάρχει περισσότερη πρακτική σχετικά με το χτίσιμο και την επισκευή ενός υπολογιστή και λιγότερη θεωρία ώστε να αποκτήσει κάποιος και την κατάλληλη εμπειρία. Μήπως να ψάξω άλλη ειδικότητα? Από τις αγγελίες που βλέπω από τις εταιρίες που ψάχνουν για τεχνικούς υπολογιστών οι περισσότερες αγγελίες λένε για πτυχιούχους ΑΕΙ / ΤΕΙ και όσες λένε για ΙΕΚ θέλουν να έχεις δουλέψει επάνω στο αντικείμενο για 2-3 χρόνια τουλάχιστον.
Με ενδιαφέρει και η ειδικότητα τεχνικός υπολογιστών και δικτύων όμως και εκεί οι περισσότερες αγγελίες θέλουν πτυχιούχους ΑΕΙ / ΤΕΙ.
Οποιαδήποτε συμβουλή μου είναι χρήσιμη.
Ευχαριστώ.

elektronio
02-10-16, 19:07
Όταν κάνεις μια μέτρηση με το πολύμετρο δεν βάζεις απλώς τους ακροδέκτες και βλέπεις την ένδειξη. Πρέπει να ξέρεις τι περιμένεις να δεις ως ένδειξη και πόση απόκλιση είναι ανεκτή, σε αυτό σε βοηθάει το θεωρητικό κομμάτι των σπουδών σου.

Γενικά ότι κλάδο σπουδών και να επιλέξεις ισχύουν πάνω κάτω τα ίδια. Κυρίως θεωρητική κατάρτιση και λίγη πρακτική. Η εμπειρία δεν αποκτιέται στα ΙΕΚ ή στα εκπαιδευτήρια αλλά επάνω στην δουλειά συνήθως δίπλα σε κάποιο έμπειρο (μάστορα).
Στις αγγελίες με 2-3 χρόνια εμπειρία ζητάνε να βρουν κάποιο ήδη έμπειρο για να μην πληρώσουν την απόκτηση εμπειρίας αφού πιστεύουν ότι στην αγορά υπάρχουν έμπειροι τεχνικοί άνεργοι. Τουλάχιστον το ψάχνουν κατά προτεραιότητα, αν δεν βρουν μπορεί να πάρουν και λιγότερο εκπαιδευμένο.
.

vasilis1
02-10-16, 23:28
Παντως οι δικοί μου μαθητές μια χαρά εκτίμησαν το οτι έμαθαν να μετράνε με πολυμετρο,εντόπισαν σε μια μητρική τους χαλασμένους πυκνωτές ,αποκόλλησαν με κολλητήρι απο αλλη χαλασμένη μητρική ίδιων χαρακτηριστικών πυκνωτές,τους κόλλησαν στην θέση των άλλων και επανέφεραν σε λειτουργία τον κατα τα αλλα για πέταμα η/υ.οτι μαθαίνουμε ειναι καλο.

MixalisLol
03-10-16, 00:13
Σε καμιά περίπτωση δεν θέλω να προσβάλω ούτε τα ΙΕΚ ούτε τον τρόπο που διδάσκουν απλά χωρίς να έχω εμπειρία νόμιζα πως θα υπήρχε μεγαλύτερη βαρύτητα στην πρακτική από ότι στην θεωρία. Συνήθως ξέρω από το λύκειο πως ακόμα και εργαστήρια να έχεις κάνεις περισσότερο θεωρία και λιγότερο πρακτική και περίμενα πως στο ΙΕΚ θα ήταν τα πράγματα διαφορετικά. Εγώ την σχολή θέλω να βγάλω και να μπορώ με όσα θα έχω μάθει να κάνω την δουλειά ενός τεχνικού σωστά. Αν με την θεωρία που θα μου διδάξουν στο ΙΕΚ και την εμπειρία που θα αποκτήσω από την πρακτική μπορέσω να γίνω ένας ηλεκτρονικός της προκοπής και να έχω ελπίδες για δουλειά τότε δεν έχω θέμα ούτε με την θεωρία ούτε με την πρακτική. Τα ηλεκτρονικά μου αρέσουν για αυτό και παρόλο που μου λένε πως είναι μια δουλειά με λίγες προοπτικές εγώ συνεχίζω να θέλω να ασχοληθώ με την συγκεκριμένη ειδικότητα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας και την βοήθεια σας.

MacGyver
03-10-16, 00:34
Απο τον "γραφικό σου χαρακτήρα" φαίνεται οτι θα μπορούσες να υποστηρίξεις και κάτι θεωριτικότερο των ΙΕΚ.
Όχι οτι τα υποτιμάμε, απλά όσο ποιο ψηλά τόσο ποιο καλές (θεωρητικά) οι προοπτικές αργότερα.
Το άκρως θεωρητικό κομμάτι όπως και τα μαθηματικά, δεν είναι σίγουρο οτι οπωσδήποτε θα χρειαστούν αργότερα στην πράξη, στην επισκευή, όμως είναι μέρος της ακαδημαϊκής μόρφωσης της κάθε σχολής.
Όσο περισσότερα γνωρίζεις ακόμα και πέρα απο την ειδικότητα, τόσο ποιο καλός τεχνικός μπορεί να γίνεις.

kougianos
03-10-16, 02:11
Νομίζω πως μπερδεύεις το Η/Υ (ηλεκτρονικός υπολογιστής) που το σχετικό επάγγελμα είναι "τεχνικός υπολογιστών και δικτύων" το οποίο ασχολείται με αντικαταστάσεις hardware (εξαρτημάτων) και εγκατάσταση software (προγραμμάτων) με το επάγγελμα του ηλεκτρονικού που ασχολείται με την επισκευή ή και κατασκευή ηλεκτρονικών πλακετών (και συσκευών κατ επέκταση).

Ότι και να μάθεις απο κάποιο ΙΕΚ θα σε βοηθήσει στο να κατανοήσεις καλύτερα το επάγγελμα που θα επιλέξεις. Μη το βλέπεις σαν πτυχίο, αλλά σαν γνώση.
Πρακτικά, για να βρεις δουλειά παίζουν πολλά ρόλο.. όπως η ζήτηση στη περιοχή που μένεις και άλλοι αστάθμητοι παράγοντες.. όπως το βύσμα.. η τύχη κτλ!

Για να ανοίξεις δικό σου κατάστημα πρέπει να επιλέξεις κάποιο επαγγελμα που δεν θα χρειάζεται απαραίτητα την ύπαρξη κάποιου πτυχίου.
Νομίζω πως για να ανοίξεις κατάστημα επισκευών (ηλεκτρονικού) δεν αρκεί το πτυχίο του ΙΕΚ, ενώ για το επάγγελμα του τεχνικού υπολογιστών δεν υπάρχει κάποιος περιορισμός.
Σε κάποιες περιπτώσεις χρειάζεται προυπηρεσία σε συνδυασμό με το πτυχίο του ΙΕΚ. Όλα αυτά στα λέω με επιφύλαξη, γιατι οι νόμοι αλλάζουν συνέχεια! Πρέπει να ρωτήσεις κάποιο λογιστή για να είσαι σίγουρος.

dpa2007
03-10-16, 11:50
Γεια σας. Ενδιαφέρομαι να σπουδάσω σε ΙΕΚ την ειδικότητα τεχνικός Η/Υ. Θέλω να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις αν γνωρίζεται σχετικά με το θέμα.
Με τους υπολογιστές τα πάω καλά και μπορώ να λύσω έναν υπολογιστή και να τον χτίσω εύκολα όμως έχω μεγάλο θέμα με τα μαθηματικά. Από ότι είδα υπάρχει ένα μάθημα η ηλεκτροτεχνία και κάποια άλλα τα οποία έχουν πολλά μαθηματικά. Τι μου προτείνετε να κάνω? Σε περίπτωση που δοκιμάσω στην συγκεκριμένη ειδικότητα θα έχω θέμα με τα μαθηματικά? Γνωρίζει κάποιος τι μαθήματα δίνει για πιστοποίηση ένας τεχνικός υπολογιστών?
Ευχαριστώ.


ΣΕ επίπεδο ΙΕΚ τα πράγματα είναι πιο απλά ακόμη και από ένα ΤΕΙ
Δεν έχουν επίπεδο ΑΕΙ-ΤΕΙ,είναι κατάρτιση και αυτό σημαίνει πως δεν υπάρχουν μαθηματικά ως ξεχωριστά μαθήματα όπως βρίσκεις σε ΑΕΙ-ΤΕΙ.
Ότι χρειαστεί βάση προγράμματος σπουδών (και περισσότερα αν κάτι λείπει...) θα στο δώσουν.
Όσον αφορά τα ΤΕΙ ασφαλώς και έχουν μεγαλύτερες απαιτήσεις,τα τελευταία χρόνια έχουν βελτιώσει το πρόγραμμα σπουδών τους και καλό θα είναι να ξέρεις κάποια πράγματα στα Μαθηματικά για να πάρεις πτυχίο ΑΤΕΙ Ηλεκτρονικού.

xifis
03-10-16, 13:48
IEK κ μαθηματικα δε γινεται,δε θαχουν το επιπεδο ΑΕΙ ηλεκτρονικης.Απο κει κ επειτα.Βρες κατι που να εχει ψωμι να φας κ ξεχωρισε το απτο χομπι.Η αγαπη για τα ηλεκτρονικα σημερα δεν εχει ψωμι,τουλαχ οσο περιμενε κανεις με την εκταση των ηλεκτρονικων/αυτοματισμων παντου.
Οσο για το τεχνικος υπολογιστων ειναι λιγο κουκουρουκου επαγγελμα μιας κ εξαντλειται στο περιεχομενο ενος ιεκ η μερικων σεμιναριων.Τα ελαχιστα δηλ για να μπορει να χορηγηθει "πτυχιο" αλλα ποιος δε ξερει σημερα να φτιαξει το pc του αν κανει νουμερα.Ετσι κ αλλιως ντεμεκ παραμετροποιηση ειναι,δε μπορεις να κουμπωσεις κατι λαθος κ να χαλασει,η να μη δουλεψει.Με λιγο προσωπικο ενδιαφερον εχεις μαθει τα βασικα.

Στη τελικη ενα φορματ τα λυνει ολα.Κ αν δε ξερω εγω ξερει ο φιλος μου.Κ αν δε μπορει ο φιλος μου θα βρω οδηγιες στο ιντερνετ.Πριν 10-15 χρονια ισως ειχε ψωμι.

Γνωμη μου.Σπουδασε τουριστικα.Η κατι με εστιαση.Αυτα τα δυο καταναλωνονται στη χωρα.

SRF
03-10-16, 14:26
Άνοιξε ένα σουβλατζίδικο, μιά κρεπερί, ή μιά καφετέρία, σε ενα καλό σημείο, με τα λεφτά που θα ξόδευες για σπουδές, και θα είσαι άρχων!
Κάνε χόμπυ τα ηλεκτρονικά με τα φράγκα που θα βγάζεις από το συβλατζίδικο, κρεπερί, καφετέρια, και θα δεις ότι ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΜΑΣ, το να είσαι πτυχιούχος και εξειδικευμένος σε τεχνολογία κλπ... είναι ΥΠΟ ΔΙΩΓΜΟ, και τιμωρείται ΑΥΣΤΗΡΑ κάθε προσπάθεια επί αυτού!
εκτός... και στοχεύεις στην αναχώρησή σου από εδώ, όσο είσαι ΝΕΟΣ! Αλλά σε αυτήν την περ'ιπτωση, πήγαινε και σπούδασε ΕΞΩ να σπουδάσεις και ΣΟΒΑΡΑ και όχι στα "παραμύθια" των ΙΕΚ που από "ινστιτούτα επαγγελματικής κατάρτισης" με δευτεροβάθμιας συνάφειας αξία, κατά το 70, 80, 90, που το ΔΗΜΟΣΙΟ ΚΡΑΤΙΚΟ Τεχνικό Λύκειο ήταν 'ανώτερο" αφού ΔΕΝ χρειαζόταν ΚΑΙ εξετάσεις στο ανάλογο Υπουργείο όπως από αυτά για να ισχύει ο τίτλος σου... και μας έγιναν αίφνης "ΜΕΤΑ-ΔΕΥΤΕΡΟΒΑΘΜΙΑ" εκπαίδευση, και μερικά μάλιστα αυτοαοποκαλούνται και "ανωτέρας"!

elektronio
03-10-16, 15:16
IEK κ μαθηματικα δε γινεται,δε θαχουν το επιπεδο ΑΕΙ ηλεκτρονικης.Απο κει κ επειτα.Βρες κατι που να εχει ψωμι να φας κ ξεχωρισε το απτο χομπι.Η αγαπη για τα ηλεκτρονικα σημερα δεν εχει ψωμι,τουλαχ οσο περιμενε κανεις με την εκταση των ηλεκτρονικων/αυτοματισμων παντου.
Οσο για το τεχνικος υπολογιστων ειναι λιγο κουκουρουκου επαγγελμα μιας κ εξαντλειται στο περιεχομενο ενος ιεκ η μερικων σεμιναριων.Τα ελαχιστα δηλ για να μπορει να χορηγηθει "πτυχιο" αλλα ποιος δε ξερει σημερα να φτιαξει το pc του αν κανει νουμερα.Ετσι κ αλλιως ντεμεκ παραμετροποιηση ειναι,δε μπορεις να κουμπωσεις κατι λαθος κ να χαλασει,η να μη δουλεψει.Με λιγο προσωπικο ενδιαφερον εχεις μαθει τα βασικα.

Στη τελικη ενα φορματ τα λυνει ολα.Κ αν δε ξερω εγω ξερει ο φιλος μου.Κ αν δε μπορει ο φιλος μου θα βρω οδηγιες στο ιντερνετ.Πριν 10-15 χρονια ισως ειχε ψωμι.

Γνωμη μου.Σπουδασε τουριστικα.Η κατι με εστιαση.Αυτα τα δυο καταναλωνονται στη χωρα.

Σωστά όσα αναφέρεις αλλά για περίπτωση ιδιώτη.....

Στις επιχειρήσεις όταν χαλάσει κάποιος υπολογιστής (ανάλογα βέβαια και με την δουλειά που κάνει) τρεχάτε ποδαράκια μου να μην σας....λος. Δεν υπάρχει εταιρία να βασίζεται στο φίλο που κάτι ξέρει ή να λύνει το πρόβλημα με format. Άσε που άμα χαλάσει ο Server μένουν ένα σωρό υπάλληλοι να κοιτιούνται.

Όσο για το format ακόμα και ιδιωτικά εγώ το αποφεύγω τελείως και προτιμώ να πληρώσω για επαναφορά του μηχανήματος, παρά να περάσω από την αρχή όλα τα προγράμματα.