PDA

Επιστροφή στο Forum : φόρτιση μπαταρίας



kong
07-10-16, 02:07
Καλησπέρα,

θα ήθελα να ρωτήσω το εξής.
Έχω μια μπαταρία μολύβδου με χαρακτηριστικά 6 V - 2.8 Ah και σχεδόν αμελητέα εσωτερική αντίσταση.
Θέλω να τη φορτίσω με έναν buck converter που κατασκεύασα.O τρόπος φόρτισης που ακουλουθώ είναι σταθερή τάση-φθίνουσα ένταση.Διαβάζω την τάση της μπαταρίας με τον Arduino και προσαρμόζω τον κύκλο λειτουργίας του mosfet(Ron=0.117 Ω) κατάλληλα.Αυτό σημαίνει ότι ο πάλμος του ton θα μικραίνει με τη φόρτιση.Σε περίπτωση που η μπαταρία φτάσει την τάση των 6 V σταματάει η φόρτιση από το πρόγραμμα.
Θα ήθελα να ρωτήσω κάποια πράγματα σχετικά με τη φόρτιση μπαταριών.

Η τάση του φορτιστή πρέπει να είναι μεγαλύτερη από την τάση των 6 V της μπαταρίας.Πόσο μεγαλύτερη όμως?
Τι τροφοδοτικό να χρησιμοποιήσω (Volt-Ampere) και για ποιο λόγο?

Βλέπω συχνά γράφουν για περιοριστές ρεύματος.Στην προκειμένη περίπτωση η φόρτιση είναι με φθίνουσα ένταση.Χρειάζεται περιοριστή?

CLOCKMAN
07-10-16, 08:16
Για την φόρτιση της συγκεκριμένης μολύβδου, θέλεις σταθερή τάση 7,2V που θα πέφτει στα 6,9V (εφ'όσον φορτίσει) για συντήρηση. Οι μολύβδου έχουν το καλό ότι τραβάνε το ρευματάκι που θέλουν.

eleCtroAsxetos
07-10-16, 08:53
Δεν έχεις χρησιμοποιήσει κάποιο sense resistor βατικό για να μετράς και το ρεύμα φόρτισης? Η σωστή λογική φόρτισης θεωρώ, και εφόσον οι μολύβδου τραβάνε όσο ρεύμα θέλουν, θα ήταν να δίνεις μεν μια σταθερή τάση αλλα θα πρέπει να παρατηρείς και το φθήνων ρεύμα. Να το παρατηρει το αρντουινο δλδ

katmadas
07-10-16, 09:07
Οι μπαταριες τραβανε πολυ ρευμα και χωρις περιοριστη ρευματος δεν θα κανουν καλες φορτισεις.
Με τοση μικρη χωρητικοτητα ενα ρευμα φορτισης 300 ma ειναι καλα.
Πρεπει να μας δειξεις τον back converter .Μερικοι εχουν περιορισμο ρευματος.
Η ταση οπως σου ειπε ο γιωργος.

kong
13-10-16, 16:35
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις.
Το ρεύμα φόρτισης δεν το παρατηρώ κάπως αλλά θα ήταν μια καλή προσθήκη.
Το buck converter που έφτιαξα είναι της παρακάτω απλής μορφής.
67034

katmadas
13-10-16, 21:32
Με ποσά hertz οδηγείς το φετ?

Edit: την τάση πρέπει να την ανεβάσεις Δεν γίνετε με 6v

FILMAN
14-10-16, 09:42
Εγώ πάλι θα ήθελα να δω το κύκλωμα που οδηγεί το MOSFET!

kong
14-10-16, 17:01
Εγώ πάλι θα ήθελα να δω το κύκλωμα που οδηγεί το MOSFET!
Το MOSFET το οδηγώ κατευθείαν από τον Arduino.

Στα 8 kHz είναι η συχνότητα.Tο δουλεύω και πιο ψηλά(62.5 kHz) αλλά δεν ξέρω κατά πόσο προλαβαίνει να φορτίσει ο πυκνωτής στο ON state.

EDIT:την τάση τη διόρθωσα.

FILMAN
17-10-16, 10:14
Για δείξε μας πώς έχεις ενώσει το Arduino με το κύκλωμα.