PDA

Επιστροφή στο Forum : Πληροφορίες για παλαιο πομποδέκτη



ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 13:59
-Κατ΄αρχήν δεν ξέρω αν βρίσκομαι στη σωστή ενότητα στο παλιατζίδικο βρήκα αυτον το πομποδέκτη http://picclick.ca/RF-Communications-Inc-Harris-Tube-SSB-Transceiver-Model-201682119825.html σε πολύ άσχημη κατάσταση μόνο για ανταλλακτικά έχει κάποιος ιδέα για τη τάση λειτουργίας του μπας και αξιοποιήσω τους μετασχηματιστές νημάτων και υψηλής επίσης υπ'αρχει περίπτωση να έχει και μετασχηματιστή διαμόρφωσης?

-Οποιαδήποτε πληροφορία επι του θέματος θα ήταν πολύ χρήσιμη.

sakisr
09-10-16, 14:19
Σιγουρα εχει (και μαλλον ειναι ο μικρος μπροστα αριστερα, γιατι εχει μεγαφωνο.Αν ειναι φουλ λαμπα θα εχει και μοναδα ενισχυσης ακουστικου σηματος αρα και Μ/Τ διαμορφωσης.
Οταν τον διαλυσεις θα δεις τα επι μερους κομματια τι ειναι το καθενα.

ΥΓ. Για την ιστορια, ποσο κοστισε?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 14:39
Σάκη κατ΄αρχην ευχαριστώ μεγάφωνο έχει αλλά δεν μπορώ να καταλάβω με τι ταση λειτουργούσε, όσο για το κόστος τίποτα.

sakisr
09-10-16, 14:55
το μεγαφωνο δε λειτουργει με ταση, το ρευμα απο την ανοδο του ενισχυτη περναει απο το τον Μ/Τ προσαρμογης απο το τυλιγμα πχ των 4ΚΩ και απο το αλλο τυλιγμα, συνηθως απο 4 ως 8 ΩΜ, συνδεεται το μεγαφωνο.

p.gabr
09-10-16, 17:42
Harris μια εταιρία που άρχισε να ξεχωρίσει την δεκαετία του 60, επ άξια σιγά σιγά εδραιώθηκε και κατέκτησε μεγάλο μέρος στους Στρατιωτικούς εξοπλισμούς ασυρμάτων HF- VHF-UHF
https://www.harris.com/solution-grouping/tactical-vhfuhf-radios
Και ο Ελληνικός στρατός έχει αρκετά μοντέλα.

Δωσε βρε θυμιο καμία φωτογραφία να δούμε την κατάσταση του .

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 20:19
-Παναγιώτη ευχαριστώ η κατάσταση του είναι άθλια και νομίζω έχει άλλα δύο κομάτια το παλιατζίδικο αλλά είναι κομάτια έχω την εντύπωση ότι είναι απο πλοίο, γενικα η καταστασή του δεν νομίζω ότι είναι για αξιοποίηση λείπουν και αρκετές λυχνίες το στάδιο εξόδου φαίνεται άθικτο με τη πρώτη ευκαιρία θα ανεβάσω φωτογραφίες.

p.gabr
09-10-16, 20:35
ΜΠΟΡΕΙ να είναι από πλοίο η από κάποια άλλη υπηρεσία Δεν είπα ότι αυτό το είχε ο Ε.Σ ούτε που το έχω δει πότε
Ισως να ενδιαφέρουν συλλέκτες στο ΕΒΑΥ , γιατί η ΗΑRRIS (άγνωστη στο ευρύ κοινό ) έχει μεγάλη ιστορία

Στους ασυρμάτους κάτι έχω (http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=60408&p=742037&viewfull=1#post742037)ΕΔΩ (http://www.hlektronika.gr/forum/#891) γράψει, αλλά δεν το εχω συνεχίσει

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 21:08
-Αν είναι απο πλοίο με τι τροφοδοσία μπορεί να ήταν και πως μπορουμε να δούμε Παναγιώτη τις αναρτήσεις σου όλες τις παρακολουθώ με προσοχή και βεβαια έχω και το βιβλίο σου η κατάκτηση των ερτζιανών αχ το άτιμο το μικρόβιο.

Υ.Γ. σου έστειλα ένα π.μ.

p.gabr
09-10-16, 21:41
Οπως φαίνεται έχει MT τροφοδοσίας που θα είναι η 110 η 220AC βολτ
Εαν δεν υπάρχει πουθενά αναγραφόμενη τάση , τότε τροφοδοτείς πρώτα με 110 και μετράς τις τάσεις νημάτων ,αν έχει 6,3 τότε είσαι οκ .
Αν δεν εχεις ούτε 110 να το τροφοδοτήσεις τότε βάλε ότι Μ/Τ βρεις πχ 20βολτ , μέτρα και πάλι την τάση στα νήματα και αναλογικά υπολόγισε την σωστή * ( δεν θα βγει ακριβώς στο ΠΕΡΙΠΟΥ )

Dragonborn
09-10-16, 22:09
ΜΠΟΡΕΙ να είναι από πλοίο η από κάποια άλλη υπηρεσίαΟι συχνότητες 4136.5 & 6207.5 είναι marine (ναυτικές) και μπορώ να φανταστώ μόνο δυο ελληνικούς χρήστες για τέτοιους πομποδέκτες σε marine: Τελωνείο και Λιμενικό, και τείνω προς το πρώτο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 22:11
Αναγραφόμενη τάση δεν υπάρχει πουθενά μήτε κανενα καλώδιο τροφοδοσίας έχει πάνω τρεις μετασχηματιστές μεγάλους θα το κοιτάξω πιο αναλυτικά αύριο και ίσως ανεβάσω φωτογραφίες.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
09-10-16, 22:15
Οι συχνότητες 4136.5 & 6207.5 είναι marine (ναυτικές) και μπορώ να φανταστώ μόνο δυο χρήστες για τέτοιους πομποδέκτες σε marine: Τελωνείο και Λιμενικό, και τείνω προς το πρώτο.

Νομίζω γράφει κ'αποιες συχνότητες με ταμπελάκι πρόσθετο (το έχει βάλει η υπηρεσία προφανώς) θα επανέλθω αύριο.

IRF
10-10-16, 15:03
Ιεροσυλία να το διαλύσεις, πάρε και τα άλλα δύο από τον παλιατζή μπας και κάνεις ένα να δουλεύει.Πρώτα φυσικά εξήγησέ του ότι τα μηχανήματα είναι εντελώς γδυμένα.Υπάρχει η περίπτωσε αυτός που τα πήγε ανακύκλωση να τα έχει βανδαλίσει ήδη για να κάνει μια άλλη συκευή 4ή να δουλέψει.Βάλε μια φωτό να καταλάβουμε από μέσα τι λείπει.

p.gabr
10-10-16, 18:39
Οι συχνότητες 4136.5 & 6207.5 είναι marine (ναυτικές) και μπορώ να φανταστώ μόνο δυο ελληνικούς χρήστες για τέτοιους πομποδέκτες σε marine: Τελωνείο και Λιμενικό, και τείνω προς το πρώτο.



66978


66981


66979

66980

Όλως τυχαίως Κώστα βρέθηκε μπροστά μου σε ένα ξενοδοχείο στη Τήνο

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-10-16, 22:45
-Δεν πρόλαβα να ασχοληθώ με το μηχάνημα ανεβάζω μερικές φωτό

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-10-16, 22:53
Και η πρόσοψη.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
10-10-16, 22:54
Ιεροσυλία να το διαλύσεις, πάρε και τα άλλα δύο από τον παλιατζή μπας και κάνεις ένα να δουλεύει.Πρώτα φυσικά εξήγησέ του ότι τα μηχανήματα είναι εντελώς γδυμένα.Υπάρχει η περίπτωσε αυτός που τα πήγε ανακύκλωση να τα έχει βανδαλίσει ήδη για να κάνει μια άλλη συκευή 4ή να δουλέψει.Βάλε μια φωτό να καταλάβουμε από μέσα τι λείπει.

Αξίζει το κόπο?

Dragonborn
11-10-16, 03:01
Αυτές οι τελευταίες συχνότητες (4800, 4863, 5018, 9887) δεν είναι ούτε marine ούτε ICAO. Ανήκουν στις συχνότητες όπου παλιά έβγαιναν πάσης φύσεως στρατιωτικοί και υπηρεσιασκοί σταθμοί. Άγνωστο δίκτυο, μάλλον όχι ελληνικό.

IRF
11-10-16, 06:27
Αξίζει το κόπο?
Αν στα δώσει φθηνά ο παλιατζής αξίζει. ΕΞΗΓΗΣΕ ΤΟΥ ότι μέσα από τα μηχανήματα λείπουν δεκάδες υλικά και μην σκεφτεί να ανεβάσει τιμές.Πάρε κατσαβίδι μαζί σου και άνοιξε τα μηχανήματα μπροστά στον παλιατζή.Το λέω γιατί μερικοί από του παλιατζήδες έχουν τη λογική ότι σου πουλάω τεφαρίκι που μου το ζητάγανε αλλοι δέκα.Και εγώ του λέω βάλτο στην μπρίζα και αν δουλέψει σου δίνω διπλά λεφτά,αν γίνει πυροτέχνημα τίποτα και αν δεν γίνει τίποτα τα μισά λεφτά.Ξεκίνα με ξεσκόνισμα με πινέλο ξυρίσματος.Να δούμε τι είναι καμένο.Αν λείπουν μόνο λυχνίες βολεύεται οι κατάσταση.ΕΙΝΑΙ ΚΟΣΜΗΜΑ

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
11-10-16, 15:50
-Κατ΄αρχήν Γεώργο θέμα χρημάτων δεν υφίσταται (με το σκραπατζίδικο τα βρίσκουμε) απλά δεν έχω κανένα στοιχείο για το μηχάνημα συχνότητες εκπομπής έυρος λήψης τάση λειτουργίας κλπ άσε που είναι θεόβαρο αλλά βαριά κατασκευή κρίμα που δεν το πρόλαβα νωρίς, να φανταστείτε το πήρα απο το σωρό με είχε φάει αμέτρητη στραπατσάδα.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
29-10-16, 23:15
-Παιδιά επανέρχομαι στο θέμα απο σήμερα (και όταν έχω χρόνο) άρχισα τη διάλυση του πομποδέκτη βρήκά και το καλώδιο τροφοδοσίας που ήταν κομένο και δεν φαινόταν για τάση τροφοδοσίας δεν λέει τίποτα υπάρχει περίπτωση να ήταν 110 220 ή και φια τις δύο τάσεις και να γινόταν μεταγωγή με κάποιο ρελέ έχει κάποιες υποδοχές πίσω που θα μπορούσα να βρώ κανένα σχέδιο?

-Σήμερα ξήλωσα έναν μετασχηματιστή υψηλής αλλά με πολλά τυλίγματα δεν ασχολήθηκα με τυλίγματα να δώ τι και πώς δεν αναφέρει τίποτα για τάσεις μόνο ενα μια προειδοποίηση για υψηλή τάση στο καπάκι του στα αγγλικά φυσικά θα επανέλθω για βοήθεια με περισσότερες λεπτομέρειες και φωτογραφίες.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 00:11
- Επανέρχομαι στο θέμα πως θα καταλάβω ποιο είναι το προτεύον του μετασχηματιστή έχει 6 τυλίγματα το ένα με μεσαία λήψη, η μεγαλύτερη αντίσταση που μέτρησα ήταν περίπου 200 ΩΜ, μέτρησα (προτεύον) και κάποιους άλλους μετασχηματιστές που είχα και παρατήρησα διάφορες τιμές απο 400 έως 2000 ΩΜ το συμπέρασμα ήταν ότι όσο λιγοστεύουν τα watt τόσο μεγαλώνει η αντίσταση του προτεύοντος πάντα ισχύει αυτό? υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στην ισχύ την αντίσταση και το μέγεθος πυρήνα του μετασχηματιστή? πως μπορώ να βρώ το προτεύον?.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 13:38
Oυδείς? μήπως πρέπει να αλλάξουμε ενότητα π.χ. μετασχηματιστές.

SRF
25-11-16, 14:26
66978


66981


66979

66980

Όλως τυχαίως Κώστα βρέθηκε μπροστά μου σε ένα ξενοδοχείο στη Τήνο

Ραδιογωνιόμετρο ΣΕ ΞΕΝΟΔΟΧΕΙΟ?

ΕΚΠΛΗΚΤΟΣ!!!

γάτος
25-11-16, 16:29
Εμένα η τελευταία εικόνα μου μοιάζει για ADF (https://en.wikipedia.org/wiki/Radio_direction_finder#Automatic_direction_finder_ .28ADF.29)(το λέει κιόλας), που χρησιμοποιείται για λήψη NDB (https://en.wikipedia.org/wiki/Non-directional_beacon)στα αεροσκάφη.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 18:57
Καλά τα ραδιογωνιόμετρα βρε παιδιά για το μετασχηματιστή κάτι!

Dragonborn
25-11-16, 19:11
Πριν τον αποσυνδέσεις έπρεπε να σημαδέψεις σε ποιούς ακροδέκτες πηγαίνει η τάση του δικτύου. Αν το είχες κάνει τα υπόλοιπα θα ήταν παιχνιδάκι, δεν θα ρωτούσες καν, θα τα έβρισκες με το πολύμετρο.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 22:50
-Το καταλαβαίνω αυτο που λές Κώστα αλλά στο σημείο αυτο της τροφοδοσίας ήταν διαλυμένος ο πομποδέκτης δεν έβγαινε΄ άκρη τώρα προσπαθώ να ταυτοποιήσω μερικά τυλίγματα που πήγαιναν σε πλακέτες ανόρθωσης και σε νήματα λυχνιών αλλά και πάλι είναι χαοτική η κατάσταση, είχε λυχνίες 12βολτ νήματα πχ 12 ΑΤ7 και 6βολτ 6146.

nick1974
25-11-16, 23:13
λιγο off topic αλλα εχω μια απορια, υπαρχουν ακομα παλιατζιδικα που εχουν τετοιο υλικο?
Αν δε τα θεωρει καποιος ...κρατικο μυστικο ειναι δυνατο να δωσει καμια πληροφορια? (οκ σε πμ μη χαλαμε και το θεμα)

Οσον αφορα το μηχανημα, το συγκεκριμενο δε μου θυμιζει κατι αλλα η Harris ηταν εκπληκτικη εταιρια σε ποιοτικους marine πομποδεκτες. Εβγαζε ενα 100ρι τρανζιστορικο με εκπληκτικο antenna tuner κανονικο κοσμημα, αλλα βεβαια οι τιμες ηταν απλησιαστες και οι Ελληνικες εταιριες συνηθως στρεφονταν σε icom.
btw το να κανιβαλιστει τετοιο μηχανημα δε το θεωρω και το οτι καλυτερο, γιατι δε το σπρωχνεις στο ebuy αν δε σε ενδιαφερει ωστε να το αποκτησει καποιος που τον ενδιαφερει?

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 23:30
-Νίκο είναι μάντρα ανακύκλωσης τους 'εχω κάνει κάποιες εξυπηρετήσεις κυρίως σε λευκές συσκευές και όταν περνάω ρίχνω μια ματιά και αν έχει κάτι το παίρνω πριν πάει στο καζάνι πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μπορείς να βρείς.

Τώρα σχετικά με το θέμα η υψηλή αντίσταση θα αφορά τυλίγματα υψηλής τάσης αν δώσω τάση σε κάποιο τύλιγμα πχ 20 βόλτ θα δώσει τάση μετασχηματισμένη σε όλα τα τυλίγματα?

Ακρίτας
25-11-16, 23:42
- Επανέρχομαι στο θέμα πως θα καταλάβω ποιο είναι το προτεύον του μετασχηματιστή έχει 6 τυλίγματα το ένα με μεσαία λήψη, η μεγαλύτερη αντίσταση που μέτρησα ήταν περίπου 200 ΩΜ, μέτρησα (προτεύον) και κάποιους άλλους μετασχηματιστές που είχα και παρατήρησα διάφορες τιμές απο 400 έως 2000 ΩΜ το συμπέρασμα ήταν ότι όσο λιγοστεύουν τα watt τόσο μεγαλώνει η αντίσταση του προτεύοντος πάντα ισχύει αυτό? υπάρχει κάποια σχέση ανάμεσα στην ισχύ την αντίσταση και το μέγεθος πυρήνα του μετασχηματιστή? πως μπορώ να βρώ το προτεύον?.

Λογικά αυτό που έχει τη μικρότερη ωμική αντίσταση είναι τα 6.3 V. Προσωπικά θα έδινα σε αυτό 6.3 από έναν άλλο μετασχηματιστή και θα μετρούσα τις τάσεις στα υπόλοιπα τυλίγματα.

Με όλες τις σχετικές προφυλάξεις και μέτρα ασφαλείας.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
25-11-16, 23:56
- Γεώργο πολύ καλή η σκέψη σου ο λόγος μετασχηματισμού θα είναι ο ίδιος?

Ακρίτας
26-11-16, 00:39
- Γεώργο πολύ καλή η σκέψη σου ο λόγος μετασχηματισμού θα είναι ο ίδιος?

Αν το πρωτεύον ήταν 220 - 240 V και το τύλιγμα με τη μικρότερη αντίσταση είναι 6.3 τότε φυσικά θα είναι ο ίδιος. Δεδομένου όμως ότι έχει 12ΑΤ7 και 6146 όπως ανέφερες, υπάρχει το ένδεχόμενο να έχει 12.6 V με μεσαία λήψη.

Για κάθε ενδεχόμενο μπορείς να χρησιμοποιήσεις στο πρωτεύον του γνωστού μετασχηματιστή το κύκλωμα με τη λάμπα.

http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=84979

Dragonborn
26-11-16, 07:45
Προσοχή, πιθανώς υπάρχει και ανεξάρτητο τύλιγμα 5V (3-5A) για τα νήματα της ανορθώτριας του τροφοδοτικού.

Ακρίτας
26-11-16, 12:33
Προσοχή, πιθανώς υπάρχει και ανεξάρτητο τύλιγμα 5V (3-5A) για τα νήματα της ανορθώτριας του τροφοδοτικού.

Πολύ σωστά.

Ένα τύλιγμα για 5V
Ένα τύλιγμα για 6.3V
Ένα τυλιγμα για την αρνητική πόλωση των λυχνιών
Ένα τύλιγμα για την υψηλή (πιθανώς αυτό με τη μεσαία λήψη)
Ένα τύλιγμα για το πρωτεύον και μένει άλλο ένα.

Νομίζω ότι αν μετρήσεις τις ωμικές αντιστάσεις όλων των τυλιγμάτων θα μπορέσουμε να μαντέψουμε ποιο είναι ποιο (κατά προσέγγιση).

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
26-11-16, 21:00
-Παιδιά και πάλι ευχαριστώ για τις απαντήσεις, ο πομποδέκτης δεν είχε ανορθώτρια λυχνία αλλά πολλά κυκλώματα ανόρθωσης με διόδους, το τύλιγμα με τη μεσαία λήψη έχει πολύ χαμηλή αντίσταση ίσως είναι 2 χ 6.3 βολτ, τα καλώδια απο τον μετασχηματιστή φαίνεται πήγαιναν πρώτα σε κόσες και μετά στα διάφορα κυκλώματα θα προσπαθήσω τουλάχιστον να ξεχωρίσω τα νήματα των λυχνιών απο τις βάσεις.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
06-12-16, 22:47
Πάλι εδώ λοιπόν στο ίδιο θέμα, παρατήρησα ότι δύο τυλίγματα είχαν ακριβώς την ίδια αντίσταση και δεν πήγαιναν προς τις λυχνίες έδωσα στο ένα τάση 6 βολτ και 18 αυτούς τους μετασχηματιστές είχα πρόχειρους και το άλλο έβγαζε ότι ακριβώς έδινα, ένα τύλιγμα με χοντρό καλώδιο περίπου δύάρι στα 6 βολτ δεν έβγαζε τίποτα ενώ στα 18 περίπου 1 βολτ άρα ήταν η χαμηλή για τα νήματα όπως υποψιαζόμουν έβγαζε και διάφορες άλλες τάσεις στα διάφορα τυλίγματα.

Ψάχνωντας στη αποθήκη βρήκα ένα μετασχηματιστή travel 220 110V 50 W και έδωσα 110 σε ένα απο τα ίδια τυλίγματα το άλλο ίδιο έδινε ότι ακριβώς έδωσα, το τύλιγμα με τα χοντρα καλώδια έδινε 6.2 βολτ άρα σίγουρα είναι τα νήματα επίσης έδωσε 2χ180 βολτ στο συμμετρικό τύλιγμα 920 βολτ σε ένα άλλο και διάφορες άλλες τάσεις στα διάφορα τυλίγματα απο 30 έως 130 βολτ, γεφύρωσα τα ίδια τυλίγματα και οι τάσεις σε όλα τα υπόλοιπα έπεσαν ακριβώς στο μισό. Δημιουργούντε οι εξής απορίες λογικά ο μετασχηματιστής θα δούλευε και με 110 και με 220 βολτ γιατί όμως είχε ανεξάρτητα και τέσσερα εξωτερικά καλώδια για το δύο ίδια τυλίγματα και όχι τρία 0 - 110 - 220 βολτ? με τα 920 βολτ 1300 περίπου σε ανόρθωση τι τροφοδοτούσε, οι μεγαλύτερες λυχνίες ήταν οι 6146, τις λυχνίες που θέλουν 12.6 βολτ στα νήματα π.χ 12 ατ7 υπάρχει περίπτωση να να έδινε 6.3 γείωση 6.3.

Dragonborn
07-12-16, 03:23
γιατί όμως είχε ανεξάρτητα και τέσσερα εξωτερικά καλώδια για το δύο ίδια τυλίγματα και όχι τρία 0 - 110 - 220 βολτ? Άν όντως το τροφοδοτικό ήταν 110/220 τότε μάλλον στα 220V έβαζε τα δυο τυλίγματα σε σειρά και στα 110V τα δύο τυλίγματα παράλληλα σε φάση.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-12-16, 09:51
-Στο ένα τύλιγμα έδωσα 110 και έβγαλε τις τάσεις που αναφέρω και φαίνεται να είναι σωστές. αν παραλληλιστούν τα δυο τυλίγματα δεν θα μικρύνει η αντίσταση και κατά συνέπεια θα αυξηθούν οι τάσεις?

FILMAN
07-12-16, 11:03
-Στο ένα τύλιγμα έδωσα 110 και έβγαλε τις τάσεις που αναφέρω και φαίνεται να είναι σωστές. αν παραλληλιστούν τα δυο τυλίγματα δεν θα μικρύνει η αντίσταση και κατά συνέπεια θα αυξηθούν οι τάσεις?Όχι, απλά ο μ/ς θα μπορεί πλέον να αποδώσει την πλήρη ισχύ του. Φυσικά πρέπει να τα παραλληλίσεις εν φάσει. Αυτό που λες με τα 3 καλώδια για πρωτεύον (0 - 110 - 220) γίνεται και συμφέρει μόνο στους πολύ μικρούς μ/ς. Στους μεγαλύτερους έχεις πάντα δύο ίδια πρωτεύοντα 110V που είναι τελείως ανεξάρτητα (4 καλώδια) και μπαίνουν σε σειρά για 220V και παράλληλα για 110V.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-12-16, 17:15
-Ευχαριστώ πολύ παιδιά προφανώς με κάποιο διακόπτη ή ρελέ έκανε την σύνδεση των τυλιγμάτων παράλληλα σε φάση ή σε σειρά όπως λέει ο Κώστας και ο Φίλιππος, σχετικά με την υψηλή τάση 900 βολτ και με την τροφοδοσία των νημάτων των 12.6 βολτ παραμένουν οι απορίες.

Ακρίτας
07-12-16, 18:50
Θύμιο, ρίξε μια ματιά κι εδώ (http://www.radiomanual.info/schemi/Surplus_Civil/Harris_RF-301A_user.pdf), προς το τέλος του pdf. Είναι από άλλον πομποδέκτη της ίδιας εταιρίας, πάλι με 6146. Κάτι παραπλήσιο θα είναι και ο δικός σου.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
07-12-16, 21:38
-Γεώργο ευχαριστώ δεν έχει ή δεν μπορώ να βρώ καμιά ομοιότητα καθ΄ ότι δεν έχω σχέδιο και ο πομποδέκτης είναι σε άσχημη μη αξιοποιήσιμη κατάσταση απλά κάνω κάποιες υποθέσεις γύρω απο τη λειτουργία για να αξιοποιήσω κάποια υλικά όπως ο μετασχηματιστής, έχω αρχίσει σιγά σιγά και τον διαλύω.