PDA

Επιστροφή στο Forum : The Art of making a Nixie Tube



kioan
09-10-16, 19:50
https://www.youtube.com/watch?v=wxL4ElboiuA

midakos
09-10-16, 20:34
Ξεκίνησα να δω λίγο από το video να πάρω μια ιδέα, αλλά τελικά δεν άντεξα και το είδα όλο. Πραγματικά φανταστικό, όμως πολύ χρονοβόρο μιας και όλες οι διαδικασίες γίνονται χειροκίνητα.

Πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να διασφαλείσει την ομοιότητα όλων των προϊόντων ως προς την αντοχή στο χρόνο, καθώς εμπλέκεται πάρα πολύ ο ανθρώπινος παράγοντας.

kioan
09-10-16, 20:42
Πολύ καλή δουλειά, αλλά δεν ξέρω κατα πόσο μπορεί να διασφαλείσει την ομοιότητα όλων των προϊόντων ως προς την αντοχή στο χρόνο, καθώς εμπλέκεται πάρα πολύ ο ανθρώπινος παράγοντας.

Ο ίδιος πάντως δείχνει να είναι πολύ σίγουρος για την αντοχή τους στον χρόνο (http://www.daliborfarny.com/r-z568m-nixie-tube/):

All tubes purchased in 2016 and before come with life-time warranty. All tubes purchased since 2017 come with a warranty period of 10 years.
The warranty cover:


defects in workmanship and material
defects in glow of digits
defects of gas mixture

MacGyver
09-10-16, 20:51
Καλλιτέχνης ο Τσέχος.
Όμως ουκ ολίγα τα $145 για την κάθε μία λυχνία.

p.gabr
09-10-16, 21:07
Συγχαρητηρια πολύ κάλο
Στην λυχνία ακόμα και στα αυτοματοποιημένα στο τέλος έπεφτε και χέρι

midakos
09-10-16, 23:13
Συγχαρητηρια πολύ κάλο
Στην λυχνία ακόμα και στα αυτοματοποιημένα στο τέλος έπεφτε και χέρι

Η αλήθεια είναι δεν είδα πως γίνονται αυτόματα, αλλα λογικό μου φαίνεται καθώς δεν είναι κάτι το απλό...

chip
10-10-16, 00:33
κάπου εκεί που ξεκινούσε πρέπει να ήταν το 2012 λίγο καιρό πριν αρχίσει ο πόλεμος στην Ουκρανία ένας ουκρανός πουλούσε στο ebay μία πλήρη γραμμή παραγωγής για λυχνίες IN-18 (έχουν περίπου 50 ευρώ η μία).
Πουλούσε ότι χρειάζονταν για να αρχίσει κάποιος την παραγωγή:
μηχανήματα για επεξεργασία γυαλιού, μήτρες για την κοπή των χαρακτήρων κλπ,
σχέδια του εργοστασίου,
σχέδια των λυχνιών....
και επιπλέον υλικά (γυαλιά, κομμένοι χαρακτήρες, μίκες) για την κατασκευή 1.000 έως10.000 λυχνιών Nixie!
όλα αυτά για 30.000ευρώ συν 3.000 ή 6000 (δεν θυμάμαι) ευρώ μεταφορικά (ήταν αρκετά ξύλινα κιβώτια...!) δηλαδή μόνο με τα υλικά που περιλαμβάνονταν θα μπορούσαν να κατασκευαστούν λυχνίες και να υπάρξει άμεση απόσβεση του κόστους...
όλα αυτά κάπου έχουν πωληθεί και κάποιος μάλλον κάποια στιγμή θα ξεκινήσει τις δικές του ΝΙΧΙΕ ΙΝ-18. Θεωρώ οτι το πιθανότερο είναι να έχει αγοράσει κάποιος κινέζος τον εξοπλισμό...

Αυτό που με προβλημάτισε είναι οτι αν κάποιος αγόραζε τα μηχανήματα αυτά θα έμπλεκε με εκτελωνισμούς και ανάγκη πιστοποίησης CE των μηχανημάτων αυτών... (ενώ φυσικά θα έπρεπε να τα ελέγξει και για πιθανή μόλυνση από chernobyl....)

chip
10-10-16, 00:51
Μου κάνει εντύπωση που αναφέρει οτι τα σύρματα που παιρνού το γυαλί είναι από βολφράμιο (tungsten)
όταν το έψαχνα για το πως μπορώ να κατασκευάσω nixie είχα βρει ότι το σύρμα που χρησιμοποιείτε στις λυχνίες είναι το KOVAR (κράμα νικελίου κοβαλτίου) αφού αυτό έχει τήν ίδια καμπύλη διαστολής με το γυαλί των λυχνιών (borosillicate).
Ας ελπίσουμε οτι το έχει ψάξει αρκετά ο τσέχος και να μην του ξέφυγε αυτό....
https://en.wikipedia.org/wiki/Kovar

chip
10-10-16, 10:52
Ας το δει κανένας πολιτικός μας το video μπας και ξυπνήσει και καταλάβει ότι:

η ξύλινη αποθήκη στον κήπο δεν είναι πολεοδομικό έγκλημα αλλά πιθανόν η αρχή μία βιομηχανίας...
και καινοτομία δεν είναι μόνο χαζομάρες start-up στο χώρο της πληροφορικής που δεν προσφέρουν τίποτα...
ούτε ότι έσοδα μπορούμε να περιμένουμε μόνο από καινοτόμα προϊόντα που δεν έχουν ξαναφτιαχτεί...
ούτε ότι η παραγωγή νέων προϊόντων δεν μπορεί να στηρίζεται σε παλαιό μεταχειρισμένο εξοπλισμό και γι αυτό δεν επιδοτείται ο παλαιός εξοπλισμός...
ούτε ότι τα κάστρα είναι μόνο για μουσεία...
ούτε...
ούτε...
ούτε....

λέω εγώ ο ρομαντικός.... μήπως και καταλάβει πως αρχίζει μία βιομηχανία τα πρώτα της βήματα και πως εξάγει προϊόντα και φέρνει πραγματικό πλούτο στη χώρα της....

kioan
10-10-16, 10:56
η αποθήκη στον κήπο δεν είναι πολεοδομικό έγκλημα αλλά πιθανόν η αρχή μία βιομηχανίας...

Κάτι τέτοια απερίσκεπτα γράφετε και στο τέλος θα απαιτήσουν να έχουμε ξεχωριστό ΑΦΜ για τις αποθήκες του κήπου και θα μας τις φορολογήσουν με 29% και 100% προκαταβολή φόρου :001_unsure:

SeAfasia
11-10-16, 16:19
όλα τα "λεφτά" είναι η "στράντζα" μου έδωσε ιδέα που έψαχνα...μπράβο του!Άλλωστε οι Τσέχοι έχουν παράδοση στα ηλεκτρονικά(σαν Τσεχοσλοβακία) προμήθευαν την πάλλε ποτέ Σοβιετική Ένωση...

chip
11-10-16, 22:25
Οι Τσέχοι έχουν γενικά παράδοση στη βιομηχανία