PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με τριφασικό επιτηρητή τάσης και ρελέ ισχύος.



Fubar.gr
11-10-16, 18:12
Αγόρασα ένα επιτηρητή τάσης Hager EU 302 και ένα τριφασικό ρελέ ισχύος το οποίο θα ελέγχεται απο τον εν λόγω επιτηρητή.

Το ρελέ ισχύος έχει 4 θεσεις. Να χρησιμοποιήσω και τις 4 θέσεις έτσι ωστε να διακόπτει και τον ουδέτερο ή όχι;

Αυτό που με προβληματίζει είναι οτι σύμφωνα με το σχεδιάγραμμα κατα IEC πάνω στο ρελέ, ολες οι επαφές ανοίγουν και κλείνουν ταυτόχρονα, ενώ ο ουδέτερος κανονικά θέλει επαφή που κλείνει πρώτη και ανοίγει τελευταία.

Κάποια συμβουλή;

Dragonborn
11-10-16, 19:17
ο ουδέτερος κανονικά θέλει επαφή που κλείνει πρώτη και ανοίγει τελευταία.Για να δούμε τι ακριβώς γράφει ο κανονισμός:
Στις περιπτώσεις που απαιτείται η διακοπή του ουδέτερου αγωγού, η διακοπή και η επανασύνδεση πρέπει να γίνεται κατά τρόπο που ο ουδέτερος αγωγός να μη διακόπτεται πριν από τους αγωγούς φάσεων και να επανασυνδέεται ταυτόχρονα ή πριν από τους αγωγούς φάσεων. (HD-384, 473.3.3)
Άρα αφού έχεις ταυτόχρονη σύνδεση - αποσύνδεση φάσεων & ουδετέρου είσαι OK.

Fixxxer
11-10-16, 19:53
Ο επιτηρητης που θα μπει?

Fubar.gr
11-10-16, 23:18
Ο επιτηρητης που θα μπει?

Σε σπίτι θα μπεί. Πρόκειται να εγκατασταθεί αντλία θερμότητος και ο εγκαταστάτης λέει πως πρέπει να υπάρχει επιτηρητής τάσης στον πίνακα.

Fixxxer
11-10-16, 23:24
Σε σπίτι θα μπεί. Πρόκειται να εγκατασταθεί αντλία θερμότητος και ο εγκαταστάτης λέει πως πρέπει να υπάρχει επιτηρητής τάσης στον πίνακα.


Μαλιστα κι αν υπαρχει πτωση φασης απ την ΔΕΗ θα σου κοβει ολο το ρευμα στο σπιτι ή θα το βαλει μονο στην παροχη που παει προς την αντλια θερμοτητας?

Fubar.gr
12-10-16, 00:40
Μαλιστα κι αν υπαρχει πτωση φασης απ την ΔΕΗ θα σου κοβει ολο το ρευμα στο σπιτι ή θα το βαλει μονο στην παροχη που παει προς την αντλια θερμοτητας?

Το σκέφτομαι αυτό. Επειδή η Α/Θ έχει αρκετό καλωδιομάνι και δέν χωράνε όλα τα ραγουλικά στον πίνακα, έχω ήδη στήσει ένα μικρότερο υποπίνακα. Οπότε έχω την επιλογή να το βάλω στον κεντρικό πίνακα και να προστατεύει τα πάντα ή να το βάλω στον υποπίνακα και να προστατεύει μόνο την Α/Θ

Πάντως προσωπικά νομίζω οτι είναι άχρηστος ο επιτηρητής. Όλα τα φορτία στο σπίτι, συμπεριλαμβανομενης και της Α/Θ είναι μονοφασικά! Πόσο πιθανό είναι να γίνει κάποια παρατεταμένη χρονικά, μεγάλη υπέρταση ή υπόταση ικανή να κάνει ζημιά σε μονοφασικά φορτία? Νομίζω η πιθανότητα τείνει στο μηδέν.

Πιστεύω οτι οι ζημιές στα σπίτια γίνονται κατα κύριο λόγο απο κρουστικές υπερτάσεις (κεραυνοί κτλ.) για τα οποία ο επιτηρητής δέν κάνει τίποτα. Αλλά αφου μου το ζητάνε θα τον βάλω, τί να κάνουμε.

Fixxxer
12-10-16, 01:09
Το σκέφτομαι αυτό. Επειδή η Α/Θ έχει αρκετό καλωδιομάνι και δέν χωράνε όλα τα ραγουλικά στον πίνακα, έχω ήδη στήσει ένα μικρότερο υποπίνακα. Οπότε έχω την επιλογή να το βάλω στον κεντρικό πίνακα και να προστατεύει τα πάντα ή να το βάλω στον υποπίνακα και να προστατεύει μόνο την Α/Θ

Πάντως προσωπικά νομίζω οτι είναι άχρηστος ο επιτηρητής. Όλα τα φορτία στο σπίτι, συμπεριλαμβανομενης και της Α/Θ είναι μονοφασικά! Πόσο πιθανό είναι να γίνει κάποια παρατεταμένη χρονικά, μεγάλη υπέρταση ή υπόταση ικανή να κάνει ζημιά σε μονοφασικά φορτία? Νομίζω η πιθανότητα τείνει στο μηδέν.

Πιστεύω οτι οι ζημιές στα σπίτια γίνονται κατα κύριο λόγο απο κρουστικές υπερτάσεις (κεραυνοί κτλ.) για τα οποία ο επιτηρητής δέν κάνει τίποτα. Αλλά αφου μου το ζητάνε θα τον βάλω, τί να κάνουμε.

Για να σου λενε να βαλεις τριφασικο επιτηρητη προφανως θα θελουν να τον βαλεις στον κεντρικο πινακα του σπιτιου αφου ολα τα φορτια ειναι μονοφασικα ακομα και η Α/Θ
Σωστο αυτο που λες για τις κρουστικες τασεις, ειδικα αν η περιοχη οπου μενεις εχει κεραυνους ή ειναι σε υψωμα κλπ σε προστατευει καλυτερα ενα εντικεραυνικο...
Ισως να σου ζητανε επιτηρητη για λογους εγγυησης σε πριπτωση βλαβης...

Off topic
Η Α/Θ ειναι σε συνδυασμο με fan coils ή οχι?
Οταν θα την δουλεψεις το χειμωνα γραψε καποια στιγμη αν ειναι καλυτερη απο αλλες λυσεις θερμανσης/ψυξης κι αν εχεις δει διαφορα στο οικονομικο...

Googlis
12-10-16, 08:14
Το σκέφτομαι αυτό. Επειδή η Α/Θ έχει αρκετό καλωδιομάνι και δέν χωράνε όλα τα ραγουλικά στον πίνακα, έχω ήδη στήσει ένα μικρότερο υποπίνακα. Οπότε έχω την επιλογή να το βάλω στον κεντρικό πίνακα και να προστατεύει τα πάντα ή να το βάλω στον υποπίνακα και να προστατεύει μόνο την Α/Θ

Τι απόσταση - μήκος καλωδίων θα υπάρχει από εκεί που είναι ο επιτηρητής μέχρι την α/θ?


Πάντως προσωπικά νομίζω οτι είναι άχρηστος ο επιτηρητής. Όλα τα φορτία στο σπίτι, συμπεριλαμβανομενης και της Α/Θ είναι μονοφασικά! Πόσο πιθανό είναι να γίνει κάποια παρατεταμένη χρονικά, μεγάλη υπέρταση ή υπόταση ικανή να κάνει ζημιά σε μονοφασικά φορτία? Νομίζω η πιθανότητα τείνει στο μηδέν.

Πιστεύω οτι οι ζημιές στα σπίτια γίνονται κατα κύριο λόγο απο κρουστικές υπερτάσεις (κεραυνοί κτλ.) για τα οποία ο επιτηρητής δέν κάνει τίποτα. Αλλά αφου μου το ζητάνε θα τον βάλω, τί να κάνουμε.

Υπερβολές και παραλήψεις νεαρέ μου... :)
Αν θες όντως να έχεις προστασία βάζεις και τις τρεις κατηγορίες, α)κρουστικών, β) επιτηρητή τάσης & φάσεων γ) πριζάκια.

Αν δεν τα βάλεις όλα μαζί με τις απαραίτητες προϋποθέσεις που πρέπει να τηρηθούν δεν έχεις πραγματική προστασία.
Προφανώς μπρος στο ολότελα καλή και η Παναγιώτενα, αλλά αν όντως θέλεις προστασία, τότε τα βάζεις όλα.

Απλώς οι περισσότερες εταιρείες ζητάνε να βάλεις επιτηρητή καθώς έχουν διαφόρων ειδών προβλήματα είτε στα ηλεκτρονικά τους είτε στα κομπρεσέρ.

picdev
12-10-16, 08:17
Καλύτερα να το βάλεις , μία μέρα κάηκε ή ασφάλεια μιας φάσης και καποιος πήγε να ανοίξει τη γκαραζοπορτα, καταλάβες τι πήγε να γίνει ? [emoji1]
Μπορεί τη φάση να στη κόψει και ή δεη από λάθος , έγινε και αυτό

Sent from my 2014813 using Tapatalk

lepouras
12-10-16, 08:45
Καλύτερα να το βάλεις , μία μέρα κάηκε ή ασφάλεια μιας φάσης και καποιος πήγε να ανοίξει τη γκαραζοπορτα, καταλάβες τι πήγε να γίνει ? [emoji1]
Μπορεί τη φάση να στη κόψει και ή δεη από λάθος , έγινε και αυτό

Sent from my 2014813 using Tapatalk
είχε τριφασικό μοτερ η γκαραζόπορτα?

picdev
12-10-16, 09:22
Ναι, ευτυχώς δεν έπαθε Ζημιά , έκανε θόρυβο και το έκλεισε αμέσως

Sent from my 2014813 using Tapatalk

gchal
12-10-16, 10:07
Ο τριφασικός επιτηρητής δεν μπορεί να δουλέψει σε μονοφασικό.Πώς θα δεί την αλληλουχία των φάσεων στο μονοφασικό?? Εάν τον χρησιμοποιήσεις δεν θα δουλέψει και η προστασία πάει περίπατο... Εσύ θέλεις ένα απλό σύστημα για να καλύψεις Α/Θ απο πλευράς απότομης διακοπής και επανασύνδεσης ρεύματος.

picdev
12-10-16, 10:12
Εγώ όπως το διάβασα από το κινητό νόμιζα ότι ήταν τριφασικό το φορτίο

Sent from my 2014813 using Tapatalk

FILMAN
12-10-16, 10:30
Ναι, ευτυχώς δεν έπαθε Ζημιά , έκανε θόρυβο και το έκλεισε αμέσως

Sent from my 2014813 using Tapatalk
Ε, καλά, δεν είναι τόσο τραγικά τα πράγματα, σε λίγη ώρα θα έκοβε από θερμικό... Αν δεν έχει θερμικό τότε αυτό είναι το πρόβλημα, και όχι το γεγονός ότι έλειπε μια φάση...

Fixxxer
12-10-16, 11:08
Ο τριφασικός επιτηρητής δεν μπορεί να δουλέψει σε μονοφασικό.Πώς θα δεί την αλληλουχία των φάσεων στο μονοφασικό?? Εάν τον χρησιμοποιήσεις δεν θα δουλέψει και η προστασία πάει περίπατο... Εσύ θέλεις ένα απλό σύστημα για να καλύψεις Α/Θ απο πλευράς απότομης διακοπής και επανασύνδεσης ρεύματος.


Απ οσο καταλαβα εχει τριφασικο στο σπιτι αλλα καμια συσκευη δεν λειτουργει με τριφασικο απλα μοιραζονται τα φορτια/καταναλωσεις στις τρεις φασεις...
Οποτε για να του ειπαν να παρει 3φασικο επιτηρητη θα τον βαλει στον κεντρικο πινακα αλλιως αν τον μονο στην Α/Θ θελει μονοφασικο επιτηρητη...
Αλλα οπως ειπα αν μπει στον κεντρικο πινακα αν πεσει η φαση που πηγαινει στην μια επαφη του επιτηρητη δεν θα κλεισει η επαφη για να οπλισει το πηνιο του ρελε που εχει τα φορτια του σπιτιου...



είχε τριφασικό μοτερ η γκαραζόπορτα?


Μπορει να ανοιγε τις πυλες τις κολασεως, ξερεις ποσο βαριες ειναι? :lool:

picdev
12-10-16, 11:59
Γκαραζοπορτα με ρόλο μεγάλη

Sent from my 2014813 using Tapatalk

lepouras
12-10-16, 22:13
Γκαραζοπορτα με ρόλο μεγάλη

Sent from my 2014813 using Tapatalk
δεν μας νοιάζει το πρόβλημά σου με την πύλη της κολάσεως(Νίκο στο έκλεψα). :001_tt2:
Άκη όπως είπε και ο Φίλιππος σε αυτές τις περιπτώσεις (μοτερ) βάζουμε και πρέπει να μπαίνει θερμικό.

Fixxxer
12-10-16, 23:56
δεν μας νοιάζει το πρόβλημά σου με την πύλη της κολάσεως(Νίκο στο έκλεψα). :001_tt2:
Άκη όπως είπε και ο Φίλιππος σε αυτές τις περιπτώσεις (μοτερ) βάζουμε και πρέπει να μπαίνει θερμικό.


Ισως και καλυτερα να μπει θερμομαγνητικο...

FILMAN
13-10-16, 10:20
Αν η γραμμή από τον πίνακα έχει μια κατάλληλη αυτόματη ασφάλεια δεν υπάρχει λόγος να βάλεις θερμομαγνητικό διακόπτη.

Fubar.gr
17-10-16, 17:13
@Fixxxer

Ναί, όπως τα λές είναι, τριφασική η παροχή με μονοφασικά φορτία.

Όχι, δέν θα μπούν fancoil, το σπίτι έχει ενδοδαπέδια. Μέχρι τώρα η θέρμανση γινόταν απο κεντρικό λέβητα πετρελαίου, όμως για τεχνικούς λόγους το διαμέρισμά μου πρέπει να αποσυνδεθεί.

Πάντως λένε οτι οι Α/Θ συνδιάζονται πολυ καλά με ενδοδαπέδια, γιατι και ο κυκλοφορητής δουλέυει με μικρή παροχή και πίεση, και δέν θέλει μεγάλη θερμοκρασία νερού.

Θα σου πώ σε κανα δυο εβδομάδες που θα έχει ολοκληρωθεί η εγκατάσταση!

JOUN
17-10-16, 21:52
Πάντως λένε οτι οι Α/Θ συνδιάζονται πολυ καλά με ενδοδαπέδια, γιατι και ο κυκλοφορητής δουλέυει με μικρή παροχή και πίεση, και δέν θέλει μεγάλη θερμοκρασία νερού.

Η καλυτερη και οικονομικοτερη λυση που υπαρχει..
Οταν κανεις αποσβεση το (μεγαλο) αρχικο κοστος βεβαια.

gchal
19-10-16, 10:05
Γειά σου,
Τώρα τοποθετήθηκες σωστά. Η Α/Θ είναι με τριφασική παροχή και όλο το σύστημα λειτουργίας της είναι τριφασικό, άρα χρειάζεσαι οπωσδήποτε επιτηρητή, Ο επιτηρητής θα κάνει control σε ένα τριφασικό relay με πηνίο λειτουργίας ή 230 volt ή 380 volt . To control θα γίνει απο την επαφή λειτουργίας του επιτηρητή. Θα πρέπει να επιλέξεις επιτηρητή με 100% λειτουργία σε 24 ωρο βάση.

mesazon
20-11-16, 20:40
Καλησπερα σας.
Ενδιαφερομαι και γω να προσθεσω εναν τριφασικο επιτηρητη ταση οπως και ενα τριφασικο αντικεραυνικο (δεν εχω αποφασισει ακομα αν θα ειναι τυπου 1 ή τυπου 2) στο κεντρικο μου πινακα. Σημειωση υπαρχει και εγκατεστημενο αλεξικεραυνο στην οικια.
Ποια ειναι η σωστη διαταξη ολων αυτων? Το αντικεραυνικο θα μπει μετα τις γενικες ασφαλειες και παραλληλα ο επιτηρητης, το ρελε του και ενδειξεις?
Εχετε να προτινεται καποιον τριφασικο επιτηρητη που να επιτηρει και ουδετερο και ο οποιος να μην εχει 5 λεπτα αναμονη οπως πχ της hager?

Googlis
20-11-16, 21:40
Για να μην κάνεις μισοδουλειές ξεκίνα από την αρχή.
Που είναι το σπίτι- κτήριο;
Τι έχει κοντά ; Ψηλότερα κτήρια;
Τι έχει κοντά από ηλεκτρολογικής άποψης, υποσταθμό, μετασχηματιστή κτλ;

mesazon
20-11-16, 21:57
Οχι, κοντα δεν εχει ψηλοτερα κτιρια, μονο δεντρα.
Ειναι 3ο οροφο μαζι με ενα ταρατσακι, ειναι σε χωριο καπως, οχι μεσα σε πολη δηλαδη πυκνοκατοικημενη με αλλα σπιτια.
Σιγουρα εχει μετασχηματιστη λιγα μετρα πιο κατω και υποσταθμο καποια χιλιομετρα πιο περα, ακομα σε καποια αποσταση περνανε και πυλωνες.

vasilllis
20-11-16, 22:18
με αλεξικεραυνο διπλα και τους δυο τυπους θελεις.Της schneieder εχει με ουδετερο.

Googlis
21-11-16, 00:04
Οχι, κοντα δεν εχει ψηλοτερα κτιρια, μονο δεντρα.
Ειναι 3ο οροφο μαζι με ενα ταρατσακι, ειναι σε χωριο καπως, οχι μεσα σε πολη δηλαδη πυκνοκατοικημενη με αλλα σπιτια.
Σιγουρα εχει μετασχηματιστη λιγα μετρα πιο κατω και υποσταθμο καποια χιλιομετρα πιο περα, ακομα σε καποια αποσταση περνανε και πυλωνες.


Full του Άσσου δηλαδή!
Τα θέλεις όλα τότε και μάλιστα ποιοτικά και πολύ καλά τοποθετημένα!
Ξεκινάς με το να τσεκάρεις το αλεξικέραυνο να είναι σωστά τοποθετημένο και να παρέχει άρτια κάλυψη και μετά διαλέξεις τι μάρκας επιτηρητή κτλ θα πάρεις και μετά ακολουθείς τις οδηγίες του κατασκευαστή, από μάρκα σε μάρκα έχουν κάποιες μικρές διαφορές. Προτίμησε αντικεραυνικό+επιτηρητής να είναι ίδια μάρκα.

Είναι πολύ σημαντικό να κάνεις σωστή δουλειά για να έχεις όσο το δυνατόν καλύτερη προστασία, αλλιώς αν απλά τα βάλεις η προστασια θα ειναι αισθητά χαμηλότερη.

mesazon
21-11-16, 18:29
Ξερω οτι η γειωση ειναι θεμελιακη, τωρα για το αλεξικεραυνο δεν γνωριζω πολλα θα πρεπει να ρωτησω τι και πως εχει τοποθετηθει.
Σκεφτομαι να κοιταξω για επιτηρητη Ηager EU102 (ο οποιος εχει αμεση επαναφορα) και αντικεραυνικα τυπου 1 Hager 12kA 3P+N SPA412A και τυπου 2 Hager 65kA 3P+N SPN465R.

george33
27-11-16, 09:13
Εγω ήθελα να ρωτήσω αν βάλω έναν επιτηρητη σε έναν πίνακα και μετά ένα ρελλέ για να συνδέσω τα φορτια της εγκατάστασης,θα πρέπει στον επιτηρητή να πάω με την διατομή της παροχής;
Η την διατομή της παροχής μπορώ να την χρησιμοποιήσω μόνο στο ρελλέ;
Θα περνάει όλο το ρέυμα και απο τον επιτηρητή;
Θα τον συνδέσω πριν τον ΔΔΕ .

mikemtb
27-11-16, 10:38
Εγω ήθελα να ρωτήσω αν βάλω έναν επιτηρητη σε έναν πίνακα και μετά ένα ρελλέ για να συνδέσω τα φορτια της εγκατάστασης,θα πρέπει στον επιτηρητή να πάω με την διατομή της παροχής;
Η την διατομή της παροχής μπορώ να την χρησιμοποιήσω μόνο στο ρελλέ;
Θα περνάει όλο το ρέυμα και απο τον επιτηρητή;
Θα τον συνδέσω πριν τον ΔΔΕ .
Επιτηρητής τάσης δεν είναι ??
Άρα, γιατί να θέλει χοντρά καλώδια ?
Και να ήθελες να βάλεις χοντρά καλώδια, δε χωράνε στις κλεμες! [emoji4]

Στάλθηκε από το C1905 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

vasilllis
27-11-16, 17:36
Εγω ήθελα να ρωτήσω αν βάλω έναν επιτηρητη σε έναν πίνακα και μετά ένα ρελλέ για να συνδέσω τα φορτια της εγκατάστασης,θα πρέπει στον επιτηρητή να πάω με την διατομή της παροχής;
Η την διατομή της παροχής μπορώ να την χρησιμοποιήσω μόνο στο ρελλέ;
Θα περνάει όλο το ρέυμα και απο τον επιτηρητή;
Θα τον συνδέσω πριν τον ΔΔΕ .
Εσυ θα τα συνδεσεις;