PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερώτηση σχετικά με σύνδεση humidifier σε pid



hackertom
13-10-16, 11:04
Καλημέρα παίδες.

Θέλω να συνδέσω ένα humidifier σε pid. Η σύνδεση στο pid είναι η παρακάτω :

67033

Οι ερωτήσεις που θέλω να κάνω είναι, εκεί που γράφει Humidify adding πως θα συνδέσω το humidifier? Θέλει και ρελέ; Η απλός με σύνδεση καλωδίων κατευθείαν;
Και εκεί που γράφει Decrease Humidify πως δηλαδή ελαχιστοποιεί την υγρασία;

hackertom
14-10-16, 14:36
Νομίζω αυτήν η φωτό θα βοηθήσει περισσότερο :

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161014/41e25fcc833e0ee3422eada2d03bee71.jpg

Απο οτι καταλαβαίνω οι θύρες 6-7-8 είναι relay για να ανοίγει το σύστημα και να το κλείνει.

Όποτε συνδέω ένα καλώδιο του humidifier στο 6-7, σωστά;

Τώρα στις θύρες 11-12 τι μπαίνει εκεί...;;;

pstratos
14-10-16, 15:10
τι υγραντήρα θα βάλεις? Χαρακτηριστικά αυτού?

hackertom
14-10-16, 15:13
τι υγραντήρα θα βάλεις? Χαρακτηριστικά αυτού?

Είναι για ένα terrarium που θέλω να φτιάξω :

https://www.amazon.de/Terra-Exotica-Maxi-Fogger-Ultraschallvernebler/dp/B005AZWWJC

pstratos
14-10-16, 18:12
Πας Φαση------7 8--------Υγραντήρας L ΥγραντήραςΝ---------------Ν
ΠΡΌΣΕΞΕ ΠΌΣΟ ΓΛΉΓΟΡΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΕΙΣ

hackertom
14-10-16, 18:16
Πας Φαση------7 8--------Υγραντήρας L ΥγραντήραςΝ---------------Ν
ΠΡΌΣΕΞΕ ΠΌΣΟ ΓΛΉΓΟΡΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΕΙΣ

Αυτό με το να τον κάνω πως μπορώ να το αποφύγω; Μιας και οτι ορίσω στο pid αυτό θα κάνει κουμάντο... Λογικά δεν νομίζω να δουλεύει και πολύ...

Μήπως ξέρεις κι απο την άλλη μεριά τι κάνει;

Εννοώ 11 - 12 και τι μπαίνει εκεί;

pstratos
14-10-16, 22:44
A, το προφανές! Με τον ίδιο τρόπο ο αφ-υγραντήρας που όταν παίρνει εντολή μειώνει την υγρασία. Θα παίξεις με την περίοδο του PID και τα ορια ελάχιστου - μέγιστου χρόνου εξόδου. Έχεις καταλάβει με τι πας να μπλέξεις???

hackertom
14-10-16, 23:20
Έχεις καταλάβει με τι πας να μπλέξεις???

Με τρομοκρατείς ... Τι εννοείς;;; :Ρ

Επίσης de humidifier για terrarium δεν έχω δει πουθενά ... Σαν συσκευή ... Πως είναι εφικτό να μπει;

pstratos
15-10-16, 09:52
Εννοώ οτι δείχνεις να μην έχεις ξαναασχοληθεί με έλεγχο συνθηκών. Τουλάχιστον κάνε τις δοκιμές χωρίς έμβια και ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΚΗΣ. Μην θρυνήσουμε και εσένα έτσι? :wiink:. Τι θερμοκρασία / υγρασία θες να πετύχεις? Πως κάνεις θέρμανσης και κυρίως πως ψύχεις το teranium??

hackertom
15-10-16, 10:37
Εννοώ οτι δείχνεις να μην έχεις ξαναασχοληθεί με έλεγχο συνθηκών. Τουλάχιστον κάνε τις δοκιμές χωρίς έμβια και ΜΕ ΟΛΑ ΤΑ ΜΕΤΡΑ ΑΝΤΙΗΛΕΚΤΡΟΠΛΗΞΙΑΚΗΣ. Μην θρυνήσουμε και εσένα έτσι? :wiink:. Τι θερμοκρασία / υγρασία θες να πετύχεις? Πως κάνεις θέρμανσης και κυρίως πως ψύχεις το teranium??

Καταλαβαίνω ο έλεγχος συνθηκών είναι ένα θέμα... Όταν μιλάμε για καλώδια με ρεύμα κτλπ σε υγρασία 70% με 90% περίπου

Φυσικά εκτός απο hobby και κάτι ιδιαίτερο όπως είναι ένα terrarium υπάρχει και η διαδικασία που κατασκευάζοντας το ψάχνεις διαβάζεις μαθαίνει γενικότερα πολλά...

Θέρμανση κάνω πάλι με pid που έχει ενσωματωμένο triac... Και πάνω σε αυτό Heat pipe 80w η 100w...

Θερμοκρασίες απο 35 έως 70 ανάλογα και αυτό αλλά εκεί μέσα.


Θες να μου πεις τι μπορεί να πάει στραβά; Τι να προσέξω στην σύνδεση; Φοβάσαι την υγρασία;

Κυριακίδης
15-10-16, 11:36
Και γιατί επέλεξες το (TS-7001) που από διαφημίσεις το βλέπω να κοστίζει 150 Ε ?
Δεν θα σου έκανε και το παρακάτω?
http://www.kotes.gr/index.php?id_product=16&controller=product
Η τιμή είναι μαζί με την κεφαλή υπερήχων. Το παραπάνω το είδα τυχαία καθώς αυτές τις μέρες ασχολούμαι με κατασκευή κλωσσομηχανής , έχω βάλει θερμοστάτη με δεκαδική ένδειξη θερμοκρασίας και δεν πρόκειται να χρησιμοποιήσω και τον παραπάνω υγρασιοστάτη καθώς οι περισσότεροι κουμαντάρουν την υγρασία με βάση την υπάρχουσα θερμοκρασία του θαλάμου και με παρουσία δεξαμενής νερού χωρισμένης σε 2 ή 3 καναλέτα αν στις δοκιμές δηλαδή με γεμάτο το ένα καναλέτο βλέπεις ότι δεν επαρκεί η υγρασία , προσθέτεις νερό και στο 2ο καναλέτο κτλ.


Θες να μου πεις τι μπορεί να πάει στραβά; Τι να προσέξω στην σύνδεση; Φοβάσαι την υγρασία;
Αυτό το θέμα λύνεται και με θερμοσυστελλόμενα για καλώδια. Είναι λίγο υπερβολές αφού και εργοστασιακές κατασκευές για σύνδεση π.χ. σε ανεμιστήρα έχουν απλά κλιπσάκια με πλαστική επένδυση δίχως θερμοσυστελλόμενα .

hackertom
17-10-16, 15:50
Πας Φαση------7 8--------Υγραντήρας L ΥγραντήραςΝ---------------Ν
ΠΡΌΣΕΞΕ ΠΌΣΟ ΓΛΉΓΟΡΑ ΘΑ ΑΝΟΙΓΟΚΛΕΙΝΕΙΣ ΤΟΝ ΥΓΡΑΝΤΗΡΑ, ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΨΕΙΣ

Φίλε το παρακάτω είναι σωστό;

http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161017/0a0458d98e24a76410aa31d657d2dae8.jpg

Σορρυ που σε πρήζω ...