PDA

Επιστροφή στο Forum : Αλλαγή φοράς μονοφασικού κινητήρα



poll34
16-10-16, 19:40
Καλησπέρα μπορεί κάποιος να μου πει αν τα έχω σχεδιάσει καλά η αν υπάρχει κάποιος αλός τρόπος ποιο ασφαλές . τα έχω αγοράσει σχεδόν όλα εκτός από το χρονικό καθυστέρησης όπου το περιμένω από δευτέρα .
Έχω σχεδίαση ένα κύκλωμα για έναν κινητήρα όπου θα βιδώνει μια ντιζα 35 cm περίπου και θα την ξεβιδώνει ο κινητήρας έχει μειωτήρα με μηχανική ρύθμιση στρόφων από 0 ως 20rpm

Αλλαγή φοράς μονοφασικού κινητήρα

Η λειτουργία του κινητήρα ON και OFF θα εξαρτάτε από το L την φάση και από το Χρονικό διπλό ράγας Delay On/Off . Επιλογή χρόνου από 0,5sec έως 60λεπτά. Έξοδος 1 μεταγωγική επαφή 5Α 230V. Τροφοδοσία 230V AC

Το χρονικο καθυστερήσεις θα κρατεί σταματημένο τον κινητήρα για λίγα δευτερόλεπτα ώσπου να σταματήσω τέλειος και να ξανά ξεκινήσει με ανάποδη περιστροφή

Η αλλαγή περιστροφής θα γίνετε από το διακόπτη όπου ο διακόπτης θα διέγειρη το ρελε λυχνίας και θα αλλάζει η επαφή τον τυλιγμάτων του κινητήρα 67066

GR_KYROS
16-10-16, 20:11
Εάν έχεις αμφιβολίες κάνε ένα ποιο σοβαρό σχέδιο να το συζητήσουμε:confused1:

Το relay είναι τύπου βάσης λυχνίας οκταλ http://epub1.rockwellautomation.com/images/web-proof-small/GL/1050073.gif

Το διπλό χρονικό δεν έχει καλώδιο Α2 επιστροφής 220

Αλλαγή φοράς γίνετε βασικά έτσι
http://acomelectronics.com/forum/viewtopic.php?t=164

nestoras
16-10-16, 20:28
Το σχέδιον είναι όντως αρκετά ακαταλαβίστικο... :-)
Θα βοηθούσε αν σχεδίαζες το λειτουργικό (πχ στο ρελέ λυχνίας) κι όχι το πως είναι πραγματικά οι ακροδέκτες πάνω στο ρελέ.

Πιο σοβαρό σχέδιο θα έλεγα ότι είναι αυτό:

https://john52167.wordpress.com/2015/03/13/%CE%AE-%CE%AC-%CF%8D-%CE%AE/

Θα πρέπει να διαχωρίσεις το κύριο και το δευτερεύον τύλιγμα με σωστό τρόπο.

Το σχέδιο που παραθέτεις εσύ κι αυτό που παραθέτει ο Βαγγέλης είναι για μικρούς κινητήρες όπου το κύριο από το δευτερεύον τύλιγμα δεν έχουν μεγάλες διαφορές στα "ηλεκτρικά" χαρακτηριστικά τους. Εσύ, τι κινήτηρα έχεις; Έχεις δοκιμάσει στον πάγκο ότι λειτουργεί δεξιά και αριστερά με τη συνδεσμολογία που έδειξες;

poll34
16-10-16, 20:45
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει οπός το περιγραφώ

Ακόμη είμαι στις δόκιμες . και τώρα αγοράζω τα υλικά για αυτό το κύκλωμα …

poll34
16-10-16, 20:54
67067
Όχι δεν το έχω δοκιμάσει οπός το περιγραφώ

poll34
16-10-16, 21:02
Το μοτέρ δεν καίγετε οπός και να το σύνδεσης αρκεί να μην το παρακάνεις

poll34
16-10-16, 21:18
θέλω να αλλάζει περιστροφή ο κινητήρας μέσο του διακόπτη που θα τον παταει κάποιο καμάκι .. ο κινητήρας θα κινά ένα φορείο 35 cm μπρος πίσω αυτό θέλω να γίνετε συνεχεία αδιάλειπτα …

FILMAN
17-10-16, 10:47
Οι χρωματιστές γραμμές μέσα στον κύκλο του ρελέ λυχνίας είναι "καλώδια" ή όχι;

poll34
17-10-16, 19:30
ναι ειναι καλωδια γεφυρες

poll34
17-10-16, 19:35
ναι το 2 με το 6 είναι γέφυρα τα αλλά είναι η δουλεία που κάνει το ρελε το 6 με το 5 είναι σε επαφή χωρίς να έχει ρεύμα στο πηνίο του ρελε και με ρεύμα είναι σε επαφή 6 με 7
το ίδιο και με το 1 με 9 και 8

FILMAN
18-10-16, 10:57
Φίλε μου προφανώς έχεις κάνει αρκετά λάθη τόσο στη λογική λειτουργίας όσο και στο σχεδιασμό του κυκλώματος, π.χ. αν δεν χρησιμοποιείς την τρίτη επαφή τότε γιατί ρελέ 3 επαφών και όχι 2 επαφών (όκταλ); Επίσης στην επαφή που έχεις τους αριθμούς 11 - 9 - 8 έχεις γεφυρώσει εξωτερικά τη N.O. με τη N.C. επαφή, πού αποσκοπεί αυτό; Έχεις καταλάβει ότι τα δυο καλώδια που πάνε εκεί θα είναι ενωμένα συνέχεια εκτός από το χρόνο που οι επαφές του ρελέ θα βρίσκονται εν κινήσει, και βέβαια αυτός ο χρόνος δεν είναι 1 ώρα, ούτε 1 δευτερόλεπτο, αλλά πολύ λιγότερο; Τί υποτίθεται ότι θα προσφέρει αυτό; Διότι το χρονικό on delay δεν υπάρχει περίπτωση να το δει αυτό ως διακοπή της παροχής του... Επίσης μετάγεις και τη φάση και τον ουδέτερο προς το μοτέρ ενώ θα μπορούσες να μετάγεις μόνο τη φάση, ακόμα έχεις βάλει ένα on / off delay χρονικό το οποίο τροφοδοτείται μόνιμα από τα 230V, τότε γιατί όχι ένα on delay; Ή μήπως εννοείς χρονικό flasher; Ο διακόπτης που οπλίζει το ρελέ λυχνίας θα πατιέται από κάποιον χειριστή ή είναι τερματικός διακόπτης του μηχανισμού; Αν είναι το δεύτερο τότε ο μηχανισμός απλά θα κινείται μπρος πίσω πατώντας - ξεπατώντας τον τερματικό διακόπτη και όχι να κάνει διαδρομή 35 εκατοστών που έλεγες... Επίσης το μοτέρ σου έχει δύο ίδια τυλίγματα ή όχι; Διότι αν τα δυο τυλίγματα δεν είναι ίδια δεν επιτρέπεται να κάνεις αναστροφή φοράς με τον τρόπο που δείχνεις αλλά πρέπει να αντιμεταθέτεις τα άκρα ενός από τα τυλίγματα...

poll34
18-10-16, 12:00
Ευχάριστο για τις παρατήρησης θα βρω τα στοιχεία του κινητήρα και θα στα δήξω να μου πεις ποια είναι ι σωστή σιρα για την αλλαγή φοράς

poll34
18-10-16, 22:35
67106τελικά το εγκατέλειψα το να κανό το κινητήρα να αλλάζει φορά δεν ήταν αξιόπιστο το όλο εγχείρημα. TO έκανα να δουλεύει προς μια φορά και έβαλα ένα βραχίονα κάτι σαν μπιέλα δλδ . και έτσι έχω κίνηση μπρος πίσω
67105

FILMAN
19-10-16, 09:28
Ήταν πιο εύκολο να έχεις περίπλοκο μηχανικό μέρος αντί για ηλεκτρικό; :confused1:

rama
19-10-16, 15:13
Ατέρμονας από χειροκίνητη τέντα είναι, που τη δουλεύεις αντίστροφα? Καλό!
Αλλά θα πρέπει να έχεις κάνει μεγάλη μείωση στροφών, μιάς και η σχέση των γραναζιών είναι από κατασκευή για την αντίστροφη δουλειά.

ΥΓ επειδή βλέπω οτι κάτι σε κοσκίνισμα φτιάχνεις, αν αποφασίσεις να έχεις δύο διαφορετικές κινήσεις (εναλλάξ μία πλήρη και μία κοντή παλινδρόμηση) μπορείς εύκολα να κάνεις μετατροπή στη "μπιέλα" βάζοντας και ένα σταθερό σημείο. Έτσι επιτυγχάνεις μικρότερες πλευρικές δυνάμεις στο έμβολο για λιγότερα μηχανικά προβλήματα. Ψάξε για κινητήρα Atkinson και θα καταλάβεις για τη διαφορά της κίνησης και την εύκολη μετασκευή της μπιέλας που αναφέρω.

poll34
20-10-16, 23:15
Το έκανα μηχανικό αλλά δεν είναι αξιόπιστο είναι αυτό στην Φώτο 6712467125
Με την παλινδρομική κίνησης δεν μπορώ ( με τα χρονικά που έβαλα ) να το σταματήσω στην θέση που θέλω
67126
Στην αρχή είχα βάλει αυτήν την ντιζα 67127όπου με βίδωμα και ξεβίδωμα ήταν όλα οκ αλλά το είχα κάνει με τριφασικό κινητήρα . αλλά εκεί που θα δουλέψει το μηχάνημα δεν έχει τριφασική παροχή γιαυτό ψάχνομαι για αλλαγή φοράς του μονοφασικού κινητήρα

ο μονοφασικός κινητήρας που έχω Βάλη στην αρχή που το ξεκινώ χαμηλώνουν τα φώτα από την αποθήκη και δεν τράβα και πολύ ζόρι από το άλικο που θα σπρώξει είναι από Πλυστική Μηχανή Κρύου Νερού (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&cad=rja&uact=8&ved=0ahUKEwjg4bubnurPAhVE2BoKHTN9AVkQjhwIBQ&url=http%3A%2F%2Fwww.mrtool.gr%2Fmichanimata-katharismou%2Fepaggelmatikis-chrisis%2Fplustikes-michanes-kruou-nerou.html&psig=AFQjCNGPLpKigRV6TfgHAWxosJ6hQLVv9A&ust=1477082219180134) πιεστικό που λέμε που πλένουμε τα αυτοκίνητα το πήρα από alexpak πριν χρόνια αλλά χάλασε η αντλία και κράτησα τον κινητήρα μόλον είναι κινέζικο δεν γραφή τπτ

nestoras
20-10-16, 23:25
Το έκανα μηχανικό αλλά δεν είναι αξιόπιστο είναι αυτό στην Φώτο
Με την παλινδρομική κίνησης δεν μπορώ ( με τα χρονικά που έβαλα ) να το σταματήσω στην θέση που θέλω


Αν θέλεις σταμάτημα σε πολύ συγκεκριμένες θέσεις υπάρχουν δύο λύσεις:
1) Τερματικοί διακόπτες και μετάδοση κίνησης με κοχλία (μπορείς να το κάνεις να δουλέψει με χρονικά και με ρελέ)
2) Βηματικός κινητήρας στο σύστημα που έχεις ήδη με τις καδένες (χρήση πιο "ζόρικων" ηλεκτρονικών)

Μια παρατήρηση για την κατασκευή (επειδή βλέπω και φωτιές τριγύρω) θα ήταν να περάσεις τα καλώδια τουλάχιστον μέσα σε σπιράλ.

poll34
21-10-16, 00:01
σε μονοφασικό κινητήρα θέλω πανό από 2 ίππους έτσι πώς τα υπολόγισα . Βηματικό κινητήρα 2 η 3 ίππων και με μειωτήρα . δεν ξερό θα ναι πολύ ακριβός

Η φωτιά θα ναι μέσα στο λέβητα στη Φώτο που ανέβασα κανό δόκιμες έξω

poll34
21-10-16, 00:16
αν έβρισκα μονοφασικό κινητήρα 2 η 3 ίππων με ενσωματωμένο μειωτήρα στροφών 50 ως 100 στροφές και να έχει ο κινητήρας την δυνατότητα να στρέψει αριστερά και δεξιά και με φρένο ……μεταχειρισμένο θα ήμουν οκ . ξέρει κάνει από πού μπορώ να βρω . τέτοια έχω δη σε μεγάλες πόρτες συρόμενες και ρολά

Κυριακίδης
21-10-16, 00:33
Στην ουσία αυτό που θέλεις να κάνεις είναι την ελεγχόμενη τροφοδοσία με πέλλετ σε λέβητα έτσι δεν είναι?

σε μονοφασικό κινητήρα θέλω πανό από 2 ίππους έτσι πώς τα υπολόγισα .
Ούτε 50w μοτέρ δεν χρειάζεται .

nestoras
21-10-16, 00:56
Στην ουσία αυτό που θέλεις να κάνεις είναι την ελεγχόμενη τροφοδοσία με πέλλετ σε λέβητα έτσι δεν είναι?

Ούτε 50w μοτέρ δεν χρειάζεται .

Αυτό δεν το κάνουν με την έλικα του Αρχιμήδη (http://static.pblogs.gr/f/419187-Koxlias%20Arximidi%2020-37.gif);

Είναι εύκολο να κάνεις (όχι εσυ Κυριακίδη :-) ) σε ένα σχέδιο την κίνηση που ακριβώς θέλεις να κάνει (τι θα κινεί, πόσο βάρος θα έχει, με τη ταχύτητα θα γίνεται η κίνηση) και να περιγράψεις με περισσότερες λεπτομέρειες πότε θα σταματάει, πότε θα ξεκινάει κτλ.

Οι universal κινητήρες (πχ από δράπανα) έχουν εύκολο τρόπο για αναστροφή φοράς. Θα χρειάζονται αλλαγή τα καρβουνάκια τους μόνο. Δεν έχω καταλάβει καλά γιατί χρειάζεσαι τη λειτουργία του "φρένου".

Κυριακίδης
21-10-16, 10:00
Αυτό δεν το κάνουν με την έλικα του Αρχιμήδη (http://static.pblogs.gr/f/419187-Koxlias%20Arximidi%2020-37.gif);

http://www.pelleton.gr/?section=2076&language=el_GR
Και εκεί που μιλούσαν για 2 hp μοτέρ , παρακάτω υποστηρίζει 15W μοτέρ και μάλιστα μονής κατεύθυνσης !
http://www.pelleton.gr/%CE%95%CE%9E%CE%A9%CE%A4%CE%95%CE%A1%CE%99%CE%9A%C E%9F%CE%A3-%CE%A4%CE%A1%CE%9F%CE%A6%CE%9F%CE%94%CE%9F%CE%A4%C E%97%CE%A3-%CE%A0%CE%95%CE%9B%CE%9B%CE%95%CE%A4

Ο έλεγχος του νηματοθέτη για την τροφοδοσία είναι τραγικά λάθος , διότι με τον τρόπο του θα στέλνει κατευθείαν μεγάλες δόσεις καυσίμου οπότε θα γίνεται έντονο παρανάλωμα της φλόγας και μη έλεγχος σταθερών θερμοκρασιών.
Αυτά ελέγχονται με πλακέτες και χρονικά μεταβαλλόμενα αναλόγως και της θερμοκρασίας που διαβάζει στον αισθητήρα εξόδου καυσαερίων.

Επειδή οι παραπάνω κοχλίες είναι ακριβοί + τις πλακέτες τους . Η δική μου πρόταση είναι μια απλή "βρύση" την οποία την έχω κάνει και αν χρειαστεί παραθέτω βίντεο του πως δουλεύει , και μόνο η δύναμη και κίνηση του χεριού φτάνει.
67128
Είναι με απλά και λίγα εξαρτήματα , δεν χρησιμοποιεί κοχλία αλλά εκμεταλλεύεται την ελεύθερη πτώση καυσίμου και απόλυτα ελεγχόμενα (με την κίνηση του άξονα και για όσο διαρκεί η κίνηση έχουμε σταθερή τροφοδοσία , και με το σταμάτημα της κίνησης του άξονα, σταμάτημα και της "βρύσης" . (πατέντες για "κλέψιμο") :001_tt2:

FILMAN
21-10-16, 11:11
Όλοι οι μονοφασικοί κινητήρες έχουν δυνατότητα αλλαγής φοράς, στη χειρότερη περίπτωση θέλει άνοιγμα ώστε να ξεχωρίσεις τα άκρα των δυο περιελίξεων (αν είναι κοινά). Και φρενάρισμα μπορεί να γίνει με τάση DC (για μείωση ταχύτητας όχι για ακινητοποίηση). Επίσης διώξε μακριά τη σκέψη ότι θα πετύχεις να σταματάει ο μηχανισμός εκεί που θες βάσει χρόνου, χωρίς τερματικούς διακόπτες.

poll34
21-10-16, 15:11
Εγώ θα καίω κάρβουνο λιγνίτη και τα μεγάλα κομμάτια είναι 10 χ 5 ανομοιόμορφα 67131

Για αυτό και θέλω μεγάλο και δυνατό μοτέρ

Κυριακίδης
21-10-16, 15:36
Που το βρήκες τόσο κάρβουνο? σε βάζω number one για ύποπτο στις πυρκαγιές εντός Ελλάδας. Θα μας φλομώσεις στην κάπνα .
Ίσως αυτό που σου ταιριάζει να είναι μια ταινία κυλιόμενη όπως στα εργοστάσια . Χωρίς να χρειάζονται ιδιαίτερες πιέσεις για το σπρώξιμο. Για τόσο μεγάλα κομμάτια ίσως κολλήσουν μόνιμα μέσα στο σιλό και δεν κατεβαίνουν?

JOUN
21-10-16, 21:46
Επίσης διώξε μακριά τη σκέψη ότι θα πετύχεις να σταματάει ο μηχανισμός εκεί που θες βάσει χρόνου, χωρίς τερματικούς διακόπτες.
:thumbup:

poll34
25-10-16, 15:27
Βρήκα έναν κινητήρα είχε το καλώδιο με την πρίζα το έβαλα στο ρεύμα και οκ δουλεύει .. το ανοίγω και βλέπω αυτά στην Φώτο ….6717967180671816718267183

Η σύνδεση δεν είναι όπως λέει το σχέδιο που έχει στο καπάκι ..παίζει ρολό αυτό ?

Τώρα θέλω να το κάνω να στρέψη και ανάποδα άλλης αλλαγή φοράς δλδ πώς να το κάνω ?

θέλω να επέμβω στον κινητήρα να το κανό να αλλάζει φορά έχω 2 ρελε και 2 τερματικά προς το παρόν πώς να τα συνδέσω ώστε όταν παταη τα τερματικά να αλλάζει φορά

FILMAN
25-10-16, 15:53
Δεν μπορείς να ανεβάσεις μια πιο καθαρή φωτο; Δεν μπορώ να δω τις λεπτομέρειες που θέλω στο ακροκιβώτιο. Στο σχεδιάγραμμα σου δείχνει να γυρίσεις ανάποδα τη βοηθητική αλλά και την κύρια να αντιστρέψεις πάλι γίνεται.

poll34
25-10-16, 16:11
πάω να βγάλω άλλες
671866718767188671896719067191

FILMAN
25-10-16, 16:20
Κι εγώ φεύγω. Θα τα πούμε αύριο.

poll34
25-10-16, 16:56
έχω αυτά τα 2 ρελε και τους τερματικους6719267193

γίνεται με αυτα όταν πατάει τους οριακούς εμπρός πίσω να κανει αλλαγη φορα συνεχεια

vasilllis
25-10-16, 17:34
Απο οτι βλεπω θέλει 4πολικα ρελε .να δινεις στους δυο πολους τροφοδοσια και οι αλλοι δυο απο δυο γεφυρες.
Επισης για ασφαλεια θελει να ειναι με μηχανικη και ηλεκτρικη μανδαλωση.οι τερματικοι κάνουν για την χρηση που θες.

poll34
25-10-16, 21:49
Ευχάριστο δηλαδή να αγοράσω 4πολικα ρελε και θα είμαι οκ μπορείς να μου
Πεις πώς θα τα συνδέσω

vasilllis
25-10-16, 22:21
http://www.elfa.gr/media/djcatalog2/images/minirele2_f.jpg
σε αυτο το ρελε (νομιζω τα μικροτερα ειναι 25Α,) ,θα συνδεσεις:
1-2 U -φαση, 3-4 W-V ,5-6 Y-X ,7-8 Y-ουδετερος για το ενα ρελε και για το αλλο 1-2 U -φαση, 3-4 U-V ,5-6 Y-W ,7-8 Y-ουδετερος (κανε μια επιβεβαιωση πριν δωσεις ρευμα,ειναι και δυσκολο να κανω τωρα σχεδιο)

ΕΠισης θα χρειαστεις μια μηχανικη μανδαλωση και δυο βοηθ επαφες ΝC να κουμπωσεις πανω σε καθε ρελε και την εντολη Α1 θα την περνας απο την ΝC του αλλου ρελε.
Αν θες και λυχνιες για το δεξι-αριστερα να παρεις και δυο βοηθ.επαφες ΝΟ.

el greco 1
25-10-16, 22:49
ωραια και που κολλας κανεις οτι λεει το μονογραμικο στο καπακι.

poll34
25-10-16, 23:08
sory άλλα δεν το κατάλαβα

djsadim
26-10-16, 01:06
http://users.sch.gr/imarinakis/change_rotation_monophase_moteur.htm
http://users.sch.gr//iliaslamprou/images/stories/ask_automatic/project_seet_anastrofi_monofasikoy_kinitira.pdf (http://users.sch.gr/imarinakis/change_rotation_monophase_moteur.htm)

https://john52167.wordpress.com/2015/03/13/%CE%AE-%CE%AC-%CF%8D-%CE%AE/

FILMAN
26-10-16, 10:44
Δεν χρειάζεται τετραπολικά ρελέ για την αναστροφή, με ένα ρελέ με 2 μεταγωγικές επαφές γίνεται η αναστροφή, και με άλλο ένα με μια ή δυο ανοιχτές επαφές γίνεται ο έλεγχος ON/OFF και δεν χρειάζεται να είναι μανδαλωμένα. Τώρα αν θέλει να έχει δυο ρελέ (ένα για αριστερόστροφη και ένα για δεξιόστροφη κίνηση) αυτά πρέπει να είναι τουλάχιστον τριπολικά (μπορούν να είναι και τετραπολικά αν θέλει να κόβει και τον ουδέτερο) και μανδαλωμένα. Αλλά θα χρειαστεί και χρονικό γιατί δεν πρέπει να αλλάζει φορά στον κινητήρα την ώρα που αυτός γυρνάει, θα τον διαλύσει.