PDA

Επιστροφή στο Forum : Απόψεις για φθηνούς δδε



sotiris12
17-10-16, 19:30
Καλησπέρα στο φόρουμ.Παιδιά έχει κανένας άποψη για τους φθηνούς ρελέδες διαρροής κάποιο παράπονο πρόβλημα?Θέλω να βάλω 2-3εις σε φιλο και για να μην του στοιχήσει ο κουκος αηδόνι ρωτάω.Βέβαια είμαι της άποψης οτι πληρώνεις πέρνεις οπότε εαν έχει κάποιος κάτι..

lepouras
17-10-16, 19:50
γιατί να ρισκάρεις με κάποια ΔΔΕ που κάνουν 12-15 ευρώ όταν πχ ο hager κάνει 25 ? αν τα 10-12 διαφορά είναι ο κούκος αηδόνι τότε τη να πω. εφόσον είναι φίλοι σου κάνε καλύτερα τσάμπα την δουλειά να τους φτάσουν τα λεφτά για σωστούς.
δεν είναι τόσο τρομερή η διαφορά. από την άλλη άντε όταν τοποθετηθεί και μετρήσεις μπορεί να σου δείξει σωστά ότι πέφτει. τη σου εξασφαλίζει ότι στο πρώτο πέσιμο θα ξανά σηκωθεί? και αυτή είναι η καλή περίπτωση γιατί η άσχημη είναι να γίνει ποιο αναίσθητος. αλλά εγώ σου πάω με την καλή περίπτωση γιατί υποτίθεται ότι τουλάχιστον οι προδιαγραφές ζητάνε να εξασφαλίσει ο κατασκευαστεί ότι ΔΕΝ θα πέφτει σε μεγαλύτερη διαρροή και ας χαλάσει με ένα πέσιμο αρκεί να μην ξανάσηκωθεί. οπότε όπως καταλαβαίνεις είναι στον δικό σου λαιμό να ρισκάρεις μαζί και αυτοί που θα σε εμπιστευθούν.

Fire Doger
17-10-16, 20:03
Σε θέματα ασφαλείας δεν κάνουμε περικοπές. Και φίλοι ξεφίλοι τα υλικά δεν γίνεται να τα βάλεις απ' την τσέπη σου εφόσον είναι 75+.
Οι καλοί λογαριασμοί κάνουν τους καλούς φίλους.

sotiris12
17-10-16, 20:16
Καλύφθηκα πλήρως.Και τις περίμενα αυτές τις απαντήσεις αλλά μιας και δν είχα άποψη για τα φτηνά {που θα πει πως δν τα ακουμπάω} δν μπορούσα να φέρω γνώμη.Αλλα ξέρετε πως είναι αυτα με μια αναζήτηση στο νετ βρίσκεις το ποιο φθηνό και λες πως σου κανει.(αυτο που έκανε ο φίλος)Και η απάντηση μου ήταν πως αυτά πάνε σετ με μινι πυροσβεστήρα.Απλά μιας και άγνωστα για μενα είπα μπας..Ευχαριστώω

lepouras
17-10-16, 20:43
επειδή το ιντερνετ τους έχει κάνει γνώστες όλους (τους φίλους και πελάτες εννοώ), αυτά θα τα ακούς πάντα. σε αυτές τις περιπτώσεις η απάντηση είναι μία.<< εφόσον το βρήκες πάρε το και βάλε το μόνος σου. εφόσον το βρήκες βρες και πως μπαίνει.>>

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
17-10-16, 22:48
επειδή το ιντερνετ τους έχει κάνει γνώστες όλους (τους φίλους και πελάτες εννοώ), αυτά θα τα ακούς πάντα. σε αυτές τις περιπτώσεις η απάντηση είναι μία.<< εφόσον το βρήκες πάρε το και βάλε το μόνος σου. εφόσον το βρήκες βρες και πως μπαίνει.>>

-Για να μην γινόμαστε κακοί "θα το εγκαταστήσω αλλά η ευθύνη για το υλικό δική σου".

lepouras
17-10-16, 22:55
-Για να μην γινόμαστε κακοί "θα το εγκαταστήσω αλλά η ευθύνη για το υλικό δική σου".
μπαααααααααααα Θύμιο δεν παίζει. ξέρεις τη θα σου πει? "εσύ δεν το έβαλες καλά". όχι φίλε μου. εγώ απλά ΔΕΝ το βάζω. αν θέλεις φώναξε άλλων.

chip
18-10-16, 01:22
με υλικό αμφίβολης ποιότητας δεν ασχολούμε είναι η απάντηση...
αν πάει να τον σφήξει και σπάσει η βάση που βιδώνει η βίδα επειδή είναι για τα μπάζα το υλικό θα του πει οτι το κατέστρεψε και θα τον θεωρήσει και άσχετο...

elektronio
18-10-16, 07:58
Όταν και άμα συμβεί κάτι και φτάσουμε στην περίπτωση να ζητηθούν ευθύνες θα ρωτήσουν ποιος ηλεκτρολόγος το εγκατέστησε (όχι αν επέμενε ο ιδιοκτήτης για το υλικό), τότε θα σκεφτούν αν είχες πτυχίο αν είχες άδεια ασκήσεως επαγγέλματος αν ήσουν έμπειρος και ότι άλλο βάλλουν στο νου. Δείτε καθημερινά τους detective δημοσιογράφους στην τηλεόραση.
Ακόμη και ο ιδιοκτήτης θα πει εσύ φταις που έβαλες αυτό που σου πρότεινα γιατί έπρεπε σαν γνώστης να καταλάβεις ότι δεν ήταν κατάλληλο.

Με την φράση "αλλά δικιά σου η ευθύνη" δεν μεταβιβάζεται η ευθύνη στον ιδιοκτήτη. Η ευθύνη παραμένει του κατασκευαστή (του υλικού) του εισαγωγέα (αν είναι εισαγόμενο) και του εγκαταστάτη. Μαντέψτε ποιος είναι ο αδύναμος κρίκος από τους τρείς.

Οπότε συμφωνώ με τους προηγούμενους ότι αν δεν θεωρείς κατάλληλο αυτό που προτείνει ο ιδιοκτήτης και επιμένει σε αυτό, τον παραπέμπεις να βρει κάποιο άλλο εγκαταστάτη. Αν του εξηγηθεί ότι είναι ακατάλληλο, ή μη αξιόπιστο με αντίκτυπο στην ασφάλεια, το υλικό που προτείνει πιστεύω λίγοι θα επιμένουν στην επιλογή τους λόγω της τιμής.

info@kalarakis.com
18-10-16, 09:11
Συμφωνώ απόλυτα με τους προηγούμενους
το μπαλάκι θα πέσει σε εσένα
Όλοι ξεχνάνε ότι είχαν αποδεκτεί την ευθύνη άμα συμβεί το κακό.
Πες του πιο υλικό θέλει για την εγκατάσταση και στείλε τον να το αγοράσει ο ίδιος

Πατέντες
18-10-16, 09:16
Συμφωνώ ότι η ευθύνη δεν μεταβιβάζεται, εκτός κι αν υπογράψει υπ. δήλωση ότι αυτός το επέλεξε το υλικό κι ότι είναι εις γνώση του κι ότι ενημερώθηκε από τον εγκαταστάτη. Αλλά ούτε κι αυτό είναι σωστό 100%, γιατί μετά θα σου πει ''εγώ δεν ήξερα'' ή ''δεν είχα καταλάβει''......
Επίσης κι εγώ πιστεύω ότι δεν θα είναι πολλοί αυτοί που θα ''επιμένουν'' σε θέματα ασφαλείας.
Από την άλλη όμως, όταν κάποιος πάει σε ένα σπίτι να κάνει μια δουλειά και στο μυαλό του έχει, τεβε, ικα, εφορία, ενοίκια, δάνεια, ρευμα, τηλεφωνα κτλ κτλ, δεν νομίζω να ''σκεφτεί'' να φύγει χωρίς να κάνει την δουλειά, διότι έτσι θα πεινάσει και αυτός και η οικογένειά του, που μπορεί να έχει.
Το σωστό είμαι σίγουρος ότι το ξέρουν όλοι και ο πελάτης και ο τεχνικός. Ποιος το κάνει; Άλλο θέμα.
Δεν είμαι ηλεκτρολόγος, τι γνώμη μου λέω.

ΜΑΚΗΣ ΔΟΡ
18-10-16, 16:10
μπαααααααααααα Θύμιο δεν παίζει. ξέρεις τη θα σου πει? "εσύ δεν το έβαλες καλά". όχι φίλε μου. εγώ απλά ΔΕΝ το βάζω. αν θέλεις φώναξε άλλων.

-Αναφέρομαι σε μεγαλύτερο - ευρύτερο θέμα εργασιών υλικών πρέπει να μάθει και ο πελάτης να έχει κάποια ευθύνη αυτό ισχύει για όλα τα πράγματα που αγοράζουμε, εγώ προσωπικά επιλέγω το καταλληλότερο και καλλίτερο όχι πάντα ακριβότερο υλικό για κάθε περίπτωση.
-Στο συγκεκριμένο θέμα δεν θα έκανα τη δουλειά (όπως δεν έχω κάνει πολλές ανάλογες) θα προσπαθούσα με πλάγιο τρόπο να την αποφύγω αν ο πελάτης δεν αναλογιζόταν το θέμα της ευθύνης, ο πελάτης θα νομίζει αγοράζοντας εσύ το υλικό ότι κερδίζεις πολλά ει βάρος του απο την αγορά άσχετα αν εσύ σπαταλάς καύσιμα χρόνο τεχνογνωσία πείρα για να του αγοράσεις το καταλληλότερο κυρίως και καλλίτερο υλικό για τη περιπτωσή του, αυτο το νόημα έχει η απαντησή μου.
-Κάποτε με ρωτούσε κάποιος να αγοράσει μια επώνυμη τοστιέρα made in china και του απάντησα ότι αν έχει ρελέ διαφυγής και γείωση το σπίτι του κανένα πρόβλημα άσε λέει θα ψάξω για καμιά ευρωπα'ι'κή τα συμπεράσματα δικά σας...

sotiris12
18-10-16, 16:20
-άσε λέει θα ψάξω για καμιά ευρωπα'ι'κή

Με έκανες και γέλασα ρε θύμιο..ευρωπα'ι'κη λέει χαχχα...

sotiris12
18-10-16, 16:27
Οχι παιδιά η αλήθεια είναι ότι ένας δυσαρεστημένος πελάτης είναι πολύ κακή διαφήμηση και οχι γιατι απαραίτητα έφταιγες εσύ απλά να ήταν κλασσικός γνώστης ηλεκτρολόγος-υδραυλικός και κατασκευαστής πυρινικών αντιδραστήρων και να ήθελε να βάλει οτι συμφέρει αυτόν η ότι νομίζει αυτος σωστο και στο τέλος ο (μαλ@#$ας ο μάστορας φταίει).Καλύτερα να χάσεις έναν-δύο και να κοιμάσε ήσυχα τα βράδια παρά να πας να φοβάσε γιαυτό που έφτιαξες και στο τέλος να μείνεις και χωρίς δουλειά.

FILMAN
18-10-16, 16:33
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει απαραίτητα ένας φθηνός ΔΔΕ π.χ. CHiNT, GACIA και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, να βγει σίγουρα χειρότερος από έναν επώνυμο SIEMENS, ABB, κ.λ.π. Και γιατί να μην το επεκτείνουμε και σε άλλα είδη.

sotiris12
18-10-16, 16:46
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει απαραίτητα ένας φθηνός ΔΔΕ π.χ. CHiNT, GACIA και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, να βγει σίγουρα χειρότερος από έναν επώνυμο SIEMENS, ABB, κ.λ.π. Και γιατί να μην το επεκτείνουμε και σε άλλα είδη.

Μάλλον γιατί πρόκειτε για θέμα ευαισθησίας και όχι τοσο για το κέλυφος ,ποιότητα πλαστικού κ.α Προσωπικά απ' όσα ακούστηκαν δν θα έβαζα υπογραφή σε εγκατάσταση με φθηνό δδε.

lepouras
18-10-16, 21:53
Πάντως εγώ δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει απαραίτητα ένας φθηνός ΔΔΕ π.χ. CHiNT, GACIA και δεν ξέρω εγώ τί άλλο, να βγει σίγουρα χειρότερος από έναν επώνυμο SIEMENS, ABB, κ.λ.π. Και γιατί να μην το επεκτείνουμε και σε άλλα είδη.
φυσικά και να το επεκτείνουμε. πχ τα legrand για εμένα τα ραγο-υλικά είναι μάπα. χαλάνε εύκολα και αν πούμε και για τις πρίζες για κεραία είναι για κλοτσιές. έχει όμως κάποια (κανάλια και υλικά για αυτά) που είναι πάρα πολύ καλά. δεν είναι απαραίτητα κακά και τα άλλα που είπες. απλά δεν τα εμπιστεύομαι στο αν χαλάσουν από το πρώτο πέσιμο (σχετικό το πρώτο)και μετά δεν ξανά σηκώνετε (που φυσικά στο χαλασμένο αυτό είναι θεμιτό για λόγους ασφαλείας). το πρόβλημα είναι για εμένα ότι αν το αγοράσω εγώ ή το αποδεχτώ να μου το δώσουνε να το βάλω ρισκάρω ανάλογα με τον πελάτη να πρέπει να απολογηθώ γιατί δεν δουλεύει ποια κλπ κλπ και μετά άντε ξέμπλεξε.

Μάλλον γιατί πρόκειτε για θέμα ευαισθησίας και όχι τοσο για το κέλυφος ,ποιότητα πλαστικού κ.α Προσωπικά απ' όσα ακούστηκαν δν θα έβαζα υπογραφή σε εγκατάσταση με φθηνό δδε.
για την υπογραφή από την στιγμή που το υλικό το βρήκες τοποθετημένο και βάλεις το μηχάνημα και στο βγάλει εντάξει δεν μπορείς να πεις κάτι. γιατί μήπως ξέρεις αν οι διακλαδώσεις μέσα στους τοίχους είναι σωστές? ξέρεις αν η γείωση που μέτρησες σήμερα αύριο θα είναι καλή ή αντί να έχει χαλκό θαμμένο έχουν θάψει καμιά λαμαρίνα που αύριο δεν θα υπάρχει? απλά βασίζεσαι στις μετρήσεις και εφόσον σου δείχνουν ότι όλα είναι καλά δεν έχεις λόγο να τα αμφισβητήσεις. αυτά φυσικά για μία εγκατάσταση που υπάρχει και καλείσαι να την πιστοποιήσεις. τώρα αν είσαι στη κατασκευή και τα δείς όλα αυτά έ τότε είναι στην επιλογή σου αν θα θέλεις να την πιστοποιήσεις.

[Antonis]
24-10-16, 08:58
Eχω τοποθετηση Κινεζους σε αντικατασταση με τους Γαλλους ή τους Γερμανους και δουλευουν αψογα εδω και 8 χρονια με πτωση κατω των 25 mA.

https://www.ledokosmos.gr/index.php?route=product/product&product_id=5570

https://www.sklavounos.gr/ilektrika/asfaleies/aytomates/gacia/rele-diarrois-monofasiko-2ch40a-30ma-gacia-p546c71c103c127