PDA

Επιστροφή στο Forum : πινακας για ποτισμα



giorgoch
19-10-16, 09:13
Καλημερα

εχω σκεφτει να φτιαξω ενα πινακα για αυτοματο ποτισμα και εξηγω. Εχω ενα διακοπτη που ανοιγει και κλεινει το νερο απο μια αντλια για να ποτιζει.
Τωρα εχω ενα διακοπτη που παιρνει ρευμα απο τον γενικο πινακα στο σπιτι(Μονοφασικο).
Απλα θα βγαλω το καλωδιο απο τον διακοπτη και θα βαλω ενα μικρο πινακα με

Γενικο διακοπτη ,
Ασφαλεια,
Ρελε ηλεκτροπληξιας/διαφυγης ,
λαμπακι ,
διακοπτη για να δωσω ταση,

εδω θα βγαλω 2 καλωδια μετα τον διακοπτη
ενα καλωδιο στον διακοπτη αντλιας για χειροκινητο οπως ηταν πριν απλα θα περνα απο το προηγουμενο κυκλωμα ,

και ενα αλλο καλωδιο για τον εβδομαδιαιο χρονοδιακοπτη μετα ενα ωρομετρο για να μετρα τις ωρες λειτουργειας και μετα στο καλωδιο που παει στην αντλια.(μηπως θελω καποιο διακοπτη η ρελε η ο χρονοδιακοπτης αρκει ωστε απλα να δωσει το ρευμα στην αντλια )?

Μηπως πρεπει να βαλω κατι αλλο ετσι ωστε να μην εχω τιποτα επιστροφες ?


πως σας φαινεται η συνδεσμολογια θελω κατι αλλο η ειναι οκ

θελω να υπαρχει αυτος ο πινακας μετα τον γενικο ετσι ωστε ετσι και συμβει κατι να ελεγχεται μονο απο τον μικρο αυτο πινακα.(μονοφασικο ) και οχι απο τον γενικο πινακα που εχω στο σπιτι.


thanks

gchal
19-10-16, 09:30
Γειά σου,
Κάνε ένα σχέδιο πώς θέλεις να το φτιάξεις το σύστημα και μετά το συζητάμε !!

giorgoch
19-10-16, 17:35
Καλημερα

εχω σκεφτει να φτιαξω ενα πινακα για αυτοματο ποτισμα και εξηγω. Εχω ενα διακοπτη που ανοιγει και κλεινει το νερο απο μια αντλια για να ποτιζει.
Τωρα εχω ενα διακοπτη που παιρνει ρευμα απο τον γενικο πινακα στο σπιτι(Μονοφασικο).
Απλα θα βγαλω το καλωδιο απο τον διακοπτη και θα βαλω ενα μικρο πινακα με

Γενικο διακοπτη ,
Ασφαλεια,
Ρελε ηλεκτροπληξιας/διαφυγης ,
λαμπακι ,
διακοπτη για να δωσω ταση,

εδω θα βγαλω 2 καλωδια μετα τον διακοπτη
ενα καλωδιο στον διακοπτη αντλιας για χειροκινητο οπως ηταν πριν απλα θα περνα απο το προηγουμενο κυκλωμα ,

και ενα αλλο καλωδιο για τον εβδομαδιαιο χρονοδιακοπτη μετα ενα ωρομετρο για να μετρα τις ωρες λειτουργειας και μετα στο καλωδιο που παει στην αντλια.(μηπως θελω καποιο διακοπτη η ρελε η ο χρονοδιακοπτης αρκει ωστε απλα να δωσει το ρευμα στην αντλια )?

Μηπως πρεπει να βαλω κατι αλλο ετσι ωστε να μην εχω τιποτα επιστροφες ?


πως σας φαινεται η συνδεσμολογια θελω κατι αλλο η ειναι οκ

θελω να υπαρχει αυτος ο πινακας μετα τον γενικο ετσι ωστε ετσι και συμβει κατι να ελεγχεται μονο απο τον μικρο αυτο πινακα.(μονοφασικο ) και οχι απο τον γενικο πινακα που εχω στο σπιτι.


thanks

για δες εδω για γρηγορα
απλα δεν εχει τιποτα αλλο εκτος απο ενα διακοπτη βγαλε τα παντα απο αυτα που βλεπεις και ασε μονο γενικο διακοπτη ασφαλεια ρελε φωτακι διακοπτη χρονοδιακοπτη και ωρομετρο.

ο διακοπτης μετα το φωτακι θα δινει ρευμα σε 2 καλωδια ενα διακοπτη που λειτουργει τωρα

και σε χρονοδιακοπτη που θα ανοιγει μια φορα την εβδομαδα και ενα ωρομετρο και απο εκει στην ανλτια.


https://www.youtube.com/watch?v=6_WYuJOqYJQ

giorgoch
20-10-16, 13:17
καλημερα εκανα ενα γρηγορο σχεδιο

67120

καποιες γνωμες? Με κλικ ανοιγει ποιο μεγαλο.
thanks

lepouras
20-10-16, 13:52
αν και δεν τα κατάλαβα όλα, αλλά τον ωρομετρητή θα τον βάλεις παράλληλα στην αντλία. οπότε θα μετράει όποτε τροφοδοτείτε αυτή. τον διακόπτη θα τον βάλεις να παίρνει πριν τον χρονοδιακόπτη και να δείνει και αυτός στην αντλία. τα υπόλοιπα ότι προβλέπετε. γενικός διακόπτης ασφάλεια κλπ.

vasilllis
20-10-16, 21:28
καλημερα εκανα ενα γρηγορο σχεδιο

67120

καποιες γνωμες? Με κλικ ανοιγει ποιο μεγαλο.
thanks

η ασφαλεια ειναι 16Α?
για διακοπτη με επιλογη αυτο-μαν παρε ραγας 1-0-2

giorgoch
21-10-16, 07:40
η ασφαλεια ειναι 16Α?
για διακοπτη με επιλογη αυτο-μαν παρε ραγας 1-0-2

ναι ειναι 16Α .
διακοπτη με επιλογη αυτο μαν 1 -0-2 ? δηλαδη πιο απλα.
κατι τετοιο http://mouratoglou.gr/index.php/49535-2388.html
αντι για απλο διακοπτη εννοεις πιστευω?με θεσης ειναι απο οσο βλεπω.

thanks

giorgoch
21-10-16, 07:42
αν και δεν τα κατάλαβα όλα, αλλά τον ωρομετρητή θα τον βάλεις παράλληλα στην αντλία. οπότε θα μετράει όποτε τροφοδοτείτε αυτή. τον διακόπτη θα τον βάλεις να παίρνει πριν τον χρονοδιακόπτη και να δείνει και αυτός στην αντλία. τα υπόλοιπα ότι προβλέπετε. γενικός διακόπτης ασφάλεια κλπ.

ναι τον ωρομετρητη τον θελω για να μετρα οταν περνει εμπρος η αντλια.
Τον διακοπτη θα τον βαλω πριν ετσι ωστε αμα θελω να κοβο το ρευμα μετα την ασφαλεια.(κλεινω και τον γενικο στην χειροτερη αλλα ασ το εχω εκει ποτε δεν ξερεις).
thanks

giorgoch
21-10-16, 07:51
αν και δεν τα κατάλαβα όλα, αλλά τον ωρομετρητή θα τον βάλεις παράλληλα στην αντλία. οπότε θα μετράει όποτε τροφοδοτείτε αυτή. τον διακόπτη θα τον βάλεις να παίρνει πριν τον χρονοδιακόπτη και να δείνει και αυτός στην αντλία. τα υπόλοιπα ότι προβλέπετε. γενικός διακόπτης ασφάλεια κλπ.


πες μου τι δεν καταλαβες να σου πω.Ερχεται το ρευμα και περνα απο γενικο διακοπτη μετα ασφαλεια μετα ρελε μετα λαμπακι και μετα διακοπτης μετα ωρο μετρο μετρα χρονοδιακοπτης και τελος παει στην ανλια.
απο εκει θα βγαλω 2 καλωδια
ενα που θα πηγαινει στον παλιο διακοπτη οπως ηταν πριν δηλαδη (απλα ειχε ενα καλωδιο 3κλωνο και εδινα ρευμα στην ανλια με κουμπι on/off)αυτο θα το κρατησω με την διαφορα οτι θα περνα απο πινακα με ασφαλεια και ρελε.
και ενα που θα εχει χρονοδιακοπτη για να περνει εμπρος η ανλια μονη της.

thanks

vasilllis
21-10-16, 09:12
πες μου τι δεν καταλαβες να σου πω.Ερχεται το ρευμα και περνα απο γενικο διακοπτη μετα ασφαλεια μετα ρελε μετα λαμπακι και μετα διακοπτης μετα ωρο μετρο μετρα χρονοδιακοπτης και τελος παει στην ανλια.
απο εκει θα βγαλω 2 καλωδια
ενα που θα πηγαινει στον παλιο διακοπτη οπως ηταν πριν δηλαδη (απλα ειχε ενα καλωδιο 3κλωνο και εδινα ρευμα στην ανλια με κουμπι on/off)αυτο θα το κρατησω με την διαφορα οτι θα περνα απο πινακα με ασφαλεια και ρελε.
και ενα που θα εχει χρονοδιακοπτη για να περνει εμπρος η ανλια μονη της.

thanks

Αυτο που δεν καταλαβε ειναι αυτο που δεν καταλαβα και εγω και ολοι οι υπολοιποι.
Απο που ερχεται το ρευμα?απο το ρολοι?απο τον πινακα του σπιτιου?(που και αυτον πινακα σπιτιου τον αναφερεις).Αν ερχεται απο τον γενικο πινακα εχεις ξεχωρισει/ασφαλισει την γραμμη ή βαζεις το ρελε εν σειρα με το προηγουμενο.
Τον αυτοματισμο τον καταλαβαμε.

ΥΓ ναι αυτο τον διακοπτη ελεγα,πιστευω σε βολευει επειδη εχεις τον πινακα και σιγουρα θα περισσευει μια θεση.

elektronio
21-10-16, 13:51
πες μου τι δεν καταλαβες να σου πω.Ερχεται το ρευμα και περνα απο γενικο διακοπτη μετα ασφαλεια μετα ρελε μετα λαμπακι και μετα διακοπτης μετα ωρο μετρο μετρα χρονοδιακοπτης και τελος παει στην ανλια.
απο εκει θα βγαλω 2 καλωδια
ενα που θα πηγαινει στον παλιο διακοπτη οπως ηταν πριν δηλαδη (απλα ειχε ενα καλωδιο 3κλωνο και εδινα ρευμα στην ανλια με κουμπι on/off)αυτο θα το κρατησω με την διαφορα οτι θα περνα απο πινακα με ασφαλεια και ρελε.
και ενα που θα εχει χρονοδιακοπτη για να περνει εμπρος η ανλια μονη της.

thanks

Είναι απλός διακόπτης ή μήπως είναι θερμικός διακόπτης για προστασία του κινητήρα της αντλίας; Αν έχει και θερμικό και τον παρακάμψεις θα μείνει η αντλία απροστάτευτη.

giorgoch
21-10-16, 18:24
οκ τωρα σε εχω .
Λοιπον το ρευμα ερχεται απο τον Γενικο Πινακα που εχει το σπιτι.
Και ο Γενικος πινακας που εχει το σπιτι το παιρνει απο την Δεη.
Εγω απλα θελω να φτιαξω τετοιο πινακα ετσι ωστε οτι και να γινει να μην πεσει ο ρελες στον Γενικο πινακα του σπιτιου καει ασφαλεια κτλ,
η οτι υπαρχει πιο πριν απο τον διακοπτη για την αντλια ειτε πριζα ειτε φως να συνεχιση να εχει ρευμα και απλα να κοπει πριν την αντλια.(στον πινακα που θα φτιαξω γιαυτο βαζω ασφαλεια ρελε και διακοπτη κτλ).

Επισης δεν χρειαζεται να μπω στο σπιτι για να σηκωσω το ρελε η να αλλαξω ασφαλεια ολα θα γινονται απο εξω.οποτε οτι και να γινει ολα τα αλλα δουλευουν εκτος απο την αντλια.

Αυτος ειναι ο λογος του πινακα και κανενας αλλος + του αυτοματισμου για το ποτισμα μια φορα την εβδομαδα.

Σκεφτομαι και για κανα αισθητηρα για υγρασια αλλα πιο μετα.

Ολα τα κοματια ασφαλεια διακοπτες χρονοδιακοπτες κτλ ειναι ραγας για τον πινακα.

Με καταλαβες δεν ξερω εαν μπορω να σου το εξηγησω καλυτερα.

γνωμες ?
thanks

giorgoch
21-10-16, 18:31
μια φωτο του διακοπτη οπως ειναι τωρα .67132 αυτο οπως ειναι θα υπαρχει απλα το καλωδιο που παιρνει ρευμα θα ερχεται πλεον απο ενα πινακα με ολα τα προηγουμενα,ενω πριν ερχοταν απο μια διακλαδωση που επερνε ρευμα απο τον πινακα.
για πες μου να ξερω ?

thanks

vasilllis
21-10-16, 23:12
ακαταλαβιστικα τα λες Γιωργο.
Αν το καλωδιο ερχεται απο διακλαδωση του σπιτιου δεν θα κανεις τιποτα.Θα φερεις γραμμη απο τον πινακα του σπιτιου η οποια θα ερχεται μετα απο διακοπτη-ασφαλεια-κανονικα πρεπει να εχει εκει το ρελε-.
αν το κανειςετσι οκ.
Για τα λοιπα δεν εχω κατι αλλο ,ισως αν εβαζες αντι για ασφαλεια θερμομαγνητικο διακοπτη για μια επιπλεον προστασια θαηταν καλυτερο.

giorgoch
22-10-16, 08:46
67138 καλημερα δες το σχημα .Αυτο που θα κερδισω ειναι οτι δεν θα χρειαζεται να μπω μεσα στο σπιτι εαν πεσει το ρευμα απο καποιο βραχυκυλωμα.Γιαυτο το λογο θα φτιαξω τον πινακα εξω και θα βαλω τον γενικο διακοπτη ,την ασφαλεια, το ρελε ,το λαμπακι και μετα το ωρομετρο τον χρονοοδιακοπτη .
Εκτος και υπαρχει τροπος που να μην φτιαξω πινακα με διακοπτη ασφαλεια λαμπακι και τα ολα σχετικα και ετσι και συμβει κατι δεν θα πεσει το ρελε μεσα στο σπιτι.

με εχεις?

FILMAN
24-10-16, 10:49
Σε καμία περίπτωση δεν θα πάρεις παροχή για τον πίνακα πριν από τη γενική ασφάλεια του σπιτιού, μπορείς όμως να πάρεις πριν το ρελέ διαρροής και να βάλεις ένα ξεχωριστό στον πίνακά σου ώστε να μην πέσει αυτό του σπιτιού αν παρουσιάσει διαρροή η αντλία. Επίσης δεν καταλαβαίνω στο δεύτερο σχήμα γιατί φτάνουν δυο καλώδια στην αντλία από τον καινούριο πίνακα, όπου το ένα περνάει πρώτα από έναν διακόπτη. Ο θερμομαγνητικός διακόπτης που έβαλες σε φωτο ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΛΑΘΟΣ, ποιος τον έβαλε;

elektronio
24-10-16, 11:03
Σε καμία περίπτωση δεν θα πάρεις παροχή για τον πίνακα πριν από τη γενική ασφάλεια του σπιτιού, μπορείς όμως να πάρεις πριν το ρελέ διαρροής και να βάλεις ένα ξεχωριστό στον πίνακά σου ώστε να μην πέσει αυτό του σπιτιού αν παρουσιάσει διαρροή η αντλία. Επίσης δεν καταλαβαίνω στο δεύτερο σχήμα γιατί φτάνουν δυο καλώδια στην αντλία από τον καινούριο πίνακα, όπου το ένα περνάει πρώτα από έναν διακόπτη. Ο θερμομαγνητικός διακόπτης που έβαλες σε φωτο ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΛΑΘΟΣ, ποιος τον έβαλε;

Αν προσέξεις την περιοχή αμπέρ είναι 10-16Α. Για μια μονοφασική αντλία το πολύ 3ΗΡ είναι απλός διακόπτης.

giorgoch
24-10-16, 12:05
Σε καμία περίπτωση δεν θα πάρεις παροχή για τον πίνακα πριν από τη γενική ασφάλεια του σπιτιού, μπορείς όμως να πάρεις πριν το ρελέ διαρροής και να βάλεις ένα ξεχωριστό στον πίνακά σου ώστε να μην πέσει αυτό του σπιτιού αν παρουσιάσει διαρροή η αντλία. Επίσης δεν καταλαβαίνω στο δεύτερο σχήμα γιατί φτάνουν δυο καλώδια στην αντλία από τον καινούριο πίνακα, όπου το ένα περνάει πρώτα από έναν διακόπτη. Ο θερμομαγνητικός διακόπτης που έβαλες σε φωτο ΕΧΕΙ ΣΥΝΔΕΘΕΙ ΛΑΘΟΣ, ποιος τον έβαλε;

o ηλεκτρολογος ειναι καμμια 7 χρονια τωρα.
Τοτε δεν ασχολουμουνα ακομα μετα πηρα χαμπαρι τι και πως οποτε αρχισα να ρωταω .

giorgoch
24-10-16, 12:06
Αν προσέξεις την περιοχή αμπέρ είναι 10-16Α. Για μια μονοφασική αντλία το πολύ 3ΗΡ είναι απλός διακόπτης.

δεν καταλαβα τελικα ειναι η δεν ειναι οκ ?

FILMAN
24-10-16, 12:07
Αν προσέξεις την περιοχή αμπέρ είναι 10-16Α. Για μια μονοφασική αντλία το πολύ 3ΗΡ είναι απλός διακόπτης.
Έλα ντε! Πάντως εγώ το είπα λόγω της μη χρησιμοποίησης του τρίτου πόλου! Τώρα αυτός που τον έβαλε δεν ξέρω αν τον έβαλε απλά για διακόπτη ή επειδή νόμιζε ότι θα προστατεύει και κάτι (για κάποιο λόγο κλίνω προς το δεύτερο, άλλωστε εδώ εμείς δεν ενδιαφερόμαστε να προστατέψουμε τα μοτέρ αφού οι ασφάλειες είναι για να προστατεύουν μόνο τα καλώδια), αλλά θα δυσκολευτώ να πιστέψω ότι δεν προέβη στην ανάλογη χρέωση και φυσικά και είσπραξη.

FILMAN
24-10-16, 12:07
o ηλεκτρολογος ειναι καμμια 7 χρονια τωρα.
Τοτε δεν ασχολουμουνα ακομα μετα πηρα χαμπαρι τι και πως οποτε αρχισα να ρωταω .
Για κάποιο περίεργο λόγο ήμουνα σίγουρος ότι το έκανε ηλεκτρολόγος.

giorgoch
24-10-16, 12:09
Έλα ντε! Πάντως εγώ το είπα λόγω της μη χρησιμοποίησης του τρίτου πόλου! Τώρα αυτός που τον έβαλε δεν ξέρω αν τον έβαλε απλά για διακόπτη ή επειδή νόμιζε ότι θα προστατεύει και κάτι (για κάποιο λόγο κλίνω προς το δεύτερο, άλλωστε εδώ εμείς δεν ενδιαφερόμαστε να προστατέψουμε τα μοτέρ αφού οι ασφάλειες είναι για να προστατεύουν μόνο τα καλώδια), αλλά θα δυσκολευτώ να πιστέψω ότι δεν προέβη στην ανάλογη χρέωση και φυσικά και είσπραξη.

απο οτι καταλαβαινω εκανε κατι ακυρο.Λογικο γιατι τοτε τα εφτιαχνε και ο πατερας μου δεν ηξερε η δεν πονηρευοτανε.Οποτε παιδια τι μπορω να κανω εδω με τον διακοπτη?

οσο για το κυκλωμα ολο το κυκλωμα θα περναει μετα τον ρελε , αμα δειτε το σχεδιο θα καταλαβεται.

giorgoch
24-10-16, 12:10
Για κάποιο περίεργο λόγο ήμουνα σίγουρος ότι το έκανε ηλεκτρολόγος.

κατι τετοια βλεπω και θελω να τα κανω μονος μου .Απο οσο θυμαμαι του ειχε παρει και αρκετα για να το φτιαξει.

giorgoch
24-10-16, 12:14
οποτε παιδια να ρωτησω για να ξερω τι κανω.
το κυκλωμα που σας εχω δειξει σας φενεται λογικο?Απο οσο εχω ψαξει εμενα μου φενεται τωρα ρωταω και εδω για να ειμαι σιγουρος.
Σχετικα με τον διακοπτη αυτο ειναι τωρα bonus τι κανω για να το διορθωσω?Στην ουσια τελκα πως θα επρεπε να ηταν ο διακοπτης με το βαρελακι(θερμοδιακοπτης η οτι ειναι )?

thanks

FILMAN
24-10-16, 12:17
Τί εννοείς μετά το ρελέ; Στον πίνακα που θες να φτιάξεις δεν θα βάλεις ρελέ ανεξάρτητο από αυτό του σπιτιού; Η αντλία έχεις μετρήσει πόσο ρεύμα τραβάει ή έχεις διαβάσει το ταμπελάκι της; Διότι ο θερμομαγνητικός διακόπτης που έχεις είναι μάλλον τεράστιος για το μέγεθος της αντλίας σου, εκτός από το ότι είναι και ενωμένος λάθος, με αποτέλεσμα να μην πέσει ποτέ και άρα να μην προστατεύει την αντλία σε περίπτωση κολλήματος κ.λ.π. Δηλαδή θα μπορούσες στη θέση του να έχεις έναν απλό (μη αυτόματο) διακόπτη, ο οποίος θα σου παρείχε την ίδια προστασία (δηλαδή καμία)

FILMAN
24-10-16, 12:19
Στο σχήμα που έχεις κάνει γιατί έχεις δυο καλώδια από τον πίνακα προς την αντλία, όπου το ένα περνάει από τον διακόπτη;

giorgoch
24-10-16, 12:24
Τί εννοείς μετά το ρελέ; Στον πίνακα που θες να φτιάξεις δεν θα βάλεις ρελέ ανεξάρτητο από αυτό του σπιτιού; Η αντλία έχεις μετρήσει πόσο ρεύμα τραβάει ή έχεις διαβάσει το ταμπελάκι της; Διότι ο θερμομαγνητικός διακόπτης που έχεις είναι μάλλον τεράστιος για το μέγεθος της αντλίας σου, εκτός από το ότι είναι και ενωμένος λάθος, με αποτέλεσμα να μην πέσει ποτέ και άρα να μην προστατεύει την αντλία σε περίπτωση κολλήματος κ.λ.π. Δηλαδή θα μπορούσες στη θέση του να έχεις έναν απλό (μη αυτόματο) διακόπτη, ο οποίος θα σου παρείχε την ίδια προστασία (δηλαδή καμία)

Στον πινακα που θα φτιαξω θα βαλω και ρελε ανεξαρτητα με το ρελε που εχει στο σπιτι. Στην ουσια θα εχω ενα πινακα με Γενικο διακοπτη ασφαλεια ρελε και ολα τα υπολοιπα που θα παιρνει ρευμα απο μια π.χ πριζα για ενα και μονο λογο αμα γινει κατι δεν θελω να μπω μεσα στο σπιτι και να ανεβασω ρελε η να αλλαξω ασφαλεια , θελω να το ελεγχω ολο απο εξω μακρυα.
οποτε ο πινακας ειναι οκ. Τοτε μενει μονο να ξεκαθαρισω τι και πως με το θερμικο διακοπτη.Αρα πρεπει να ανεβασω την αντλια καποια στιγμη.

Την αντλια δεν την εχω μετρηση ποσο ρευμα τραβα εχει διαδικασια να την ανεβασω απο την γεωτρηση που δεν ειναι και τοσο ευκολο προς το παρον.

giorgoch
24-10-16, 12:26
Στο σχήμα που έχεις κάνει γιατί έχεις δυο καλώδια από τον πίνακα προς την αντλία, όπου το ένα περνάει από τον διακόπτη;

θελω να κρατησω τον διακοπτη ως εχει ετσι και χαλασει ο χρονοδιακοπτης να το κανω με το χερι οπως τωρα on/off για καβατζα .

FILMAN
24-10-16, 12:28
Στον πινακα που θα φτιαξω θα βαλω και ρελε ανεξαρτητα με το ρελε που εχει στο σπιτι. Στην ουσια θα εχω ενα πινακα με Γενικο διακοπτη ασφαλεια ρελε και ολα τα υπολοιπα που θα παιρνει ρευμα απο μια π.χ πριζα για ενα και μονο λογο αμα γινει κατι δεν θελω να μπω μεσα στο σπιτι και να ανεβασω ρελε η να αλλαξω ασφαλεια , θελω να το ελεγχω ολο απο εξω μακρυα.
οποτε ο πινακας ειναι οκ. Τοτε μενει μονο να ξεκαθαρισω τι και πως με το θερμικο διακοπτη.Αρα πρεπει να ανεβασω την αντλια καποια στιγμη.

Την αντλια δεν την εχω μετρηση ποσο ρευμα τραβα εχει διαδικασια να την ανεβασω απο την γεωτρηση που δεν ειναι και τοσο ευκολο προς το παρον.
Ο πίνακάς σου ΔΕΝ θα παίρνει ρεύμα από πρίζα του σπιτιού, διότι σε αυτή την περίπτωση σε ενδεχόμενη διαρροή θα πέσει ΚΑΙ το ρελέ διαρροής στο σπίτι. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις την αντλία, μπορείς απλά να την αμπερομετρήσεις. Έχεις αμπεροτσιμπίδα;

giorgoch
24-10-16, 12:29
υπαρχει βεβαια περιπτωση να μην φτιαξω καθολου πινακα και να μπορω να ελεξω το ρευμα με καποιο αλλο τροπο?(δηλαδη να μην καει το μοτερ να μην παθω ηλεκτροπληγια ,βραχυκυκλωμα κτλ ) με αλλο τροπο?

giorgoch
24-10-16, 12:30
Ο πίνακάς σου ΔΕΝ θα παίρνει ρεύμα από πρίζα του σπιτιού, διότι σε αυτή την περίπτωση σε ενδεχόμενη διαρροή θα πέσει ΚΑΙ το ρελέ διαρροής στο σπίτι. Δεν χρειάζεται να ανεβάσεις την αντλία, μπορείς απλά να την αμπερομετρήσεις. Έχεις αμπεροτσιμπίδα;

οχι γιαυτο. Με πολυμετρο?

FILMAN
24-10-16, 12:31
θελω να κρατησω τον διακοπτη ως εχει ετσι και χαλασει ο χρονοδιακοπτης να το κανω με το χερι οπως τωρα on/off για καβατζα .
Όχι. Ο θερμομαγνητικός διακόπτης θα μπει έτσι ώστε να συμμετέχει ΠΑΝΤΑ στο κύκλωμα της αντλίας, είτε αυτή δουλεύει από τον χρονοδιακόπτη είτε χειροκίνητα, για να την προστατεύει. Για να τη δουλέψεις χειροκίνητα θα έχεις έναν απλό (όχι αυτόματο) διακόπτη παράλληλα στις επαφές του χρονοδιακόπτη.

giorgoch
24-10-16, 12:31
αλλα πως θα παιρνει ρευμα απο που ?Τωρα ο διακοπτης παιρνει ρευμα απο μια διακλαδωση απο οσο εχω δει που ποιο κατω εχει μια πριζα.

FILMAN
24-10-16, 12:31
οχι γιαυτο. Με πολυμετρο?
Μετράει ρεύμα AC, και αν ναι μέχρι πόσα Α;

giorgoch
24-10-16, 12:32
Όχι. Ο θερμομαγνητικός διακόπτης θα μπει έτσι ώστε να συμμετέχει ΠΑΝΤΑ στο κύκλωμα της αντλίας, είτε αυτή δουλεύει από τον χρονοδιακόπτη είτε χειροκίνητα, για να την προστατεύει. Για να τη δουλέψεις χειροκίνητα θα έχεις έναν απλό (όχι αυτόματο) διακόπτη παράλληλα στις επαφές του χρονοδιακόπτη.

οκ οποτε θα μπει πριν απο ολα σε σειρα .σωστα?

giorgoch
24-10-16, 12:34
Μετράει ρεύμα AC, και αν ναι μέχρι πόσα Α;
Ναι απο οσο εχω δει .Τωρα A δεν ξερω πρεπει να παω εκει να δω δεν το εχω εδω.Πες μου τι πρεπει να κανω να το δοκιμασω.Λογικα στα καλωδια οταν δουλευει η αντλια να συνδεσω και να μετρησω τα αμπερια.Σωστα?

FILMAN
24-10-16, 12:35
αλλα πως θα παιρνει ρευμα απο που ?Τωρα ο διακοπτης παιρνει ρευμα απο μια διακλαδωση απο οσο εχω δει που ποιο κατω εχει μια πριζα.Στον πίνακα του σπιτιού θα έχεις κατά σειρά: Παροχή ΔΕΗ - Γενικός διακόπτης - Γενική ασφάλεια - ΔΔΕ - Επιμέρους ασφάλειες σπιτιού. Μεταξύ γενικής ασφάλειας και ΔΔΕ θα πάρεις μια λήψη και θα βάλεις διακόπτη και ασφάλεια από όπου και θα αναχωρήσει το καλώδιο που θα τροφοδοτήσει τον πίνακά σου.

FILMAN
24-10-16, 12:35
Ναι απο οσο εχω δει .Τωρα A δεν ξερω πρεπει να παω εκει να δω δεν το εχω εδω.Πες μου τι πρεπει να κανω να το δοκιμασω.Λογικα στα καλωδια οταν δουλευει η αντλια να συνδεσω και να μετρησω τα αμπερια.Σωστα?Το βάζεις ΣΕ ΣΕΙΡΑ με ένα από τα δυο καλώδια της αντλίας και μετράς.

giorgoch
24-10-16, 12:39
Στον πίνακα του σπιτιού θα έχεις κατά σειρά: Παροχή ΔΕΗ - Γενικός διακόπτης - Γενική ασφάλεια - ΔΔΕ - Επιμέρους ασφάλειες σπιτιού. Μεταξύ γενικής ασφάλειας και ΔΔΕ θα πάρεις μια λήψη και θα βάλεις διακόπτη και ασφάλεια από όπου και θα αναχωρήσει το καλώδιο που θα τροφοδοτήσει τον πίνακά σου.
ΔΔΕ εννοεις τον ρελε.
οκ οποτε θα βγλαω την γραμμη που εχει τωρα εκτος.Και οπως μου λες θα τραβηξω γραμμη μετα την ασφαλεια. οποτε με αυτο το καλωδιο θα δωσω ρευμα στον πινακα.
το καλωδιο θα ειναι 10 αρι?
Και μετα στον πινακα βαζω διακοπτη ασφαλεια κτλ ?
σωστα ?

FILMAN
24-10-16, 12:39
υπαρχει βεβαια περιπτωση να μην φτιαξω καθολου πινακα και να μπορω να ελεξω το ρευμα με καποιο αλλο τροπο?(δηλαδη να μην καει το μοτερ να μην παθω ηλεκτροπληγια ,βραχυκυκλωμα κτλ ) με αλλο τροπο?
Για να γίνει το πρώτο χρειάζεται θερμικό, για να γίνει το δεύτερο χρειάζεται ΔΔΕ, επίσης θα υπάρχει ο χρονοδιακόπτης, ίσως ένα ρελέ που θα τροφοδοτεί το μοτέρ, κάποια ασφάλεια, ενδεικτικά, κ.λ.π. Όλα αυτά κάπου θα πρέπει να μπουν.

giorgoch
24-10-16, 12:39
Το βάζεις ΣΕ ΣΕΙΡΑ με ένα από τα δυο καλώδια της αντλίας και μετράς.

οκ θα το κανω

giorgoch
24-10-16, 12:41
Για να γίνει το πρώτο χρειάζεται θερμικό, για να γίνει το δεύτερο χρειάζεται ΔΔΕ, επίσης θα υπάρχει ο χρονοδιακόπτης, ίσως ένα ρελέ που θα τροφοδοτεί το μοτέρ, κάποια ασφάλεια, ενδεικτικά, κ.λ.π. Όλα αυτά κάπου θα πρέπει να μπουν.

οκ αρα πινακας ετσι και αλλιως.
Αυτα που σε ρωταω πιο πριν
ειναι σωστα?
===================
ΔΔΕ εννοεις τον ρελε.
οκ οποτε θα βγλαω την γραμμη που εχει τωρα εκτος.Και οπως μου λες θα τραβηξω γραμμη μετα την ασφαλεια. οποτε με αυτο το καλωδιο θα δωσω ρευμα στον πινακα.
το καλωδιο θα ειναι 10 αρι?
Και μετα στον πινακα βαζω διακοπτη ασφαλεια κτλ ?
σωστα ?

==================

FILMAN
24-10-16, 12:42
ΔΔΕ εννοεις τον ρελε.Ναι, το ρελέ διαρροής.

οκ οποτε θα βγλαω την γραμμη που εχει τωρα εκτος.Και οπως μου λες θα τραβηξω γραμμη μετα την ασφαλεια. οποτε με αυτο το καλωδιο θα δωσω ρευμα στον πινακα.Ακριβώς.

το καλωδιο θα ειναι 10 αρι?Αυτό εξαρτάται από το μήκος που θα έχει το καλώδιο, καθώς και το ρεύμα που τραβάει η αντλία καθώς και ό,τι άλλο θα τροφοδοτήσεις από τον δεύτερο πίνακα, π.χ. κανα φως, καμιά πρίζα, κ.λ.π.

Και μετα στον πινακα βαζω διακοπτη ασφαλεια κτλ? σωστα?Ναι.

giorgoch
24-10-16, 12:50
Ναι, το ρελέ διαρροής.
Ακριβώς.
Αυτό εξαρτάται από το μήκος που θα έχει το καλώδιο, καθώς και το ρεύμα που τραβάει η αντλία καθώς και ό,τι άλλο θα τροφοδοτήσεις από τον δεύτερο πίνακα, π.χ. κανα φως, καμιά πρίζα, κ.λ.π.
Ναι.

θελω μονο την αντλια προς το παρον .Πιο μετα ισως κανω μια πριζα να μπορω να παρω ρευμα αμα χρειαστει. Το μηκος θα ειναι αρκετο γιατι θα ειναι εκτος σπιτιου οποτε με την ευκαρια που το κανω να μπορω να το χρησιμοποιησω οπως θελω.

FILMAN (http://www.hlektronika.gr/forum/member.php?u=41904) thanks man για την βοηθεια .:001_smile: θα αργησω να το υλοποιησω γιατι εχω τρεξιμο .Με το που το τελειωσω θα ποσταρω φωτος.

FILMAN
24-10-16, 13:02
θελω μονο την αντλια προς το παρον .Πιο μετα ισως κανω μια πριζα να μπορω να παρω ρευμα αμα χρειαστει. Το μηκος θα ειναι αρκετοΝαι, πρέπει να πεις μέτρα όμως για να βγει το πάχος του καλωδίου. Άρα μιλάμε για ρεύμα 16Α + το ρεύμα της αντλίας.

elektronio
24-10-16, 13:02
Μια που θα κάνεις την δουλειά κάν' την σωστή.
Επειδή η αντλία είναι σε γεώτρηση πρέπει να βάλεις και έναν επιτηρητή στάθμης (http://www.ergo-tel.gr/product_info.php?products_id=13276). Όταν η αντλία τραβάει νερό η στάθμη μέσα στην γεώτρηση κατεβαίνει γρήγορα ειδικά αν έχεις ισχυρή αντλία και το νερό αναπληρώνεται με πιο αργό ρυθμό. Η αντλία δεν πρέπει να ξενερώνει και να δουλεύει κούφια, γι' αυτό μπαίνει ο επιτηρητή στάθμης που όταν ή αντλία βγαίνει έξω από το νερό έστω και προσωρινά διακόπτει την λειτουργία.
Υπάρχει και έτοιμο πινακάκι για αντλία γεώτρησης αλλά δεν έχει το χρονικό και είναι τόσο μικρό που δεν χωράει τίποτε άλλο.