PDA

Επιστροφή στο Forum : Χαλασμένος ρελέ διαφυγής ;



vlf13
22-10-16, 17:48
Καλησπέρα σε όλους,θα ήθελα την γνώμη σας σε μια βλάβη που αντιμετωπίζω,πριν καλέσω ηλεκτρολόγο.
Ο ρελέ διαφυγής σε έναν πίνακα με τριφασικό ρεύμα έχει πέσει και δεν σηκώνεται. Έχω κατεβάσει όλες τις ασφάλειες(πρίζες, φώτα A/C,κλπ),τις ασφάλειες των φάσεων και τον γενικό.
Παρ'όλα αυτά ο ρελέ δεν σηκώνεται.
Η ερώτηση μου είναι,αν τα έχει παίξει ο ρελέ ή συμβαίνει κάτι άλλο;
Σας ευχαριστώ όλους εκ των προτέρων.

george Mp
22-10-16, 17:53
Αν η αιτια που επεσε παραμενει λογικο ειναι να ξανα πεφτει,βρεθηκε η αιτια; αν πεφτει χωρις αιτια θελει αλλαγη.Το οτι κατεβασατε τις ασφαλειες δεν 'λεει' κατι γιατι αν καπου υπαρχει διαρροη ουδετερου με γειωση παλι θα πεφτει.

vlf13
22-10-16, 17:58
Παλαιότερα υπήρχαν βραχυκυκλώματα τα οποία εντοπίστηκαν και αποκαταστάθηκαν (υγρασία σε φωτισμό δαπέδου μπαλκονιού).
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι οτι αφού είναι απομονωμένος γιατί δεν επανέρχεται;

Fixxxer
22-10-16, 17:58
Αν η αιτια που επεσε παραμενει λογικο ειναι να ξανα πεφτει,βρεθηκε η αιτια; αν πεφτει χωρις αιτια θελει αλλαγη.Το οτι κατεβασατε τις ασφαλειες δεν 'λεει' κατι γιατι αν καπου υπαρχει διαρροη ουδετερου με γειωση παλι θα πεφτει.


Φανταζομαι εννοει οτι δεν μπορει να τον σηκωσει οση δυναμη και να βαλει αφου κατεβασε και τον γενικο...

vlf13
22-10-16, 18:01
Προσπαθώ να τον σηκώσω αλλά ο διακόπτης δεν παραμένει στην θέση όπλισης.
Ξέχασα να αναφέρω οτι πρόκειτε για πίνακα μεζονέτας.Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο.Το σπίτι έχει άλλους δυο οι οποίοι δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

george Mp
22-10-16, 18:10
Προσπαθώ να τον σηκώσω αλλά ο διακόπτης δεν παραμένει στην θέση όπλισης.
Ξέχασα να αναφέρω οτι πρόκειτε για πίνακα μεζονέτας.Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο.Το σπίτι έχει άλλους δυο οι οποίοι δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.Αυτο εγινε τωρα με τη βροχη;

Fixxxer
22-10-16, 18:32
Προσπαθώ να τον σηκώσω αλλά ο διακόπτης δεν παραμένει στην θέση όπλισης.
Ξέχασα να αναφέρω οτι πρόκειτε για πίνακα μεζονέτας.Βρίσκεται στον τελευταίο όροφο.Το σπίτι έχει άλλους δυο οι οποίοι δεν παρουσιάζουν κανένα πρόβλημα.

Δεν παραμενει σε θεση οπλισης ακομα κι οταν ειναι κλειστος ο γενικος?

george Mp
22-10-16, 18:43
Δεν παραμενει σε θεση οπλισης ακομα κι οταν ειναι κλειστος ο γενικος?Αν το ΔΔΕ ειναι πριν το γενικο και εχει διαρροη ο ουδετερος με γειωση παλι δεν μενει σε θεση οπλισης.

vlf13
22-10-16, 18:44
Δεν παραμενει σε θεση οπλισης ακομα κι οταν ειναι κλειστος ο γενικος?
Ακριβώς!!

vlf13
22-10-16, 18:46
Είναι μετά τον γενικό και πριν τις μικρες ασφάλειες

vlf13
22-10-16, 18:47
Αυτο εγινε τωρα με τη βροχη;
Οχι αυτό το κάνει καμια βδομάδα τωρα

Fixxxer
22-10-16, 18:47
Αν το ΔΔΕ ειναι πριν το γενικο και εχει διαρροη ο ουδετερος με γειωση παλι δεν μενει σε θεση οπλισης.

Αν ειναι πριν τον γενικο ειναι λαθος οπως επισης ειναι λαθος κι οταν χρησιμοποιειται και σαν γενικος ο ΔΔΕ...


Ακριβώς!!

Ειναι πριν τον γενικο?

Γραφαμε μαζι...


Λογικα θελει αλλαγμα...

vlf13
22-10-16, 18:48
Αν το ΔΔΕ ειναι πριν το γενικο και εχει διαρροη ο ουδετερος με γειωση παλι δεν μενει σε θεση οπλισης.
Είναι μετά τον γενικό και πριν τις μικρες ασφάλειες

vlf13
22-10-16, 18:50
Αν ειναι πριν τον γενικο ειναι λαθος οπως επισης ειναι λαθος κι οταν χρησιμοποιειται και σαν γενικος ο ΔΔΕ...



Ειναι πριν τον γενικο?Είναι μετά τον γενικό και πριν τις μικρες ασφάλειες

george Mp
22-10-16, 18:53
Αρα φωναζεις ηλεκτρολογο για αντικατασταση.

rama
22-10-16, 18:58
Κι εμένα μου είχε συμβεί, άλλαξα ΔΔΕ και έφτιαξε. Προφανώς είχε χαλάσει, και ίσως δεν είναι τυχαίο ότι αρκετό καιρό πριν έπεφτε για ψύλλου πήδημα. Είχε παρόμοια συμπτώματα ο δικός σου ΔΔΕ?

george Mp
22-10-16, 18:59
[QUOTE=Fixxxer;785631]Αν ειναι πριν τον γενικο ειναι λαθος οπως επισης ειναι λαθος κι οταν χρησιμοποιειται και σαν γενικος ο ΔΔΕ...

Λαθος ειναι αλλα δυστιχως σε αρκετες καπως πιο παλιες οικοδομες ετσι ειναι, το ΔΔΕ πριν το γενικο.

vlf13
22-10-16, 19:20
Και η δική μου άποψη είναι οτι βγήκε εκτός ο ΔΔΕ αλλά ήθελα και την άποψη απο κάποιους που γνωρίζουν καλύτερα το θέμα.
Σας ευχαριστώ όλους σας για την άμεση ανταπόκριση και τις απόψεις σας.
Καλό βράδυ σε όλους!!!!!!

vlf13
22-10-16, 19:21
Κι εμένα μου είχε συμβεί, άλλαξα ΔΔΕ και έφτιαξε. Προφανώς είχε χαλάσει, και ίσως δεν είναι τυχαίο ότι αρκετό καιρό πριν έπεφτε για ψύλλου πήδημα. Είχε παρόμοια συμπτώματα ο δικός σου ΔΔΕ?Σωστά με το παραμικρό έπεφτε.Μάλλον παω για αλλαγή

thespyros
23-10-16, 11:16
Η σωστή σύνδεση Δδε είναι γενικός ασφάλεια μ μετά Δδε;;

Fixxxer
23-10-16, 13:21
Η σωστή σύνδεση Δδε είναι γενικός ασφάλεια μ μετά Δδε;;

Ναι ετσι ειναι

IRF
23-10-16, 14:57
Πρέπει να γίνουν και μετρήσεις με ωμόμετρο (περιοχή ΜΩ) μεταξύ ουδετέρων-γείωσης από κάθε αναχώρηση γραμμής μέσα στον πίνακα.Είναι λίγο δύσκολο ξεβιδώνεις κάθε αναχώρηση ουδ και μετά μετράς.Με κλείστο φυσικά το ρεύμα από το ρολόϊ.έτσι θα αποκαλύψεις σε ποιον τομέα του σπιτιού υπάρχει π.χ. υγρασία ή διαρροή σε μια αντίσταση πλυντηρίου.Αν δεν είναι και πολλά χρόνια ο ρελές σε χρήση.Σίγουρα πρέπει να ανοιχτεί ο πίνακας από ηλ/γο μπορείς να δεις τέρατα και σημεία π.χ λιωμένα καλώδία που ακουμπούν στο μέταλλο του πίνακα.

[Antonis]
23-10-16, 23:03
Εγω νομιζω πως πρεπει να κανεις-νει πρωτα τις μετρησεις μονωσης και μετα θα δεις αν φταιει ο ΔΔΕ ή υπαρχει θεμα σε καποιο φορτιο.

Παντως ακομη και πολυ παλια ΔΔΕ κρατανε σε καλη λειτουργια και το προβλημα της πτωσης τους ηταν συνηθως αιτια απο υγρασια σε εξωτερικα (βρεχομενα) στοιχεια.

thespyros
24-10-16, 08:25
Καλημέρα καθ εγω εχω ενα θεμα νε ενσ Δδε πσω νσ τον σηκωσω κσθ πεφτει συνέχεια που θα ψαξω ?

[Antonis]
24-10-16, 09:07
Καλημέρα καθ εγω εχω ενα θεμα νε ενσ Δδε πσω νσ τον σηκωσω κσθ πεφτει συνέχεια που θα ψαξω ?

Μετρησε μια μια τις αναχωρησεις των γραμμων απο τον πινακα κανε μεγγερ τεστ μεταξυ φασεων - ουδετερων - γης και αν εισαι τυχερος και υπαρχει εμφανης διαρροη ισως να τη βρεις.

FILMAN
24-10-16, 12:01
Έχει σημασία αν ο ΔΔΕ είναι πριν ή μετά τον γενικό διακόπτη ή τις γενικές ασφάλειες, εφόσον με όλα αυτά κατεβασμένα πάλι δεν μπορεί να σηκωθεί; Αν συμβαίνει αυτό τότε ή υπάρχει βραχυκύκλωμα ουδετέρου - γείωσης μετά τον ΔΔΕ, ή ο ΔΔΕ είναι χαλασμένος, ή και τα δύο. Η σωστή σειρά τοποθέτησης είναι: γενικός διακόπτης - γενικές ασφάλειες - ΔΔΕ.

IRF
24-10-16, 15:26
;785855']Μετρησε μια μια τις αναχωρησεις των γραμμων απο τον πινακα κανε μεγγερ τεστ μεταξυ φασεων - ουδετερων - γης και αν εισαι τυχερος και υπαρχει εμφανης διαρροη ισως να τη βρεις.
Δεν χρειάζεται μέγγερ ας αρχίσει με πολύμετρο στα ΜΩ βγαίνει η άκρη μια χαρά.Ο ΔΔΕ βγάζει διαφορές 30-50mA.

FILMAN
24-10-16, 15:34
Ναι αλλά υπάρχει περίπτωση η αντίσταση διαρροής να μην είναι σταθερή αλλά να μειώνεται καθώς αυξάνει η τάση.

riggas
24-10-16, 15:46
Πιστεύω έχει σημασία η σειρά γιατί αν περνάει το ρεύμα πρώτα από το ρελε τότε παίρνουν ρεύμα μ τα πηνία του και σε πιθανό βραχυκύκλωμα ουδετέρου γείωσης δεν σηκωνετε. Αν όμως δεν περνάει ρεύμα δηλαδή είναι μετά τις ασφάλειες τότε δεν μπορεί να λειτουργήσει ως ρελες και πιθανόν να είναι χαλασμένος αν δεν σηκώνετε

FILMAN
24-10-16, 16:09
Κάνεις λάθος, το ρελέ διαρροής δεν χρειάζεται τροφοδοσία 230V~ (ή 400V~ αν είναι τετραπολικό) ανάμεσα στους πόλους του για να δουλέψει, αλίμονο! Αν πάρεις ένα ρελέ διαρροής στο χέρι σου, σηκώσεις το μοχλό του, και του περάσεις 30mA~ (τα οποία μπορούν να είναι π.χ. ένας μετασχηματιστής 6V~ και μια αντίσταση 180Ω σε σειρά) από έναν οποιοδήποτε πόλο του, θα πέσει ακόμα και αν οι υπόλοιποι πόλοι είναι ασύνδετοι...

chip
24-10-16, 16:55
Κάνεις λάθος, το ρελέ διαρροής δεν χρειάζεται τροφοδοσία 230V~ (ή 400V~ αν είναι τετραπολικό) ανάμεσα στους πόλους του για να δουλέψει, αλίμονο! Αν πάρεις ένα ρελέ διαρροής στο χέρι σου, σηκώσεις το μοχλό του, και του περάσεις 30mA~ (τα οποία μπορούν να είναι π.χ. ένας μετασχηματιστής 6V~ και μια αντίσταση 180Ω σε σειρά) από έναν οποιοδήποτε πόλο του, θα πέσει ακόμα και αν οι υπόλοιποι πόλοι είναι ασύνδετοι...


εξαρτάται πως δουλεύει....
αν έχει lm1851 θέλει την τροφοδοσία και δεν θα δουλέψει....
http://www.ti.com/lit/ds/snis158/snis158.pdf

lepouras
25-10-16, 04:04
τα ρελε δεν έχουν τέτοια κόλπα μέσα αλλά ένα απλό πηνίο τυλιγμένο γύρο από ένα μαγνήτη που είναι σε σειρά με ένα πηνίο γύρο από τον πυρήνα που τυλίγονται τα καλώδια(μία ή δύο στροφές το πολύ) τον φάσεων και του ουδετέρου σαν πρωτεύων τύλιγμα.. όταν δεν έχουμε διαρροή τότε αλληλοεξουδετερώνονται μεταξύ τους τα μαγνητικά τους πεδία και τότε το δευτερεύον μικρό πηνίο δεν έχει τάση. στην διαφορά(όταν έχουμε διαρροή άρα και κάποιο από τα του πρωτεύοντος υπερισχύει το μαγνητικό του πεδίο) τότε παράγετε τάση στο δευτερεύων και μέσο μιας γέφυρας ανόρθωσης τροφοδοτεί το πηνίο που είναι τυλιγμένο στον μαγνήτη( που κρατάει την σκανδάλη πτώσης του ρελε) δημιουργώντας ένα ανάποδο μαγνητικό πεδίο και έτσι δεν μπορεί ο μαγνήτης να κρατήσει την σκανδάλη και ελευθερώνετε και πέφτει ο διακόπτης. η κατασκευή είναι τέτοια που ακόμα και να χαλάσει θα πέφτει συνεχώς το ρελε για να εξασφαλίσει ότι σε δυσλειτουργία και αστοχία θα κόβει πάντα το ρεύμα για ασφάλεια..
κάπου είχα βάλει φωτογραφίες από κάποιο που είχα εγχειρήσει και φαίνονται όλα καθαρά.

riggas
26-10-16, 00:16
Και το ρευμα αυτο απο που θα δημιουργιθει ρε Φιλλιπε για μην σηκωνετε ο ρελες με κλειστο το γενικο;

lepouras
26-10-16, 02:18
εφόσον υποθέτουμε ότι υπάρχει διαρροή μεταξύ ουδετέρου και γείωσης και εφόσον είμαστε συνδεδεμένη σε ένα δίκτυο που τον ίδιο ουδέτερο τον χρησιμοποιούν και οι γείτονες(πόσο μάλλον σε μία πολυκατοικία που είναι και όλοι παντρεμένη στην ίδια μπάρα στον διακλαδωτή της ΔΕΗ δίπλα στα ρολόγια) τότε απλά να σκεφτούμε το εξής.
την στιγμή που σηκώνεις το ΔΔΕ (με κλειστές ασφάλειες άρα καμία φάση) προσπαθείς να ενώσεις τουλάχιστον τον ουδέτερο του πίνακα με το δίκτυο.
στο δίκτυο υπάρχουν φορτία και στον ουδέτερο. οπότε την στιγμή που καταφέρεις να το σηκώσεις τον ΔΔΕ κάποιο έστω ελάχιστο από αυτό το φορτίο του ουδετέρου θα περάσει και από τον δικό σου ουδέτερο για να οδηγηθεί μέσο της γειώσεις στην γη(εφόσον έχεις βραχυκύκλωμα με αυτήν από πολύ καλό μέχρι και κάποια Ωμ ίσως) και να επιστρέψει στον υποσταθμό που εκεί είναι γειωμένο ο ουδέτερος.

το πόσο θα περάσει εξαρτάτε από το πόσο φορτισμένος είναι ο ουδέτερος τις ΔΕΗ στο δίκτυο.
η διατομή αυτού του ουδετέρου.
το μήκος του μέχρι τον υποσταθμό,
και πόσο καλό βραχυκύκλωμα έχει γίνει στον ουδέτερο του σπιτιού σου με την γη ή την γείωση(είτε μέσο κάποιας μεταλλικής γειωμένης συσκευής, ή του οπλισμού του κτηρίου κλπ κλπ).

όλα αναλύονται από τον νόμο του Ωμ πολύ απλά.

apavlidis1997
29-10-16, 15:33
Κι εμένα μου είχε συμβεί, άλλαξα ΔΔΕ και έφτιαξε. Προφανώς είχε χαλάσει, και ίσως δεν είναι τυχαίο ότι αρκετό καιρό πριν έπεφτε για ψύλλου πήδημα. Είχε παρόμοια συμπτώματα ο δικός σου ΔΔΕ?. Και εγώ το έχω πάθει αυτό στο πατρικό μου, με ένα γ.... τριφασικό ρελέ της Siemens συνδεδεμένο σε μονοφασικό πίνακα. Έπεφτε για πολλά χρόνια για ψύλλου πήδημα, μέχρι που τελευταία φορά που έπεσε, κόλλησε και δεν ανέβαινε. Αυτά τα παλιά ρελέ το έχουν αυτό το πρόβλημα .. Γνωστός μας ηλεκτρολόγος μας έβαλε ένα φθηνό αλλά με την πρώτη ευκαιρία θα βάλω κάποιο επώνυμο .. ξέρετε... hager, abb, geyer. Για να έχωμε το κεφάλι μας ήσυχο http://www.hlektronika.gr/forum/showthread.php?t=86745 , Για τη δική μου περίπτωση.