PDA

Επιστροφή στο Forum : Διαβρωση σε πλακετα.



yourfriendcaffeine
24-10-16, 18:39
Εχω μια πλακετα ελαφρως-επιφανειακα διαβρωμενη.Εχει πεσει νερο σε καποιο σημειο της.Υπαρχει καποιο σπρευ ή καποιος τροπος να την καθαρισω;Ευχαριστω....

IRF
24-10-16, 21:31
Βαλε φωτογραφία

hitech444
24-10-16, 21:39
Εννοείς αυτό το "αλάτι" που μαζεύεται; Σίγουρα υπάρχουν καθαριστικά σπευ αλλά και με ασετόν νομίζω οτι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.
Τώρα η διάβρωση γιατί γίνεται.... Δεν ξέρω κατά πόσο έχει να κάνει με την αποθήκευση σε περιβάλλον με υγρασία αλλά είναι και θέμα ποιότητας της πλακέτας (πχ.κινέζικες) αυτής καθαυτής αλλά και κατά πόσο την έχει προσέξει ο συναρμολογητής
(πχ. επικάλυψη με ειδικο σπρευ για να μην πιάνει υγρασία).

yourfriendcaffeine
24-10-16, 23:26
Θα ανεβασω φωτο,αυριο....

hitech444
26-10-16, 13:03
Εχω μια πρόσφατη εμπειρία...Ειχα ενα ασυρματο τηλ. που δεν φορτιζε. Το ανοιγω και η πλακετα ηταν ολο αλατι. Οταν το καθαρισα με οινοπνευμα (γιατι δε ειχα ασετόν) δούλεψε άψογα!!

mikemtb
27-10-16, 00:03
και με ασετόν νομίζω οτι κάνεις μια χαρά τη δουλειά σου.).
Διαφωνώ...
Το ασετον μπορεί να επηρεάσει ορισμένα πλαστικά, και ίσως να δυαλισει ότι υπάρχει γραμμένο στην πλακέτα...
Καλύτερα πάρε ισοπροπυλικη αλκοολη σε συνδυασμό με μια σκληρή βούρτσα!


στάλθηκε με Tapatalk

mikemtb
27-10-16, 00:04
Εχω μια πρόσφατη εμπειρία...Ειχα ενα ασυρματο τηλ. που δεν φορτιζε. Το ανοιγω και η πλακετα ηταν ολο αλατι. Οταν το καθαρισα με οινοπνευμα (γιατι δε ειχα ασετόν) δούλεψε άψογα!!
Το οινόπνευμα αφήνει νερό πίσω του... Οπότε θέλει καλό στέγνωμα μετά!!

στάλθηκε με Tapatalk

MARIOS5000
27-10-16, 01:11
Υπάρχουν ιδικά σπρέι όπως αυτό http://www.ebay.com/itm/Kontakt-Chemie-Kontakt-PCc-/301337364652?hash=item46291b48ac:g:ScAAAOSw-jhULTDe.
αλλά υπάρχει και η βενζίνη, εγώ παντός προτιμώ το σπρέι.
οσω για το οινόπνευμα δεν αφήνει νερό αλλά το διώχνει σε περίπτωση όμως που δεν είναι καθαρό θα αφήσει ήτε γλυκερίνη με νερό ήτε χρώμα αν είναι μπλε.