PDA

Επιστροφή στο Forum : Βλάβη σε πιστόλι σιλικόνης



bio
25-10-16, 22:33
Έχω ένα θερμοπίστολο που έσκασε το Triac ρίχνοντας και την ασφάλεια.
67205
Από ότι φαίνεται έκοψε και την πίστα...
67206
Εμφανώς κατεστραμμένη είναι και η αντίσταση που δείχνει το βέλος.
67207
Λοιπόν το Triac είναι το Z0409 και το ολοκληρωμένο είναι το LM358P.
Τι προτείνετε να αλλάξω εκτός βέβαια από το Triac και την άγνωστη αντίσταση που καρβούνιασε;

MARIOS5000
26-10-16, 00:33
Πολύ πιθανό να την εχει φαει και το lm εκτος αυτου όμως πρεπει να τσεκαρεις και τις διόδους σου.

chip
26-10-16, 00:46
το ότι έπεσε ασφάλεια σημαίνει βραχυκύκλωμα και επειδή το triac είναι σε σειρά με την αντίσταση που λοιώνει τη σιλικόνη μάλλον δεν είναι ο θήτης αλλά το θύμα! οπότε άρχισε με το να δεις αν έχει ζημιά (βραχυκύκλωμα) η αντίσταση (πιθανόν προς τη γείωση αν έχει γείωση το εργαλείο)

για να μπορέσει να γίνει εκτίμηση της άγνωστης αντίστασης πρέπει να φτιάξεις το σχέδιο το κυκλώματος για να φανεί τη ρόλο έχει αυτή η αντίσταση στο κύκλωμα....

gep58
26-10-16, 10:13
εν ολίγοις τετέλεσθαι το κινέζικο... τίποτα δεν έχει μείνει όρθιο

bio
26-10-16, 11:40
Η θερμαντική αντίσταση βγάζει δύο σετ ακροδεκτών, το ένα μετράει 750Ω και το άλλο 870Ω.
Οι 3 στις 4 δίοδοι δείχνουν διακοπή και η τέταρτη μετρά και από τις δύο πλευρές 10-15Ω.
Δυστυχώς αυτές οι μετρήσεις είναι χωρίς αποκόλληση των εξαρτημάτων, λόγω έλλειψης χρόνου.

chip
26-10-16, 11:46
μπορεί να είναι οκ η θερμαντική αντίσταση, μπορεί και να μην δείχνει σε τι κατάσταση είναι εσωτερικά η μέτρηση με την χαμηλή τάση που δείνει το πολύμετρο. (είναι περίεργο το να ανατινάχθηκε το triac και να έπεσε ασφάλεια και να μην έχει συμμετοχή σε αυτό η αντίσταση.
Οι δίοδοι που δείχνουν διακοπή θα είναι καμένες... οι άλλες πρέπει να αφαιρεθούν για να μετρηθούν. Προσοχή μήπως κάποια δεν είναι δίοδος αλλά diac οπότε σωστά θα δείχνει διακοπή αφού θέλει 33V για να μπει σε αγωγιμότητα.

bio
26-10-16, 12:05
Θα μπορούσα άραγε να δοκιμάσω την αντίσταση αν ζεσταίνει απλά με τάση;
Για να μη μπω στην διαδικασία αλλαγής εξαρτημάτων και τελικά η αντίσταση να έχει παραδώσει πνεύμα...

FILMAN
26-10-16, 12:12
Αν η αντίσταση ήταν καμμένη θα μέτραγε ανοιχτό κύκλωμα.

gep58
26-10-16, 12:49
Προσοχή μήπως κάποια δεν είναι δίοδος αλλά diac οπότε σωστά θα δείχνει διακοπή αφού θέλει 33V για να μπει σε αγωγιμότητα.

η μία είναι 1Ν4148 και η άλλη zener... οι 1Ν4007 φαίνονται καθαρά... από το ξεφλούδισμα της mask προκύπτει ότι το LM358 είναι κατεστραμένο... να αλλαχθούν όλα αυτά τα υλικά δεν στοιχίζει αν θέλει κάποιος να επισκευάσει το εργαλείο αλλά το πρώτο μέλημα είναι να διαπιστωθεί η κατάσταση του θερμαντικού στοιχείου... από την έκταση της βλάβης φαίνεται ότι ή κάποια καλώδιά του βραχυκύκλωσαν ή το στοιχείο έχει πρόβλημα... τα 4 άκρα που αναφέρει ο κάτοχος ότι βγαίνουν από το σώμα του στοιχείου μήπως το ένα ζευγάρι είναι η αντίσταση και το άλλο κάποιο αισθητήριο θερμοκρασίας ;
σύμφωνα με τις φωτο έβγαλα αυτό το κύκλωμα χωρίς να φαίνονται που καταλήγουν τα καλώδια και τα λοιπά περιφερειακά του εργαλείου με αποτέλεσμα να υπάρχει πιθανότητα κάποιου λάθους

67215

chip
26-10-16, 12:59
θα μπορούσε να δοκιμάσει να την συνδέσει στα 220 για να σιγουρευτεί ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα στη μόνωση της εσωτερικά που στα 220V κάνει διαρροή (η σπινθήρες) και ρίχνει την ασφάλεια...
(να μην μείνει βέβαια για πολύ ώρα στην πρίζα γιατί δεν ξέρουμε αν έχει σχεδιασθεί για να εργάζεται συνεχώς στα 220)

βέβαια η δοκιμή με προσοχή και να μην αγγίζει τα μεταλλικά μέρη της αντίστασης. Επίσης εγώ δεν θα την εμπιστευόμουν ιδιαίτερα επειδή έχει μεταλλικά μέρη που μπορεί να αγγίξει ο χρήστης...

gep58
26-10-16, 13:08
αρκεί να βρει ποια από τα 2 ζευγάρια θα συνδέσει στο δίκτυο... ένας τρόπος είναι πρώτα να θερμάνει το στοιχείο με εξωτερική πηγή θερμότητας και να παρακολουθήσει αν αλλάζει η ωμική αντίσταση σε κάποιο από τα ζευγάρια... αυτό θα είναι και το αισθητήριο
μετά πρέπει να ελέγξει την κατάσταση μόνωσης της αντίστασης (και του αισθητηρίου) με το σώμα του στοιχείου και τέλος να τροφοδοτήσει να ζεσταθεί και πάλι να ελέγξει την κατάσταση μόνωσης

JOUN
26-10-16, 13:31
Εγω δεν μπορω να καταλαβω σε τι χρησιμευει η πλακετα..Θα μπορουσε να εχει εναν απλο θερμοστατη με διμεταλλικο η ακομη καλυτερα να μην εχει τιποτα..
Με εναν καταλληλο υπολογισμο της ισχυος και του φυσικου μεγεθους της αντιστασης οι θερμικες απωλειες θα ειναι ισες με την ισχυ οποτε δεν θα ανεβαζει αλλο θερμοκρασια.
Το δικο μου πιστολι ειναι ετσι και το εχω δεν θυμαμαι κι εγω ποσα χρονια.Με ακριβως την ιδια αρχη δουλευουν και τα απλα κολλητηρια,ουτε θερμοστατες ουτε κυκλωματα.

Προσοχη: Δεν λεω οτι μπορει να καταργηθει η πλακετα ετσι οπως ειναι τωρα.

FILMAN
26-10-16, 13:44
Με εναν καταλληλο υπολογισμο της ισχυος και του φυσικου μεγεθους της αντιστασης οι θερμικες απωλειες θα ειναι ισες με την ισχυ οποτε δεν θα ανεβαζει αλλο θερμοκρασια.
Το δικο μου πιστολι ειναι ετσι και το εχω δεν θυμαμαι κι εγω ποσα χρονια.Με ακριβως την ιδια αρχη δουλευουν και τα απλα κολλητηρια,ουτε θερμοστατες ουτε κυκλωματα.
Αυτό μπορεί να γίνει, αλλά για να μην ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία αν το αφήσεις να δουλεύει χωρίς να το χρησιμοποιείς, θα έχει μικρή αντίσταση και θα αργεί πολύ να ζεσταθεί την πρώτη φορά που θα πας να το χρησιμοποιήσεις.

jimk
26-10-16, 14:29
Πηγαινε παρε ενα καινουργιο 20ευρω εχει...

Panoss
26-10-16, 14:51
Πηγαινε παρε ενα καινουργιο 20ευρω εχει...
Πρωτοποριακή πρόταση, ευτυχώς που του το είπες, δεν θα το σκεφτότανε με τίποτα.

JOUN
26-10-16, 14:51
Αυτό μπορεί να γίνει, αλλά για να μην ανεβάζει υπερβολική θερμοκρασία αν το αφήσεις να δουλεύει χωρίς να το χρησιμοποιείς, θα έχει μικρή αντίσταση και θα αργεί πολύ να ζεσταθεί την πρώτη φορά που θα πας να το χρησιμοποιήσεις.

Ναι φυσικα..Το δικο μου (ενα Bison) το 20λεπτο το θελει χαλαρα..

Dbnn
26-10-16, 18:48
Πρωτοποριακή πρόταση, ευτυχώς που του το είπες, δεν θα το σκεφτότανε με τίποτα.

Και να προσπαθει να επισκευασει ενα που κοστιζει 15-20 ευρω δινοντας 10 ευρω σε υλικα τι ακριβως ειναι?

Panoss
26-10-16, 19:07
Και να προσπαθει να επισκευασει ενα που κοστιζει 15-20 ευρω δινοντας 10 ευρω σε υλικα τι ακριβως ειναι?
Και το '10 ευρώ' προκύπτει από...;



Εμφανώς κατεστραμμένη είναι και η αντίσταση που δείχνει το βέλος.

Λοιπόν το Triac είναι το Z0409 και το ολοκληρωμένο είναι το LM358P.

Δηλαδή, για σένα, αντίσταση + triac + LM358P = 10 ευρώ...


Αν είναι έτσι, πολύ ευχαρίστως να γίνω προμηθευτής ανταλλακτικών σου, θα στα φέρνω στην πόρτα σου αυθημερόν και με απόδειξη και με ΦΠΑ 50% κι ό,τι άλλο θέλει ο ΠΕΛΑΤΗΣ.

jimk
26-10-16, 21:15
[QUOTE=Panoss;786280]Και το '10 ευρώ' προκύπτει από...;


Δηλαδή, για σένα, αντίσταση + triac + LM358P = 10 ευρώ...

Και πως γνωριζεις οτι δεν εχει καψει και κατι αλλο;
Πχ την αντισταση;
Απο το να δωσει πες 5 ευρω για τα υλικα χωρις να εχει υπλογισει τα μεταφορικα
Και δεν του δουλεψει χασιμο δεν θα εχει ;
Τζαμπα τον χρονο που σπαταλησε και τα χρηματα για κατι που αξιζει 20 ευρα..

bio
26-10-16, 23:29
Τελικά ηλεκτρονικοί είμαστε ή λογιστές;
Σεβαστές όλες οι απόψεις, με το συμπάθειο παιδιά...

Kernel Panic
27-10-16, 09:04
Τελικά ηλεκτρονικοί είμαστε ή λογιστές;
Σεβαστές όλες οι απόψεις, με το συμπάθειο παιδιά...
ε! όλοι κρύβουμε τον λογιστάκο μέσα μας, ιδίως όταν δεν έχουμε χρόνο και έχουμε χρήμα.

spirakos
27-10-16, 09:36
Να παραθεσω το 'εκτος θεματος' :

Γιατι ειναι τοσο δυσκολο να καταλαβουν καποιοι πως δεν ειναι παντα χρηματικο το προβλημα;
Η ψυχικη ικανοποιηση της μελετης/ενασχολησης ισως και επισκευης δεν ειναι κοστος νομιζω!
Ποσοι απο εδω εχετε πεταξει χρηματα σε υλικα και χρονο για μια επισκευη που δεν εγινε ή τελικα κοστισε ισα/παραπανω απο το καινουργιο? Νομιζω οι περισσοτεροι και γι'αυτον το λογο ειστε στη κοινοτητα
Οποτε το προφανες ειναι πως αν ο φιλος ειχε σκοπο να παρει καινουργιο θα το ειχε ηδη κανει

chip
27-10-16, 11:04
εμένα δεν με προβληματίζει το κόστος (που θα είναι μικρό),
ούτε ο χρόνος θεωρώντας ότι το ενδιαφέρον μας είναι τα ηλεκτρονικά.
Αυτό που με προβληματίζει είναι για το πόσο ασφαλές θα είναι? γιατί αν το μπαμ δεν προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα κάποιου καλωδίου μέσα στο εργαλείο (που θα φαινόταν), λογικά έχει προκληθεί από το θερμαντικό στοιχείο!!!!

bio
27-10-16, 15:37
Πραγματικά δεν προκλήθηκε από βραχυκύκλωμα καλωδίων!

street
27-10-16, 18:38
αν και ειναι θεμα για http://www.howtofixit.gr

εγω θα αλλαζα τα εξαρτηματα κατευθειαν και αν ξανα εκανε μπαμ .... στο καλαθι ανακυκλωσης ...

με το μεγγερ μπορουμε να ελεγξουμε αν ειναι οκ και ασφαλεις μια πακτωμενη αντισταση ..... :001_smile:

lepouras
28-10-16, 00:44
δεν ξέρω αν είναι ίδιο του φίλου ή κάποια απομίμηση αλλά και στο δικό μου το steinel gluematic 5000 κάποια στιγμή μου έπαθε το μία από τα ίδια.μάλιστα είχε εξαφανιστεί και ένας διάδρομος. όταν το άνοιξα και του άλλαξα τα υλικά και το ξανά σύνδεσα δούλεψε κανονικά. στην αρχή και εγώ σκέφτηκα ότι μάλλον κάτι έπαθε η αντίσταση αλλά τελικά δεν είχε πάθει τίποτα. δεν χάνει ΄τίποτα στο να τα αντικαταστήσει όλα από μέσα. άλλωστε τα υλικά δεν θα πιάσουν ούτε 5 ευρώ.
α και να πω ότι άξιζε να επισκευαστεί γιατί δεν κάνει μόνο 20 ευρώ αλλά κάνα 60άρι


http://www.tntrade.cz/img.asp?attid=525444 (https://www.google.gr/url?sa=i&rct=j&q=&esrc=s&source=images&cd=&ved=0ahUKEwiK8_yQ-PvPAhUD2BoKHQVJD5sQjRwIBw&url=http%3A%2F%2Fwww.tntrade.cz%2Fsteinel-332716-pistol-adhesive-electronically-controlled-german-quality-gluematic-5000_d153921.html%3Faction%3Dsetlng%26lngid%3D1%26&psig=AFQjCNFXYVQd861LugV_dJJaXHipttuBIA&ust=1477690436482717)

CLOCKMAN
28-10-16, 09:57
Τα πιστόλια αυτά καίγονται αν τα αφήνεις ξάπλα σε λειτουργία

ggr
28-10-16, 10:56
Τα πιστόλια αυτά καίγονται αν τα αφήνεις ξάπλα σε λειτουργία

Πολυ σωστα. Αν τα αφηνουμε ξαπλωμενα την ωρα που ειναι ζεστα , ρεει η καυτη σιλικονη εξω απο το δοχειο που λιωνει και καιει καλωδιωσεις και οτι αλλο βρει, με αποτελεσμα να δημιουργουνται βραχυκυκλωματα.

bio
28-10-16, 11:46
Τα πιστόλια αυτά καίγονται αν τα αφήνεις ξάπλα σε λειτουργία


Πολυ σωστα. Αν τα αφηνουμε ξαπλωμενα την ωρα που ειναι ζεστα , ρεει η καυτη σιλικονη εξω απο το δοχειο που λιωνει και καιει καλωδιωσεις και οτι αλλο βρει, με αποτελεσμα να δημιουργουνται βραχυκυκλωματα.

Πολύ σωστές παρατηρήσεις!
Δεν ισχύουν όμως στην περίπτωση αυτού του θέματος.
Κάηκε ενώ ήταν σε λειτουργία τοποθετημένο στην βάση του κανονικά!
67229

ggr
28-10-16, 12:23
Υπαρχει και η περιπτωση να εμεινε πολλες ωρες στο ρευμα, και η ζημια να προηλθε απο την υπερθερμανση του.
Το λεω αυτο γιατι εχει συμβει και σε μενα, μια φορα που ειχα αφησει 5-6 ωρες συνεχομενες το πιστολι στην πριζα, εριξε την ασφαλεια.

FILMAN
31-10-16, 10:10
Αφού έχει αισθητήριο θερμοκρασίας, η θερμοκρασία του δεν πρέπει να μην ανεβαίνει πάνω από ένα όριο όση ώρα και να είναι στην πρίζα;