PDA

Επιστροφή στο Forum : Δεν ανάβει το λαμπακι



panagism9
28-10-16, 12:34
Γεια σας παιδια, αντιμετώπιση το εξής θέμα σε ένα οπελ κορσα. Ή μικρή σκάλα στα φώτα έχει λαμπάκια ψείρες Τ10 25w. Στην μεριά του συνοδηγού δεν ανάβει ή λάμπα ενώ μετραω κανονικά 12βολτ ενώ έχει κανονικά σώμα χωρίς κάποια ένδειξη κομμένου καλωδίου . Δοκιμασία να βάλω την λάμπα στο άλλο φανάρι και άναψε κανονικά οπότε απεκλεισα το γεγονός να είναι λάμπα. Έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές λάμπες αλλά τίποτα καμία ιδεα για το τι μπορεί να κρυβεται πίσω απ όλο αυτό?

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
28-10-16, 12:54
Γεια σας παιδια, αντιμετώπιση το εξής θέμα σε ένα οπελ κορσα. Ή μικρή σκάλα στα φώτα έχει λαμπάκια ψείρες Τ10 25w. Στην μεριά του συνοδηγού δεν ανάβει ή λάμπα ενώ μετραω κανονικά 12βολτ ενώ έχει κανονικά σώμα χωρίς κάποια ένδειξη κομμένου καλωδίου . Δοκιμασία να βάλω την λάμπα στο άλλο φανάρι και άναψε κανονικά οπότε απεκλεισα το γεγονός να είναι λάμπα. Έχω δοκιμάσει τρεις διαφορετικές λάμπες αλλά τίποτα καμία ιδεα για το τι μπορεί να κρυβεται πίσω απ όλο αυτό?


Μέτρησες τάση 12V χωρίς όμως να έχεις φορτίο επάνω γεγονός που σημαίνει ότι ακόμη και μια κακή ή σκουριασμένη σύνδεση θα σου έδειχνε τη σωστή τάση. Αν δεν έχει πρόβλημα το ντουί τότε έχει πρόβλημα η καλωδίωση (οξείδωση κοντά σε συνδέσεις ή βύσματα ή κακό "σώμα").

panagism9
28-10-16, 13:03
Κακο σώμα στο φανάρι ή γενικά ;

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

nestoras
28-10-16, 13:06
Στο φανάρι....

panagism9
28-10-16, 13:10
Στο φανάρι....
Σε ευχαριστώ θα κοιτάξω καλύτερα το φανάρι [emoji6]

Στάλθηκε από το LG-D855 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

xsterg
28-10-16, 19:02
τι ετους ειναι το αυτοκινητο? αν ειν αι πανω απο 10 ετων τοτε θα ειναι προβλημα επαφης η οξειδωσης. ειναι το προβλημα που περιγραψανε τα παιδια παραπανω.

panagism9
29-10-16, 11:33
Του 2009 είναι. Στη φύσα καθαρισα τις επαφές εριξα και σπρευ επαφών. Τώρα μπορεί να είναι σε κάποιο καλώδιο στο φανάρι το θεμα.

Στάλθηκε από το Lenovo TAB 2 A10-70L μου χρησιμοποιώντας Tapatalk