PDA

Επιστροφή στο Forum : Επιλογή αξιόπιστου εξωτερικού ανιχνευτή



ThanosGr
29-10-16, 11:21
Καλημέρα σας.
Έχω έναν εξωτερικό χώρο σε αποθήκη δομικών υλικών, στον οποίο έχω τοποθετήσει beams της bosch με πολύ καλή απόκριση. Σε ένα σημείο εξωτερικό που θέλω να ελέγξω για εισβολές, δεν έχω την δυνατότητα να βάλω beams λόγω της σκόνης και την αδυναμία περάσματος καλωδίου για τον πομπό αντικριστά από τον δέκτη. Η σκόνη και ο αέρας ο ήλιος η βροχή στο σημείο είναι πολύ συχνό φαινόμενο και σκεφτόμουνα για ένα πολύ καλό randar το οποίο να μην δίνει ψευτοσυναγερμό. Η απόσταση ανίχνευσης περίπου στα 5-6 μέτρα θα είναι ικανοποιητικότατη.

GR_KYROS
29-10-16, 14:21
Νομίζω κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο για την περίπτωση σου
http://www.dx.com/p/tcz-3800-microwave-radar-induction-pir-sensor-switch-white-262284#.WBSFaOOLSCg
Θα σου πουν και οι ειδικοί εδώ

nestoras
29-10-16, 14:49
Καλημέρα σας.
Έχω έναν εξωτερικό χώρο σε αποθήκη δομικών υλικών, στον οποίο έχω τοποθετήσει beams της bosch με πολύ καλή απόκριση. Σε ένα σημείο εξωτερικό που θέλω να ελέγξω για εισβολές, δεν έχω την δυνατότητα να βάλω beams λόγω της σκόνης και την αδυναμία περάσματος καλωδίου για τον πομπό αντικριστά από τον δέκτη. Η σκόνη και ο αέρας ο ήλιος η βροχή στο σημείο είναι πολύ συχνό φαινόμενο και σκεφτόμουνα για ένα πολύ καλό randar το οποίο να μην δίνει ψευτοσυναγερμό. Η απόσταση ανίχνευσης περίπου στα 5-6 μέτρα θα είναι ικανοποιητικότατη.


Νομίζω κάτι τέτοιο είναι αξιόπιστο για την περίπτωση σου
http://www.dx.com/p/tcz-3800-microwave-radar-induction-pir-sensor-switch-white-262284#.WBSFaOOLSCg
Θα σου πουν και οι ειδικοί εδώ

Επειδή φαίνεται να έχεις κάνει σοβαρή δουλειά, καλά θα ήταν να βάλεις έναν καλό ανιχνευτή (takex ή optex) πχ:

http://www.gisecurity.gr/el/products/vxi-am

(ενδεικτικό είναι το site).

Διαβάζεις προσεκτικά το pdf πριν αγοράσεις για να δεις ότι ο ανιχνευτής καλύπτει τις απαιτήσεις σου.
Σε αυτές τις μάρκες, τα manual γράφουν ακριβώς αυτά που πρέπει (ούτε υπερβολές ούτε στο περίπου).

ThanosGr
29-10-16, 23:02
Βαγγέλη το module που αναφέρεσαι είναι περισσότερο για φώτα ασφαλείας κλπ αν και υπάρχει η ένδειξη για συσκευή ασφαλείας.
Παναγιώτη το optex φαίνεται κσλή επιλογή. Έχει αυτόματη αντιστάθμιση θερμοκρασίας κάτι πολύ χρήσιμο για αποφυγή ψευδοσυναγερμών. Το έχεις δει καθόλου στην πράξη.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τους δύο.

nestoras
29-10-16, 23:28
Βαγγέλη το module που αναφέρεσαι είναι περισσότερο για φώτα ασφαλείας κλπ αν και υπάρχει η ένδειξη για συσκευή ασφαλείας.
Παναγιώτη το optex φαίνεται κσλή επιλογή. Έχει αυτόματη αντιστάθμιση θερμοκρασίας κάτι πολύ χρήσιμο για αποφυγή ψευδοσυναγερμών. Το έχεις δει καθόλου στην πράξη.
Σας ευχαριστώ για το ενδιαφέρον και τους δύο.

Εξαιτίας του αυξημένου κόστους δεν έχω εγκαταστήσει πάρα πολλά. Όσα εχω βάλει όμως λειτουργούν μια χαρά (λιγοτερα απο δέκα συνολικα). Αυτό που πρεπει να εχεις υπόψιν σου είναι ότι την πρώτη εβδομάδα ενδεχομένως να χρειαστεί να κάνεις ρυθμίσεις στον ανιχνευτή μέχρι να επιτυχεις το επιθυμητο αποτέλεσμα γι'αυτο θα σου πρότεινα να το προγραμματίσεις ως σιωπηλό στην αρχή. Θα διαβάσεις προσεκτικά ολόκληρο το εγχειρίδιο πριν αποφασίσεις το σημείο εγκατάστασης. Επίσης, ακόμη κι αν τα κάνεις όλα σωστά, επειδη εισαι σε εξωτερικό χώρο παντα μπορεί να συμβεί το απρόβλεπτο (πχ να πάει και να καθήσει ακριβώς μπροστα απο τον ανιχνευτή ένα πολύ μεγαλο πουλί). Αυτο μπορει να συμβεί και στα beams εννοείται.

Αν θελεις να καλύψεις καποιο πέρασμα υπάρχουν και ανιχνευτές τύπου "δεσμης" ή "κουρτινας". Δεν ξερω τι ακριβώς σε βολευει. Το καλό είναι ότι η απόσταση είναι μικρή.

Ρίξε μια ματιά και σε αυτό:
http://www.e-alarm.gr/ms-12te.html
http://takex.com/images/content/security/downloads/Man_MS-12TE_FE.pdf

picdev
30-10-16, 00:27
Έχω δει πρόσφατα οπτεξ ,μικροκυματικά και υπέρυθρα δίπλα .
Τοποθετήθηκαν 5 και δεν είχαν κανένα προβλημα ψευδοσυναγερμων
Ότι πληρωνεις παίρνεις...
Όσο για το κινέζικο τι να πω

ThanosGr
30-10-16, 00:52
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες και για τον χρόνο σου. Θα μελετήσω αυτά που μου έστειλες και θα αποφασίσω. Πάντως προκειμένου να γλιτώσω μια παραβίαση και να κοιμάμε ήσυχος και κάτι παραπάνω διαθέτω για αυτό το σκοπό. Ασφαλώς, βεβαίως, και το απρόβλεπτο το κατανοώ. Όσο αναφορά για τους ανιχνευτές δέσμης, δεν ξέρω πως λειτουργούν... Η "κουρτίνα" μάλλον δεν μπορεί να τοποθετηθεί ψηλά λόγω έλλειψης σταθερού σημείου. Αναρωτιέμαι όμως αν το randar θα "τυφλώνεται" από την σκόνη που θα κάθεται μπροστά του. Εννοείται πως θα το καθαρίζω πολύ συχνά.

Άκη Κινεζιά, συμφωνώ, δεν παίζει.

nestoras
30-10-16, 01:15
Παναγιώτη σε ευχαριστώ για τις πολύτιμες πληροφορίες που μου έδωσες και για τον χρόνο σου. Θα μελετήσω αυτά που μου έστειλες και θα αποφασίσω. Πάντως προκειμένου να γλιτώσω μια παραβίαση και να κοιμάμε ήσυχος και κάτι παραπάνω διαθέτω για αυτό το σκοπό. Ασφαλώς, βεβαίως, και το απρόβλεπτο το κατανοώ. Όσο αναφορά για τους ανιχνευτές δέσμης, δεν ξέρω πως λειτουργούν... Η "κουρτίνα" μάλλον δεν μπορεί να τοποθετηθεί ψηλά λόγω έλλειψης σταθερού σημείου. Αναρωτιέμαι όμως αν το randar θα "τυφλώνεται" από την σκόνη που θα κάθεται μπροστά του. Εννοείται πως θα το καθαρίζω πολύ συχνά.

Άκη Κινεζιά, συμφωνώ, δεν παίζει.

Σε γενικές γραμμές τα μικροκυματικά δεν επηρεάζονται από τη σκόνη καθόλου. Τα υπέρυθρα επηρεάζονται σε κάποιο βαθμό αλλά η απόστασή σου είναι πολύ μικρή για να έχεις πρόβλημα. Το takex Μπορείς να το πλένεις και με λάστιχο αν το εγκαταστήσεις σωστά και δεν το τρυπήσεις όπου να'ναι για να βάλεις το καλώδιο. :-)
Οι ανιχνευτές τύπου δέσμης τοποθετούνται χαμηλά και σε σχέση με τους απλούς που έχουν για παράδειγμα 95 μοίρες άνοιγμα, αυτοί έχουν 10 ή 20 μοίρες. Δες τα σχεδιαγράμματα στο manual του takex.

Είπες ότι δε μπορείς να κάνεις την εγκατάσταση ψηλά. Σε περίπτωση που το ξανασκεφτείς, δοκιμασμένος ανιχνευτής είναι αυτός:
http://www.gisecurity.gr/el/products/hx-40dam-microwave-antimasking
http://www.optexamerica.com/sites/default/files/resource-uploads/HX%20manual.pdf

GR_KYROS
30-10-16, 10:00
Αναφέρθηκα σε αυτό για να υποδείξω την μέθοδο μικροκυμάτων που είναι ανεπηρέαστη από συνθήκες που ανέφερες
Μπορείς να βρεις περισσότερο αξιόπιστα αν και όπως ο κινέζος όλοι χρησιμοποιούν το ίδιο σχετικό Doppler Radar Wireless Module
http://www.ebay.in/itm/Doppler-Radar-Microwave-Motion-Sensor-Wireless-Module-/220761577723

Googlis
30-10-16, 11:09
Καλημέρα σας!
Κι εγώ βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης ανιχνευτών...
Ψάχνω για να βάλω περιμετρικό συναγερμό σε ένα χωράφι με μια κατοικία μέσα.
Το χωράφι είναι 60 χ 30 μέτρα.
Παράλληλα επειδή είναι χωράφι υπάρχουν αρκετά μικρά ζώα όπως σκίουροι και μπόλικη σκόνη!
Τι ανιχνευτές θα μπορούσα να βάλω περιμετρικά έτσι ώστε όταν πάει να μπει κάποιος να χτυπάει ο συναγερμός αλλά να μην χτυπάει με τα μικρά ζωάκια;
θα μπορούσε να γίνει αυτό με κάμερες;

nestoras
30-10-16, 11:42
Καλημέρα σας!
Κι εγώ βρίσκομαι σε φάση αναζήτησης ανιχνευτών...
Ψάχνω για να βάλω περιμετρικό συναγερμό σε ένα χωράφι με μια κατοικία μέσα.
Το χωράφι είναι 60 χ 30 μέτρα.
Παράλληλα επειδή είναι χωράφι υπάρχουν αρκετά μικρά ζώα όπως σκίουροι και μπόλικη σκόνη!
Τι ανιχνευτές θα μπορούσα να βάλω περιμετρικά έτσι ώστε όταν πάει να μπει κάποιος να χτυπάει ο συναγερμός αλλά να μην χτυπάει με τα μικρά ζωάκια;
θα μπορούσε να γίνει αυτό με κάμερες;

Με κάμερες απλά ξέχασε το. Οι κάμερες την κίνηση την αντιλαμβάνονται σαν μεταβολή της φωτεινότητας οπότε οι αλλαγές στον φωτισμό των πίξελ καθορίζουν ότι κινήθηκε κάτι. Αντίθετα, οι ανιχνευτές κίνησης εντοπίζουν πραγματική κίνηση και μεταβολές στη θερμοκρασία. Οι δέσμες (beams) κάνουν αυτό που λέει η λέξη, αν κάποιος βρεθεί ανάμεσα στον πομπό και τον δέκτη και "κόψει" τη δέσμη, τότε δίνει "alarm".

Σε περιπτώσεις σαν τη δική σου, συνήθως προτείνεται περιμετρική φύλαξη με beams (και μάλιστα δύο σειρές σε κάθε γωνία). Η πρώτη σειρά μπαίνει σχετικά χαμηλά (περίπου 30cm από το έδαφος) για να μην "πιάνει" γάτες και μικρά ζωάκια ενώ η 2η μπαίνει 50cm πάνω από την 1η. Οπότε δημιουργέιται ένας εικονικός τοίχος ύψους περίπου 1,30m. Για επιπλέον προστασία, τοποθετείς και κανά δυο ανιχνευτές κίνησης εντός της οικίας τους οποίους όταν είναι μέσα τους απενεργοποιείς με οπλισμό σε κατάσταση "stay".

Αν θέλεις να καλύψεις μόνο την οικία περιμετρικά μπορείς να εγκαταστήσεις εξωτερικά ανιχνευτές τύπου "κουρτίνας" σε όλα τα ανοίγματα.
Υποθέτω ότι υπάρχει μόνιμη παροχή ρεύματος. Για την επικοινωνία του συστήματος προτείνεται η χρήση συσκευής "GSM" ή "GPRS" γιατί δεν είναι τίποτε στις απομακρυσμένες περιοχές ο κλέφτης να κόψει τη σταθερή γραμμή. Επιπλέον εξωτερικό τροφοδοτικό με μπαταρία είναι "must" στις περιπτώσεις που υπάρχει εξωτερική καλωδίωση.

picdev
30-10-16, 11:44
Τα beams μην τα βάλεις καν , βάλε κουρτίνες καλύτερα .

nestoras
30-10-16, 11:45
Τα beams μην τα βάλεις καν , βάλε κουρτίνες

Αν θέλει να "πιάσει" όλο το μήκος της περίφραξης τα beams καλώς ή κακώς είναι μονόδρομος...

picdev
30-10-16, 11:45
Επειδή είναι beams υπάρχει τρόπος να τα παραβιάσουν

nestoras
30-10-16, 11:51
Επειδή είναι beams υπάρχει τρόπος να τα παραβιάσουν

Τα ακριβά beams έχουν συγκεκριμένα κανάλια εκπομπής και δεν είναι τόσο εύκολο να τα παραβιάσεις εκτός κι αν εννοείς άλλου είδους παραβίαση. Άσε που οι ερασιτέχνες κλέφτες δεν κοιτάνε και πολύ να παραβιάσουν το συναγερμό, απλά μπουκάρουν κι ότι προλάβουν. Αυτό είναι άλλο θέμα συζήτησης! :-)

Googlis
30-10-16, 12:18
Ακριβώς άμα θέλει κάποιος να μπουκάρει μέσα, πάντα υπάρχει τρόπος, εξάλλου σχεδόν όλα παραβιάζονται.
Αυτό που πάω να αποφύγω εγώ είναι τίποτα γύφτοι, κλεφτρόνια της πλάκας κτλ.
Μέσα στην κατοικία έχω συναγερμό κτλ, αλλά τι να το κάνεις αν μπουν μέσα είναι αργά, ενώ αν τον προλάβεις απ έξω ίσως και να την γλιτώσεις.
θέλω να καλύψω όλη την περίφραξη περιμετρικά, τι beams-κουρτίνες έχετε να προτείνεται;

stam1982
30-10-16, 22:26
αν βαλεις beams θα προτιμισεις takex οπως ειπε ο Παναγιωτης.Πιο οικονομικη λυση alephn.Στις μεγαλες αποστασεις σιγουρα δεσμη 100 μετρων και στις μικρες 60 μετρων.Αν εισαι σε περιοχη με ομιχλη η δροσια πυκνη θα εχεις ψευδοσυναγερμους.
Για κουρτινα σε καθε ανοιγμα πολυ καλη λυση η FARO μια πιο οικονομικη καλη η sirsen.

MAN0S
30-10-16, 23:27
Να ρωτήσω κ εγώ κάτι που το έχω απορία εδώ κ καιρό.Τα καλά ραντάρ που προτείνετε (optex ,takex κτλ),βγάζουν ψευδοσυναγερμούς σε περίπτωση αυτόματου ποτίσματος του κήπου με μπέκ,ή σε περιπτώση βροχης?

panosven
31-10-16, 01:48
Αν δεν θπαρχει θεμα κοστους το xtralis adpro ειναι οτι καλυτero για τοσα μετρα

ThanosGr
31-10-16, 18:24
Τελικά λέω να τοποθετήςω παθητικό radar όχι κουρτίνα για να έχω μεγαλύτερο εύρος ελέγχου. Όμως αναρωτιέμαι, το radar θα πρέπει να έχει μόνο 2 ζεύγη pir ή και mwave? Παναγιώτη τι λες;

picdev
31-10-16, 18:30
Αν δεν θπαρχει θεμα κοστους το xtralis adpro ειναι οτι καλυτero για τοσα μετρα

δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, όντως κάνει δουλεια? κοστος?
θερμική κάμερα ειναι ?

kostas-21
31-10-16, 19:34
Και εγω ψαχνω για κατι αξιοπιστο και οικονομικό.Βαγγελη,αυτο το κινεζικο με 5 δολ.ειναι αξιοπιστο?
Το εχει δοκιμασει καποιος?

kostas-21
31-10-16, 19:37
Γιατι να μην βαλει τα beams Ακη? Τι προβλημα εχουν?Γιατι και σε εμενα οι επαγγελαματιες δεν μου το συστηνουν.

picdev
31-10-16, 20:40
Γιατί τα beams έχουν στενή δέσμη , πχ αν τα βάλεις πάνω από ένα συρματόπλεγμα μπορούν να ανοίξουν και να περάσουν απο κάτω .
Με τόσο καλά ραντάρ που υπάρχουν σήμερα είναι κρίμα να βάλεις ,beams έτσι το βλέπω

kostas-21
31-10-16, 21:18
Εγω τα Beams τα θελω για μπαλκονι,οχι για χωραφι.Μου ειπαν οτι τα αξιοπιστα beams κοστιζουν 100 ευρω,ενω τα φθηνα,κινεζικα δηλαδη,κοστιζου 30-50 ευρω το ζευγαρι.

paulk
01-11-16, 11:04
Καλημέρα.ένας φίλος θέλει να βάλει ανιχνευτές κουρτίνα.
Κοιτάμε τα sirsen αλλά το θέμα είναι αν είναι αξιόπιστα.
Έχουμε διαβάσει πόσα θέματα αλλοι λένε οτι είναι καλά και άλλοι οτι δεν είναι..
Θέλει 3 να βάλει το ένα είναι εντελώς εκτεθειμένο και τα άλλα δυο κάτω απο σκέπαστρο..
Το ύψος ξεκινάει απο τα 3 μέτρα
Και στο φάρδος μέχρι 7.

panosven
02-11-16, 22:04
Σε μεγαλες θερμοκρασιες ανω των 35 35 δεν δουλευει σωστα.Μονο faro

panosven
02-11-16, 22:14
Τελικά λέω να τοποθετήςω παθητικό radar όχι κουρτίνα για να έχω μεγαλύτερο εύρος ελέγχου. Όμως αναρωτιέμαι, το radar θα πρέπει να έχει μόνο 2 ζεύγη pir ή και mwave? Παναγιώτη τι λες;


pir kai microwave και οptex

nestoras
02-11-16, 22:36
Τελικά λέω να τοποθετήςω παθητικό radar όχι κουρτίνα για να έχω μεγαλύτερο εύρος ελέγχου. Όμως αναρωτιέμαι, το radar θα πρέπει να έχει μόνο 2 ζεύγη pir ή και mwave? Παναγιώτη τι λες;


pir kai microwave και οptex

Χωρίς να έχω δει το χώρο, μάλλον το ότι θα έχει και το μικροκυματικό ίσως σε βοηθήσει από κατάσταση υπερβολικής σκόνης που θα καθήσει πάνω στον ανιχνευτή. Γενικά όμως η απόσταση σου είναι πολύ μικρή για να έχεις πρόβλημα ανίχνευσης. Αν μπορείς να δώσεις τα επιπλέον χρήματα τότε σίγουρα δε θα βγεις χαμένος με το διπλό.

panosven
02-11-16, 22:46
δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, όντως κάνει δουλεια? κοστος?
θερμική κάμερα ειναι ?

τιμη χονρικης δεν μπορω να αναφερω.Βγαζει 3 ζωνες χαμηλη μεσαια υψηλη και για σωστη εγκατασταση θελει 9 ζωνες απο τον πινακα.Δεν εχει σχεση με θερμικη καμερα

kostas-21
02-11-16, 23:01
Οι ανιχνευτες κινησης-ρανταρ, ενσυρματοι,ταιριαζουν σε ολους τους τυπους κεντρικων μοναδων? Οι ασυρματοι ανιχνευτες εαν εκπεμπουν στην ιδια συχνοτητα που λαμβανει ο πινακας τοτε ειναι αρκετο για να δουλεψουν,ανεξαρτητα εαν ειναι διαφορετικης εταιρειας πινακας και ρανταρ?

stam1982
03-11-16, 00:02
Τα ενσυρματα περιφερειακα συνεργαζονται με ολες τις μοναδες.Τα ασυρματα οχι.
Υπαρχει στην αγορα.δεκτης ο οποιος συνεργαζεται μονο με δικα του περιφερειακα και εχει ενσυρματες εξοδους και οχι bus.Αν δεν κανω λαθος ειναι της visonic.

p1p15
03-11-16, 00:11
Καλημέρα.ένας φίλος θέλει να βάλει ανιχνευτές κουρτίνα.
Κοιτάμε τα sirsen αλλά το θέμα είναι αν είναι αξιόπιστα.
Έχουμε διαβάσει πόσα θέματα αλλοι λένε οτι είναι καλά και άλλοι οτι δεν είναι..
Θέλει 3 να βάλει το ένα είναι εντελώς εκτεθειμένο και τα άλλα δυο κάτω απο σκέπαστρο..
Το ύψος ξεκινάει απο τα 3 μέτρα
Και στο φάρδος μέχρι 7.

Αν εννοεις τα outgate της sirsen ειναι πολυ καλα αρκει να τοποθετηθουν σωστα. Για μενα ειναι καταλληλα να τοποθετηθουν σε μπαλκονοπορτες και παραθυρα σε σπιτι. Εχουν επιλογη or η and και πολυ καλα ρυθμιστικα trimmer ευαισθησιας. Για μεγαλυτερη ασφαλεια καλο ειναι να τοποθετουνται με καπελο.

paulk
03-11-16, 00:35
ναι για τα outgate λέω..μμ στο ποστ 27 μου λένε οτι σε θερμοκρασίες ανω τον 35 δεν δουλεύουν σωστά
για μη στεγασμένο χώρο κάνουν;;
μ μπορείς να μου αναλύσεις το or kai το and τι κάνουν;;
ναι και το καπέλο εννοείται οτι θα μπει..
πιο πάνω μου πρότειναν και τον faro
ανάμεσα σε αυτά τα δύο τι να διαλέξω
και είδα οτι υπάρχουν δυο faro
faro ip
και
faro ext
τι διαφορά υπάρχει

picdev
03-11-16, 01:20
δεν ειχα ξαναδει κατι τετοιο, όντως κάνει δουλεια? κοστος?
θερμική κάμερα ειναι ?

τιμη χονρικης δεν μπορω να αναφερω.Βγαζει 3 ζωνες χαμηλη μεσαια υψηλη και για σωστη εγκατασταση θελει 9 ζωνες απο τον πινακα.Δεν εχει σχεση με θερμικη καμερα

http://shop.vtis.de/en/Full-Productrange/Processing-1/Infrared-Detectors-1/PRO-85H-IP66.html

εντάξει δεν ειναι κρατικό μυστικό πωλείται στα μαγαζιά, πάντως αν σκεφτείς οτι ειναι για μεγάλες εκτάσεις αξίζει, αν δεν πετάει ψευδοσυναγερμούς

panosven
03-11-16, 22:23
αν εισαι επαγγελματιας ανοιξε καρτελα στη natizen αυτοι το προμηθευονται.Για χονδρικη μιλαω.Οχι απο τα ελαχιστα που περασα δεν ειχαν ψευτικους