PDA

Επιστροφή στο Forum : Συνεχής μικρός ήχος σε ασφάλεια πίνακα όπου συνδέεται κλιματιστικό 24άρι



mstratak
02-11-16, 11:58
Γεια σας παιδιά.
Έχω εγκαταστήσει κλιματιστικό 24άρι inverter με γραμμή 2,5 mm απευθείας στον πίνακα με 16άρα ασφάλεια. Πριν από 5 μέρες, ενώ τσέκαρα κάτι στον πίνακα και το κλιματιστικό ήταν στη λειτουργία ζεστού, άκουγα έναν συνεχή μικρό θόρυβο. Με τα πολλά τι συνέβαινε: Όταν έβαζα το κλιμαστικό σε λειτουργία, στην αρχή δεν υπήρχε ο θόρυβος. Ο θόρυβος κατά πάσα πιθανότητα ξεκίναγε όταν άρχιζε να δουλεύει η εξωτερική μονάδα. Όταν έκλεινα το κλιματιστικό, σταματούσε κι ο θόρυβος. Να σημειώσω ότι πρόκειται για πολύ μικρό θόρυβο. Έπρεπε να βάλω το αυτί μου πολύ κοντά για να τον ακούσω. Φέρνω ηλεκτρολόγο, ο οποίος βάζει καινούρια ασφάλεια 16άρα (εφόσον είναι inventer μου είπε δεν χρείαζεται παραπάνω) και συνδέει τη γραμμή του κλιματιστικού μόνη της πάνω στην καινούρια. Τώρα αυτός ο μικρός θόρυβος ακούγεται όπως και πριν (δηλαδή κάποια δευτερόλεπτα μετά, ίσως και λεπτό αφότου βάλω μπρος το κλιματιστικό) στην καινούρια ασφάλεια. Ξέρετε τί μπορεί να είναι αυτό; Παρεπιπτόντως ο θόρυβος δεν ακούγεται σαν τσαφ, αλλά είναι συνεχής σαν κάτι να παίρνει μπρος. Επίσης το κλιματιστικό δουλεύει κανονικά και η ασφάλεια δείχνει να μην ζεσταίνεται σχεδόν καθόλου.
Σας ευχαριστώ.

FILMAN
02-11-16, 12:02
legrand;

Το μαγνητικό της ασφάλειας ακούς. Καμπύλη Β είναι οι ασφάλειες (παλιά και καινούρια);

mstratak
02-11-16, 12:09
Οι ασφάλειες είναι Hager και 16C.

FILMAN
02-11-16, 12:16
Είσαι σίγουρος ότι από την ασφάλεια προέρχεται ο βόμβος;

mstratak
02-11-16, 12:26
Δια της ατόπου. Πριν βάλω την καινούρια ασφάλεια ο βόμβος ακουγόταν καθαρά (με το αυτί πολύ κοντά) στην παλιά ασφάλεια ενώ χανόταν όταν απομακρυνόμουν από την ασφάλεια αυτή. Ξέχασα να ενημερώσω ότι η παλιά δεν αντικαταστάθηκε αλλά χρησιμοποιήθηκε για άλλο καλώδιο και η θέση της είναι στην μεσαία σειρά του πίνακα στην μέση. Η καινούρια ασφάλεια μπήκε στην πρώτη σειρά του πίνακα αριστερά και κάνοντας τον ίδιο έλεγχο με το αυτί υπήρξε το ίδιο αποτέλεσμα, αλλά για την καινούρια ασφάλεια. Η απόστασή τους στον πίνακα είναι σχετικά μεγάλη.

FILMAN
02-11-16, 13:06
Για βάλε μια φωτο του πίνακα.

mikemtb
02-11-16, 13:32
Μήπως ακούς κάτι σαν αυξανόμενη συχνότητα ?

στάλθηκε με Tapatalk

FILMAN
02-11-16, 13:34
Από πού κι ως πού; Μόνο 50Hz υπάρχουν στον πίνακα.

mstratak
02-11-16, 13:38
Μήπως ακούς κάτι σαν αυξανόμενη συχνότητα ?

στάλθηκε με Tapatalk


Όχι. Είναι συνεχής ήχος ίδιας συχνότητας.

mikemtb
02-11-16, 13:39
Άπο την οδήγηση του μοτέρ της αντλίας εσωτερικά της εξωτερικής μονάδας.. Μου έτυχε να το ακούσω με ακουστικό ανιχνευτή καλωδίων! (έψαχνα για ένα καλώδιο συναγερμού)

στάλθηκε με Tapatalk

mikemtb
02-11-16, 13:40
Όχι. Είναι συνεχής ήχος ίδιας συχνότητας.
50hertz? Η παραπάνω ?


στάλθηκε με Tapatalk

FILMAN
02-11-16, 13:41
Άπο την οδήγηση του μοτέρ της αντλίας εσωτερικά της εξωτερικής μονάδας.. Μου έτυχε να το ακούσω με ακουστικό ανιχνευτή καλωδίων! (έψαχνα για ένα καλώδιο συναγερμού)

στάλθηκε με TapatalkΔεν έχει σχέση αυτό που λες.
Προφανώς το μαγνητικό της ασφάλειας ακούει αν και σε hager δεν μου έχει τύχει και επίσης αν μη τί άλλο είναι και καμπύλη C.

mstratak
03-11-16, 10:50
67299

Ορίστε ο πίνακας. Η παλιά ασφάλεια είναι η δεύτερη από αριστερά στη μεσαία σειρά (δίπλα από την ασφάλεια του θερμοσίφωνα) και η καινούρια είναι η πρώτη από αριστερά στην πρώτη σειρά.

FILMAN
03-11-16, 12:23
Αυτή λέει "αποθήκη"

mstratak
03-11-16, 13:37
Η ετικέτα "αποθήκη" μπήκε αφού έγινε η αλλαγή του καλωδίου του κλιματιστικού από την παλιά ασφάλεια στην καινούρια και στην παλιά μπήκε το καλώδιο που πάει στην αποθήκη. Το κλιματιστικό είναι συνδεδεμένο στην ασφάλεια πάνω αριστερά. Απ'ότι βλέπεις η απόστασή τους είναι σχετικά μεγάλη κι ο βόμβος πλέον έρχεται απο την καινούρια ασφάλεια. Εν κατακλείδι, είναι θέμα/πρόβλημα να ακούγεται το μαγνητικό της ασφάλειας που είναι συνδεδεμένη με το κλιματιστικό; Ειδήμων δεν είμαι με τα ηλεκτρολογικά, αλλά το γεγονός ότι ο βόμβος του μαγνητικού σταμάτησε να ακούγεται από την παλιά και ακούγεται στην καινούρια δεν συνάδει ότι κάτι μπορεί να συμβαίνει με τη σύνδεση του κλιματιστικού στον πίνακα μέσω του καλωδίου; Να ρωτήσω τον τεχνικό που έβαλε το κλιματιστικό;

FILMAN
03-11-16, 14:19
είναι θέμα/πρόβλημα να ακούγεται το μαγνητικό της ασφάλειας που είναι συνδεδεμένη με το κλιματιστικό;Είναι ακουστικό πρόβλημα.

κάτι μπορεί να συμβαίνει με τη σύνδεση του κλιματιστικού στον πίνακα μέσω του καλωδίου; Να ρωτήσω τον τεχνικό που έβαλε το κλιματιστικό;Όχι, και όχι.

mstratak
03-11-16, 14:41
Σε ευχαριστώ πολύ FILMAN. Να 'σαι καλά!

street
03-11-16, 19:20
να ρωτησω και εγω ? :001_smile: με εναν πυκνωτη μου κου του .... που (mkt) ac δεν θα λυνoταν το προβλημα τριξιματος ?

klik
04-11-16, 00:01
Πυκνωτή παράλληλα με ασφάλεια; Δηλαδή παρόλο που θα κατεβάζεις ασφάλεια, να σε χτυπά το ρεύμα όταν κάνεις εργασίες στο κλιματιστικό;

Το μαγνητικό στοιχείο διαρρέεται από το ρεύμα της γραμμής. Προσπαθεί να έλξει τον μηχανισμό απόζευξης, ώστε να διακόψει τη σύνδεση του φορτίου.
Αυτό βέβαια δεν το καταφέρνει με ρεύματα μικρότερα της ονομαστικής τιμής της ασφάλειας. Όπως όλα τα πηνία, με το AC κάνουν θόρυβο. Άλλοι τον ακούν, άλλοι όχι, άλλους τους ενοχλεί, άλλους όχι. Γούστα είναι αυτά :001_smile:

FILMAN
04-11-16, 10:30
να ρωτησω και εγω ? :001_smile: με εναν πυκνωτη μου κου του .... που (mkt) ac δεν θα λυνoταν το προβλημα τριξιματος ?
Ακόμα και αν εννοείς να μπει παράλληλα στα 230V μετά την ασφάλεια, και όχι παράλληλα στην ασφάλεια την ίδια, η απάντηση είναι ΟΧΙ, διότι, (α) ο πυκνωτής αυτός είναι για να φιλτράρει (βραχυκυκλώνει) συχνότητες πολύ υψηλότερες από τα 50Hz, και (β) επειδή τέτοιους πυκνωτές έχει ήδη μέσα το κλιματιστικό.

Το γιατί δημιουργείται ο ήχος αυτός το εξήγησε ο Κώστας πιο πάνω. Πάντως πρέπει να ομολογήσω ότι μόνο σε ασφάλειες legrand μου έχει τύχει να υπάρχει πραγματικό πρόβλημα με τον ήχο αυτόν (λόγω της έντασής του δηλ.)

Sted
04-11-16, 17:48
Εγώ το έχω ακούσει και σε ΑΒΒ όταν ξεπερνούσαν ή ήταν κοντά στο ονομαστικό τους ρεύμα. Π.χ. τελευταία αρακολουθούσα το αμπερόμετρο οταν δούλευε μεγάλη ηλεκτροκόλληση και όταν κολλούσε δούλευε περίπου στα 17Α, η ασφάλεια τσίριζε (C16).

IRF
04-11-16, 17:58
Όταν κάνει κάποιος ηλεκτροκόληση σε ένα σπίτι ακούγεται μέχρι τον πρώτο μετασχηματιστή της ΔΕΗ.Υπάρχει περίπτωση να έχει κάποια χαλαρή σύνδεση και να σπινθηρίζει;

street
04-11-16, 18:27
Πυκνωτή παράλληλα με ασφάλεια; Δηλαδή παρόλο που θα κατεβάζεις ασφάλεια, να σε χτυπά το ρεύμα όταν κάνεις εργασίες στο κλιματιστικό;
ναι μα αρκετες συσκευες διατιρουν το φορτιο μεσα τους σωστα ?

επειδή τέτοιους πυκνωτές έχει ήδη μέσα το κλιματιστικό.
το οτι μπορει να ειναι κακης ποιοτητας το φιλτρο που εχει η συσκευη και κανει τον ασφαλοδιακοπτη να τριζει ? δεν παιζει ?
γενικα ενα τετοιο τριξημο δεν δημιουργουν συσκευες που εχουν μεσα καποιο επαγωγικο φορτιο ?

λεω εγω τωρα τα δικα μου ....:001_smile:

ioannis_83
04-11-16, 21:51
ναι μα αρκετες συσκευες διατιρουν το φορτιο μεσα τους σωστα ?

το οτι μπορει να ειναι κακης ποιοτητας το φιλτρο που εχει η συσκευη και κανει τον ασφαλοδιακοπτη να τριζει ? δεν παιζει ?
γενικα ενα τετοιο τριξημο δεν δημιουργουν συσκευες που εχουν μεσα καποιο επαγωγικο φορτιο ?

λεω εγω τωρα τα δικα μου ....:001_smile:
μου χε τυχει το ιδιο με ταυτοχρονο τρεμοπαιγμα φωτων της γραμμης αλλα το προβλημα ηταν στην εξωτερικη μοναδα,ειχε ξεκολλησει ενα τρανζιστορ στην πλακετα την κυρια.σε 24αρι μορις inverter.

FILMAN
07-11-16, 10:18
ναι μα αρκετες συσκευες διατιρουν το φορτιο μεσα τους σωστα ?
Το ίδιο είναι αυτό, και το ίδιο είναι να μην κόβεται η φάση προς το φορτίο; Ό,τι θέλουμε λέμε, μου φαίνεται...

το οτι μπορει να ειναι κακης ποιοτητας το φιλτρο που εχει η συσκευη και κανει τον ασφαλοδιακοπτη να τριζει ? δεν παιζει ? Ασφαλώς και ΟΧΙ, διότι το φίλτρο δρα σε υψηλότερες συχνότητες. Τα 50Hz παραμένουν 50Hz, και αυτά είναι που περνάνε από την ασφάλεια. 50Hz σου δίνει η ΔΕΗ, 50Hz θα πάρεις. Ποιο φίλτρο θα βάλεις εσύ και θα τραβάς DC ρεύμα από διαθέσιμη τάση 230V AC, πες μου.

γενικα ενα τετοιο τριξημο δεν δημιουργουν συσκευες που εχουν μεσα καποιο επαγωγικο φορτιο?Όσες τραβάνε εναλλασσόμενο μπορούν να το κάνουν. Και βέβαια εναλλασσόμενο τραβάνε είτε παρουσιάζουν επαγωγική, είτε ωμική, είτε χωρητική συμπεριφορά.

λεω εγω τωρα τα δικα μου ....:001_smile:Αυτό βλέπω...

street
07-11-16, 17:11
λεω εγω τωρα τα δικα μου ....:001_smile:
Αυτό βλέπω...

οκ :wiink: